I dënuari përjetë për vrasjen e Azem Hajdarit: E VËRTETA IME

July 12, 2014 10:47

I dënuari përjetë për vrasjen e Azem Hajdarit: E VËRTETA IME

 

Rrëfim nga qelia i Jaho Mulosmanit. Intervista e parë – Video pas 14 vitesh burg me të dënuarin përjetë për vrasje n e Azem Hajdarit

Intervistoi: Mira KAZHANI

Kam dashur gjithmonë që si gazetare të mundja të intervistoja Jaho Salihi Mulosmanin. Një kuriozitet i pashpjegueshëëm ndaj këtij profili. Për herë të parë e kontaktova dy vite më parë, por përgjigja e tij ishte nje lajm i keq dhe një i mirë. Lajmi i keq ishte refuzimi. Por lajmi i mire ishte një premtim: Nëse do të vendos që të flas një ditë, do t’ju lajmëroj vetë. Jam tropojan që e mbaj fjalën e dhënë, më pat thënë ai. Para një jave u gjenda para nje telefonate e cila më çoi pas 3 ditësh në burgun e Burrelit. Jaho Salihi vjen i veshur me kostum të zi dhe një këmishë ngjyrë pink i shoqëruar nga dy efektivë të cilët thjesht bënin detyrën teksa e mbanin për krahu por që dukshëm silleshin me respekt ndaj tij. Ai ka fituar gjithë simpatinë e burgut. E përshkruajnë si të disiplinuar, të qetë dhe të distancuar nga të gjithë të tjerët. Në këtë rrëfim të parë para një kamere ai shfaqet i qetë dhe i rrjedhshëm. Flet ngadale, ndonjëherë fshin djersën në ballë, sidomos ku fjala shkon të dy vajzat e tij, që i ka nga martesa me ish- Miss Tropojën, që nuk i ka parë prej 14 vitesh, që kur u arrestua dhe dënua me burgim të përjetshëm. Është arrestuar në moshën 24 vjeç dhe këtë prill ka mbushur 37. Në bisedën 60 minuteshe me të ai flet për të djeshmen dhe të sotmen, por guxon të flasë edhe për të ardhmen. Thotë se në burg dinë shumë sekrete jo vetëm të Tropojës por edhe të 21 janarit, apo të ngjarjeve të tjera që kanë ndodhur vitet e fundit në Tiranë. Çfarë di Jaho Salihi Mulosmani që ne të tjerët nuk e dimë? Pse ai beson tek pafajësia e tij. Pse Sali Berisha nuk u përball me të në sallën e gjyqit? Rrugës për në kthim, kameramani më tha se ne në Tiranë jemi ndoshta më të burgosur sesa Jaho. Nuk e kuptova mirë se çfarë donte të thoshte me këtë kolegu im, por me siguri kur të lexoni këtë intervistë do kuptoni më shumë. Nuk di nëse i mora të gjitha përgjigjet dhe bëra çdo pyetje që do donte kryeredaktori i DITA-s, Thano. Nuk e di as nëse duhet t’i besojmë gjithçkaje që thotë Jaho. Ndoshta intervistova një vrasës, ndoshta një njeri të pafajshëm. Shapin nga sheqeri thonë që duhet ta ndajë vetëm Drejtësia. Vetë Jaho beson shumë tek një njeri në këtë vend. Cili është ai?

 

Mira Kazhani: Jaho Salihi, apo Jaho Mulosmani? Si t’ju drejtohem?

Jaho Mulosmani: Mbiemri im është Mulosmani.

 

Mira Kazhani: Pse ju njohim me mbiemrin Salihi?

Jaho Mulosmani: Ashtu më prezantoi Doktori…

 

Mira Kazhani: Kishte ndonjë qëllim të caktuar?

Jaho Mulosmani: Po besoj do ketë pas ndonjë arsye. Ne si fis jemi edhe të ndam’pak, dikush majtas e dikush djathtas, dikush nga mbreti. S’ka dash, ndoshta me dëmtu të tjerët. Sokolin (Mulosmanin) e kam kushëri dy herë edhe nga familja por edhe babai e ka pas çun teze. Edhe kemi shkuar shumë mirë me të. Ndoshta s’ka dashur të dëmtojë atë. Ose, ashtu ja kanë thënë emrin. Ashtu është ai, po i tha dikush diçka e nxjerr fill, s’e mban. Them që kjo është arsyeja, por nuk e di jo… Nuk e di as sot arsyet pse ai më thirri kështu. Jaho Salihi është emri i xhaxhait të babës që ka vdek në luftë në -44.

 

Mira Kazhani: Mulosmanët janë shtëpi pushke në Tropojë, janë bajraktarët e Krasniqës…

Jaho Mulosmani: Si rregull Krasniqa, është dallu më shumë për mendjen sesa thjesht pushkën. Pushka është mjeti i fundit kur zgjidhen problemet…

 

Mira Kazhani: Keni qënë familje e madhe dhe e respektuar. Kjo është arsyeja që Fatmir Haklaj ju zgjodhi shef të antikrimit në moshën 21 vjeçare. Ishit kaq i ri për atë detyrë?

Jaho Mulosmani: Jo jo, ka pas shumë abuzime me këtë histori. Me Fatmirin kemi qënë nip e dajë. Kemi qënë shumë të lidhur unë dhe ai. Por nuk më zgjodhi Fatmiri mua në atë detyrë…

 

Mira Kazhani: Kush ju zgjodhi?

Jaho Mulosmani: Më zgjodhën në një kohë që askush nuk e pranonte atë detyrë. Nuk më ka interesuar ndonjëherë të bëj karrierrë në polici.

Mira Kazhani: Pse nuk e merrte askush përsipër këtë detyrë në atë kohë në Tropojë?

Jaho Mulosmani: Ishte lufta e Kosovës, plus ngjarjet që nisën në Tropojë, problemet familje me familjet… Mua ma lanë në derë atë detyrë në një farë mënyre. Kisha një moshë që nuk mendoja për të bërë karrierë, të jem i sinqertë isha shumë i ri për të menduar për karrierën aq më tepër kur nuk e ke në gjak atë.

 

Mira Kazhani: 21 vjeç… Duhej vetëm guxim dhe jo shumë mençuri për të thënë po?

Jaho Mulosmani: Bëmë atë që mundëm me bë… Bëra atë që munda me bë. Nuk po them se bëra më të mirën, po për kohën askush nuk e mori përsipër. Asnjë Ministër i Brendshëm nuk vinte në Tropojë në ato kohëra. Edhe ish-shefin e policise Fatmir Metaj e sollën me ndëshkim në Tropojë.

 

Mira Kazhani: Sa qëndruat në detyrë?

Jaho Mulosmani: 18 muaj.

 

Mira Kazhani: Çfarë mendoni se e bëtë mirë?

Jaho Mulosmani: Shmanga gjakderdhjen aty ku mund të shmangej.

 

Mira Kazhani: Ku nuk mundët ta shmangnit?

Jaho Mulosmani: Kishte raste ku nuk shmangej dot. Në Tropojë ishte çdo njeri me armë në brez, jo vetëm policia e shtetit. Nga ana tjetër ishte lufta e Kosovës dhe nuk kuptoje kush ishte ushtar i UÇK, kush civil. Mundëm atë që ishte e mundur me u bë. Ka dhe diçka që s’e injoron dot, hasmëritë mes familjeve në Tropojë nuk i zgjidhte dot policia. Mund të ndërhynte kur kishte një informacion, por asnjëherënuk e dije se kush do vriste, dhe ku!

 

Mira Kazhani: Sot një pjesë e mirë e tyre janë shuar… A ke informacion për Tropojën e sotme?

Jaho Mulosmani: Tani gjërat janë qetësuar atje, por e kam ditur si ka qënë dikur. Sikundër e dinë edhe strukturat e shtetit, edhe të qeverisë së majtë edhe të djathtë. E dinë ata se çfarë ka ndodhur me Tropojën. Tek e djathta e dinë se i ka nxit konfliktet vetë. Ku ka patur një konflikt ata e kanë nxit edhe më shumë. Dihet ajo punë.

 

Mira Kazhani: Si është e mundur që Berisha e ka patur të vështirë të vij në Tropojë?

Jaho Mulosmani: Berishën s’e ka ndal askush të vijë në Tropojë. Ne e kemi shoqëruar ngado. Biles edhe në -97 kur ka ardh në Tropojë, hera e fundit deri kur u rikthye ne 2009 atje, e kemi shoqëruar.

 

Mira Kazhani: Ju shfaqeni në disa video të kohës në krah të tij…

Jaho Mulosmani: Në 97 une dhë Fatmiri (Haklaj) e kemi pritur Berishën. Flas për kohën kur u prish mitingu dhe të jem i sinqertë mitingu nuk u prish me kast për Berishën, kishte diçka tjetër. Kish ndodh një fatkeqësi. Janë keqkuptuar vëllezërit e Fatmirit. Unë e kam ndërmjetësu nëpërmjet Sokolit dhe Halilit, ky i fundit vëllai i Fatmirit, për me ardh Berisha në qytet se kish ndal tek trageti. Madje kujtoj Halilin që i tha Fatmirit: – Si, ka hy ky dhe nuk ka hy Doktori? E kishte fjalën për Azemin se në atë çast kaloi makina e Azemit.

 

Mira Kazhani: Kush e pengonte atë të hynte në qytet?

Jaho Mulosmani: Frika. Mendoj që ja kishin interpretuar keq. Që gjasme do të pengojnë ty, do të ndalojnë. Nuk ka qënë në asnjë rast problem me hy Berisha në Tropojë. Kemi shkuar tek trageti atë ditë, unë, Sokoli dhe 2 çuna të tjerë. Kam qënë kaq afër siç jam me ty sot, kur Sokoli foli me të. Sokoli i tha: – Doktor nuk kanë punë me ty. – A je i sigurt, – e pyeti Berisha. A mund të hyj në qytet? – Doktor nuk ka askush punë me ty, – e siguroi Sokol Mulosmani.

 

Mira Kazhani: Kish frikë Berisha, është natyrë që ka frikë?

Jaho Mulosmani: Normal që ka frikë! Sidomos kur je njeri që e ndjen jetën. Aq më tepër kur e di që ke probleme. Familja e Fatmirit nuk është dosido në Tropojë.

 

Mira Kazhani: Ju e donit Berishën në atë kohë?

Jaho Mulosmani : Unë e kam respektuar shumë në fakt. Edhe për arsye personale. Atë ditë e di që e ka ndërmjetësu Sokoli, e kujtoj si sot kur ju mbushën sytë me lotë. Mendoj që në atë kohë Berishën e keqinformonin. Duhet ta kenë keqinformuar për atë ditë. Aty është manipulu dhe për fat të keq Berisha manipulohet kollaj.

 

Mira Kazhani: Kush e manipulonte?

Jaho Mulosmani: Nuk e di mendoj se kur doli në qytet e keqinformuan për prishjen e mitingut.

 

Mira Kazhani:Ka një percepetim se ka patur një konfrontim, provokim nga vëllai i Fatmir Haklajt në atë miting?

Jaho Mulosmani: Aty ka një keqkuptim. Atë ditë atyre u ishte vrarë djali i xhaxhait tek Ura e Milotit, në Lezhë, nga një bande grabitesish. Kanë dalë me i grabit dhe në përleshje e sipër nuk e kanë dit kush janë dhe i kanë qëllu. Nga kjo gjendje mendoj se është kriju edhe keqkuptimi. Kam dëgju shumë budallalliqe që kanë dash me prish mitingun, kanë dash me vra Berishën… Nuk janë të vërteta!

 

Mira Kazhani: Po çfarë ndodhte në Tropojën e atyre viteve? Më saktë kush ishte pikënisja e vrasjeve?

Jaho Mulosmani: Vrasja e vëllait të Fatmirit në një pritë me 17 persona ishte fillesa. Falë pozicionit që kisha, njohjeve shoqërore unë dija gjithcka ndodhte në Tropojë. Morem pjesë 17 veta për ta vrarë atë. 360 gëzhoja armë u gjetën në vendngjarje. Shumica ishin tropojanë. Interesant është fakti që është vrarë në orën 4 dhe në 4 e 5 minuta, jemi njoftuar. Tirana ka njoftuar Bajram Currin që është vrarë Shkëlqim Haklaj. Nga zyrat e PD në Tiranë u bë njoftimi…

 

Mira Kazhani: Dhe pas kësaj ngjarjeje ju gjendeni në 12 shtator në Tiranë. Pse para selise së PD? Kë kërkonit të takonit?

Jaho Mulosmani: Kërkonim të takonim një mik, i cili sot e kësaj dite është afër atyre (e ka fjalën për PD-në). Nuk ishim aty për të vrarë Azemin. Të gjithë flasin sot, Azemi, Azemi por kurrkush nuk e çon në fund atë. Askush nuk bën përpjekje ta zbardhur vrasjen e tij. Nuk ishim aty për ngjarjen që ndodhi as për ndonjë të mundshme sic aludohet ndonjëherë. Po kërkonim të sqaronim diçka. 10 ditë para babai i Fatmirit kish taku Azemin me kërkesë të këtij të fundit,. Babai i Fatmirit e ka regjistru të gjithë bisedën. Aty dëgjohet Azemi që ka lyp me ardh me jetu në Tropojë, dhe ka shfajësu veten për vrasjen e Shkëlqimit (vëllai i Fatmir Haklaj). Azemi në të gjitha mënyrat e mundshme ka shfajësu veten duke thënë se ai nuk kish lidhje me atë vrasje, dhe ka fol dhe disa gjëra të tjera për të cilat nuk është momenti me fol sepse kur nuk t’i merr askush për baze nuk kanë vlerë të thuhen…

 

Mira Kazhani: Ekziston ajo kasetë edhe sot?

Jaho Mulosmani: Po po, kaseta ekziston. Azemi ka fol plot gjëra edhe brenda zyrave të PD, po më së shumti ai donte të shfajësohej dhe të vinte i qetë në Tropojë.

 

Mira Kazhani: Ju nuk e tregoni emrin e mikut që donit të takonit atë ditë? E kurseni atë emër edhe pse vetë jeni i dënuar përjetë për një krim që nuk pranoni ta keni kryer. Kaq bujar jeni?

Jaho Mulosmani: Ai ka jetën e tij tashmë. Kur të vijë momenti dhe kur të kuptoj se duan vërtet ta zbardhin ngjarjen, normal që do ta them. Normal që edhe ai do të merret në pyetje. Kërkonim të merrnin nga ai një opinion sesa e vërtetë është fjala e këtij dhe sa ishte fjala e të tjerëve. Dhe që të jem i sinqertë për vëllain e vrarë të Fatmirit, dyshimet dhe akuzat kanë qënë për Berishën dhe Azemin. Janë akuzu zyrat e PD. Sepse në orën 4 ndodhi vrasja në Tropojë dhe ne atje, në Tropojë u njoftuam nga selia e PD në Tiranë. Fatmiri e mori vesh nga Tirana, kur ngjarja kish ndodhur 2 km larg qytetit në vijë të drejtë. Aq afër sa mund të ndiheshin edhe krismat!

 

Mira Kazhani: Kërkoi atë ditë Fatmir Haklaj të takohej me Berishën ose Azemin?

Jaho Mulosmani : Jo fare, as atë ditë dhe asnjë ditë nuk ka kërkuar t’i takojë. Unë e kam thënë edhe në sallë të gjyqit, ai për mua ishte një incident. Pse u desh që ne të vinim aty, me një makinë të bënim një vrasje dhe të shkonim në Tropojë? Unë isha shef krimesh, kisha një komisariat në dispozicion, pse u desh të vija të bëja një vrasje në Tiranë para PD? Nëse ishte diçka me paramendim mund të kishim gjet një mënyrë tjetër.

 

Mira Kazhani: Vinte në Tropojë Azemi lirisht?

Jaho Mulosmani: Po vinte krejt lirisht. Dhe sikur të mos vinte, ai lëvizte nëpër rrugët e Shqipërisë krej lirshëm, e kishe gjithë ditën rrugëve. Mua kush më ndalte të shkoja ta gjeja kudo?

 

Mira Kazhani: Atë ditë komunikuat, patët një bisedë me zotin Hajdari?

Jaho Mulosmani: Ky është një tjetër manipulim i madh. Një manipulim edhe në gjyq. Po për gjyqin e dinë të gjithë që ishte një manipulim. Ju do thoni, pse nuk i thatë në gjyq ato që dini? Nuk i thashë sepse e kam dit prej fillimit sesi do ishte fundi. Nuk e pashë të arsyeshme të flisja. Unë kam pa shumë e dëgjuar, por një emision për çëshjtjen Hajdari më ka lënë shije të hidhur, një Opinion nga Blendi Fevziu. Kam shumë informacion edhe për mënyrën sesi dhe pse u bë ai emision. Por nuk dua të flas sot.

 

Mira Kazhani: Po pse të mos i themi sot? Cfarë informacionesh keni ju?

Jaho Mulosmani: Dalin kolegë të tu dhe bëjnë ekspertin e armëve, kur s’kanë mundur ta bëjnë këtë profesionistët, ekspertët më të mirë që ka pas prokuroria e përgjithshme, ta bëj një gazetar që s’ka prek armë me dorë?! Pak rëndësi ka… Se më vonë e kish pranuar edhe ai vetë me një të afërm timin, që nuk ishte e  vërtetë si e tha ai historinë por s’ka lidhje ajo punë. Gjërat sqarohen avash-avash. Aty lihej të kuptohej se ne kemi shkuar me paramendim. Por nuk është ashtu. Ne donim të takonim personin X, ta thashë nuk është etike t’i përmendim emrin tani që ai ka një jetë të përditshme, ka jetu e punu edhe gjatë kohës së pushtetit te atyre me ata. Ai ka qënë njeri dashamirës edhe i joni edhe i Azemit të tjerëve. Ai ka dash me bë ndërmjetësin për diçka të mirë. Ka dash të bëj diçka të mirë.

 

Mira Kazhani: Atëherë çfarë ndodhi?

…Azemi atë ditë ka dalë nga zyrat e PD dhe ka ardh drejt nesh. Ma thuaj ti… Ti je në makinën tënde, rri e pret dikë tjetër. Unë kam qënë civil sikur jam edhe sot. Po vetëm këmisha ka qënë blu në atë kohë, (sot ka veshur një këmishë ngjyrë pink). Nuk kisha as armë në trup, nuk e mbaja për shkak të kostumit atë ditë.

 

Mira Kazhani: Ju pa armë në ato kohë?! Si është e mundur?

Jaho: Jo pa armë, jo. E mbaja në makinë por nuk e kisha në trup. Fatmiri po, kishte armë në trup. Ai ishte punonjës i policisë. Vërtet ishte ulur në gradë por ka qënë punonjës dhe e mbante. Ai (Azemi) vjen me pistoletë silenciator. Tash çfarë duhet të mendonte Fatmiri, të ma tregojë dikush mua? Një person që deri dje e ke akuzu për vëllain dhe sot ai të drejtohet me armë? Për këtë them unë që aty ka qënë incident. A e thirri kush Azemin të dal? Ne s’e thirrëm! As miku i përbashkët nuk e ka thirr…

 

Mira Kazhani: Pse doli Azem Hajdari. Kush e thirri? Cfarë informacionesh keni ju?

Jaho Mulosmani: Unë e di të vërtetën!

 

Mira Kazhani: Të vërtetën tuaj…

Jaho Mulosmani: Dihet ajo. E dinë të gjithë në PD dhe nuk flet askush me zë. Askush nuk tregon që atë ditë Azemi ka qënë në drekë në Lushnje. Ka ngrënë drekë me ca djem që mbaheshin si për të fortë në Lushnje. Ka qënë edhe me Genc Pollon atje. E ka thirr doktori në telefon. Fillimisht ka qënë me doktorin ku kanë mbaru mitingun në Fier dhe janë nda, më pas krejt papritur doktori e ka marr dhe i ka thënë hajde urgjent në Tiranë. Pse nuk ja tha këtë në Fier? Ata ishin bashkë! Pse nuk ja tha dy orë përpara?

 

Mira Kazhani: Pse e thirri sipas jush?

Jaho Mulosmani: Atë e di ai. Kush e thuri intrigën? Këtë është dash me e zbulu prokuroria. Unë s’e kam mohu ndonjëherë se kam qënë në vendngjarje.

 

Mira Kazhani: Sa orë qëndruat aty?

Jaho: Gjysëm ore… Tani i rikthehem sërish pyetjes: çfarë duhet të mendonte Fatmiri kur dikush i vjen me armë në dorë gati me qëllue. Një deputet i parlamentit që mban pistoletë me silenciator dihet pse e mban. Pse nuk e kishim ne një të tillë me vete? Unë kisha në shtëpi 3 ose 4 copë po s’i mbaja me vete.

 

Mira Kazhani: Ju jeni shprehur se keni disa gjëra për t’i thënë zotit Berisha por do ja thoni vetëm në sallën e gjyqit. Ai nuk erdhi kurrë të dëshmojë, dhe sot që flasim ndoshta ajo seancë nuk do bëhët kurrë….

Jaho: Kurrë mos thuaj kurrë! Janë disa gjëra teknike që nëse nuk shqyrtohen nga hetues të mirë kot sa i thua se shumica thonë, po kërkon të shfajësohet. Ndoshta edhe kur të shikojnë këtë intervistë do thonë : – Asht ka shfajsohet! Unë nuk dua të shfajësohem. Kam bërë 14 vjet burg. Do të bëj edhe më. S’kam më interes të shfajsohem. Por të gjitha ata që e kanë dash vërtet Azemin, duhet me lyp me u hetu çështja. Kush u bë shkaktar me u vra Azemi?! Unë e kam thënë edhe në shoqëri e kudo që Fatmiri nuk do e kish vra Azemin!

 

Mira Kazhani: Por po thoni se atë ditë e vrau për vetëmbrojtje?

Jaho: Në ato momente çfarë do bënte tjetër?! Të vjen dikush me armë. Dhe është një person që mendon se mund të të këtë organizu vrasjen e vëllait, çfarë do bënte ai? Më thoni ju? Cdokush do mbronte jetën e vet. Prandaj këmbngul unë që atë ditë ishte incident vrasja, në çdo rrethanë tjetër mund të kish qënë e paramenduar. Por jo atë ditë!

 

Mira Kazhani: Nuk u vërtetua asnjëherë nga drejtësia por edhe nga të gjithë leximet që kam bërë para kësaj interviste nuk rezulton që ju të keni qënë qitësi. Pse nuk u akuzua asnjëherë Fatmir Haklaj por u akuzuat ju? Pse u përdor emri juaj, gjithmonë nëse kjo është e vërteta!

Jaho: E para njëherë, aty janë gjet vetëm një palë gëzhoja, që nënkupton se është përdorur vetëm një armë. Ato gëzhoja ose i ka qit Fatmiri ose i kam qit unë. Domëthenë të dy nuk gjuajmë dot njëkohësisht. Gjuan njëri dhe ja kalon armët tjetrit, kjo është e pamundur të ndodh. Nëse do më ishte rreziku jeta dhe mua, normal që ashtu do kisha vepru. Plus që ata që njohin Fatmirin e dinë që aty ka ndodh diçka e castit. Unë isha në timon dhe po flisja në telefon. Unë kam zbrit nga makina pasi ka ndodh ngjarja. Aty u desh të gjendej një fajtor, të dënohej dikush. U desh një kokë turku. Me Fatmirin nuk e bënin dot, se kishin frikë. Unë isha në marrëdhënie pune, shef i policise, kë do akuzonin? E shikon sot çfarë bëhet për një polic të thjeshtë? Dhe duhet përdor dhe një llogjikë të thjeshtë, kush ja pa hajrin vdekjes së Azemit? Ja pamë ne? Ja panë socialistët? Fatos Nano? Absolutisht.

 

Mira Kazhani: Thuhet se ishte një marrëveshja e juaj me Fatos Nanon, disa thonë me Shik-un e kohës dorëzimi juaj në këmbim të mbrojtjes së familjes e cila u dërgua jashtë. Me premtimin se gjatë rrugës do përfitonit amnisti dhe një ditë do e merrnit lirinë. Por jeni brenda. Kush ju tradhëtoi?Jeni penduar që u dorëzuat?

Jaho: Është mania me gjetë gjithmonë një tradhtar. Absolutisht. E para mundet edhe me më tradhtu por unë nuk besoj tek dikush që mundet të më tradhtojë një ditë. E dyta dhe më e rëndësishmja është se familja ime ka ik në mënyrë tjetër jashtë shtetit. Nuk ka qënë shteti shqiptar që më ka garantuar familjen, por është bërë në mënyrë private. Nuk ka asnjë lidhje shteti shqiptar me largimin e mbrojtjen e familjes time. Familja ime është largu nga Shqipëria nga miqtë e mi. Jetojnë jashtë dhe kanë jetën e tyre sot. Nuk ka asnjë dokument që vërteton se shteti shqiptar është angazhuar për mbrojtjen e familjes time. Mua më kanë arrestuar. Janë përralla ato që thuhen lart e poshtë. Nuk ka asnjë dëshmitar që të thotë se ndonjë strukturë e shtetit mbrojti familjen time.

 

Mira Kazhani: Megjithatë, ka një dëshmitar që implikon emrin tuaj. Është ish badigardi i Azem Hajdarit i cili ka dëshmuar se qëlluat ju ndaj Azem Hajdarit. Ai është në azil politik sot…

Jaho: Ah, ndaj them unë që duhet hetuar dosja Hajdari. Edhe gazetarët u morën më shumë me mua sesa me gjyqet. (M.K.: më poshtë ai i rikthehet dëshmisë së badigardit).

 

Mira Kazhani: Disa ju shohin si një hero e disa si një killer. Madje femrat ju shihnin në ato vite edhe si djalë të pashëm. Disa ju përshkruanin si gjimnazistin e urtë që u bë killer. Keni vrarë ju ndonjëherë, qoftë edhe për vetëmbrojtje?

Jaho: Nëse gjendesh në një situatë që jeta jote është në pikëpyetje gjithkush do vras. Çfarë mendimi duhet të jap unë, kur tani po vuaj një vendim gjykate. Si thotë Doktori mbi gjykatat nuk është askush. (qesh me ironi)

 

Mira Kazhani: Gjykata thotë që jeni vrasës…

Jaho: Ta provojmë. Të hapin dosjen, hetimet dhe jam gati të përballem. Dhe nëse gjykata do thotë diçka ndryshe duhet ta pranojnë të gjithë. Gjithmonë flas për një të ardhme.

 

Mira Kazhani: Për cfarë të ardhme e keni fjalën? Ku besoni tek ajo, kur edhe gjykata e Strasburgut e rrëzoi apelit tuaj! Dhe nga ana tjetër duket sikur politika ka frikë të prek këtë dosje, drejtësia gjithashtu…

Jaho: Nuk ka frikë, por në 2001 u bë një fill pazari me dosjen Hajdari. Ishte koha, politika, shumë faktorë me të cilët u bë pazar. Ndërsa Strasburgu bëri një lojë proçeduriale. Ata që njohin aspektin juridik e dinë çfarë loje bëhet. E dinë të gjithë të vërtetën.

 

Mira Kazhani: Zoti Mulosmani ajo c’ka dinë të gjithë është se ju jeni i dënuari i përjetshëm për vrasjen e deputetit Hajdari…

Jaho Mulosmani: Po thoja që në Strasburg janë bërë shkelje në atë mënyrë që të rrëzohej çështja…

 

Mira Kazhani: Po akuzoni Strasburgun?

Jaho Mulosmani: Jo jo më vjen keq…Por edhe sikur ta akuzoj nuk është diçka e re. Të gjithë mund të gabojnë. Të paktën dy libra i kam lexu që të kuptoj sesi funksionon shteti, si funksionon bota. Por po thoja, se kur u dërgua çështja ime në Strasburg, këta çuan paralel një çështje tjetër. Lojë proçedurash. Edhe normal cfarë do bëjnë gjyqtarët në Strasburg? Kur ju shkon një çështje tjetër ku thonë se ja edhe për këtë akuzohet ky, çfarë do bëjnë ata? Është bërë lojë proçeduriale. Avokati i shtetit… Avokati im, nuk është njoftuar fare.

 

Mira Kazhani: Ju cfarë mendoni për veten tuaj, ta lëmë mënjane botën se ç’mendon ajo për ju…

Jaho: Jam një njeri normal.

 

Mira Kazhani: Pa fat?

Jaho: Njeriu fatin e bën vet dhe mua rrethanat më sollën në këto kushte. Duhet të pajtohesh me fatin, s’ke ç’ben.

 

Mira Kazhani: Po të ktheheshit pas në kohë, në moshën 20 vjeç, do kishit bërë gjërat ndryshe?

Jaho: Do kisha dash me i bë më mirë, por të jem i sinqertë, ajo kohë ashtu ishte. Nuk kishe shanse me bë një jetë tjetër, me vepru ndryshe. Nuk i devijoje shumë, pak gjëra do kisha ndryshu….

 

*******

INTERVISTA E PLOTË, SOT DHE NESËR NË DITA.

NDËR, TË TJERA MUND TË LEXONI:

– Frazat për Berishën, Genc Pollon dhe badigardin e Hajdarit natën e vrasjes. Takimi mes Fatmir Haklajt dhe Arben Imamit ditën para vrasjes.

– Pezmi me Fatmira Hajdarin: “Fatmira, Fatmirë është! Ta lëmë të bëj jetën e vet, qejfin e vet…”.

Në burg e dinë të gjithë kush e ka vrarë Fatmir Xhindin dhe ku jeton tani vrasësi…

Financimet në PD nga droga dhe një episod: “…Të tregoj Berisha se djali i kujt është ndal në autostradën Tiranë- Durrës dhe është gjet i drogum. E kanë ruajtur deri në mëngjes me Gardë të Republikës se po ju vdiste në dorë”…

Çfarë dinë të burgosurit e kalibrit të Mulosmanit për 21 janarin: “…Ka patur edhe civil me armë që kanë gjuajtur, askush nuk flet për to. E dini që Berisha është larguar nga kryeministria dhe më pas është kthyer sërish?”…

Malli për dy vajzat që nuk i ka takuar kurrë dhe disa komente mbi të enjtet e Kuvendit: “Tropojanëve u vjen turp nga sjellja e Berishës”…

 *Videoja e plotë e kësaj interviste mund të shihet sonte në darkë në faqen e DITA online www.gazetadita.al

July 12, 2014 10:47
Komento

39 Komente

 1. sahit March 26, 13:26

  Jaho, ke nje fytyre fisnike.
  Dil mor djale me shpesh dhe liroje veten dhe te tjeret duke thene TE VERTETEN

  Mos u kalb ne burg per Sali qenin dhe femijet e tij qe shkerdhehen sot neper vilat e ngritura me gjakun tuaj dhe te gjithe popullit shqiptar

  Reply to this comment
 2. kokpalari i 21 janarit March 26, 14:42

  Nese e kuptova mire zoterin e intervistuar, Azem Hajdarin e ka vrare Sali Berisha??

  Reply to this comment
  • messss March 26, 14:43

   “Azemi u martirizue qe pd te ringrihej…”
   Per mua Berisha e ka pranuar vrasjen kur subkoshienca e tij i futi ne goje keto fjale gjate inaugurimit te bustit te Azemit e kam deklaru kur inagurum bustin e

   Shikoni videon

   Reply to this comment
 3. labi vlore March 26, 14:46

  Azemi ishte trim, por naiv. Berisha e perdori si deshi dhe nuk e beri kurre minister si larot e tjere qe i vendosi neper poste qofte edhe per nje pordhe pro Saliut. Lideri i dhjetorit ra qe ne fillim viktime e makinacioneve te Ramiz Alize. Berisha eshte qelbesira e Ramiz Alise e vendosur sipas Katovices bashke me Nanon. Alia dhe Berisha jane spiune te hershem te UDB=se qe benin loje dyfishe me dijenin e Enverit. Shqiptaret kaq meritojne!

  Reply to this comment
 4. elinor March 26, 14:59

  Kjo eshte ‘tulle’ krejt – del e qarte se kush e porositi vrasjen e Hajdarit. Jo se kisha ndonje fije dyshimi por kot sa per t’ia u thy turinjte ketyre legenave qe i jargaviten saliut.

  Reply to this comment
 5. hanxhari March 26, 15:00

  Burre me frikacak se Doktori nuk ka ne ket vend.

  Ne fund do ta mbylli si cdo diktator, duke marre vetem percmimin e popullit te tij.

  Reply to this comment
 6. horri i vrare i bulevardit March 26, 15:02

  Berisha ka nje histori te gjate gjaku me vendin e tij. Shume shpejt do i shfaqet qarte urrejtja e madhe e akumuluar, te cilen ai si cdo qelbesir paranojak nuk essht me ne gjendje ta perceptoj.

  Jo vetem me Tropojen po me te gjithe Shqiperine ka hesape

  Reply to this comment
 7. alban4eva March 26, 15:03

  Berisha nuk terhiqet “te gezoj parate” . Duhej ta kishte vendin ne burg..

  Reply to this comment
 8. Kol Tivari March 26, 15:04

  Kurre nuk ka pas bythe me vra kend ky gungai i Vicidolit. Si frikacak,llafazan,i pa bese e i pandershem,ka perdor UDB-ne e eproreve te tije,per te eleminuar kundershtaret. Vrasjet e tije kan filluar me 2 Prill ne Shkoder dhe vazhdojne edhe sot. Vetem rrezimi i tije,denimi me burg,ose eleminimi fizik,bashke me familjen dhe bashkpuntoret mund ta shpetoje kete vend. Ata qe festojne pervjetorin e fitores se pare te PD-se,po festojne vetem ardhjen ne pushtet te Diktatorit ma te qelbun ne historine e Shqiperise. Nuk ka PD te shqiptareve,por organizate te ndyre hajdutesh,te drejtuar nga ma kurva mashkull Sali Berisha. Dikur ishin vetem Haklajr qe ky pleh ju ka borxh,por tash jan ba shume qe kerkojne hakmarrje. Gjaku do lahet me gjak e familja e perdale e diktatorit do paguaje.

  Reply to this comment
 9. sali plehi March 26, 15:04

  me e ba synet salen halen se ai eshte pedofili i rradhes

  Reply to this comment
 10. landi March 26, 15:05

  dihet qartazi qe berisha e ka vra azemin.
  dhe ajo debilja qe rri ne gjykate(fatmira)i di te gjitha,por te bej
  ka frike per femite.
  ja ka mbyll gojen berisha me lek sa per 3 breza.

  Reply to this comment
 11. tiranasi March 26, 15:05

  Kryengritja e Spiunëve… (arkiva*)

  nga Vëzhguesi

  Me ç’duket ajo që ka ndodhur në Shqipëri më 1991 ka qenë thjesht një kryengritje (apo grusht shteti) i spiunëve të ish-sigurimit të shtetit shqiptar. Nëse lista e mëposhtme e pseudonimeve (e postuar nga një komentues në Blogun-Kritikët) është e vërtetë, atëherë gjërat janë evidente dhe nuk kanë nevojë për koment. Por gjithsesi, thjesht për gallat tashmë, sepse asgjë s’ka për të ndodhur në Shqipëri edhe sikur ajo listë të jetë absolutisht e vërtetë (shqiptarët përsëri në pushtet do i lenë ata), ndoshta duhet bërë pak analizë, thjesht për të ngritur ndonjë version të mundshëm të asaj që mund të ketë ndodhur në atë prag rrëzim diktature në Tiranë.

  Mbase në atë periudhë të vështirë të regjimit komunist, e vetmja shpresë e tij për të amortizuar pakënaqësinë popullore në ritje, si dhe lëvizjet studentore të dhjetorit, ishte futja në lojë masivisht e spiunëve të sigurimit (situata ishte e rëndë dhe shpresat u varën me ç’duket kryekëput tek ta). Ndoshta këta të fundit u dërguan mes turmave të studentëve (e në podiume) per të zbuluar autorët e rrëmujës, e pastaj si zakonisht, ti raportonin ata në zyrat e errëta operative, ashtu siç kishin bërë për vite e vite me radhë me kundërshtarët e regjimit.

  Por gjithsesi, në atë dhjetor 1990 gjërat nuk ishin njëlloj si më parë. Situata ekonomiko-politike në vend ishte e vështirë, ndërsa komunizmi ishte rrëzuar tashmë në të gjithë Europën Lindore. Padyshim këto probleme i dinin spiunët, por jo vetëm kaq. Duke qenë shumë të afërt me regjimin, me siguri dinin shumë më tepër për mbarëvajtjen e gjërave dhe dobësinë e shtetit. Ndoshta spiunët e dinin saktësisht se ku i pikonte catia regjimit, dhe sa i pa-mundshëm ishte riparimi i saj. Spiunët janë si minjtë, që kur s’kanë c’të hanë nëper kanale, dalin në rrugë… Dhe mbase në atë kohë të vështirë, kriza ekonomike kishte cënuar edhe fitimet e tyre. Paratë e marra nën dorë nga regjimi, ndoshta u ishin shkurtuar seriozisht. Dhe kështu ata (mbase) nuk kishin më interes t’i përkushtoheshin diktaturës.- Spiunët nuk kanë parime e moral. Busulla e tyre e vetme jane paratë e marra nën dorë. Dhe mbase kjo është arësyeja përse përfitimi nga paratë nën dorë (korrupsioni) u shndërua në fenomen në këto 20 vite post-diktaturë (e instaluan edhe këtë praktikë).

  Në këto rrethana, duke patur informacion të mjaftueshëm për dobësinë e shtetit (padyshim ata dinin shumë për të, sepse regjimi mbahej nga informimet e tyre) dhe pamundësinë e rikuperimit (shërimit – doktori i bllokut e dinte tashmë) të diktaturës, spiunët vendosën të kalonin në krahun tjetër të barrikadës. Dhe ata dinin ç’bënin në këtë aspekt (ishin “ustallarë”), sepse i njihnin mirë pikat e dobta te regjimit dhe plagët e tij të pashërueshme. Dhe pikërisht në ato plagë të pashërueshme ata e sulmuan diktaturën, duke e goditur fort e pamëshirshëm (ndërsa kishin shërbyer si sorumi i tyre ndër vite).
  Pra, veç halleve të tjera të mëdha, regjimi mbeti edhe pa spiunë, pa yzmeqarët e tij të fshehtë të erresirës, pa drogën e përhershme të marrëzisë (simptomës) së tij ç’njerëzore. U braktis pikërisht nga spiunët (minjte), nga shpresa e fundit e tij. Sepse spiunët dolën “partizan në mal”, u bënë kryengritës, dhe kërkuan pushtetin. Minjtë e fshehtë të regjimit donin pushtet… dhe e fituan.
  (vijimi i origjinalitetit alla-shqiptarë dihet tashmë…)

  Blendi Fevziu (KORANI)
  Jemin Gjana (I VOGLI)
  Halit Shamata (ÇANTA)
  Bardhyl Londo (SHISHJA E QUMSHTIT)
  Astrit Patozi (ALFONS BALLSHI)
  Shaban Memia (QUKAPIKU)
  Vili Minarolli (PROFESORI)
  Ridvan Bode (KORÇARI)
  Jozefina Topalli (DIZINJATORI)
  Sali Berisha (PENICILINA)
  Fahri Balliu (RRJEPSI)
  Leonard Demi (MURRIZI)
  Uran Butka (DOKU)
  Remzi Lani (HOLTA)
  Spartak Poçi (INXHINIERI)
  Armando Shkullaku (BOZHURI)
  Servet Pëllumbi (YLLI)
  Preç Zogaj (ÇIFTELIA)
  Genc Ruli (STILOLAPSI)
  Sokol Olldashi (TRENDAFILI)

  Reply to this comment
  • dario July 12, 15:08

   Koment bindës.Fakti që sot e njëzet vjet nuk hapen dosjet e famshme tregon se nën diktaturë të gjithë spiunoheshin e spiunonin.Dhe këto dosje s’kanë për tu hapur kurrë.Është interesant se dosjet e ish sigurimit nuk i kërkojnë të hapen as ish të përndjekurit,çka tregon se edhe ata kanë qënë spiunë.Thonë se Musolini në Libi vuri në dispozicion thasë me para dhe nuk mundi të rekrutojë qoftë edhe një spiun.Kurse në shqipëri i gjeti spiunët me thasë dhe pa shpërblim.Çdo popull meriton ata që ka mbi krye.

   Reply to this comment
  • CAJA E VAKUT TE TABAKEVE July 12, 19:51

   JA NJE LISTE ME E LARGUAR E ALBSPY’S

   ne pritje te hapjes se dosjeve qe tremb ediramistet

   CME NME NIC

   ALIAJ SHEMSI – ??
   ALIKO ASIM -??
   BAJRAMI HALIT – ??
   BALLIU FAHRI – RRJEPSI
   BAZNA LILIAZ – CICERON
   BEGTESHI SELAUDIN – ??
   BERISHA SALI – PENICILINA
   ? ? – BERLINI
   BODE RIDVAN – KORÇARI
   BUTKA URAN – DOKU
   ÇAKO ET’HEM – ??
   DEMI LEONARD – MURRIZI
   ? ? – DIELLI
   DODANI MARK – ??
   FEVZIU BLENDI – KORANI
   GJANA JEMIN – VOGELUSHI
   ? ? – GJENERALI
   GJINAJ GJON – MUNELLA
   ? ? – GRAMAFONI
   HAZNEDARI SABAUDIN – ??
   ? ? – HUTINI
   ? ? – I PENDUARI
   KEPI FATMIR – ??
   ? ? – KOBRA
   ? ? – KOLONELI
   KOMTI ESAT – LUANI
   KRYEZIU CENO – ??
   LANI REMZI – HOLTA
   LEPENICA HYSEN – ??
   LESHENAKU ALUSH – ??
   LI S – ??
   LONDO BARDHYL – SHISHJA E QUMESHTIT
   ? ? – LORO
   LUÇI HASAN – ??
   MATJANI HAMIT – ??
   ? ? – MEHILLI
   MELYSHI NIKOLL – ??
   MEMIA SHABAN – QUKAPIKU
   MERSINI JONUZ – ??
   MICI SOFOKLI – ??
   MINAROLLI VILI – PROFESORI (nuk eshte ky pseudonimi)
   MUSTAFA XHEVDET – ??
   OLLDASHI SOKOL – TRENDAFILI
   ? ? – PAPASTRATI
   PATOZI ASTRIT ALFONS BALLSHI
   PELLUMBI SERVET – YLLI
   PLAKU PANAJOT – ??
   POBRATI HEKURAN – MALI
   POÇI SPARTAK – INXHINJERI
   PRELA PASHKE – ??
   PRENDUSHI GJULJANA – ??
   QEFALIA KOLL – NISHOZI
   QIRA ZIJADIN – ??
   RAMA ADEM – ??
   RULI GENC – STILOLAPSI
   SEITI IDRIZ – PROFESORI
   SEJKO TAHO – ??
   SEJKO TEME – ??
   SHAMATA HALIT – ÇANTA
   SHEHU ZENEL – ??
   SHKULLAKU ARMANDO – BOZHURI
   TOPALLI JOZEFINA – DIZENJATORI
   XOXE KOÇI – ??
   ZEFI NDUE – GAVETA E VJETER
   ZOGAJ PREÇ – ÇIFTELIA

   Reply to this comment
 12. gryka March 26, 15:06

  Ju lumte goja qe deklaroni nje te vertete,pasi nuk do shume mend per ta besuar ato qe thoni JU,pasi mos paraqitja e Berishes ne gjykate per tu ballafaquAR me vrasesit e AZEMIT dhe mos ekstradimi i Izet Haxhis e perforcone thenien tuaj. Po me sa kuptova,i ndjeri Azem e paska kerkuar vet vrasjen pas sherrit qe eshte bere midis tyre,deri sa ata e dinin qe Azemi ishte ne Fier e nuk i ben prite.Po nuk na the se cilit ishin ata 3 te majtet qe kane patur dore. Sa per TRITAN SHEHUN dihet se cili eshte edhe sot e kesaj dite.Deri sa i mban afer e sidomos Pollon duhet te jene ne taven e ngjarjes ,dine shume ,po interesi nuk i le qe te flasin,ose jane bashkpunetore ne vrasje. Populli eshte i qarte se kush e vrau,po intervista juaj e perforcon me shume,se cili eshte Saliu e cila eshte PARTIA DEMOKRATIKE.Duhet te flase edhe personi qe ishte ne shoqerimte Azemit e te tregoje se cili ishte debati midis Haklajve dhe Azemit qe arriti ne vrasjen e tij.KJOdo te nxirte me shume te verteten ne shesh dhe ate pjese te ajzbergut qe nuk duket.

  Reply to this comment
 13. adolesh-ent-France March 26, 15:07

  Kjo interviste me Jaho Mulosmanin qe ishte ne vend ngjarje eshte hapi i pare drejt te vertetes per ate vrasje.

  E dyti hap, thujini Edi Rames te lejoj ekstradimin e Izet Haxhise nga Turqia dhe do zbardhet vrasja e Azem Hajdarit.

  Pse nuk e lejoj nipi Sali Berishes(shefi Interpol) ekstradimin e Izet Haxhise nga Turqia ne 2008?

  Fatmir Haklaj mbetet nje Legjend qe i ran te gjithe te keqiat, ndihmoj uçk kundrejt pageses a jo nuk esht e rendesishme, ai nuk po i gjente armet ne fushe por po i blinte duke marre persiper trasportin dhe rrezikun.

  Reply to this comment
 14. horri bulevardit March 26, 15:07

  Une dua ti them femijeve te Azem Hajdarit qe te distancojne nenen e tyre nga Sali Berisha, e kam deklaruar edhe njehere tjeter se Fatmira Hajdari, panvaresisht se cfre shifet ne dukje, ka qene e detyruar te zbatoje planin Berisha, se Sali Berisha e ka kercenuar me jeten e femijeve, i ka thene troc se tani kam gjithe fuqine dhe mund ti zhduk femijet dhe ty sa ora.
  Fatmira Hajdari ne ate kohe i ka patur femijet e vegjel dhe nga frika e vrasjes se femijeve, ka qene e detyruar ti rrije ne krah vrasesit te burrit te saj.
  Por tani kohet kane ndryshuar, Sali Berisha eshte ne fundin e tij te turpshem, ka mbetur vetem ekzekutimi i tij mbarepopullor pa u bere, keshtu qe Fatmira Hajdari duhet tani te flase dhe te tregoje, se cfare i ka bere Sali Berisha edhe femijet e Azemit, duhet ti thone nenes se tyre se ska kuptim qe te mbaje te fshehur akoma vrasesin e babait te tyre.
  Deshmija e Fatmira Hajdarit, do te jete nje deshmi shume e vlefshme, qe do te vere pikat mbi I.

  Reply to this comment
  • Drejtesia March 27, 13:40

   As Fatmira nuk do flase, se ska cte flase, sikurse sdo flase as Arben Imami. Ata tashme jane deri ne gryke me perfitimet e paligjshme nga pushteti qe ata kishin ne 8 vjet. Fatmiren e bene gjyqtare dhe zarfet kane me shume vlere sesa drejtesia. Vellezerit e Azemit jane te kenaqur me pozitat qe mbajne dhe me pasurine qe kane vene po ashtu ne menyre te paligjshme; Imami, shoku i Fatmires eshte strumbullari i vjedhjeve galopante ne dem te popullit shqiptar. Ja keta jane ata qe do kerkojne drejtesine e vrasjes me te pabese te bere ne historine e popullit shqiptar? Ska dyshim se Hajdarin e vrau Berisha, por kete ai e beri bashke me Fatmiren dhe te gjithe ata qe me arkivolin e tij donin te thyenin dyert e kryeministrise ne shtator 1998, nje veprim shtazarak.

   Reply to this comment
  • elena September 7, 21:51

   gjunaf djale i ri

   nese vertet nuk e ka kryer ky vrasjen, eshte skandal i padegjuar te denosh me 101 vjet burg nje te pafajshem

   Reply to this comment
 15. georges March 26, 15:07

  Sikur te jene te verteta gjithe keto qe sapo lexova me bie te them se shtetin dhe levizjen e dhjetorit 1990 e paska kap dhe e mban fort krimi i organizuar,. Ne se Saliu vret, Neritan ceka vret, dhe nje liste me bashkpunetore te sigurimit ne nje koment ketu me siper, O ZOT! po ata te persekutuarit c’fare bene dhe bejne, paskemi qene burrat me te felliqur te botes, hajdute dhe kriminele, kurre mos u befsha mik me shqiptare te ketij lloji, HARRAM!!!!!

  Reply to this comment
 16. ELAMI March 26, 15:18

  SIKUR NANO TE KISHTE BERE NDONJE MASTER SHKENCOR JASHTE SHTETIT APO MARRENDONJE TITULL,DO TE BESOHEJ NE NJE MASE TE CAKTUAR SE MUNDE TE ISHTE AGJENT,NDERSA KY TJETRI ME PSEUDONIMIN PENICILINA DO TE JETE KAPUR MAT NE PARISKUR KA SHOQERUAR KAPON.MENCURIA E KETIJ ASHTU SIC E KANE TE ZHVILLUAR VERIORET ESHTE VETEM TE PERVERSITETI DHE DEMI QE TI SHKAKTOJ TJETERIT PA DALE VETE NE SKENE.DHE KETE E KA TE ZHVILLUAR AQ SHUME SHOKU SALI SA NUK JA KALON KUSHE NE KETE DREJTIM.SIKUR 30% TE KESAJ TA KISHTE PERDORUR PER POPULLIN DHE KOMBINSHQIPTARE,DO ISHTE NDERUAR SHUME SHUME HERE KY NJERI QE DUKE QENE PERVERS DHE ME DUAR TE PISTA I KA SHKAKTUAR KAQE DEME KETIJ KOMBI QE DO NA DUHEN TE PAKTEN 10 VJETE PER TI RIPARUAR NE SE VJENE NE PUSHTET NDONJE QEVERI E POPULLIT
  ELHAMI

  Reply to this comment
 17. BAY AREA Ca. March 26, 18:30

  Ta shikojne mire plerat e P.D. se cfare krimineli kane ne krye. Nje batakci si Sali Vampiri

  Reply to this comment
 18. mergim tari March 26, 19:30

  Une do ta trajtoja ceshtjen duke gjykuar ne baze te fakteve dhe interesave qe kane individed ne nje vrasje.

  Kush vret? Une mendoj se ai qe vret nuk e ben ate nese nuk ka nje perfitim te madh prej saj, perjashto raste te cakuara…

  Psh vrasjet e 4 njerezve te pafajshem ne bulevard nuk u bene nese dikush nuk do ishte i interesuar. Ato vrasje i interesonin Sali Berishes qe te mbyllte nje proteste, e cila dukej se do te do te zgjaste me dite e jave te tera, deri sa te detyronte BISHEN qe te largohej nga pushteti.

  Po ne rastin HAJDARI, kush mund te kishte perfitim nga vrasja e tij.

  Nano dhe PS?
  Jo, sepse Nano ishte kryeminister dhe nuk i intereonin trazirat.

  BERISHA?
  Berisha ishte ne opozite, kishte pak kohe qe kishte rene nga pushteti, ishte/eshte nje qenie me nje etje skizofreni per pushtet. Ishte viti 1998. Nuk kishte asnje shprese te vinte ne pushet. Kishte kaluar vetem 1 vit nga 1997 dhe pushteti i dukej teper i larget. Nderko ishte i trembur si MI ARRASH dhe rrinte me frike te perditshme se mund ta arrestonin per te gjithe krimet qe kishte bere ne 1997 dhe me pare gjithashtu.

  Pra i interesuar per vrasjen e Hajdarit ishte Berisha.

  Por a mund te akuzohet Berisha pa fakte.
  Jo.
  Por a ka fakte.

  ***** Fakti i pare eshte se 15 minuta pas vrasjes se Azemit, BERISHA del ne konference per shtyp dhe thote se e ka vrare Jaho Salihi…? Pyetja llogjike eshte se nga e mesoi emrin e vrasesit kaq shpejt valle.

  ***** FAkti i dyte eshte se ne grupin organizator qe vrau HAJDARIN ishte bodigardi personal i SALI BERISHES.

  ***** Fakti tjeter eshte se pas vrasjes se Azemit, nje Maqedonas i ben telefon nga Amerika Sali Berishes, dhe i thote nese kishte nevoje per ushtare (mercenare) qe me ndihmen e Bujar Bukoshit te sulmonte per te rrezuar qeverine NANO. (Marre nga intervista e FAtos Klosit shefit te SHISH ne kohen e qeverise NANO)

  *****Fakti tjeter eshte se gjate kohes se pucit te shtetit ne 14 mars 1998, pasi pushtohet TVSH, Ekrem Spahia del ne TVSH dhe thote “FITUAM. E RREZUAM KOMUNIZMIN”. Pra si IDIOT qe eshte doli dhe nxori pikerisht qellimin per te cilin ishte bere tere ai puc.

  *****Fakti tjeter eshte qe Sali Berisha eshte kerkuar dhjetra here te deshmoje ne prokurori per te ndihmuar ne zgjidhjen e vrasjes se Hajdarit dhe asnjehere nuk u paraqit.

  *****Fakti me trondites eshte ai qe une e kam shkruar edhe nje nje shkrim ne Gazeten Koha Jone ne vitin 2005, por qe nuk ka dale ende:
  Disa dite perpara se te vritej Azem Hajdari, Sali Berisha, ne nje nga mitingjet dhe takimet e tij te zakonshme bajate, i drejtohet turmes duke thene:
  “Per ju do te vritet nje nejri por me pas te gjithe ne do te shpetojme nga komunizmi…”.
  Kjo nuk e di perse nuk del, mundet te mos jete ne arkiva ose e regjistruar, por nese dikush e gejn, kjo perben nje prove mjaft te forte qe tregon ate qe e thone edhe vete fjalet.

  Mund te kete edhe fakte te tjera te cilat tani nuk po i sjell nder mend…, por me kaq besoj se jo vetem ne, por edhe te huajt e kuptojne fare mire se ai qe ka lyer duart perhere me gjak shqiptaresh, mund te jete fare mire i lyer deri ne fyt edhe me gjakun e Azem Hajdarit.

  Reply to this comment
 19. X.X. March 26, 20:26

  Gjykata Kushtetuese shpalli si antikushtetuese marreveshjen atdheshitese te Sali Berishes dhe qeverise se tij me Athinen per shitjen ose dhurimin e 352 kilometrave katrore te Otrantos, ne shellfin e se ciles mendohet se ndodhen miliona tone nafte dhe pasuri nenujore multimilioneshe. Te gjithe autoret ose bashkepunetoret ne hartimin dhe nenshkrimin e kesaj marreveshjeve antishqiptare si Lulezim Basha, Arben Imami, Kristaq Gerveni, Ferit Hoxha… jane shperblyer me gradime dhe ngritje ne detyre. Tipik eshte rasti i “Kolonelit te Asfalise Greke me tre gishta”, sic e ka quajtur me dhjetra here Berisha nga foltorja e Kuvendit te Shqiperise Arben Imamin , te cilin e “ndeshkoi ashper ” duke e vene ne krye te Ministrise se Mbrojtjes se Republikes se Shqieprise! Vetwm qorrat nuk i shikojnw lidhjet mes kwtyre veprimeve tw shwn Saliut. Neveri!

  Reply to this comment
 20. sa do durojme???? March 26, 20:27

  E rastesishme na qenka kundershtimi Rambujes?!….
  E rastesishme thyerja e embargos?!…
  E rastesishme vrasja e Remzi Hoxhes?!…
  E rastesishme prurja ne pushtet e Berishes! Me lidhje te dyshimta me familje qe i kane sherbyer spiunazhit serb?!…
  E rastesishme shitja e armatimit gjigant shqiptar nepermjet sekserve serb?!…
  E rastesishme pasurimi duke fituar miliona dollare i Dajes Fazlliç nepermjet privilegjeve?!…
  E rastesishme katraurat ne Shqiperi sa here Kosova tentonte shkeputjen nga Serbia?…
  E rastesishme preferecat per qindra firma serbe te privilegjuara ne Shqiperi?!…
  E rastesishme vrasja e disa figurave te levizjes kosovare ne Shqiperi?!
  E rastesishme pengesat dhe shitja me tregje mafjozesh i armatimeve shqiptare per UÇK-ne!?…
  E rastesishme deklaratat e se vese se Enver Hoxhes per biografine e Dyshimt te Berishes?!….
  Te rastesishme deklaratat e hierarkve te zbulimit shqiptar per Berishen si spiun serb?!…
  E rastesishme takimet me Arkanin dhe njerez te tjere te Miloshevicit?!…
  E rastesishme sabotimi i linjes se interkonjeksionit, qe favorizon serbet te shesin energjine kosovareve sa tu doje Suma?!…
  E rastesishme…..
  E te tjera e te tjera fakte te “rastesishme”!…

  Reply to this comment
 21. mali March 26, 20:27

  DITA juve si gazete keto kohe keni marre guximin te flisni me ne fund, por tani eshte shume vone.
  Komunizmi e beri demin e vet dhe ne fund, pseudodemokratet na dolen me tezen se te gjithe jemi bashkefajtore, Jo ne nuk ishim te gjithe bashkefajtore, te dalin vetem fajtoret ata qe me cdo kusht kerkojne te ndajne fajin e tyre me ata qe nuk kishin kurfare faji.

  Reply to this comment
 22. FAIK KRASNIQI March 26, 20:31

  1) Me ardhjen e Berishës në pushtet në 92′ me qindra shqiptarë nga Kosova u arrestuan nga UDB-ja serbe në Kosovë duke shkatërruar dhe sabotuar lëvizjen shqiptare në Kosovë. Kjo gjë solli pamundësinë e Kosovës të ngrihej në luftë të ndihmonte kroatët.
  2) Krimineli më i rrezikshëm në Ballkan Zeljko “Arkan” Raznatoviç u ftua në Shqipëri gjatë kohës së embargos (për të siguruar rrugët e naftës) takime me SHIK-un e Gazidedës ku nuk mungojnë dhe fotot.
  3) Gjatë luftës në Kosovë pushteti i Berishës ishte në ndekje të UÇK-së duke i shpallur luftë të hapur, deri edhe në eleminime fizike ( pyesni Hashim Thaçin).
  4) Thirrje për të mos firmosur në Rambuje, thirrje për luftë civile gjatë kohës së luftës ku shqiptarëve të Kosovës iu thuhej të merrnin armët dhe të rrëzonin qeverinë e Tiranës që udhëhiqej atëbotë nga Partia Socialiste.
  5) Armatosjen e fraksioneve kundërshtare të UÇK-së dhe nisja për në kufi për të ‘’çliruar” Kosovën nga UÇK.
  6) Kontratat e majme të energjisë dhënë firmave serbe dhe miliona dollarë paguar sekserëve serbë ( Damir Fazlliçi është nipi i ish-shefit të UDB).
  7) Mohoi dhe injoroi Kosovën dhe aspiratat e saj si pjesë e kombit shqiptar…… Kosova në atë kushtetutë ishte thembra e Akilit se u injorua totalisht (në një kohë kur shqiptarët e Kosovës masakroheshin).
  8) Berisha organizoi një referendum për të larguar nga Shqipëria kryepeshkopin grek Anastas Janullatos kur ishte i bindur se do të humbiste. Atë peshkop që ai vetë e solli. Me këto dy veprime i solli marrëdhëniet ndërfetare në Shqipëri në prag të një lufte.
  9) Berisha për më shumë se dy vjet për hir të ekstremeve islamike largoi aleatët tanë të natyrshëm perëndimorë, duke sjellë përsëri marrëdhëniet ndërfetare në prag të luftës.
  10) Berisha persekutoi inteligjencën shqiptare njësoj si dikur Enver Hoxha duke sjell në fuqi një qeveri të korruptuar, kriminele dhe burgaxhinj. Ndërsa korruptoi opozitën si vegël të tij si dje dhe sot duke luajtur teatër në luftën me opozitën jo për hir të lirisë së mendimit por për të penguar Shqipërinë të hyj në BE.
  Ka shumë e shumë akte të tjera që e bëjnë atë një tradhtar të kombit shqiptar!
  Ka me dhjetëra të tjera që si dimë. Por, ata që duhet t’i dinë në Shqipëri dhe Kosovë i dinë të gjitha. Saliu është dikush që ka influencë të fortë tek pjesa ”injorante” e kombit, dhe kjo e ka ndihmuar të jetë akoma aktiv në politikë…Rreziku “Sali” ka kohë që është eliminuar, sot e mbajmë vetëm për dordolec dhe për të kënaq atë pjesë të kombit shqiptarë që nuk është zhvilluar ende…
  Nëse Esat Pashë Toptani përpiqej rrugëve të Evropës për të shitur trojet shqiptare, Saliu po e bën këtë shitje antikombëtare në mënyrë ‘’legjitime’’!

  Reply to this comment
 23. Mehmet Metaj March 26, 20:45

  Berisha aludohet se ka “vrare” apo “Inskeneuar Vrasjen” e Azem Hajdarit por nuk thuhet acik se ai ka ven nen thundra, shtypur e vrare nje komb te tere se ka 20-vjet qe ben prapesira dhe ka shkaterruar se fundi gjithcka: shtetin, demokracine, drejtesine, institucionet, njerezit, intelektualet dhe mediat dhe analistet bejne komente !!!!!!!!
  Kur e sheh kete vend nen thundren e nje shpellari te pa dine e pa iman si Berisha thua a e kemi merituar te jemi komb. E mbeshteti vërtetë Willson-i i Madh (Woodrow Wilson) Albanian e viteve 1919-1920, në Konferencën e Paqes në Paris, për të mos lejuar copëtimin e Shqipërisë, dhe hapur rrugen e “bërjes së Shqipërisë së vogël” megjithë kundërshtitë e Klemanso’ss (Georges Benjamin Clemenceau), të Llojd-Xhorxh-it (David Lloyd George), e fqinjëve tanë lakej duke menduar se ato aspirata të shprehura dhe njohura prej këtyre burrave të papërsëritshëm në historinë e njerëzimit, (m.gj.se thonë se kur plasi “revolucioni demokratik” i Nolit me 1924 dhe Shqipëria e porsashpëtuar nga copëtimi u bë prapë rrëmuje thone se ka pas thënë “ ai popull s’e paska merituar lirinë dhe mëvehtësinë..”por at’here ai dhe të tjerët që na mbështeten mendonin dhe besonin se edhe Shqipëria e vogël do bënte mbroth dhe do bëhej komb e shtet, dhe nuk e imagjinonte dot se edhe pas 100 vjetësh ne jo vetëm që s’jemi bërë ende’ komb e shtet prej vërteti por edhe pas 100-vjetësh kemi “pranuar” dhe Saliun në krye, që i perdhosi të gjitha dhe se fundi na la dhe jashtë Evropës: shtetin, demokracinë, institucionet, parlamentin, drejtësine, ekonominë, votën e lire, dhe e katandisi Shqipërinë tonë si një komunë e largët e harruar e Tropojës që s’e merr vesh i pari të dytin dhe thot dhe se “kemi rritjen ekonomike më të lartën në rajon dhe Evropë” e të tjera broçkulla si këto.., kur ne 8-vjet qeverisje nuk ka hapur asnjë vend pune pale’ më tej .. !!!!! dhe në krye të kombit “na vuri” Nishanin që flet si kukull e kurdisur nga ai dhe në krye të Kuvendit të burrave “ka vene” Zhozin që “vë në hudut” këta burra të vegjël të kombit, ndërsa në krye të krye-qytetit (ose më mirë kryefshatit-siç është katandisur sot Tirana) “na ka vënë” Lulin e Bashajve nga komunat e thella të Dibres që qesh si infantil ..dhe ne endemi në këtë vend dhe ende’ shpresojme të dal nje apo disa burra të vërtetë dhe te “dine” te vendosin vezen e Kolombit në tavoline dhe ta bëjnë këtë komb, ndryshe mbetet siç tha francezi cinik Lange “nje komb i sajuar” dhe si Guri i Sizifit !!!!!!
  “Ndryshimi ështe pak i vonuar por që do vij kjo nuk diskutohet në këtë derexhe’ që e katandisi Saliu këtë vend. Problemi është të vij sa më dinjitoz dhe programi/qeverisja e re e PS-se nuk do të mos jetë rrë-pë-të e pararendëseve por nje risi-inovative. Dhe a do te dije te thote PS-ja-“mjaft më me njerëz që dinë të lepihen pas partive dhe të bëhen Ministra, Zv. Ministra, e drejtorë, …”. PS-se dhe çdo partie që është afër pushtetit, tek ne këto 20-vjet tranzicion, u ofrohen-gjoja se “u digjet shpirti për to dhe vendin” shpesh militante mediokër dhe njerëz hilexhinj, a do dije PS-ja të ta bëj këtë dallim të shapit nga sheqeri”.!!! Besojmë dhe me sa duket se do ta bejë. Mehmet Metaj (Shekulli, 18.12.2012)
  Berisha që ngerdheshet dhe shtrëmbëron surratin kur flet nuk do shumë mend të kuptohet se ç’malukat injorant shpellash i paskrupullt është dhe që di të godas vetëm pas shpine dhe po doget prej njëzet vjetësh nje popull të tërë dhe i duhet thënë troç: monster, kriminel, berr dhe çfarëdo epiteti që ka gjuha shqipe se i meriton të tëra, meriton dhe më shumë…se dogji
  Shqiperine dhe sulmoi Vlorën me tanke në ’97-ën… apo e harruam, dhe tani po e çon ekonominë nën zero dhe ka shkatërruar çdo gjë, njerezit dhe vete demokracin, ekonominë e tregut, institucionet, drejtësine, kulturën, votimin etj, Ç’mund të shkatërroj më ?!!!!!

  Saliut i duhet thënë stop o moster që gënjen gjithë ditën ashiqare sikur të ketë të bëj me popujt Zulu dikur, pusho o monstër shpelle se more n’qafë një popull të tërë !!! Edhe popujt Zulu nuk do ta pranonin jo më për drejtues por as për qytetar te thjeshte një njeri që ngërdheshet dhe gënjen gjithe ditën, duke mashtruar ne menyren me banale nje popull te tere sikur te kishte vte bente me antikapate siç eshte vet, duke ri-inaguruar rreuge te vjedhura, duke folur para femijve te shkolles per opoziten, duke bërë xheste shtaze edhe nga podiumi i Brukselit, duke thene qe ne jemi nga vendet me të zhvilluara në Evropë, kur 90 % e popullsise jeton në kufijte e skamjes dhe mbijetesës, vendos ne Bashkinë e kryeqytetit kryetar Lulin e Bashajve nga katundet e Dibrës që buzëqesh si idjot dhe s’di të bëj asgjë, degjon vetem Zhozin-bukurane dhe idjote që tund kokën si pulat që kakarisnin në majë të pemës, feston 100-vjetorin e shtetit shqipatar duke folur dhe bërë shtatoren më të lartë për Ahmet Zogollin e Matit, dhe ky lloj malukati quhet në zhargonin popullor “njeri pa dinë e pa iman që duhet ndalur me hu’ ”!!! Nëse ka mbetur ende’ pak dinjitet dhe njerëz dinjitoz në këtë vend ky njeri jo vetëm nuk duhet të jetë me në drejtim në krye të vendit por duhet dengdisur që të mos na dalë më as në TV se është bërë tashme surrat i neveritshëm !!!!!
  Nga ana tjetër Partia Socialiste dhe gjithe Partite opozitare duhet të vijnë në pushtet me një program dinjitoz dhe të marre fund tranzicioni rrrumpallë ala – tropojanësh, dhe vendi të hyjë në magjistralen e zhvillimit të qëndrueshëm, dhe për rivendosje të rendit dhe rivendosjen në tërësi të normalitetit ne këtë vend të përçudnuar këto 20-vjet nga Saliu e Co!!!

  Reply to this comment
 24. ULISE April 3, 00:23

  Duke ngrene nje dreke ne nje nga bujtinat e fshatrave te Lushnjes,nje bashkefolesi im qe shkurt dua ta prezantoj si (shefi i pergjithshem i interpolit te jugut) rakie e keqe beri te veten dhe per habi tani duke lexuar komentet e mesiperme ,me vjen ne mendje biseda pa dorashka e nje njeriu i cili kishte duart deri ne bryl ne gjak duke i sherbyer dhe regjimit te meparshem dhe ketij jo me pak barbar.Jam dakort me komentet e meparshme.Mund te thuhet me plot gojen se kemi te bejme me nje kriminel me te rrezikshem te gjithe koherave.Do vertetohen te gjitha.Kjo qe lexova me siper ehte nje e vertete e pamohueshme.

  Reply to this comment
 25. amir April 3, 09:14

  te gjitha keto sa thuhen. ndoshta mund te jen te verteta po edhe para 100 viteve kuss beri per shqiperne te gjithe sot qe iquajme figura te rilindjes a,po burra shteti te asaj kohe te gjith ishin bejler e agallare te gjithe te shitur dhe sahan lepires te fuqive te medha dhe pranuancoptimin neperkembjen shqiperise te cilen po evuajm edhe sot ekesaj dite .

  Reply to this comment
 26. muuuuuuuuuu September 7, 18:04

  muuuuuuuuuuuuuuu

  Reply to this comment
 27. Komiteti Qendror i Partise September 7, 21:06

  Eshte turp qe azem spiun hajdari qe ia derdhen gjakun si qen per trafiqe e kurverira, te prehet ne ato varreza ku prehen ata qe derdhen gjak per lirine e atdheut

  Reply to this comment
  • Estore July 12, 13:41

   Ata qe prehen aty,nuk kane as me te voglin ndryshim nga ky pleha azem.
   Vendi i plehrave eshte nje vend i perbashket i te gjith skupirave ooooo
   komiteti qendror i partise…….

   Reply to this comment
 28. Diu July 12, 16:57

  @Estore

  Ty Estore, me te heq Es- te ngel tore, dhe po te vure nje shur perpara behesh shurtore.
  Pra je M.., B…,Sh…. Por kete te mesit e ke perdorur me shume.
  Te kane perdhunuar qe i vogel. E keqja eshte se te kane perdhunuar edhe nga trute.

  Reply to this comment
 29. Estore July 12, 17:26

  @Diu
  Si duket o bajga Diu,aty tek plehrat ku eshte vendosur ky funderina Azem do te kesh
  dhe ti o plehera e gjalle ndonje te vdekur mbeturine te quajtur hero nga pleherinat komuniste . Per sqarim nuk kam qene kurre i perdhunuar,pervec se i lire si njeri me nder
  i thjesht i varfer dhe kur i mashtruar.

  Reply to this comment
 30. Pako July 12, 19:54

  Qe Azemin e ka vrare Sala kete e dim te gjithe ne. Sala ka vrar gjith Shqiprin. Po mua me vjen keq o zoti Mulosmani se nuk une nuk njof nje tropojan per burre te mir. Ti nuk me dukesh djal i keq dhe me vjen keq per sa te ka ndodh se paske qen edhe i ri. Por une vet nuk njof tropojan te mir. Per mua te gjith tropojanet jane pak a shum si Sala qe ja tjetersoi jeten ketij vendi. Po Zoti eshte i madh dhe shef shum, prandaj them se do ta gjej edhe Sala me kalamajt e vet. Ty Zoti te dhont kurajo me perballu kete hall qe te ka ren dhe sa me shpejt te takohesh me familjen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim