Gjashtë “përparësitë” rrënuese të Edi Ramës

July 10, 2018 09:22

Gjashtë “përparësitë” rrënuese të Edi Ramës

Shefi i qeverisë dhe i shumicës politike, Edi Rama, sipas të gjitha sondazheve dhe jo vetëm të tyre, vazhdon të mbetet njeriu më i besuar dhe më i votuar i shqiptarëve, por, si duket, kjo nuk qenka e mjaftueshme për të patur garancinë e një qeverisjeje solide, të paktën në nivelin mesatar të pritshmërisë së njerëzve.

Performanca e tij po shkon ngadalë, por ngulmueshëm, drejt rënies dhe, nëse ky ritëm rënieje do të jetë i njëjtë edhe për tri vitet e ardhshme të qeverisjes, atëherë, në një masë të ndjeshme sidomos tek të rinjtë, që ishin në shpresën e tyre më të madhe, do të shkojë drejt zhgënjimit.

Të jesh më i votuari nuk do të thotë se është e sigurtë se do të sjellësh edhe qeverisjen më të mirë të mundshme. Sado përpjekje sizifiane të bëjë shefi i qeverisë, që në fakt nuk i ka bërë, përsëri qeverisja nuk është punë e një njeriu të vetëm, por e një grupi, që shpesh herë mund të jetë edhe elita e një vendi, çka nuk ndodh me ekipin që ai ka përzgjedhur.

Nëse në vitin 2013, si asnjëherë, dëshira për të hequr nga pushteti Berishën, qeverisjen e tij korruptive dhe ngërçin familjar që kishte kapur pushtetin u konfirmua tek Edi Rama; nëse në vitin 2017 njerëzit besuan se qeverisja në një dorë të vetme mund të ishte zgjidhja më e mirë, tani alibitë e mëhershme nuk qëndrojnë më, shporta e rënkimit nga pasojat e pushtetit berishian është zbrazur, e gjithë tepsia e pushtetit është nën dorën dhe kontrollin e tij, kështu që, ndërsa zaret janë hedhur, fushëbeteja duket ende larg.

A mund të bëjë të pamundurën qeveria Rama për të qenë në të njëjtin nivel besueshmëria dhe qeverisja, besimi i djeshëm dhe perspektiva e së nesërmes; a ka gjë që duhet përmirësuar, ndryshuar dhe në fund të fundit, përmbysur.

Edi Rama, ndryshe nga paraardhësit e tij politikë, ka disa “përparësi”, që i quajta rrënuese për pushtetin e tij, të cilat, si në koret e lashtë grekë, qëndrojnë dhe, ndonëse veç e veç mund të largohen qetësisht, së bashku, janë një forcë përmbysëse.

1-“Përparësia” e parë: Basha

Asnjëherë një shef qeverie nuk ka pasur përballë një kundërshtar të tillë, kaq të dobët, kaq të rrënuar, të cilin, më shumë se gjysma e forcës politike që drejton, nuk e beson.

Në fillimet e tij pushtetore, si kurrë më shumë entuziast, epshor ndaj pushtetit dhe i paparashikuar, Berisha kishte përballë një politikan klasi, Fatos Nanon, që nisi ta zbërthente që pas një viti, në zgjedhjet e para vendore. Nano ishte e kundërta e tij, ishte liberal përballë një konservatori, modern kundrejt një politikani me kostumin e kohës së vjetër; të dy njerëz të librave, të lexuar, por njëri i kishte mbajtur brenda vetes dhe nuk i nxorri kurrë, as si vlerë të tij, Berisha, përballë tij, Nano, njeriu që botën ekonomike dhe financiare e përcillte si një roman dhe ishte më i besueshëm. Komunistë të dy, por, ndërsa Berisha e kishte marrë komunizmin seriozisht, Nano e kishte marrë me sarkazëm, si një lojë familjare.

Ndaj Berisha e burgosi Nanon. Burgosja e Nanos solli përmbysjen e Berishës. Si një letër spathi, ku, ndërsa njëri qëndron poshtë, tjetri detyrimisht është sipër.

Në vitin 2005 loja, dmth, letra spathi u përmbys. Nano i lodhur me pushtetin, ende pa u zhvilluar zgjedhjet, thirri miqtë e tij politikë jashtë Shqipërisë londineze dhe u sugjeroi të rregullonin marëdhëniet me Berishën, pasi ai, Berisha, pak javë më pas, do  të ishte në pushtet.

Kur i mbushej mendja dhe në lojën e tyre futej Ilir Meta, ndodhte përmbysja tjetër. Qetësisht ai mori pjesë, sipas kohës dhe dëshirës, në përmbysjen e Nanos në vitin 2005, i hoqi nga dora kryeqytetin, Tiranën, nga duart Edi Ramës dhe në fund, hoqi edhe Berishën, për t’i thënë qeveritarëve të sotëm se loja ende është e pambaruar.

Njeriu që Rama ka përballë vetes nuk ka asgjë. Ai nuk ka as agresivitetin e Berishës dhe kur synon ta përsërisë, bëhet qesharak. Ai nuk ka as gardën pretoriane të Berishës dhe asi i tij më i fortë është njeriu që ishte roje e kësaj garde, Flamur Noka. Nëse me fjalën e Berishës mund të qeshësh, por do të bësh kujdes, me fjalën e Bashës, vetëm qesh. Askush nuk e merr seriozisht kur flet për politikë, të gjithë i sulen nga pas kur ndjejnë erën e financës.

Ai nuk është asgjë, nuk është për asgjë dhe do të mbesë tek asgjëja, është ndër ato rastet e pazakonta kur, mësuesi ka hedhur në tapet një lojtar, me të cilin qesh edhe ai vetë.

Precedenti Basha i jep qetësinë e pushtetit Ramës dhe i lejon gabimet.

Në zgjedhjet e vitit 2017 ai kishte përballë Bashën, që e thamë si është, dhe,  Petrit Vasilin, të cilin askush nuk e merr seriozisht si shef qeverie. As në ëndërr. Edhe roli që i kanë caktuar tani nuk merret seriozisht. Erozioni politik që ndodh në LSI është edhe përtej tij. Mungesa e liderit dhe zevëndësimi i tij brenda familjes nuk e bën më të fortë familjen lësëiste. Ilir Meta, edhe kur qeshte, merrej seriozisht; Kryemadhi, edhe kur gjuan me çizme, merret me sarkazëm. Ndodhi të politikës, që përbëjnë forcën e Ramës, i cili, kur sheh nga e djathta, shikon një njeri që as të vetët nuk e marrin seriozisht, dhe, kur sheh gjysmë në të majtë dhe gjysmë në të djjathtë, sheh disa figurina politike, të cilat më shumë gëzohen se morën diplomën universitare, se të bëjnë hajr në politikën e vendit.

Kjo është “përparësia” makabër e një sistemi, ku krahët nuk janë të njëjtë dhe shpeh herë as të krahasueshëm dhe, për më tepër, në lojë nuk futet askush tjetër, pasi një marrëveshje e zgjuar, por rrënuese, ua ka mbyllur të gjitha dyert.

2 -“Përparësia” e dytë rrënuese: Ekonomia e papërcaktuar

Për katër vitet e para të qeverisjes, Edi Rama, ua mbushi mendjen të gjithëve, shpesh herë me të drejtë se, rrënonja financiare që kishte lënë pushteti i Berishës, ishte një humnerë aq e madhe sa që nuk ishte menduar as nga më pesimisti socialist.

Ngazëllimi hekakeq i Berishës se, në një kohë të afërt, shteti shqiptar do të shembet si fqinji grek, ishte lajmërimi ogurzi, por edhe dëshmia se ai, me qëllim, e kishte shpënë vendin në buzë të katastrofës, dhe, duke rrënuar vendin, të rikthehej për herë të tretë në pushtet. Ngjante me ata që shkretonin qytetet dhe fushat e tyre, që, ai që do të vinte, të gjente një shkreti.

Duke treguar shkretinë që kishte mbjellë, ai i jepte alibinë Edi Ramës për borxhet që duheshin larë, për boshllëqet që duheshin mbushur dhe, pa e thënë drejtpërsëdrejti, dërgonte mesazhin se rripi duhet shtrënguar.

Ndreqjen e financave nuk e nisi nga rrënimet e mëdha dhe ngritjen e resurseve që janë të prekshëm, të kapshëm dhe të dukshëm. Ishte e çuditshme se si ia arriti të bënte një ligj të zbatueshëm një detyrim normal: trajtimin si mall të energjisë elektrike, por, ishte po ashtu, e habitshme, se si oligarkët e mëdhenj, kaq lehtë e natyrshëm, nga shtrati shkelzenor i Berishës, u hodhën në shtratin guror të Ramës.

Ekonomia nuk merr frymë lirisht kur pagesa apo mos pagesa e energjisë elektrike shoqërohet me fjalëzën “burg”, ndërkohë që bizneset e mëdha “lulëzojnë” dhe të voglat ulin qepenat; ajo nuk merr frymë nga shtrëngimi, por nga mbështetja.

Shumë vetë kanë pritur që një qeveri, e shpallur e së majtës, do të mendonte për të majtën; kanë pritur që biznesi i vogël, ai i mbajtjes gjallë të një familjeje të ketë hapësirë; kanë menduar se shteti i të majtës, çka është shumica e popullsisë në Shqipëri, do të rrihte, të paktën në një masë të dukshme, drejt tyre, që ajo, qeveria e 1 milionë votave, më parë se të mendonte për lejet e ndërtimit të “peshkaqenëve” të mëdhenj, të ngrinte disa fabrika përpunimi të frutave dhe perimeve, duke nxitur me kushte lehtësuese investimin, që qindra tonë, perime e fruta, të mos hidheshin kanaleve; kanë pritur që biznesi i vogël të jetë pa asnjë taksë, mjafton të mos rëndonte shtetin; kanë dëshiruar që punësimi i një të dyti në biznesin e vogël do të thonte 50 për qind më pak taksa, por jo që të shpallen urgentisht “biznes i madh”, ndërsa të mëdhenjtë të heshtin kur i tatojnë si edhe ai e di këtë.

Deri tani, më saktë deri në shtatorin e shkuar, ekonomia e shkatërruar nga dyshja Berisha –Bode, ishte “përparësia” më e kapshme e pushtetit Rama.

Tani, nuk ecën më.

Krijimi i tre emërshit, PPP, do të jetë humnera Rama për vitet e ardhshme dhe ai e di këtë fare mirë.

Do të jetë borxhi frymëmarrës.

I duket si përparësi, si gjetje financiare, por, nëse një rastësi e bën të zakonshme, e kthen në precedent, do të ketë një rënie të ndjeshme në vitet e ardhshme. Ajo që mendohet maja 1 miliard dollarësh  e investimeve, mund të jetë humnera. Nëse Fondi Monetar Ndërkombëtar këshillon sinqerisht për kujdes, gjithçka duhet të fillojë nga shefi i qeverisë, i cili e di krejt mirë se Shqipëria do të vazhdojë jetën edhe pas mandatit të tij si kryeministër.

Nga të gjitha të tjerat, ekonomia është ajo që të shtërngon lakun më avash se të tjerat, por më fort, më gjatë dhe është më rrënuese.

3 – “Përparësia” e tretë rrënuese – grupi parlamentar socialist

Çdo shef qeverie ka nevojë për mbështetje politike e legjislative. Ai nuk bën dot pa këtë dhe, kur e gjen, e mban fuqishëm, e nxit edhe brenda vetes dhe e bën pjesë të dytë të programit të tij qeverisës.

Edi Rama, si shefi i qeverisë, nuk ka patur nevojë ta kërkojë këtë mbështetje. Ai e ka krijuar vetë atë.E ka krijuar përmes një ndryshimi dramatik kushtetues të vitit 2008, ku shefi i partisë e kthen strukturën e tij partiake në një pashallëk të heshtur dhe ku ai vetë është pashai.

Rama dhe Berisha e bënë këtë me ndërgjegje të plotë, e bënë që shteti të ishte në dy duar të vetme dhe, dora e tretë, e cila u fut aty jo rastësisht, ishte dhe trajtohet edhe tani si një e keqe e domosdoshme.

“Përparësia” Rama e grupit të tij të heshtur parlamentar duket ngazëllyese: askush nuk kundërshton, askush nuk thotë “jo”, askujt nuk i shkon ndër mend të propozojë diçka ndryshe, apo, në fund të fundit , të thotë “nuk jam i një mendje”.

Nuk dua të krahasoj grupin parlamentar socialist me atë të krahut të djathtë, që quhet grupi Luli, sepse në këtë rast krahasimet çalojnë.

Por, nuk besoj se ky grup ka qenë ndonjëherë më i dobët se kaq. Një përbërje, ku të panjohurit sundojnë mbi vlerat dhe ku heshtja rëndon mbi fjalën.

Si e shënova, në të gjithë botën e politikës moderne, një shef kohor, edhe nëse nuk ka opozitë brenda vetes, përpiqet ta krijojë atë. Sepse i duhet mendimi ndryshe, i duhet fjala ndryshe, qëndrimi ndryshe.

Të gjithë propozimet e qeverisë, edhe kur janë shballone berishiste, edhe kur janë ende në mjegull, miratohen me forcën e kartonit jeshil të së majtës. Natyrisht, shumica parlamentare e mbështet qeverinë e saj, por, qofsha i gabuar, kjo shumicë parlamentare, më shumë po përdoret për të krijuar një alibi të përbashkët, se sa për një hapje të qëndrueshme ndaj së ardhmes.

Një grup i heshtur parlamentar është një gojë e heshtur dhe, duan apo nuk duan, bashkëfajtorë nëse kjo qeveri dështon dhe njerëzit e humbin besimin ndaj saj.

Ata, deputetët, edhe pse janë njerëzit e listës së kryetarit, duhet të kenë të paktën një përqindje sado të vogël të deputetëve të vitit 1946, më dinjitozi në historinë e këtij vendi, dhe, përmes këtij dinjiteti të mendojnë se mandati nuk iu është dhënë për t’u pasuruar, por për të bërë njerëzit të jetojnë normalisht.

4 – “Përparësia”e katërt rrënuese – shefi i grupit parlamentar

Ai quhet Taulant Balla. Nuk e njoh, nuk e kam takuar. Është militant, i gatshëm për t’u ndeshur, polemist mesatar, por, sipas kësaj mendjes sime, në një pozicion të gabuar.

Balla është i domosdoshmi i përfaqësimit të mendimit militant, por, përsëri sipas meje, nuk është zëri që kanë pasur e duhet të kenë të majtët, qofshin në pushtet apo jo.

Në vite të tëra, sido që kanë qenë, e majta ka pasur zëra të lakmuar për seriozitetin, shkallën e lartë të dinjitetit, urtësinë dhe mendjen e mprehtë, shoqëruar me një nivel të lartë kulturor. Figura të tilla, si Ismail Lleshi, Et’hem Ruka, Limos Dizdari, Xhevat Lloshi, Sabit Brokaj, Arta Dade, Ermelinda Meksi, Namik Dokle, Ben Blushi, Servet Pëllumbi,… tani janë aq të rrallë dhe në vend të tyre shfaqen deputetë, për të cilët, nëse poshtë fotografive në Kuvend nuk u vendos emrat fotografi i shkëlqyer Agim Rama, pak kush i njeh.

Unë e respektoj Ballën për shpirtin e tij militant, por nuk ndjehem mirë kur mendoj se figura e dytë në Partinë Socialiste është ai, aq më tepër kur, para tij, figura të jashtëzakonshme kanë marrë përsipër atë rol të vështirë.

5 – “Përparësia” e pestë rrënuese – opozita përballë tij

Me një opozitë të tillë përballë vetes, Rama e ka të lehtë, shumë të lehtë të mendojë se qeverisja është një sport që kalon lehtësisht.

Opozita është një mish-mash politik, rrëmujaxhi, zanatlesha të politikës së vrazhdë dhe të përfitimeve të bollshme, njerëz që nëse nuk do të kishin mandatin e deputetit do të ishin trajtuar si gangsterë apo imoralë; pa asnjë ide dhe asnjë vizion, një turmë që bredh pas gjithçkaje që u shfaqet dhe bënë simbol një farë babale, si përfaqësimi më tipik i atij grupi ku, mjerisht, çjerrja e Mul Nokës vlen më shumë se mendimi i Mimës.

Një opozitë që bllokon foltoren, ndërsa shumica miraton ligjet. Një shef opozite që i thërret deputetët si bodigradë privatë dhe që skuqet duke menduar se sa mund të jenë përfitimet e qeverisë. Të cilit i del në ëndërr vjedhja masive 200 milionë euro në Rrugën e Kombit dhe që mendon se edhe shefi i tashëm do të fitojë pikërisht 200 milionë, aq sa edhe ai.

Një opozitë pa mendim, që nuk diskuton për ligjet, vendimet, që nuk sjell ide dhe nuk ka asnjë mendim, veç zhurmës e qametit, është “përparësia” e qeverisjes, por është shëmtia e parlamentit.

Mirëpo, duke ecur kaq lehtësisht në miratimin e ligjeve, qeveria edhe mund të gabojë, ashtu si ka gabuar.

Ajo që i duhet vendit, kundërvënia e mendimit, nuk ekziston. Opozita mendon përmes mendjes së Nokës, fjalëve çapraze të Palokës, moralit të Salianjit, “filozofisë” së Alibeajt, ndërkohë që qeveria hedh valle në minutat e fundit përmes kartonëve të gjelbër.

6 – “Përparësia “ e gjashtë rrënuese – qeveria dhe themeltarja e saj, vettingu

Një mik i imi, tepër i mënçur, kur u mblodhën për herë të parë dy qeveritë shqiptare, Tiranë dhe Prishtinë, më pat thënë se “me këtë qeveri Edi Rama qeveris lehtë, por nuk e di nëse qeveris gjatë”.

Ndoshta ai vetë, Rama, e di më mirë se të gjithë se kjo qeveri duhet shkundur dhe se lavdithurja është një mjet i dobët për të mbuluar zgavrat që po hapen.

Të qeverisësh lehtë nuk do të thotë se ke qeverisur mirë.

Kjo qeveri kishte në pikën e parë të saj reformën në Drejtësi. Nuk është thjeshtë meritë e saj miratimi kushtetues i kësaj reforme. Përtej tyre ishin dy ambasadorë, të cilët, si përfaqësuesit më  të rëndësishëm dhe me mbështetjen e institucioneve të tyre, detyruan opozitën të ngrejë dorën në mesnatë, duke shpresuar se dita do të jetë ndryshe.

Është e lehtë, jashtëzakonisht e lehtë, për Ministren e Drejtësisë, që, përmes një shkrese, që të kujtojnë ato pusullat që lëshonte PD-ja kur erdhi në pushtet në vitin 1992, të shkarkojë nga puna me dhjetra punonjës, duke shkruar shkurt “ për mungesë të …”.

Reforma në Drejtësi, ajo që pritet të bëjë çka nuk bëri qeveria në 5 vite, ndëshkimin e krimit, nëse ecën me këtë ritëm, do të kalojë nëpër disa qeveri dhe nuk do të arrihet kurrë.

Reforma në Drejtësi nuk do të thotë që prokurorët dhe gjyqtarët e larguar nga sistemi si të korruptuar të kalojnë si avoketër, por thotë, ose kështu është kuptuar që ata, detyrimisht, të përgjigjen para ligjit. Bën më efekt një prokuror i dërguar në gjyq dhe i dënuar me të drejtë, se sa 100 njerëz, shumica fakirë që gjobiten për pagesat e energjisë elektrike apo dënohen.

Drejtësia është në kolaps. Më këtë drejtësi Rama qeveris lehtë, sepse, në fakt, nuk ka drejtësi, por ai nuk është votuar dhe nuk i është vënë para e gjithë tepsia e pushtetit për të qeverisur lehtë, me një drejtësi të shkallmuar, por që, duke vendsur drejtësinë e munguar, të bëjë atë çka ai vetë ëndërron, shtetin e së drejtës, e ligjit të barabartë, e të varfërit, e të dobtit, duke mposhtuar oligarkinë, e cila, deri tani, e ka mposhtur shtetin.

Natyrisht, unë vazhdoj të jem një njeri që me bindjet e mia i takoj së majtës, pavarësisht se opozita apo njerëzit e saj, budallshëm, të majtën e krahasojnë me mendimin komunist dhe nuk duan t’ia dinë se pikërisht e majta është ajo që ka dominuar në përcaktimin e vlerave njerëzore.

Duke e dashur qeverinë Rama dhe duke e ditur se ky shef qeverie mund të bëjë shumë më tepër se sa kaq, mendoj se është koha e largimit të përkëdheljes politike, duke thënë “se është i yni”, apo, çka është më keq, duke e njësuar mendimin e trazuar me ngrehinën e shpifjeve të opozitës.

Opozita ka ngritur mijëra e qindra akuza, edhe kur qeveria e parë Rama nuk e kishte marrë pushtetin.

Nëse e ka seriozisht le të dërgojë gjithë çka në prokurorinë e shtetit, ku ende janë dominues njerëzit e saj dhe ku forca e Arta Markut synohet të mposhtet përmes presionit.

Të sulmosh qeverinë Rama është gjë e lehtë, sidomos nga ata që mrizojnë nën hijen e Shqupit dhe u duket vetja luftëtarë.

T’ia thuash asaj atë të vërtetë që ke në vete do të thotë se ke brengën e një ndryshimi, që mund të jetë i domosdoshëm.

Edi Rama e ka shansin të bëjë shumëçka dhe, për fatin e tij të mirë, ende ka mbështetjen e duhur.

Ndërsa, për fatin e tij të keq politik, ai nuk ka asnjë alibi për çfarë nuk ka bërë dhe çfarë nuk do të bëjë.

Të gjitha, edhe meritat, edhe fajet, edhe arritjet, edhe dështimet, janë të tijat dhe vetëm të tijat. Ai është ulur i vetëm rreth tepsisë së pushtetit, ndërsa ministrat, disa prej tyre, nganjëherë më ngjajnë me ata eunukët që sjellin ujë  të freskët për pashain, pa guxuar t’i thonë “të bëftë mirë”.

Kjo edhe më trishton dhe më dërgoi drejt këtij shkrimi.

*****

Bedri Islami / Botuar sot në DITA, pjesë e forumit me bashkëpunëtorë të gazetës, analistë të jashtëm dhe lexues mbi analizën e 5 viteve qeverisje të Rilindjes

July 10, 2018 09:22
Komento

47 Komente

 1. Kosova July 10, 09:26

  Bedriu ka kohe qe nuk kuptohet… Nje dite sulmon Majkon pse mendon ndryshe dhe sot ankohet pse qeveria i ngjan me “eunuket”…
  Cilin Bedri te besojme!?

  Reply to this comment
  • Ortuna July 10, 14:39

   “Dita” ju pershendes! Solidarizohem me shkrimin tuaj te sotem si edhe me ate te djeshem l “Rama, nje vit nga mandati i dyte”, prandaj kjo gazete pelqehet shume per te vertetat e saj.
   Lidhur me ate qe ka thene Miterani i Frances se, e majta ka ideale dhe e djathta vetem interesa, mendoi se, interesa ka edhe e majta, edhe ideali eshte interese, po per cfare interesash behet fjale, ketu ndryshon puna. Edhe Fatos Nano thonte: socialistet ti bashkoje ideali e jo punesini! Ortuna.

   Reply to this comment
   • Fidel July 10, 16:10

    Rama eshte kryeministri me i deshtuar ne qeverisje,ne 28 vjet kapitalizem!
    Ai nuk ka asnje cilesi per te qene politikan pa le me burre shteti jo e jo!
    Rama eshte njeri pa edukate,pa respekt per njerezit,sidomos te varferit,te pafuqishmit ai i urren dhe i perbuz!
    Rama eshte nje aventurier politik,qe punon vetem per imazhin e tij personal,qe nuk ka zgjedhur prane vetes keshilltare tre zote dhge dinjitoze per t’i keshilluar atij rrugen me te mire te vqeverisjes,komunikimit me njerezit,degjimin e ankesave te popullit etj!
    Por Rama mbi te gjitha ka nje te keqe me te madhge:Ai nuk degjon njeri qe te dale ndryshe gjykimit te tij!
    Njeriu qe deshiron Rama eshte vetem Erion Veliaj,qe jo vetem i lepin atij gjithcka thotew,por edhe e konsideron gjithcka qe behet ne Tirane,se eshte merite e vetem Edi rames!
    Rama nuk punon me kolegjialitet!
    Ai nuk zhvillon dialog me vartesit,koleget dhe popullinb!
    Ai mburret se zhvillon takime me qytetaret,ne kuadrin e bashkeqeverisjes me ata,por ai tallet dhe ben vetem monolog!
    Vereni takimet e tij elektorale para cdo zgjedhjeje,qe ne vend qe te degjoje popullin te gjykoje PS-ne dhe qeverisjen e tij,ai vetem flet vete dhe me se shumti merret me sharje dhe akuza kunder opozites!
    Ne vend te jape llogari para qytetareve te vet,ai tjerr dhjetra premtime se do t’i beje ne te ardhmen!
    Qe me kete menyre ai ka mundur te shplaje trute e militanteve kokebosh,te injoranteve,te varferve ne gjykim dhe njerezve pa dinjitet e te pa afte te gjykojne qeverisjen,doemos qe ai rri i qete,por e ardhmja te gjykon me rreptre!
    Shikoni sa pa vlera e con veten Rama ku shkon tre peruroje nje vend grumbullim plehrash,nje rruge ne bregdet,nje bulevard pa jete ne Tirane,sheshin -kupole ne Tirane,nje projekt qe nuk dihet se kur do behet etj dhe mbeti duke shpenzuar miliona neper bote sikur ky eshte koke boiterore qe bota ka nevoje per idete e tij,pa vlere ne radhe te pare per popullin e vet!
    Cfaredo te beje Rama kurre nhuk e justifikon veten qe ka rrenuar PS-ne!
    Pervec fushatave te zgjedhjeve,PS-ja nuk ekziston me!
    Shkoni po patet nje hall ne seline qendrore te PS ne Tirane qe te ankoheni kunder pushtetareve,por kurre nuk do gjeni njeri atje!
    Merrni ne telefon kryetaren e PS Tirane,por ajo kurre nuk do t’ua hape telefonin!
    Dergoji nje ankese apo denoncim Rames per vartesit e tij,por jo vetem nuk te kthen pergjigje,por edhe ne se pergjifgjet pas 7-8 muajve te “Fut thonjte ne fyt” po e kritikove qeverine!
    Rast tipik jane shkrimet e mediave qe ne vitin 2014,mbi perdorimin e miellit kanceroz serb per buken e popullit,por edhe sot as prokuroria e as Rama nuk jane bere te gjalle!
    UKT mashtron dhe vjedh qytetaret duke ua shitur ujin e piste per uje te pijshem,por as prokuroria e as qeveria nuk bejne asnje veprim!
    Rama nuk eshte i majte se ai eshte rritur ne mes te Bllokut te mireqenies!
    Rama nuk e njeh varferine,jeten dhe pounen ne fshat,miniera,nafte,ushtri etj,qe te gjykoje drejt per shtresat qe jane rropatur tere jeten ne keto pune!
    Rama nuk e njeh fukarallikun e pensionisteve,se ne shtepine e tij kurre nuk kane munguar mishi,peshku,vera,pushimet neper plazhe cdo vit dhe se vete Rames nuk i jane grisur xhepat mbushur me gure,por me leke e dollare!
    Rama nuk e di se cdo te thote te flesh ne darke pa buke,pa uje,ai nuk ka mbajtur asnjehere lkibrat ne canta lecke dhe bojen ne kuti plastike mbushur me boje te bere nga shtrydhja e kokrrave te qinglave!
    Rama nuk ka patur fatin te shkonte ndonjehere ne shkolle zbathur edhe ne mes te baltes dhe dimrit,nuk ka shkuar ndonjehere ne mes te natres duke zene radhen e qumeshtit me vtriska per gjysem kg ne dite!
    Rama nuk ka provuar ndonjehere se cdo te thoshte ushqimi me triska deri sa u hoqen ne 1954,pa le me te kuptoje se cdo te thoshte te tre humbte triska e bukes etj!
    Rama nuk ka shkuar ndonjehere ne mes te nates te mbushte uje me gjyma ne cezmen e vetme te nje qyteti tej Kavaja e para 1960-tes,se do te kishte ndopak meshire per fukarenjte se respekt dhe mirenjohje as kerkojme nga ky harbut qe pasi moli lopen socialiste,tani po mjel lopen kapitaliste duke perbuzur votuesit e tij!
    Rama ka 8 vjet ne pushtet qe derdellit se po ben gjera qe bota apoi Europa nuk i ka bere ose sapo ka filluar t’i beje,si makinbat elekjtrike,bicikleta mobike,sheshgin qendror me te mire ne bote,pazarin e ri mrekulline e 8-te te botes,se Shqiperia ka turizmin me te lakmuar ne bote duke u renditrur ne 10 vendet me te pelqyera,se vete Rama konsiderohet si njeriu qe ka bere per Ballkanin ate qe nuk e ka bere as Europa,se Erion Veliaj eshte shpallur kryebashkiaku me i sukseseshem ne bote,se do beje teatrin kombetar per evenimentre boterore,se stadiumi kombetar do beje finsalet e Europes,se do beje kete e atre gjithmone krahasuar me botenb etj!
    Por Rama eshte kaq delkirant sa nuk do te kuptoje se eshte zgjedhur per te ndrequr jeten e popullit e jo te botes!
    Se Rama nuk e duam te renditet pas klasikeve te marksizem- leninizmit,apo te zgjidhe hallet e Ballkanit e te gjkithe shqiptareve kudo ne bote!
    Punen e Rames e vleresojne mbi te gjithe aplikimet e 367 mije shqiptareve qe duan te arratisen nga ky vend se Rama ua ka mbyllyr te ardhmen!
    Ne se per nje vit kerkojne te ikin 1/4 e popullsise,atehere cfare vlere kane tre gjitha mburrjet e Rames,Veliajt se gjoja jane me tre sukseseshmit?
    Te mos harrojne keta sarahoshe se Enver Hoxha ndertonte ne cdo 5 vjet mbi 25 fabrika,uzina e kombinate,qindra km hekurudha,rruge te asfaltuara,1 hidrocentral,dhjetra shkolla,kopshte ,cerdhe femijesh,dhjetra kende sportive,pallate sporti,stadiume,pallate etj,etj,por sot konsiderohet Diktator!
    Ndersa Rama nuk ka bere as 1 % tr atyre qe bente Enveri dhe prap mburret si satrap!
    Ke deshtuar o Rama,se te dhame besimin me tepsi sic e deshe vetem,por t’u rrit mendja dhe u harbove pas pushtetit personal!
    Nuk gjen nje vend ku te ankohesh sot ne shtetin tend se tallen me ty,se portali yt eshte tallje e madhe qe vetem ti nuk e kupton!
    Mallkuar qofsh!

    Reply to this comment
  • Fidel July 10, 15:31

   Rama eshte kryeministri me i deshtuar ne qeverisje,ne 28 vjet kapitalizem!
   Ai nuk ka asnje cilesi per te qene politikan pa le me burre shteti jo e jo!
   Rama eshte njeri pa edukate,pa respekt per njerezit,sidomos te varferit,te pafuqishmit ai i urren dhe i perbuz!
   Rama eshte nje aventurier politik,qe punon vetem per imazhin e tij personal,qe nuk ka zgjedhur prane vetes keshilltare tre zote dhge dinjitoze per t’i keshilluar atij rrugen me te mire te vqeverisjes,komunikimit me njerezit,degjimin e ankesave te popullit etj!
   Por Rama mbi te gjitha ka nje te keqe me te madhge:Ai nuk degjon njeri qe te dale ndryshe gjykimit te tij!
   Njeriu qe deshiron Rama eshte vetem Erion Veliaj,qe jo vetem i lepin atij gjithcka thotew,por edhe e konsideron gjithcka qe behet ne Tirane,se eshte merite e vetem Edi rames!
   Rama nuk punon me kolegjialitet!
   Ai nuk zhvillon dialog me vartesit,koleget dhe popullinb!
   Ai mburret se zhvillon takime me qytetaret,ne kuadrin e bashkeqeverisjes me ata,por ai tallet dhe ben vetem monolog!
   Vereni takimet e tij elektorale para cdo zgjedhjeje,qe ne vend qe te degjoje popullin te gjykoje PS-ne dhe qeverisjen e tij,ai vetem flet vete dhe me se shumti merret me sharje dhe akuza kunder opozites!
   Ne vend te jape llogari para qytetareve te vet,ai tjerr dhjetra premtime se do t’i beje ne te ardhmen!
   Qe me kete menyre ai ka mundur te shplaje trute e militanteve kokebosh,te injoranteve,te varferve ne gjykim dhe njerezve pa dinjitet e te pa afte te gjykojne qeverisjen,doemos qe ai rri i qete,por e ardhmja te gjykon me rreptre!
   Shikoni sa pa vlera e con veten Rama ku shkon tre peruroje nje vend grumbullim plehrash,nje rruge ne bregdet,nje bulevard pa jete ne Tirane,sheshin -kupole ne Tirane,nje projekt qe nuk dihet se kur do behet etj dhe mbeti duke shpenzuar miliona neper bote sikur ky eshte koke boiterore qe bota ka nevoje per idete e tij,pa vlere ne radhe te pare per popullin e vet!
   Cfaredo te beje Rama kurre nhuk e justifikon veten qe ka rrenuar PS-ne!
   Pervec fushatave te zgjedhjeve,PS-ja nuk ekziston me!
   Shkoni po patet nje hall ne seline qendrore te PS ne Tirane qe te ankoheni kunder pushtetareve,por kurre nuk do gjeni njeri atje!
   Merrni ne telefon kryetaren e PS Tirane,por ajo kurre nuk do t’ua hape telefonin!
   Dergoji nje ankese apo denoncim Rames per vartesit e tij,por jo vetem nuk te kthen pergjigje,por edhe ne se pergjifgjet pas 7-8 muajve te “Fut thonjte ne fyt” po e kritikove qeverine!
   Rast tipik jane shkrimet e mediave qe ne vitin 2014,mbi perdorimin e miellit kanceroz serb per buken e popullit,por edhe sot as prokuroria e as Rama nuk jane bere te gjalle!
   UKT mashtron dhe vjedh qytetaret duke ua shitur ujin e piste per uje te pijshem,por as prokuroria e as qeveria nuk bejne asnje veprim!
   Rama nuk eshte i majte se ai eshte rritur ne mes te Bllokut te mireqenies!
   Rama nuk e njeh varferine,jeten dhe pounen ne fshat,miniera,nafte,ushtri etj,qe te gjykoje drejt per shtresat qe jane rropatur tere jeten ne keto pune!
   Rama nuk e njeh fukarallikun e pensionisteve,se ne shtepine e tij kurre nuk kane munguar mishi,peshku,vera,pushimet neper plazhe cdo vit dhe se vete Rames nuk i jane grisur xhepat mbushur me gure,por me leke e dollare!
   Rama nuk e di se cdo te thote te flesh ne darke pa buke,pa uje,ai nuk ka mbajtur asnjehere lkibrat ne canta lecke dhe bojen ne kuti plastike mbushur me boje te bere nga shtrydhja e kokrrave te qinglave!
   Rama nuk ka patur fatin te shkonte ndonjehere ne shkolle zbathur edhe ne mes te baltes dhe dimrit,nuk ka shkuar ndonjehere ne mes te natres duke zene radhen e qumeshtit me vtriska per gjysem kg ne dite!
   Rama nuk ka provuar ndonjehere se cdo te thoshte ushqimi me triska deri sa u hoqen ne 1954,pa le me te kuptoje se cdo te thoshte te tre humbte triska e bukes etj!
   Rama nuk ka shkuar ndonjehere ne mes te nates te mbushte uje me gjyma ne cezmen e vetme te nje qyteti tej Kavaja e para 1960-tes,se do te kishte ndopak meshire per fukarenjte se respekt dhe mirenjohje as kerkojme nga ky harbut qe pasi moli lopen socialiste,tani po mjel lopen kapitaliste duke perbuzur votuesit e tij!
   Rama ka 8 vjet ne pushtet qe derdellit se po ben gjera qe bota apoi Europa nuk i ka bere ose sapo ka filluar t’i beje,si makinbat elekjtrike,bicikleta mobike,sheshgin qendror me te mire ne bote,pazarin e ri mrekulline e 8-te te botes,se Shqiperia ka turizmin me te lakmuar ne bote duke u renditrur ne 10 vendet me te pelqyera,se vete Rama konsiderohet si njeriu qe ka bere per Ballkanin ate qe nuk e ka bere as Europa,se Erion Veliaj eshte shpallur kryebashkiaku me i sukseseshem ne bote,se do beje teatrin kombetar per evenimentre boterore,se stadiumi kombetar do beje finsalet e Europes,se do beje kete e atre gjithmone krahasuar me botenb etj!
   Por Rama eshte kaq delkirant sa nuk do te kuptoje se eshte zgjedhur per te ndrequr jeten e popullit e jo te botes!
   Se Rama nuk e duam te renditet pas klasikeve te marksizem- leninizmit,apo te zgjidhe hallet e Ballkanit e te gjkithe shqiptareve kudo ne bote!
   Punen e Rames e vleresojne mbi te gjithe aplikimet e 367 mije shqiptareve qe duan te arratisen nga ky vend se Rama ua ka mbyllyr te ardhmen!
   Ne se per nje vit kerkojne te ikin 1/4 e popullsise,atehere cfare vlere kane tre gjitha mburrjet e Rames,Veliajt se gjoja jane me tre sukseseshmit?
   Te mos harrojne keta sarahoshe se Enver Hoxha ndertonte ne cdo 5 vjet mbi 25 fabrika,uzina e kombinate,qindra km hekurudha,rruge te asfaltuara,1 hidrocentral,dhjetra shkolla,kopshte ,cerdhe femijesh,dhjetra kende sportive,pallate sporti,stadiume,pallate etj,etj,por sot konsiderohet Diktator!
   Ndersa Rama nuk ka bere as 1 % tr atyre qe bente Enveri dhe prap mburret si satrap!
   Ke deshtuar o Rama,se te dhame besimin me tepsi sic e deshe vetem,por t’u rrit mendja dhe u harbove pas pushtetit personal!
   Nuk gjen nje vend ku te ankohesh sot ne shtetin tend se tallen me ty,se portali yt eshte tallje e madhe qe vetem ti nuk e kupton!
   Mallkuar qofsh!

   Reply to this comment
  • merru me ta July 10, 17:15

   Kosova, ti je i pakuptushem apo me mire ti je gedhendur vetem ne nje krah dhe krahun tjeter e ke mos me keq qe nuk shkon dot. Bedriu shkruan si e mendon ai çeshtjen apo si jane ne te vertete. Te mbeshtet kur duhet mbeshtetur dhe te kritikon kur duhet kritikuar, ç’te keqe ka ketu dhe çfare nuk kuptohet? Jeni mesuar qe gazetari te jete dhe krah poltik dhe kjo eshte e keqja e madhe e pushtetit te katert ne Shqiperi; kur shumica e gazetareve jane miltitante dhe abuzojne me ate qe quhet pushtet i tyre.

   Reply to this comment
  • Peza July 10, 18:39

   Pas rrezimit te socializmit ne 90-ten e deri me sot,ndonese e kane perkedhelur veten si demokratike,te gjithe ata qe kane drejtuar Shqiperine,jane sjeklle si diktatore.
   Nuk eshte faji i tyre,por i popullit shqiptar,qe eshte mesuar t’i linde,t’i rrite dhe t’i mbaje ne kurriz tere jeten keta shushunjeza qe i kane pire e po i pijne gjakun ketij populli fukara!
   E dime se Berisha tashme eshte nje fatkeqesi kombetare,qe i grabiti kombit shqiptar 25 vjet jete, na futi faren e percarjes dhe urrejtjes ndaj njeri tjetrit sa asnje pushtues nuk ia arriti dot me pare!
   Ndersa Rama,ky njeri qe doli nga hiri si Feniksi dhe u shpall si prijesi i shpreses per kombin shqiptar kunder “qikllopit” antishqiptar Sali Berishes,ndonese i mori mbi vete te gjitha fuqite e nje populli te tere,si asnje lider me pare,pa pritmas eshte kthyer ndadale e para syve tane nje DIKTATOR,po aq i rrezikshem per demokracine sa edhe Berisha,vetem me ndryshimin se akoma nuk ka vrare njeri!
   Lind pyetja?:-Pse trualli shqiptar lind diktatore?
   Pa folur per te shkuaren,por kemi perpara syve Ramen,nje intelektual,qe ndryshe nga Berisha qe sundoi si nje pushtues i eger,Rama ka 8 vjet qe sundon me dhelperi,arrogance,harbuteri dhe perbuzje per shumicen e popullit fukara!
   Por aftesia e tij mbi te gjitha eshte dinakeria dhe lifta per trullosjen e popullit me gjoja arritjet e tij te pa para kurre ne histori.
   Cdo dite del ne media duke treguar nje rruge te ndertuar,nje kend lojrash,nje lulishte,nje parar frutash e perimesh,nje shesh qyteti,nje takim me qytetaret qe rrine para tij si hunj gardhi,nhje debat ne facebook ku rrugaceve u pergjigjet me nivelin e tyre,foto me lideret e ndryshem,qe i mollois me gjoja sukseset e tij te pa para,por qe vetem populli nshqiptar i pa gdhendur e mosmirenjohes nuk i sheh dot!
   Diktatoret lindin ketu se ne nuk kemi lidere popullore,por grabites pushteti dhe sundimtare!
   Ne nuk kemi as opozite politike e as sindikata,ndersa Shoqeria Civile vetem perfitimet e tyre shohin e jo te merren me hallet e vendit!
   Gazeta “DITA” me shkrimet e daj cdo qeverie shtypi dhe intelektualet duhet te jene perhere ne opozite!
   Shkrimet e ketyre diteve jane nje udherrefyes se si mund te zgjohet nje popull nga gjumi jo per interesat e partive apo lidereve bajraktare,por ne interes te vendit dhe popullit!
   Rames ia dhame mbi 1 milion vota,por ai po sundon si diktator!
   Rama ka hequr nga perdorimi pritjen e popullit dhe degjimin e zerit te qytetareve nepermjet ankesave te tyre!
   Kjo eshte nje shenje shumne e qarte se ky njeri eshte nje diktator!
   Rama thote qe te denoncojme korrupsionin,por kur i jep emra dhe fakte konkrete ose hesht ose te kunderpergjigjet!
   Tamam kinezeri!
   Kinezet thonin “NA KRITIKONI SHOKE” dhe po t’i kritikoje te shterngonin dhembet!
   Edhe media ka faj ne miklimin e diktatoreve te tipit fashist,se komunist nuk e pranojne!
   Deri dje ne se shkruaje nje koment me kritrika kunder qeverisjes,nuk ta botonin ko0mentin,ndersa per shkrime as qe behej fjale!
   Ne se duam ta mbrojme Shqiperine diktatoret duhet te vihen para “VETINGUT” popullor ,se me ate te komisioneve bipartizane ia kane marre doren dhe dalin te gjithe te lare!

   Reply to this comment
 2. Guri July 10, 09:36

  Nje analize, ne gjykimin tim, e perkryer. Nese Rama nuk i merr parasysh keto, mjere populli qe i besoi dhe do te zhgenjehet keqas.

  Reply to this comment
  • Kali Tropojes July 11, 01:56

   Analize e “perkruar” vertet…

   Nje zot e merr vesh se cfare i ka nxitur opinionistet e rrogozeve te nderrojne ashtu si pa pritur e pa kujtuar xhamadanin rilindjot, por nje gje tashme ben muuuuu si lopa: Shoku me rroba doku me ne fund e morri guximin t’i fuse nje te rrotulluar te papritur timonit. Qe eshte shume i vonuar, kete s’ja vlen ta permendesh, se me mire se kushdo tjeter, kete ai e di vete.

   Pas kolpove te njepasnjeshme qe po merr ditet e fundit shoferi i kamjonit rangall, pyetja qe lind eshte se cfare e ka shtyre kesaj here gazetarin (lexo:gaztorin) e Dites te beje nje salto kaq te lehte akrobatike? Perse iu bashkua dhe ky pak a shume te njejtit qendrim qe mbajti para dy ditesh z. Burimi per sa i perket “qeverisjes me kthetrra te pastra” te rilindjoteve tane fare te papergjegjshem dhe tmerresisht te pacipe?

   – Te jete motivuar nga faktore te panjohur?
   – Deshiron te fitoje besimit tashme te humbur ke lexuesit?
   – Te jete bindur valle se kjo qeverisje rokopuje po e con drejt gremines ekonomine e vendit?
   – Te kete reflektuar pozitivisht pas eksodit masiv te dy-tre viteve te fundit, ku me dhjetra mijera shqiptare braktisnin prej varferise ekstreme vendlindjen per te trokitur si gjynahqare ne dyert e bamirsave te Esslingenit?
   – Te jete nxitur nga eproret, pse jo dhe prej vete “trojanit salinist” i cili hyri ne skenen politike njelloj si ai pushverdhi qe thyen levozhgen?
   – Apo keshtu e kerkon situata? Me te tilla palacolleqe i duhet shpetuar reformimit te drejtesise? Me te tilla akrobacira i duhet bere bisht kerkesave te panegociueshme te USA dhe BE-se?
   – Apo keshtu duhet nxitur rrokullisja e rrotes dhe percjellja e turpshme e pushtetit sa nga njera dore saliniste tek tjetra? Mos o Zot ndodhte kjo e fundit, se inskenimi do ishte sa ordiner po aq dhe i turpshem sidomos per “reformistin e bunkarteve” dhe tere deshtaket e papergjegjshem te demokratures 28-vjecare.

   Boll me reklama deshtakesh se na hapet barku dhe le te themi dy fjale per mengjarashet e fush-arrezit…

   Sipas Bedriut, e majta është ajo që “ka dominuar” në përcaktimin e vlerave njerëzore…

   Wow! Se per cfare ka dominuar, ai nuk e thote. Zhytu sa te duash ne mendime per te gjetur ndonje vlere qe ja vlen ta permendesh, por asgje tjeter pozitive nuk te vjen spontnisht ndermend pervec…

   … (anti)vlerave te ushtrimit te dhunes fizike kunder qytetareve te pafuqishem prej ekstremisteve te vetequajtur “te majte” .

   … (anti)vlerave te marrjes neper kembe te te drejtave dhe lirive personale nga me elementare te individit.

   … (anti)vlerave te gjuhes banale te kerbacit bolshevik dhe terrorit psikologjik te mediave te kapura prej tyre.

   … (anti)vlerave pseudomajtiste, te cilat teorine trushplarese te “barazise sociale” e kane shfrytezuar vetem per interesa te ngushta vetjake dhe per te vene nen kontroll mjetet e punes dhe te prodhimit?

   Reply to this comment
 3. Eliit July 10, 09:48

  Nuk ka cben dhe Rama.
  Dikur dorezohen te gjithe
  Shqiperia eshte e veshtire.
  Vetem diktatura e ben
  Ndryshe lulzojn berishet dhe analfabetet e dhunshem.
  Rama eshte i artit dhe batutes nuk eshte i luftes.

  Reply to this comment
 4. Une July 10, 11:34

  Shqiperia ka nevoje per shtet, per nje njeri qe do te bente shtet shqiptar si ne vendet e zhvilluara! U perpoq Ismail Qemali.Fan Noli,Zogu dicka beri,Enveri qe i vuri kazmen! Pa folur per Nanon pijanik dhe bixhozxhi,Saliun nga Vicidoli dhe Ramen qe e kemi sot! Por po te vesh re Zogu dhe saliu kane ardhur nga fshati dhe u ngriten! Sollen mentalitetin krahinor ne pushtet! Kurre nuk u munduan te bejne shtet por shikonin luajalitetin e njerezve per veten e tyre! Ego e njerezve gjysem analfabete! Pra te zbresesh apo te te sjellin nga bjeshket e fshatit tend dhe nje dite ti behesh udheheqesisi i nje vendi si Shqiperia ose me sakte te bene te tjeret,armiqte e Shqiperise,per ta shkateruar vendin tend! Rama eshte lindur dhe rritur ne Tirane dhe ka psikollogjine qe, shume nga ne ,brezi i Rames,deshen ta kene ne ate kohen e enverit! Por nuk te le Saliu dhe Meta dhe bandat e tyre! Hajdute dhe vrases keta kane krijuar institucionet e tyre dhe median sigurisht! Tosi,proletari vishet thjeshte per te na thene se eshte i varfer apo dhe Andi Bushati dalin dy here ne dite ne TV dhe portale per te na treguar se cfare kemi humbur me Saliun duke zgjedhur Ramen! Edhe Z.Bedri disa here bie ne kete gracke shqiptare! Keshtu doja t’i thoja Bedriut qe, nuk eshte e lehte te kesh ne opozite Saliun dhe Liken! Po luftojne te mbrojne koken dhe familjen mafioze! Rama nuk eshte me i pershtateshmi por eshte me i miri sot!

  Reply to this comment
 5. Alberti July 10, 11:46

  Ndryshe nga Bedriu qe beson se ka sondazhe ku Rama del njeriu politik me i besuar per shqiptaret, ka nje te vertete te qarte qe nuk e fsheh dot asgje, qe Rama eshte kryeministri me i deshtuar ne keto 28 vite post ’90 aty ku preken njesoj gjithe shqiptaret, ne Ekonomi.

  Reply to this comment
 6. a. July 10, 11:58

  Bedri
  Fajin nuk e ka nevoja per servis por piloti.
  Cfare lidhje ka Petrit Vasili e cizmja?
  Jane hedhur sh gjera ,duket se eshte porositur nga Rama per te bere kurbanet e radhes.

  Reply to this comment
 7. Debati ok July 10, 11:59

  Ndryshimin nuk e ben me Rama.Duhet te ike i pari.
  Ka edhe kontradiksion ne shkrim.
  Me nje te lexuar te shpejte shpreha ato qe mendoj,mbase e kam gabim

  Reply to this comment
 8. Biometri July 10, 12:01

  Po Ismail lleshi ,c’ne apo burre i mire shume ai prandaj e ka vajzen ambasadore??
  Ky Bedriu e adhuron Ramen,ke qe i ka ngel ora te Ismail lleshi qe Nuk ka pas lidhje e nuk e kemi pare noi here te PS

  Reply to this comment
 9. socialist July 10, 12:03

  Ky Rama qe prej 98 vetem kerdi ka bere me pronat publike.
  Piramida,stadiumi i lojrave me dore,kinostudio etc etc
  Me duket mire qe po thuhen gjerat te Dita e vetmja gazete e se majtes reale ne vend.Edhe Berdiu sot mire, une mendoj se dhe Erebara e Burimi mire ishin.
  Duhet ruajtur integriteti i gazetes duke i thene ato gjera qe nuk mbulohen me

  Reply to this comment
 10. kokpalari 21 janarit July 10, 12:04

  Bedri
  Nuk eshte se shoh e lexoj cdo gje me vemendje mbase eshte perceptim po shkrimi sot duket si ne kohen e everit -uji lart del I kulluar po e turbullojne ministrat,sikur Rames min Ia dhane te tjeret …hahaha

  Reply to this comment
 11. lexues nga nr 1 i Dites July 10, 12:06

  Pergezime z.Islami
  Pavaresisht se lexoj kritikat e zakonshme shkrimi prape eshte I forte ,analiza eshte mire ,paralelja qe heq nuk eshte keq

  Reply to this comment
 12. intelektuali July 10, 12:08

  ENVERISTI BEDRI ISLAMI ME NE FUND KA KUPTUAR “GJYSMEN” E TE VERTETES

  prandaj:

  Dacibaon e radhes me kritika ndaj Kryeministrit shqyptar Edvin Droga po ja ploteson intelektuali:

  PERPARESIA E SHTATE E “FRYMEZUESE” EDI RAMES PERBALLE LUL BASHES DHE SALI BERISHES PAS TIJ:

  Lulzim Basha ka qene vetem KAMARIER ne Rinas ne Kohen e qepes te Enver Hoxhes, kurse Sali Berisha vetem nje VARKAR i thjeshte qe voziste familjen Hoxha ne Drilon te Poradecit dhe te dy pas renies se Murit te Berlinit hodhen “lekuren e deles” persiper dhe u shpallen zyrtarisht antikomuniste dhe antienveriste te perbetuar,

  nderkohe qe:

  Edi Rama u vetshpall ne sallen e Kuvendit si PARTIZAN i Enverit 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit, dekoroi xhelatet dhe kriminelet e Enverit me medalje trimerie, u shtoi pensionet si veterane Lufte, Nexhmijes, Vitos, Rita Markos, Aranti Celes me soje e sorrollope nga pas, gjate gjithe kesaj kohe mbrojti me gjoks bolshevik si Matrazovi i Stalinit Piramiden Famekeqe te Enverit ne mes te lulishtes, ne qender te Tiranes duke investuar shuma maramendese nga buxheti i shtetit per riperteritjen e Sarkofagut Komunist me argumenta tejet qesharake, nderkohe qe po shkaterron me tritol ne dore ate pak histori qe ka pasur Kryeqyteti yne fatkeq nga Koha e Qepes e Ahmet Zogut, histori qe nuk na qit para Botes si nje fis barbar prej Afrike ZULU

  Reply to this comment
  • Une July 10, 19:20

   Nuk mund te mungoje as “intelektuali”! Te pakten ndroje pseudonimin se vetem intelektual nuk je! Histori dhe tradite “teatri” i ndertuar nga fashistet? Vetem per Saliun e rritur ne Vicidol dhe Liken e rritur ne malet e Kurveleshit po,por jo per Shqiperine! Intelektuali?!

   Reply to this comment
 13. Jimi July 10, 12:39

  Bedri vetem nje gje dua ta theksoj ! Ne raport me qeverine e demokrateve dhe me qoftlargun. Zgjedhesit sot, nese jane te bindur e kane shume te lehte t’ja heqin karigen Rames, ndersa qoftlargut dje edhe pse zgjedhesit nuk e votonin dhe e besonin, kur me cdo kusht kerkonin ta cfronesonin, ai jo vetem nuk largohej por u bente karshillek, me teror e vrasje!

  Reply to this comment
 14. katarakti July 10, 12:47

  Pas Erebares dhe Genc Burimit edhe nje analize tjeter e sakte nga Bedri Islami. Te vertetat jane thene troç. Pikat jane vene mbi “i”. Si gjithe njerezit me prirje diktatoriale apo autoritare edhe Rama nuk i duron dot me te mençurit se vetja. Prandaj e ka mbushur parlamentin dhe qeverine me njerez pa reputacion, pa eksperiece, pa dinjitet, pa intelekt! Ku jane me te zotet, me te aftit, me te perkushtuarit qe ka ky vend?! Eshte e vertete: Taulant Balla eshte nje militant. Nje lloj Flamur Noke i PS-se. Por ai nuk ka as karizmin e nevojshem, as kulturen e duhur, dhe as autoritetin per te pasur kete post. Si spjegohet qe Rama nuk ka ngritur gjate ketyre 5 vjeteve pushtet asnje fabrike, ku te mund te punesohen njerezit?! A ka fabrika sapuni ne Shqiperi?8 Apo vazhdojne i blejne ne Turqi?! A ka nje kombinat te perpunimit te fruta – perimeve, siç ka qene dikur kombinati Ali Kelmendi?! Cila eshte politika e tij ekonomike, duke perjashtuar ate me tre “P”-te, PPP! Edhe nje gjimanzist e di qe rritja e prodhimit te brendshem kombetar, hapja e fabrikave, shtimi i prodhimit bujqesor, mbrojtja nga dumpingu i jashtem, – rrit nivelin e mireqenies se popullates, Po çfare ka bere Rama ne kete drejtim?! Asgje. A nuk ka ai keshilltare ekonomike? Apo nuk i duron dot keshilltaret?! Islami ka te drejte kur thote se me kete ritem reforma ne drejtesi do te vazhdoje me vite. Ndofta derisa PD-ja te rivije ne pushtet dhe ta hedhe nje here e mire ne koshin e mbeturinave kete reforme. Ku eshte dora dhe vendosmeria e Rames per te levizur gjerat nga vendi. Fati i madh i tij qe ka perballe kete opozite te çakerdisur, njelloj si kryetari i saj Berisha. Ndryshe Rama nuk i kishte shtyre 2 muaj ne pushtet. Por te shpresojme se nuk do te vije ajo dite qe shqiptaret te jene te detyruar te zgjedhin midis koleres dhe murtajes. Por Rama nuk duhet te shkoje me mendimin se meqe nuk ka aletrnative, meqe ai mbetet e keqja me e vogel, do te mbetet pergjithmone ne pushtet. E lehte, shume peshe e lehte kjo qeverisja e Rames. I mungon pergjegjesia? Nuk eshte i afte dhe i vendosur?! Nuk e kupton gjendjen meqe vet eshte mire?! E keqja me e madhe eshte se edhe ai, si Luli, eshte rrethuar nga nje taborr te paaftesish, qe dine vetem t’i bejne hosanara, atij qe i zgjodhi dhe i vuri ne ato vende qe nuk i kishin enderruar dhe nuk i meritojne aspak. Rama eshte drejt pikiates. Per faj te tij. Po nuk u rrethua nga njerez te afte, ai mori fund. Po a i duron dot ai njerezit e afte?!

  Reply to this comment
 15. Populli July 10, 13:38

  Shume hallemadh,
  paska qene ky popull,
  prej nga Vermoshi,
  e deri ne Dropull,
  po vuan shqiptari,
  si asnje popull tjeter,
  nga Sala te Rama,
  nga shiu ne bresher,
  te besosh te Rama,
  humb kohe kot,
  eshte qe ne lindje,
  komplet nje idiot,
  i fryre nga media,
  i ngritur ne qiell,
  edhe kur pa breke,
  nxjerr bythen ne diell,
  Rama vec nje gje ,
  ka bere ne 5 vjet,
  shqiptaret te varfer,
  i ka bere komplet,
  del e trego perralla,
  trego barcaleta,
  kerkon qe ti thone,
  Rama Tungjatjeta,
  populli ka keq,
  rinia po largohet,
  me idiot si Rama,
  Shqiperia nuk drejtohet!

  Reply to this comment
  • Tartufi July 10, 17:08

   Mua Tartufit,ka kohe qe me merzitet bulaja ,me hamulitjet
   e vazhdushme te zvaritjes se kesaj shoqerije pa forme.
   Vemendjen me terheq o [ populli ] vargjet e tua qe jane
   athera e mendjes te ketij mileti te mjeruar.

   Reply to this comment
 16. Claus July 10, 13:39

  Eshte dita e trete e „Dites“ qe po tregon realizem ne editorialet e saj.

  Nuk e prisja kete kthese te Bedri Islamit, as qe nuk e paramendoja e jo me te prisja, sa syve sot nuk ju besoja. E rrotullova artikullin nga te kater anet dhe perseri me dilte emri: Bedri Islami!

  Cfare ka ndodhur thashe me vete? Ndoshta nje videokonference e forte me tere stafin me ne krye Adrian Thanon? Sigurisht qe keshtjellat jane tronditur nga themelet per te mos thene qe kane rene per toke.

  „Ra“ dhe keshtjella Bedri, tani presim te „bjere“ keshtjella Viktor ne ditet ne vijim.

  Nje dite do te binin, sepse ne to kishte hyre, si ne Mesjeten e larget, murtaja dhe kishte infektuar ujin, drithin, ajrin, gjithshka. Njerezit nuk mund te shpetonin nga kjo katrahure. Ata mjeket me ate sqepin e madh ne fytyre ishin vetem sa per te identifikuar te vdekurit dhe per ti hedhur ne gropa dhe mbi ta nje dezinfektant te bardhe dhe pastaj ti mbulonin me dhe.

  Keshtjella „Dita“ ra nga brenda dhe mire beri. Tani le te filloje nje jete te re, ashtu sic quhej dikur „Jeta e Re“ gazeta e rrethit te Shkodres, kur dikur kontribuonte gazetari i ri Bedri.

  Shkrimit nuk ke cfare i thua, por une si gjithmone do te behem pak kritizer dhe pikerisht do te behem ne ato pika ku Bedriu tregon karakteristikat e njerezve Sali dhe Fatos.

  Sa per te tjeret Taulant dhe Flamur Bedriu ka qene me se ne rregull.
  Bedriu gabon ne nje pike dhe pikerisht aty ku thuhet se ata te dy jane te lexuar!!!!

  Mund te kene lexuar ato romanet e kohes, mund te kene lexuar ndonje liber mbi ekonomine, por te thuash qe kane qene te lexuar, kjo eshte e tepert.
  Me kujtohen ato vite ku neper rinine e Tiranes qarkullonte nje liber me titull „Bell Ami“ e Guy de Maupassant. Te rinjte enderronin nje kariere si ai, „miku i bukur“, ndersa femrat enderronin nje te dashur si ai.

  E gjeta ate liber disa vite me pare per ta lexuar te perkthyer ne gjermanisht. Mbi ate permbajtje mund te them vetem dy fjale: Liber i merzitshem!
  Po ashtu ata mund te kene lexuar dhe Kadarene, te cilin lur e lexoj sot me duket merzi e gjalle me tekste ku „hapet dhe mbyllet dera“ dhe „pikat e shiut bien mbi xhamat e kafe Flores“!!!

  Mund te kene lexuar edhe dicka me shume, por perseri leximet e tyre silleshin rrotull nje letersie a filozofie komplet e cunguar.

  Ja p.sh. c`mund te kete lexuar Sali Berisha? I gjen ne ato fjalimet e tij ndonje „urtesi letrare“ qe te na lere me goje hapur? Asnjehere!

  Po leximet ne zhanrin e mjekesise cfare i kane lene atij njeriu?
  Asnjehere nuk e kam degjuar, pervecse nje rasti, kur foli se kishte marre nga i „semuri digital“ nje njoftim se kishte 3 muaj pa marre antikoagulante ne farmaci.
  Dhe kur foli beri nje interpretim fare banal a thua se ishte ai pacient i ardhur nga ndonje cep i Shqiperise dhe jo nje Prof.Dr., titull qe mban nga koha e monizmit.
  Krijimit te koagulave te gjakut ose trombeve u vuri emrin „Drocka“!!!!!

  Hajde gjeje se ne cilin fjalor shqip e ka gjetur kete fjale, megjithate ne gjermanisht u thuhet pajtoneve.
  Nje fare ngjashmerie mund ta kene xhanem ne forme por jo ne permbajtje.
  Po nejse.

  Te ndricuar ata te dy nuk mund te kene qene. Mund te kene patur dy mentalitete kryekeput te ndryshme, te krijuar nga ambjentet ku u linden dhe ku u rriten, por te iluminuar nuk mund te ishin.

  Fatosi te pakten bente ndo nje ndeshje futbolli me ndonje Agim Fagu a ndonje Belaje a si quheshin, por Saliu as kembet nuk i hidhte per se mbari.
  Eh, cfare kishin lexuar ata?

  Megjithate Bedri, sot ke bere nje shkrim qe ja vlente per tu lexuar dhe sa here qe do t`ja vleje per tu lexuar, aq here do te marresh komente me plot finese.
  Deshiroj te vazhdoj me tej kjo skeme editorialiste.
  Ndjej keqardhje per Netin, Lorin e ndonje tjeter. Por eshte keqardhje e sinqerte.

  Reply to this comment
 17. Drita July 10, 13:46

  Shkrim analize realiste pergezime Bedri.Ne kushtet kur nuk ka opozite vetem guximi i mendimit intelektual mund te cmontoje mediokritetin dhe mungesen e integritetit te ekipit Rama ,qofte ne qeveri, qofte ne parlament.Nje kujtese z.Bedri : me shume se Ismail Lleshin si kryetar grupi parlamentar te PPunes duhej te permendje intelektualin Moikom Zeqo per kontributin e tij te spikatur ne politike,publicistike, kulture ,art e letersi poiezi etj etj ne kete kohe mjeranesh ku megjithese me nje semundje te rende srredht se shkruari e kontribuari me mendjekthjellesi per cdo zhvillim.Keta njerez bejne vendin dhe ketu do gjetur arsyeja e mungeses se shpreses per Shqiperine.Tepsine talli tepsine mori dhe nuk ngopet ta gatuaj me pleh.Turp

  Reply to this comment
 18. gusht 1993 July 10, 14:32

  prolog
  .

  Te me falin lexuesit /komentuesit por keto qe thote Bedriu sot kam te pakten dy vite qe i kam dhene mendimin se Rama u kthye ne kufome duhet te binin kembanat…atehere

  …….
  Ky koment i bere para mese dy vjetesh eshte me aktual se dhe artikulli Bedriut i sotem….

  Ka kohe qe gazeta Dita dhe analiste virtuoze si Bedrislami apo viktormalaj e kane rrugen e zotit.
  Tashme nuk behet fjale per krimet e berishes por per tolerancen kriminale te Rames..donald luse..shoqerise civile..mediave dhe intelektualeve.
  .
  Shqiperia sot eshte e pushtuar nga kthetrat e pergjakura te salibishes dhe nga koqet e shkerdhen berishes.
  .
  Aq bole te forta ka breke-salepi Shkerdhen sa arriti te kerrcenoje me vdekje gjeneral Luan Hoxhen ( SI KOSTA TREBICKEN ) dhe cuditerish ambasada amerikane ne vend te shpalle terroriste te rrezikshem familjen e Don Corleones Viqidolit…pais me vize gjeneralin..
  .
  Zoti Bedri me ndegjon ??
  .
  Tre rrjeshtat me siper jane te dokumentuara..pra ambasada amerikane mbron hapur keto kriminele……pse ben si struci zoti Bedri.
  A nuk po kupton qe berishiste ne washington dhe bruksel po e hajne te gjalle edi ramen dhe ka nje” hemoragji” aq te madhe sa sot eshte kthyer ne nje kufome qe pret ti dorzoje pushtetin atij qe ja vrau 4 protestues dhe tani po i pshurr jetimet e 21 janarit.
  Njihu zoti BEDRI ME FANTAZMEN EDI RAMA DHE JU LUTEM…ose shkruani ato qe mendon ne te vertete (dhe nuk ke guxim ti thuash) ose heshtja do jete flori..dhe shiko ate pensionin…

  Goditjen e pare
  Edi Rama( EKR) e mori ne 21 janar 2011 ku i doli situata nga kontrolli dhe lejoi ata qe vrane ne 2 prill 1991 te vrisnin dhe ne 21 janar por me nje skenar “mirror”
  .
  Goditjen e dyte
  EKR beri krim moral qe u fut ne votimet e majit 2011 me ministrin vrases te bulevardit Lu Basha duke u bere gjykatesi i pare qe virgjeroi kriminelin Lul
  .
  Goditjen e trete
  E mori kur i tha Satanai Sali ..kujdes Edwin bllokmeni se do te bej varrimin me madheshtor ne historine boterore….dhe nga krahu tjeter buzeqeshte honorable Arvizu me shakate me kripe te DUCE-BERISHES
  .
  Goditjen e katert
  E mori kur deklaroi honorable A. se berisha eshte burre shteti dhe luli yll ne ngjitje qe nenkupton se NE arvizute caktojme rradhen e k/minstrave me parrullen
  POPULLI VOTON-AMBASDORI EMRON FITUESIN
  .
  Goditjen e peste
  E mori kur shkoi ne promovimin e librit te Blendi fejzi esat pash toptanit dhe u dorzua para dyshes 2F ne menyren me te turpeshem te mundur
  .
  Goditjen e gjashte
  E ka marre se ne vend te hapte defterin e mega krimeve te SRB per te cilen mori vota te mjaftueshme..eshte treguar me kanibali ne shqiperi me enverizmin
  .
  Goditjen e shtate
  E mori kur pranoi nen presinin e nderkombetareve para nje viti qe nuk do perdori forcen e kartonave ne parlament pa miratim te pakices (dorzim pushteti ne tavoline)
  .
  Goditjen e tete
  E mori kur ne prill 2014 ne nje konference per Kosoven ne Kukes e quajti tradhetarin berishe si nje atdhetar te madh per clirimin e Kosoves….
  .
  Goditjen e nente
  E mori kur para nje vizite ne Amerike para dy muajsh..dekoroi Shikun e Visho Ajazit ??
  .
  Goditja e dhjete
  Keto dite u kap ne Itali nje anije me 1.6 ton droge e ardhur dhe e kontrolluar nga shteti shqiptar me Rapisconin e tyre..qe tregon se jo vetem EKR ka vdekur me kohe por dhe qeveria e tij.
  .
  Goditja e njembedhjete
  masakrimi i 3 KRYEBASHKIAKEVE…nga spiunet e sales (SS) qe ka ne dore terkendeshine bermudes president-prokurori-shik dhe ne menyre te fshehte dhe parlamentin e ilir mutes
  Goditja VDEKJE PRURESE e dymbedhjete dhe fundit
  Tentativa e sotme per te arrestuar SAIMIR TAHIRIN qe eshte kalaja e fundit e Rames
  ***********************
  Per sa me siper EKR eshe si puna e atij boksierit ne ring qe ka rene 12 here nockdown ne ring.
  Dhe albitri Lu duhet ta nderprese ndeshjen…..Por jo eshte shpejt akoma.
  .
  Nje Edi Rame i goditur per vdekje ne ring eshte nje rast i persosur qe boksieri tjeter me pashaporta te dyshimta Lu Basha ti japi goditje te lehta nga mbrapa dhe te marre karriken e k/m ne 2017….ashtu si ja dhane kriminelit berishe pas 2 prillit 1991.
  Pra profecia e honorable Arvizi se Lul Basha eshte yll ne ngjitje ne qiellin e sterrosur te politikes po del e sakte.
  -edi rama sot eshte kufome
  -shteti ka vdekur
  -rilindja lindi e vdekur
  -dipllomacia nderkombetare eshte pro berishes
  PRA ESHTE KOHA PER RINGJALLJE…PER PRANGA BERISHES DHE DEBIMIN E EDI RAMES

  epilog:

  Zoterinj komentues..mos kaloni ne orgazem e Bedriu “ja futi” Rames….Thjesht kthimi i Rames ne nje kufome qe po dekompozohet “siga-siga” eshte nje skenar i “miqve” qe te pakten nga koha e Fatos Nanos kur u fut ne burg ne gusht 1993 tha:

  Me vjen keq por me burgosjen time ne kete menyre…shqiperia nuk do qeverisit nga shqiptaret…ect

  Reply to this comment
 19. Mihal July 10, 14:37

  Dakord jam me shkrimin dje ajo qe nuk me prlqen te Rilindja jane keto sukseset e medh a qe nuk preken.
  Zoti Bedri
  Kemi 74 vite qe sukses et na shoqerojoj ne vit pas viti.Dik ur,para vitit 1990, sukseset ishi me here cdo pesevjec are,packa se “ishi m te gjithe ne pu ne perseri pas45v itesh mbetem po pulli me i varfer”. Pas viteve.90 pers eri na shoqeroi v argu i sukseseve: Te paret,pas Gjer manise,te paret ne plotesimin e k ushteve europian e,te dalluar ne luf ten kunder krimit te organizuar,kun der kultivimit e s hperndarjes se dr ogave(edhe pse k apen tonela dhe arestohen dhjete ra shqipetare nep er bote).Tani,si dikur kur merrni m cmim per popu llin me te ushqier ne bote,perseri tr umbetohen cmi me te para per s heshe,tregje, bas hkiake e punesim e si askund ne bo te. A thu a lumtu ria ka zbritur ne Shqiperi?! Pse en de me propagan de?Pse nuk i shik ojme te vertetat ne sy per t’i rreg ulluar ato? Pershendetje! Mihal Xhamo

  Reply to this comment
 20. Malo Qoshku July 10, 14:43

  Ju vleresoj si staf objektiv ne trajtimin e problemeve me te rendesishme qe shqetesojne shqiptaret. Shkrimi i Bedrit prek dhe temen e Vetingut.
  Ne lajmet e megjezit degjova keqardhje per nje prokuror i cili kaloi vetingun si i “varfer”, pasi kishte pasuri vetem nje banese dhe asgje tjeter. Edhe une ndjeva “keqardhje”, por jam i bindur se pas 1990 s’ka prokuror, gjykates, permbarues, hipotekues dhe avokat djalli, sidomos avokatet sekser te prokuroreve e gjyqetareve te cilet kane gjykuar ceshtje penale, qe nuk eshte mekatar i zhytur thelle ne krim e korrupsion deri ne fyt.
  Vitingasit duhet te bejne kujdes me kete kategori se jane si puna e majmunit te vogel, qe eshte me i djallezuar se babai i tij. Keta tipa jane pelivane!
  Krimi dhe padrejtesit e tranzicionit ne shumice nuk duhet ti mbuloi dheu…

  Reply to this comment
 21. A.GRAMSH July 10, 15:07

  VEND PA SHTET PO ME NISHANE!?

  ‘Kur nuk je i zoti,te dhjesin te tjeret.Kur je i dhjere mos fole’!
  Ne nje mender emision drejtuar nga nje mender gazetar ish ftuar nje mender ‘president’ pergjithesisht burre punetor e i nderuar ku meritat e tij i ka per periudhen e diktatures me emerin Alfred Moisiu.

  Nuk do merem me emerin aqe me teper qe e kam njohur personalisht ne moshe te re e do ish mekat ta gjykosh tjetrin ne moshe te thyer por do trajtoj nje nga thenjet ‘profetike’ te Nolit:

  ‘Lopesimi i karaktereve’!
  Ne tere historine e njerezimit ashtu edhe ne historine e ketij vendi ka pasur edhe politikane edhe ‘burra shteti’,te paret ‘politikanet jane me ‘drite shkurter’ shikojne jo shume larg po si te sigurojne ne zgjedhjet e ardheshme pushtetin ndersa ‘burrat e shtetit’ mendojne jo shume per karriken por per te ardhmen e brezave dhe ketu po perseris thenjen e Linkoln qe thosh:
  ‘Mua nuk me intereson as fitoria e as humbja por ajo qe me itereson ta pranoj humbjen’:..!

  Kur nje ish president ne moshen e trete qe nuk ka me as se ç’fare te fitoje e as se ç’fare te humbe e nuk thote ASGJE o eshte thirrur ne gjendje te renduar psiko-fizike per ta deskritituar o nuk ka ngelur asgje nga te qenurit as politikan e as ‘burre shteti’ po thjesht nje NISHAN qe i eshte ‘LOPESUAR KARAKTERI’.

  ‘Reforma ne drejtesi eshte nga reformat me te mira qe kemi bere’?
  Per ke reforme flet ky mender president qe njeheresh nga goja nxjer dy idjotesi:Qe spaskerkemi patur drejtesi ose nuk ka egzistuar as pushtet gjyqesor e rrjedhimisht shteti i se drejtes dhe ky ka qene thjesht nje NISHAN ne nje vend pa shtet dhe nga ana tjeter nuk arrin as te shikoje e as te degjoje e pale te gjykoje qe ne krye te pilafit te ‘zhdrejtesise’ edhe pse kane kaluar nja vjet jane po ata Gjin Gjone e lalagjone dhe ne krye te te gjitha istitucioneve kane si ‘kryeKar’ nje pasardhes te ‘Nishanit’ Alfred me emer arti Like Floriri edhe ne krye te KLD-keshillit larte te drejtesise,edhe ne krye te KLS-keshillit larte te Sigurise ku dikur drejtohej nga FAZLLIQ?

  ‘Kam pyetur nje nga drejtuesit e sotem per politikat konfliktuare ,nuk po permend emer dhe me tha qe keshu e duan ata poshte”!?
  A mund te konsiderohet politikan e burre shteti nje mender ish president qe ne moshen e trete arrin te thote pas tridhjet vjetesh pa shtet se ‘E duan ata poshte’ kete gjendje sa krriminale aqe edhe antishqipetare e nuk permend EMER!

  Kush jane ata poshte qe kerkojne te ngrohen akoma ne zjarrin qe i vuri ish Shqiperise Neron SALIJA dhe nje ish ‘president’ nuk ka guximin si shqipetar te permendi as emer o nga FRIKA o se karakteri i tij si Nishan eshte LOPESUAR?
  Ata poshte ,moj idjotja ‘gazetare’ apo FAV ZEZE nuk jane Shqipetaret qe mbi 55 perqind nuk votojne kete politike krriminale e antishqipetare atehere pse :
  NUK I VIHET KRIMIT EMER’!?

  ‘Ky kryeminister eshte nga me te miret qe kemi patur deri me sot’ vazhdon perrallat gjysem i pergjumur Nishani Alfred!
  Vleresimin e punes se nje kryeetari qeverrije mbi çfare kriteresh e arritjesh e ben nje ish mender president kur akoma nuk e di qe ne me kushtetuten e IMAMIT jemi:
  ‘Republike parlamentare’ dhe Nishani Alfred ka qene ‘president’ i nje republike parlamentare e jo presideniale ku ashtu si kalif SALIJA dhe Edvini si ish nxenes i tija FSHIJNE BYTHEN me parlamentin shqipetar se per tridhjet vjet nuk perfaqeson POPULLIN po krimin e korrupsioni dhe ‘dePutanat’ qe quhen deputete i emerojne Salija Edvini dhe Like florija dhe e kane te ‘drejten’ ti perdorin si leter higjenike edhe shqinat edhe elvisat salinjanet e pandelinjte si tua doje bytha?

  Mbi ç’fare treguesish ekonomike financiare te mireqenjes,politike e rilindjes se shtetit ben vleresimin ish mender presidenti Nishani Alfred kur shqipetaret kane ngelur rrugeve te Botes mbi nje çerek shekulli pa shtet pa pasuri ne mes te katerr rrugeve si bageti ndersa kreret e xhihadit ne kalifatin e Bathores jetojne parajsen e bejne THJEATRO e orgji nderkohe qe femijet shqipetare ushqehen me miell kafshesh nga krushka Serbi …..

  Me çfare syzesh’ i shikojne arritjet e nje qeverrije e aqe me teper kur flasin per ‘njishin’ keta Nishane nga zyrat komode e studjot ku u sherbejne edhe sekretare dhe bodegarde per ‘MERITEN’ si VARRMIHES qe i bene VARRIN popullit shqipetar e Shqiperise?

  Vetem ‘Lopesimi i karakterit’ qe eshte gjeja me e peshtire per nje shqipetar mund ti lepije bythen e ti prese thonjte nje te ashtuquajturi kryeminister vetem e vetem per te ruajtur PRIVILEGJET e arritura jo per merite por te ndertuar mbi krimin korrupsionin e mbi koka femijesh te pa ngrene shqipetaresh perdorur si KAVJE ORGANESH!

  Pse nuk ben thirrje Nishani Alfred tere kesaj politike antishqipetare ne pensione te ARTA ketu e jashte si dikur kreret e nazizmit SS ne mos te bejne VETEVRASJE le te dorrezojne pensionet e ARTA dhe tere privilegjet ne nje vend me te varferin e Ballkanit e ta jetojne pleqerine si 99 perqind e heronjve te luftes e te punes shumia ne varferi ABSOLUTE ndersa me parate e tyre perdoren per bordello autostrada te krimit e per studio private qe projektojne e ndertojne hale sipas madhesive te bytheve te deputanave e zonjave te para ne kete vend me sistem ekonomik primitiv e gjysem feudal?
  JU NUK JENI AS POLITIKANE E AS BURRA SHTETI POR TURPI I KOMBIT KUJSLINGE NE SHERBIM TE TE HUAJVE E TERE AGJENTURAVE DUKE MOS PATUR ME ..DNA SHQIPETARI PO ME KARAKTERE TE LOPESUARA SI THOSH NOLI

  Reply to this comment
  • L.H. July 10, 15:09

   Dita,
   Ke filluar mire nga nje ane me shkrimet e kopertines dhe shkrimin e gramsh ne kopertine si Lufte dhe unitet i te kundertave’ qe quhet ne filozofi ose per ti pare si dy ane te se njejtes medalje.
   Ne shkrimin e sotem te Bedriu Ilamikut qe te kutojne shprehjen popullore per Dhallen jo per Llallen:’Nje nga Dhija e dy nga vija’—UJE flitet me nostalgji per ‘Sokrate te mençun’ qe u kthyen ne Derra te kenaqun si Brokaj Nano,Dade Meksi etj etj qe po te vendoset shteti i se drejtes do perballen jo vetem me drejtesine po dhe me burgun e ne Reç me Saline…ndersa RAMEN nuk di ku ta fuse se i ka ngelur si dopjo gjashte ne dore se i perket edhe ish sokrateve tashme derra dhe ish derrave me pardesy te bardha qe nuk mund te behen Sokrate…
   Gramsh ,ndryshe nga dogmat e Bedriut gjerat i shikon realisht mbi bazen e parimeve te ekonomise se tregut qe ane edhe parime te politikes e demokraise kryesorja Meritokraija….Une nuk njoh as BUAJT e djeshem ne krye te kenetes PS te ‘bufit te kenetes ‘Nano e as BALLEN ne krye te bordellos me pronar Edvinin e nuk mund te bej krahesimin ashtu si do ti besh ti me nostalgji.
   Vleresimi do bere sipas PUNES e jo sipas GUNES si vazhdon te behet tragjikisht ne kete vend kur 99 perqind duhen varur tek palma monat dadot dadet dodat…..Demokraija si pjelle e popullit flet ne SHUMES ..!!!!e jo ne njejes e me edvine salinjane metiste e socialSSaliste….RESPEKT DITA

   Reply to this comment
 22. vasili July 10, 15:26

  Eshe nje analize alla islam,pa din e pa iman,qe tere kohen ben kot ham ham.
  Si i tlle,ky sharlatan primitiv,injoron brutalisht dhe totalisht kujtesen e qytetarit shqiptar dhe ben te mos e kete per gje,qe dhe qenie hisorikisht te neveriteshme poliedrike si blushi,ta vendose ne piedestalin qe i ngre kjo mendje e rrenuar.
  Rama,si metode drejtimi,vecanerisht ne kete truall anadolli,eshte shume mire,qe per shumicen e tyre qe ka poshte i ka lene tu funksionojne vetem veshet dhe jo goja se ndryshe do bubullonin ciftelite,dajreja dhe pizga,qe nuk do merrte vesh qeni te zone.
  Mirpo Rama me sa duket kete recet e ka aplikuar tek te gjithe,duke u shndrruar nje alla erdogan arnautas,brenda partise se tij.
  Dhe ne te kundert me kete dhe kjo eshte ajo qe po e shkaterron ne menyre integrale cdo dite kete vend,me banden vicidolase-cepaniste,qe ka perballe,vazhdon te cfaqe nje frike,pasoje e se ciles eshte nje tolerance kriminale,ndaj sabotimeve te panumerta antiligjore qe i bejne ata punes se shtetit shqiptar,ne gjithe drejtimet.
  Shteti sa vjen atrofizohet dhe rrenohet nga keto sabotime te bandes katundare sali-like,qe shoqerohen me friken dhe apatine e ketij piktori te dhjere ne breke,perballe primitiveve.
  Kur sundimin e kishin ata te veshur me lekura bagetish,shqiptarin e mbante shpresa se mbas,se mbas kesaj hordhie,do te vinte nje njeri allafrenga .
  Dhe ky erdhi,por doli qe vetem kostumin kish te tille,pasi ata qe jane veshur me lekure bagetish,tallin bythen,qe nga mengjesi deri ne darke me te.
  Dhe jo vetem me te por me nje vend te tere.

  Reply to this comment
  • Po, Po July 10, 17:58

   Foli edhe tellalli i Athines , idjoti Vasil , me qe i eshte dhene rasti te mesoje pak shqip , “harron” ate qe
   shqiptaret nuk e harrojne kuuurre , mosbesimin ndaj
   grekeve edhe kur ata i “pershendesin ” ! ! !

   Reply to this comment
   • vasili July 10, 18:35

    Duket qe ti ndjehesh me mire kur lan bythen se sa kur lan surratin,por duket qe dhe bythen nuk e ke lare sot,pasi te eshte prere cezma.

    Reply to this comment
    • papus aqifi July 11, 15:39

     Or cile , tu boft papuja i greqis sumes tate te pastrume e t parfumosme.Dihet qi paput n greqi jan mjeshtra per vlersimin e pastertis se sumes (tende).

     Reply to this comment
 23. U NDEGJUAN KRISMA ZOTI DONALD ! July 10, 16:12

  Ajo qe me ben pershtypje
  sot eshte se Bedri Islami ( qe kam respekt absolut) nga lufta me kapsolla kunder Rames filloi me bombe “berthamore” sot qe ky artikull mund te quhet dhe NEKROLLOGJIA E EDI RAMES..
  .
  pra pse ndodhi pikerisht sot ky ndryshim nga lufta me kapsolla dhe llastiqe ne bomba atomike ?.
  .
  Besoj se Bedriu ka gabuar objektiv….
  .
  . Edi rama eshte bere si ai jetimi te “lulkuqet mbi mur” qe i thoshte kujdestarit (kadri roshit)
  .PSE UNE ZOTI KUJDESTAR (LEXO AMBASADOR)
  .
  pra bedriu duhet te kritikoje kujdestarin (AMBASADORIN) dhe jo ate qe u vra kur u ndegjuan ‘KRISMAT”
  pra bedriu duhet te thoshte..
  u ndegjuan KRISMA ZOTI DONALD !
  ….
  E kam thene po e them dhe do ta them edhe per te ardhmen qe Sali Bythisha eshte Kriminel-Monster-Perbindesh..por nuk eshte fajtor
  .______________________________
  Fajtori nr 1
  eshte dipllomacia euro-atllantike qe ka bere gafa me popullin shqiptar qe nuk ndodh as ne vendet e pushtuara dhe as ne vende koloniale por vetem ne Fermen e Kafsheve te Orwellit
  .
  Shembulli i pare:
  .
  Burri i shtetit i antiamerikanit Arvizu(salibytha) ne 14 shtator 1998 jo vetem qe pushtoi K/M dhe Radiotelevizionin por ne vend te ishte ne burg akoma e quan heroizem…..Dipllomate euro-amerikane ne menyre kriminale bene presion qe qeverite MAJKO-META te mos ta arrestonin Saliun e tyre biles pergezuan salikriminelin qe ktheu ” ME DESHIRE” armatimin e rende dhe e ndyra fare e moren ne ambasaden amerikane te jepte deshmine para nje prokurori amerikan..
  .
  .Tjeter fytyre (surrat) treguan miqte tane ne 21 janar 2011 ku me tmerreshmja ishte deklarate e Salibythes para nje jave “se kisha planizuar te vrisja Ramen si vrava ato 4 kokpalaret.”
  .
  Me e vogla qe duhet te bente gaztori Donald Lu per kete te fundit duhej te dilte me nje deklarate te distancohej zyrtarisht na perversitet kriminale….sepse salibisha e perdhosi dhe te derguarin e Obames.
  >>>>>>>>>>>>>>>>
  Shembulli i dyte:
  .
  Nese Fatos Nano (kryeopozitari i majte) arrestohet si Bin Ladeni ne korrik 1993 per 100 dollare nga ‘BILLAT & HILLAT’ me pit bullin e tyre SERBerishe dhe zagarin Blerim Cela…E KUNDERTA ndodhi me kryeopozitarin Lul SERBasha i cili e dhe pse vrau 4 veta si minister i brendshem edhe pse vodhi bashkine e Tiranes me mengperveshurin antishqiptar Arvizu….edhe pse vodhi gjysem miljardi dollare ne rrugen e Kombit (qe dhe ambasdorja amerikane M.R si Delli i Kosoves nuk eshte pa faj)…SHPALLET YLL NE NGJITJE…..ndoshta nga magjia qe i jep pashaporta amerikane e paraqitur ne Hollande ne vitin 1999…
  .______________________________
  Fajtori nr 2
  eshte Edi Rama per te cilen Ben Duka ka bere nje poezi me titull ku thote midis te tjerash:
  EDI RAMA NESE NUK KE BURRERI ..MOS KERKO VOTA POPULLORE….pra per nje sy te vemendshem per 6 vite Edirama:
  a-ka hapur bunkare dhe shteti gjethesh te enverit
  b-ka mbuluar dhe amnistuar te gjitha krimet berishiane
  c-edhe ne se ka bere nje pune shume me te mire se tribali berishe nuk kane asnje vlere pasi dy pikat me lart e shumzojne me zero
  .______________________________
  Fajtori nr 3
  eshte shtypi shqiptar & intelektulet me Arben Duken ne krye qe nuk kuptojne se
  SERBERISHA
  nuk eshte me problem i Shqiperise
  por i Euro-Amerikes sepse:

  -Derisa fshiu sumen me ekspertizat e FBI per 21 janarit 2011
  .
  -Derisa i tha NY-TIME-it leter higjenike per masakren e Gerdecit
  .
  -Derisa perdhosi “me heroizem” te derguarin e Obames per 21 janarit….
  .
  Atehere ti zoti Bedrime vuvuzelat e shtypit SHQIPTAR dhe intelektualet (nese ka mbetur ndonje) duhet ti drejtoheni Donaldit te Vogel te Tiranes dhe Donaldit te Madh te Washingtonit me keto fjale:

  OSE NA I HIQNI QAFE
  SALI PINOCETIN E BALLKANIT
  OSE NXIRRNI NJE LIGJ(BILL)
  QE AI TE JETE MEKEMBESI
  I SHTETIT AMERIKAN & BE & NATOS
  NE SHQIPERI…

  Reply to this comment
 24. Zgalem July 10, 16:27

  Ka nje shprehje popullore : Rri kembkryq dhe thur sebepe . E them kete , se te tre shkrimet mundohen shume , per te nxjerre idene , qe duan te thone . Ne rrastin me te keq , e thone pergjysem . E meta kryesore e shkrimeve eshte fakti , se nuk shtrohet pyetja : Nga jemi nisur ? Te tera qeverrite para ardhese vetem gjuanin ku kishte ndonje objekt pa privatizuar . Shkurt dhe qarte : Jane ferguar me dhjamin e monizmit dhe kane asfaltuar ndonje rruge , per te transferuar urgjent parate e firmave piramidale . Studimi ekonomik nuk eshte pare gjikundi .Te vime te grupi parlamentar . mendoj se eshte I duhuri . Analistet I ka gjetur nje pune : Kur jane te rinj , duan te vjetrit dhe anasjelltas . Grupi , ne c’do rrast , me liste dhe pa liste ., perfaqeson nivelin e zgjedhesve . Vuni re dy grupet e Partive opozitare . Identike si dhe Partite Mendimi im : Grupin parlamentar nuk ke pse e shqyrton . E ka shoshitur vota .Taulant Balla e ka kryer detyren mire . Eshte mbi nivelin e shumkujt , shkelqen karshi Ismail Lleshit . Opozita nuk zgjidhet dhe aq me pak nuk instruktohet nga pozita . Vettingu ka ecje te ngadalte dhe natyrisht , Qeverria ka pergjegjesi . Shkrimi ka pak gjera , nga ku mund te mesoi Qeverria , qe natyrisht ka nevoje per shkrime te kesaj natyre , por me sens ekonomik .Ne duhet te krahasohemi me fqinjet , jo me Lifshtenienin . Njerzit , qe vine nga shtete fqinj , thone se jeta ndryshon pak ose aspak , me vendin tone , prandaj duhet thelluar me shume ne shkrimet problematike . Mund te jete me e dobishme , te analizohen Ministrite vecmas . Zgalem

  Reply to this comment
 25. Kris 1 July 10, 16:41

  Po e gervishe dhe pak portretin e Edvinit do te dale ne drite surrati i ngerdheshur i Saliut qe eshte retushuar.Mjere ti qe do te te sulen edvinistet e kllonuar ne socialiste

  Reply to this comment
 26. antiharresa July 10, 17:24

  Kryesorja eshte qe cdo here te behen zgjedhje fituese eshte ps dhe z Rama.Ndersa per shqupin dihet me siguri se perpara cdo pale zgjedhje do ngrije qader te re se dihet qe nuk fiton dot.Kritikat e z Islami dhe cdo te majti duhen vleresuar dhe marre parasysh nga ps ,sepse fitorja e ps do jete akoma me e thelle.Natyrisht qe edhe figurat drejtuese duhen vleresuar , por parim kryesor i vleresimit duhet te jete rezultati elektoral dhe puna e secilit prej tyre kunder percarjes qe kerkojne me ngulm hienat e opozites dhe sherbetoret e tyre mediatiksa.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 10, 18:13

   Edhe Enveri keshtu i fitonte zgjedhjet:

   ME DAULLE DHE DAJRE QE NE OREN 5 TE SABAHUT!

   Reply to this comment
   • përse bien këto daulle ? July 10, 19:53

    Enver Hoxha konsiderohej
    si mal në kohën e tij,
    dhe kur sheh se edhe 30 vite pas vdekjes
    e nën një sulm bombastik kriminal kundër tij,
    ai përsëri votohet si nr.1 nga shqiptarët (sipas sondazhit të OSBE-së), detyrohesh të besosh se i atillë ishte.

    Një mal i lartë nga ku buronte uji i pastër kristal, por që sa më shumë zbriste poshtë aq më shumë turbullohej….dhe populli thoshte “uji vjen i kulluar nga lart, por turbullohet poshtë”.

    Ndërsa sot është e kundërta, maja është e qelbur, tamam si thënia “peshku qelbet nga koka”.
    .
    Intelektual besoj se dhe ti je një nga ato qe po e ben Enverin Profet…

    Reply to this comment
 27. Nje shqiptar July 10, 17:52

  I lumtё gazetёs Dita me kёto shkrimet e fundit qё janё realiste. Bedri Islami ka vёnё nё dukje disa tё meta tё Edi Ramёs por nuk ka vёnё nё dukje edhe sukseset e arritura nё kёto 5 vitet e fundit qё nuk janё tё pakta. Edi Rama gjeti bosh arkёn e shtetit, me borxhe ndaj biznesit etj. Edi Rama u detyrua tё vendos taksa kudo pёr tё shpёtuar shtetin nga rrёnimi. Bilanci i shtetit u rregullua brenda dy vitesh nga njё ministёr e specialist tё ekonomisё qё çuditёrisht Edi Rama e shkarkoi. Edi Rama pastroi Liqenin e Ohrit, Plazhet nё tёrё vendin, qёndrat e qyteteve u rregulluan, u ndaluan kudo ndёrtimet pa leje, filloi pagimi i faturave tё dritёs dhe tё ujit, u rregulluan mjaft mirё raportet ndёrmjet qytetarit dhe shtetit, nё mungesё tё parave shtetёrore dhe tё rrezikut tё rritjes sё borxhit publik, filloi tё zbatojё politikёn e konçesioneve e tё partneritetit me privatin etj.etj. por ndodhi qё shpesh procedurat e ndjekura ishin jashtё ligjeve dhe parimeve tё njё shteti demokratik. Edi Rama harxhoi shumё energji dhe ndoshta edhe bёri lёshime , nё pёrpjekjet e tij pёr hapjen e negociatave me BE. Edi Rama duhet vetёm tё mbajё mё afёr kёshilltarё shqiptarё dhe tё mos ngulё kёmbё nё mendimet e tij personale apo nё ndonjё premtim tё bёrё pa u kёshilluar. Sigurisht qё nё parlament vendimet e tij do tё jenё tё pakundёrshtueshёm nё saj tё parimit tё unitetit tё PS. Edi Rama nuk duhet tё mbёshtetet tek ky unitet pёr tё arritur qёllimin por nё bindjen se propozimi i tij, i pёrpunuar dhe i diskutuar mё parё nga kёshilltarё tё aftё, qoftё edhe opozitarё dhe jomilitantё, ёshtё nё shёrbim tё vendit. Projektligji pёr Teatrin Kombёtar tregoi se duhet treguar shumё mё tepёr kujdes nё qeverisje.

  Reply to this comment
 28. Lili July 10, 23:35

  A eshte mbledhur forumi i PPShse? Di kush me me treguar cka paska ndodhur ne Tirane keto dite? Mos termeti iu paska hapur syte ma ne fund? Halleluja pra se kritikat per Ramen jane me vend,bile shume te buta karshi cka meriton ne te vertete. Rama do perfundoje ne burg sepse Fusha shpk do i kushtoje ma shtrejt se sa kulla ne Surel,se fijet e Fusha shpk tregojne shume shume gjera,sicila ma e piste se tjetra e sicila ne kurriz te popullit shqiptar.
  Linda sado e zoja nuk mundet me mbuluar gjithe levizjet financiare..skema maffioze duhet te marre fund,edhe do merr fund deshten s’deshten politikanet horra te Shqiperise.

  Reply to this comment
  • The Bitter Truth July 11, 13:58

   Dear Lili
   .
   sllobodanka bullatoviqit = Liri berisha e sotme qe kur ja nderruan emrin nga sllobodanka ne Liri i therrisnin per perkedhelje “lili” dhe ky pseudonimi (nick name) i juaj eshte me vend pra flisi si bashkshortja e sali satanait.
   .
   Me thene te drejten dhe une jam i pakenaqur nga edi rama dhe akuza ime per burg per te eshte se tradhetoi 4 heronjte e 21 janarit 2011 duke i lene qe berisha ti shurroje ne vend qe te ishte ne burg..
   .
   Por nese Rama duhet futur ne burg per ‘SURRELIN” atehere me rregull treshi Berisha & Xenat e tij duhen futur ne fuci bitumi dhe nuk i lajne dot hesapet
   .
   Le ta argumentojme

   Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
   PERBINDESH
   KANIBAL
   MONSTER
   TERRORIST
   TRADHETAR
   DJALL…etj etj
   .
   Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
   .
   1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
   .
   2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
   .
   3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
   .
   4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
   .
   5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
   .
   7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
   .
   8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
   .
   9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
   .
   10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
   .
   11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
   .
   12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
   .
   13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
   .
   14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
   .
   15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
   .
   16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
   .
   17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi

   18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
   .
   19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
   .
   20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
   .
   21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
   ***
   ***
   Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
   Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

   Paprekshmeria e serberishes
   gjendet ne kasafortat e rajersonit-arvizuse
   dhe donald-luse
   dhe eshte jo burrerrore qe ke frike
   te thuash te verteten qe
   i paprekeshmi quhet WILLIAM BIBERAJ (alias sali serberisha) made in 1990-UDB-CIA(seksioni ballkanit)

   Reply to this comment
 29. mirel July 11, 16:04

  Bedriu ka harruar te thoje qe perparesia e shtate rrenuese eshte ARBEN AHMETAJ.
  I duhet te ridirektoje Vettingun dhe nga Ministria e Financave per aferat e PPPse.
  Po nuk e ze ne goje, se vete Ramuti bie pre i pari.

  Reply to this comment
  • 21 janari 2011 gur kilometrik ne histori July 11, 18:18

   mireleshit duhet ti kujtojme se ka sindromin e semundjes infektive ” arvizu” i cili barazonte krimet e berishes me gabimet e rames…ose e thene me ndryshe barazoi vrasesin berishe me viktimat e bulevardit.Vetem keto krime me poshte te Sali PORDHES jane mijrda here me te medha se gabimet e Ramiut te mireleshit te shqupit.:

   10 KRIMET MAKABRE
   TE BURRIT TE SHTETIT TE ARVIZIUT:

   1-vrau ne 21 janar 2011
   2-dogji ne gerdec 26 veta
   3-tradhetoi qe shiti detin
   4-tradhetoi te varrezat e grekut
   5-sabotoi uck
   6-furnizoi miloshevicin
   7-beri genocid ndaj haklajve
   8-zhduku remzi hoxhen
   9-beri pucin e 14 shtatorin 1998
   10-dogji vendin e ne 1997
   ..ECT

   Reply to this comment
   • mirel July 13, 18:07

    ik mor bajge e voto prape per Liken president, ate bej, boll na mbajte statistka.
    shko dhe prit shiritin e kufirit te ri grek ne Shqiperi.
    kurva ramiste

    Reply to this comment
 30. Kopi i Nishkut July 14, 01:08

  O bedri mbete ai qe ke qene,sahan iepires edhe pse shtiresh sikur i bie qemanes pa tel po racionin e ke nga tepsia e Rames nuk te ndahet e ke trashegim nga origjina.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*