“Nuk e kemi ditur dhe nuk e kemi pritur që pas turpit të Esat Toptanit e Ahmet Zogollit, do dilnin pushtetarë të tjerë që do t’i falin Greqisë detin”

December 28, 2020 20:05

“Nuk e kemi ditur dhe nuk e kemi pritur që pas turpit të Esat Toptanit e Ahmet Zogollit, do dilnin pushtetarë të tjerë që do t’i falin Greqisë detin”

Ai e ka quajtur regjimin e Berishës në një intervistë këtu në DITA, një “autokraci blegtorale”. Ka qenë përherë një mbështetës i duruar i ndryshimit politik dhe i mazhorancës aktuale në Tiranë.

Por këtë herë revolta e akademikut të shquar është e qartë.

Në një shkrim botuar sot në faqen e parë të gazetës DITA (marrë prej parathënies së librit “Pushteti i Korruptuar- Protagonistet dhe Viktimat”), profesor Rexhep Qosja flet ndër të tjera edhe për të ashtuquajturën “çështja e detit”:

“Nuk kemi ditur dhe nuk kemi pritur se edhe mbas turpit me të cilin e kishin shënuar përgjithmonë veten Esat Toptani dhe Ahmet Zogolli duke i falur tokë kombëtare e sovranitet kombëtar pushtuesit serb dhe malazez, do të kemi aq pushtetarë, dhe aq çerekintelektualë, dhe aq çerekakademikë, që pa aspak brejtje të ndërgjegjes do t’i falin Greqisë tokë e dete të Shqipërisë e do t’i falin Malit të Zi tokë të Kosovës, duke cenuar kështu jo vetëm pasuritë natyrore po edhe sigurinë e tyre!” – shkruan akademiku i shquar në parathënien e botimit, publikuar sot nga DITA.

Faqja e parë, DITA (kliko për ta zmadhuar)

Profesor Qosja shkruan gjithashtu mbi oligarkinë politike në Shqipëri e Kosovë dhe mbi mosndëshkimin:

“Nuk kemi ditur se demokracia, sidomos ajo e shtetit që nuk është bërë ende shtet i së drejtës, por i shtetit që është ende shtet i pushtetarëve, që shtetin e shikojnë pafytyrshëm si shtëpinë e tyre private, demokracia bëhet e pafuqishme ndaj shumë të këqijave.

Nuk kemi ditur dhe nuk kemi pritur se pushtetarë të rendit të parë pushtetar do të shfrytëzojnë korrupsionin e nepotizmin për interesa të ndryshme vetjake, do të zhvasin pasuritë kombëtare, do të bëjnë uzurpime të ndryshme, do të shfrytëzojnë konfliktin e interesit e, megjithatë, do të mbesin të pandëshkuar e të pandëshkueshëm si cezarët në Perandorinë Romake e despotët në despotitë orientale” – shkruan ai ndër të tjera në shkrimin që mund të lexohet sot i plotë në DITA.

n.s. / dita

December 28, 2020 20:05
Komento

126 Komente

 1. demo December 25, 04:33

  Mendesia e sulltaneve turq,qe perdoren TROJET SHQIPTARE si monedhe shkembimi..
  Keta jane Berisha,Nano,Meta,Basha,Rama.
  Te dy keta qe mund te jene neser ne krye te pushtetit,,si Basha,si Rama jane gati te shesin toke e det edhe per nje fotografi me “mikun tim Vucic”,ashtu si ne kullen e Sali malokut bujti probatin Bullatovic.Po kur te qeshi sirena greke Bakojanis,kush e permban Bashen?

  Reply to this comment
  • Ylli December 26, 08:16

   Keto qe shkruan o njeri jane budallalleqe proletaresh .U shit dhe shiti ,jane fjale bajate te ambjentit injorant shqiptar .
   Cari i shiti Alasken per 180 mije dollare SHBA dhe Napoleoni shiti Luizianen per nje shume qe sme kujtohet….keto po qe jane shitje .
   Shiti token e shiti detin ,eshte nje trapllek qe per fat te keq ushqehet nga lufta politike barbare qe ndodh vetem ne Shqiperi .
   Kjo lufte transmetohet te militantet e partive e perverset e internetit ,qe nen udheheqjen e liderit te tyre ,ja kepusin karit me grusht sa here hapen tema te tilla .
   Jane drejtuese shteti ,te cilet duhen te bejne disa marreveshje dhe kompromise ne politiken e jashtne ,diktuar nga me te fuqishmit e botes .
   Po e pate Shqiperine “fanar ndriçues ” dhe “shkemb graniti” ne Evrope ,tjeter histori proletare bolshevike.
   Se kur u be rruga e Kombit ,Rama deklaronte pa piken e arsyes qe eshte bere per serbet ,imagjino militantet debila .
   E kur erdhi ne pushtet ,Rama deklaronte qe serbet mund te perdorin lirisht portin e Durresit ,dilte Sala e i kthehej me te njejten menyre ,jo.Zografi Bis e jo leshi e jo trapi.
   Burrat e medhenj marrin vendime ,disa u dalin e disa jo .Burrat e vegjel i gjykojne ato.
   Rexhep Qosja ,shkruan si Viktor Malaj per injorantet proletar dhe bolsheviket truthate .
   Ata qe kane vendimarrjen ne dore ,eshte e lehte ti gjykosh por kur populli per asnje cast nuk te beson vendimarrjen ,atehere je akoma dhe me keq se nje politikan ,i pavotueshem dhe i pabesueshem.
   Asnjehere nuk ka patur dy shtete shqiptare ne histori dhe per kete kane merita te gjithe politikanet shqiptare ,nga dy anet e kufirit ,pa perjashtim .
   Ndersa a jemi.aty ku duhet me te berit shtet ,eshte nje teme apo çeshtje qe ha diskutim dhe ne vende me te zhvilluara se Shqiperia e Kosova !!
   Rexhep Qosja eshte nje mjeran i vetmuar qe kollitet ndonjehere per te terhequr vemendjen.

   Reply to this comment
   • Bureto December 26, 10:47

    parimisht, ama vetëm parimisht, profesori ka të drejtë në ato që dëshpërimisht shkruan, Po deri këtu, pra deri tek konstatimi. Në fund të fundit nuk ështk një punë e vështirë të rendisësh fakte e probleme që kanë shoqëruar historine e shqiptareve, ku në etapa të caktuara pa dyshim kanë patur rolin e tyre edhe politikanë të ndryshëm. Por profesori gabon kur ngaterron parimet morale etj si këto me kriteret prej nga udhehiqet politika, në bazën e të cilave qendron pragmatizmi, duke iu referuar kështu një prej thenieve midis të shumtave p-er të: “Politika është arti i të mundshmes!”. Po të ishte që politiken do ta benin mendimtaret, atehere do kishte ndodhur qe Francen ta drejtonte Volteri, Gjermanine Gete, Italine Dante apo Rusine Tolstoi etj. Sigurisht që nuk mund te ndodhte, rolet jane ndare. I ka ndare vete natyra njerezore.
    Lidhur me sa më siper, le te ndalemi tek disa aspekte praktike, aty ku profesori i referohet në vetë të pare problemeve të vjetra e të reja, atehere diskutimi dhe zgjidhjet nuk jane (nuk mund të ishin) ato që na i do zemra, por do ishin ato që i pranon ‘mendja politike’. Historia jonë sipas kronologjise historike, ka stigmatizuar politikanë shqiptare që kanë shitur troje e tjera interesa kombetare. Po le të mbetemi tek trojet. I pari nga disa historiane, permendet Ismail Qemali, babai i Pavaresise qe paska shitur Janinen, me ‘argumentin’ sa banal aq dhe të çuditshem se paska patur gruan greke!!!! Më siper nga profesor Qose, përmendet Toptani. Po çfarë ‘shiti’ ai, kur ne nuk kishim ende shtet? Aa, në mos ai, shiti Zogu, ‘nipi’ i tij Shen Naunin, kur dihet se kufijte e Shqiperise londineze, asaj të 1913, i caktoi KNK, Komisioni Nderkombetar i Kufijve. Dihet se çfare veshtiresish dhe kalvar ndoqi ai proces dhe se në çfare presioni u vu politika e brishte shqiptare dhe pa sprovuar e kohes, per më teper kur roli i saj, gjithsesi ishte pothuajse zero. Epo Enveri po,thone (Jo Qose) ca te tjere, ia shiti Kosoven Titos!. Pernjimend? Si ia shiti kur ajo nuk ishte pjese e Shqiperisë? Kur kesaj më heret,dallaveret e të medhenjve, i kishin rrembyer dhe ua kishin dhuruar fqinjve, mbi gjysmen e trojeve të saj amtare? Mirë, mirë, më ngadale, po shitjen e detit ama, nga Berisha, nuk e mohojme dot. Po ketu edhe mund te ndalemi, por jo tani, sepse problemi është i fresket dhe dihet nga të gjithe. megjithse personalisht edhe në kete rast fjalen e ‘shiti’ apo e ‘shiten’, nuk e kam të lehte ta pranoj. Kur diskutohet për ndarjen e një prone të perbashket, siç në kete rast është deti, askush nuk shet e blen. Ajo ndahet. Se si ndahet kete e caktojne ligjet dhe praktikat nderkombetare dhe në baze të atyre duhet të veprohet. A veproj mire pala shqiptare, pergjigjen e kesaj e ka dhene dhe e ka arsyetuar Gjykata Kushtetuese në vendimin e rrezimit të asaj marreveshje, dhe deri ketu, poroblemi quhet i mbyllur. Per t’u filluar nga e para.
    Le të vijme tek ‘shitja’ e fundit, që permend profesor Qose, ajo e ‘shitjes’ së 8000 Ha (80 km2) toke Malit të Zi, Edhe kjo nuk ështe e larget si histori. Tashme kushdo e njeh mire se si shkoj ajo pune. Për aq sa ndodhi, të gjithe jemi të prekur, por ama me aq sa dimë. Profesori jeton në Kosove dhe e ka percjelle nga afer atë, ka jo pak ndikim aty, atehere pse nuk e frenoi, ose në pamundesi të kesaj, cili ishte propozimi i tij publik për zgjidhjen, perkunder presionit të madh të ShBA-BE per zgjidhjen e imponuar ndaj politikes kosovare?
    Ndaj për të mos e zgjatur, profesor, të pakten juve si mendimtar nuk u lejohet t’i trajtoni çështje kaq të nderlikuara e të veshtira, në mënyre empirike e aq më pak me sllogane e klishe kinse patriotike, por që më shumë u afrohen atyre folklorike. Nuk di, a e di profesor Qosja, atë shprehjen popullore paksa vulgare: “Më mirë mut se i vogël?”. Profesor, midis shume mangesive të tjera, është dhe ky faktor që ka determinuar dhe determinon politiken shqiptare shpesh për pasoje të ‘dorezohet’, që na ka vënë ne shqiptaret para alternativave poshteruese, që më të mëdhenjte e më të fortët na kanë imponuar: “Ose pranoni kaq sa u japim, ose hiç!”. E dhimbshme profesor, ju i dini vetë më mirë keto, por fatkeqesisht kështu ka ndodhur apo jo? Ju ke ni qenë deshmitar në Rambuje dhe e patë sesi e pësoi kokefortesia e Millosheviçit atje. Dhe sa për ngushellim për të gjithe ne, kjo nuk ka ndodhur vetëm me ne shqiptaret, por në gjithe historine e njerezimit, edhe popuj të tjere të vegjel kane patur të njëjtin fat. Bile disa jane asimiluar fare.
    Nderime profesor Qosja!

    Reply to this comment
    • Fisniku December 26, 12:49

     Bureto!
     Njerez si ty hyjne ne radhet e tradhetareve dhe jo patrioteve!
     Shembulli me i fresket,me MADHOR dhe me kokeforte,qe ta perplas ty dhe te tjereve si ty grushtin e hekurt te se vertetes new TURI eshte LUFTA ANTIFASHISTE NACIONAL: CLIRIMTARE!
     Ne se populli shqiptar do te kishte ndjekur pallavrat e ballisto-zogisteve,sic bene kosovaret,qe krijuan divizionin nazist “Scanderbeg”,jo vetem ,qe Shqiperia nuk do ishte cliruar,por do te ishte denuar si bashkepuntore me Boshtin hum bes Rome-Berlin_Tokio dhe ne Konferencen e Paqes ne Paris ne 1946,tokat e Shqiperise Londineze do te ishin ndare midis Jugosllavise dhe Greqise dhe sot shqiptaret nuk do te kishin fare shtet perfundimisht!
     Ajo perralla qe “Me mire mut se i vogel” nuk eshte per popujt dinjitoze,krenare dhe luftetare per te drejtat e tyre kombetare!
     Por kjo arrihet jo me TURMA,por duke nxjerre nga gjiri i tyre njerez te SHQUAR,te guximshem dhe largpames,qwe marrin persiper te udheheqin popullin e tyre kunder shtypesve dhe shfrytezuesve!
     Ti Bureto,por edhe shume si ty,heshten kur Rama deklaroi se detin me Greqine do ta cojme ne gjykaten nderkombetare!
     Por ne gjykata cohen ceshtje kur ka KONFLIK e jo per qejf!
     Dihet se qeveria e Rames beri bisedime me palen greke per detin,por ne se greket pas cdo bisedimi benin transparente boterisht pretendimet e tyre,pala shqiptare ASNJE FJALE NUK THA!
     Edhe kur e pyesnin gazetaret Ramen se po shet detin,a\i u hakerrehej,se nuk kemi shitur gje,se nuk eshte bere asnje mareveshje me greket qe ju te bazoni shpifjet tuaja!
     Por erdhi dita,pa thene asgje,Rama hodhi “shashken tymuese” se do ta cojme detin ne gjykaten nderkombetare,kur nuk kishte deklaluar asnjehere se cfare pretendimesh kishte pala shqiptare dhe qe nuk pranohej nga pala greke!
     Dhe mbi te gjitha,Rama jo vetem u tregua mashtrues dhe tradhetar me kete deklarate,por se dihej zyrtarisht,qe kjo ishte loje e te dy paleve,me qellimin e vetem :FITOREN E GREKEVE gjoja zyrtarisht me gjykate e jo se po e jep[te Rama!
     Dhe kete djallezi e denoncoi diplomati i nderuar Shaban Murati,kur informoi opinionin publik shqiptar se Greqia duke e cuar ceshtjen ne Gjykaten Nderkombetare vetem se do fitonte,e jo kurre nuk do humbete,se ajo e ka deklaruar boterisht se vertet i njeh vendimet e Gjykatave Nderkombetare,por jo ato vendime qe prekin sovranitetin e vet teritorial!
     Pra edhe ne se Gjykata do vendose kunder Greqise,prap ky vendim do te ishte “NUL”,sepse Greqia nuk do ta pranonte dhe ceshtja ngelte prap pezull!
     Ndersa po te fitonte me vendim te Gjykates se Hages (dhe Rama per kete do te luftonte prapa kurrizit te Shqiperise ,sic beri edhe me ceshtjet Beketi e pallatin e vjerrit te Bashes ku avokatet e shtetit punuan kunder shtetit shqiptar),deti shqiptar do falej gjoja zyrtarisht!
     He mo Bureto,keshtu e njeh ti ate qe “Me mire mut se i vogel?”
     Kjo eshte ndryshe,o ballisti ndyre :
     – Me mire DJALL dhe TRADHETAR se atdhetar” sic po ben Rama!
     Ja edhe nje rast tjeter qe eshte POSHTERSI E TRADHETI ndaj popullit shqiptar nga Rama dhe qe nuk kane te bejne me te huajt,por me “MUTIN” tone:
     Para ca diteve Rama deklaroi pa piken e turpit e te frikes se “Kokat e korrupsionit ne Shqiperi nuk jane dhe nuk kane qene politikanet,por gjyqtaret dhe prokuroret” ,duke amnistuar politikisht per krimet e tyre pa fund qe nga Sali Berisha e deri tek vete Edi Rama!
     Me kete Rama kercenoi edhe gjyqtaret dhe prokuroret e mbetur nga vetingu,se tani e tutje te mos guxojne te merren me politikasnet,por me koleget e tyre duke i DHENE NJE GODITJE KRIMINALE E TE HAPUR EDHE REFORMES NE DREJTESI!!
     Heshte ti “muti” i vogel,Bureto,por heshten edhe MUTRAT e medhenj,se TRADHETIA eshte ulkur kembekryq ne Shqiperi,se sic duket do bte perseritet prap pas 600 vjetesh koha e SUNDIMIT OTOMAN 500 vjecar,kur shqiptaret heshten,sepse mbi kokat e tyre RRIHNIN KAMZHIKUN sherbetoret e Sulltanit ne trajten e bejlereve,agallareve,qehallareve, etj ne sherbim te Turqise e kunder popullit te tyre, sepse pushtuesi u dhuronte poste,florinj,toka etj per kete sherbim sic bejne sot deputetet,ministrat dhe OLIGARKET e tyre!
     Po ketu cfare hyn teoria jote balliste me mire mut se i vogel ?
     Doemos,se te jesh i VOGEL nga trute dhe ne shpirt si ty,o Bureto,qe MUT do jesh dhe TRADHETAR i popullit tend!

     Reply to this comment
     • Vladimorri December 26, 17:12

      Bravo Fisnik. Ndryshe nga soji i bythretove dhe idhave aguridhë, të cilët me pushtllëqe sojsëzërish kërkojnë të legjimitojnë shitjet e truallit të banuar ndër shekuj prej shqiptsrëve, njerëz si ty hyjnë ke soji i atyre patriotëve të shqyer, të cilët për hir të përfitimit apo ruajtjes së një posti drejtues, do të ishin të gatshëm t’i përgjëroheshin deri në vetmohim çdo lloj diktatori, përfshi këtu dhe vetë qehajahin e Surrelit, të cilin ti, edhe pse e ke kryqëzuar me paramendimin që t’ja nxish keq e më keq imazhin, me paturpësinë më të madhe guxon e i poston letra njëlloj siç bënin njëherë e një kohë spajunat katundarë. Me pak fjalë, për sojin tuaj vlen ajo shprehja “sheh muti mutin dhe zgërlaqet”.

      Të pëlqe. apo jo, ko është bindja ime personale, bazuar në kokëfortësine me të cilën ti kërkon të zbusësh apo të marrësh në mbrojtje krimet e pashembullta të regjimit diktatorial.

      Tani, edhe pse në këtë çështje jemi kundërshtarë, kjo s’do të thotë se e njëjta gjë vlen dhe për çështje të tjera. Në rastin konkret me këtë bythreton

     • Me prokurë të posaçme December 26, 21:44

      Për arsye teknike, në pamundësi që t’i japë vetë xhevap, turbokomunistit të vetquajtur @fisnik, por edhe për mosbegenisje, zoti Bureto më porositi që t’i them këtij patriotit të hallakatur, të pijë urgjent ilaçet se ka rrezik të shkojë për lesh, sidomos tani që kemi nëpër këmbë dhe Mister Covin!
      Zoti Bureto gjithashtu më tha se ka bindjen që @fisniku futet 100% tek partia e “analfabetëve funksionalë”, dhe m’u lut që këtë të fundit të ta shpjegoj më shkoqur: “Analfabetët funksionalë”, janë ata që dinë të lexojnë, por nuk i kuptojnë ato që lexojnë.

    • Fisniku December 27, 00:34

     I ziu Bureto,qe nga halli dhe idiotesia pa fund detyrohet te postoje komente me nick “Vladimorr” dhe “Me prokure te posacme”!
     Si nuk e kupton o qen i zgjebosur se pervec fyerjeve qe drejton ndaj meje nuk ke qene i afte te me kundershtosh me llogjike qofte edhe nje nga akuzat qe une i bej Rames?
     Aq i trashe je sa nuk kupton qe fyerjet nuk jane argument,por ligesi,injorance dhe bythelepirje ndaj atij te cilit i sherben!
     Lexoje edhe nje here,o idiot se cfare kam shkruar dhe do kuptosh )ne se ke aq tru),se nuk kam mbrojtur shitjen apo faljen e detit por e kam denoncuar ate dhe jo per here te pare sic llap ti!
     Per cfare maredhenie me regjimin diktatorial derdellit o zuzar bythelepires,qe nuk kupton se kur nuk pi ilacet e cmendurise doemos qe keshtu do llapesh!
     Mbroje Ramen sa te duash,por tradhetite dhe ligesite qe ai i ka bere shumices se popullit shqiptar,historise se lavdishme te Luftes Antifashiste kurre nuk do t’i mbrosh dot!
     Rama do te mbetet ne historine e Shqiperise bashke me Sali Berishen se dy nga njerezit me ANTISHQIPTARE qe kemi njohur deri me sot,duke ia klaluar edhe Esat Toptanit dhe Ahmut Zogollit!

     Reply to this comment
     • Mësuesi December 27, 09:07

      Nga disa komentues pretendojhet se ata jane e verteta dhe se ata, dhe vetem ata, dine gjithçka dhe per rrjedhoje jane te padiskutueshem.. Midis mijrave, ato qe do rendis, mençuria e njerezimit na i ka percjelle, per te na sherbyer si pasqyre ku here pas here te shohim veten dhe te pyesim: Ku jam unë ketu?

      -Bëhu i ditur të jesh i lirë (fac sapiens liber eris)
      -E vërteta të bën të lirë (Bibla)
      -E vërteta të çliron (the truth will set you free)
      -Askush nuk urrehet më shumë se sa ai që thotë përherë të vërtetën (Platon)
      -I mençuri pranon, dinaku dyshon/kundërshton, budallai ngul këmbë (Aristoteli)
      -Të paditurit janë më të dëmshëm se të diturit. I padituri është i vendosur, i sigurt edhe kur këput të trasha (gjepura, broçkulla, mufka etj)
      -Ironia, është veti dalluese e njerëzve të mençur
      -Për injorantin, humori është provokim
      -Injoranti beson gjithmonë atë që dëshiron
      -Inkurajimi i injorantëve i bën ata të mos ndihen të turpëruar për padijen e tyre
      -Mendja i mbushet atij që ka mend
      -Mëkati i kësaj bote është mediokriteti
      -Ruhu nga ai që nuk ka lexuar as edhe një libër të vetëm (italiane)
      -Mendjelehtët janë të pasur me iluzione (ruse)
      -Kush mendon pak, gabon shumë
      -Kush nuk kupton, adhuron (idolatria si fenomen)
      -Budallait i pëlqen të mësojë tjetrin, kurse i mençuri vetveten
      -Budallallëkun sa do hollë ta presësh, përsëri mbetet i trashë (Ainshatajn)
      -Po të ishin të gjithë të zgjuar s’do kish pasur budallenj
      -Bota pa budallenj do ishte e merzitshme, shyqyr qe i kemi dhe shyqyr qe s’jemi edhe ne si ata.
      -Të jesh budalla, të jesh i vetëkënaqur dhe të kesh shëndet të mirë, janë tre kërkesat bazë për të qenë i lumtur
      -Kungull mos të mbiftë fara, ngado shkoj më del përpara (populli)

   • DETI JON December 26, 11:29

    O Ylli (αστέρι) i Politikes Shoviniste Greke

    Pa na trego faktet gjeopolitike boterore qe detyrojne Shqiperine te fali 355 kilometer katrore pjese te sovranitetit shteteror shqiptar te Greqia ???

    Reply to this comment
    • Ylli December 26, 15:06

     Nese me gjen ne historine e politikes nderkombetare ,nje marreveshje ku te dy palet te jene te kenaqura ,atehere do jem dakord me budallallekun tend patriotik foshnjerak !
     Merri me rradhe te gjitha konfliktet per percaktim kufiri si detar dhe tokesor ,Sloveni – Itali ,Kroaci – Sloveni ,Gjermani – Poloni ,Hungari – Rumani ,Turqi – Greqi e qindra te tjere ne mbare boten dhe do shikosh qe dy pale te kenaqura nuk ekzistojne dhe nga te dy palet do lexosh akuza te brendeshme per leshime apo tradheti .
     Po ju nuk keni faj se aq tru keni dhe te tille “kulture” idiote keni marre per 45 vjet .
     Faj ka lufta e papergjegjshme politike qe prodhon tradhetare e shitje me shumice kur eshte ne opozite dhe kur pala qe akuzon vjen ne pushtet ,ben saktesisht te njejtat shitje dhe tradhetira .
     Militantet e partive jane thjesht jashteqitje e natyrshme e halese se luftes politike shqiptare .
     E mos na çani trapin si patriote e nacionalista kur nuk keni respekt per asgje ,as per gjitonin ,as per ambjentin ,as per shoqerine dhe as per shtetin .
     Sa per Rexhep.Qosen ,me habit ndergjegjja e tij sesi funksionon ?? A mund ta emertoj veten patriot ,nje super perçares e adhurues i Titos + Enverit ???

     Reply to this comment
     • xxx December 26, 17:52

      juve doni djegur te gjalle nga populli injorant aty ta kuptoni cili eshte me i forti

     • mirel December 26, 18:28

      Ylli, adhurues te Titos jane balliste e Zogiste. Ramuti eshte e pegera juaj, jo e komunizmit. E ka gjyshin shofer te zogut, eshte krenar per putanen e Venecias. Eshte trashegimtar i Mitat Mutit dhe Esat Qelbesires, babai shpirteror i Agron Tufes, dhe i te gjithe plerave zogiste e kolaboracioniste.
      Ja ku e ke shtetin e ballisteve, te shitur e te degjeneruar, njelloj si Esati dhe Zogu, dhe Mitati. bashke gjithe kermat tradhetare e antishqiptare. Sherbetorete serbeve, te fashizmit, nazizmit, grekerve, e me radhe.
      Fakt kokeforte, vetem Enver Hoxha beri shtet dhe ju vuri kufijte legjitime ketyre tokave, sa per ju, shit sot e shit dje. me antifashizmin pa breke e pa pushke. Keta jeni, rrace e degjeneruar

   • Pylli December 26, 12:06

    Ylli rri aty mos dil nga pylli.
    Sdi esht pyll apo esht mal,
    Kur te shkruash me kadal.
    Me kadal se nuk e di
    Je shqiptar a cka je ti.

    Reply to this comment
   • Perparim Vula Pepo Gjakove, Kanada December 27, 02:28

    Zotninte lumte se bash ja Ke qelluar sepse.ke dhene nje mendim e analize shumevte logjikshme, te sakte dhebreale, qe topi.nuk.e like an. Andaj, mos shkruaj, as mos fol.ma se veq çkace prish, thojne ne Gjakove. Nuk Kam lexu moti.nje koment nga nje individ dhe tru shqiptar kaq te kthjellet. Nuk te njoh as Nuk me njeh personalisht, por bash Kisha pase deshire te njihemi.live se I.lexova fjalet e mia thojne ne Gjakove.

    Reply to this comment
   • Bertrand December 27, 09:24

    Bravo Ylli se e ke qare komentin!
    Sipas teje keta fare burrash,qe vijne ne pushtet per 4 vjet paskan te drejte vete te falin dhe te shesin teritor shqiptar sa here ta gjykojne te nevojshme se nuk i kerkon njeri llogari!!!
    Uaaaaa,cfare magjistari qenke o Yll bote!
    Po mire more Yll i fikur,po gruan,vajzen etj pse nuk i fal ose i dhuron komshinjve dhe te nxjerresh ca pare?
    Bile edhe ti po te vish ne Kavaje,me bythen tende mund te besh edhe qejf,por edhe pare!
    Hidhu Ylli,beje si Rama se nuk te ndryshon gje:Gruaja dhe vajza ne vend do ta kene ate pjeshkjen,pra mbetet edhe per ty ca tul!
    Hyyyy o vrrome e ndyre,qe duhet te zhdukeni nga Shqiperia o b…th q…re te ndyre!
    Pale ,do besh edhe politike ti …MUT!

    Reply to this comment
    • Ylli December 28, 08:04

     Flm per sharjen e familjes !! Eshte thjesht kultura jote Bertrand ,kultura 45 vjecare e urrejtjes ,vrasjes e perçarjes …..pa keto monstruozitete ti nuk njeh as veten !!

     Reply to this comment
   • Sallakja December 27, 21:25

    Bravo Ylli.
    Arsyetim i sakte. Me behet qefi qe here pas here takoj komente inteligjente, fatkeqesishte shume te rralla

    Reply to this comment
   • Kole Brana i Mokres December 29, 09:18

    Z.Ylli e merr me mend ku jemi. Po tkurremi, drejt zhdukjes! Kaq.

    Reply to this comment
   • Mali January 1, 01:49

    Ne periudhen ne fjale shutjave tokave me oara ishte dicka normale dhe tager i atij qe e keyente. Ne shqiperi Ahmet zogu e fali Shen Naumin ne nje marrveshje xhentellmenesh si shperblim qe e kthyen ne pushtet. Jane dy ceshtje krejt te ndryshme. Te kthehemi tek ceshtja e detit. Rama fitoj zgjedhjet me tezen e tradhetise se Sali Berishes. Meghithese kjo vertet eshte nje ceshtje me pergjegjesi te rende penale, pasi ne 2008 ishte shfuqizuar ligji per kufirin ne republiken e shqiperise. Si mund te besh negociata kur futesh ne nje proces me det territorial zero. Pra ti ishe pa det territorial. Ndersa Rama e filloi kete me zhurme dhe mbaroi kere proces ne menyre te peshtire duke e cuar ceshtjen ne gjykaten e hages dhe jo ate te detit ne Hamburg. Ne menyren me te neveritshme Rama akuzonte si antigrek ata qe kundershtuan ate ne kete proces ne krah te ministrit grek. A mundet kush ta kaperdije kete?

    Reply to this comment
   • Kallonel LuluLLatos January 1, 15:56

    Bravi Idhi,

    Ashtu te lumt

    Krijo tym e mjegull sa te mundesh, se shqiptaret cara jan..

    Per sot e ke merituar Suvlakin..

    Ndaj hajde tek rruga e Kavajes, te marresh souvlakin, dhe te me lëpiç dorën ….apo ctë duash të më lëpish…se e ke merituar

    Reply to this comment
  • korçari December 27, 22:38

   Ka shume plehra online qe ndotin çdo gje….respekte z.Qosja ,pasardhesit e Esatit jane keta qe shajne ,ofendojne prandaj dhe Shqiperia e ka te veshtire te perparoje.

   Reply to this comment
   • Bertrand December 28, 10:11

    Ju plehrat “Ylli,Sallakja e karcari,ju pershendes,se meritoni vetem peshtyma,se dini te mbroni veten dhe shefat tuaj e jo interesat e vendit!
    E cfare fjalori te perdoresh per ju kellirat e ndyra antishqiptare,kur mbroni nje tradheti te Rames?
    Per cfare kulture 45 vjecare llapni o qener ballisto-zogioste,kur ne kohen e XHAXHIT 95% e popullsise ishte ne nje mendje,ndersa sot as 30% nuk jane ne nje mendje se jane ne sherbim te sundimtareve antishqiptare?Shporruni,o halabazker,o qen te zgjebosur se nuk ka nevoje njeri per llapen tuaj!
    Jepni mendimet tuaja se si te shporren te gjithe politikanet e ketyre 30 vjeteve,qe kane grabitur tere pasurite kombetare dhe kane bere qe 50% e shqiptareve te ikin neper bote per nje cope buke,kur per vete keta qelbesira jane bere miliardere?

    Reply to this comment
    • Sallakja December 28, 14:54

     Bertrand, ( se paske edhe emer te bukur shqiptare )
     Informohu. Lexo, pastaj informohu prap. Sa me shume te informohesh aq me pak budalliqe do shkruash.
     E di, do ta kesh te veshtire, biles per ty eshte shume e veshtire por ti tentohe nje here.
     Per mendimi tim filloje nga edukata civile…p.sh. njerzit qe mendojne ndryshe nga ty nuk ofendohen…e keshtu me radhe.
     He Bertrand…..behu djal i mire.

     Reply to this comment
     • Bertrand December 28, 18:32

      Qenke komplet idiot,o Sallake,pa le pretendon se me paske dhene mendime ndryshe nga une,prandaj ndihesh i fyer!
      Provoje nje here te me citosh te pakten nje mendim tendin qe me paske dhene mua,qe te kerkoj falje?
      Lexoji nje here cfare ke shkruar o teveqel,por jo vetem ,qe nuk di te japesh ndonje mendim,por as e di se cfare eshte m,endimi!
      Se ti mendim quan vetem sharjen dhe te te tregohesh antikomunist,por nuk e di se antikomunistet kane qene dhe jane jo vetem idiote,por edhe armiqte me te poshter qe ka ky vend!
      Ju jeni plehra te pa riciklueshme,qe nuk i hyni njeriu ne pune!
      Keni 30 vjet,qe nuk i keni dhene asgje ketij vendi,bile as vetes tuaj o korba ballisto-zogiste dhe ne rast te nje situate te vecante mezi do gjeni ndonje vrime miu per te futur koken,se ate qe nuk ju a bene prinderit tane baballareve tuaj do t’ua bejme ne!
      Aq te ndyre jeni sa keni 30 vjet qe vetem percarje keni mbjelle e asgje te mire!
      Dhe ankoheni se ju persekutoi Enveri!~
      Po keto 30 vjet,qe nuk eshte Enveri,a nuk e kuptoni se jeni po aq te NDYRE,o kellira fashiste?
      Cfare doni,qe vazhdoni me antikomunizmin tuaj te deshtuar?
      Ku e shihni ju komunizmin qe na cate bythen?
      Ne se kenni hallin qe te na ulni koken neve bijve te partizaneve heroike,HARROJENI!
      Jemi 100 fish me shume ne numer,100 fish me trima,me te forte e me te zgjuar se ju!
      Kemi ndjekur tere jeten shkollat,universitetet dhe kemi drejtuar e ndertuar nje shtet modern,ndersa keto 30 vjet ne dhe femijte tane prap kemi qene ne pushtet ndersa ju hani mut kot!
      Ju kemi genjyer me ca keste burgu dhe tere jeten burgsaxhinj do quheni ju dhe pjellat tuaja!
      Si do na mundni ju neve,kur keni qene tere jeten ne internime,burgje dhe gjakun akoma e keni uje,sa nukl keni guxuar deri me sot te denonconi me emer te pakten NJE SI*GURIMS,qe ju ka shk…er nenen,gruan,.moitren,vajzen dhe juve vete?
      He mo kellire e ndyre,pse nuk keni folur p0er keto por na cani bythen me lojra fjalesh?
      Pse e doni Rezoluten kunder komunizmit kur komunistet dhe bijte e tyre kane 30 vjet ne pushtet?
      Si nuk e kuptoni se jeni ne nivelin e qenit te zgjebosur?

 2. Aleksander Thana December 25, 04:49

  Alabakeria ne Shqiperi ngrihen e djegin dhe shkaterrojne qytetet, por “cudia” eshte se per mbrojtjen e interesave te atdheut, per sovranitetin territorial dhe ceshtjet kombetare, nuk dine, nuk kane haber dhe sic kemi pare per tridhjete vjete, jane gati te shesin e falin detin, token dhe gjithshka per interesa korruptive, per lirine e trafikut te zi, te drogave dhe mbajtjes se pushtetit te bajraktareve. Nuk ka me asnje asnje cudi. Cudia do te ishte ne rast se ndodh e kunderta.

  Reply to this comment
 3. Adih December 25, 06:12

  Ja thoni ,por kujt ja thoni i nderuar Pr Rexhep Qosja .
  Jane qe te gjithe njelloj , i kane pasur keto 30 vite programet njelloj .Nuk i leviz as pika e as presja midis tyre .E keqja me e madhe eshte se nuk jane kundershtare politike me njera tjetren partite politike i nderuar Pr Qosja ,prandaj ndodhin keto tradheti kombetare . .Shikoni ,qe me ardhjen e Janollatosit ,ne krye te kishes ordodokse a thua se smund te dergonim per specializim ndonje prift shqiptar ,per kete rol .Janollatosit .I ka dhene presidenti dhe pashaporte shqiptare .Shikojme edhe varret greke ,sa vijne e shtohen ne teritore shqiptare ,megjithe se jane te mbushura me eshtra qensh e gomersh .Ska ” fare toke” Greqia ,ku” ti varrosi “keta te “RENE ” Me keto tradheti dihet vetem nje gje .,Niperve tane do ti leme avaze ne te ardhmen me greket ,kur te thone ,ketu eshte toke greke ,shikoni e vertetojne keto varre greke ..Me Saliun dhe me Lulin dikur tradheti komebetare me detin ,vazhdojme me Ramen ,po e njejta medote ,shitje dhe vetem shitje teritoresh e detesh plus vorreza greke ,me keq se si Sali largqofti .. Punoi shume kohe ish min i jashtem Ditmir Bushati ,shume takime beri me omoleget Greke ,por as edhe nje here nuk u prononcua ,Populli nuk pyetet fare .pa haruar dhe kete Minishengenin qe vazhdon te derdellise Rama ,edhe per kete ,as edhe nje prononcim .Ku qendrojne te mirat e ku qendrojne te keqiat .Me gjithate i nderuar PR Qosja ,ne mos gaboj per nisma te tilla ,nuk ka nje komision ,me specialiste te ekonomise ,historiane ,politikane e tj e tj ,por vendoset vetem nga njeshi .Dhe njeshi i di te gjitha ,i nderuar pr Qosja ,njeshi di si te pjellin lopet 4 vica pernjehere ,njeshi ,di te ngase Avionin ,di te ngase vaporin ,dhe di te kemi prodhim arrash e bajamesh 4 here ne vit .Keni shkuar shume larg i nderuar PR .Nuk e keni pare ,as edhe nje here keto bajga politikane si nga PS ,PD e LSI , kurre nuk e ngriten as edhe nje here ceshtjen Came ,dihet qe u be genocit me keta shqiptare ,qe u vrane me gra e femije ,dhe u debuan nga teritori i tyre shqiptar ..Ndoshta kane hallin ,se greket mund te tallen me keta politikane te sotem shqiptare ,rregulloni nje here pronat ne Shqiperi e pastaj pretendoni per trojet ne greqine e veriut cameve shqiptare .Ju po i shkelni me kembe pronaret shqiptar ,dhe pretendoni per qiqra ne diell,per teritoret e Cameve ,ne veri te greqise .Eh more PR ,paskemi qene me bisht ,popull i tredhur frikacake e pa dinjitet e pa moral ,deri sa leme keta tna drejtojne ne si dele qorre ,nuk pyesin njeri dhe tallen me shitje teritoresh ,e tradhetojne me keq se Zogu e Esat Toptani .

  Megjithate shume faleminderit dhe shum respekt nga une personalisht per kete shkrim PR Qosja .!

  Reply to this comment
 4. mirel December 25, 06:15

  Si o nuk e ke ditur Rexhep, jo vetem nga Berisha, por dhe mga Dule Ramut Vucici. Ka kohe qe behen pazaret, e ju mbani vetem kumtesa.

  Reply to this comment
  • Shqiptari Ilirise December 25, 11:35

   Rexhep i satom!
   Me këtë gjuhë drejtoju babës tat,plerë!

   Reply to this comment
   • FLAMURI KUQ E ZI December 25, 16:15

    Zoti Rexhep Qose,
    SHQIPTAR ATDHETAR.

    Ju mashtroi deri tani Edi Rama me kollaren “kuqezi” në thonjëza.

    Reply to this comment
   • mirel December 25, 17:03

    Ti shqiptari bythe i Ilirise, Rexhepi nuk eshte me i fisem nga mua, dhe tim eti i vjen anes me breza, prandaj mos ha mut kot si plere burracake
    Keni derdellitur per vite me radhe duke ruajtur statokuone e krimit dhe te tradhetise, duke vazhduar garen e tradhetareve, midis Berishes dhe Rames,
    Te ishte Rexhepi burre me i mire, dhe ti si puna e tij, duhet te kishit marre armet kunder Rames.
    Po i keni mbajtur kumtesat dhe levdatat per vite me radhe.
    Burracake te mbaruar. Vetem per te vene tituj te tille ilirike, kur sllave e greke e jevgjer, po ju rrahin, perdhunojne, plackitin, burgosin dhe po ju marrin dhe tokat. Me cfare mburresh o idiot i mbaruar?

    Reply to this comment
 5. Fisniku December 25, 09:40

  I nderuari profesor Rexhep Qose!
  Per 30 vjet ne Shqiperi te gjithe klikat pushtetore nuk kane qeverisur,por kane sunduar!
  Kemi pare dy lloj sundimtaresh:
  1-Sali Berisha qe sundoi me vrasje,grabitje dhe percarje;
  2-Edi Rama qe sun don me propagande gebelsiane,antikomunizem,qe ne fakt eshte antikombetarizem!
  Dhe te dy keta “GALLOFE” nuk e kane ndjere kurre se kane qene apo jane ne kry te shtetit me votat e popullit,por vetem me mbeshtetjen e qarqeve antishqiptare,vecanerisht ato fqinje!
  Fakti,qe per 30 vjet,asnje personalitet nderkombetar nuk i ka bere qofte edhe nje kritike Sali Berishes megjithese ka kryer qindra krime ketij populli,perkundrazi,pas 97-tes pranuan ,qe ai te marre prap pushtetin,per te cuar deri ne fund krimet,qe i kishin mbetur pa kryer!
  Erdhi Rama,nje figure,qe uzurpoi PS-ne si KALI I TROJES,e shnderroi ne nje “USHTRI TE VDEKUR”,aq sa sot ai sundon dhe askush nuk i thote nje fjale per veprimet e tij antipopullore!
  Te gjithe e degjojne Ramen ,qe komunikon brenda vendit me fjalor RRUGACI,por askush nuk i flet nje fjale!
  Rama eshte grindur me te gjithe lideret kosovare,pervec Thacit,bile ish kryeministrin Hajredinaj e quajti “GOMAR”,por prap heshten!
  Nderoi kryekuislingun ballist Mithat Frasheri,duke hedhur poshte Luften Antifashiste Nacional Clirimtare dhe duke i kercenuar trashegimtaret e 28 mije deshmoreve dhe 70 mije partizaneve heroike qe te ulnin koken para vepores se ketij krimineli bashkepuntor me nazistet ,por prap HESHTJE ne PS!
  Sot,nen sundimin DIKTATORIAL te Edi Rames ne Shqiperi nuk ekziston shteti ligjor,demokracia dhe administrata publike militante dhe e pa afte eshte kthyer ne armike e qytetareve qe ankohen ndaj saj duke mbrojtur dhe zhvilluar korrupsionin!
  Dhe ky korrupsion eshte lulezuar me mbrojtjen personale te Rames i cili pa piken e pergjegjesise dhe frikes ndaj popullit,ligjeve dhe botes,deklaroi se “Kokat e korrupsionit ne Shqiperi nuk jane e nuk kane qene politikanet,por gjyqtaret dhe prokuroret!”!
  Me kete Rama jo vetem AMNISTOI te gjithe te korruptuarit qe nga Sali Berisha dhe deri tek ai vete,por kercenoi edhe gjyqtaret dhe proikuroret e mbetur qe te mos guxojne te merren me me politikanet,por me koleget e tyre!
  Dhe pas kesaj deklarate ogurzeze heshten te gjithe,qe nga opozita,OJQ-te,e gjithe media,qe vetem pas nje dite edhe si lajm e fshehen ne arkive pa le te benin shkrime dhe emisione analitike!
  Ku shkuan gjithe ai lume fjalesh gjoja kunder korrupsionit,kur fajtori nuk qenka politika?
  Kjo eshte arsyeja pse shoqeria shqiptarew KA VDEKUR POR AKOMA NUK ESHTE VARROSDUR,prandaj Rama tenton te sundoje perjetesisht ashtu sic bente edhe Berisha!
  Ndersa votuesit e majte dhe te varfer qe e kane vene Ramen ne pushtet me mashtrime,sot nuk kane buke te hane se Rama miliardat e shtetit i ka ndare me oligarket!
  Por Shqiperia keto 30 vjet NUK KA PATUR ASNJE INTELEKTUAL,QE TE DALE DHE TE MARRE NE DORE FATET E POPULLIT KUNDER TRADHETAREVE TE VENDIT!
  I vetmi qe ka folur me drejt,jeni vetem ju i nderuar prof.Qose!

  Reply to this comment
  • Socialist,jo rilindas. December 25, 16:37

   I nderuar Fisnik,
   mjaft me komente, koha nuk pret,
   VEPRO. Jeni i duhuri.

   Reply to this comment
   • Fisniku December 25, 18:29

    I nderuar Socialist,jo rilindas!
    Qe te shporren nga politika dhe pushteti te gjithe ata qe e kane shtypur dhe shfrytezuar kete popull per 30 vjet,nuk mjaftojne vetem fjalet e mija,por duhet qe ato t’i ndjejne e kuptojne shumica e shqiptareve dhe ne radhe te poare antaresia e PS-se,qe kane ne dore fatet e ATDHEUT!
    Por shumica e shqiptareve sot u jane nenshtruar propagandes mashtruese te dy partive te medha,te varferise se tyre ,te frikes se pushteti i Rames,po t’i kundervihesh te heq nga puna etj,prandaj per komentet e mija,qe ngre probleme thelbesore te vendit ralle ose fare nuk i replikon njer,gje qe tregon o skllaverimin shpirteror e moral te tyre ndaj realitetit,por edhe (dyshoj) se keto replika mund te censurohen per te kriojuar idene djallezore,se per keto probleme qe shtroj une nuk kam patur mbeshtetje nga populli!
    Nuk mbijne lulet ne shkretetire,prandaj edhe idete e guximeshme nuk mund te fitojne ne se nuk mbeshteten nga nje shumice njerezish,per me teper jo per interesat ekonomike te castit,por per idealet patriotike!
    Lexoni komentet e mija te 2-3 diteve te fundit,qe nuk kane pothuaj asnje koment,se klomentuesit e kane horizontin intelektual aq te ngushte sa vetem shahen dhe grricen me njeri tjetrin per cic micet!
    Vetem nje lum malor me rrjedhje te fuqishme si Drini,mund te “NDEZE” drite per shqiptaret!
    Ndersa perrenjte qe mbushen me shirat e pakte nuk arrijne te pastyrojne as pluhurin!
    Eshte kjo arsyeja pse Rama perdor fjalor rrugaci,qe krekoset se do rrije ne pushtet edhe ne 2029,se kjoi qenka “Shqiperia qe duam”,kur kjo Shqiperi ka qene vetem per ate e jo per shumicen e shqiptareve!
    Se po te kishte punuar Rama per “Shqiperine qe duan” shumica e shqiptareve nuk iknin nga vendi pergjithmone 400 mije shqiptare!
    A i keni vene re se per cfare shkruajne disa filozofe,analiste,opinioniste, gazetare te shqyer etj ne media?
    Mbushin faqet dhe emisionet me citate te filozofeve te huaj,por qe nuk kane asnje lidhje me realitetin tone dhe HESHTIN FARE,kur Rama deklaroi pa piken e pergjegjesise se :Kokat e korrupsionit ne Shqiperi nuk jane e nuk kane qene politikanet,por gjyqtaret e prokuroret”!~
    Nje deklarate e tille kriminale duhet te ngrinte nje CUNAM te fuqishem popullor,jo ne mbeshtetje te opozites,po aq kriminale,per ne drejtimin e intelektualeve te guximshem qe i vene gjoksin halleve te atdheut!
    SHQIPTARE,KUDO QE JENI,BASHKOHUNI,JO KUNDER FANTAZMES SE KOMUNIZMIT ( se ajo nuk ekziston me),POR PER SHQIPERINE QE PO NA E VDESIN POLITIKANET BANDITE!

    Reply to this comment
    • Noli December 26, 09:26

     Ndryshimi, nuk vjen vetem me fjale ,ide,propogand…etje.si keti!
     Fjala, idea, duhen materjalizuar me veprim
     Idet pa veprim jane te vdekura!
     Eshte koha per veprim!
     Duhet te zgjohemi nga ghumi, e bshke me veten te tundim forte e te zgjohme edhe popullin qe e kane vene ne ghumin letargjik te vegjetimit!
     Shikoni cfare kane bere per tridhjet vjete!?
     E shkateruan ekonomon e brezave te ter,pastaj e plackiten gjene e shkateruar duke e bler badjava ise duke e grabitur ne te gjitha format,pastaj i vune zjarin she digjen gjithshka per te humbur gjurmet e krimit,pastaj e amnistuan!
     Nuk mjaftuan me kaq,vean te ardhmen,duke shkateruar arsimin,stimulyan drogen per te degheneruar rinin,i vrane shoresen rinise dhe popullit,e detyruan te mare aratin duke brakrisur vendin!!!
     Cfare mjerimi!
     Stimulun dhe vazhdojne ta bejne korupsionin masiv ne strukturat e shtetit!
     Dhe valle te gjitha keto na i bene te theret,mos valle erdhen nga hena dge na i bene keto te keqia?!
     Dhe me tej stimuluan vrasjet midis vetit,hakmarjen,dembelizmin,kafexhinjte,spiunet,e gjithe veset e njeriut te poshter!
     E kush na i beri te ghitha keto dhe vazhdojnr ta bejnr

     Reply to this comment
     • Dajti December 26, 10:21

      Te drejte ke,Noli,por sic thone shkodranet:GJE NUK TE TAKON!”

      Lexoji edhe nje here,keto qe ke shkruar me siper dhe do kuptosh se je ti vete ARMIKU i fjaleve te tua!
      Ja cfa predikon ti:

      -“Ndryshimi, nuk vjen vetem me fjale ,ide,propogand…etje.si keti!
      Fjala, idea, duhen materjalizuar me veprim
      Idet pa veprim jane te vdekura!
      Eshte koha per veprim!

      Vertet ti predikon se si duhet vepruar,por vete ke bere nje VRIME NE [email protected]
      He,more Noli,hidhu ne veprim,apo pret qe ta bejne te tjeret?
      Se ti jo vetem VEPRIM nuk ben,por nuk ben as fillestaren:Te bashkohesh me idete,mendimet dhe deshirat e komentuesve te tjere!
      HIDHU NOLI ne veprim se boll ka ketu llapaqene qe me shume shajne njerio tjetrin se sa te bashkohen me njeri tjetrin kunder te keqes!

    • Fisniku December 26, 13:05

     Te nderuar komentues atdhetare,qe nuk doni me shume partione tuaj politike se sa Shqiperine!
     Te gjithe ju ankoheni se jeni te lodhur me konstatimet qe behen neper gazeta,por nuk keni kuptuar se ju vete jeni fajtoret qe te mos afrohet kurre ajo qe kerkoni ju :NDRYSHIMI I KESAJ GJENDJEJE KATASTROFIKE!
     Ne se doni ta kuptoni se kush eshte elementi fillestar,qe te kuptojme te gjithe se PO FILLON NDRYSHIMI,une,si nje nga ju po ju kujtoj:
     -NDRYSHIMI DO FILLOJE KUR SECILI NGA JU TE FILLOJE TE MBESHTESE SHKRIMET DHE KOMENTET qe tregojne rrugen e duyhur duke hequr dore nga grricjet dhe sharjet me njeri tjetrin,qofshin keta edhe kundershtaret politike tuaj!
     Vetem bashkimi ne mendime dhe jo mpercarja do te na coje qe nga gjiri yne te dalin lideret e ardhshem,ndryshe NUK DO KETE NDRYSHIM!
     E shihni se ku e coi Shqiperine ANTIKOMUNIZMI FANTAZME i atyre qe na mashtruan se do na rrisin mireqenien e do na conin ne Europe?
     Ne Europe shkuan vetem politikanet,oligarket dhe te gjithe hajdutet,kriminelet,te korruptuarit,pra te gjithe ARMIQTE E POPULLIT SHQIPTAR!
     Ata vertet nuk moren pushken per te na vrare,sic duan ta justifikojne militantet tru shplare te PS-se Ramen duke thene se Rama nuk ka vrare njeri,por qwe te VRASESH SHPRESEN E NJE POPULLI TE TERE SDE KY VEND NUK BEHET eshte po aq KRIM sa t’a vrasesh me arme ate!
     Rama dhe Berisha jane te dy NJELLOJ pa asnje ndryshim:ARMIQTE E SHQIPTAREVE!

     Reply to this comment
    • Kole Brana i Mokres December 28, 10:48

     Z.Fisnik, nuk ka me parti socialiste. Keta, te sotmit jane VK, pisa, te ndyre. Ne duhet te veteqeverisemi, jo te na qeverisin pisat. Ju flm!

     Reply to this comment
     • Kole Brana i Mokres December 28, 10:52

      Nuk e kam problem qe te flas hapur, me emerin apo identitetin tim. Nuk pj…per tjeterkend.

   • Drenova December 25, 19:56

    A e di ti Socialist,jo rilindas,se,

    – “lulet nuk mbijne ne shkretetire,por ne toke pjellore,me pleh?”
    Shqiptareve u eshte mbaruar “adrenalina e revoltes” ,njelloj si dikur nen pushtim 500 vjecar otoman!

    Reply to this comment
   • Guri ne rrokullime December 26, 18:49

    Lesh arapi! Kendveshtrime individuale, akuza qe hidhen ne rrjet pa u menduar dy here, betime e perbetime, te verteta te pavertetuara, gjuhe baresh e kafenesh, thashetheme grash llafazane ne pazare zarzavatesh, rrugeve e sokaqeve… Shtyp e media te dalldisura qe edukojne llapaqene dhe e bejne priftin me barre. Oh, c’na degjojne veshet perdite! Fjala ka humbur rrugen dhe ecen kuturu, sikur ka tymuar marijuane. Ku e ka shtepine e verteta, o njerez?

    Reply to this comment
  • Fikret Koci December 26, 01:00

   Ju pergezoj per konstatimet dhe njekohesisht per fatin e keq te te gjitheve mendoj se dalja nga bataku ku jemi futur eshte shume e veshtire per faktin se zullumi she shtypja ndaj ketij populli ka marre tashme trajten e te zakonshmes dhe si pasoje verrehen shenja te pershtatjes dhe jo te reagimit tamam siç pules kur ia heq krahet dhe e pergatit per furre edhe nese e leshon ajo po prape te ndjek nga pas me shpresen se ti je ai qe e ushqen.

   Reply to this comment
  • Kole Brana i Mokres December 29, 09:40

   30 vjet vetem vjedhje, hahdutllek, cubni e pushtetareve, pushta. Ju flm Dites qe na jep hapesire qe te shprehemi.

   Reply to this comment
 6. fteri December 25, 09:54

  Sali ,Ilir i PA CIPI ,politikan të dështuar ,injorant ,i kontaminuar nga llumnaja e fjalve të pista ,zhurmon ,kërcënon shesin atdheun ,zhantazhon popullin ,bllokon fjalën e qytetarve që shprehin opinjone të tyre të kundrta me demokracinë ,me lajthitjet e rrjedhjen e tyre mentale ata po i sjellin dëme të mëdha kombit..Ata sharjen kundër Edi Ramës e ka kthyer në profesion ,duke përdor e inkurajuar fjalorin e pistë vulgar ,që do ja kenë zili edhe rrugaqë rrugësh ,jo më që të shërbej popullit si platformë demokracie dhe edukukimi si drita , dhe hapje të një dritarje të re demokratike ,jo terri për popullin që e kan katandisur.Ata me fjalorin e tyre ,kërcënon ,censuron mbyllë dialogun për kundërshtarët .Sali Berisha Ilir Meta jan politikan hajdut ,vrasës të pa Cipë ,duhet larguar menjëher nga politika , meriton vemendjen e autoriteteve ndërkombëtare si krijesë kriminale në shqipri ,që i ka plasur cipa ,duhet ta rregjistrojnë si censurë .ndërsim e nxitje e një pjese politike të popullit kundër një tjetri .

  Modele të vjetra që kan përdorur klasa e re politike kapitaliste për të trullosur njerzit dhe konsoliduar vjedhjet e korrupsionin dhe krimin e pa ndëshkuar 30 vjeçar.i ka kaluar koha ,këta Inkurajon programet e egra të luftës kundër gjoja të “komunistve” ,për të rrënjosur e futur te brezi ri frymën artificiale të instiktit shtazor ashtu si vepronte Hitleri me rininë Gjermane .Kjo është një pjesë e pa ndarë e programit për përçarje dhe sundim më keq se estat-Toptanët- Zogistët e Slitë .

  Të fashizmit ri të jetës sotme , të luftës kundër komunistve ,të përgatitjes së ushtarve RI për luftë agresive për ndarje të popullit,kur duhet bashkohemi për gjoja në ruajteje të “nderit dinjitetit “të ballisto -zogistve e bashkëpuntorve të pushtuesve.Po lu kan dinjitet ballisto-zogistë -salitë ?!!! Në hale.

  Reply to this comment
 7. Gege Kosova December 25, 10:05

  Na behet me dyshua se, te gjithe udheheqesite jane te perlyer ne korrupsion,Andaj, vetem kritikohen dhe asnjeri per tjeterin ,pervec kritikes, nuk ndermer masa te pergjegjesise para te drejtes dhe sovranit,per gllaberimet,vjedhjet dhe pasurite e madhe qe kane secili nga udheheqesite e sotshem, andej e kendej Drini.

  Reply to this comment
 8. ?!! December 25, 10:55

  I nderuar profesor, mjaft me konstatime për kusarqeverisjen e tradhëtarve të kombit në të dy anët e kufirit, konstatime që kusarqeveritarët nuk u trëmben fare por vazhdojnë të pa shqetsuar poshtërsitë e tyre antikombëtare. Pse nuk merni ju nismën që të mblidheni në një forum personalitetesh të pa përlyer me kërmën e krimit e korrupsionit qeverisës në Shqipëri dhe Kosovë, njerëz që mund të dalin mbi interesat vetiake, të familjes, fisit, tribusë e krahinës nga kanë prejardhjen, njerëz që përçojnë me gjithë shpirt, pa devijuar interesat e tërë kombit gjer më sot 30 vjet të braktisur. I nderuar profesor mblidhuni dhe bëjini një analizë 30 viteve të shkatrrimeve barbare të infrastrukturës ekonomike , të shkatrrimit të ushtrisë, të shkatrrimit të shtetit, të eksodit masiv të shqiptarëve në botë, të kusarqeverisjes së papërmbajtur, të njerzëve primitivë që në mënyrë aventureske dhe tradhëtare përfaqsojnë vëndin në arenën ndërkombëtare pa pyetur e konsultuar me asnjë institucion kompetent, për Ramët e minishengenit pa firmë në ndonjë dokument të marrveshjes, për Hotët që firmosin një copë letër paçavure të përpiluar nga Grenelët që përzihen nga Gjermania dhe strehohen në Beograd për të bër grusht shteti për rrëzimin e qeverisë sapo krijuar në Kosovë, për Ramët që tallen me qeveriarët e Kosovës që “problemet e brëndshme i trajtojnë si të jashtme dhe anasjelltas …….”, për Bashët që pretendojnë të qeverisin kur kanë kusarqeverisur pa mëshirë më parë, bëjeni profesor sikurse e bën 200 njerzit e mënçur të SHBA në prag të fushatës zgjedhore duke thën haptazi të unifikuar në një dokument idetë e tyre personale që përputheshin natyrshëm me problemet e qeverisjes së mbrapsht të kapitalistit të suksesshëm , por president anarkist, aventurier dhe improvizues, Donald Trump. Kaq më të zotët qënkin pesë , gjashtë kusarpolitiqënët shqipëtar që me tymnajën e sherreve të stisura të riciklojnë njeri tjetrin duke i shpëtuar me dinakri kontrollit të drejtësisë dhe duke mar në dorë kusaqeverisjen me zgjedhje të manipuluara deri në perfeksion nga ata?

  I nderuar profesor bëjuni një ftesë shqipëtarëve me integritet të të gjithë fushave edhe në diasporë, mblidhuni dhe bëjini një radioskopi periudhës më të errtë të kombit shqipëtar këto 30 vjet regresi total ku edhe suksesin madhor, krijimin e shtetit të pamvarur të Kosovës duan ta shqelmojnë e ta fusin Kosovën në kthetrat e Sërbisë përsëri. Në qoftë se s’ do të ndalen shkakëtarët e këtij regresi të frikshëm, të jeni të sigurt që shqipëtarët do të zhduken si komb i unifikuar në trojet e veta. Mblidhuni profesor dhe bëjini një thirrje kombit duke vën pa hezitim gishtin në plagë. Hiqni iluzionet i majtë i djathtë, sot ka vetëm shqipëtarë dhe tradhëtarë të kombit tonë që shesin vëndin dhe kombin për llogari të torbës së tyre të pangopur, tradhëtarë që duhen ndalur urgjentisht.

  Kur i drejtohem profesorit i drejtohem edhe gazetarëve dhe personaliteteve që mbajnë ndezur me shkrimet e tyre në Dita shpirtin demaskues dhe mospajtues ndaj krimit dhe korrupsionit të kusarqeverisjes 30 vjeçare, është koha për veprim jo konstatim, bashkoni zërin tuaj me në një forumapo konferencë, që mbështetur në analizën e thellë të gjëndjes aktuale ekonomike, politike, sociale, ……..të kombit , një thirrje me karakterin e një strategjie të shpëtimit kombëtar, të nis shkundjen nga krimi, korrupsioni, degradimi që na ka pllakosur.

  Reply to this comment
  • Lili December 25, 13:40

   Sepse halla mendjet nuk jane çlituar nga syndtomi i Stockolmit: adhurojne njerezet qe i shtypin edhe i fyen vetem mos te dalin kunder Partise!
   Mentaliteti i sklavit qe vetenenshtrohet para Tiranit!
   Edhe Pr Qosja bje ne kete grop: pse nuk e ka pritur kete kur gjithe shenjet ishin perpara? Sepse endoktrinimi i tij nuk ia ka lejuar me menduar se njerzet qe ka perkrah, njerezet e Partise nuk jane ma te mire se ´armiqte ´
   Paragjykimi se ´soji ´ i jone ia vlen e meriton ma shume ka verberuar bukur shume njereze: iu falet atyre qe nga skamja shpresojne po nuk i falet intelektualeve qe. Per posite heshtin!

   Reply to this comment
   • Kokpalarët mbi murre... December 25, 17:05

    Çfarë ke katranosur kështu o lilush rapatush? Po profesori pikërisht atë që ti akuzon intelektualët ka bërë. I ka rënë shkurtimisht e drejtpërdrejt që të bëhet sa më i lexueshëm e sa më i kuptueshëm edhe për ju analfabetët e padobishëm, por ti me sa shoh hyn ke kategoria e atyre që s’hajnë kollaj pyka.

    Sidoqoftë replikën doja ta nisja me zotninë aty më sipër thjeshtë për ta përshëndetur, se për mendimin tim, e ka kompletuar me mjeshtri shkrimin e fuqishëm të akademikut, duke e vënë atë dhe gjithë intelektualët në të gjitha trevat shqiptare, që të bëjnë të pamundurën për të gjetur gjuhën e përbashkët të mirëkuptimit, që së afërmi të mblidhen e të kuvendojnë me njëri-tjetrin për ta nxjerre vatanin nga terri e për t’ja ngritur shqiptarëve prapë kokat lart sikundër me Kuvendin e Lezhës dhe Lidhjen e Prizrenit.

    Reply to this comment
 9. Filoeuropiani December 25, 11:09

  Barku qe i polli nuk mbetet asnjehere shterpë.
  C’ka per tu habitur?
  Esat Pashen duan ta shpallin hero, shpetimtar dhe t’i bejne monument ne mes te Tiranes. Neootomane quhet kjo rraca e re “patriotike”. Gjakprishur shqipfolës.

  Reply to this comment
 10. Shpiragu December 25, 11:33

  Profesor Qose!
  Mire keta te “SHITURIT” e Shqiperis nuk ia perplasin hapur ne fytyre Rames se po pergatit terrenin per t’i falur detin Jon Greqise,po ju pse HESHTNI ?
  Berisha e shiti detin hapur,me firme e me vule,por Rama po e shet FSHEHTAZ ne menyren me DJALLEZORE te mundeshme!
  Dia vjet rresht gjoja beri bisedime per detin me Greqine,por ndonese greket i deklaronin hapur pretendimet e tyre,ky TRADHETARI YNE GLOBAL kurre nuk tha qofte edhe nje fjale,pervec se mbrojti Greqine paturpsesisht duke deklaruar se “Greqia ka te drejte te kerkoje 12 milje detare”!
  Po ti,more TRADHETAR avokat i Greqise je?
  Po Shqiperia cfare pretendimesh paska patur,por qe kurre nuk u deklaruan?
  Dhe ky Rama SOFISTI i neveriotshem,pasi heshti tere kohen,ne fund e plasi helmin e tij:
  -“Do ta cojme ceshtjen e detit ne gjykaten nderkombetare”!
  Po pse do ta coje ceshtjen e detit ne gjykaten nderkombetare,kur as Greqia e sidomos Rama nuk kane deklaruar gjate gjithe kohes se pasklan patur konflikte?
  Pse nuk i ka deklaruar Rama pretendimet e Shqiperise per detin,qe te justifikoje gjoja dergimin e konfliktit me Greqine?
  Por mbi te gjitha Rama fsheh paturpesisht me djallezi te verteten e nismes se tij per ta gjykuar detin nderkombetarisht!
  Rama keshtu vepron si TRADHETAR,me keq se Esat Toptani dhe Ahmet Zogolli,se ai e di,qe Greqia e ka shpallur boteriosht,qe ndonese njeh vendimet e Gjykatave nderkom,betare,pervec se kur ato diskutojne dhe vendosin per integritetin teritorial te saj!
  Pra Ne Hage,e fituar ne cdo rast eshte Greqia,,por HUMBESI I VETEM ESHTE SHQIPERIA!
  Ja kete nuk e thote Rame TRADHETARI!

  Reply to this comment
 11. Reagim i vonuar , mbetur ne batakun e fjaleve ,nderkohe qe duhet Vepruar December 25, 11:54

  Natyrishte qe eshte i domosdoshem edhe Reagimi intelektual ,
  si ben edhe i nderuara Dr.Qose duke i kujtuar shqiptareve

  se Tradhetia eshte ajo qe ka denuar shqiptaret ne shekuj .
  Sigurishte qe nuk u zbulua sot ,por dikur u be nji hap perpara ,
  drejt ndalimit te ktij Fenomeni vetvrases .Teritoret Shqiptare ,vazhdojne te sulmoihen gjithendej akoma sot ,
  nga Politika e Fqinjeve tane ,te ndersyer prej Kurves Plake
  qysh prej Coptimit 1913.

  Ishte Avni Rustemi ky Hero i Shqiptareve qe vuri gurin e pare , ne ndertimin e Ndergjegjesimin e shqiptareve ,
  se si mbrohet vendi dhe se Veprimi kunder Tradhetise
  vlen me shume se Miljra Fjale hedhur gazetave .

  Sot i njohim te gjithe Tradhetaret e bashkpunetoret e Armiqeve te kombit tone Greko-Serbet –
  qe fillojn me funderinen ,
  salih berisha ,
  ilir meta ,
  lulezim basha ,etj

  dhe per cudi te ktyre shkrimeve Patriotike , te tre kta
  putana antishqiptare ,
  jovetem nuk jane Politikane ,jovezem nuk kane tradhetuar
  gjithcka Shqiptare , e jane ala sot ne sherbim
  te Grekut e Serbit ,qe te dy kane masakruar shqiptaret
  ne Shekuj dhe nuk ndalen ,duke u frymezuar pikerishte nga kta Tradhetare ,
  te cilet edhe mbasi aariten kulmin me Komplotin kunder
  UCK-se ,duke i cuar ne Hage ,
  per te injoruar Luften Clirimtare te shqiptareve te Kosoves
  prej Serbit ,
  shetisin te lire ne Kosove dhe ne Shqiperi ,duke qebe akoma gjalle dhe aktive ne Politiken e tyre te mbrapshte
  antishqiptare.
  Pra kujt i drejtohemi ne i nderuari Akademiku Qose ?
  Ku jemi duke e kerkuar ne si shqiptare Shpetimin , sot

  ne kte shekull ,kur gjate gjithe shekujve te kaluar , nuk kemi tentuar asnjiher te Mbrojme Atdheun tone ?!
  Avni Rustemi vrau Tradhetine ne Paris ,ku edhe nji tjeter
  Atentat i paguar nga Shqiptaret (thone ata te Kalabrise lidhur me Atdhetare Shqiptare ne Parise ) nxiten atentatin
  po ne Paris .qe rezultoj me vrasjen e Mbretit Serb Gjerogjevicit (nq mos gaboj )
  edhe pse e verteta fshihet nga Historianet si shume Detaje
  te tjera Historike qe flasin mbi bemat e shqiptareve ,
  arsyet dihen tashme , mos me i motivu shqiptaret sot e mbajte ne amulli ku i ka shtrire Politika e Djallit .
  Pra cfar ndodh !

  Politika e Djallit na e ka gjetur tashme Dobesine tone si popull dhe i con dal nga dale shqiptaret drejt zhdukjes ,
  me Faktorin Shqiptare ,duke vene ne Krye te Shqiptareve
  elementin Tradhetare .
  Dhe siedhe jemi dershmitare Tradhetaret Bota e Huaj antishqiptare i mbeshtet kudo ka qeverri Shqiptare.
  Ne Shqiperi ,
  ne Kosove ,
  ne ” Maqedoni ” Male te zi etj .

  Dhe ne ,shqiptaret edhe pse e njohim kte Metode te Botes ,
  qe vret jeten e cdo te ardhme te shqiptareve ,nga vet Tradhetia Shqiptare ,
  nuk bejme asgje kunder ktij Fenomeni .
  Gjerat jane shume te thjeshta dhe ndalojne kte te care te madhe qe i eshte bere Kombit tone . Eshte uhdukja fizike
  e Ksaj Rrace Politikanesh qe Kultivon I Huaji ke ne !

  Tingelloj brutale ndoshta joedhe aq Demokratike ,por un si shqiptare ,
  Dua Shqiperine me shume se cdo “Demokrati ”
  dhe do veproja pahumbur kohe ,te shpetoja Atdheun time ,
  si i vetmi Mekanizem Shpetimi e mbrojtjeje kunder ksaj Gracke , ne te cilat neve na ka futur Politika Antishqiptare
  e na copeton cdp dite nga pak .
  Nuk i ka ngelur Shqiptarit asnji rruge e shanc tjeter ne kte
  Jete ,
  sepse Bota ja ka mbyllur te gjithe shtigjet e shpetimit ,
  prandaj ose duhet te Veprojme nqs e duam Atdheun siedhe shkruajme cdo dite duke mbushur gazetat ,ose
  te presim ngadale Vdekjen qe na afron kjo Politike ,
  si nji popull i paafte ,
  joPatriote ,
  pagjak ,
  thjeshte idiote qe ben sehir kur ja shkerdhejne e masakrojne gjithecka ,
  nji popull thjeshte i pamorale e padinjitete.

  ( shikoj Hartat e Dikureshme te Athdeut te shqiptareve ,Atdheut tim dhe shpirti me kullon Dhimbje ,nji deshperim
  mbytur ne nji trishtim ,nga kjo padrejtesi /tradheti pafund
  e paaftesise time per te te ndryshuar kte Padrejtesi Historike e me duket ate cast sikur gjoksi po me shperthen .
  Eshte ajo hakmarrje qe zjen brenda gjoksit te cdo shqiptari ,
  mendoj ,qe mjerishte ,ke dikush qendron e ndezur ne flake ,
  e disa shuar bere hi )
  Shqiptarret e kane zgjidhjen por mesa duket nuk ndihen
  aq sa duhet Shqiptare .
  Spjegim tjeter s’ka .
  koha e letrave eshte kohe e humbur ,sado pozitivitet ne fjal te shprehin ato. 🙁

  Reply to this comment
 12. korigjim December 25, 11:57

  Me falni ,

  gabimishte kam shkruajtur i nderuara Dr.Qose

  se kuptoj se si ,por nga shpejtesia ne shkrim ,ndodhin padashje ,shtypje te pavullneteshme te tasteve .

  I nderuari Dr.Qose doja te shkruaja .

  Reply to this comment
 13. Kole Brana i Mokres December 25, 12:23

  Z.Akademik, ju lutem hyr ne teme. Ju lutem, patetizmi nuk i sherben patriotizmit. Ju e keni tagrin qe te flisni qarte dhe jo ne menure ambigue. Juve nuk Ju falet, nisur nga statusi i Juaj. Ne rastin konkret, Ju i drejtoheni eres. Ky eshte mendimi im. Jep nje mendim per zgjidhje, ne rruge institucionale dhe jo ne medie. Nuk di cfare te them me teper. Ju flm! Ju vetem sa deshmoni se mund te thoni.dicka, asgje per te reaguar per mire, ne keto ceshtje qe Ju permendni me te drejte. Merre timonin dhe vepro! Pavaresisht moshes, energjive e mbeshtetjes se pritshme. Eshte me e lehte te japesh mendime, keshilla, por eshte me e veshtire te marresh pergjegjesi dhe te veprosh. Dikush thote se bota ka bolll enderrimtare, por duhet te kete me shume njetez te veprimit, ku akademiket qe ne i vleresojme intelektuale atdhetare, te mund te veprojne, ashtu sic mendojne e enderrojne. Ju flm

  Reply to this comment
 14. Kole Brana i Mokres December 25, 12:57

  Edhe nje shtese: Shkrimi eshte shkrim. Ky shkrimi i te nderuarit R.Qosja nuk.eshte revolte, por nje shkrim i shkruar para kompjuterit dhe i percjelle ne internet, ne nje faqe gazete apo destinacion. Dhe, Dites i shtohen lexuesit!

  Reply to this comment
 15. Diktat December 25, 13:04

  Besoj se nuk ka marrveshje tê fshehtë tiranê -athinë pa kaluar né filtrin e shtetit turk, sepse çdo marrveshje qé démton sado, sado pak ujrat shqiptare, pér tuqinê êshtê fatale !

  Reply to this comment
 16. Mero baze gazetar i pavarur te cidiket e rames December 25, 13:35

  Profesor Qosja me gjith respektin qe kam per ty si burr i mencur qe je ..

  Faktet flasin ndryshe per marveshjen e detit midis Greqis dhe Shqiperise..

  Sipas nji gazetari grek qe ka botuar nji liber para disa vitesh dhe qe mbahet si njohes i mir i shteteve te ballkanit
  thote qe Berisha mbahet si nji nder politikanet me anti greket me te medhenj te Tiranes..
  Eshte e vertet qe qe qeveria e Berishes me qeverin e Karamanliut firmosen te gjitha marveshjet dhe mos harrojm qe minister i jashtem ishte Basha ..
  Dhe procesi filloi te kurorzohej me sukses
  shkall shkall ne u futem ne Nato dhe qeveria greke gaboi tek hallka e fundit qe eshte GJykata Kushtetuse eshte organi suprem ligjor i nji republike demokratike qe rrezon vendimin e cdo lloj qeverie cila do qoft ai vendim..
  Pra komplet procesi u shkermoq ne hallken e fundit nga gjykata por nga ana tjeter Berisha e kishte futur vendin ne Nato.
  Vim tani te akuzat e athershme qe me te drejt akuzonin qeverin e Berishes per ceshtjen e detit!!!.
  Si shpjegohet o presor XHepa qe ky Saliu
  i kishte zaptuar te gjitha pushtetet perfshi dhe gjykatat nuk u tha nji llafe ketyre gjykatsve te Kushtetutes te mos e
  rezonin vendimin e marveshjes se detit..
  Habi e madhe keto gjykatsit e korruptuar te Saliut apo jo o presor XHepa na dolen patriota 24 karatesh …
  Freskoje pak memorien o presor XHepa
  kur erdhi Bushi plak ne Tiran me Kolin
  dhe bisedoi me Saliun te kujtohet o presor qe pas disa muajsh Koli u be
  Sekretari i punve te jashtme te SHBA..dhe
  te kujtohet kur erdhi i biri i Bushit plak ne 2007 ne Tirane si presidenti kauboj i USA
  qe te tjeret qanin pse vajti ne SHqiperi dhe takoi Saliun apo Esat Pashen e koheve moderne sipas teje !!!.dhe ky kapele madhi Bushi junior i tha Sali tradhtarit qe ka ardh koha te shpallim pavarsin e Kosoves dhe Saliu pranoi si trathtar qe ishte apo jo ..
  Presor XHepa jepi tjetrit ate qe i takon …
  Berishen mund ta akuzosh per cte duash por jo per shitje te interesave kombetare..

  Reply to this comment
  • Kris 1 January 1, 01:54

   Republikanet amerikane ne ate kohe e konsideronin gabim mos njohjen e kosoves ze pamvarur qe ne Rambuje.Ishte leshim ndaj Serbise dhe rusise mos njohja e menjehereshme e pavaresise.
   Per ceshtjen e kosoves meritojne statuje ari ne Prishtine e Tirane zonja Ollbrajt dhe Presidenti Bush

   Reply to this comment
 17. Lili December 25, 13:48

  Kur do dale nje intelektual me kerkuar cka duhet eshte pyetja!
  Cka duhet per ne si shqiptare: bashkimi i trojeve tona, pa droje se po na idherohet evropa amerika Zoti apo Shejtani!
  Kur do dale nje intelektual me thane se klasa politike deri sot ishte komplet e shitur, antishqiptare par excellence, qe arriti me shkateruar kombin se asnje armiq deri sot!
  Kur do dale nje intelektual me thane poshte partite qe sjell hasmeri ndershqiptare, e rrnofte Atdhedashuria mbi partite?!
  Kur do dale nje intelektual me thane vlejme ma shume e meritojme ma mire se me u perlla per partite!

  Reply to this comment
 18. ? December 25, 14:01

  Po per Enver Bastardin, qe i fali gjithe Kosoven Tito – Rankovicit perse nuk flet ti o Xhepo?

  Reply to this comment
  • Remo December 25, 15:12

   (?)
   Cfare Kosove fali Enveri o psikopat i vitit 2020!
   O njerez pa shtylle kurrizore o matufer qe nuk arrini te beni as dallimet me elementare!
   A ishte pjese e Shqiperise, Kosova dhe ai e shiti? Apo ai sulmoi Jugosllavine dhe Greqine si kuislig ne krahe te Gjermaneve dhe si ndeshkim ju hoqen Kosova dhe Cameria!?

   Cfare lidhje mund te besh me vitet 1913-1946 more “atedhetar sali leshi”…!?
   Dhe kush ishte Shqiperia e vogel e porsa dale nga lufta tu imponohej tre gjiganteve qe e fituan ate! E kur kur per vendin tone nuk u harxhua as 5 minuta kohe, por thjesht ju la nen mbikqurje Jugosllavise se Titos!

   Dhe fale atyre Brigadave Partizane qe arriten deri ne Vishegrad se ndryshe ajo Shqiperi e mjere do hynte akoma ne sallen e operimit, jo per ti ngjitur njerin krah por per ti prere dhe tjetrin!
   Ke hapur ndonjehere ndonje Liber o bataku i Saliut?
   Si mund te besh pyetje te tilla more trushkundur!
   Te mohosh nje periudhe historie te vendit tend, ate qe u be e ata qe e bene, ne vend te respektit, hidhni helm!
   Nga nje ane mohoni luften?! Nga ana tjeter pretendoni: perse Enveri nuk mori kete e ate!!!
   Po atehere si mund te kerkoni e pretendoni dy gjera qe nuk shkojne me njera-tjeteren!!!
   Me ate qe bene Partizanet, Shqiperia shkoi ne Konferencen e Parisit si Fitimtare dhe garantoi kufinjte e saj, keta kufinj qe brekeulurit e politikes 30 vjecare i kane cuar ne ankand!

   Reply to this comment
   • Mollosi December 25, 15:32

    Po Remo po, ato Brigada Partizane arriten deri ne Vishegrad, por shqiptareve te Kosoves nuk ju ndihmuan fare. Biles kishim edhe disa komandante, si sojin e Shefqet Pecit i cili kercenonte shqiptaret e Kosoves me vrasje dhe djegje te shtepiave nese kundershtonin partizanet e Titos dhe te Rankoviqit. Per ata partizane shqiptare rendesi me te madhe kishte dashuria (miqesia) e perjetshme me jugosllavet se sa ndihma dhene vellezerve te tyre kosovare.

    Reply to this comment
    • xxx December 26, 18:07

     cilet shqiptare te Kosoves e ke llafin, bashkepunetoret e nazizmit, te cileve ju propagandua bashkimi me shqiperine…

     Bushtra balliste. Ju kolaboracionistet e Kosoves i dhate argument Rankovicit ta percellonte Kosoven pas LIIB. Me luften e partizaneve te Titos ashtu si te partizaneve sovjetike u luftua kundra gjermanise naziste, dhe u fitua. Korporata shqiptare e luftetareve partizane iu bashkua duke ndjekur armikun deri thelle ne Jugosllavi, ashtu sic ushtria sovjetike ndoqi gjermanin deri thelle tej kufijve te saj ne finlande, ne europen lindore e gjer ne zemer te gjermanise.

     Reply to this comment
     • ? December 26, 22:28

      Bravo xxx, ke folur si hero i Bashkimit Sumllastik.

     • Mollosi December 27, 10:28

      Ishte Enver Hoxha ai qe me vendimin nr. 117, date 05. 09. 1945 me urdherin “Ylli Partizan”, kl.I dekoroi antishqiptarin me te madh, Aleksandar Rankoviq.

   • ? December 25, 17:08

    O Remo, nuk po merrem me nje fosile enveriste si puna jote. Ta ka dhene pergjigjen ky Mollosi.

    Reply to this comment
    • mirel December 25, 18:57

     ?, ishte mollos kurva ne Vishegrad?
     Si ka mundesi merreni ju plerat qe nuk moret pushke me dore, por ju bashkuat gjermanit dhe Italianit, serbit dhe malazezit, historikisht, si tradhetare qe jeni, si ka mundesi pasi keni bere poshtersite me te medha kunder shqiptareve dhe Shqiperise, keni vrare patriote si Hasan Prishtina, Bajram Curri, dhe paskeni kurajo te merni neper goje figura historike si Shefqet Peci?
     Pasi i sherbyet serbit per vite me radhe, duke tradhetuar Shkodren dhe patriotet shqiptare tani pretendoni qe Shefqet Peci nuk na paska pushtuar Jugosllavine, dhe ju paska ngelur peng juve ballisteve dhe kolaboracionisteve.
     Meqe ju e paskeni kunjin me Shefqet Pecin, shkoni ne Jugosllavi, clironi Kosoven, dhe pushtoni dhe Serbine.
     Hajde, mos derdellisni kot, po merrni armet dhe dilini Zot.
     Dhe dhi e zgjebosur, dhe bishtin perpjete. Dhe tradhetare dhe mendjellinj patriote. Ikni more funderina.
     Me plera si puna juaj mori fund Shqiperia perseri.
     Ky eshte mallkiimi i Komunizmit. Ky eshte mallkimi i Luftes Partizane me ne krye Komandantin Legjendar Enver Hoxha.
     Ky eshte mallkimi per mohimin e Fitores se Pavaresise dhe Sovranitetit et Shqiperise. Nen teorite tuaj mori fund shteti dhe Sovraniteti.
     Plerat tradhetare lulezuat nen hunden e Ramut Vucicit dhe te Berishes.
     Plumbi eshte gjuha me e drejte qe perdori Hoxha me ju.
     Fare e keqe

     Reply to this comment
     • Mollosi December 26, 10:49

      Patrioti shqiptar nga Kosova, Hysen Terpeza, me 7 shoqerues shkoi ne fshatin Cernille per te biseduar me perfaqesuesit e dy shteteve, te Shqiperise dhe te Jugosllavise. Shqiperine e perfaqesonte Shefqet Peci kurse Jugosllavine e perfaqesonte Ali Shukriu.
      Takimi zgjati rreth 3 ore. Hysen Terpeza kembengulte “Fadil Hoxha na ka thane se ku i thone bukes buke e ujit uje ka per te qene Shqiperi, e ku i thone bukes hleba ka per te qene Serbi – por kjo nuk doli, tha ai. Doli ajo qe ja u kisha terhequr verejtjen me kohe: vrasje, pushkatime, roberi qe nuk mbahet mend…!”
      Perfaqesuesi i UNCSH, Shefqet Peci me ne fund do te kercenohej keq: ” Z. Terpeza te kam degjuar qe tri ore. Ti je antijugosllav, mendo mire! Ky thua, aq sa ndahet nga mishii gishtit, po aq Shqiperia do te ndahet nga Jugosllavia! Degjo, nje ushtar nese me vritet do t’i kalli me zjarr 200 fshatra!…”
      Komandanti shqiptar Peci duke mos i njohur virtytet burrerore te Terpezes me shoke, iu kercenua me arrestim. Per nje moment trimat e Hysenit, komandanteve shqiptaro-jugosllav komuniste dhe rojeve te tyre , ua shtine armet ne zverk. Vetem gjetshmeria dhe trimeria e Ali Shukriut i nxori ata nga situata qe i dergonte ne varr! (nga libri i Bardhyl Adem Selimit – “Adem Gllavica (Selimi) tregon” botuar nga Shtepia Botuese Ngjyrat e kohes-Tirane 2016.

     • mirel December 26, 18:30

      Po Molloso, patrioti i shquar Hysen terpeza, ai e paska fatin e historise ne dore. shko mor legen.
      Me keto peralla rrezuat shtetin dhe historine, kermat e Ramut kurves dhe tradhetare te ndyre. Ti je vemje e Dules njehere, ca muhabeti bej me ty une. Juve do qerruar, kaq. pa shume derdellitje

   • Kole Brana i Mokres December 28, 11:31

    Ne fakt E.H ishte dhe mbeti diktator. Por, nuk i ka falur dikujt troje shqiptare. Per ceshtjeb shqiotare, Ai ka bere aq sa ja mundur, konjukturat e kohes.

    Reply to this comment
 19. SOVRANITETI SHQIPTAR December 25, 16:10

  Poshtë tradhëtarët e Atdheut:

  Edi Rama & Sali Berisha

  Poshtë veglat e tyre ne PS & PD.

  Reply to this comment
 20. Ali asllani December 25, 17:20

  Remo
  Respekt per mendimet e tua te pavarura me gjithe deshiren e mir qe ke per vendin tend..
  Ku gabon ti si qorr qe nuk do sy …

  Nako Spiro ai xhuxhi po te ishte gjalle Enver Hoxha nuk mund te ishte sekretar i par i PKSSH pas 1948 sps ishte denoncimi i Nakos dhe vrasja e tij qe i dha shkas Stalinit per mos bashkimin e SHqiperis me Jugosllavin..
  Pra ne shqiptaret duhet ti ngrem nji permendore me te madhe se e skenderbeut apo Jasharit
  Xhuxhit te vogel Nako Spiros sps nuk lejoi bashkimin me jugosllavine duke e paguar me jeten e vet…pra shqiperia mbijetoi fale konjukturave nderkombetare per interesa te caktuara por dhe fale Heronjve pa lavdi
  si Nako Spiro…

  Reply to this comment
 21. Niku December 25, 17:23

  Këto çështje që shkruani Profesor Qosja, janë e vërteta absolute.

  Reply to this comment
 22. Besmiri December 25, 17:32

  Teadhetar zoti Rexhep, I pari tradhetar dmth… ishte ai qe ju e lavderoni aq shume E..Hoxha.

  Reply to this comment
 23. XXXL December 25, 18:43

  Prap ti Mirel-a kurva, shko shpejt bej gojore te shkerdhevsha mamin, gruan dhe motren qe bredhin neper semafore dhe motele dhe nuk kane lene kar pa thy.

  Reply to this comment
  • mirel December 25, 19:00

   Te shkerdhefsha ty rracen e Rilindjes, o putanat e shekullit. O kurvat e ndyra te Dules dhe te Vucicit. O qelbesirat me te ndyra qe ka Kombi. Kerma te degjeneruara. Rracen ku ta kesh, me gjithe kockat e tua greke, ne gryke do jua fus, o felliqesire e mut Ramutit

   Reply to this comment
 24. alphade December 25, 19:10

  Edhe Une si qytetar anonim gjithemone kam shkruar ne
  mbeshtetjen Tuaj ,bile Ju kam propozuar,megjithese nuk
  ma vershellen njeri, qe Ju te ishit Kryetar i Akademise se
  Shkencave te Kombit Shqiptar ne teresi ! Megjithate nuk
  e kuptoj rrokullimin Tuaj prej 180 gradesh duke marre per
  baze deklaraten e nje “gjys-Cami” per kulisat e KM shqip-
  tare ne “confabulacion” me palen greke ?! Ju, ashtu si gji-
  the “turna” shqiptare,perfshire edhe mua nen kete “turme’
  nuk e dime me saktesi se cfare eshte diskutuar midis dy
  homologeve te dy vendeve me nje here shperthejme me
  katilinare ! Politikanet shqiptar me pergjithesi Jane mash-
  trues,shpifesh,genjeshter, I te nentedhjetenentave sepse
  te tille I beri,te tille I mesoi Sali Serb Vicidoli …! Dhe tani
  Ju si me I eruditi I Kosoves dhe Shqiperise merrni zjarr
  menjehere duke na vene perballe Zogollin qe ia fali Pa-
  sicit, me mos gaboj perlen e Shqiperise, Shen Naumin !
  Pastaj na permend super Kriminelin e supermafiozin e
  Shqiperise se sotme, Berishen e Vicidolit. U fool kohe me
  pare nga kundershtaret se Thaci dhe Rama deshen cop-
  timin e Kosoves dhe pasi Kyla problem u kapercye muaj
  me pare, ku,protagonistet Thaci e Rama e mohuan per
  te disaten here,per interesat meskine politike kundershta-
  ret e rengjallen perseri kete, me nje kohe kur Thaci ndo-
  dhet ne qelite e Hages ! A ka sherbim me te mire qe i behet serbit ?? Por me sa duket, I nderuar zoti Qose,Ju
  keni rene ne prangat e Albin Kurtit dhe vertete eshte
  keshtu atehere Une qe kam ca vite me siper se sa Ju,them se keni gabuar rende tash ne pleqeri ! Te ma-
  rresht per baze se cfare thote nje gjys- cam ne Tirane dhe nje cunak aguridhe ne Kosove do te thote qe Juve
  dhe Une te zbresim ne nivelin e infantilizmit ! Me kete nuk
  behemoth as “partizan” aq me pak “ithtar” i Edi Rames,
  mbi shpatullat e te cilit rendojne nje mal me kusure por
  vetem ne nje gje besoj palekunshmerisht,edhe neqoftese
  Rama do te binte ne pozita te tilla do te terhiqte te gjithe
  zjarrin deri te shqiptari me I fundit ! Dhe kete koker ulliri
  zor se e ha Rame ! Nje gje duhet ditur se Rama nuk eshte budalla ! Deri me sot be pokitiken e jashteme nuk
  ia ha qeni shkopin dhe se greket nuk Jane me te zgjuar
  se Rama ! Prandaj nuk I duhen Besuar as “bufit te kene-
  tes” se Tiranes dhe as “bipolarit” e megallomanit te Kosoves ! Thjeshte cdo qytetar I zakonshem mund t’i
  beje pyetjen “Bufit” pse Ti Zoteri pyet Ramen cfare ka bi-
  seduar me Grekun ? Dhe na e le enigme dhe nuk na e thua Ti cfare ata biseduan ….?! Ketyre pyetjeve “dubitati-
  ve” I thone shekullim ne rastin me te mire dhe dashake-
  qesi, intrige ,per qellime politike ! Mashtrim per qellime
  elektorale ….!

  Reply to this comment
 25. rri, rri e kujtohu ndonjehere... December 25, 19:37

  ah, qyqi ti;
  te shkoi jeta me “armiq” e patriotizma” .
  po nderroje njehere pllaken . behu njehere praktike e thuaj; te falemi nderit o grek, se na mbushe zorren me buke . jo se s’na ngopte enveri, po s’e linit ju turçelinjte, te ecte me forcat e veta, se do na benit si europa (ne fakt vellezer te turkut) .

  Reply to this comment
  • EMIGRANT SHQIPTAR December 25, 20:36

   O zorraxhi grek homogjen

   Greku i pranoi emigrantet shqiptar per interesat e tij per te prere ferrat dhe per te ruajtur derrat dhe i paguante pa siguracione si skllever.

   Emigrantet e pare shkuan ne Greqi ne vitin 1990/1991 dhe Greqia filloi te jepte dokumente per emigrantet shqiptare vetem pas 10 vjetesh ne vitet 1999/2000/2001.

   Reply to this comment
 26. Patrioti December 25, 20:23

  Jane tradhetare por po ti thuash qe jeni tradhetare do thone jo nuk jemi sepse e kane koken bosh nuk arijne ta kuptojne qe jane tradhetare dhe qe jane Duke bere gabim Jan per tu q….e mamate e motrat grate ateher mbase e kuptojne gabimin.

  Reply to this comment
 27. Agroni December 26, 00:32

  Si duket R. Qosjes i është përvjedhur një gabim padashje për pandëshkueshmërinë e perandorëve të Perandorisë Romake dhe despotëve oriental.
  Ndër shumë të tjerë, edhe vetë Jul Cezari (nga më të njohurit) e pagoi me kokë!

  Reply to this comment
 28. Fadil December 26, 01:41

  KOSOVA PO NDESHET, PËRBALLË SERBISË FASHISTE, ME PRAPAKTHIME TË MËDHA HISTORIKE:
  1.
  -PËR FAJET DE “MIQVE” NDËRKOMBËTARË.
  2.
  PËR FAJET E POLITIKANËVE DHE DIPLOMATËVE,
  RENEGATË DHE QYQARË, “KOSOVARË” DHE “SHQIPTARË”!

  -POLITIKANËT DHE DIPLOMATËT SUNDUES, “KOSOVARË”
  DHE “SHQIPTARË”, QË, GJITHNJË UA DHANË ISON, KUR ISHIN PA PUSHTET, POR, EDHE NË PUSHTETIN FIKTIV,
  TË KOSOVËS PRETEKTORAT DHE KINSE, “SOVRANE”?!!!

  -SI GJATË LUFTËS, POR EDHE PAS “CLIRIMIT”, TË KOSOVËS,
  “SOVRANE”,-JANË TREGUAR TË DOBËT, NË BISEDIMET,
  ‘ME QËNDRIMET DHE PARASHIKIMET E TYRE, TEJET TË GABUARA!…

  -JANË TREGUAR TEJET TOLERANTË, NDAJ SERRBISË FASHISTE
  DHE “MIQVE” -EURO-ATLANTIKË,
  – PO, PO, FATKEQËSISHT KUDO KANË LËSHUAR PE, NDAJ SERBISË FASHISTE, NË KONFERENCAT EUROPIANE;
  NË RAMBULLET, NË PARIS, NË VJENË DHE NË BRUKSEL.

  -SERBIA E EGËR, PËRKOHËSISHT E HOQI GUNËN E ZEZË TË UJKONJËS,
  E VESHI GUNËN E VERDHË TË DHELPRËS DINAKE!…
  -ASHTU, ME KËMBË TË PISTA ZBRITI PREJ KËNETAVE TË PËRGJAKURA, TË KATËR LUFTËRAVE TË PADREJTA!
  SHIH!…
  -KËRKONTE PAQE, PA U PENDUAR AS KËRKUAR FALJE KURRË, PËR TË GJITHA ATO KRIME GJENOCIDALE NDAJ POPUJVE LIRIDASHËS.

  -ME HAPA “TË RRUFESHME” PREJ BRETKOCE;-DUKE KËRCYER HERË NGA NJË KËND, NË KËNDIN TJETËR,-PRA, NGA NJË KËRKESË MAKSIMALE NË TJETRËN;-FITONTE, “PAK NGA PAK.- DICKA”…

  FITONTE, MADJE EDHE ATO KËRKESA QË, AS I KISHTE MENDUAR,
  AS BESUAR?!
  -FJ,ALA VJEN , QË NË FILLIM TË BISEDIMEVE, FITOREN E MADHE E ARRITI ME REZOLUTËN 1244, TË TJERAT I MORI SI TROFE TË ARTA, PASTAJ:
  ME PAKON FAMËKQEQE TË AHTI-SARIT,
  ME DECENTRALIZMIN E ENKLAVAVE SERBE,
  -PAKUPTUESHËM, PËR KLASËN MATUFE DHE MEGALLOMANE POLITIKE, “KOSOVARE”:
  -AJO, PO E PËRGADISTE ASOCIACIONIN, SERB, “ZAJEDNICËN”.
  -PRA, PO E LEGJITIMONTE PARA BOTËS, NDARJEN E KOSOVËS NË “KOMUNAT SERBE”,
  -MË TEJ,-FITOI, ME EXTERRITORIALITETIN E KISHAVE SERBE, NË DUKAGJIN, BULETIN E GJETIU.
  -ME FUSNOTËN,
  ME TELEKOMUNIKACIONIN,
  -ME NUMRIN PERFIKS TË TELEFONISË SË KOSOVËS,
  -JO ME SHQIPËRINË, POR ME SERBINË,
  -DUKE I VËNË KURORËN E DISFATAVE TË POLITIKËS, “KOSOVARE”, ME GJYKATËN SPECIALE?!!!…

  -SERBIA FASHISTE, KREJT E HESHTUR, ME DINAKËRI, PA KRISMA ARMËSH,
  -POR ME PLUHURIN E TYMIN E BLLOKADAVE RRUGËVE TË KOSOVËS, ME KRIMINELËT DHE HULIGANËT ÇETNIKË, NGA VERIU GJER NË BRENDI TË KOSOVËS:
  -ARRITI TË HYJË DHE TË FRESKOHET, NË LUMIN E TURBULLUAR
  TË POLITIKAVE REAKSIONARE TË UDHËHEQJES SË KOSOVËS; -HERË ME NË KRYE PACIFISTIN TITIST, IBRAHIM RUGOVA, HERË ME SEJMENËT E TIJ, TË FSHEHUR ME -RENEGATËT, E “KRAHUT TË LUFTËS” , ME NË KRYE HASHIM THAÇIN-PA E HARRUAR DHE NDIHMËN VËLLAZËRORE, TË PINJOLLIT TË RUGOS, ISË MUSTAFËS, NDAJ KRIMINELËVE TË SERBISË NË KOSOVË.

  -MARRËVESHJET E NËNSHKRUARA PREJ TYRE JANË DËSHMI TË PATHYESHME, PËR PRAPAKTHIMET E POLUTIKAVE TË TYRE “KOMBËTARE”, HISTORIKE KOSOVARE.

  ZËRAT NGA ELEMENTË PËRPARIMTARË QË NGA VITI 2000,
  -AS I KA DËGJUAR KUSH?!!!
  -THIRRJET E TYRE, NË ATO PAK MEDIA TË PAVARURA TË SHKRUARA, BRENDA DHE JASHTË ATDHEUT, -SE, NË RTK, E GJETIU,-JO, SE JO! -HARROJENI SE, ATO ZËRA PISHTARËSH ATDHETARËSH DHE ATDHETARESH;-KISHIN MUNDËSI TË JEPNIN DRITË ME IDETË E TYRE REALISTE DHE LARGPAMËSE!…

  NË VITIN 2005, NË SKENËN POLITIKE ERDHI ALBINI ME VV, E GUXIMSHME DHE LARGPAMËSE.
  -VEPRIMTARINË E TYRE PAQËSORE AKTIVE, E FILLUAN NË RRUGËT E LARA ME GJAK DHE TË MBULUARA ME TYM
  E FLAKË DHE SHIH:
  -PIKËRISHT, PËR REEZISTENCËN E PATHYESHME, PËRBALLË PADREJTËSISVE TË QARQEVE TË BRENDSHME DHE TË JASHTME REAKSIONARE,-“POLITIKANË DHE AKADRMIKÊ, ANALISTË”, TË PAGUAR ME EURO, DOLLARÉ DHE DINARĒ “ANALISTË” TË PËSHTIRË, TË BULEVARDEVE, ZHURMUES TË POLITIKAVE DITORE-MIZORE, ALBININ DHE VV, ASPAK NUK NGURRUAN T´I QUANIN RRUGAQ DHE ORG, I “AGIMIT TË ART” THUAJSE, ALBINI DHE VV, PO I VRISNIN KUNDËRSHTARËT POLITIKÉ, ALBININ, MADJE E QUAJTËN EDHE RRUGAQ, VV, ORG RRUGAQËSH?!!!

  -KËTA KOPUKË DHE KOPUKE QË SI BUAJTË NË KËNETA, NĒ PIKUN E VERËS, ISHIN ZHYTUR KEQ NË KOLLTUQE, KISHIN PARA DHE PUSHTET FIKTIV, BILE AS DENJUAN TË DËGJONIN OPOZITËN E DREJTË DHE AKTIVE QË, PARALAJMËRONTE FATKEQËSI DHE PRAPAKTHIME TË RËNDA HISTORIKE PËR ARDHMËRINË E KOSOVËS DHE TË SHQIPËRISË.

  -KJO REZISTENCË NGA ALBINI DHE VV, VAZHDOI EDHE MË E FUQISHME -KUR KJO ORG, U SHNDÈRRUA, U ORGANIZUA NË PARTI, PASTAJ ME VOTËN E POPULLIT HYRI TRIUMFALISHT PARTI DINJITOZE NË KUVENDIN E KOSOVËS.

  MIRËPO, MIOPËT DHE MIOPET, ME SHUMICË ,-DEPUTETË DHE DEPUTETE, TË PARTIVE TË MËDHA, PDK-LDK, AAK DHE PARTIZA SATELITE TË TYRE, -SIKUR U KTHYEN NË NUMRA, NË VENDIMET E TYRE REAKSIONARE,
  -GJITHNJË KUNDËR ALBINIT DHE VV, NË DËM TË POPULLIT DHE ATDHEUT?!

  TË NXITUR NGA LAKMITË DHE FRIKA , KËTA SHKRETANË, EDHE POLICINË E KTHYEN NË, “POLICI POLITIKE”,
  -PRANDAJ, NË VAZHDIMËSI GJER MË TANI, -E KANË MALTRETUAR, BURGOSUR, PLAGOSUR E VRARË NË RRUGË DHE BURGJEVE, RININË E KOSOVËS. -DUKE BËRË KËTO TURPE DHE KRIME:PA MENDUAR GJATË, KOSOVËN E KANË RREZIKUAR DHE NËSE VAZHDOJNË MË TUTJE ME KËTË DHUNË TË SHFRENUAR TË NDJEKJEVE POLITIKE NDAJ OPOZITËS, VV-je.

  -MOS TË HARROJNË?!
  KOSOVËN PO E RREZIKOJNË SERIOZISHT, TË BIE TMERRSHËM NË HUMNERAT E NJË KONFLIKTI NDËR-QYTETAR SHQIPTAR,-APO, PËR MË TEPËR, POPULLIN PO E SHPIEJNË DREJT NJË LUFTE CIVILE?!
  KJO, NUK GUXON TË NDODHË!…

  KO, DO TË ISHTE, TEPËR FATALISTE ME RREZIQE TË PA PARASHIKUARA PËR KOSOVËN DHE KOMBIN SHQIPTAR!…

  -PSE GJITHË KJO DHUNË?!

  JO , PSE KJO RINI E ARTË DHE PËRPARIMTARE, MERREJ APO PO MERRET ME DROGË, ME HAJNI, ME PROSTITUCION, ME KRIME, E, TË TJERA PAUDHËSI QË, SOT, MJERISHT RINIA E VENDEVE TË TJERA REVIZIONISTE- KAPITALISTE, E CILA ËSHTË E ZHYTUR GJER MBI HUNDËT?!!!
  -DHUNË MBI RININË DHE POPULLIN TONË:
  -VETËM SE, KISHTE DHE PO E KA FORCËN, GUXIMIN MORAL SHQIPTAR, KISHTE DHE KA IDEALE TË LARTA LIRIDONE KOMBËTARE,-PËR TA BËRË KOSOVËN TË LIRË, TË BARABARTË,
  TË PËRPARUAR DHE TË RIBASHKUAR, ME NËNËN SHQIPËRI.

  -PSE VALLË, KËTYRE “PUSHTETETARËVE” SUNDUES,
  -UA KANË ERRËSUAR SYTË LAKMITË?!

  -PSE NDODHË KËSHTU?!

  GJITHË KJO DYZINË “AKADEMIKËSH”, TË SHKOLLAVE FILLORE DHE TË MESME, ME TESTERET E PARTIVE NË XHEPA:
  -PO, KËTA “FILOZOFË”, E “POLITIKANË TË NDRITUR”, A NUK ISHIN NË GJENDJE,-BILE SË PAKU NJË HERË,
  TË MENDONIN APO, TË MENDOJNË ME KOKAT E TYRE SE:
  -EUROPA, AMERIKA DHE RUSIA, VEPRUAN DHE PO VEPROJNË
  GJITHNJË,-SIPAS KËRKESAVE TË SERBISË?!
  JO, MOR JO!…
  -ATO, “NUK E HANË, SAPUNIN PËR DJATHË”!…
  NUK E PRISHIN ATO, “KUMBARINË” E INTERESAVE EKONOMIKE, POLITIKE, USHTARAKE,-E, TË TJERA, ME SERBINË, RUSINË APO EDHE ME KINËN,-PËR HIR TË KOSOVËS SË SHQIPËRISË!
  LAVDI DËSHMORËVE TË ATDHEUT!
  26 Dhjetor, 2017

  Reply to this comment
 29. spata December 26, 12:02

  Ne komentet qe behen, per shitje te teritoreve shqiptare nga tradhetaret e kombit, ka disa specifika qe nuk barazohen me njera tjetren si koncept .
  Ne kemi dy tablo te ndryshme ku jane shitur teritore shqiptare .Ato te Zogut dhe Esat Toptanit si dhe te Berishes dhe Rames .Po ti analizojme keto dalim ne konkluzjone te ndryshme .Ku qendron ndryshimi .
  Ato te Zogut dhe Esatit kane vule te pastert tradhetije per shitjen e teritoreve shqiptare .Pse ?.Jane ne kushtet kur truallet e shitura jane te banuara me popullsi shqiptare ku brez pas brezi ka nje kulture e tradite te pastert shqiptare . Ky eshte rasti me ekstrem kur nje drejtues shteti nuk merr parasysh se cperfaqson ky teritor qe e shet . Pra koncepti shitje qendron dhe duhej te ndeshkohej jo vetm Esati por dhe Zogu .Esati u ndeshkua nga nje atentator i thjeshte brenda rradhve te popullit e jo nga drejtesija e shtetit te Zogut .Vete Zogu zgjodhi rrugen e arratisjes kur Italija fashiste sulmoj vermdin tone .I shpetoj ndeshkimit te popullit dhe atij ligjor .
  Shitja e detit nga Berisha ka specifika te tjera.Behet fjale per hapsira detare ku perfshihen interesa te medhaja ekonomike .Me te medhaja se ato te Zogut e te Esatit .Kjo ,si do qe ta gjukosh ,i kaperxen kufijte e tradhetise se haput ndaj nje vendi .Nese, ne teritoret e shitura toksore ,ne kemi popullsine tone qe jeton, me detin nuk kemi azgje .Ky raste duhej ndeshkuar me vendim gjyqi nga Drejtesija shqiptare atehere kur shitja te duket qartasi.Nese marveshja e 2009 me Saliut do ti favorizoje, sikur dhe nje meter katror siperfaqe detare Greqise, duhet te hapet gjyq e fajtoret te denohen.
  Po Rama. Ketu ka nje mos veprim ,per te arritur nje marveshje e cila ka lene gjyrmet e nje pikpyetje te madhe ,qe ne shumicen e rasteve, kur eshte diskutuar, quhet shitje. Nga pikpamja juridike detare quhet tentative per shitje se ne nuk kemi nje rezultat konkret.Po si eshte e verteta e marveshjeve te Rames.Kjo ka dy aspekte .E para ka te beje me ate qe realizoj Berisha . E dyta lidhet me nje marveshje qe ti jepej zgjidhje nga te dy palet .Ku ka gabuar Rama per te arritur nje marveshje. Epara .Ti kerkonte Greqise qe une nuk ulem ne bisedime pa rrezuar ne tavoline marveshjen e 2009 . Ta detyronte Greqine qe te niste ne kushtet e para 2009.Nese ata nuk pranonin te mos kishte tryeze te perbashket.Ne tu permbaheshim vedimeve qe kishim qe nga 1913 deri me 2009.Po te binte dakorte Greqija ta fillonin nga pika egzistuese atehere do dukej hapur se cfare shitje do kishte .Do quhej llogjike, mbi bazen e te Drejtes nderkombetare per ndatjen e deteve ,apo jo . Kjo rruge nuk u ndoq nga Rama.Tregon me shume mos kopetence nga ana jone per njohjen e parimeve baze te se Drejters Nderkombetre te Deteve .Pergjrgjsija eshte e perbashket me grupin e ekspertve qe negocjojne per kete ceshtje .Kohet e fundit shikoj qe ka nje kthese ne mendime, lidhur me kete ceshtje te nxehte, qe eshte lene ne doren e gjukates nderkombetare Hage .Vendimi per ne gjyqe nderkombetare nga Rama u be per ta mbyllur kete diskutim pa bereqet nga ana jone.Deri tani nuk kemi pse ta akuzojme ligjerishte Ramen per shitje.
  Rama ka pergjegjsi per ato qe nenvizova me latre nga pikpamja metodologjike .Ka pergjegjsi politike , se ulja ne tavolinen e bisedimeve nuk e cfrytezoje, qe sju imponua pales greke te pranoje disa anomali ne mardhenjet dy palshe te trasheguar nga e kaluara .Dhe ajo qe ka me shume rendesi lidhet meligjin e luftes. Ligji ne fuqi mban shume ceshtje te ngrira dhe zbarazohet me asnje marveshje tjeter qe kemi me vendin fqinje.
  Ne shkojme tani ne Hage si dy vende ne paqe qe duam te ndajmedetin.Kemi humbje .Kemi .Pikesepari do gjendet e paguhet nje avokature specjale. Paguajme te gjithe ecje ardhjet ne fushen juridike e dipllomatike . Sa hapsire detare do humbim kete se parashikojeme dote . Cdo debat mbas vendimit per ne Hage eshte i kot ose fushate elektorale .

  Reply to this comment
 30. Shqiptar i Ndershëm December 26, 13:06

  QEVERITË SHQIPTARE (PS – LSI – PD) JANË ZBATUESE TË AXHENDËS SË GREQISË.

  1. Me shume urgjence dhe shume shpejtesi duhet te zgjidhen midis Shqiperise dhe Greqise Te Tjera Çeshtje dhe Probleme te akumuluara, shume te medha, shume te kaluara dhe shume te prapambetura te shekullit XIX dhe te shekullit XX, madje per ato Çeshtje dhe Probleme, si pergjegjese dhe shkaktare direkte, per mohimin qe ka bere dhe ben Greqia qe me formimin e saj si shtet, per rendesine dhe prioritetin qe kane per Shqiperine dhe Shqiptaret, per kohen e gjate qe ka kaluar dhe per radhen e padiskutueshme qe kane, ne si Shtet Shqiptar duhet te pergatitemi te shkojme sa me shpejt ne Gjykatat Nderkombetare.

  2. Eshte i padiskutueshem Kufiri Shteteror dhe nuk kane asnje tager ligjor qeverite aktuale te diskutojne: Kufirin detar midis Shteteve Shqiperi londineze – Greqi londineze, madje Kufiri detar eshte gjithashtu i ratifikuar ne menyre definitive dhe perfundimtare me Traktatet dhe Protokollet Nderkombetare 1913, 1925, 1926.

  3. Çeshtja e shelfit kontinental dhe zee eshte nje çeshtje shume e re Shqiperi – Greqi e shekullit XXI: qe nuk eshte fare urgjente dhe obligative per Shqiperine; qe nuk kerkon dhe nuk ka pse te realizohet nje zgjidhje e shpejte, e gabuar dhe e demshme per Shqiperine; qe natyrisht nuk duhet te filloje fare nga ishujt e mikroishujt por nga Toka Kontinentale; qe nuk eshte askund dhe absolutisht ndonje parakusht as me shkrim e as verbal i Bashkimit Europian per Shqiperine, por nje parakusht dhe shantazh i dukshem i Greqise per Shqiperine; dhe eksperienca boterore na tregon qe shume shtete te tjera fqinje per shelfin kontinental dhe zee kane qene ne bashkebisedime madje 50-100 vjeçare; prandaj as aktualisht dhe minimalisht as ne 10 vitet e ardhshme nuk ka pse te shkohet fare per shelfin kontinental dhe zee ne asnje Gjykate Nderkombetare. (Pra nuk ka pse te shkohet fare sipas urdherit, deshires, axhendes se Shtetit Grek dhe qeverive 30 vjeçare vasale te djathta & te majta shqiptare).

  4. Perfundimisht, vetem pasi te jene zgjidhur drejtesisht: Te Gjitha Problemet dhe Çeshtjet e Akumuluara (Pika 1.), te cilat jane shume te medha, shume te kaluara dhe shume te prapambetura te shekujve XIX dhe XX midis Shqiperise dhe Greqise, me bashkebisedime te frytshme dhe me Gjykata Nderkombetare ; pasi te kemi shporrur nga skena dhe te kemi çuar prapa hekurave nje pjese te madhe te kastes politike 30 vjeçare pergjegjese, te korruptuar, te shitur dhe antishqiptare nga Gjykatat tona Kombetare; dhe pasi te kemi pergatitur nje grup specialistesh shume te afte te fushes juridike, gjeologjike, topografike per percaktimin e Shelfit Kontinental dhe te drejten e detajuar per brigjet dhe gjiret detare; atehere per kete çeshtje shume te re te shekullit XXI ne si shtet shqiptar mund te fillojme bashkebisedimet me fqinjin e jugut dhe si çeshtje aspak urgjente dhe aspak obligative per Shqiperine mundet pas 1 shekulli brezat e ardhshem nqs nuk e zgjidhin dualisht me fqinjin mund te shkojne edhe ne ndonje Gjykate Nderkombetare.

  SHËNIM:
  Ne shqiptaret e tanishem le te shfrytezojme, te administrojme me drejtesi dhe efikasitet teknologjik burimet fosile, qe kemi fat, pra ato te naftes dhe gazit ne Toke; jo thjesht per nevojen e teknologjise shume me te avancuar ne det, por edhe per respekt te brezave qe do te vijne dhe per nje zhvillim inteligjent e sostenibel, ne brezat e tanishem nuk kemi pse te shfrytezojme me shume urgjence rekurset dhe pasurite nendetare te krijuara gjate evolucionit te planetit pas lindjes se jetes gjate 4x〖10〗^9 (pra gjate 4 miliarde vjetesh), por duhet t’i trashegojme miresisht te brezat tane te ardhshem.

  Reply to this comment
 31. alphade December 26, 13:44

  Per Esat Pash Toptanin,Ahmet Zogollin dhe Berishen i dije see care i kane bere Kombit Shqiptar ,por ende nuk
  dime per Ramen ! Kesaj I thone :”Peshku ne det,tigani
  ne zjarr” ! Shume propagande behet ne Shqiperi, ku i
  zoti e jep,tellalli se shet !
  Thacin dhe Ramen u cilesuan si “tradhetar” nga politika-
  net qe s’u pritej per te ardhur ne pushtet,,sidomos krahu
  I Ramushit dhe VV – Kur problemi i ndryshimit te kufijve
  eshte sqaruar me dhjetra here nga ish- Presidenti Thaci ,
  opozita VV – sebashku me Ramushin e ringjallin perseri
  kete problem, e perseris te kapercyer, dhe kur ? Pikerisht
  kur Thaci ndodhet ne qelite e Hages ?! Nuk besoj qe t’i
  behet sherbim me te mire Beogradit te A. Vucicit nga ana
  e vete politikaneve kosovare ! Jo,pa fakte, ish-kuadri i
  UCK se Kosoves shkruan ne librin e tij se Beogradi kishte
  80 mije kisovare agjente te tij ! Disa nga ata,sebashku me familje tyre,Jane zhdukur ne “springfieldet” e xhung-
  lave te AMERIKES, te tjeret ne vende te ndryshme te
  Europes por shumica e tyre ka mbetur ne Kosove me
  urdher te UDB se Milloshevicit per t’i sherbyer padronit te
  Ri, Vucicit ! Shkurt e qarte: agjentura SERBE eshte ulur
  kembekryq ne Kosove e pse jo edhe ne Shqiperi dhe
  shqiptaret e politikes po sillen si “altruiste” qe duan t’i
  mesojne “botes” “Demokracine e Vertete”, “Fanar Ndri-
  cues ne rruge, erresire ne SHTEPI ” ! Dhe Bota gajaset
  me politikanet shqiptar, hidhe prit, do gjermani por nuk,do
  hollandezi, do francezit por nuk do danimarkezi dhe
  shqiptaret mbeten duke trokitur ne dyert e Europes PLA-
  KUSHE , qe as te q… dhe as te leshon….!
  Prandaj shqiptareve u mbetet vetem nje opsion qe politikanet tane ta mbajne vath ne vesh se Europa duhet
  sfiduar dhe kjo sfide konsiston: Ne braktisjen e Europes
  nga Kombi shqiptar dhe lidhja me Ameriken me te gjitha
  drejtimet ! Dikush nga te “mencurit” tane politikane mund
  te thote: ” C’ne,ku jemi ne dhe ku eshte AMERIKA, mijra
  km. larg ” ?! Po Honkongu,Zoterinj politikane sa larg ishte
  nga Anglia dhe cila ishte Anglia ne krahasim me SHBA ?
  Dallimi eshte shume I madh nga cdo pikpamje, atehere
  sfida Shqiptare nuk do te jete me utopi por nje realitet !
  Nese Shqiperia I kerkon AMERIKES “Statusin e Porto Rikos” ,atehere te nesermen nuk do te rrime duke pritur
  ne shqiptaret te porta e BE-se por BE- Ja do te trokase
  ne porten shqipare ! Nese nuk me besoni,,provojeni !?
  Shikoni se si Europa I rri lepe- peqej Serbise, eshte bere
  lepitke Europa duke iu turrur mbrapa Serbise nga frika se
  mos Serbia forcon lidhjet me Rusine, megjithese lidhjet
  ajo I ka me Rusine perderisa furnizohet me te gjitha llojet
  e armeve, objektivi I se ciles eshte rikuperimi I Kosoves
  Dhe me kete politike qe ndjek Kosova,dite te veshtira do
  kete prepara !
  Shqiperia,politikanet shqiptare duhet ta ndajne mire men-
  djen se pa Ameriken nuk kane per te pasur asnje te ardhme ! Europa Plakushe eshte e lidhur me miliona fije
  te dukeshme dhe te padukeshme : Dikur mbreteresha e
  Anglise kishte 80 dhendurre te shperndare ne te gjithe
  Europen ! Rusi nga vet ka mijra lidhje me Europen, Ser-
  bia,vec “Vellaut te Madh” lidhet me FENE (boshti Athine –
  Beograd- Moske) ! Keshtu Greku,me te afert se ne shqip-
  taret nuk ka,por ate me Beogradin dhe Mosken e lidh
  feja, ndersa ne Shqiptaret s’kemi asgje te perbashket me
  Europen, Prandaj edhe Europa gjithemone na ka kthyer
  shpinen per mos me thene prapanicen..,! I vetmi shtet qe
  na dhene doren ne shqiptareve ka qene AMERIKA, e vet-
  mja, prandaj ne duhet ta tregojme me vepra ..,..!
  Komenti vazhdon…..

  Reply to this comment
 32. Adih December 26, 17:00

  I ndeuar PR Qosja !
  Dua te shtoj .Gjithe keto tradheti ndaj atdheut ,jane produkt i mos funksionimit te drejtesise shqiptare .Nuk eshte rastesi kjo i nderuar PR Qosja .Keta polirikane anti shqiptare ,e gatuan ,e shtremberuan per te gjitha interesat e veta me koshjence dhe me shume kujdes drejtesine .Eshte llogjike se drejtesia e pamvarur nga politika ,sic e kane vendet e zhvilluara perendimore ,do vepronte ,do te denonte cdo tradheti kondra interesit te kombin. .Prandaj ndodhin dhe do ndodhin .Me keqeardhje ,qe nga politikanet dhe keta vemje te drejtesise qe shiten per dy aspra ,kane pershtjelle kete lemsh ,te piset qe quhet tradheti .
  Edhe nje here faleminderit ,akademiku Pr Qosja ,kam dhe nje lutje tjeter per ju ,shkruani sa me shpesh ,kemi nevoje ne populli per mbeshtetje ,dhe mos haroj dhe me ben pershtypje Ismail Kadare ,as edhe nje here sikur nje here te vetme nuk foli ,nuk kundershtoi ,nuk ndihmoi per ceshtjen shqiptare , mbasi edhe Kadare ka emer ,njelloj si ju PR qosja ,Me gjithe se e kam gjysem patrioti , mamane e kam me origjine gjirokastrite .Turp per karakterin e tij ,fle gjume ,eshte interesaxhi ,pa ideale dhe kjo ndodh vetem per interesat e tija personale ,mbasi keta politikanet anti shqiptare i kane regulluar vajzen ne Amerike me pune si dipolammate .Turp per te .
  Nderime dhe respekte Pr Qosja .

  Reply to this comment
  • Xhejms December 29, 09:30

   Nje tradhetar i radhes Edvin Rama. Kaq. I ben sherbim bythes se vet. Njeri pa ideale. Opozita, por ketu nuk ka Opozite, ketu duhet te perqendrohej. Opozite leshi, shtet leshi…Ju flm!

   Reply to this comment
 33. alphade December 26, 21:30

  Replike : Zoti “Adih” , I madhi Kadare nuk flet dhe a e dini
  Ju pse ? Sepse I.Kadareja nuk merret me shpifjet, me sa-
  jesa,me intriga e alibirat e binomit Sali- Meta,bashkekrye-
  taret e Mafias se Organizuar shqiptare ! Keto tribulacione
  te bandave mafioze shqiptare sebashku me “politikanet”
  aventuriere te Kosoves (VV) duke u ndjekur nga i eturi
  per pushtet Ramush “afendikoja” do Ja shohe sherrin
  populli kosovar ne te ardhmen jo te larget ! Nese ky My-
  ber qe udheheq VV do te ishte kaq patriot I thekur ate-
  here pyes kosovaret qe Jane ithtaret e tij, valle nuk kishte
  “leshverdha” Kosova qe ky “PATRIOTI” fallc te shkonte
  deri ne Suedi per te gjetur “gjysmen e portokallit” ? Pa-
  trio timin me fjale i pa shoqeruar me vepra ne gjuhen po-
  litike quhet aventure shoviniste ! Cdo largim nga AMERI-
  ka dhe afrim me “lajcaket” Europiane do te thote ta cosh
  Kosoven,heret apo vone ne preherin e Beogradit ! Anteu
  merrte fuqi nga toka,sikurse Kosova e merr fuqine nga
  AMERIKA ! Kaq te thjeshta Jane gjerat ne politike mjafton
  te mos gabosh ne percaktimin e aleatit kryesor strategjik.
  Devijimi nga kjo vije e kuqe,vetem per interes vetiak,
  “KOLLTUKUN” do te thote te tradhetosh interesat jetike te popullit kosovar ! Por kjo I ngjan “eneve komunikuese”,
  me raportin midis popullit dhe liderve politike, nese koso-
  varet mashtrohen nga lideret fallco, te nje patriotizmi te rreme,atehere faji nuk eshte vetem i ketyre liderve por
  edhe vete popullit kosovar qe e cojne kete lider,sic e cuan, me kolltukun e K/M ! Prandaj kosovaret duhet ta
  mendojne mire te ardhmen e tyre dhe mos gabojne,ashtu
  si edhe shqiptaret qe voten e tyre t’ja japin atyre liderve
  qe ia kane me HILE ! Coni aventurieret bipolar atje ku e
  kane vendin ne koshin e plehrave te Historise duke mos
  e humbur asnjehere NORDIN …….!

  Reply to this comment
 34. alphade December 26, 21:44

  Komenti ne vazhdi……

  Reply to this comment
 35. DRENICA E KUQE December 26, 22:53

  Po a nuk jane keta titistet si toptanet e si zogollet?! Çudia eshte se nuk po i shihni sa me tradhtare e sa me anti shqiptare jane titistat si Qosja me shoke e me sorollap…
  DITA mos na dil ne prita me kesi “patriotash” si Qosja, se keta te UDB dy gure shqiptare bashke s’i lene…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 36. Paul Tedeschini December 27, 09:57

  “HARROI” ky kosovari TURQELI se ENVER HOXHA IA FALI TITOS KOSOVEN.

  Reply to this comment
  • Drenova December 27, 11:49

   O Tedeskini nazist!
   Enveri fali te t’eme e te t’ate,se Kosoven nuk e ka patur asnjkehere Shqiperia!
   Me cfare e verteton ti,more kelysh udb-ash se Enveri e paska shitur Kosoven?
   Po pse prone e Enverit ishte Kosova,qe ta shiste?
   Kosova kurre nuk ka qene pjese e shtetit te Shqiperise!
   Kur u krijua per here te pare shteti shqiptar me emrin SHQIPERI nga fuqite e medha ne Konferencen e Londres me 1913 dhe Kosova ishte p[jese e ish Jugosllavise dhe jo e Shqiperise!
   Atehere kur e paska patur Shqiperia Kosoven pjese te saj,qe mund ta shiste?
   Ne se e ngaterron djallezisht me kohen e perandorise osmane,prap gabohesh se atehere NUK KISHTE FARE SHTET ME EMRIN SHQIPERI,por PERANDORI OSMANE!
   Tani shko ha mut sa te duash,o kelysh serbi!

   Reply to this comment
   • mirel December 27, 17:05

    Po he o Drenova, dolen ballistet dhe u ka ngelur peng Kosova meqe qe nuk hodhen nje pushke kunder gjermanit dhe italianit ne Shqiperi.
    E bukura eshte se meqe nuk luftuan as ne Shqiperi kunder Pushtuesit, kane pretendime qe partizanet te luftonin ne Jugosllavi kunder serbit dhe gjermanit bashke. Te clironin partizanet Kosoven, se Balli nuk i takonte ta clironte. Mire qe nuk thone pse nuk luftuan partizanet dhe ne Cameri ta clironin dhe tja mernin grekut, dhe Balliste e Zogiste te ndjeheshin fitimtare gjithashtu. Meqe dhe Mitati dhe qelbesirat e tjera tradhetare jua kishin premtuar Athines dhe Beogradit se do ta vinin ushtrine shqiptare nen urdherat e tyre, nese ata ndihmonin ne eliminimin e partizaneve dhe komunisteve shqiptare.
    Merre me mend cfare bejne, aleancat i kane nenshkruar vete, ndersa tradhetine ja veshin luftetareve.
    Paraa Balliii

    Reply to this comment
   • Mollosi December 27, 18:08

    Jane disa vite qe thuhej se Saliu (Luli) ja shiti grekut detin. Edhe sot thuhet qe Rama po ja shet detin grekut. Pra i nderuari Drenova, deti nuk eshte prone as e Saliut e as e Rames, sikurse qe as Kosova nuk ishte prone e Enver Mugoshes. Jane veprimet tradhetare te udheheqesve tane qe ja mundesojne armikut qe te marre territor qe nuk i takojne. Enveri dhe partizanet shqiptare nuk e bene as veprimin me te vogel per ta bere Kosoven shqiptare. Enveri beri te kunderten, Brigadat shqiptare u bene me partizanet jugosllave dhe luftuan kunder patrioteve shqiptare te Kosoves.
    “Kosova kurre nuk ka qene pjese e shtetit shqiptar” thua ti. Po edhe Shkodra, njejte si Kosova u pushtua nga malaziasit dhe serbet. Ishte kembengulja e madhe austriake qe shpetoi Shkodren. Po sikur te mbetej Shkodra nen pushtimin malazias, cfare do te thoje ti. Ndoshta edhe per Shkodren do te thoje njejte si per Kosoven, “ajo kurre nuk ka qene pjese e shtetit shqiptar” A thua te duket objektiv nje qendrim i tille?
    .

    Reply to this comment
    • Peza December 27, 20:12

     Ti Mollos thua se,
     -” Enveri dhe partizanet shqiptare nuk e bene as veprimin me te vogel per ta bere Kosoven shqiptare. Enveri beri te kunderten, Brigadat shqiptare u bene me partizanet jugosllave dhe luftuan kunder patrioteve shqiptare te Kosoves”!
     Ne se je akoma udb-ash ose pjelle e atyre qe formuan divizionin nazist “Scanderbeg”,nuk ia vlen te debatoj me ty asnje fjale,sepse me armiqte e kombit shqiptar vlen vetem perbuzja dhe gjysma e lekut!
     Ne se je i pa ditur,atehere mbaj mire ne mendje keto qe te them une!
     -Ju kosovaret duhet te faleni mnijra here ne dite per Enver Hoxhen,se ishte ai,qe urdheroi 4 divizionet e UNCL te Shqiperise,qe pas clirimit te Shqiperiose kaluian kufirin dhe ndoiqen me luftime te ashpra nazistet hitleriane!
     Ne radhet e ketyre divizioneve ka luftuasr edhe babai im i ndjere,si partizan i Brigades 22 Sulmuese,qe cliruan te parin qytet shqiptar,sic ishte qyteti TUZ ne Malin e Zi!
     Divizionet e Shqiperise kishin ARMIK ne ish Jugosllavi pervec nazisteve edhe cetniket, si vllezerit balliste te Shqiperise,dhe sidomos ata qe ishin pjese e divizionit nazisdt me kosovare,qe ishin pjese e pushtuesve!
     Pra kur shpifni ju se partizanet shqiptare na kane vrare,ju mashtroni,se keshtu thonin dhe thone akoma te gjithe bashkepuntoret me pushtuesit!
     Dalloni ju kosovaret nga shqiptaret,se kur babai im dhe mijra djem te rinj i priten me pushke pushtuesit fashiste ne 7 prill 1939,ju kosovaret i keni pritur fashistet me lule dhe valle,prandaj nuk keni fytyre,qe te fyeni partizanet shqiptare,se luftuan per clirimin e te gjitha trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi deri sa u shporr nazisti i fundit!
     Sa i perket bashkepunimit me partizanet jugosllave,kjo ishte normale midis ushtrive te te njejtit koalicion boteror,se ashtu bashkepunuan edhe QEVERITE E SHBA dhe BRITANISE SE MADHE me BASHKIMIN SOVJETIK TE STALINIT KOMUNIST me qellimin e vetem zhdukjes se bishes naziste!
     Por ti dhe rraca jote keni te tjera p[lehra ne koke,se ju jeni pjella te atyre qe bashkepunuan me pushtuesit,ndaj quheni tradhetare,kolaboracioniste nga e gjithe bota!
     Ju kosovaret jeni aq armiq te vendit tuaj,sa nuk permendni sot as dhjetra brigadat partizane me kosovare,qe u krijuan pasi hyne ne kufirin Jugosllav partizanet shqiptare dhe qe deri ne clirimin e Jugosllavise arriten ne 70 mije luftetare!
     Keta nuk i permendni se ju jeni kelyshet e cetnikeve dhe nazisteve!

     Reply to this comment
     • Mollosi December 28, 09:03

      Ta them te verteten, me dukesh qesharak kur thua se “dalloni ju kosovaret nga shqiptaret”. Se pari edhe kosovaret jane shqiptare dhe se dyti, ti po harron qe shume here edhe vellezerit qe jane nga prinder te njejte dallojne e si te mos dallojne ata qe jane prej prinderve te ndryshem.
      I nderuari Peza, ju nuk po kuptoni qe dallon pushtimi i Kosoves me pushtimin e Shqiperise. Jane dy raste teresisht te kunderta. Shqiptaret e Kosoves ishin te pushtuar nga Serbia. Ata gjate tere kohes ishin te persekutuar dhe vriteshin cdo dite nga serbet. Prandaj, me te drejte i priten me lule fashistet italiane. Jam i sigurte qe ppo te jetoje ne Kosove edhe ti do te veproje njejte si shqiptaret e Kosoves. Ne Shqiperi ishin te tjera rrethana. Ishte normale dhe veprim patriotik qe te luftohej kunder fashisteve. gabimi i nje pjese te rezistences ishte se ata u bene marionete e Miladinit, Mugoshes, Tempos, Rankoviqit…Dhe duke qene marionete e tyre ata vepruan kunder interesave kombetare.
      E sa per rastin e qytezes se Tuzit, qe gjindet ne Malesi te Madhe, po t’i tregoj disa te dhena.
      Gjin Marku e kishte perhapur lajmin anekend Malesise qe te bashkohen ne Tuz. Me 07. shkurt 1945 u bashkua populli i Malesise. Ata perballe kishin autoritetet civile dhe ushtarake te Malit te Zi dhe autoritetet ushtarake te Tiranes, te nenshtruar nga Beogradi. I pari foli Gjoko Mirasheviq e pastaj vazhduan edhe Milosh Rashoviq dhe Vasi Popoviq. Qe te tre vendosen me demagogji marksiste se kjo krahine shqiptare e Mbishkodres ishte bere perseri pjese e pandashme e Jugosllavise.
      Pas sllaveve fjalen e mori Shefqet Peci qe vulosi fatin e shqiptareve dhe urdheroi malesoret menjehere t’u dorezojne armet malaziasve. Shefqeti vazhdoi “Merrni keta derra reakcionare e beni terbjet se Shqiperise nuk i duhen gje prej gjeje. Qe dajakun t’i rrihni e e litarin t’i varni po qese nuk ju duan dhe nuk i vijojne me ju ndertimin socialist”.Fjalet e Shefqetit e zemeruan popullin dhe pak u desht qe te fillonte lufta sepse te gjithe shqiptaret ishin te armatosur. Vetem nderhyrja e burrave te urte malesore shmangu tragjedine.
      Me vie keq qe babai i yt i ndjere ishte pjesemarres i drejteperdrejte i tradhetise kunder nje pjese te kombit tone.

     • Peza December 28, 11:04

      Mollos,nuk ka nevoje te shtoj gje,se e mora vesh qe ti je po aq armik i Shqiperise sa edhe Hitleri dikur!
      Ato perrallat m,e Shefqet Pecin tregojua femijve te tu,se jane mashtrime,per te mbrojtur ti bashkepunimin me pushtuesit!
      Ne se Kosovaret paskan qene te pushtuar nga serbet,po kur partizanet shqiptare hyne ne ish Jugosllavi dhe ndihmuan ne krijimin e disa brigadave partizane me kosovare qe luftuan bashkerisht kunder nazisteve,pse ju krijuat divizionin nazist “Scanderbeg”?
      Po kriminelet Rexhep Mitrovica dhe Xhaferr Deva qe dershen gjak shqiptari ne sherbim te nazisteve kush ju detyroi o bandit antishqiptar?

   • Paul Tedeschini December 27, 18:13

    Ne MASAKREN E TIVARIT u vrane dhjetemij (10.000) djelmoça kosovar qe i sollen te inkuadruem si repart ushtarak partizan per ti sjelle neper Shqipni tuj kalu neper Puke dhe Shkoder per ne Tivar te Malit te Zi, demek me luftu pushtuesin nazist.
    Kan fillu nga luginat e Pukes e gjate rruges deri ne Shkoder i kan vra partizant komunista shqiptar. Ne lumin Bune notojshin ne uje trubat e ketyne djelmoçave shqiptar nga Kosova. Kete e kan pà shkodrante dhe e kan vertetu disa kosovar qe i shpetuen masakres. Per kete kan shkru shume persona dhe deshmitar okular.
    PKSH-n e KRIJUEN SERBT Miladinat me shoke (ka plot fotografi), anmiqt shekullor te shqiptarve te veriut.
    Enver Hoxha u lidh dhe bashkepunoi me Titon deri ne qershor 1948, qe Stalini u prish me Titon dhe NUK LEJOJ qe Shqiperia te bahej REPUBLIKA E SHTATE JUGOSLLAVE. Asht kot me u zgjate se historia nuk shkruhet ne nji koment.

    Mandej KOMANDANTI Enver Hoxha sa ishte gjalle vrau te gjithe bashkepuntrort e tij ma te ngushte KOMUNISTA DHE ISHPARTIZAN, deri edhe shokun e vet te ngushte Mehmet Shehun.
    “Komunisti” Enver Hoxha vrau shume ma teper komunsita se sa italiant e gjermant se bashku.
    Siq e kena par gjate 50 vjetve komunizem, kjo ishte NJI BANDE KRIMINALE HAJDUTASH qe kishte depozitu ne bankat e Zvicrres pare ne meer te Enver Hoxhes, qe teshti te bijte e komandantit i gezojne si te ishin proene tyne. Kete ma ka treguar nji ish komandant bataljoni nga Lushnje, nji nder komunistat e pare qe nga viti 1939.
    DHE KERKUSH NUK BZANE. TURP E MASKARALLEK.

    Reply to this comment
    • merobezga December 28, 15:25

     Genjeshter e ndyre. Kosovaret jane vrate nga ballistet e Abaz Kupit. Si puna e Reighshtagut. Abaz Kupi e Mithat Frasheri i kishin premtuar Serbise Komanden e Qeverise nese luftonin kunder Komunisteve. Te njejten gje u premtuan grekerve. Te njejten gje beri Berisha me luftetaret e lirise qe vinin nga Kosova. I kane vrare si Remzi Hoxhen. Jeni rrace e qelbet ju

     Reply to this comment
 37. demo December 27, 12:54

  Alarmi te kishte rene kur Rama deklaroi MBESHTETJEN e
  menjehershme per propozimin grek -Zgjerimi me 12 milje ne Detin Jon.
  Cdo shqiptar qe i dhemb trualli Atdheut e di mire se zgjerim i Greqise me 12 milje ne detin Jon,dmth,zgjerim nga ishujt mikroskopike,qe Greqia ka percaktuar si kufij tokesore dhe jo nga KONTINENTI..Kjo shtrirje nga ishujt mikroskopike nuk po pranohet nga Turqia.
  Ky fakt PERBEN PUSHTIM TE UJRAVE TE BRENDSHME DETARE TE SHQIPERISE.
  Kete vetem Rama nuk e ka kuptuar.
  Kufijte Detare me Greqine jane percaktuar qarte nga Komisjonet dhe konventat nderkombetare ne 1925.
  Kufijte detare te percaktuar nuk e lejojne Greqine te zgjerohet me 12 milje nga ishujt mikroskopike,Pleshti dhe Othonoi.
  Prandaj e moren perdore Ramen qe te c`beje kufijte detare ne Hage me doren e tij.
  Rama dergoi Detin ne Hage,qe t`i beje varrin.
  Perpara se tja beje varrin Detit me te bukur ne bote(se nuk e duam per nafte),te gjithe ne shesh edhe njehere,tja bejme si me helmet e Assadit.

  Reply to this comment
 38. Mesuesi December 27, 14:06

  “Shqipërinë e bëmë, tani të bëjmë shqiptarët!”. FAIK KONICA.
  Kanë kaluar 100 që vjet kur e ka thënë mjeshtri kltl, por duke lexuar shumicën e komenteve më sipër, mbase do të duhen dhe 100 të tjera pa le të shohim.

  Reply to this comment
  • Lili December 28, 18:33

   Po , duke filluar me mesueset qe nuk shesin diplomat e nuk ´kalojné femijet qe nuk e meritojne per nje grusht pare!
   E pastaj ata mesuese te ndershme e me etike qytetare ndoshta munden me na produar qytetare te mire!

   Reply to this comment
 39. alphade December 27, 14:08

  Demo, more Demo mos vdeksh kurre ….! “Te gjithe ne
  Shesh” – me revolucionin dhimokratik” te baces se Vici/
  Dolit ……

  Reply to this comment
 40. muzLlumani per Para shkerdhen te an, me gjith Vatan ! December 27, 16:02

  Sot siedhe dikur kemi dy arte Shqiptaresh qe bejne

  Politike .

  1) Jane shqiptare atdhetare dhe pjesa me intelektuale
  dhe e Kulturuar e Shqiperise, qe ndertojne e zhvillojne
  Shqiperine duke konsoliduar Shtetin e institucionet,
  ( PS + te tjera Parti )

  dhe 2 ) qe sot perbejne Opoziten, ku jane bashkuar
  pjesa me kriminale ,me injorante ,me imorale,
  me antishqiptare ,
  qe nuk din cdo me thon Politike,por jane aty vetem me
  u Pasurue ,me cdo cmim ,qe i kushton jetes se ktij
  populli dhe Shqiperise.
  Pra tipa qe e shikojne injorancen e ktij populli si te vetmin Shanc me qen e bo Politike ,

  ku mashtrimet-shpifjet-genjeshtrat prej te pafytyri e
  kulture Talibani te pa cip ,
  jane Argumenti qe ata konkurojne per Pushtet.
  Pra nji Bande Bashibozukesh , qe kur k
  i dha Dikush pushtet, treguan surratin e tyre te vertete !

  Pra qe kte bande funderinash Toksike ta trajtosh sot si
  Opozite ,tregon qarte ,
  perse Shqiperia vazhdon te jete ne kte Pike

  Shqiperia e ka shume te nevojeshte zhdukjen e ksaj
  pseudoOpozite
  dhe krijimin e nji Force Politike Qytetare ,per te balancuar Nivelin Politike ne vend.

  Banda e Krimit ke Vilat e Lalzit nuk perfaqson asnji
  Politike ,por vjedhjen e Shqiperise ,Tradhetine,krimin .

  Reply to this comment
 41. DALLTON December 27, 17:12

  Respekt per shkrimin qe ke bere professor dr.Qosja .
  Nji i mencur hedh nji gur ne nji pellg me uje te turbullt dhe te gjith komentuesit e mesiperm zhyten ta nxjerrin por nuk e gjejne gurin se e perpiu “Spria”.
  Zoti professor keto fenomene ndodhin ne vendin tone sepse klasa politike ne SHqiperi eshte drejtuar nga njeres injorante :
  Si doktore ,peshengritsa,piktore,e plot e plot rrangalla ,
  si puna e gjygjtareve apo prokuroreve te plepave te Durrsit .
  Ne SHqiperi ne 4-vjecarin e pare patem minister te jashtem , nji djale me diapazon dhe me shkolle me emrinDHimiter-Bushati .
  Ky djale beri disa takime te nji pas njeshme me palen Grekofone ,por Piktori yne e zvendesoi me nji kastravec nga kosova I cili se ka idene e fjales “.dipllomaci”.
  Profesor per SHqiperine dhe Kosoven faleminderit U.S.A.dhe Europa qe I perkrahin se ne nuk jemi te zotit te mbrojme fatin dhe territorin apo dinjitetin e SHtetit .
  Ne shqiperi dhe ne Kosove nuk njifet fjala “Demokraci”por njifet Ligji i Leke-Dukagjinit.

  Reply to this comment
 42. Toni Tiran December 27, 18:01

  Rrespekte profesor Rexhep Qosja , jeni atdhetar i vertet dhe aseti me i çmuar qe ka sot kombi shqiptar ne te gjitha trevat e veta , esht koh e maskarenjve , por xhdo kush qe e ndjen veten me zemer patriot shqiptar nuk duhet te rri pa reaguar ndaj ktyre tragjedive komtare , ju uroj shendet dhe jet te gjat profesor Rexhepi , reagimi juaj vlen sa reagimi i nje milion shqiptarve .

  Reply to this comment
 43. Deshmori December 27, 21:04

  Jemi popull budalla si per shembull ky qe ka pseudonimin Ylli ,,,,, ky eshte ose arjan çani ose. Olti çuri ose olti shura dhe ne rim duar kryq I degjojm,,,,ose kur flasin edi sala iliri luli monika ,,keta bejne sikur e kane pron te tyre shqiperinsikur u a ka lene babai dhe ne si popull bejme sehir ketu duhet te dali nje burr nje trim nje patriot qe eshte shum veshtir te gjesh ketu ne kete vend te organizoj nje revolucion ta ngrej kete popull lepur injorant ti veri flaken ketyre tradhetareve kelyshave pederaster qe ter naten nderrojne grat me njeri tjetrin qe bejne orgji ne kurriz te ketij populli ,,,,liria vjen me gjak,,poshte miliarderat hajdut,mashtrues,imoral qe jane politikanet e shqiperis me vendin me te bukur dhe te pasur ne bote,por me popullin me fukarra dhe me spiuna dhe tradhetar ne bote,,gjermani ne luften e dyt boterore spiunat I blinte me lek kurse ketu i gjeti falas,,,

  Reply to this comment
 44. VETETIMA December 27, 21:20

  Pa dashur te nenvleftesoj diskutimet e pjesemaresve , jo vetem ne kete teme, por vazhdimisht vrehet nje debat jo frytdhenes. Dhe mendoj se qe ketu duhet bere kthesa.
  Kjo ka te beje me drejtimin politik qe ndjen gjithseicili, por sot problemi qe duhet te zgjidhen ne interesin kombetar eshte uniteti ne mendim dhe veprim. Mendoj se eshte energji e konsumuar pa ndonje vlere.
  Duhet te shkeputet interesi I pergjithshem nga politika perca e sundo qe po ndiqet nga banda politike qe sundon prej 30 vjetesh.
  Per aq kohe sa populli te meret me politike dhe banda kriminale politike te merret me bisnes nuk do te ndryshoje per mire situata.
  Eshte mire te kete ide dhe thirrje per ndryshim qe lexova nga shume pjesemares, por nuk mjafton kjo, duhet te hidhen ide per organizim per te ndergjeqesuar pjesen active te shoqerise dhe sidomos rinine qe te veproje jo me thirrjen e partive por te ngrihet per te gjitha problemet qe ka vendi e shoqeria sot.
  Me mjetet e informacionit dhe te komunikimit qe kemi ne duar sot , mund te organizohen shume aktivitete duke rritur rezistencen ndaj politikes, nuk jane aq te forte sa paraqiten , po te kemi parasysh se cfare ndodhi me vrasjen e te riut nga policia, po ashtu greva e naftetareve.
  Te kerkohet ndihma dhe perkrahja e intelektualeve te pa organizuar ne parti politike dhe qe jane te shqetesuar per situatat qe ka kaluar dhe po kalon vendi, si historiane , avokate qe kane ngritur zerin edhe pse jane luftuar e ofenduar gjate karjeres se tyre dhe vazhdojne te shkruajne dhe te ngrene shqetesime per probleme te ndryshme qe shqetesojne shoqerine dhe vendin. Te kerkohet ndihme dhe bashkepunim me Fondacionin ALBANA, etj.
  Shume here ambasadorja e SHBA ne Tirane ka theksuar se drejtesia duhet te behet se e kekon populli shqiptar, kjo nenkupton qe populli duhet te ngrihet dhe te kerkoje me force te thellohet lufta kunder korupsionit 30 vjecar,e ka nevoje dhe faktori nderkombetar perkrahjen e popullit. Kete perkrahje e duan gjithashtu edhe shtresat e mesme dhe te varfera te popullit. Kjo nuk behet menjehere por nje shkendi nga nje grup I organizuar nepermjet shokeve e shoqeve , te njohurve do te beje qe te shkunden shume kontigjente qe ndofta presin nje sinjal per te vepruar dhe kam bindjen se jo vetem nga kryeqyteti por nga te gjitha rrethet do te kete perkrahje dhe pjesemarrje ne tumbime te kesaj natyre.

  Shume ide mund te shprehen nga shume pjesemares dhe me debatet qe mund te behen , mendoj se do te gjendet formula e pershtateshme per veprim.

  Reply to this comment
  • Gruri December 28, 10:54

   I nderuar “Vetetima”!
   Te me falesh,mbase nuk te kuptova,por kur kerkon qe njerezit te japin ide,se pari duhet ta fillosh nga vetja,se aty nuk ke thene ASGJE vecse ke bere lojra fjalesh!
   Ja disa ide,pas te cilave gjykoj se duhet te bashkohen sa me shume shqiptare atdhetare:
   1-Klasa politike,qe ka sunduar keto 30 vjet ka deshtuar dhe ka vepruar si ANTISHQIPTARE!
   Antaresia e PS-se duhet te kuptoje se ne kry te saj ka nje njeri qe eshte armik i LANC-it,mbrojtes i korrupsdionit,nje percares i madh dhe per kete qellim duhet…SHPORRUR NGA PS-ja!
   2-Te gjitha partite politike te heqin dore nga filozofia e tyre antikom,betare e luftes kunder fantazmes se komunizmit,qe ka rezultuar e deshtuar dhe ka sjelle percarje,por te krijohen parti ku…. “FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA”!
   Po merremi djallezisht me te kaluaren dhe po i veme zjarrin te sotmes e te ardhmes!
   3-Te ndalohen te gjitha PPP,sherbimet shteterore e bashkiake t’i kryeje vetem shteti e jo privati,se jemi kthyer si ne kohen e sundimit otoman ne shtet taksidar!
   4-Investimet te kene prioritet atje ku banojne njerezit e jo ne vepra gjigande!
   Te mos ndertohen rruge etj me borxhe dhe kredi dhe ne asnje menyre te mos jepen tendera me teper se me afat kohor 4 vjet,aq sa eshte mandati i nje qeverie!
   5-Te mos u jepet fonde nga buxheti i shtetit partive politike,per fushata elektorale,Kishave e Xhamive dhe Universiteteve provate!
   Te gjithe te mbahen me fondet e tjera!
   Te ndalohen per te bere fushate antaret e qeverise,se shperdorojne fondet e shtetit ne interes te partise tyre!
   6-Te mos kete zgjedhje pa pjesemarrjen ne votime te shtetasve shqiptare me banim jashte vendit!
   Vetem ata jane me te interesuar,qe te fitoje partia me e mire,pa patur interes personal!etj,etj
   Se fundi:
   -Duhet tye dalin e t’i vene gjoksin punes personalitete te afte,te guximshem dhe atdhetare,qe te bashkojne njerezit rreth IDEALIT PATRIOTIK e jo te krijohen parti personale si fjala vjen “Partia e Murrizit”!

   Reply to this comment
   • Lili December 28, 18:30

    Gruri:
    Ato njereze e ke te veshtire me i gjet ne shsiperi! Ndoshta duhet me shikuar nga diaspora se ne Shqiperi prej profesorit tek fhshiesi te gjithe te korruptuar sicili ne nivelin e vete!

    Reply to this comment
 45. Pyetje për Timonierin ??? December 27, 22:00

  @ Timonier

  Cila ishte axhenda dhe permbajtja e takimit me priftin grek Aleksantros Karloutsos,
  me daten 7 dhjetor 2020 ???
  per vaksinat anticovid ???

  Reply to this comment
 46. Shqiptar December 28, 09:55

  Mire e ke o profesor,por kur ti thoje qe te bejme nderrim territori ( ti japim Serbise token ton duke kembyer me token tone) ç’fare ti thuhet?! Profesor i nderuar,dil publikisht dhe terhiqu nga ai mendim dhe kerko falje per gabimin qe keni bere. Kjo gje nuk ua ule dinjitetin,perkundrazi ua ngrit dinjitetin qe e keni patur te paperlyer por qe e djalloset kur iu bashkuat korit antishqiptare te shkembimit territotial. Me kete do ti benit nje ndihme te jashtezakondhme kombit. Dilni publikisht,argumente ka me bollek.

  Reply to this comment
 47. miza December 28, 15:58

  O Profesor Xhepi!
  Po ti harrove Dullen qe e shiti Shqiperine nja tre here , po nuk ja bleu kush!
  Po keta jane nxenesit tuaj qe i edukove me teorine m-l, prit shoku Xhep ske pa gje akoma do behet m…i mullare ne Shqypni e Kosove!

  Reply to this comment
 48. VETETIMA December 28, 17:28

  I nderuar GRURI
  Faleminderit per komentin . Jam plotesisht dakort me problemet dhe aspektet qe trajton. Ne kete shtet rumpalle qe e katandisen bendat kriminale jane shume gjera qe duhet te korigjohen , pasi e cuan vendin ne nivelin jo “ 0 “ por nen zero, kane kurajon te vazhdojne te talllen me nderin dhe personalitetin e tij , me jeten dhe te arthmen e femijeve , rinise , popullit dhe gjithe kombit.
  Jane te sakta ceshtjet qe trajton , por qe te realizohen ato dhe te tjera , shume te tjera , eshte e domosdoshme qe te krijohet bindja dhe kultuara e masave te popullit , rinise , inelektualeve te sinqerte qe Partite vene e vijne por jane vete ata qe me qendrimin ndaj tyre do te percktojne t e arthmen.
  QE te kete kete rol populli duhet te cfaqe mendimin e vete per te gjitha problemet , ekonomike . sociale ,per edukimin etj, etj,
  Pra ne komentin tim , kam parasysh temen e fundit qe trajton :
  Se fundi:
  -Duhet tye dalin e t’i vene gjoksin punes personalitete te afte,te guximshem dhe atdhetare,qe te bashkojne njerezit rreth IDEALIT PATRIOTIK e jo te krijohen parti personale si fjala vjen “Partia e Murrizit”!
  .
  Duke qene se votimet jane pas disa muajsh mundet te provokohen shume aktivitete paqesore , jashte dhunes ,jashte ndikimit te partive politike ,ku te kerkohet qe te gjithe politikanet qe kane problem me drejtesine , qe kane dosje te hapura , pamvaresisht kohes dhe vendit duhet te perjashtohen , te mos kene te drejte te kanditojne , te kalojne ne Veting per politikanet, te kundershtojne fuqimisht , ligjet qe presidenti dhe gjithe te tjeret politikane qe jane pergjegjes per kete katraure , te kene privilegje dhe te ruhen me personal , te paguhen dhe shperblehen per te keqiat qe I kane sjelle vendit , port e jene te paret qe nduhet te japin llogari.
  Per keto dhe shume te tjera duhet te diskutohet dhe komentohet dhe jot te perplesen komentusit me njeri tjetrin , duke share mbare e mbrapsht, duke mbrojtur njeren parti ose tjetren.
  Mendoj se prej ketej duhet te fillohet qe politikani te ndjeje peshen e pergjegjesise morale dhe penale, para popullit , te kuptoje se atje ka vajtur per te sherbyer dhe jo per kapobande.Qe kur ben takime me elektoratin te jape llogari per ato qe ka bere dhe s”ka bere, te kuptoje se ai vend nuk eshte I garantuar per gjithmone etj.
  Natyrisht qe kjo do pune te realizohet nga te gjithe , do organizim, por mendoj se do te dalin persona qe kane mundesite te dalin ne krye per te ndihmuar .
  Pra ne komentin tim kisha parasysh hapin e pare si veprim praktik qe mund te fillohet , qe mendoj se eshte vendimtari per te percaktuar te ardhmen.
  Faleminderit per mirekuptimin.

  Reply to this comment
 49. Gruri December 28, 19:40

  Pershendetje Vetetima!
  E keqja me e madhe ne keto 30 vjet ka ardhur se ky brez nuk ka “gjak” idealist,sic kane patur brezi pas pushtimit fashist italian dhe vecanerisht shumica e popullit shqiptar qe mbeshteten Ushtrine Nacional Clirimtare,qe nen udheheqjen e PKSH u bene pjese ne koalicionin boteror fitues te Luftes se DYTE boterore nen udheheqjen e SHBA,Britanise se Madhe dhe BRSS!
  Nuk besoj se ne ate periudhe shqiptaret ishin me te pasur,me te ditur se sa keto 30 vjet,por brezi i sotem po sillet njelloj si brezat kur Sulltanet turq e mbajten te pushtuar vendin tone per 500 vjet!
  Dhe ky gjunjezim i popullit shqiptar i asaj kohe te zeze u arrit se pushtuesi otoman i BLEU feudalet,bejleret,agallaret,ushtaraket etj duke u dhene poste,prona pa fund,florinj etj,gje qe beri qe ata jo vetem i sherbyen me besnikeri pushtuesiot osman,por edhe shtypen dhe shfrytezuan nje popull te tere!
  Pra Turqia otomane e sundoi popullin shqipotar vetem me Pashallaret shqiptare,qe ishin aq katile ndaj popullit te tyre sa Sulltanet graduan nme poste te larta si 17 kryeministra shqiptare ne vende te ndryshme te Perandorise,gjenerale Pashallare etj pa hesap ejj!
  Kjo siotuate,kjo menyre shtyupje e shfrytezimi eshte praktikuar edhe keto 30 vjet nga te gjithe sundimtaret qe moren pushtetin pas 90-tes qe nga Sali Berisha dhe deri tek Edi Rama sot!
  Te gjithe keta KATILA antishqiptare kurre nuk punuan per popullin,por syte dhe mendjen e kane patur tek FJALA DHE URDHERAT E NDERKOMBETAREVE dhe jo tek populli shqiptar!
  Ne se Berisha sundoi me terror dhe ZJARR duke percare popullin,grabitur tere pasurite kombetare ,Edi Rama,perdori pervec “armeve” te Berishes edhe propaganden GEBELSIANE per te krijuar imazhin e rreme te liderit global!
  Asnjehere keta sharlatane nuk perfillen interesat e popullit,por sunduan me “pashallaret” e tyre besnike!
  Vini re se si veproi Edi Rama me te uzurpuar PS-ne!
  Ai perdori elokuencen e tij djallezore duke fshehur pas shpine “THIKEN”,qe shpejt ia futi PS-se duke e
  VDEKUR” ate!
  Mblodhi rreth vetes tere besniket,sevilet,te korruptuarit etj dhe mbushi Asamblene Kuinslinge dhe Kryesine e tij me jenicere te bindur,aq shume sa deri me sot rralle ka dale ndonje njeri qe ta kritikoje,pa le me ta denoncoje apo akuzoje!
  Se fundi edhe nje minister te zotin ,qe doli nga “tufa” Ditmir Bushati,e shkarkoi nga detyra dhe emeroi ne vend te tij nje “KEC”, qe deri me sot vetem “qumesht” ka pire e nuk eshte rritur fare!
  Per 30 vjet rresht ne mediat shqiptare klane dale fytyrat dhe degjuar fjalet vetem te sundimtareve dhe cfare kane dashur dhe thene ata,ashtu eshte bere ketu!
  Ka hedhur Rama miliarda ne investime,por ne shumicen e miliardave nuk i ka hedhur ne sherbim te qytetareve,atje ku banojne ata,por vetem per qendrat e qyteteve per zbukurimin qe t’i shohin turistet,gazetaret,ambasadoret etj!
  Me mijra femije rriten pa cerdhe,pa kopshte,shkolla,kende lojrash,kende sportive,lulishte etj dhe pastaj habiten keta sundi8mtare se nga dolen HAJDUTET,KRIMINELET,PRODSTITUTAT etj!
  Po cfare do bejne mijra femije qe shteti i ka lene jo vetem ata,por mbi te gjitha prinderit e tyre pa PUNE,PA DREJTESI,PA SIGURIME SHOQERORE E SHENDETESORE sepse mijra biznese jane informale dhe mijra punonjes te tyre punojne ne te zeze,.qe NUK U NJIHEN VITET E PUNES PER EFEKT PENSIONI dhe nuk perfitojne SHERBIME SHENDETESORE FALAS etj!
  Por kete situate kriminale e krijon vetem nje qeveri,qe ka zhdukur shtetin ligjor,demokracine dhe ka nxjerre jashte loje tere administraten publike duke bere te mundur lulezimin e korrupsionit!
  Nderime,Vetetima,se kam plot per te thene,por me duket se nuk gjej mbeshtetje ne nje popull te VESHUR USHTAR ne dy partite kryesore ,por qe nuk u behet vone per interesat e Shqiperise!
  Dhe duke qene te PERCARE dhe pa IDEALE NA HA KOLLAJ UJKU DHE CAKALLI,sic edhe ka ndodhur keto 30 vjet!

  Reply to this comment
  • Grure apo tallash? December 29, 20:26

   Grure, grure…
   Miser, miser…

   Loja kukamcefti qe ben ti Gertruda ketu ne forum ta ka nxjerre me kohe cullak qellimin. Bazuar dhe ne shpjegimet e tua as mish as peshk, rezulton dukshem se ty s’te interesojne as propozimet tejet te llogjikshme te vetetimave, dhe as zgjidhjet e mundshme qe parashtrojne ata, por ty te intereson vetem nje aspekt, dhe ky eshte glorifikimi i diktatures pasi ke qene dhe sherbetor i devotshem i saj.

   Nese ti ndjen nostalgji per kohen e tollonit, kerbacit dhe syrgjynosjes, atehere keq me vjen, por e ke perjashtuar automatikisht vetveten nga e drejta e debatit konstruktiv.

   Reply to this comment
 50. TIMI MARINAR I ZOTI December 28, 21:47

  @[TIMONIER shkurt TIMI]

  KAM VETËM 3 PYETJE PËR TY:

  1-Pse Greqia zgjerohet me dekret vetem ne Detin Jon, por nuk zgjerohet ne Detin Egje?

  2-Sqaro shqiptaret se ku u zgjerua konkretisht Greqia 12 milje ne Detin Jon,
  a) Nga Toka Kontinentale e saj, pra 12 milje nga bregdeti i Igumenicës?
  b) Nga pjesa ishullore e saj, pra 12 milje nga ishulli i Korfuzit?
  c) Nga pjesezat, pra 12 milje nga mikroishujt?

  3-Pse nuk ke shkuar akoma dhe nuk shkon ne Gjykata Nderkombetare per probleme te medha dhe te vjetra Shqiptaro –Greke te shekujve XIX dhe XX; pse çon ne Gjykate Nderkombetare dhe ve ne diskutim Kufirin Detar Shqiptaro –Grek i cili eshte i percaktuar dhe ratifikuar me Protokolle Nderkombetare; pse nxiton sipas axhendes greke te çosh ne Gjykate Nderkombetare gjithashtu çeshtjen e re (zee) qe eshte nje çeshtje e shekullit te XXI, aspak urgjente per Shqiperine?

  PËRGJIGJU TIMI PËRGJIGJU.
  TË SHOHIN SHQIPTARËT SE TI S’DI APO S’DO.

  Reply to this comment
 51. alphade January 1, 16:48

  Pyetje : Pse vetem Greqia mund Ta zgjeroi kufirin detar
  ne 12 milje ne drejtim te Shqiperise, ndersa Shqiperia
  nuk paska te Drejte te shtrihet ne 12 milje ne drejtim te
  Greqise ????
  Se dyti, vetem SaliSerbVicidoli e nenshkroi (Luli) me
  Bakojanin ceshtjen e Detit midis Shqiperise e Greqise ne
  fshehtesine me te madhe,larg opinionit publik,larg syve te
  popullit,shtetit dhe pushtetit ! Vetem dy veta perfshiheshin
  ne kete konspiracin : Berishovici dhe Bashici ! Nga Kjo u
  nxorr mesimi i madh se asgje nuk duhet bere larg opinio-
  nit shqiptar dhe Kjo,tashme eshte nje aksiome qe duhet
  ta zbatoje motamo nen driten zenith te diellit duke u en-
  valvuar ,jo nje apo dy individesh, por I gjithe opinioni qe
  te te jape opinionin e tij,mbi te gjithe eksperte e ketyre ceshtjeve detare ! Fakti qe Kjo ceshtje kaq sensible per
  shqiptaret eshte derguar ne Hage I pret rrugen gjithe spe-
  kullimeve te llumit mediatik ku me cdo kusht duhet te vendosin parallelizem midis konspiracionit berishian me
  alibine e sajesen e “konspiracionit” te KM aktual me Gre-
  kun dhe qe “neser” kur te dalin para Drejtesise per kete
  TRADHETI , te vene shenjen e barazise midis qeverise se “djeshme” dhe asaj te “sotme” dhe ne fund te dalin te
  lare te dyja palet si Tradhetaret e Vertete dhe ata te sajuarit ! Nuk mund te gjesh immoralitet kaq te ndyre ne
  politike sa ne politiken shqiptare ! Prandaj e gjithe Klasa
  politike,”dje” dhe sot Shqiperi duhet te largohet me venting nga skena politike ! Te gjithe rrenacake,te gjithe
  mashtrues, te gjithe anti kombetar, te gjithe grabites,te
  gjithe plackites….! Kjo klase politike ndahet vetem ne ak-
  sionet konkrete : Njera qe iku nga pushteti eshte agresi-
  ve, kriminele,vrasese,mafioze…..! E dyte ,aktualja duhet
  te investigohet se sa reale Jane akuzat e opozite sepse
  ka shume spekullime,genjeshtra e mashtrimet ….! Pra,
  investigimi permes Vettingut, detyre Kjo e BKH dhe SPAK-ut …..!
  Ne fund, Trinomi : Berisha- Meta dhe rrenacaku i pa skru-
  pullt , Basha, Jane rreziku me iminent i Shqiperise dhe
  Kosoves sepse shqiptaret I Kane pare jo nje here por disa here se c’i Kane bere Shqiperise keto 30 vjet nga
  permbysja e komunizmit ….! Gjemen I Kane bere ketij
  vendi e ketij Kombi …..!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim