Koreja e Veriut, Trump: Jemi gati për një aksion ushtarak

September 26, 2017 21:46

Koreja e Veriut, Trump: Jemi gati për një aksion ushtarak

Presidenti amerikan nuk ka ulur aspak tonet kërcënuese ndaj Koresë së Veriut, duke akuzuar të gjitha shtetet përgjegjëse për situatën, ndërsa nuk kurseu thirrjen ndaj tyre për të izoluar Penianin.

“Është koha për të bashkuar forcat për të izoluar kërcënimin e Koresë së Veriut,” tha Trump nga Kopshti i Trëndafilave në Shtëpinë e Bardhë.

“Të gjitha vendet duhet të veprojnë tani për të siguruar denuklearizimin e plotë të regjimit,” theksoi ai.

“Ne jemi të gatshëm për veprim ushtarak,” shtoi Presidenti i SHBA.

Trump pastaj përshëndeti Këshillin e Sigurimit të OKB për unanimitetin e rezolutave të fundit, dhe Kinën për kthesën që bëri në qëndrimin ndaj Koresë.

“Ne jemi gati për veprim ushtarak” – SHBA është plotësisht e përgatitur për veprim ushtarak kundër Koresë së Veriut, e cila do të ishte shkatërruese për atë vend. Deklaratën Donald Trump e bëri në një konferencë shtypi me kryeministrin spanjoll Mariano Rajoy. Megjithatë, Trump vuri në dukje se opsioni ushtarak nuk është në vendin e parë.

Dhe Obamacare reziston, republikanët heqin dorë nga votat e tyre – Trump, megjithatë, vuan një humbje të re në shtëpi – një përpjekje tjetër për të minuar reformën shëndetësore të Obamas, e njohur si Obamacare, ka shkuar bosh.

Ishte udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin e SHBA, Mitch McConnell, që formalizoi “heqjen dorë” nga një përpjekje e pasuksesshme për të miratuar një projektligj për revokimin dhe zëvendësimin e Obamacare, duke anuluar votomin e një teksti të ri të planifikuar për këtë javë, pasi konfirmoi se Partia e tij nuk ka votat e nevojshme për ta miratuar atë.

Tre senatorë republikanë kanë njoftuar se do të votonin kundër, duke i dhënë fund propozimit pasi GOP (Grand Old Party) mund të përballonte vetëm dy humbje.

September 26, 2017 21:46
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*