Koronavirusi, kërkohet vaksinë edhe për turizmin e prekur nga epidemia në Itali, Greqi dhe Spanjë

February 14, 2020 14:22

Koronavirusi, kërkohet vaksinë edhe për turizmin e prekur nga epidemia në Itali, Greqi dhe Spanjë

Dhe ndërsa kriza prej koronavirusit po ndikon fort në ekonominë kineze dhe jo vetëm, prej epidemisë humbjet financiare për linjat ajrore në të gjithë botën llogariten në 5 miliardë dollarë.

Kriza ka tronditur gjithashtu tregun e kapitalit në Kinë sikurse edhe atë në Wall Street, të shqetësuar gjithnjë e më shumë për ndikimin ekonomik të epidemisë së re të koronavirusit.

Shqetësimet për përhapjen e Covid-19 po shkaktojnë pasiguri të madhe në sektorin e turizmit. Anulimet dhe shtyrjet e prenotimeve, pas vendeve të Lindjes së Largët, kanë filluar gjithashtu të godasin vendet europiane, si Greqia dhe Italia.

Në Santorini, një nga ishujt grekë dhe destinacion i preferuar për shumë kinezë, ekziston një lloj efekti domino.

Anulimet e prenotimeve për muajt shkurt-mars arritën në 60-70% dhe ekziston frika se për muajin prill ato mund të arrijnë në 100%. Hotelierët thonë se shumë klientë pyesin nëse do ketë kinezë në hotel, dhe nëse përgjigja është po, ata tërheqin prenotimin.

Agjentët vendas vlerësojnë se humbjet në sektorin e turizmit do të kenë efekt zinxhir në të gjithë ekonominë greke.

 

l.h/ dita

February 14, 2020 14:22
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*