Korrigjimi i kufijve, Daçiç: Zgjidhja nga një konferencë ndërkombëtare

September 4, 2018 13:39

Korrigjimi i kufijve, Daçiç: Zgjidhja nga një konferencë ndërkombëtare

Ministri serb Ivica Daçiç ka dhënë sot një intervistë për median serbe “Telegraf”, ku ka folur për ndryshimin e kufirit me Kosovën.

Daçiç tha se një zgjidhje për “nyjën e Kosovës” mund të vijë në një konferencë ndërkombëtare, por sipas tij, parakushti për këtë është afrimi i qëndrimeve të palëve.

Kreu i diplomacisë serbe theksoi se korrigjimi i kufijve me shqiptarët do të ishte çështja e vetme në agjendën e kësaj konference.

s.a/dita

 

September 4, 2018 13:39
Komento

1 Koment

  1. Olimpia September 4, 19:26

    Konferenca duhej ne 90..n .Ata qe e krijuan ne 1920 ..ata duhej ta rindanin sipas parimit ..secili te vetet..Dhe nga kjo ndarje te fituarit do te ishin shqiptaret , serbet dhe kroatet.Te pakten shqiptaret do te dilnin me rreth 3.5 milione dhe duke llogaritur edhe trungun meme do te kishim nje hapsire shqiptare 7.5 milione banore .Por perendimi ,duke qene jo i nashkuar ,lejoi shperberjen e Jugosllavise me kufijte e Titos .Tashti dikush qe eshte.filoserb u kujtua per lorigjim .Jo…eshte loje..vetem integrimi ne BE u jep mundesi reale shqiptareve te krijojne nje hapsire te integruar ,ku realisht kufijte midis Shqiperise ,Kosoves dhe Maqedonise do te jene formale.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*