Korrupsioni i prish gardhet politike!

March 19, 2018 12:24

Korrupsioni i prish gardhet politike!

Ju që s’ini ngatërruar,

mos u nxini në fytyra,

sepse kapo-korrupsioni,

as ka-as ka pasur ngjyra!.

 

Lezha-“vend i kryqëzatës”,

tani duket si thertore,

ka të pleksur-goxha koka,

nga tri partitë kryesore!.

 

Është fakt-ditët e fundit,

shumë po bien në lak,

po duket që nga pushteti,

janë pak dhe shumë pak!.

 

Po unë s’jam idiot si Luli,

as si Titi kurrësesi,

që duan-në arrestime,

partitë të kenë barazi!.

 

Për Vangjushin dhe të tjerë,

Luli prokurorët nxiti,

po arrestimi do prova,

dhe jo deklarata shtypi!.

 

Korrupsioni nuk ka ngjyrë,

edhe Luli e kupton,

po pëlcet-që socialistët,

s’po kapen për korrupsion!.

 

Sot raporti i bashkive,

blu e kuq është një me tre,

fare pak ka opozita,

por po bëhen kallame!.

 

Herë e parë që Luli ziu,

me fjalët nuk bën vertike,

nuk po thotë-se arrestimet,

kanë nxitje politike!.

 

Po në gjithë këtë rrëmujë,

në harresë s’e lë armikun,

çdo ditë kundër Tahirit,

hedh ndonjë shashkë për publikun!.

 

Mbi prokurorët po bëhet,

presion i madh politik,

po Luli si gënjeshtar,

është një kampion Olimpik!.

 

Mos gënje-more Lyrash,

se gjëkund nuk ka presion,

në Kuvend kundër Tahirit,

u ngrit edhe komision!.

 

E sigurt që do dështojë,

edhe mega-komisioni,

për Tahirin prova s’ka,

dhe ju dot s’i fabrikoni!.

 

Mos i përgojo të tjerët,

mos dil të na shesësh mënd,

se duhet t’i bësh një hall,

gjysmë milionit tënd!.

 

Gjysmë milionë dollarë,

si fatura e lobimit,

lobim për Shtëpinë e Bardhë,

dhe foton e Lulëzimit!.

 

Po dhe pa këtë akuzë,

ti po ke të tjera plot,

dhe shpejt mund të vijë një ditë,

që s’do mund të mbrohesh dot!.

 

Po shtrëngohet laku juaj,

drejtësia po përmbushet,

dhe s’do duhet as një muaj,

Burgu i Shkodrës të mbushet!.

 

Arben Duka

March 19, 2018 12:24
Komento

9 Komente

 1. BLACK SWAN March 19, 15:31

  o Bejtexhiu ,
  qe ai popull idiot meriton gijotinen kur e shef ashtu para deres se gjykates , kjo nuk ka piken e dyshimit
  por qe ti je nje PLEHRE,GAZTOR OBORRI , DHE KJO NUK KA DISKUTIM!!!!!!
  tani ti je duke diskutuar kush ka hajdutin me te madh apo si ???? e paske ndare Shqiperine ne ca te kuqe e ne ca blu ???
  ah mor i MJERE,

  merre qete me ate burgun e Shkodres se po ju vene para me dru loket andej , e di vete ti ,
  e ke provuar dhe njeher tjeter … iket e late kryeministrine me ….çorape neper kembe …..

  Reply to this comment
  • N.VJOSA March 19, 19:29

   Pershendetje BLACK,
   Prape na thave syte ti, moj Korbecke!?…
   Here dukesh e here zhdukesh, po na ve ne dyshime…
   Por kesaj radhe, ke shkruar komentin me te dobet ne Historine tende…!
   “Ai popull idiot meriton gojotinen”, thua ti Korbecke…
   Dhe te na rruash ti!…
   Mos e kruaj me Popullin, se nuk e perballon dot!…
   Ti nuk do qe ti diferencosh partite, se kush ” prodhon” me shume hajdute…! Jane te tere njelloj thuaj ti…Aq hajdut sa ka nje nga demokratet, ka edhe nga socialistet, thuja ti!…Nuk e duron dot qe keta ushtaret e xha Saliut e te Lulush Rapatushit jane hajdute me Cizme! … Po dhe ata te Mona Cizmes jane hajdut me Cizme!…
   Sa gjyna more Arben, beja qefin Korbeckes… Thuaj qe aq hajdut sa ka krahu i xha Saliut dhe lulush Rapatushit, aq ka dhe Partia personale e Mmmmmeta Mmmmmonikes!… Po aq ka dhe krahu i atij te Gjatit…!
   Qe te mos i mbetet qefi askujt, as Korbeckes, as Info Ziut…
   Eh medet, medet!…Duhet te behet sherr edhe per Hajdutet,
   pse te kete njeri me shume e tjetri me pak…
   Medet, medet…!
   BLACK, te them te drejten nuk doja te shkruaja sot, por ky dimri na ka mbyllur brenda….
   …cfare te bejme dhe hajde te hame tere diten gazeta…!
   Akoma nuk po zbutet koha andej nga Brukseli?…Ne andej i kemi syte…!

   Reply to this comment
   • BLACK SWAN March 20, 08:09

    po çte besh mor Neti, kur te ze pleqeria, te mbyll dhe dimri 😛
    mor , ai popull 70 vjet ne gijotine eshte , po i kane plase syte e nuk e sheh , se te ngrihesh te rrish para gjykates per Frrokaj, Nokaj ,Rosher Salite e Florinjte ,
    perveçse je idiot i dobishem , nuk ka asnje spjegim me.
    kto jane ato rastet qe kur e shoh miletin mbledhur para gjykates dhe ndonje histerike me ate leshin e kokes si ato dhite qe bridhnin gerxheve, qe gerthet ‘Shoku Frrokaj eshte i mire e kemi provuar te gjitha ne ….,’ me vjen dhe mua ai instikti kafsheror ti kthehem dhe njeher agjitacion-propagandes , ti ngjeshesh andej nga Spaçi , ku mos tu gjendet me emri ;
    nejse ti i di me mire kto pune , se jeni ju ekspertet 😛
    partite e tua nuk jane te gjitha njelloj , jane e njejta gje, i ka pjelle barku shterpe i makuterise, hajduterise, injorances,
    jane nje mase homogjene ne mbajtjen sa me fort te pushtetit, ne plaçkitjen dhe zhdukjen e Shqiperise , se kaq e kupton dhe ti me diplomen e filoloqylit, kur emigrojne 70 mij vete ne vit e ku lindjet jane me renie 70% , ti ke vdek si popull, apo jo ??!
    nuk kane fare rendesi komentet e mia, dhe mos me vur ne seder , do ju rri ktu 26 ore ne dite , ahahahahahah,
    po thuaj Bejtexhiut te mbledhe turen, se i ka ik mendja fare……
    dhe mos harro qe Frrokajn e vuri me shpatulla per muri nje qytetar i thjeshte , jo EDveri e as vettingu i atij kinezit tjeter , se ai qytetarii do vej ne Strasburg , dhe me aq hektar toke, e di vete faturen ti …. prandaj mos mbani syte nga Bruxelles, duhet te mbani mendjen …..

    Reply to this comment
    • N.V. March 20, 12:55

     Mire BLACK, mire…
     Ne kete koment je me e argumentuar!
     Por ate fjalen “popull” mos e lesho si Lopa Bajgen…!
     Me mire thuaj nje turme njerzish, ndoshta jane te aferm dhe perkrahes te Frroqit…por jo Populli !
     Se Populli, he, he…
     Nje turme njerzish mund ti genjesh perkohesisht, por jo Popullin!…
     Se fshihen shume pas atij te shkret Populli…
     Qe do emigrojne, do emigrojne, deri sa te ngrihet mireqenia, se duane nje jete me te mire, por dhe lindjet do biene se ato shoqet e tua thone qenuk duame te bejme femije, NUK JEMI FABRIKE FEMIJESH…
     I Ka borgjezia keto…Egua, egomania!
     Iku ajo kohe kur benin nga 10 femije, nje skuader futbolli…Ishte i keq ai Enferri qe bente politike te nxiste lindjet…
     Nejse, mos te shkruaj me vrejtje…,
     se dua te jem pozitiv!…
     Meso nje gje prej meje:
     KURRE MOS I SHAJ POETET!…
     Poetet jane si shpirt dhe u falin njerzve, me te miren qe dine, vet shpirtin e tyre!…
     Nuk jam aq i vjeter une sa mund te mendosh ti…nuk me mbyll dot koha brenda, por do bejme edhe ndonje shaka, se Humori eshte Kapitali yne!, i Fukarase…

     Reply to this comment
 2. info analitike March 19, 15:56

  Po cfare ke shkruar o derman bejtexhiu! Po qysh ore nuk paska prova per Tahorrin e Gjushin. Po vendimet e Gjykates qe Gjushi po i shkel pa iu dridhur qerpiku cfare jane? Ore te ka qorollepsur dashuria per partine ty qe nuk ha pyke fare nga arsyeja. Qysh tha Tahorri me kod mafioz “nuk keni ooare gje akoma” dhe kriepsikopati u praps. Po per Qazon e Elbasanit nuk te mjaftojne provat? Po per Elvis Rroshin e Kavajes nuk te mjaftojne provat? Oooo bejtexhi thirri ore mendjes e mos shkruaj budallalleqe se Lulin nuk e fut ne burg Kriepsikoja se i duhet per te ndare pazaret politike.

  Reply to this comment
  • patrioti March 19, 23:24

   Infoanalileshi , infomutngrenesi e mutngrenesinfo . E katerta apo e pesta hale eshte kjo e tanishmja ku ke futur hundet ? Po ike , more zagar i felliqur , qe nuk pushon kurre se ngreni . Po pse ore , ti i percaktoke faktet e provat per t’u arrestuar njerzit ? Ke quan kryepsiko ti , more te shkerdhefshin tere meshkujt e Shqiperise , ç’te permban pragu , qen e bir qeni .

   Reply to this comment
 3. Maloket jane sllave sjelle si skllever ne antikitet March 19, 17:09

  Se cfare trimash jeni ju maloket, kete e dine gjithe popujt e Ballkanit. Edhe Maqedonasit qe jane sllavet me te ngordhur, jua shtypin koken, jo me Shqiptaret qe ju bene te hani gure ne maje te malit.

  Mos t’ju genjeje mendja se grushti i shtetit qe maloku Ramiz Alia organizoi ne vitin 90 me ndihmen e Amerikaneve eshte nje fitore e perhershme.

  Edhe paraardhesve tuaj ne kohen e Zogollit ashtu ju dukej vetja, trima kur fshiheshin mbas bythes se Italianeve, por kur Shqiptareve ju sos durimi dhe rimoren ne dore fatet e Shqiperise e ju degdisen ne ato vrima miu nga kishit dale, e holluat zerin per te kapur oktavat me te larta duke kenduar “Enver Hoxha t’u ngjat jeta”.

  Reply to this comment
 4. Kris 1 March 19, 22:26

  Deri tani komisionet parlamentare kane sherbyer per ti shtuar nje pension rroges se anetareve te komisionit.Komisionet jane ha muco e pi muco.

  Reply to this comment
 5. patrioti March 19, 23:25

  Infoanalileshi , infomutngrenesi e mutngrenesinfo . E katerta apo e pesta hale eshte kjo e tanishmja ku ke futur hundet ? Po ike , more zagar i felliqur , qe nuk pushon kurre se ngreni . Po pse ore , ti i percaktoke faktet e provat per t’u arrestuar njerzit ? Ke quan kryepsiko ti , more te shkerdhefshin tere meshkujt e Shqiperise , ç’te permban pragu , qen e bir qeni .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?