Shqipëria e dyta në rajon për perceptimin e korrupsionit në arsim

September 27, 2019 13:03

Shqipëria e dyta në rajon për perceptimin e korrupsionit në arsim

Sipas studimit të realizuar nga fondacioni gjerman “Friedrich Ebert” për 2018-2019, korrupsioni në arsim është prezent në të gjitha vendet e Evropës Juglindore, por perceptimi më i lartë shënohet në Serbi, i ndjekur më pas nga Shqipëria.

77% e të rinjve shqiptarë deklarojnë se në universitete ka raste të studentëve që blejnë provimet apo paguajnë për kalimin e vitit akademik, 80% e të rinjve në Serbi, ndërsa në Kosovë 62% e më pak i përhapur ky fenomen është në Kroaci me 49% .

“Ka që nuk frekuentojnë dhe marrin notën rregullisht”, shprehen studentët.

Vendin e parë Shqipëria e mban për moskryerjen e praktikës apo intershipeve gjatë edukimit të tyre, me vetëm 21% e të rinjve të moshës 16-27.

Edhe nëse janë bërë pjesë e stazheve, të rinjtë shqiptarë janë të pakënaqur me cilësinë e tyre, pasi nuk ju shërben për t’u punësuar.

j.l./ dita

September 27, 2019 13:03
Komento

3 Komente

 1. Ermal September 27, 13:08

  Universiteteve bejne mire tu japin nga nje licence bordelloje dhe ti taksoje shteti se vetem ate aktivitet kryejne profesoret tane te nderuar.
  Sidomos keta qe jane bere profesore pas viteve 90, vetem te ndryshojne nga 2-3 dashnore ne vit e kane mendjen, per asgje tjeter nuk jane aty!

  Reply to this comment
 2. Andrea September 27, 20:42

  Vendosni aqadhjermikun JORGAQ GAQI KACANI ne krye te universiteteve dhe keni me ja ndigju famen qe do marre universiteti. Era e hales deri ne Kine ka me shku….

  Reply to this comment
 3. Mala September 28, 08:29

  Na paska dal Serbia me faqe te zeze, perpara nesh!eshte “inat”kur e kemi parasysh, ku ishte shkolla shqipe dhe sistemi shkollor e para demokracise shqiptare..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim