“Kosova është Serbi”, Ambasada amerikane: Daçiç të mendojë për veprimet e tij

June 7, 2019 08:56

“Kosova është Serbi”, Ambasada amerikane: Daçiç të mendojë për veprimet e tij

Ambasada amerikane në Beograd reagoi pasi ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, iu bashkua një fushate në internet, duke shkruar në kartëmonedhën 100-dollarëshe me alfabet cirilik “Kosova është Serbi”.

“Në vend se të shkatërrojë kartëmonedhën me imazhin e shkencëtarit të madh amerikan dhe burrështetasit, Benjamin Franklin, ministri Daçiç  do të mund të mendonte ndoshta për thënien e tij: ‘Ji në luftë me veset tuaja, e në paqe me fqinjët”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës së SHBA-së në Beograd dërguar Shërbimit të Ballkanit të Radios Evropa e Lirë.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se fushata, në të cilën ka marrë pjesë edhe zyrtari i lartë serb, është denigruese për vetë serbët.

Daçiq, në një deklaratë për gazetën serbe “Blic”, e arsyetoi qasjen e tij, duke thënë: “Kjo është politika jonë shtetërore, këtë e them vazhdimisht dhe pse mos ta shkruaj”.

Ai po ashtu tha se paratë nuk ishin të tijat dhe se qasja e tij nuk ka lidhje me Shtetet e Bashkuara.

Sipas mediave serbe, Daçiç tha se fjalët “Kosova është Serbi” do t’i shkruante në bankënotën e secilit vend që e thotë të kundërtën.

Në mbrojtje të ministrit Daçiq u shpreh udhëheqja e Partisë Socialiste të Serbisë.

“Mbi shefin e diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, bëhet presion i madh, me kërcënime të hapura për vdekje”, tha Vlladan Zagragjanin, zyrtar i Partisë Socialiste të Serbisë.

Si ka nisur kjo?

Në deklaratën e kryeministres së Serbisë, Ana Bërnabiq, e cila, duke folur për udhëheqësit e Kosovës, tha se ka punë me “njerëz që kanë dalë prej malit”, qytetarët e Kosovës reaguan me një fushatë në internet, duke postuar fotografi me hashtag-un: #LiterallyJustEmergedFromTheWoods, që do të thotë “të sapodalë nga mali”.

Disa ditë më vonë, pronari i kafenesë në Beograd “Pavle Korçagin”, Vojin Cuciq, iu bëri thirrje ndjekësve në mediat sociale që në bankënotat e dollarit dhe euros të shkruajnë “Kosova është Serbi” dhe fotografitë e tyre t’i shpërndajnë online.

“Sikur secili serb të shkruante vetëm një bankënotë, kjo do të ishte fushatë e mrekullueshme”, thuhet në një nga postimet në Instagram të kësaj kafeneje.

Aksioni u zhvillua me mbishkrime edhe në bankënotat e Australisë, Danimarkës, Arabisë Saudite, Britanisë së Madhe dhe disa vendeve të tjera.

Fushata mori vëmendje më të madhe pasi asaj iu bashkua ministri serb, Daçiç.

Disa qytetarë të Kosovës u kundërpërgjigjën, duke postuar në mediat sociale bankënota me mbishkrimin “Kosova është Kosovë”.

A është shkelje shkrimi në kartëmonedha?

Dëmtimi i një monedhe, sipas ligjit në Shtetet e Bashkuara, është shkelje që dënohet me gjobë financiare ose burgim deri në gjashtë muaj, por vetëm nëse dëmtimi “bëhet me qëllim që letrat me vlerë të bëhen të papërshtatshme për përdorim”.

Nga kjo rrjedh se rregulloret amerikane nuk e ndalojnë shkruarjen e mesazheve në bankënota, përveç nëse ato dëmtohen aq shumë saqë nuk mund të përdoren.

Në Serbi, shkruarja në bankënota nuk është kundërvajtje, por bankënotat e dëmtuara konsiderohen të papërshtatshme për qarkullim.

e.t./dita

June 7, 2019 08:56
Komento

7 Komente

 1. fery June 7, 10:41

  Daciq dhe zyrtaret aktual te larte serb jane si ato laviret qe me nji dore e shtyjne mashkullin se gjoja nuk dojne te shkerdhehen me te kurse me doren tjeter xhveshin breket sa me shpejt qe munden nga frika mos u shkoje huq ky rast
  Por Daciq ose do ta pranoje pavaresine e Kosoves ose do ta pranoje pavaresine e Kosoves dhe integritetin teritorial te saje me keta kufij aktual dhe egzistues sipas rekomandimit te Gjykates Nderkombtare te Drejtesise ne Hage . Zgjedhje te trete per shkrdhaten e papermirsueshme serbe nuk ka kurse , debili i degjeneruar serb ne te shkruaj edhe ne kartmonedhat e gjithe botes se ” Kosova eshte serbi ” sikur shkroi ne trenin idiotesk lara lara ne 21 gjuhe te botes . Ai e di se Serbija sado qe te armatoset ,ushtrija e saje shanset kunder Kosoves tani i ka xerro , 100 % mund ta humb edhe Sanxhakun e Nishit dhe Pazarin e Ri andaj , per te do te ishte me mire qe ti tuboje ne Terazije te Beogradit gjithe ithtaret dhe militantet e SPS ( Partise se tij Socialiste te Serbise ) por edhe te partive tjera e KOS ( Kishes Ortodokse Serbe ) dhe me nji uleritje kolektive te pershendeten njiher e pergjithmone nga pretendimet hegjemoniste ndaj Kosoves dhe trojeve shqiptare

  Reply to this comment
 2. alphade June 7, 12:38

  Shenim: Europen Perendimore e genjen mendja se nje dite do ta bejne te sajen Serbine ! Forget it ! Serbia do
  nga BE-ja vetem Eurot,ndersa shpirtin e zemren e ka te
  “Vellai i Madh” ,Ariu Rus ! Te vetmin aleat te sigurte qe
  mund te kete Europa Plake eshte vetem Shqiperia ne
  Rajonin e Ballkanit por per kompleksitetin e saj, per are-
  syet qe dihen por nuk thuhen e qe nenkuptohen,kjo Eu-
  pe “katile qe Shqiperise ia ka bere gjithenje me hile” e ka
  lene ashtu sic po e le edhe sot te margjinalizuar dhe ne te tilla rrethana, sic e kam theksuar jo rralle here ne komentet e mia Shqiperise i mbetet vetem nje opsion,nje
  alternative : bashkimin e fatit te saj me SHBA , shndrrimin
  e saj ne nje Protektorat te SHBA duke aplikuar nje Refe-
  rendum mbare popullor shqiptar per te siguruar Statusin e Porto Rikos: “Shtet i Lire i Asociuar me SHBA”! Ky pro-
  jekt do te mbeshtetej fuqimisht nga diaspora shqiptare ne
  SHBA qe eshte jo e pakte aktualisht. Shqiperia njekohe-
  sisht do te shndrrohej ne nje baze te fuqishme te NATO-s
  jo vetem ne Ballkan por ne te gjithe Europen Plake e cila
  per nga traditat e saj historike asnjehere nuk ka qene dhe
  as do te jete kompakte dhe e ardhmja e BE-se, sidomos me daljen e BREXIT deshmon qarte per fraxhilitetin e kesaj Europe te Bashkuar.
  Kur flas per nje Referendum mbare popullor e kam fjalen
  per tere kombin shqiptar duke perfshire te gjitha trojet
  shqiptare te perfshira ne kete Referendum dhe i shoqe-
  ruar me nje “Traktat Njemije Vjecar me SHBA” derisa
  fqinjeve tane greko-serb t’u “mbushet” mendja se kjo to-
  ke,keto troje nuk jane me “placke tregu” per te joshur
  “epshet” e tyre grabitqare ndaj banoreve autoktone mijra
  vjecare qe historia iu dha trojet e tyre barbareve te ardhur
  nga pertej Uraleve., ! Jane pikerisht hordhite serbe te ardhur nga “pyelli” dhe jo shqiptaret banore mijra vjecare
  te ketyre trojeve

  Reply to this comment
  • fery June 7, 14:31

   …ashtu alphade dhe…krejt ne fund , pasi gjithe shqiptaret e rajonit pasi te bashkohen ne nji shtet , me me nji referendum 100 % pro do te bashkoheshin si shteti i 51 SHBA ne Europe . Shteti shqiptare do te lidhej me SHBA nepermes tre deteave Detit Adriatik , Detit Jon , Derit Egje dhe Oqeanit Atllantik
   Kjo mendoj duhej te ishte zgjedhja e vetme perfundimtare e qeshtjes shqiptare per gjitha kohrat dhe per gjutha kohrat kjo zgjedhje do te ua shuante gjitha shpresat Serbise kriminale dhe Greqise hegjemoniste

   Reply to this comment
 3. MH June 7, 13:31

  alphade!
  Ne keto kushte qe jemi nuk ka asnji variant ma te goditun se mendim propozimi i Yte per kombin shqiptare.
  Pershendetje!

  Reply to this comment
 4. Aleksander Thana June 7, 19:29

  Bashkimi kombetar eshte e vetmja zgjidhje dhe e vetmja rruge per prosperitetin dhe ngritjen ne kembe te races shqiptare. Problemi me I madh per shqiptaret jane te ashtuquajturit politikanet tane. Nga kush do e presim, nga Saliu qe ka tridhjete vjete qe punon per serbin, duke lene edhe trashegimtar Lulushin? Do presim nga Ilirushi kryehajdut e batakcinj bashke me monstren, gruan e tij? Apo do presim nga Kryeministri, qe as nje note proteste nuk nuk ia drejton serbeve e grekeve? Apo do presim nga fondamentalistet Islamike qe ulen kembekryq ne Sheshin Skenderbej e brohorasin ” dum baben, allahi ekber”?Apo do presim nga prifti Janulla qe me ferman te sulltaneve shqiptare po e greqizon Shqiperine e Jugut!? Tabloja duket e zymte (qofsha gabim), por eshte si te kenga per Gjoleken, kur luftetari ne krah te tij I thote: t’u hidhemi Gjolek! Mos u ngut se s’kam fishek”, is kthen heroi Gjolek. Keshtu edhe puna e shqiptareve sot !

  Reply to this comment
  • fery June 7, 19:52

   Nuk je gabim Akeksabder Thana
   lexo ne Dita titullin :
   Euroactiv :
   Maqedonia, një hap para për negociatat !!!
   Shqipëria, “delja e zezë”

   Reply to this comment
 5. fani dr June 8, 06:35

  kriza me kosoven ka cur Europa Mori prersiper mbikqyrjen e dialogue ‘pa kurrfarere ptogrami
  Kosovar lesho hap rouge service.’
  Serbia tehiq deri Sa krijoj republic Serbs.
  SERBIa BERi SHtetpPARALRL NR VERI,B,LLOKOJ Uren MItrovicen.
  Europa nuk mdergyri ev
  Fekej, favorizonte Serbian??
  Kosovar Kurt nuke ka qene e serbisska asgj perbashket gjuh as zakone besim ffetare .
  Kete e vertetoj edh shkenca studimets e sotm
  e
  Kosovaret Jane autokuone ne territrin e sotem fjoe dente mbretri ..DARDANE qysh
  h shekullin VII BC
  Sorbet Jane kolone te Arthur invasion shekullin VII AC.
  Ms Dacic. nife mire historian LENI SAJMET MISTIFIKIMET LLUSTRIMET RITUSHIMET.
  SHQIPTARE KAn BANJRE DERI BEOGRADE KANE
  banuare

  Kosovar- Dardania ekzisto Si mbreteri qysh ne shekullin e VII bc,para Krishtite
  Invasion Serb ka fillitevoas shekulli VII ac ata pushtuan territory shqiptar,maqedonase banovina turke rrudh I dardanine u be mbretri vitin 1217 pray invasion Serb qe ne fillim ka qene ”shoviniste”DREKT NE
  dardanise ne vecanti..Rajoni i sancaku,: piavia rozhaja +fshatratt e plav gusisevjanwe prefaktureve sancaku dr noel malco paraqet hearten e vilajetevs ne Libra ”short history Kosovo” per v.1887me pes vilajete volajeti pare prizeren perish pristine gjth Novi pazari priuepole,motrovicec pejenshkupin .
  Vilajti dye shkoder me trrethin.
  Ilajeti mansti plus…. dibbren
  Vilajeti katerte janija camria drip prevez

  Vilajrt pest selaniku

  Krasitje knder shqiptarve filluane ne ”sheen stefan’ I ligjrun ne komgresin e Bernie.,
  Me vone 1913 Sherrimi I madhe nga 1400100km.katror

  Mbi 28 ooo I ngelen shqiperise.kosova ngel banovin neutrals losoves mbi 15000 km katrore
  Mba 100000 km kartrotvju Duane service malt zi greqise
  Me pushtim e italics admonisftratavshqiptare vu deri mittovice prefect ago gjrokastriti
  Per sqarim te njevartikulli nga malsia e gjakoves u dergus nje Mr ali Bajam rruustem hoxhajGashií
  Bajrabrrustenbpatruiot vritetc vitin 1929(1883-1929.).i bike
  ()1921-1943 aliubkyye studimetvushtare trime, emrohet nenorefek malsin e gjakovenevne v.41,emrohet commandant kuiri mitrovicev.1942

  Ali ish te antifashist
  Edie regjimen nuke e honpste se babaj j me mbretin kishte replikura p’ne me njofsh si major te njof per mbret”
  “‘Pra Si rrustem te njof si ahmetAli mbaron gjmnazi e tira shkon studimevakademi ushtarakevrrome itali
  Kthhet nenprefektvtropoj
  alia pregatit terrenin per percakturebkufirin zyrtaridh.serbetvkundershtoni,
  Battalion e kishte predating dergon disa lets thirty per maldi ndofta dhe tjter kujte per prestige ne rest nevoje kufit me I percatuare me gryken e pushes
  Me Sa duket kuptohet fhe e brain pas spindle.vrasja cduku cdio gjurme
  Ali iu u vra shkut 1943.saqroj se nje dekomet I min .bredshme thote fillim visit 41i eshte krijure ne malsin e gjakoves …,,,per formim cetash sokol shendi hoxhaj vkec 26.Ram mug hoxha 25vject,uke madani,25 vjec, hamdi sylaj 45 vjec,rexep sylaj v43 vjec tahir adullah hoxha 36 vjec (sipea drejtimit ali rrustemibe h alise neza.
  Ta gjith nga fshatibkovax te fisit gashit tropoje.se eshte ce armstosure.
  sqarim ne monizem nuke duh?et Kish cete Para cites pezes,me sa duke ne maj 42 eshte behet ribashkimi cetve e eiotganizimivsipas pmsh Ku komisa caktuan fadil hoxha fill paste beqir ndou.(b.n.s.kujtime.)
  Gjait luftes dyte u be dhe nje percapje nga lidhja e
  Prizrenint por me qene se ish te nden patrinazhin e pushtusit italiane…psoi dekurajimqellimi I mire por
  Lidhja me alerted cologne Italia kapitulloj
  Fillim shtatorit 43
  Shtabi
  ushtarakk

  luftetareve kosiveste.te ndodhur vetem ase me shqiperin ase me jugosllavin mendane ne
  fSheftesi ne mbledhej e sharrit (fillip nentorit v.43)te riorganizlhe si popull lufftetaret I Kosovo dhe Ta barazojn veten me shqiperin e jugollavi te formojn kdhillat antifashiste tt Kosovo e RrafshivDukagjinit Ku firmose resolute per pavarsin e Kosovo ”e bashkomin me shqiperine”kjo eshte bequre ne vitamin shqip Polovina autore)
  Lidhja servile p.k.sh. me p.k.j. vulosi kundershtimin Ng qapkh e heshtj ose mos perkrahja nga shqiperia e demtioj rendrezolute s Paul te ngelej problem I pa
  zgjidhur nga lufta dh te biterore ???????
  Nga 52 nenshkruse 11 I vrane disa u eliminuane ne prapasken nag uxb. sigurimi fshefte.
  Disa u ulene ne detyre u lane pa punevdisa Ne burg ne shqiperi vec njeri qe beri autokritik para jugosllavise e p.k.sh. beeri karrjere…………….
  Te tjereto edhe po
  se mbeten gjall u drumiten ,hallakare gjunjjezjuane u perjashtuan ne partial nuke uxegj
  iua zeri there,dhe nuke u mburre dote per ate ajtvmre fendei historic
  “de ??sepse komgresi Americans mega viti der 2008 cdo vite ka mirature resolute per pavarsin e Kosovo Ku pikavevpare ka wend konferenca e bujsanit dhe feziluta e kshillitvantifashit 2 janare 44..
  E hashim Thaci Madrid veseli kundershtojne e framush hajradinaj nukveshte prononcuare?
  Prof fechep Dedushaj ne deduksinet e pavarsisevtheksonr
  “‘republics e kosoves ,pavarsi ka linden nga
  “‘konferenca e bujanite”(shiff kuntesat Prof .dr Sami Repishtit USA,amademik fehmi Agonie,, proof.dr.
  Anna lalaj,akademik xhelal Gjecovi,dr Alfred Moisiu,dijetare Dhimiter Pilika,gjeneral lejtnant Rrahman Parllaku Hori I popillit nderi combite pershendetje New York 2003

  General Ndreci plasari historian ,prof Nuri Llazani,,
  komandantvAli Kondi,colonel shkrimtare Perk Gjeto UIli
  Selim Baha oficer l.Rev. Dervish ram celaj y.
  generaal qazimkondi &gj
  ndigjenetal “Petrtv& .om dishnica shaban shpari,vqaz…..qazim k.,.. k shkoderkolonelet me
  Hmetb bajraktari,shpen dega) etj etj

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim