Kosova fillon organizimet për 8-vjetorin e Pavarësisë

January 31, 2016 22:28

Kosova fillon organizimet për 8-vjetorin e Pavarësisë

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e fundit, ka themeluar Këshillin Organizativ për 17 shkurtin, shënimin e tetë-vjetorit të Pavarësisë së vendit. Pritet që së shpejti këshilli të njoftojë për agjendën festive.

Shteti i Kosovës tashmë ka filluar me organizimet për të shënuar datën historike të vendit; shpalljen e Pavarësisë. Zakonisht, më 17 shkurt Kuvendi i Kosovës mblidhet në një seancë solemne në orën 15:00, kohë kjo rreth së cilës edhe është shpallur pavarësia, derisa festimet nisin ditë më parë, për të përfunduar me ndezjen e fishekzjarrëve në mesnatë.

 

Këtë përvjetor, Kosova e pret me 111 njohje, deri sot, nga shtetet anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB). Njohjet e para iu bënë qysh në orët e para pas shpalljes së Pavarësisë, nga Mbretëria e Bashkuar, Franca, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Turqia, Shqipëria, Afganistani dhe Kosta Rika, raporton Kosovapress.

Nga shtetet fqinje vetëm Serbia ende nuk e ka njohur Kosovën, ndërkohë që në procesin drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve, të kryesuar nga Bashkimi Evropian, e mbështetur nga SHBA, në Bruksel janë zhvilluar 30 raunde të dialogut në nivel të lartë kryeministror, duke nisur nga 19 tetori 2012. Raundi i fundit ishte më 27 janar 2016.

January 31, 2016 22:28
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*