Kosova nuk mundi të anëtarësohet në UNESCO

November 9, 2015 13:48

Kosova nuk mundi të anëtarësohet në UNESCO

Kosova nuk ka mundur të anëtarësohet në UNESCO, edhe pse shpresat ishin të mëdha.

Asambleja e Përgjithshme e kësaj organizate brenda OKB-së ka votuar kundër pranimit të Kosovës.

Për t’u anëtarësuar, Kosovës i duheshin 95 vota minimalisht, por ajo mundi të marrë vetëm 92 vota.

Më herët këshilli i UNESCO-s votoi kundër kërkesës së Serbisë për të shtyrë kërkesën e anëtarësimit të Kosovës në këtë institucion, me 89 vota kundër kësaj kërkese, 59 pro dhe 22 abstenim. /Dita/

November 9, 2015 13:48
Komento

33 Komente

 1. DR November 9, 14:08

  me kete fakt te trishtueshem na shkon mendja te ato kanibale qe hajne akoma skeletin e enverr hoxhes qe thone se ai e shiti Kosoven Titos.

  ku jane kete
  -ish naziste
  -titiste
  -bij te koco xoxes
  -nipat e xhaferr deves
  -trimat e ibrahim rrugacit
  -djemte e isa mustafes
  -kellirat e sinan hasanit
  -spermat esaliserbit

  qe shajne akoma legjenden enver hoxha..

  a mundej ai me 800 mije shqiptare ne 1944..90 perqind analfabete ti hapte lufte Titos qe ishte nja nga antishqiptaret me te medhenj pas rankovicit ??

  shikoni:::: me ameriken,angline,gjermanine,italine,francen dhe shumicen e demokracive perendimore ne favor te kosoves dhe perseri po deshtojme..

  Nqs do ishte gjalle legjenda enver hoxha ne 1992-1995 ne luften e jugosllavise shqiperia sot do ishte nje shtet unik me 7-8 miljon shqiptare….

  prandaj mos nderoni tradhetaret sali serbi she ibrahim milloshevicin qe heshtene ne 1992-1996 kur vendosej fati real i kosoves…

  jepini enverit ate qe i takon…ishte karaduz..jo si felliqsira Sali me Ramen e tij qe hap cdo jave nga nje bunkart te enverit

  Reply to this comment
  • bojkotoj gazetën TEMA, është kthyer në hale antishqiptarësh patologjikë November 9, 18:16

   Me mire do te ishte qe te ishte anetaresuar, por edhe pse jo, kjo nuk perben ndonje qamet, me shume simbolike, sesa per te te krijuar ndonje avantazh.
   Shendoshe xhaxhi Obama dhe teze Merkeli, pa te tjerat rregullohen.

   Reply to this comment
  • i ri November 9, 18:24

   Per sot te pakten je vertete DR., iktij forumi mos fol me shume se e prish.I ke rene pikes,ke komentuar edhe per mua ,te falenderoj shume,,,,,,!

   Reply to this comment
  • john November 9, 19:35

   d r te rroni vete se truni te paska lene me kohe ;;;; kosoven nuk e futen ne ;;unesko ;;sepse putini beri presion vendeve ,,dhe i jep arme gratuit shiko kush votoi kundra dhe flit ;;;; sa per enver sociopatin e beri vendin me te varfer ne europe ; e beri sshqiperine si nje lecke jevgjishe ;;;;;; hollanda belgjika Europa ecen perpara ;;; enveri vriste shqiptaret per nje fjale goje ;;per nje ide ;;;; enveri ishte me poshte se hitleri sperme e komunistave te qelbet ;;;; enveri e hoqi fjalen demokracie nga fjalori psikopati ;;por ti qenke bole ;;;koqe bajge ;;

   Reply to this comment
   • frank November 10, 05:09

    John ke te drejte

    enver hoxha nuk kishte lindur akoma kur belgjika dhe hollanda kishin universitete kurse gjyshja jote shkone te kasollja e lopes per te lindur

    Shiko merru me perbindeshin berishe se enveri sa ishte gjalle ju ciu robt dhe e kishit hallall

    Atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për 100 vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike.

    Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm. Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite. Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë. Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë. Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.

    Ekonomia e jetesa duhet ti kishte arritur nivelet e vendeve perëndimore më të zhvilluara të Europës po të ishte qeverisur mirë dhe kjo nuk është një dëshirë por plotësisht e mundur me pak punë, duke patur parasysh resurset e mëdha që ka vendi, investimet e mëdha të realizuara para vitit 1992 në industrinë e lehtë e ushqimore, në industrinë nxjerrëse e përpunuese, me bazën materialo-teknike në të gjithë sektorët e ekonomisë dhe ushtri, me një bujqësi të zhvilluar e rendimente të larta. Zoti i ka dhënë Shqipërisë pasuri shumë të mëdha që nuk i ka asnjë vend i Europës në raport me popullsinë; ka krom, bakër e flori, hekur, nikel, bokside, mermere, bitum, lëndët djegëse qymyr guri, naftë, gaz natyror, bitum, minerale të rralla si kobalt etj. Shqipëria ka mundësi të jashtëzakonshme për prodhim të energjisë elektrike me kosto të ulët me Hidrocentrale. Vetëm me Hidrocentrale të vegjël, mundësitë kanë qenë që të ndërtonte rreth 1 milion kë orë energji elektrike, duke siguruar kështu të ardhura të mëdha për buxhetin e shtetit, ka turizmin bregdetar që nuk e kanë shumë vende të Europës, ka turizmin malor, ka kulture të gjerë arkeologjike, ka një klimë të mrekullueshme malore e fushore për bujqësinë, blegtorinë e frutikulturën. Para viteve 1992 janë prodhuar mbi 1 milion ton krom, 2.4 milionë ton naftë, etj. Këto 20 vite, jo vetëm nuk ka patur asnjë strategji zhvillimi për rritjen ekonomike por ka ndodhur e kundërta, të shkatërrohet çdo gjë e ndërtuar në vitet e shkuara, gjoja e ndërtuar nga komunizmi, për këtë jemi dëshmitarë të gjithë me teorinë e terapisë Shok dhe Çekut të bardhë. Janë realizuar qëllimet serbe e greke që të mos ketë më Shqipëri. Nuk është e vështirë për ta kuptuar se është përdorur një strategji e organizuar në shkatërrimin e ekonomisë, unitetit të popullit dhe nuk mund të jetë ndryshe. Kjo është e vërtetuar me faktet e ndodhura pas vitit 1992 e vazhdim. Në Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë. Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj. Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht.

    Nga viti 2005 kur mori Pushtetin Sali Berisha, kostoja e Jetesës është rritur mbi 2 herë, nga 75 lekë/ litri i naftës në vitin 2005, sot është 190 lekë/litri. Asnjë vend i lindjes nuk e ka këtë çmim, edhe pse shumë prej tyre nuk kanë burime nafte. Është rritur energjia elektrike, gazi etj, borxhi publik ka arritur shifra tepër të larta të papërballueshme për një ekonomi në rrënim.
    Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë; Uzinat e prodhimit të plehrave kimike, superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë; Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse; Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit, mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945, në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave. Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër). U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese, a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera. A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria. Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.

    Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna. A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi. Është shkatërruar administrata shtetërore. Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna. Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar. Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot. Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha: Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë.

    Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997, kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE. Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe. Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali. Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali. Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur të pranojnë ti vizitojë një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!? Labëria ka vdekur.

    Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, siç shprehet Qerim Kelmendi u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen. Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.
    Dihet se edhe tenderin e Interkoneksionit me Kosovën e anulloi, kundërshtoi marrëveshjen e Rambujesë në vitin 1999 e tjerë. Për zgjedhjet e vitit 2005 doli me sloganin tolerancë zero ndaj korrupsionit, u vërtetua se korrupsioni dhe vjedhja e pasurisë kombëtare në përmasa të mëdha janë objektivi i vetëm i qeverisë, për zgjedhjet e vitit 2013 ka dalë me sloganin e nacionalizmit dhe të bashkimit të trojeve shqiptare, kjo është një demagogji, një strategji dhe urdhër i qeverive serbe e greke për ta mbajtur në pushtet edhe pas vitit 2013, ato e urdhëruan ta fuste në burg mikun dhe bashkëpunëtorin e tij Fatos Nano. A ka moral Sali Berisha të akuzojë opozitën si pasardhës të byroisteve kur Partia Demokratike drejtohet nga njeriu që ishte më tepër se një ish anëtar byroje, një komunist e shërbyes i zellshëm i nomenklaturës së lartë të Partisë Punës, një njeri që studimet pasuniversitare i kreu në Francë
    A nuk kam të drejtë të them se Sali Berisha ka punuar sistematikisht për shkatërrimin e vendit, duke u shërbyer qeverive serbe e greke!? Shpërdorimi i detyrës dhe krimet që ka kryer Sali Berisha, janë të shumta. Më poshtë po rreshtojmë disa prej tyre që të gjithë shqiptarët i njohin:
    1. Organizoi dhe realizoi ngjarjet e 2 Prillit të vitit 1991 në Shkodër, ku vrau 4 vetë. Qëllimi ishte marrja e pushtetit , premtoi se do të zbulonte vrasësit por kjo ishte një përrallë si për të ndjerin Azem Hajdari.
    2. Shkatërroi industrinë e lehtë e ushqimore, industrinë e duhanit, panxhar sheqerit .
    3. Shkatërroi industrinë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve e lëndëve djegëse që janë dhe baza ekonomike e vendit si industrinë e kromit, bakrit, hekur nikelit, të qymyrit, naftës. Uzinat e telave në Shkodër etj.
    4. Shkatërroi uzinat e plehut kimik për bujqësinë dhe gjithë bujqësinë.
    5. Shkatërroi të gjithë pemëtarinë.
    6. Ngriti firmat piramidale
    7. Organizoi luftën Veri-Jug në Shqipërinë e vitit 1997 pra luftën civile ku u vranë rreth 3000 vetë.
    8. Gjatë viteve 1995-1997 furnizoi me naftë Serbinë gjatë luftës në Bosnje Hercegovinë
    8. Në vitin 1995 organizoi e vrau Remzi Hoxhën
    9. Më 14 Shtor 1998 organizoi grushtin e Shtetit duke pushtuar dhe Televizionin.
    10. Vrau 26 vetë dhe plagosi qindra të tjerë në Gërdec.
    11. Vrau 4 vetë të pafajshëm më 21 Janar 2011.
    12. I fali Greqisë trojet shqiptare, detin.
    13. Emëroi në krye të Kishës Ortodokse një prift grek kundër kushtetutës së vitit 1922.
    14. Në Përmet zhvarrosi eshtrat e fshatit duke i konsideruar si ushtarë grekë.
    15. Shkatërroi sistemin arsimor, të drejtësisë , administratën shtetërore etj.

    Reply to this comment
 2. lato November 9, 14:10

  He ere laco!Ku jane ato Palestinat edhe Kubat.qe qeveria shqiptare i voton ne OKB,duke i dale kunder SHBA.Nje ministri e jashtme antikombetare.

  Reply to this comment
 3. Drini November 9, 14:17

  Lajm shume i hidhur! Kjo tregon qe makinera serbe vepron fuqishem, dhe qe ne shqiptaret s’jemi as gjekundi. Eshte rasti i pare qe ne nje gje e tille ndodh ne OKB>Me vjen shume keq per Kosoven, sepse kjo tregon se sa e hapur eshte ndaj sulmeve dhe ndaj te keqijave. Ku jane “aleatet tane” qe s’po duken? Serbi mezi c’presin te hapin llafin sikur “myslymanizmi” eshte e keqja, nderkohe qe partneret me te forte te tyre jane Arabia Saudite me shoqe. Edhe Kurdistani ( s’e kur u be ky vend hajt merre vesh) ka votuar kundra. Turp turp per ne, e per “patneret tane europiane dhe amerikane”.

  Reply to this comment
  • Ola stop! November 9, 21:32

   Po pikerisht per te nenshtruar edhe ma shume shqiptaret edhe me i detyruar me pranuar gjithe kush tet e Serbise,’miqte tone perendimore’ harruan me qen po aq aktiv serbia! Na Kane mbetur edhe d’y tre xhevahire me iu dhane per asgje prandaj duhet nje mjet shantazhimi ‘miresia’ e tyre per te na ndihmuar te shperblehet me trepcen,kosoven e re,apo nje autostrade tjeter?…
   Vertet besoni ju se gjithe keto fuqi perendimore nuk Kane mundesi me bind d’y tri Vendet me votuar pro kosoves,sidomos kur keto vende e Kane pranuar si shtet?

   Reply to this comment
 4. Xhikja November 9, 14:17

  Cfare ndodh tani?? Si veprohet??

  Reply to this comment
  • Tarrasi November 9, 14:36

   Mbaj shenim vendet qe na e futen dhe shiko kush jane miqte e armiqte.

   Ku jane ato Rusedashurit Shqiptare huh .. ku jeni future qelebesira.

   Reply to this comment
 5. Partizani November 9, 14:41

  Kosova do te fitojë

  Nuk u votua per Kosoven, por u votua per SHBA, Gjermanine, Francen, Italine nga njera ane dhe Rusine, Kinen, Kuba, Serbia, Vietnami, nga ana tjeter. Nuk duhet te trishtohemi se fundja rezultati ishte 92 – 50 ne favor te zhvillimit dhe ne disfavor te moszhvillimit, pa çka se humben
  ne qe perfaqesonim Kosoven.
  Duhet marre parasysh, ne kete rezultat te mos pranimit te Kosoves, kane ndikuar edhe veprimet e fundit te neokomunisteve te Vetvendosjes ne Kosove dhe AK -se te Spahiut ne Tirane

  Reply to this comment
 6. Lleshi November 9, 14:49

  Shqiperine e zu kolera i vu zjarr
  shqipetar mos rri po duku shqipetar

  Mjaft punove per te tjere o fatkeq
  shiko vendin tek ke lere dhe tek heq

  Keni vajzene shtatezene ne shtepi
  dilni ne dyert e botes per stoli

  Nuk ta ben stolia nusen o derezi
  por bashkimi , djersa , forca , nderi ne shtepi !

  Andon Zako Lleshi

  Reply to this comment
  • Shahisti November 9, 17:46

   IDIOT!

   Reply to this comment
   • Lleshi November 9, 20:53

    E kam kuptu me kohe dhe ta kam thene se je tru peshk ! Bera nje prove dhe e sajova thjeshte per ty sa me siper ! Ha. Ha. Ha. Ça te rame qe i bo grepit or ti ? Ha ha ha. ! Kujdes se do shqysh nofllen ! Ha..ha..ha.. je i modh fare !

    Reply to this comment
 7. Bariu November 9, 15:48

  Kishat serbe nuk mundet ti bejne kosovare,mbasandaj kosova nuk ka aritur nje qendrushmeri te pjekur politike ku ne radh te pare paqja akoma vihet ne pikpyetje ka racizem e nacionalizem ekstrem dhe e fundit nuk esht ne gjendje te behet e pavarur ku ka nje papunsi reth 65%shumica te rinj e te reja qe nuk kan aspak perspektive per te ardhmen!
  Venja e zjarit kishave serbe demtoj rende imazhin neper bote si dhe unescon qe trashegimia kulturore e saj u vu ne pikpyetje nga shum vende antare te saj!
  Pjekuria ne politike dhe integrimi ne kulturat ekzistuese do ta bej nje dit edhe kosoven pjes te uneskos kjo varet nga vet klasa politike ne kosove dhe integrimi i saj ne rajon?

  Reply to this comment
  • Dritani November 9, 16:33

   Ik ere kellire, se po te ishte per ishte ashtu, s’do i kishin mbrojtur Arabet vellezrit e tyre Serb. Ky votim e nxori qartazi ne pah, se muhabeti “ua myslymanet na demtuan”, nuk pine uje. Shumicen e votave Serbet i moren nga vellezrit e tyre arab dhe nga vende ku aktualisht praktikohet Sheriati. Ndaj mos na shit dengla ketu!

   Kishat Serbe, s’i preku njeri as majen e kokes gjate luftes, nderkohe qe Serbet shkaterruan deri ne rrenje shumicen e objekteve te kultit te shqiptareve. Dhe e filluan te paret sportin e shkaterrimit te objekteve te shenjta. Vetem pas luftes u shkaterruan disa kisha ne shenje hakmarrje per krimet, pastrimin etnik dhe genocidin qe beri shteti serb ne Kosove, me pjesmarrjen aktive te Kishes Serbe. Dhe ne asnje moment, s’u shkaterruan si kisha, por si vende qe mbanin, strehonin dhe bekonin kriminel serb per pastrimin etnik ne Kosove. Ik tani puthi menderen arabeve qe ju shpetuan ne UNESCO. Puc puc

   Reply to this comment
   • Bariu November 9, 16:47

    Po pikerisht or druvar se para ose pas luftes,ska rendesi ua dogjet kulturen edhe serbet xhamit un nuk i mbroj ata qe shksterojn cfardo lloj kulture qofte qofte edhe cigane apo indiane!

    Reply to this comment
    • Dritani November 9, 17:12

     Po as e dyshoj, qe s’ke pse te dalesh kundra cigane e indane, se i ke pjese te gjakut, por ta kam llafin qe Serbia, s’u denua per krimet shteterore qe beri ne objektet e kultit shqiptar. Nuk e nxori njeri nga UNESCO. Kur ajo ishte shkaktareja dhe filluesja defacto e shkaterrimeve dhe luftes. Shkaterrime objektesh kulti pas lufte ka njohur bota e europa plot. Mjafton te lexosh Europen pas Luftes se Dyte Boterore. Njerzit ishin te traumatizuar dhe te hidheruar per vdekjen e te afermeve te tyre. Ndaj ne kete situate u shfryne ne objekte te nje feje qe mori pjese ne vrasjen e tyre. Por eshte per tu pergezuar, qe nderkohe qe Serbia s’njeh asnje krim ndaj objekteve vazhdon bene propagande shoviniste dhe raciste kundra shqiptareve ne Kosove.

     Reply to this comment
     • Bariu November 9, 17:30

      Insistimi jot e i te gjithve si ju ka kuptim te karakterit ekstremist bile qysh ne fillim fillon e ofendon edhe pse un nuk i takoj atij komuniteti!
      Esht shum e veshtire te kuptohesh me nje ekstremist,ku europa e kultura e saj u ka hap dyert e integrimit ne ket kulture bile te beheni edhe pjes e saj ne be,por duke ndalur gjuhen e urejtjes!
      Ju ket gje nuk e beni,bile fillon e nxjer mllefet me nje komentues si un qe vetem jap verzionin tim e te vjen mir apo keq un kshu mendoj?
      Ju nuk deshet te qyheshit shqiptare por kosovare,kush e ngateroj ket pune amerika apo europa un nuk jam minister i jashtem por shqiperia esht ne unesco dhe e mbron gjith bota sepse deri me sot vlerat e kulturen ua kan mbrojtur edhe myslimanet e dijn te bashkjetojn pavarsisht problemet e diversitetit kulturor!

     • Dritani November 9, 20:32

      Ua u preke zotrote. Keshtu eshte kur si mbane mend cfare bene e thua. Kemi folur dhe me pare ketu, por kur ti shan gjysmen e dynjase, harron qe ke filluar i pari te shash. Te kam lexuar dhe me pare, dhe e kam te qarte qe je nje anti-shqiptar qe ke nje urretje shume te madhe ne vetvete. Urretje te cilen perpiqesh ta portretizosh tek te tjeret. S’kam une zoteri inat me askend. Une perpiqem qe te dal e VERTETA. Te demshperblehen viktimat e te gjykohen fajtoret. Ti s’e ke idene fare cfare do me gjuhe urretje. Gjuhe urretje eshte ajo qe ka perdoru Serbia dhe qarqet e veta fetare gjate gjithe procesit te antarsimit te Kosoves ne UNESCO. Gjuhe komplet e papranueshme, qe akuzon nje popull te tere shqiptar, ku une e shume te tjere marrin pjese. Kjo gjuhe urretje eshte skalitur ne doktrinat e shumta serbe per shfarosjen e shqiptareve.Nderkohe qe s’kam degjuar shqiptar te perdorin kete gjuhe. Nese te preki komenti per cigan, me vjen shume keq, s’ke pse te prekesh per rrenjet e tua. Mua s’me duket diskriminim te pranosh kush je, perkundrazi quhet perkorje e se vertetes. Sa per Europen, kam bindje qe kur jane futur dhe greket qe jane racist te lindur, Europa ne te tjereve duhet te na fus me tapet te kuq. Ndonese brenda jemi xhanem, vetem se jemi rrethuar nga hiena qe na duan te mire. Sdq ti biem shkurt, mos na gric nervat e leri shqiptaret rehat, se kot e ke popull me te mire s’ke ku gjen. Dhe te te vij keq qe po i behen kaq shume padrejtesi.

     • Bariu November 10, 08:43

      Kush shfaqet si i perkryer?! Ti perseri vazhdon te shash e te ofendosh shtetet fqinje!te shash e te ofendosh keto shtete je armiku numer nje i shqiptarve se se bashku kan luftuar turqine armikja jon e betuar!
      Hajna jan per ty e per mua jan miqte me te mire te shqiptarve!
      Ne pergjithsi jo vetem ti por shumica vuan nga sintoma naziste hitlerjane ose me mire osmaniste ekstreme qe kerkon te sjelle sulltanin baben tuaj?

     • Dritani November 10, 13:44

      Haha, sindroma Osmane?Haha. Gjuha shkon ku dhemb dhembi, thote populli. Ose robte permendin ate qe jane vet, thote Frojdi. Te kuptoj te duken te gjithe si dashamires Osman se e ke Osmanin brenda vetes. Per ke e ke qe na ndihmuan nga Osmanet? A mos per Greket valle? Per te njejtet qe Kisha e tyre punoj aktivisht per ndalimin e shqipes ne Territore Shqiptare. Nderkohe qe shqiptaret bene gjak per pavarsine e Greqise. Apo mos valle per Serbet qe ku despoti i tyre Branko dha vajzen qe ta mbante mire me Sulltanin e ti lente Sllavet te shtriheshin me ne Jug, kur erdhen nga Karpatet. Por ne kundershti nga popujt e tjere shqiptaret s’kane bere kurre genocid, s’kane bere programe per shfarosje te askujt e s’kundershtojme ekzistencen e asnjerit e s’ka patur asnjehere keshtu muhabetesh. Pastaj ato me Nazist hitleriane c’te te thote vellai ty, paske probleme te thella. Shnet!

  • raimond Vlonjati November 9, 16:44

   Cilin imaxh demtoi neper bote djegija e kushave serbe ?

   Imaxhin tek vendet si vendet Arabe, Kina Kuba, Rusia , Kurdistani etj qe hane vende ku vepron diktatura ,?
   Se vendet moderne votuan pro Kosoves

   Reply to this comment
   • Bariu November 9, 16:59

    Po pse or lopcar,amerikanet cfar jane te modernizuar ku kulturen indiane e shfarosen deri ne renje e i vrane e i prene ashtu sic deshnin ata per te vendosur hajdutet e fshataret e trashe angleze opsionin e tyre banditesk?

    Reply to this comment
    • Dritani November 9, 17:17

     Haha, o coban, po krahason Ameriken me Arabet mer, je ne terezi? Po mire o coban, qe as nuk e di historine e lindjes se Mesme, e di ti sa fise kane shfarosur Arabet per te vene nomadet semit te tyre. E di ti Coban qe jane gati zhdukur Nabateanet, dhe qe arabet zhduken Sumeritet, Urartut me themel? Hajde mendje hajde. Ik o mblidh dhite aty c’merresh me pune te renda. Ncnc

     Reply to this comment
     • jetnor November 10, 03:24

      Mik xhani mos u mer me me te bekuarit e djallit janullato. Keto kerma nxjerrin koke sa here janulla u shterngon 300 evrot dhe behen nje tufe kermash qe te mbrojne kryekermen ne emer orthodhjevsise. U dhimsen kishat serbeve bukeshkelurve harrojne qe serbet kane masakruar per me shume se 130 vjet njerez te pafajshem. Dhe llogjika e djallit qe po na mbrojne indianet e amerikes bythe e breke me rracen e tyre myslimano-arabe por parimore kunder myslimano-shqiptarve keta jane bajgat e frontit serbo-grek nen udheheqjen e djallit janull duke mare ne mbrojtje orthodhjallezinequ u neperkembet nga shqiptaret qe ne jeten e tyre vetem antifetare nuk mund ti konsiderosh

 8. DR November 9, 16:46

  Nuk jam dhe aq shume i shqetsuar per Kosoven ne fund te fund nuk ushtare,police serbe brenda ,,ne nje fare menyre jane te cliruar nga serbi

  problemi eshte ne shqiperi qe jemi pushtuar nga saliserbi prandaj gjerat jane akoma me thelle se duken ne siperfaqe

  Tradhetia e madhe ndodhi ne vitet 1990-1992 kur Kosova u cua fuqishem per clirim nga serbet dhe u sabotua duke ju ngulur thika pas shpine nga tradhetaret Rugova-Berishaj-Biberaj te cilet ne vend te rrjeshtoheshin per clirim perkrah slloveneve,kroateve,boshnjakeve dhe deri diku maqedonasve dhe malazezeve…transferuan grevat e urise nga zgafellat e Stari Tergut ne Kosove ne ate te Valiasit ne Tirane.

  Krimi i tyre kombetar ishte se per bllokuar kryengritjen e popullit te Kosoves “hapen” frontin e luftes kunder komunizmit qe kishte vdekur me kohe duke e futur vendin nenje lufte te re klasash dhe duke perhapur nje terror antikomunist te panevojshem qe vazhdon dhe sot.Jo vetem kaq por Serbi Sali ndihmoi Serbine me armatime dhe karburant dhe e futi vendin ne lufte civle ne 1997 per te cilen duhej varur publikisht ne sheshin gjergj kastrioti..dhe jo vetem nuk u denua por u gradua qa shume sa qe kur vrau shqiptare ne 21 janar 2011 u dekorua “burre shteti” nga nje ambasador qe vetem i tille nuk ishte..

  Ky depresion qe ndodh sot spjegohet dhe nga gafat e bere nga aleatet tane nga qe “clirimi’ i kosoves u la pergjysem sepse:

  -Nuk u nenshkrua nje akt kapitullimi i Serbise
  -U lejuan ruset te hyne ne Prishtine
  -U lejuan francezet te ndajne mitrovicen
  -Nuk u detyrua serbi te paguante demshperblimet e luftes
  -Nuk u quajt nga aleatet genocid,krimet e serbise ne kosove ku u vrane mijra ,u perdhunuan dhe u perzune rreth 1 miljon kosovare
  -Nuk duhej carmatosur UCK
  -Duhej krijuar nje ushtri serioze e Kosoves dhe nje pranim i shpejte ne Nato
  -Investimet nga Perendimi ne Kosove pothuajse zero..dhe ajo rruga e Ibrahimit qe u be u vodhen gjysem miljardi dollare ….
  -Biznesi serb eshte jo vetem dominues por dhe ben ligjin dhe ka pushtuar nje pjese te mediave dhe te politikes

  Keto jane shkaqet e verteta qe duhet te trajtoheshin ne editorialin e sot por keto jo vetem nuk thuhen por per te mbuluar keto monstruozitete luftohet akoma me kufomen e Enver Hoxhes qe kur ishte shteti ” 2 vjec” i beri balle grekut amerikanit dhe anglezit ne Konferencen e paqes..kur ishte shteti 5 vjec mundi grekun ne 1949 kur ishte 10 vjec kishte nje aviacjon qe kapte si zogj shkelsit e ajrit dhe kur ishte adoleshnt ne 1961 perzuri flloten ruse..
  Por ajo qe e inkriminon komplet shqiptaret ne 5 shtetet e ballkanit dhe aleatet tane eshte kjo leter qe tregon se ne dime qe berisha dhe kelyshi lul ja ne tradhetare te ceshtjes kosoves dhe kriminele dhe bejme sikur nuk i shohim..

  Akuza të rënda ndaj Sali SERBerishës në letrën e djalit te Remzi Hoxhes

  9 Mars 2012 – 17:05
  Ardian Hoxha, djali i biznesmenit shqiptar Remzi Hoxha, i zhdukur 16 vite më parë, i ka drejtuar një letër të hapur Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, të cilin e ka akuzuar se ka bashkëpunuar me Serbinë.

  Në letër thuhet gjithashtu se pikërisht pse babai i tij dinte për takimet sekrete të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviccin dhe Kiro Gligorovin (ish-presidentin e Maqedonisë), është vrarë nga njerëzit e Berishës, në atë kohë president i Shqipërisë.
  “Me shumë dhembje ju drejtohem sot juve si reagim ndaj deklaratave tuaja për ‘ata që punojnë për Serbinë’, për shkak se nuk dua të bëhem pjesë e politikës tuaj ditore dhe lojërave tuaja për pushtet, megjithatë do të shprehem sepse ju nuk po e thoni të vërtetën. Për më shumë, ishin informacionet se ‘kush punonte me Serbinë dhe për Serbinë’ që ju shtynë të zhdukni babain tim, Remzi Hoxhën”, thuhet në fillim të letrës së Ardianit, drejtuar kryeministrit shqiptar, Berisha, në të cilën theksohet se familja Hoxha për 16 vitesh është përmbajtur dhe nuk i kishte dhënë kahje politike çështjes së zhdukjes së Remzi Hoxhës.
  “Me këtë letër/vepër nuk jam duke e mbrojtur z. Rama për të cilin jeni deklaruar se punon për Serbinë dhe nuk dua që kjo të kuptohet si e tillë, por thjesht dua që t’ua rikujtoj juve se kush me të vërtetë ka punuar me Serbinë dhe për Serbinë. Për më shumë, familja jonë nuk është e pozicionuar me asnjë parti politike, qoftë në Kosovë, Shqipëri apo Maqedoni, dhe është ‘mbi-politike’, pra me popullin. Pra, ne nuk jemi as me të majtën, as me qendrën, e as me të djathtën”, thuhet në letër në të cilën i kërkohet Berishës se e ka për obligim t’ia sqarojë popullit Shqiptarë fatin e Remzi Hoxhës.
  “Babain tim, Remzi Hoxhën, njerëzit tuaj me ju në krye si President i Shtetit, e keni zhdukur mu për shkak të frikës së zbardhjes së veprave tuaja me Serbinë dhe për Serbinë. Ju, Sali Berisha, duhet t’i tregoni popullit Shqiptarë për takimin tuaj me Sllobodan Millosheviçin dhe Kiro Gligorovin, më 31 Maj, 1993, në Shën Naum të Maqedonisë, dëshmitar i të cilit ishte edhe babai im. Ju po ashtu duhet t’ia tregoni popullit Shqiptar takimin e Bashkim Gazidedes me Arkanin (njeriu që ishte udhëheqës i masakrave ndaj Shqiptarëve), në Shkodër”, thuhet në letër, e cila vazhdon me akuza ndaj Berishës për mbështetje të tij ndaj Serbisë, në kohën sa kjo e fundit ndodhej nën sanksione të bashkësisë ndërkombëtare.

  “Ju, Sali Berisha, ishit ata që ndihmuat Serbinë me naftë për ta ndezur edhe më tepër luftën në Ballkan, dhe për t’i mbushur me naftë tanket e paramilitarëve dhe ushtarëve Serb që masakruan mbi 10 000 Shqiptarë, që dhunuan nënat, motrat dhe vajzat Shqiptare, e që dëbuan nga shtëpitë e tyre mbi 1 milionë Shqiptarë, kur e gjithë bota i kishte vënë embargo Serbisë. Ju, Sali Berisha, ishit ata që ndihmuat këta Serbë, që sot janë duke u bërë pjesë e Bashkimit Evropian dhe të cilët akoma kërkojnë ta marrin një pjesë të Kosovës. Ju, Sali Berisha, ishit ata që burgosët Adem Jasharin, Zahir Pajazitin, Hashim Thaçin, e shumë patriotë të tjerë Shqiptarë të cilët u vranë nga po këta Serbë, dhe ndoshta nga nafta juaj. Andaj, ju lutem mos u merrni me këtë temë sepse na e shtoni dhembjen edhe më shumë. Në fund ju pyes juve:

  ‘Kush qenka ai që punon me Serbinë dhe për Serbinë?”,

  përfundon letra e hapur e Ardian Hoxhës drejtuar ish Kryeministrit të Shqipërisë, SERBERISHA.

  Reply to this comment
 9. Vëzhguesi F. November 9, 17:00

  Ky eshte produkti i nje politike 25 vjeçare terhiq e mos keput.
  Duheshin 95 por u siguruan 92 vota pro. Per “pakez gje”.
  Po dhe halla, prandaj quhet halle se i mungon ajo pakez gje, se do te quhej xhaxha.
  Eshte perllogaritja e nje loje te ndyre sllavesh, te cilet duhet pranuar kane nje lobim te fuqishem, sepse kane politikane flokebardhe, qe njohin mire dhe kombinojne forcen e ujkut dhe çakallit me dinakrine e dhelpres.
  Dhe deri tani u ka shkuar me se miri.
  Kush nuk do qe ta pranoje kete realitet ose eshte naiv, ose eshte nje klientelist rradhe, nga ata qe keto 25 vjet kemi pare me shumice ne politiken shqiptare.
  Po sigurisht ky rezultat do te pritej, kur ne Kosove, politikanet jane sulur si sorrat per kerme pushteti dhe jo per problemet e medha te popullit te Kosoves.
  Njeri çokut dhe tjetri patkoit, a thua se i kane zgjidhur te gjitha problemet ne pavarsine e tyre tejet te brishte, ne nje kohe kur politika serbe e mbeshtetur nga ajo ruse, por nden rrogoz edhe nga shtete perendimore si Franca e ndonje tjeter, qe gjoja iu dogj barku per Kosoven duke nenshkruar me te MSA-ne nje dokument qe me teper kerkon te justifikoje hapjen e drites jeshile per Serbine dhe pranimin e saj me te drejta te plota ne BE, se sa konfirmimit te statusit te Kosoves dhe popullit te saj.
  Por ç’te themi perveçse te vetengushellohemi me shprehjen e lashte :Ky fat na ra!
  Perderisa klasa politike Kosovare nuk arrin te zgjidhe dot problemet mes vedit, por o burra luftojne kush dhe kush te perfitoje duke qene ne pushtet, nuk ka pse te te tjere qofshin dhe politikanet e shtetit shqiptar, te marrin rrisqe qe nuk u takojne atyre.
  Isa Mustafa, ish qeveritari i kohes se Milosheviçit, se bashku me ate megalomanin Hashim Thaçi, qe karrikja e pushtetit ja ka nxehur keq prapanicen, le t’i bejne fresk vetes se tyre dhe kabinetit te tij duke tundur MSA-ne. Kesaj i thone te hedhim nje kocke qe te gjendesh ne pune duke e lepire, deri sa ustallaret te te gjejne anen per te bere ate qe duan ata. Qyrrashe dhe fodulle te llojit te gandleshit deshtak dhe frikacak, Rugove.
  Kastravece qe e kujtojne veten per kollodoke.
  Zhurmaxhi deri ne kllounllek.
  Politikane foshnjore qe do te vdesin te tille.

  Reply to this comment
 10. . November 9, 17:01

  *******************************************************************************

  TE GJITHE JA FUSNI KOT !

  UNESCO ….. Organizma apo Shtete te Botes tremben se mos “me vone” plasin konflikte dhe ngrihen ne kembe shume popuj te tjere, qe ju kane mare apo ndare padrejtesish hapesira tokash te tyre … te tilla ekzistojne akoma sot edhe ne Europe !

  **************************************************************************************

  Reply to this comment
 11. Al November 9, 20:14

  Mendoj se Thaci duhet te dorehiqet .

  Reply to this comment
  • Ola stop! November 9, 21:41

   Isa Mustafa shet be to ri i serbise dje,shet be to ri i service sot duhet i pari te dorehiqet!
   Thaci duhet te thot,sic po e keshillon lunacek,stop me! Nuk disktuojme me serbine per asgje e ratifikojme jablanices.
   Dell ne krah te popullit tend,o hashim e mos iu besoin nderkombtareve se si regzim Kane me te lagje mbasi te te lene perdor déri ne fund !

   Reply to this comment
 12. Librazhd November 10, 02:42

  Vazhdoni ndertoni xhamia I pate myslimanet per ke votuan.

  Reply to this comment
 13. lato November 10, 05:46

  Skandali i ministrise se jashtme te Shqiperise.Mosvotimi i Kosoves eshte fryt i politikes se jashtme miope,antishqiptare,aventureske te Edi Rames dhe Bushatit.Duke votuar shtete antishqiptare ne OKB,si Palestina dhe Kuba,ministria jone e jashtme na armiqesoi me aleatet e fuqishem strategjike SHBA dhe shtetet e fuqishme te Bashkimit Europjan.Duke votuar per nje shtet islamik dhe nje shtet komunist,anti amerikane dhe antikosovare,Edi Rama coi uje ne mulli te Serbise,qe i ka aleate besnike keto vende.Mos valle Edi Rama do te behet lider i vendeve te paangazhuara,35 vjet pas vdekjes se Titos?Aka opozite ky vend te kerkoje raport nga ministri Bushati,pse u votuan dy shtete antishqiptare ne OKB?Nuk eshjtew targa e ministrit Tahiri,eshte ceshtje kombetare,opo ne nje kuzhine te Serbise jane gatuar te dy palet,qe heshtin per kete scandal te permasave te alarmit kombetar!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*