Kosova “përplas” Shqipërinë me Serbinë

October 11, 2018 13:49

Kosova “përplas” Shqipërinë me Serbinë

Në Ministerialin e Mbrojtjes të Europës Juglindore (SEDM), që zhvillohet sot në Beograd, zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi iu përgjigj flakë për flakë sekretarit të Shtetit të Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Bojan Jocic.

Përfaqësuesi i Serbisë deklaroi se Serbia është kundër shpalljes së njëanshme të Pavarësisë së Kosovës dhe Metohisë dhe e konsideroi të rrezikshme për stabilitetin në rajon shndërrimin e FSK-së në Forcë të Armatosur.

Por ka reaguar menjëherë në fjalën e tij zëvendësministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Petro Koçi, duke deklaruar se: “Kosova është një vend i pavarur që duhet të ftohet në SEDM.

Anëtarësimi i Kosovës në iniciativa të tilla rajonale jo vetëm kontribuon për paqen dhe stabilitetin në rajon, por lehtëson gjithashtu shpirtin e dialogut dhe realizmit mes Prishtinës dhe Beogradit”.

o.j/dita

October 11, 2018 13:49
Komento

1 Koment

  1. Meserschmidt October 11, 15:18

    Me titull trap nuk bohet !

    po ne asnjehere skemi qene mire me geerrrqo arrixhinjte !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*