Kosova pritet të vendosë tarifë për autostradën “Ibrahim Rugova”

April 2, 2018 19:19

Kosova pritet të vendosë tarifë për autostradën “Ibrahim Rugova”

Në një kohë kur janë regjistruar kundërshtime të ashpra për tarifën e vendosur në Rrugën e Kombit, vjen dhe një paralajmërim nga Prishtina.

Radio Evropa e Lirë shkruan se edhe shteti i Kosovës pritet të vendosë një tarifë të tillë për pjesën e autostradës së Kosovës.

Ende nuk është formalizuar një nismë e tillë, por ministria e Infrastrukturës njofton se është në procedurë të fizibilitetit.

Radio Evropa e Lirë duke cituar burime të saj, shkruan se kjo tarifë do jetë simbolike dhe do përputhet me kushtet ekonomike të qytetarëve të Kosovës.

o.j/dita

April 2, 2018 19:19
Komento

3 Komente

 1. Adih April 2, 20:31

  Autostrada e Kosoves eshte tamam si ne shtetet perendimore ,,qe do te thote ne te gjithe autostraden eshte parashikuar te ecet me 130 km ne ore ,kurse kjo ne albani vetem autostrade nuk eshte ,ka vende qe jane me shumice qe duhet te hecesh me 30 km ne ore ,se hiken ne te semes ,vetem autostrade nuk eshte kjo, por llumi i fundit mund ta quajme .,plus autostrada e kosoves e ka vendin e emergjenxes ,ku mund te ndalosh ,per nje hall ose te nderosh nje gome ,kurse kjo e Kombit ,kuksit nuk e ka,dhe po te ndodhi nje defekt ,behet karambol masiv, Eshte vjedhur shume ,eshte abuzuar shume .Kur ta beje edhe Rama ne nivelin e Kosoves ,atehere mund te veje nje takse simbolike dhe jo 5 euro per nje kalim ,eshte tmer,po ta krahasosh me te ardhurat e popullit plus ruge e shkurter ne km .Me gjithate nuk eshte e drejte dhe llogjike te paguaje populli ,se kjo eshte ndertuar nga taksat e popullit dhe jo nga privati ,pa ju permendur gjermania e plot shtete te tjera qe e kane pa pagese .

  Reply to this comment
 2. Dibrani April 2, 20:51

  Tani ka per ta zene kriza Shqiprin ne Turizem.
  Njeri nga Shqiperia tjetri nga Kosova .
  Mali i zi dhe Maqedonia jan fitimtaret.
  Turista nje ditor apo 3 ditor do preferonin nje shtet tjeter se sa Shqiperin
  Rama koujtoj se ja futi Kosovareve ,..faktikisht po i ben gropen vetes dhe pushtetit te tij nga mahnia per te grabitur popullin dhe pa-zotsia per te qeverisur.
  E ka then ne komentet e mija 2019 eshte fundi i turpshem i Rames.
  Shenojeni ne kalendar edhe ju militantet e tij do jeni pjese e rrezimit te tij

  Reply to this comment
  • mirel April 2, 21:17

   Po kur arrin atje sa i vjedh leket me Kastratin eshte super i deshtuar.’
   Sa me shpejt ne burg dhe kete mut qe na beri si me athetari pas Skenderbeut..te mbuluar

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*