Kosova, Vuçiç për zgjidhjen: Ndarja ka dështuar

May 3, 2019 19:15

Kosova, Vuçiç për zgjidhjen: Ndarja ka dështuar

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se ideja e përkufizimit me Kosovës ka dështuar, pavarësisht idesë së tij për të zgjidhur një problem historik e sidomos jo për të lënë pasoja në të ardhmen. Por, ka theksuar se nuk ka pasur mbështetje as në Serbi për idenë e tij.

Vuçiç, i ka kushtuar ditën deklaratave për samitin e Berlinit duke theksuar se shtet që kanë njohur Kosovën duan njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës. Serbia e ka të vështirë të negocioj në këto kushte. Në Serbi ka theksuar se zgjidhja më e mirë ka qenë kompromisi.

“Populli ynë ka menduar ndryshe se shumica e botës dhe unë e kam kuptuar këtë. Kjo do t’i kushtojë shumë popullit tonë 20, 30 apo 50 vite më vonë, që nuk e kemi bërë përkufizimin”, u shpreh  Vuçiç.

Presidenti serb, ashtu siç edhe ka shkruar në tekstin e tij autorial për të përditshmen Kurir, ka thënë se Serbia duhet të fokusohet tek ekonomia dhe zhvillimi, kurse në të ardhmen dikush tjetër do të duhet ta thotë të vërtetën.

Vuçiç ka thënë se Serbisë i nevojiten miqtë ndërkombëtarë, por ka përsëritur se është i gatshëm të bisedoj. Thaçi dhe Haradinaj, siç ka thënë, nënvlerësuan kancelaren Merkel dhe presidentin Makron.

Kur të heqin taksën ne mund të flasim dhe ata mund ta gjejnë daljen si të duan, por nuk duan. I kam thënë edhe Merkel dhe Markon që ata nuk do të lëshojnë pe, ata nuk më besonin si mund ta refuzojnë Francën dhe Gjermaninë. E dija pasi ua njoh mentalitetin edhe pse s’e kam takuar më parë Haradinajn”, u shpreh Aleksandër Vuçiç.

Prsidenti serb ka theksuar se në Berlin ka qenë një sulm i organizuar kundër Serbisë dhe Republikës Serbe të Bosnjës nga shumë shtete dhe kjo ka qenë e vështirë.

v.l/ Dita

May 3, 2019 19:15
Komento

7 Komente

 1. katarakti May 3, 19:56

  Shume perkthim i keq. Me nje shqipe te paqarte. Sikur e ka bere ndonje makine, apo me Google Translator.

  Reply to this comment
  • Komentuesi pa pagese May 3, 20:56

   Jo jo….nuk eshte e bere as nga nje makine dhe as e perkthyer me Google Translator. Eshte thjesht niveli i “gazetarise” shqiptare. Analfabetizem funksional dhe injorante deri ne palce.

   Reply to this comment
 2. Nje shqiptar May 3, 20:24

  Nuk ju ka sulmuar askush vetem evropianet e sotem kane kerkuar te ju spjegojne se koha e shteteve me nje fe dhe me nje gjuhe ka perfunduar. Millosheviçi kembenguli ne politiken se ku ka manstire serbe apo ku jetojne “serbet eshte Serbi” dhe futi Jugosllavine ne nje lufte vllavrasese.

  Reply to this comment
 3. fery May 3, 22:10

  Ndarja ka deshtuar ,…po po, shkembimi i terotoreve ka deshtuar edhe korigjimi kufijsh ka deshtuar dhe gjithcka qe lidhet me teritorin e Kosoves ka deshtuar Vuciq sepse , prapa ketyre marifeteve serbe fshihet amnestimi i Serbise per krime lufte te kryera ne Kosove , krime kunder njerzimit dhe gjenicid te shtetit te organizuar serb ndaje populesise se pambrojtur shqiptare. Nuk mund ti fshihni keto aktivitete monstrote te Serbise pase deklaratave qe flasin per ndarjen e Kosoves dhe as nuk
  mund te fshehni rehabilitimin e kryeseve te krimeve dhe urdherdheneseve serb e as nuk do te lirohet shteti i Serbise nga shkaterrimet ne mase te pasurise se shqiptareve dhe shtepive te tyre , nuk do te rehabilitohen as ata kriminel serb qe dhunuan grate dhe vajzat shqiptare dhe tjeret qe vodhen fondet e pensionisteve te Kosoves dhe fondet shendetesore ne vlere prej 2.5 miljard € . Keto deklarata te paseardhesit te Milosheviqit , presidentit Vuciq se
  ” Nadrja ka deshtuar ” jane deklarata tejet provizore dhe te tejdukeshme ku
  Vuciq , duke shenjestruar poken me te ndieshme ,
  teritorin e Kosoves done te arrije nji amnesti per shtetin e tij Serbine dhe rehabilitimin te kryeseve te krimeve serb me zingjir shtetror komandues dhe pergjegjesi shtetrore …
  Harroji teritoret e Kosoves Vuciq dhe te gjitha ato qe lidhen me teritorin…
  nqs ti done ti shpetosh drejtesise per shtetin e Serbise dhe kriminelevr serb ateher gjeneratat pase teje do te paguajne dhjetefishin…PIKE

  Reply to this comment
 4. Lili May 4, 11:15

  Problemi ndoshta eshte vetem tek kjo: njeri qe beri propaganden e milosheviqit , qe perkrahu vrasjet e krimet ne kosove, qe perkrahu shkaterimin e cfo shtepi shqiptare ne kosove kur , kur nuk mundet me qene nje bashkbiseduese i besueshme!
  Eshte bile turp si per macronin si per Zojen Merkel qe keta te diskutojne me te po edhe ma turp qe te kerkojne qe Haradinaj ,i cili ka 2 vellezer te vrare nga ky vucici e propaganda e tij perkrah milosheviqit, te kete Vucicin e milosheviqit para syve!
  Ka nje limit ne mirekuptim diplomatike e kur krimineli behet ma i vlevshme se viktima mbaron diplomacia e fillon pafytyresia.

  Reply to this comment
  • fery May 4, 12:51

   Ashtu Lili por , pse Merkel e Mscron mos te takoheshin me nji kriminel gjakftohte, me nji ish minister te informatave te regjimit te Millosheviqit i cili aso kohe kishte deklaruar se per cdo serb te vrare regjimi i Vuciq do ti vrisnin 100 jo serb nder te cilet ishin edhe dy vellazerit e kryeministrit te Kosoves pra , pse mose te takohet Merkel e Macron kure para tyre , ne emer te nji politike te holle e te larte gjitheshqiptard nga 2011 por edhe me heret Thaci regullishte e takomte Vuciq per te ju bashkangjitur me vone aryre dyve edhe Rama, kumbari serb Baton Haxhiu dhe keshilltari i Rames shqipfolesi Shkelzen Maliqi
   Gjate kohes sa keta bastard takoheshin hapur dhe fshehtas me Vuciq arrijten qe nga agresori e krimineli ate dhe regjimin e tij serb ta shendrojne ne viktime dhe tani flitet per agresoret shqiptar ndaj te cileve ish regjimi i Vuciqit ushtroi gjenocid pse mbrojten pragun e shtepive te tyre dhe viktimen e quajtur Serbi qe kreu krime ne Kosove deri ne petmasa gjenocidi

   Reply to this comment
 5. Pafytyresia eshte ligj themeltar i politikes May 4, 12:11

  Pafytyresia eshte thelbi i kesaj bote dhe politikanet perendimore e marrin kete gje si baze per politiken e tyre, biles edhe kur vete kane nje fare morali. Mos prisni drejtesi nga politika boterore. E rendesishme eshte te ecet perpara, vetem ne kete pike jane politikanet dakort.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim