Kot gëzoni – o të liq!

Arben Duka July 27, 2016 09:49

Kot gëzoni – o të liq!

Ca me hir-ca me pahir,
Reformës ju vu kapak,
më i lumtur nga të gjithë,
doli se qe qeni plak!

Një ditë pas miratimit,
dy qenë skenat që unë pashë,
gëzimin e qenit plak,
dhe të këlyshit Lulash!

Këtë gëzim të pa cak,
njëlloj e kemi përkthyer,
të dy s’do dënohen kurrë,
për gjithë krimet që kanë kryer!

Po këtu e dinë të gjithë,
gjer gurët e vendit tim,
se Saliu dhe Lulashi,
janë të mbytur në krim.

Me reformën që kaloi,
shumë kriminelë shpëtuan,
po krimet mbetën këtu,
absolutisht s’u zeruan!

Kjo qe ajo që u shit,
si konsensus natyrisht,
po kjo hiç s’më pengon mua,
ta tregoj krimin me gisht!

Reforma prandaj nuk ngeci,
se dolën këta nga zjarri,
por nuk zerohet Gërdeci,
as Njëzet e Një Janari!

Po unë them-e kam besim:
“Mos gëzoni-o të liq!”,
se do vihet drejtësia,
me një rregullim në Ligj!

Kur të zbatohet reforma,
unë kam besim dhe shpresë,
se kufiri tri vjeçar,
do të quhet një pengesë!

Këtë kufi pa logjikë,
nga halli e pranoi Bota,
por një ditë Rama do ketë,
Nëndëdhjet e katër vota.

Le të gëzojnë zagarët,
le të lehin ham e hum,
po ky nen do rregullohet,
qoftë dhe me Referendum.

Sa të hapet dritë e gjelbër,
nuk do jetë vonë-o shqiptarë,
për këtë Referendum,
unë do hedh firmën e parë.

Arben Duka July 27, 2016 09:49
Komento

14 Komente

 1. katarakti July 27, 11:06

  Po çfare eshte ky kufiri 3 vjeçar?! A ka njeri te na spjegoje se çfare eshte arritur dhe ku ka ngecur kjo reforme?! Se kam pershtypjen se askush nuk di ndonje gje konkrete.

  Reply to this comment
  • DETARI @ July 27, 20:15

   katarakti ![kufiri 3 vjecare, quhet distanca e kohes se fillimit te funksionimit te ligjeve dhe veglave te drejtesise per reformen e drejtesise ].dmth; fillimi eshte byroja e hetuesise,ku si fillim do te gjenden faktet per te rrasur brenda ata qe kane bere faje e krime makabre.

   Beni ne fillim nuk e kuptoj reformen dhe beri nji poezi koti qe me vone u korigjua dhe ka te drejte edhe per vargjet e sotme.
   -nuk eshte ashtu sic e spjegon -santiago-.

   Reply to this comment
 2. guri shabani July 27, 11:30

  Ti te paren une te dyten
  qe te behemi nje milion
  edhe pastaj ilir meten
  ta hedhim ne kanion
  Shpresoj qe te jete e shpejte kjo dite qe populli yne te dali nga sikleti.

  Reply to this comment
 3. Shahisti July 27, 12:20

  O Arben, o Bejtexhi
  Ca tenxhere, ca tepsi
  Ca jane qener jashte pazarit
  Ti zagar shkuar zagarit

  E kuptoj qe nuk eshte mire te quash ZAGAR dike, por kur ky person i quan te tjeret qener e kelysher nuk me duket se behet ndonje gabim i madh. Dhe te mos harrojme qe po ky bejtexhiu pat shkruar pak me pare rreth gjuhes se ashper qe perdorin politikanet. Vehtes i lejon te quaj QEN e KELYSH te tjere.

  Reply to this comment
  • drejtesia do behet e drejata nuk harrohet ne burg kelyshet e qeneris July 27, 15:47

   o shahisti i leshit ….

   beni flet per qen te terbuar qe kan ngren e kafshuar
   25 vjet vrar vjedhur e sakatosur
   25 vjet kan syrgjynosur kete popull
   an e mban botes si refugjat
   pa luft si posht e lart
   25 vjet te kafshuar nga qeni i terbuar …..

   dhe te me falin qenit se mbase kam gabim
   te krahasosh salin me qenerin
   qeni eshte besnik dhe fisnik
   ketu po flasim per qent e terbuar o shahist legen qe vetem shahist nuk je

   Reply to this comment
  • shqipe July 27, 17:55

   Si k’to vargje s’bej dot une
   O Shaist na hengesh mun…
   Se zagar pas sales jane
   Ju pas tij,qe hiqi bran…

   Reply to this comment
   • Shahisti July 27, 22:33

    Po he o shqipe shyqyr qe e nxorre mutin me ne fund nen shembullin e gjyshes sate legjendare. Kuptohet takemi juaj kur nuk kini cfare te thoni e te beni tjeter i drejtoheni mutit si zgjidhje perfundimtare.

    Reply to this comment
 4. santiago July 27, 14:02

  katarakti….kufiri tre vjecar eshte ..se nga 2013 dhe ketej do shikohen krimet dhe pislliqet e deputeteve ,dmth Sala dhe Luli shpetojne ,bashke me Ilir floririn

  Reply to this comment
 5. LABI July 27, 15:34

  Mos e thuaj me pahire..,
  te gjithe kishin nje qellim,
  qe kjo alibi e radhes…,
  te zeronte mor, cdo krim!

  Te zeronte mor, cdo krime,
  jo per mua, as per Ty…,
  po per ata qe kane qene,
  e do te jene ne Qeveri!

  Kjo reformcke qe beri zhurme,
  me shume se bomba vet,
  thame se do te ishe Tcurnam,
  thame se do te ishe Termet!

  Thame se do t’na vije Liria..!
  hipur mbi samar te mushkes,
  por ajo qe zbarkoj ketu….,
  eshte vetem “paja e krushkes”

  Per cdo dite e nga pake…,
  me ngadale e me lezet…,
  do t’ja shohim hairin reformes,
  kur te vije BASHA ne pushtet!

  Prandaj qeshen dhe zgerdhihen,
  nje plakushe dhe nje kric,
  se raforma e Vrnecia,
  eshte vertete “pese me hic”!

  Trumpetoi Rame nje milionshi,
  per Liri dhe Drejtesi,
  por vete koha vertetoi…,
  Paktin Edvin& Sali!

  Kjo rrforme dhe marifeti,
  qe u shkrua pertej detit,
  nuk qe te na sjelle Lirine,
  por vec qe te mbuloje Saline!

  Lirine te paret tane,
  e suallen me jatagan…,
  ne sot me “reformen e madhe”
  e futem ne nje grope hale!

  Beni me cudite shume…!!
  kur flet per REFERENDUM!
  tash qe u vole gjithe rrushte,
  dhe shkoj vapa me gjithe gushte!

  Ajo qe tani po na mbjellin
  jane serishe gjyqtaret e mjellit,
  nga ata te tipit besnik,
  Made in Amerik!

  Reply to this comment
 6. shahisti qe ja ngop shahistit July 27, 15:50

  o shahisti i leshit ….

  beni flet per qen te terbuar qe kan ngren e kafshuar
  25 vjet vrar vjedhur e sakatosur
  25 vjet kan syrgjynosur kete popull
  an e mban botes si refugjat
  pa luft si posht e lart
  25 vjet te kafshuar nga qeni i terbuar …..

  dhe te me falin qenit se mbase kam gabim
  te krahasosh salin me qenerin
  qeni eshte besnik dhe fisnik
  ketu po flasim per qent e terbuar o shahist legen qe vetem shahist nuk je

  Reply to this comment
  • Shahisti July 27, 22:36

   Po deshe ha pak ngai qe ben gjyshja e shqipes, e para te mos shkoje kot, e dyta juve nje fis jeni keshtuqe u shkon tamam.

   Reply to this comment
 7. POPULLI July 27, 21:25

  Ngerdheshje banditesh,qe i kane duart te zhytura ne gjakun e ketij populli .Na shtohet urrejtja dhe na hipen gjaku ne kokje ,sa here shohim turinjte e ketyre shtazeve .

  Reply to this comment
 8. Mark uk July 28, 09:22

  Dy fjal per Arben Duken: Nje fjal e urte e popullit thot: Qenit aty ku i japin te haj aty do te lehin.Jeni duke kryer ma se mire detyren e qenit.Si spiun i kohes se komunizmit ju takon ti mbroni bijt e bllokmenve qe jan sot ne pushtet.Po ku ka njeri ma te lik se ate qe ka spiunuar te tjert.Si poetaruc servil partiak dua ti rreshtoj pak vargje per ju.
  Bejtet tua jan me name
  Shkoj e i vjerri ne zyrhane(wc)
  Sa her shkoj atje me dhie
  Me bjen ndermend per zotnin tane.
  Te jesh i bindur se nuk me intereson fare Pd as kurrsesi Berisha.Berisha ka vlerat e veta e do ngelet ne histori ashtu sic jan ne histori A Zogu e Enver Hoxha,pamvarsisht se cfar opinionesh kan njerzit ne kohe te ndyshme.Berisha cfardo qe ka bere,nuk i falet krimi qe ka bere qe na futi ne konferencen islamike qe me sa duket e ka ala ne zemer.Berish ndrroj edhe daten e clirimit ose ma mire daten e okopimit komunist,po kur erdhe komunistet e ben sic ishte,kurse nga konferenca islamike nuk na hoqen qe nuk na hoqen se e pelqyen edhe vete.Tesh e par thon na futi pd,po nuk kamngulin te na heqin.Rama vetem nje pune te mire ka bere qekur u be kryeminister nuk coj njeri ne ate konferenc.

  Reply to this comment
 9. kris 1 July 28, 11:59

  Nuk eshte Rama o mik
  Krishti mberthyer ne kryq
  Po nga puna dhe fytyra
  eshte vec nje Jude me ngjyra
  eshte betuar para ngjales
  se do te jete vella i Sales

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*