Kotzias: Arritëm marrëveshje të pamundura prej 70 vitesh

January 22, 2018 19:14

Kotzias: Arritëm marrëveshje të pamundura prej 70 vitesh

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias ka reaguar pas bisedimeve 3-ditore me homologun e tij shqiptar Ditmir Bushati në Korçë.

Sipas kreut të diplomacisë greke, ky raund i dytë bisedimesh ëhstë një hap i madh para në marrëdhëniet mes vendeve dhe ka arritur të zgjidhë mosmarrëveshjet mes Shqipërisë dhe Greqisë për një sërë çështjesh.

Ai konfirmoi tejkalimin e këtyre mosmarrëveshjeve dhe deklaroi se ato që u arritën në bisedimet e zhvilluara në Korçë, pritet të çertifikohen në takimin Rama-Cipras.

“Kemi arritur marrëveshje që nuk janë arritur gjatë këtyre 70 viteve midis Shqipërisë, jam i kënaqur për rezultatet e marrëveshjes. Qeveria shqiptare kishte guximin të votonte për dy ligje ekzekutive (bazuar në marrëveshjen e vitit 2009) dhe për të filluar procedurat e kërkimit dhe të zhvarrosjes së ushtarëve grek,” tha Kotzias.

January 22, 2018 19:14
Komento

16 Komente

 1. info analitike January 22, 19:31

  Shoke qysh eshte kjo pune qe qy Kotzias ka dale i lumtur nga bisedimet kurse Bushati thote qe nuk beme asgje? Pa pietini ca keta bedelet qe keni ne sherbimin tuaj o Dita se cfare mendojne. Mos po ia beni edhe ju me keq se Saliu? Derikur nuk beni transparence ky qendrim mban ere te qelbur.

  Reply to this comment
  • Gringo January 22, 22:11

   Era e qelbur mban prej frymeqenit infoanali i cili pasi ushqehet ne gjirizin e ShQUP-it vjen te vjelle ne blogun e DITA-s.
   Duro o tutkun. Hapur ta thone qe rezultatet e bisedimeve do te certifikohen ne takimin midis dy KM. Por ti degjon ate qe do te degjosh dhe jo ate cka serviret si e vertete.
   Salushja jote o infosuma eshte damkosur me vulen e turpit ate te tradhetise interesave kombetare. Ndersa ju vemjet prisni me sy nga qielli se mos i bjene topet kaloresit gjatosh.

   Reply to this comment
   • info analitike January 22, 22:19

    Qetesohu o vezhgues qe pastron halete e partive! Me vjen keq qe ti ke lindur me bithen ne vend te kokes po qy eshte problemi yt. Uroj te ta zgjidhe partia me ne krie liderin global.

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 23, 11:58

    o gringo o copa e idiotit!!
    para këtij lajmi për të cilin po komnetojmë ishte lajmi i bushatit”Asgjë konkrete nga takimi Bushati-Kotzias në Korçë: Do bisedojmë sërish”,në të nuk jepej asgjë!!pra asnjë fjalë nga pala shqiptare!!
    gjë që normalisht nuk ndodh!!
    për çdo “arritje”,edhe kur nuk egziston,kemi një festë shtetërore!!
    vula e tradhëtisë së saliut,sado e medhe që të jetë prap nuk mbulon tradhëtinë e këtij esat toptani të dytë!!
    firmosja mes dy K/ministrave nuk do të jetë gjë tjetër veçse një firmë dhe jo një ridiskutim!pra çdo gjë do të mbyllet ndërmjet këtyre dy ministrave!!
    grekut patriot dhe shqiptarit tradhëtar!!
    për sa kohë ka idiotë dhe tradhëtarë ky vënd!?
    për aq kohë do të pjellë dhe pushtetarë tradhëtarë!!
    “bjene topet kaloresit gjatosh.”mbaja topet,mbaja,o qënje pa tru!!
    ps:ka shumë mundësi që ti të jesh një grek safi dhe një komentues shqiptar fallco!!një nga ato profilet që janë vetëm për të mbështetur tradhëtinë!!
    robt jua shkërdhefsha o qënje të ndyra!!

    Reply to this comment
 2. Karaburun January 22, 20:21

  Pyetje per Bushati-Kotzias

  Meqese Greqia si shtet me dokumente te sakta lufte deklarohen 6800 te vrare nga ushtria e rregullt greke, del pyetja se sa jane vrare nga pala kundershtare?!

  Nga pervoja e luftes i bie qe nje ushtri ne mesymje si ajo greke, ne rastin konkret te kete vrare te pakten 20 000 nga pala kundershtare,

  Dhe tashti per Saliun-Ramen/Bushatin kane evidenca te tilla per keta rreth 20 000 te vrare balle per balle me ushtaret greke dhe ku jane varret e ketyre te fundit ne token shqiptare.

  Eshte vertet per te ardhur keq per te vraret, por ky problem po kthehet ne nje problem shume qesharak qe e komprometon shume kete pretendim, duke e cuar ndoshta ne 10-15 vete te vrare nga pala greke.

  Edhe Dritan Shehu si ekspert dhe interlokutor i pales greke mund te ndihmoje me sqarime.

  Reply to this comment
 3. demo January 22, 21:00

  Nuk e hedh kot vallen greku.Ai ligji i luftes eshte si kallam sheqeri qe ua tundin shqiptareve qe prej vitit 1984.
  Vete e vune,po te duan e lene,po te duan e heqin.Cfare pune u prish shqiptareve Ligji Grek i Luftes? Po na marrin Detin,or kaqolaaaa!!!!Po na vendosin kufirin ne Vjose me varreza pushtuesish,or kaqolaaaa!!!!!!!!!
  Po na ndryshojne Emrat e Atdheut tone brenda ne shtepine tonee,or kaqolaaa!!!Keto na prishin pune or kaqolaaa,se atdheu nuk eshte prone e juaja,eshte edhe i jonii.Kemi per te marre.jo per te dhene me grekun.Te pakten merrni shembull nga Maqedonia.
  O Popull shqiptar! Ne date 27 Janar mos shkoni ne mitingun e Monika hajdutes dhe Bashe atdheshitesit..Rrembeni kazma dhe qysqi,varre dhe leva,fadroma dhe buldozere dhe hajt te shkallmojme varrezat e ushtareve pushtues greke me eshtra shqipetaresh.Te gjithe ne Dragot te Tepelenes.Eshte e jona Shqiperia!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 23, 07:19

   të vish të bësh marrveshje ndërmjet dy shteteve dhe si mjet shkëmbimi të kesh një budallallëk,e thënë vetë nga ministri grek,do të thotë të kesh përballë në tavolinënë e marrveshjes!?
   budallenj,ose për rastin tonë TRADHËTARË!!
   kemi më shmë se 100 vjet që grekët asnjëherë nuk kanë qënë të kënaqur në bisedimet që kanë bërë me palën shqiptare!!
   si është e mundur që janë sot??kjo është një pyetje që ka vetëm dy përgjigje!
   1-o janë grekërit më budallenj të 100 vjetëve të fundit!
   2-o pala tonë është me e ndyra e 100 vjetëve të fundit!!
   kjo e dyta,nuk është më e mundshmja,është e vërteta!!

   Reply to this comment
 4. Selami nga Salaria January 22, 21:59

  Po shkruhet faqja me e turpshme ne historine e Shqiperise!!!
  A ka me shqiptare te gjalle apo jemi bere te tere skllever te Greqise?
  Po labi Gramoz Ruci nga fshati i Selam Musait ku eshte futur?

  Reply to this comment
 5. Drini January 22, 22:02

  Po italiane u vrane aty?
  Nje propozim per qeverine:
  “Tu bejme ca varezave dhe italianeve te vrare ne Dragot”

  Reply to this comment
 6. buldozeri January 23, 00:24

  O demoooo o mavri !!! Nga anullimi ligjit te luftes, shqipetareve u lind e drejta te fitojne gjyqet nderkomtare per kthimin e pronave qe kane lene ne krahinat e ccamerise o boleeee… eshte me rendesi te madhe heqja e ketij ligji o hajdar sepse ai i ligj i pengon shqiptaret e camerise per te kerkuar te drejtat e tyre. Medemek ne jemi dy popuj ne lufte dhe gjykatat nuk mund te marrin vendime ne favor te paleve. Heqja e ligjit do te thote te drejta te barabarta tashme, ligjerisht o pallosh !!!! E kupton qe dalim shuem te fituar o bole !!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 23, 10:34

   o të pjerça mëndjen e ta mbushça me me mut!!
   është një ligj i mbajtur kot së koti!!një ligj që u quajt nga budallai gërk,budallallëk!!
   të dhjefsha ato prona që ti po na i propagandon sikur të ishin gjysma e greqisë!për ato prona që nuk përbëjnë asnjë vlerë të veçantë,nëse jepen,ti po lejon pushtimin gërk në jugun e shqipërisë??
   ti o duhet të jesh ndonjë gërk i ndyrë,ose çam nga ata më të ndyrët fare!!nga ata që prenë në besë çelo mezanin!!
   besoj se e ke parasysh??

   Reply to this comment
 7. Pellazgos January 23, 02:17

  O demo,per fare atdheu flet ty.
  Sulejmanet kane emra arabe,sado te fshihen pas gishtit.
  Kjo zone me kulture dhe qytete te lashta Helene nuk eshte per ju,se bashkepunuat me turkun,nuk martoheshit me Orthodokset shqipetare,atehere kush esbte atdheu juaj?
  Emrat,Besa Feja,Kombi jane te shtrenjta demoo[oooooo o demoooooooo.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 23, 15:04

   për piçkën e satëme mor qën i ndyrë!!
   shqipëria është shqipëri me sulejmanë,me dhimitra,me gjokë,me arbenë mor këlysh kurve!!
   shqipëria është e shqiptarëve dhe jo e përrallave me mbret a me zot!!
   shqipëria është atdheu i atyre që kanë gjak shqiptar dhe jo besim në lesh a në presh!!
   të shkërdhefsha robt or qënje idiote e pjerdhur në mëdje!

   Reply to this comment
 8. demo January 23, 09:38

  Per ty buldoz,seper kete pelasgosin grek 300 evro,kete e kane printuar greket ne manastirin e spiridhonit ne Korfuz,kaq di ky:-bizanti greke,orthodhoksi greke,muslimani turke..
  Cfare pronash do te marrin camet ne Greqi?Per t`i paraprire Heqjes se ligjit te luftes me Shqiperine,5 vjet me pare parlamenti grek votoi nje ligj per moratoriumin e pronave te shtetasve te huaj ne Greqi dhe vendosi nje afat disa mujor per pretendendet.Edhe sikur gjykata e Strasburgut(pas abrogimit te ligjit te luftes) te jape vendime per kthimin e pronave te Cameve ne Greqi,kete nuk e lejon tani Ligji i Parlamentit grek.Jo vetem camet,por edhe pasardhesit e bejlereve shqiptare zoterojne siperfaqe te medha tokash ne Greqi.I gjithe Selaniku,mos te them Athina,Janina,Konitza,Parga,Kosturi etj.etj kane ne themel pronat e shqiptare.Po ti kthejne greket pronat e ligjshme shqiptareve,as shkembi i Akropolit nuk i mbetet Greqise(eshte prone e familjes Kulluri,prandaj greqishtfolesit sapo moren prej shqiptareve frutet e revolucionit antiosman vrane pronaret e Athines nder te cilet Anastas Kulluriotin,Odise Andrucin etj)Qeveritar Budallenj,antikombetare ,te shitur (si Sali Berisha qe u ndau minoritareve greke te Dropullit pronat e Bejlereve te Libohoves dhe agallareve te Gjirokastres) mund te gjesh vetem ne Shqiperi,por jo ne Greqi.Greqia ka sherbyer si professoreshe per qeveritaret shqiptare per te mos u kthyer pronat pronareve te ligjshem.Qe pronat ne na i grabiti Sali maloku,kete e dime,por ky palloshi me atlete na premtoi konpensim.Konpensimi u bllokua se pritet qe keshilli ministrave te miratoje nje vendim qe do ta ule vleren e konpensimit ne 10-20% te vleres reale te prones.Dmth.pallati i Azem Hajdarit tek ministria jashtme qe i ka marre fisit tim 160m katror,do me shperbleje mua me 200 mije leke .Pse?Se fondi i konpensimeve per pronaret e ligjshem shkoi i gjithe per pallatin e vjerrit te Lul Bashes ne mes te detit ne Vlore.Ne s`po e gjejme dot drejtesine ne Shqiperi,jo ta gjejme ne Greqi,qe eshte nena,gjyshja,,vjerra e hiles,grabitjes,padrejtesise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim