Propozimet greke për qeverinë shqiptare

May 24, 2016 10:13

Propozimet greke për qeverinë shqiptare

Një paketë e plotë propozimesh për të zgjidhur të gjitha çështjet dypalëshe mes Greqisë dhe Shqipërisë do të sjellë në në Tiranë në fillim të qershorit ministrin e Jashtëm grek Nikos Kotzias.

Propozimet greke i dorëzohen Tiranës në 20 vjetorin e nënshkrimit të traktatit të miqësisë nga dy vendet në vitin 1996.

Propozimi grek do të dorëzohen në përgjigje të plotësimit dhe pjekurinë e 20 viteve që kanë kaluar që nga nënshkrimi i paktit të mëparshëm të miqësisë dhe bashkëpunimit mes dy vendeve në vitin 1996.

Çështjet kryesore për t’u zgjidhur janë ndarja e Zonës Ekonomike Ekskluzive (EEZ) midis Greqisë dhe Shqipërisë, problemet e pronësisë që ekzistojnë në të dy anët, si dhe mbledhja e eshtrave të rreth 11.000 ushtarëve grekë të cilët u vranë gjatë luftës italo-greke (1940-41) në territorin shqiptar, raporton Respublica.

Kjo e fundit, sipas gazetës Kathimerini, mbetet e pazgjidhur qysh nga regjimi i kaluar pavarësisht nga fakti se raste të ngjashme (të tilla si ushtarët italianë të cilët janë në Shqipëri) janë mbyllur shumë kohë më parë.

Në paketën e propozimeve do të përfshihen edhe kërkesa për mbrojtjen e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri, ku sipas gazetës gjatë muajve të fundit, pavarësisht presionit të vazhdueshëm nga Athina, janë shënuar shkeljet të të drejtave fetare dhe politike.

Sipas gazetës, një pikë kyçe në propozimin grek është edhe nevoja për të mbyllur këto çështje dypalëshe sa më shpejt të jetë e mundur, para fillimit të negociatave për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Athina dëshiron zgjidhje “të pastër” për çështjet bilaterale, në mënyrë që hyrja e Shqipërisë në BE të mos shoqërohet me problematika të mbetura pezull.

Kotzias do të vizitojë Tiranën për të dytën herë në një vit, ndërsa homologu i tij shqiptar Ditmir Bushati u prit në Athinë marsin e kaluar me një axhendë bashkëpunimi për refugjatët.

May 24, 2016 10:13
Komento

16 Komente

 1. Rita May 24, 10:24

  Po ceshtja Came pse mungon ne axhenten greke ????

  Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 May 24, 11:30

  mua më duket komplet unilatererale dhe në asnjë pikë,bilaterale!!
  nqs palloshi do të pranojë këto beqirllëqe të këtyre,do të thotë se ato 40 ditët burg të nokës hedhin më pak dyshim mbi rekrutimin e tij nga UDB,se sa pranimi i një marrveshje të tillë me grekët!!pranimi hedh shumë më shumë dyshime mbi ramën!!

  Reply to this comment
 3. Dule biondi May 24, 12:11

  Interesant! Greket gjithmone “mendojne” per integrimin e Shqiperise. Edhe kur vjedhin eshtrat e civileve shqiptare (Kosina), edhe kur na rrasin (“perkohesisht”) Janullen, edhe kur Janulla harron shqipen, edhe kur prishin varret e shqiptareve (Boboshtice), edhe kur kerkojne qe toka te shkoje tek i zoti (se ku e gjeti token Dulja, nje zot e di), edhe kur kerkojne minoritet te paqene (Himara), edhe kur harrojne genocidin mbi Camerine, edhe kur thone qe te harrojme te kaluaren (debime masive te shqiptareve, masakrat ne Cameri, Panarit, Hormove, Kosine, etj.) e te shikojme perpara, edhe kur delegacionet qeveritare greke i puthin me pare doren Janulles e pastaj takojne zyrtaret shqiptare, edhe kur harrojne qe shqiptaret perbejne rreth 1/3 e popullsise se greqise, edhe kur nxjerrin vllehet me origjine greke, etj, etj. Cudi? A mund te me thote dikush se ku eshte ndryshimi real, pra me vepra, midis ISIS dhe qeverive greke qe nga viti 1820 e deri me sot? A kane ndryshim krimet e ISIS me ato te andarteve greke, te frymezuar nga Janullateria?

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 May 24, 16:54

   “Interesant! Greket gjithmone “mendojne” per integrimin e Shqiperise.”
   küercënime biondi dule,kërcënime!!
   ne do tiu bllokojmë nëse nuk pranoni!këtë po thotë kjo thith lopa gërke!!

   Reply to this comment
 4. Albann May 24, 12:57

  Pakete e kushteve po vjen.Te shohim c Janullatos,pjese deti,toke apo cibane greke do pranoje Rama.
  Miku i mire kur integrohesh te ve kushte ,si Maqedonise.

  Reply to this comment
 5. Akilis May 24, 15:16

  Avdulla vellai.
  Janulla ketu ka 2000 vjet minus 100 vjet “Autoqefali” komuniste,Zogiste.
  Do ty apo jo kisha e Jeorgios Kastriotis Orthodoks i quajture nga pushtuesit Turkoallvanosa Gjergj,emer ky qe nuk kishte aresye per nje Orthodoks per 1000 vjet ne fuqi,para Turqise.
  Po pse genjeni veten more le…..na,Iskander-Beu eshte titull pse nuk i quani edhe Ismailin apo Aliun Pasha-beu?
  Eshte e veshtire kur njeriu per te krijuar nje identitet artificial te kuptoje te verteten,se eshte i verbuar dhe i droguar nga nacionalizmi falls.

  Reply to this comment
  • PO QY...ORE ! May 24, 18:58

   AKILIS , KOMENTO NE PACAVUREN GREKE “KATHIMERINI” , SE NUK TA VAR ASKUSH KETU NE SHQIPERI , ME IDJOTESITE E TUA !

   Reply to this comment
  • Pirro i epirit ;) May 24, 19:22

   Akilis si pleh grek qe qenke e fliske shume bukur gjuhen e embel shqipe. Me siguri ti je i felliqur e race bastarde. Kur te na jepni athinen dhe arten dhe camerine athere do te ulemi e diskutojme per pallavrat e juaja. Kur ti te kuptosh qe nuk ka rrace greke atehere do te clirosh veten tende nga idiotesite e tua. Grek nuk ka por shiqptaret jane ne toke te vet ketu e 4 mij vjet. Ik bej cicin tani.

   Reply to this comment
 6. Artan May 24, 15:48

  Keta shkruajne greket jane te lezeteshem pasi shkruaj “zgjidhej te problemeve BILATERALE ” por ne liste shikoj vetem kerkesa te greqise. Pastaj kur na qenkan vrare 11 mije morracake greke ne shqiperi gjete luftes te dyte? se nga i nxjerrin keta shifra keta zagare nuk e di.

  Reply to this comment
 7. [email protected] May 24, 19:48

  vetem minoritet nuk gjendet gjekundi ne truallin shqiptar……..ka shqiptare ortodokse te zhytur ne kazan grek pagezimi !

  Reply to this comment
 8. E po kjo pune! May 24, 19:58

  po ik o pirdhu o shqiptar renegat me mbiemrin Kocia si e kane patur te paret, jeni bere me grek se greket prandaj merrni shembull nga arbereshet e Italise dhe ne mos nuk doni te quheni shqiptare, quajeni veten arvanitas se late nam….

  Reply to this comment
 9. ajfon4 May 24, 20:39

  Kur te na riktheni Camerine dhe te kompensoni per tokat e vjedhura e genocidin cam vetem atehere mund te prezantosh paketa o plehre e pabese greke..

  Reply to this comment
 10. petrit May 24, 22:23

  Ja Greket ,pakete zgjidhjesh thone! ligji i luftes ne fuqi ,ceshtja came nuk permendet ! po cfar duan : duan detin ,duan janullatusin ne krye te kishes sone ,duan varreza ne vijen e “vorjo-epirit ,duan qe emigrantet greke te quajtur “minoritet’ te jene ne krye ,etj. dhe keto te behen para hapjes se negocjatave per ne BE.,po su bene ‘Miqte ‘ Greke vene veton. Funderina.!!!!!

  Reply to this comment
 11. Mal Bora May 24, 23:38

  Kapitulli numer 1 (nji) I paketes: Shpallet I paqene ligji I luftes me Shqiperine, dhe hiqet etiketimi I çameve si bashkepunetore te Gjermanise naziste.
  Kapitulli numer 2 (dy) I paketes: Shqiptaro-Arvanitasit e kane krijuar Greqine moderne.
  Kapitulli …
  Kapitulli I fundit: Pa kapitullin e pare dhe te dyte, paketa e normalizimit konsiderohet teresisht e pavlefshme.

  Reply to this comment
 12. Lili May 24, 23:52

  Hane,grekise po dojka me na be pa qe?. Kujdes nuk permendet déri askkund e eshte teme n1 per greket.

  Reply to this comment
 13. Llazar May 25, 00:40

  Qenkan vrare 11000 ushtare grekë ne Shqiperi nga ushtria itlaiane qe u mund keq….!? Kujdes vellezer.Greku mbetet grek. Edhe ne se eshte e vertete,që nuk e besoj ne asnje menyre, le t’i marrin eshtrat ne dheun e tyre.,ndrzshe do te pushtojne dhe kthejne ne toke greke gjithe jugun e Shqiperise. Tani qe i kane rene breket greku kerkon te ngecet diku… tek ne si perhere.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*