Kotzias: Emri “Sllavomaqedonia” nuk pranohet nga shqiptarët

January 11, 2018 14:33

Kotzias: Emri “Sllavomaqedonia” nuk pranohet nga shqiptarët

 

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias, ka përmendur, ndoshta për herë të parë, se implikimet për çështjen e emrit të Maqedonisë, lidhen edhe me faktorin shqiptar.

Gjatë një interviste për tv Antena 1, Kotzias është pyetur për variante “Sllavomaqedonia” dhe “Maqedonia e Re”, me idenë nëse kompromisi merr parasysh kriterin gjeografik apo edhe diçka tjetër.

Sipas ministrit, emri i parë përjashtohet sepse atë e kundërshtojnë shqiptarët.

“Emri Sllavamaqedonia, i referohet sllavëve, që janë një nga komponentët e shtetit që sot e quajmë FYROM.

 Shqiptarët e kundërshtojnë drejtpërdrejt çdo emër si “Sllavomqedonia”, sepse ata besojnë se i përjashton si komponent i këtij shteti.

Qeveria po diskuton për një emër të pranueshëm për të gjitha përdorimet”, është shprehur Kotzias, sipas Respublica-s.

Çështja e emrit vijon prej më shumë se dy dekadash mes Greqisë dhe Maqedonisë, ndërkohë që negociatat e tanishme që po i afrohen një konkluzioni, marrin në konsideratë edhe faktorin shqiptar.

January 11, 2018 14:33
Komento

8 Komente

 1. mirel January 11, 15:02

  Ej cpo behet.. Ne vend te kundershtoje Shqiperia kundershton Greqia per shqiptaret.
  Kotzias e meriton te jete kryeministri i shqiptareve. Ndersa Ramuti vetem deklaroi arritje per gjuhen shqipe.
  Me duket per emrin ra dakort. Nuk ka degjuar asnje lloj lloj proteste nga ana e shqiptareve.
  E kane shitur kete pune

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 12, 08:07

   është fare e thjeshtë mirel!!
   gërkut nuk i ha palla për shqipot,por thjeshtë po thotë se ne nuk duam të përmëndet emri maqedoni në asnjë lloj mënyre!!atë që ne,shqiptarët si idiotë që jemi,anën juridike,ato cic micet e vogla,i quajmë “gjëra koti”,gërku e di fare mirë se nuk janë aq kot!!
   shiko puunën e ligjit të luftës!!tashti dalin me pretendimin se ka qënë mbreti ai që e ka nxjerrë dhe meqë ai nuk është më!?
   nuk ka kush ta heqë,sepse ky është i barabartë me këtë por jo me atë!!
   pra kapen pas gjërave koti për të mos dhënë atë që duhet!
   ata e dinë fare mirë se nesër dikush tjetër mund të përdorë të njëjtat taktika si i përdorin ata!!duhet të ndryshojë vetëm koha!të vijë dikush që i ka bolet më të mëdha se ata dhe të kapet pas një gozhde të nastradinit!!
   sa për përkushtimin që kanë politikanët grek për interesat e shtetit të tyre,ke shumë,absolutisht të drejtë!!unë do të kisha ndërruar gjithë politikën tonë me më të keqin e tyre!!
   palloshin tonë të tironës,ose salën,ose këdo qoftë,ata do ta kishin varur në ndonjë hale me kohë!!ata patën respekt për enverin,e vërtetuar nga fotot e atij debilit të agimit të artë tek homazhet në varrin e enverit,sepse dhe ai kishte përkushtim ndaj vëndit të tij!!pavarsisht se ishte një diktator!!
   gërku po ndihmoi shqiptarët e maqedonisë për vendosjen e emrit iliridë ose diçka të ngjashme!?
   do ti përulen më shumë se erdoganit!!

   Reply to this comment
   • Toger Lukashi January 12, 08:52

    Po negociatat e emrit Maqedonia i ben me Shqiperine apo me Greqine ? Jeni a sjeni ne vete ju? Çpune ka Rama ne negociatat per emrin?

    Reply to this comment
   • sopiqoti January 12, 09:55

    O zoti “..anticensure.. Me keto brockulla qe na rjeshton kuptoj se je vet ‘”nje pallosh” qe ja kalon disa here palloshit te Tirones.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 12, 10:32

     o sjeqiplot
     ku janë brroçkullat??
     tek këmbëngulja gërke,27 vjeçare,për mospranimin e emrit maqedoni??apo tek “çështjea çame” nuk egziston??apo mos vallë tek “kush ka të drejtë ta heqë ligjin e luftës”mbreti a presidenti??
     apo te devotshmëria e palloshit të tironës,në dhënjen e nështetësisë,varreve pa limit,detit nesër,shefit të SHISH!?
     pra me çfarë ja kaloj disa herë palloshit të tironës??
     eh mor sjeqiplot,mor shkëdhat lulishtesh,mos vallë të kam sharë gërkun e mutit dhe ti mbron shërbëtorin e tij 2 metrosh?

     Reply to this comment
 2. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar January 11, 19:34

  O Qirje kociu jeni mesuar ju me te nderruar emra, i fusni nje eqi se qi dhe behesh “grek” anadolli. “Pelopnezi” Qirje kociu e ka emrin MORE , ju e nderruat se vrat dhe pret nje popull te gjithe.,s’ic bet me camerin dhe tani thoni nuk egziston. Maqedonia eshte e shqiptareve Qirje kociu. Mos u Mundoni te lani mutin me shurre Qirje kociu. Bolle u mori kisha terroriste “greke” ne qafe

  Reply to this comment
 3. Z/K January 11, 20:34

  Vejani emrin Maqedonia ilire.

  Reply to this comment
 4. Alb2277728 January 12, 02:31

  Per emrin “sllavomaqedonia” kunderstojn SHQIPTARET qe banojn ne Maqedoni ne tokat e tyre autoktone. Sa per illustrim; Zijadin Sela me shok.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim