Kotzias: Ligji i luftës me Shqipërinë, budallallëk historik

January 2, 2018 16:23

Kotzias: Ligji i luftës me Shqipërinë, budallallëk historik

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një intervistë për mediat greke ka vlerësuar marrëdhëniet me Shqipërinë.

Kryediplomati thotë se ligji i luftës duhet të hiqet, pasi është i pakuptimtë, ndërsa i cilëson të frytshme takimet me homologun Bushati dhe vendimin për dhënien e shtetësisë për Janullatos.

 “Problemin me të madh që ndjejne shqiptarët, është se nuk është shfuqizuar mjaftueshëm zyrtarisht ligji i gjendjes së luftës, Greqia sigurisht do të përgjigjet . Dhe nuk mund të ketë asnjë pengesë formale, apo një  dyshim formal se të dy vendet janë në gjëndje lufte. Këto janë budallalleqë historike dhe duhet të mbarojme me to.

Marrëdhëniet mes dy vendeve janë përmirësuar, mos dyshoni për ketë. Ligji i luftës duhet hequr, pasi është i pakuptimtë”, deklaroi në një intervistë per gazeten greke Real News.

Dy vendet, Shqipëria dhe Greqia janë duke diskutuar për disa çështje të vjetra, si kufiri detar, çështja çame, por edhe tema të tjera të nxehta, mes tyre ligji i luftës për të cilin Athina zyrtare duket se ka rënë dakord për heqjen.

January 2, 2018 16:23
Komento

16 Komente

 1. Cymbalist January 2, 16:52

  Lojrat greke me politikanet NAIVE pardesybardhe.
  Kerkojne leshime te reja ne kembim te heqjes se ligjit idiot te luftes per te cilin Shqikperia jeton mijra vjet e ne amshim.
  Kujdes politiqene! Mos vazhdoni ne rrugene e tradhtise e te leshimeve qe hapi Sali Berisha!

  Reply to this comment
 2. Sinclair January 2, 16:55

  Ky mesazh i Kociacit me duket preludi i n je tradhetije tjeter koajtte kete vend e kete popull, se per qeverite e pas 1990-s ky vend do te ishte zhdukur.

  Reply to this comment
 3. Sinclair January 2, 16:56

  Ky mesazh i Kociacit me duket preludi i n je tradhetije tjeter.
  Zoti e ruajte kete vend e kete popull, se per qeverite e pas 1990-s ky vend do te ishte zhdukur.

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic January 2, 17:34

  Prej vitesh edhe ne po presim qe Greqia te largohet nga ky budallallek se eshte i pa falshem ky budallalek.!.
  Ky budallalek na kushton shume nga ku ushtaret tuaj nuk len gje pa then per ne shqiptaret duke u bazuar tek ky ligj absurde.!

  Reply to this comment
 5. Adih January 2, 18:09

  Si duken bathet e shendreut , ky vellai i vogel i Saliut ,pardesy bardhi , e paska bitisur detin ne legalitet..
  Si duket , i kane premtuar Greket strehim poitik te gjitheve pjestareve te ketij tranzicioni post komunist ,kur te filloje VETTINGUN AMERIKA DHE BE:.

  Reply to this comment
 6. -Superenveri=Jezusi + Muhameti January 2, 21:45

  Po te krahesohet rendesia e heqjes se ligjit te luftes qe peshon disa” kilogram” me genocidin e cameve ne 1944-45 me kolonelin janullatos..me shitjen e detit dhe varrezat e piketuara sipas vijes vorio epirit qe peshojne miljona tonelata..kuptohet se
  KALI TRO(PO)JES
  DHE GOMARI I CEPANIT

  KANE KAPUR PREJ BOLESH
  PALLOSHIN EDI RAMA
  QE DO NA I FUSE NE BE
  DHE PO NA I FUT MIRE..
  .

  Sot ne 2013 kur greku dhe sot po na shkerdhen me liber shtepie me lobet e tyre ne WDC & Bruksel ka ardhur koha te respektojme Enverin ashtu si kristianet Krishtin dhe myslymanet Muhametin

  PSE ENVER HOXHA ISHTE …CEZARI BALLKANIT:
  HAPNI LETRAT E PARISIT 1946…LUFTEN GREKO SHQIPATRE 1949 DHE KETE NE 1967 QE I THA GREKUT QEPENI KERMA SE NUK E CAJ MENDEREN SE KENI BAZA TE HUAJA..
  JA RIFRESKONI SI POSHTRONTE ENVERI GREKET:

  Greqia ende vazhdon të mbajë në fuqi të ashtuquajturin ligjin e luftës me Shqipërinë. Edhe pse vendi ynë vazhdimisht ka kërkuar heqjen e këtij ligji, nga parlamenti grek ende nuk ka asnjë veprim.

  Tema e “ligjit të luftës” vazhdon të diskutohet edhe 75 vjet pas pushtimit të Shqipërisë nga Italia. Për këtë çështje edhe lideri Enver Hoxha kërcënoi Greqinë se, do të vërë në vend padrejtësitë historike nëse shteti fqinj sulmon kufijtë e Shqipërisë me justifikimin e ‘ligjit të luftës’.

  “Në qoftë se nëse ndonjërës prej tyre nuk u pëlqen fqinjësi e mirë dhe korrekte atëherë aq punë na prish… anarkofashistët grekë kanë gati 25 vjet që deklarojnë se janë në gjendje lufte me Shqipërinë për arsyen bindëse se Italia fashiste që sulmoi me armë dhe pushtoi Shqipërinë në 1938-n që pushtoi dhe Greqinë. Duhet një logjikë e një fashisti grek që të gargariset 25 vjet me radhë me këtë ide gjeniale dhe unikale.”

  Hoxha e vazhdon fjalimin e tij duke thënë “Shqipërisë nuk i prishet gjiza se Greqia deklaron se ndodhet në gjendje lufte”. Në fund Zeusi i shqiptareve Enveri i Madherishem kërcënon Greqinë se nëse sulmon kufirin shqiptar “do të vihen në vend padrejtësitë historike që u janë bërë shqiptarëve”.( kujtojme ne ate kohe se Greqia ishte mbushur me baza amerikane …)

  Reply to this comment
 7. Mbroni Shqiperine e kercenuar nga greku e tradhetaret e brendshem January 2, 22:25

  Ben leshime Edi Rama por dot vihet kunder popullit yte tij e kunder Shqiperise dhe ai duhet te mendohet mire per pasojat e renda qe do te kete kjo pe vendin tone por edhe per emrin e fatin e tij personal

  Reply to this comment
 8. Besion January 2, 22:30

  Lidhja e votges se krimbur greke me hyrjen e Shqiperise ne BE eshte nje kurth i perbashket i regjimit antishqiptar te Athines dhe bashkepunetoreve te tyre (=tredhetare te kombit) ne Shqiperi.
  Nuk ka shqiptar te ndershem qe mund ta perligje leshime te tjera Greqise (me vareza te armiqve ne trojet tona). Historia do te denoje pa meshire kedo qe do te beje leshime per kariket e ndyra qeveritare.

  Reply to this comment
 9. Pellazgos January 3, 01:26

  Keq te na e heqin,keq te na e mbajne brenda lo……..en e luftes.
  Deri tani a koheshit,jo nuk ne e nxjerr,jo na e mban,nuk na e heq,po tani qe do na e nxjerrin pse ankoheni?

  Reply to this comment
 10. spatari January 3, 14:05

  PO PSE TANI E KUPTOI KY BUDALLAI

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 3, 15:38

   jo mor jo!!
   ky nguli gozhdën 77 vjet më parë dhe sot po të merr tërë shtëpinë!!
   a mund të më thuash se kush është budallai në këtë mes??
   ne apo ai??
   më duket se jemi ne jo vetëm budallenj por dhe GOMERË TË LINDUR!!

   Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 January 3, 15:27

  “Këto janë budallalleqë historike dhe duhet të mbarojme me to.”
  pra është një budallallëk historik që është mbajtur në këmbë nga ju që tash e 77 vjet!!
  ju po bëni sukur po kërkoni heqjen,shfuqizimin e tij(sepse akoma nuk është shfuqizuar)duke e shkëmbyer me kërkesa tuajat!!
  pra shqiptarët duhet të lëshojnë në kufirin detar,duhet të parnojnë kërkesa tuajat idiote për minoritete që nuk egzistojnë,për prona që janë dhënë si reformë agrare,pra iu janë hequr pronarëve të ligjshëm shqiptarë për të legalizuar pronarë minoritarë(dikur argatë në ato prona),duhet të greqizojnë kishën autoqefale shqiptare,duhet të vënë në krye të SHISH një gërk,VETËM E VETËM QË JU TË HIçNI NJË BUDALLALLËK TUAJIN??
  e shikoni o shqiptarë të tredhur në kokë??
  e shikon o net pelivani taksist,o aliu koqe i selenicës se po jepen gjërat tona për idiotësitë e gërkut??
  kush del i fituar në këtë “ndeshje”??
  PRONARI I SHTËPISË APO GOZHDA E NASTRADINIT??
  tashti vazhdoni e flisni për larpamësinë miopike të viziokarit të tironës!!!!!!!!!
  rracë idiotësh,bythëlëpirës partiak!
  hale që shiteni falas!

  Reply to this comment
 12. anticensurë25642654 January 3, 15:45

  “Këto janë budallalleqë historike dhe duhet të mbarojme me to.”
  pra është një budallallëk historik që është mbajtur në këmbë nga ju që tash e 77 vjet!!
  ju po bëni sukur po kërkoni heqjen,shfuqizimin e tij(sepse akoma nuk është shfuqizuar)duke e shkëmbyer me kërkesa tuajat!!
  pra shqiptarët duhet të lëshojnë në kufirin detar,duhet të parnojnë kërkesa tuajat idiote për minoritete që nuk egzistojnë,për prona që janë dhënë si reformë agrare,pra iu janë hequr pronarëve të ligjshëm shqiptarë për të legalizuar pronarë minoritarë(dikur argatë në ato prona),duhet të greqizojnë kishën autoqefale shqiptare,duhet të vënë në krye të SHISH një gërk,VETËM E VETËM QË JU TË HIQNI NJË BUDALLALLËK TUAJIN??
  e shikoni o shqiptarë të tredhur në kokë??
  e shikon o net pelivani taksist,o aliu koqe i selenicës se po jepen gjërat tona për idiotësitë e gërkut??
  kush del i fituar në këtë “ndeshje”??
  PRONARI I SHTËPISË APO GOZHDA E NASTRADINIT??
  tashti vazhdoni e flisni për larpamësinë miopike të viziokarit të tironës!!!!!!!!!
  rracë idiotësh,bythëlëpirës partiak!
  hale që shiteni falas!

  Reply to this comment
 13. I URTI January 3, 18:14

  Eshte budallallek i qellimshem , qe me vetedije te plote e per qellime thellesiosht armiqesore ndaj Shqiperise ,. mbahet e insistohet edhe sot , dhe…./.. pastaj “cuditen” se pse nuk na duan , bile na urrejne me shpirt shqiptaret !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*