KPA e shkarkoi nga detyra, Muçi e dërgon çështjen në Strasburg

November 21, 2019 16:47

KPA e shkarkoi nga detyra, Muçi e dërgon çështjen në Strasburg

Besnik Muçi nuk është më pjesë e sistemit të Drejtësisë.

Ligjërisht nuk është më as anëtar i Gjykatës Kushtetuese, duke e rikthyer në pikën zero funksionimin e kësaj gjykate.

Prokurori Besnik Muçi pati një reagim të ashpër pak minuta pasi doli nga salla e Kolegjit të Posaçëm të Apelit, prej nga mori vendimin e shkarkimit nga detyra.

Pasi argumentoi se vettingu duhej të ndërpritej në momentin e dekretimit dhe betimit të tij si anëtar i Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi, i përzgjedhuri i presidentit Meta, si një anëtar kushtetues ka vendosur dërgimin e çështjes në Strasburg.

Sipas burimeve, bëhet e ditur se Muçi ka pajtuar një zyrë avokatie në Tiranë, e cila ndjek këto procedura në Strasburg, me bindjen se gjetjet e Komisionerit Publik dhe më tej vendimi i Kolegjit të Posaçëm të Apelit nuk janë të drejta.

Gjithashtu Muçi ka siguruar edhe dokumente për gjetjet mbi pasurinë dhe pastërtinë e figurës, pika mbi të cilat u bazua edhe vendimi për shkarkimin.

Muçi tha: Shkaku i parë është diferenca financiare e 4 viteve në shumën 6 milionë lekë të vjetra. Shkaku i dytë është mosdeklarimi i tokës bujqësore që bashkëshortja ime ka marrë në vitin 1991. Por bashkëshortja ime e ka pasur këtë me burim të ligjshëm dhe shkaku shkaku tjetër, mosdeklarimi i një banesë të ndërtuar në vitin 1985 nga prindërit.

Për Muçin, përveç problemeve me pasurinë pati edhe kontestime të tjera që kishin të bënin me figurën dhe për pasojë cënimin e besueshmërisë së qytetarëve tek një gjykatës, apo prokuror.

Çështja do të merret në shqyrtim nga Gjykata Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut dhe deri atëherë Besnik Muçi nuk mund të jetë, as prokuror, e as anëtar i Gjykatës Kushtetuese.

j.l./ dita

November 21, 2019 16:47
Komento

8 Komente

 1. Drejtesia e popullit November 21, 17:02

  Nje i korruptuar me pak ne sistemin e drejtesise . Flm Reforma ne Drejtesi ! Skrtimi i degeve te kalbura po behet me kujdese dhe drejtesi perfekte .

  Reply to this comment
  • nik November 21, 17:55

   Benik Muci eshte nje nga juristet me te pergaditur dhe nje vlere per sistemin e drejtesise.
   Besnik Como ish kryetar i gjyaktes se Tiranes kur partia socialiste ishte ne pushtet ne 1997- 2005 militant i paratise socialiste.
   Albana shtylla perfaqesuesja e partise socilaiste e propozuar per amnetare te komisionit qendror te zgjedhjeve dsa vite me pare.
   Domethene eshte nje lesh mash i pergaditur per te goditur kundershtaret politike dhe qe eshte e veshur si reforma ne drejtesi.
   Perfaqesuesit nderkombetare po paguhen nga taksate tona te shqipetareve per tu tal;lr me ne. na kane lenepa gjykate te larte dhe gykate kushtettuese dhe tanbi duna te na marrin dhe sovranitetin.
   Populli duhet te reagoje. Ky eshte nje pushtimi i ri ose rruge drejt nje diktature te re.

   Edvin rama po shkatterron shqiperine.

   Turp per lulezim bashen qe pranoi dhe votoi per reformen ne drejtesi .
   Ambasadoret nuk kane te drejte te nderhyjne ne punet e mbrendeshme te shtetit shqipetar.
   Aty ku futet Amerika dhe ben ligjin nuk ka shtet. Shembujt jane konkret Iraku, Siria, vende et shkaterruara nga nderhyrja e shteteve te tjera.
   Ambasadoret perfaqesojne vendet e tyre por nuk kane te drejte te nderhyne ne punet e mbrendeshme te shtetit shqipetar dhe te cfaredo lloj shteti.

   Perse nuk veprojne ambasadoret tane ne amerike e vende te tjera me nje gjuhe dhe menyre te tille ?
   Sepse nuk eshte e drejte dhe ligjshme.

   Reply to this comment
   • katarakti November 21, 18:32

    Ke plotesisht te drejte Niku. Eshte Rama ai qe ka shkaterruar Shqiperine. Qe zhduku nga faqja e dheut mbi 400 fabrika, uzina, ndermarrje dhe kombinate gjate viteve 1991 – 1996. Sepse ishin ndertuar ne kohen e komunizmit gjakatar. Eshte po ashtu Rama qe i shiti dhe i çoi per skrap te gjitha armatimet e ushtrise shqiptare. Eshte po ai qe shkaktoi Gerdecin. Mos te flas ketu per rolin e tij famekeq ne ngritjen e piramidave financiare te fajdeve qe i vune flaken gjithe vendit, saqe nuk ka më burre nëne qe te ringreje perseri në kembe Shqiperine. Je shume i sakte dhe i mençur Niku. Edvini, Edvini – ai eshte fajtori.

    Reply to this comment
   • Zagolli November 21, 19:01

    O Nik te qr! Po ti ku i di hallet e shqiptareve me drejtesine e zeze te SaliMetes qe na rropen per se gjalli. Aq me keq ky plehre qe ishte ne raport te vazhdueshem financiar me bandat

    Reply to this comment
 2. Skrap Ardhiu-President i skiptarve: November 21, 17:18

  Ja pra qe krisma nuk ka patur!
  Vetem sa me tremben pak Blushin tim.

  Reply to this comment
 3. fteri November 21, 19:23

  Jashtë,jashtë , sistemit prokuror B. Muçi e ka vendin .Le të ankohet deri në strasburg apo në kup të qiellit le ti shkoj britma ,maskarejt e drejtësisë aty e kan vendin ,si ky edhe çdo hajdut e kriminel tjetër i drejtësisë.

  Reply to this comment
 4. shkoder November 22, 00:05

  Me ca lekesh po e con ne Strasburg dosjen,ankimimin Muci???Plehrat qe vetem kane vjedhur,jo vetem jashte sistemit Por ne REC!

  Reply to this comment
 5. Adih November 22, 01:34

  O Z MUCI ,e paska hedhur ankimin tend per ne Strasbourg.
  Si do e justifikosh token qe e ke perlare me ligjin famekeq 7501.Me cfare surrati do e kerkosh . Dhe nga ana tjeter , une jam sot e 10 vite ne strasbourg kondra shtetit shqiptar pronar i vertete dhe jo i ligjit 7501 ,dhe sme ka dale akoma vendimi .Kur te shkosh 75 vjec atehere do maresh pergjigje te garantoj une .Dhe ti nuk je LUL Basha qe e mbaroi ne kohe rekord , ku ishte mbas meje 8 vite mbrapa .Edhe ne qofte se te del para meje ,do hankohem ne kete gjykate , me te drejte , pse nuk mban rradhen .E kjo tragjeti ka ardhur nga ju gjygjtare e prokurore qe nuk keni zbatuar kushtetuten ,ligjin ,natyrisht te perkedhelurit e kesaj bande 30 vjecare neokomuniste ne pushtet …Ske per ta fituar llogjikisht dhe mbi te gjitha me ligj .Apo ta ka ” legalizuar Lame lamashi i Rames kete toke te tjeter kujt qe une i them e kondra ligjeshme dhe eshte harram ,dhe kerkush nuk do i gezoje . Sinqerisht e jurist Besnik Muci ,po te rronte balzaku , do kishte per te shkruar romanin tragjiko komik me te bukurin ne bote ,per ligjin 7501 ..Po nga Gjiri i Lalzit ke ndonje vile , se te gjithe vipat ne toke te xanum kane ndertuar sarajet e tyre ,si ne mall te babes..Ah moj kasolle ku na mblodhe .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim