Shtyhet seanca ndaj ish-Kryeprokurorit, KPA: Të njoftohet Llalla!

May 16, 2018 11:18

Shtyhet seanca ndaj ish-Kryeprokurorit, KPA: Të njoftohet Llalla!

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka vendosur që të përsëritet njoftimi për ish kryeprokurorin Adriatik Llalla, nisur nga fakti se vetë Llalla nuk ka dijeni për procesin, dhe plotësimin e prokurës për avokatin e tij Sokol Hazizaj, për vazhdimin e procesit.

“Vendos: Ti kërkojë përfaqësuesit, avokatit Sokol Hazizaj plotësimin e prokurës të datës 10.4 2018 duke u shprehur në mënyrë të posaçme vullnetit të përfaqësuarit për t’i dhënë përfaqësuesit të tij tagrat. Vendos të përsëritet njoftimi i ankimit të subjektit të rivlerësimit si dhe të njoftohet për seancën subjekti i rivlerësimit, zoti Adriatik Llalla”, tha kreu i trupit gjykues.

Avokati kërkoi që dita e ardhshme e gjykimit të jetë jo më pak se 15 ditë, kohë që i duhet për të marrë prokurën për vijimin e procesit. Seanca u vendos për në 31 maj në orën 10.00.

Gjatë seancës Hazizaj tha se vetë Llalla nuk është në dijeni të procesit dhe se vetë ai ka më shumë se 2-3 javë pa komunikuar me klientin e tij.

“Në dijeninë time nuk ka dijeni, por unë kam tagrin që ta paraqesë. Komunikimi i fundit më shumë se 2-3 javë”, tha ai, duke shtuar se dokumentet e tërhequra ia ka dorëzuar familjarëve të tij.

Kolegji i Posaçëm Apelimit mori në shqyrtim çështjen e dorëzuar nga Komisioneri Publik, ku kërkohet që ish-Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla t’i nënshtrohet vettingut.

Procesi ndaj Adriatik Llallës u ndërpre nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit pas dorëheqjes së ish-kryeprokurorit nga e drejta për t’u emëruar gjyqtar apeli dhe rrjedhimisht nga i gjithë sistemi i drejtësisë.

Verdikti u mor në atë kohë nga trupi gjykues i KPK me kryesues Roland Ilia dhe anëtarët Pamela Qirko dhe Olsi Komçi. Por, ky është rezultat i njëjtë sikurse edhe ai i një trupe tjetër gjyqësore të KPK, e cila po për shkak të dorëheqjes si gjyqtar kushtetues i ndërpreu vettingun edhe Besnik Imerajt.

Shtegu për dorëheqje në çdo kohë, që do të thotë shpëtim nga vettingu u hap pikërisht nga Gjykata Kushtetuese gjatë interpretimit të ligjit të rivlerësimit.

Dosjet e të dorëhequrve dhe të të papërshtatshmëve arkivohen, por nëse kërkohen nga prokuroria, atëherë ata i nënshtrohen edhe kontrollit penal.

o.j/dita

May 16, 2018 11:18
Komento

7 Komente

 1. Drinizi Bardhi May 16, 11:32

  Të nderuar komentues a nuk ju duket pak si e pazakontë kjo shtyrje seance? Unë mendoj se filluan hilet domethënë marifetet e asaj që thuhet: shtyje, shtyje se ashtu arrihet të shlyhet.
  Drinzi Bardhi

  Reply to this comment
 2. Alan May 16, 12:17

  “VETING PACAVURE”

  Reply to this comment
 3. Drejtesia May 16, 13:36

  Me ka humbur prekurori i pergjithsum. Nuk e di ku e lashe! A e ka pare njeri? Nga jashte duket si derr. Po ta hapesh eshte plot me para te qelbura. Fshinte [email protected] me to.
  Kush e gjen ta dorezoje ne polici se vij e marr vete.

  Reply to this comment
 4. xxx May 16, 14:11

  Shqiperia te asistohet ligjerisht nga euripa sidomos amerika per pershpejtim te procedimeve dhe shterim imediat te burimineve financiare te gjyqtareve te dyshuar ne korrupsion.
  Drejtesise sone e mefshte po i shpetojne nga vrimat e rrjetes peshqit qe arrin te zere. Duhet pershpejtim.
  Si ka mundesi i lejojne te perdore parate e korrupsionit LLalles qe te paguaje avokat perfaqesues per perfaqesim. Po tjter cben llalla e familja me ato para…?
  Perdorimi i parave te korrupsionit nga te akuzuarit per ti shpetuar akuzave eshte flagrante dhe rrezikon procesin
  Avokati ti caktohet nga shteti i paguar nga shteti. Llalla te mos kete opsion tjeter.

  Reply to this comment
 5. fteri May 16, 14:59

  Ore gjyqëtar dhe prokuror legena ,kur do ta lini mashtrimin me popullin ? ,Po ju shtytë seancën për ta nxjerr të pa fajshëm Llallën ,pasi edhe në Zelandën e RE po të ishte ai do ishate lajmëruar .

  Shtyrja e seancës ndaj Llallës është korrupsion ekstrem dhe modeli më i urryer që mbretron sot prokurorinë e gjykatat e shkërdhyera shqiptare..

  Reply to this comment
 6. fteri May 16, 15:00

  Ore gjyqëtar dhe prokuror legena ,kur do ta lini mashtrimin me popullin ? ,Po ju shtytë seancën për ta nxjerr të pa fajshëm Llallën ,pasi edhe në Zelandën e RE po të ishte ai do ishte lajmëruar .

  Shtyrja e seancës ndaj Llallës është korrupsion ekstrem dhe modeli më i urryer që mbretron sot prokurorinë e gjykatat e shkërdhyera shqiptare..

  Reply to this comment
 7. alphade May 16, 18:07

  Jo driniz…nuk shpetojne……!!! Tashme hilete dhe marife-
  tet nuk pine uje me ….!!! Sepse e ka marrre ne dore
  Amerika dhe Europa…..! Keto dite u perhapen fjale se
  gjoja Gjermania nuk do ta “dorezoje” LLallen !!! Dhe te
  gjitha keto i perhap demoni i Vicidolit dhe viktimat e shpe-
  llave sapo e boton ne ” facebook” ,” baca” e besojne ?!
  Nuk e dine keto “inerte” se “baca” edhe kur flen,sajon,
  shpik,sajon si nje delirant skizofren i semure. Dhe ka are-
  sy t’i beje te gjutha keto shpifje e mashtrime ! Eshte nje
  lufte per jete a vdekje. O duhet t’i shpetoje shpates se
  Demokleut,DREJTESISE, bugut dhe konfiskimit te pasu-
  rise se familjes se tij, sepse Ai vete ka “vetem” 129 m2
  shtepi me Sllobodanken dhe “harron” te permende Gji-
  rin e Lalezit qe ben kros cdo jave….!
  Nuk shpetojne …..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?