KPK shkarkon gjyqtarin e Kushtetueses, Gani Dizdari

July 16, 2018 09:35

KPK shkarkon gjyqtarin e Kushtetueses, Gani Dizdari

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka vendosur të shkarkojë nga detyra gjyqtarin e Gykatës Kushtetuese, Gani Dizdarin.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konstatuar për këtë gjyqtar probleme me pasurinë si dhe me pastërtinë e figurës, pasi sipas verifikimeve përkatëse ai shoqërohet me persona me precedentë penalë, ndër të cilët përmendet edhe nipi i tij A.L.

A.L rezulton të jetë dënuar vite më parë për “ushtrim të ndikimit të paligjshëm te personat që ushtrojnë funksione publike”.

Konkretisht, ai së bashku me persona të tjerë kanë ushtruar ndikim në vitin 2012 tek një trupë gjykuese e Gjykatës së Lartë, që të lirohej një person i cili ishte dënuar me 20 vjet burg për vrasje.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka deklaruar se gjyqtari Dizdari ka udhëtuar disa herë jashtë vendit me automjetin e nipit të tij, bazuar në të dhënat e sistemit TIMS.

s.a/dita

July 16, 2018 09:35
Komento

3 Komente

 1. Arber I July 16, 10:19

  Mashe e kryekriminelit Sali Berishovicit!

  Reply to this comment
 2. LORA July 16, 11:14

  Lajm i bukur.

  Reply to this comment
 3. tonia July 16, 19:48

  Te tille bandite duhen derguar ne gjyq dhe sa me pare!Ky do te ishte lajmi me I mire!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?