Krakëllimat luftënxitëse të korbave politikë

November 29, 2017 23:30

Krakëllimat luftënxitëse të korbave politikë

Viktor Malaj

 

Kryeministër, kurseja Shqipërisë një ’97 të dytë!”- Petrit Vasili

Pakkush mund ta vërë në dyshim që Shqipërisë dhe shqiptarëve iu nevojitet një qeverisje më e mirë se kjo që kemi. Po ashtu, pakkush me arsye të shëndoshë beson se kjo qeverisje më e mirë mund të vijë nga ata që populli shqiptar i largoi me votë, sepse e shfrytëzuan qeverisjen për të majmëruar veten dhe klanet e tyre me pasuri të zhvatura në forma të paligjshme. Fakti që përballë qeverisë aktuale ndodhen një grup politikanësh pa vlera, tashmë të diskredituar, mund të jetë fatmirësi për qeverisësit e sotëm por, pa asnjë dyshim, përbën fatkeqësi për popullin shqiptar dhe të ardhmen e tij. Përbën fatkeqësi sepse nuk i shtrëngon sa duhet qeverisësit aktualë të përmirësohen dhe, akoma më keq, paralajmëron mundësinë e një qeverisjeje të ardhshme edhe më të padenjë në rast rotacioni.

Për shkak të së kaluarës së padenjë dhe për shkak të sjelljes dhe qëndrimeve të sotme të papërgjegjshme udhëheqësit kryesorë të opozitës aktuale shqiptare nuk shfaqin asnjë vlerë të qenësishme para popullit. Nga kundërshtues të veprimeve të gabuara të pushtetit, siç duhej të ishin, ata janë kthyer në kundërshtarë të marrë të gjithçkaje që ndodh në Shqipëri dhe që lidhet ose jo me qeverinë. Nga instrument ndreqës i të metave dhe gabimeve politike qeverisëse ata përpiqen të luajnë rolin e mohuesve, bllokuesve dhe shkatërruesve të çdo veprimi të pushtetit, pavarësisht nëse është i drejtë apo jo, i ligjshëm apo i paligjshëm.

Një grup individësh politikë, të padëshiruar dhe të papranueshëm për shumicën e shqiptarëve, kërkojnë që të fitojnë simpatinë dhe përkrahjen e popullit, jo duke ndrequr së pari veten e tyre, duke pranuar e dënuar sjelljet dhe fajet e kryer për të cilët edhe i ka ndëshkuar populli, por duke nxirë pa pushim dhe pa kufi gjendjen aktuale dhe, pastaj, duke kaluar deri në kërcënime dhe thirrje kobzeza për Shqipërinë dhe shqiptarët.

Politikanë dhe parti politike që merren me tymin nëpër shkolla, me gjobat e policisë në rrugë, që kundërshtojnë vjeljen e ligjshme të taksave nga institucionet përkatëse apo që çdo investim që bën qeveria sipas buxhetit të miratuar përpiqen t’ia shesin popullit si vjedhje të bërë nga kryeministri dhe ministrat, e të tjera si këto, nuk mund të jenë tjetër veçse batakçinj që pengojnë funksionimin normal të shtetit. Disa nga këto figurina politike janë aq toksike sa helmojnë jo vetëm dëgjuesit që duan një qeverisje më të mirë, por edhe vetë formacionin politik që sundojnë apo bëjnë pjesë si “elitë”.

Pasi e panë se dështuan në pengimin e Reformës në Drejtësi dhe si të tillë u stigmatizuan edhe nga bashkësia ndërkombëtare por dhe nga shumica e shqiptarëve, tani derdhin lot krokodili dhe na thonë se reformën në drejtësi mund dhe duhet ta bëjnë vetëm ata. Pasi u bënë qesharakë deri në bezdi me epopenë e Çadrës ku patën shpallur “Republikën e Re” dhe nga i dërgonin kryeministrit legjitim ultimatume për dorëheqje, dolën prej saj të ngazëllyer ngaqë kryeministri u bëri shumë lëshime politike, tani kanë vënë kujën dhe na thonë se Rama ua ka hedhur, se “Nuk ka konsensus të PD-së me këtë qeveri, me këtë mazhorancë dhe me Edi Ramën.

Opozita është totalisht kundër kësaj qeverie për jetë a vdekje” (L. Basha). Vini re: për jetë a vdekje! Ky është morali dhe koncepti për demokracinë dhe opozitarizmin i “të shkolluarve në Perëndim”. Fatkeqësisht, shkollat, si në Lindje ashtu edhe në Perëndim, nuk përgatisin dhe as japin diploma që vërtetojnë qenien “njeri”, por thjesht për teknikë në fusha të caktuara. Qenia ose jo njeri, pasja ose jo moral dhe dinjitet është diçka vetjake dhe formohet e ndikohet edhe nga shumë faktorë të tjerë që nuk kanë kurrfarë lidhjeje me shkollën.

Sjelljet e kësaj skote politikanësh janë tipike për individë me personalitet të shformuar dhe të keqmësuar me pushtet të pamerituar dhe të shpërdoruar. Duhet të jetë e padurueshme dhe e papërballueshme për ta që, nga sundimtarë të papërgjegjshëm dhe fodullë, ta shohin veten në rolin e tellallëve të papërfillur dhe, madje, të tallur.

Duke qenë me ndërgjegje të pavrarë për çfarë kanë bërë në të shkuarën ata bëjnë çmos të turbullojnë të sotmen për t’u ringjitur atje ku ishin dhe ku s’e meritonin dhe as e meritojnë të jenë. Por, duke u ndjerë të pashpresë, hakërrehen për turbullira, “revolucion”, përmbysje dhe kaos.

Megjithëse votimet kanë përfunduar dhe, siç thotë Komisioneri i BE-së, Johanes Han, “Rezultatet e zgjedhjeve ishin një vendim i qartë politik dhe votuesit e kanë thënë qartë fjalën e tyre… Ne kemi investuar shumë dhe rezultati do të jetë një anëtarësim në BE”, korbat politikë të mbetur pa pushtet predikojnë se “Qeveria që lindi sot nga gropa e ujërave të zeza të votave të drogës dhe të krimit asgjësoi që në lindje të saj integrimin evropian…”. Kështu thotë shkollëshumi P. Vasili. Megjithëse Perëndimi thotë se “Jemi shumë të kënaqur me përparimin që ka arritur Shqipëria… Ne mbështesim qeverinë që ka dhënë shembullin…” (Hoyt Brian Yee), opozitarët “atdhetarë” kërcënojnë se “Në Shqipëri nuk do të ketë as stabilitet, as rend, as drejtësi, as liri, as demokraci, as përparim me Edi Ramën në krye të qeverisë” (L. Basha).

E, ndërsa raportuesi për Shqipërinë në BE, Knut Fleckenstein thotë se “Për shkak të punës së mirë të qeverisë, si dhe të parlamentit, unë jam i sigurt se negociatat (me Shqipërinë- V.M.) do të fillojnë në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm” dhe “Procesi i Vetingut, në përgjithësi, po shënon progres dhe është në drejtimin e duhur” (Gjenoveva Kalavera- Kryetare e ONM-së), për opozitaren shqiptare, “qelibaren” Kryemadhi ,”Sot e kësaj dite kjo reformë ka rënë”.

Drejtuesit kryesorë të opozitës politike shqiptare përpiqen të bindin popullin se ata janë misionarë të luftimit të krimit në Shqipëri dhe se do të jetë fatlume dita kur atyre t’ua besojnë shqiptarët këtë mision. Kur i shikon dhe i dëgjon çdo ditë këto figura të konsumuara politikisht për shkak të mjerimit moral, kur kujton sjelljet dhe bëmat e tyre në pushtet, vetvetiu pyet veten: Janë apo nuk janë pikërisht ata që i kishim deri dje mbi krye?

Këta, me demek, do të na sjellin “demokracinë e vërtetë”. E cila qenka kjo “demokraci e vërtetë”, ajo që na e patën demonstruar sa herë kanë qenë në pushtet? Këta shfaqen si kryqtarë të luftës antikanabis dhe na garantojnë për demokraci, por njeriu i thjeshtë u thotë më shumë me mendje se me zë: nuk e kemi harruar “demokracinë e Balilëve dhe të Lazaratit”; këta përbetohen për luftë kundër korrupsionit, por qytetarëve u ndjellin në kujtesë “demokracinë e Rrugës së Kombit dhe të CEZ-it”, nga zhvatën qindra milion euro; këta derdhin lot krokodili për lirinë e medias dhe të qytetarëve, por popullit i kujtojnë “demokracinë e 21 janarit 2011 dhe të djegies së gazetës “Koha Jonë” në 1997″; këta premtojnë përgjegjësi atdhetare në qeverisje, por na sjellin ndërmend “demokracinë e Marrëveshjes së Detit”. Janë të njëjtët apo na bëjnë sytë, xhanëm?

Opozita e sotme flet për shkëputje të lidhjeve të politikës me krimin dhe ka shpalosur dhe tund flamurin Habilaj. Jam në krahun e tyre, por nuk besoj se Habilajt janë më të rrezikshëm dhe më të dëmshëm se bosi i Santa Quarantas të cilin këta opozitarë e kishin graduar zyrtar të administratës së tyre. Me gjithë neverinë që ndiej ndaj trafikantëve të drogës, me gjithë krupën që më shkakton arratisja e oficerëve të lartë të policisë, veprim që flet shkoqur për bashkëpunimin e tyre me trafikantët, nuk mund të besoj se Habilajt janë më të dëmshëm dhe më të përbuzshëm se tutori i prostitutave të Shkodrës, “Tata” i cili, së bashku me dy nga “vartëset” e tij kaluan disa net në “Çadrën e Lirisë” të opozitës në maj 2017, duke ndihmuar në sjelljen e “demokracisë së vërtetë” për shqiptarët dhe Shqipërinë. Apo jo?

Dhe, nuk mjaftohen me vrerin e derdhur brenda vendit por besojnë se do të impresionojnë edhe të huajt kur u thonë se “Edi Rama është jo vetëm rrezik kombëtar por edhe rajonal ” ( M. Kryemadhi ) apo “Nënvizoj se Shqipëria shërben si bazë e operacioneve për organizatat rajonale të krimit të organizuar ” ( L. Basha ). Ky vrer mund t’iu sjellë buzëqeshje vetëm fqinjëve lakmitarë dhe pretendues të kahershëm të domosdoshmërisë së copëtimit dhe sundimit të shqiptarëve për shkak të ” mosaftësive shtetformuese “.

Si për të dashur t’i mbyllë në kafazin e turpit të gjithë korbat e zhurmshëm politikë të Shqipërisë, Sekretari Amerikan i Shtetit Reks W. Tillerson tha: “ Vlerësojmë thellësisht kontributet e Shqipërisë në NATO dhe në Koalicionin për Mposhtjen e ISIS si dhe promovimin nga ju të stabilitetit në rajon. Përgëzojmë qeverinë e Shqipërisë për përpjekjet e saj të vazhdueshme për të vënë në zbatim reforma kyçe, përfshirë reformën në drejtësi, luftën kundër korrupsionit si dhe luftën kundër krimit të organizuar “.

E, ndërsa karagjozllëqet e Bashës, përçartjet e Shehit, pafytyrësia e Mediut apo budallallëqet e Ndokës edhe mund të anashkalohen për një a disa çaste, hakërrimat dhe thirrjet e përsëritura ogurzeza të Petrit Vasilit për përsëritje të ’97 meritojnë vëmendje, neveri dhe ndëshkim moral, politik e deri penal.

Një individ politik që pranoi ta përdornin si xhol në lojën politike partiake për të bërë tranzicionin familjar të udhëheqjes politike ka meritën se është i vetmi kryetar partie në botë që jep dorëheqjen nga drejtimi partiak pasi ka pohuar se, nën drejtimin e tij, partia kishte arritur rezultatin më të lartë historik në zgjedhje. Tani, ky farë burri, është aleat me PD-në që mbajti në krye si drejtues formal të njëjtin individ që e çoi partinë në rezultatin më të ulët në gjithë historinë e saj elektorale.

Një individ politik që ka drejtuar disa dikastere qendrore dhe nuk është në gjendje të tregojë një arritje nën drejtimin e tij, nëse nuk quhen arritje gradimi i të dënuarve ordinerë si drejtorë burgjesh apo vendosja në zyrat dhe drejtimin e ZRPP-ve të bashkive të individëve të inkriminuar që kanë bërë kërdinë me vjedhjet e tokave në Sarandë, Vlorë, Fier, Kavajë, Lezhë dhe Shkoder, ky individ, pra, po përpiqet të bëjë skifterin politik, të na premtojë efikasitet dhe moral politik në një qeverisje të ardhshme të përbërë prej tij dhe stanit ku është duke kullotur. Dhe, jo vetëm kaq por, duke mos duruar qenien pa kolltukë politikë, i kërcënon dhe traumatizon shqiptarët me përsëritjen e një tjetër ’97.

Thellë në vetëdijen e vet, Vasili shpreson dhe beson se mund të vijë një ditë e tillë kur shqiptarët të kenë harruar pasojat e vitit 1997 dhe për rehatinë e të ndenjurave të vasilëve do të djegin Shqipërinë dhe vrasin njëri-tjetrin. Përsëritja e vitit 1997, fatmirësisht, nuk ka gjasa të ndodh edhe pse iu intereson të ndodh tri kategorive shoqërore: politikanëve të diskredituar, pa din dhe iman të Shqipërisë; një numri jo të vogël ish-zyrtarësh thellësisht të inkriminuar që tani janë duke u hequr nga puna apo duke u ballafaquar me drejtësinë dhe shpresojnë se kaosi do t’i shpëtonte nga përgjegjësitë e veprimeve korruptive të kryer në të kaluarën e afërt; gjithë lumpeni për të cilin rënia e shtetit dhe kaosi janë ditë festash dhe “aksionesh” kriminale fitimsjellëse.

Shqiptarët duhet të ndërgjegjësohen dhe të përpiqen për përmirësimin e qeverisjeve të tyre, vendore dhe qendrore, t’i ndryshojnë ato nëpërmjet proceseve të rregullta ligjore dhe të refuzojnë me neveri batakçinjtë e dështuar dhe korbat politikë që kërkojnë të sakrifikojnë Shqipërinë për hir të interesave meskine dhe shuarjes së epsheve të veta sunduese dhe përfituese.

Leckat e përdorura dhe të keqpërdorura politike nuk mund të shërbejnë për fshirjen e “syzeve” me të cilat shikohet dhe projektohet e ardhmja.

November 29, 2017 23:30
Komento

30 Komente

 1. Labi November 30, 00:00

  O zoti Viktor ju lutem mos u merrni me tashmë kufomat e politikës shqiptare por bëni opozitë ksaj qeverie klienteliste me politika të djathta, shtypëse, militantiste.
  Shqipëria sot ka nevojë për një opozitë të vërtetë demokratike konstruktive prandaj bëni opozitë të vërtetë si qytetar patriot, demokrat dhe intelektual.

  Reply to this comment
  • O kasolle ku na mblodhe... December 1, 19:07

   Mos e besoni po deshe te nderuar lexues, por mesazhi i meposhtem eshte postuar fillimisht nga nje patriot i shqyer salbanez me date 4 korrik te 2009, e pra menjehere pas perfundimit te zgjedhjeve parlamentare te 28 qershorit. Asokohe zgjedhjet u fituan aksidentalisht prej cetes PD, e cila beri haleance me simotren e saj LSI.

   Ashtu sic do ta konstatoni dhe pas leximit te mesazhit, “hartim-shkruesi” nuk ka lene emer politikani pa lakuar, me te vetmin qellim, pozicionimin e tij ne krahun e fitimtareve. Per t’ja arritur ketij qellimi ai perdor nje taktike primitive e te dale boje (armiku i armikut tim eshte miku im) permes thurrjes se elozheve per kryecetaret nga njera ane, dhe sulmeve personale kunder humbesve nga ana tjeter.

   Sic mund te konstatohet lehtesisht prej stilit, menyres se te shkrojturit, dhe permbajtjeve me karakter te ngjashem midis mesazhit te meposhtem “hamdi.nez” dhe komenteve tipike te sojit “alban.ez”, shkrimet rezultojne te kene si si autor te njejten koke.

   Pas krahasimit te shkrimeve ajo me qesharakja qendron ke pafytyresia e ketij bishtlekunduri “ala-KAQIan”, qe s’e ka per gje te hidhet sa nga njera dege ne tjetren.

   Dikur enverist, me pas dygishtor, sot ripjelles, dhe neser… ? Nuk eshte se ndryshon kushedi se cfare nga shume sahanlepires te tjere pushtetaresh, POR ajo qe te ben te shkulesh leshte me pacavuret qe shkruan ky dordolec tropojan eshte, se nga njera ane u ben moral te tjereve duke u hequr si njohes dhe mbeshtetes i parimeve te demokracise perendimore, dhe nga ana tjeter u reh shpatullat atyre qe i vune kazmen, e shkaterruan dhe e degraduan kete vend si mos me keq.

   Tani lexim te kendshem dhe kujdes me zgerdhimjet

   Hamdi Dega, Nju Jork

   (fragment i shkeputur nga hartimi)

   Jo vetem ata, por edhe lideri i se majtes Edi Rama qe erdhi ne krye te saj me “politiken e re” ra viktime e injorances se tyre politike. I inxitur edhe nga sejmenet e yesmenet servile qe e miklojne, i yshtur edhe nga percaresit dhe shushunjat politike qe i tregojne gishtin sa here u kthen shpinen, ai paracaktoi si kusht per cdo aleance me LSI-ne dhe parti te tjera te se majtes, qe lindin me shume pikerisht nga diktati i paraardhesit : Une kryeminister dhe askush tjeter …

   Edhe tani qe PS-ja dhe aleatet e saj te dermuar jane ne pakice perballe pozites, zedhenesit e bile edhe lidere me reputacion si Pandeli Majko vazhdojne tu bien te njejtave daulle.

   PS: Mesazhin e plote mund ta lexoni ketu: http://noa.al/lajmi/2009/06/29530.html

   Reply to this comment
 2. Alban Dega November 30, 04:22

  MOS E MERRNI SERIOZISHT

  PETRIT VASILI ESHTE NGA ATA QENE QE LEH SHUME PO NUK KAFSHON !

  Reply to this comment
  • Flutura November 30, 21:06

   O Alban, prapa Vasilit eshte Saliu me Ilirin e Moniken.
   Ai eshte konia qe ben gam-gam ne emer te shefave.

   Reply to this comment
   • Fluturon, fluturon... December 1, 19:35

    Dhe ti paske moj fluturake gjetur kishe ku te falesh? Ja tregon konet nje te matufepsuri qe ka harruar se c’ka shkrojtur para 8 vitesh? Vasili mund te jete vertet vegel miope qe komandohet nga “kryetarka”, por po te ishte ky matufi ne vend te tij te siguroj se do e keqperdornin dhe do e benin lolo akoma dhe me keq.

    Reply to this comment
   • Fluturon, fluturon... December 1, 19:35

    Dhe ti moj fluturake paske gjetur kishe ku te falesh? Ja tregon konet nje te matufepsuri qe ka harruar se c’ka shkrojtur para 8 vitesh? Vasili mund te jete vertet vegel miope qe komandohet nga “kryetarka”, por po te ishte ky matufi ne vend te tij te siguroj se do e keqperdornin dhe do e benin lolo akoma dhe me keq.

    Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA November 30, 05:55

  SHKOLLEN NE PERENDIM …..
  KOKEN NE TREKENDESHIN ANTISHQPTAR!

  Edhe Augusto Pinoceti, Dyvaljeja alias Baba Doku i Haitit, edhe Ferdinand Markos edhe Reza Pahlevi, edhe Sllobodan Milloshevic edhe Kim Yong Un ….. jane shkolluar ne Perendim … por ishin po aq ne mos edhe me barbare se vete barbaret !
  Edhe Lulezim Basha edhe Sali Berisha jane shkolluar apo specializuar ne perendim ashtu si dhe Kastriot Islami….
  Po a nuk ishte Kaci I Zi, sic e quante Berisha, qe kercenoi me thyerje kafkash opoziten e vete Salen dhe e bene edhe deputet te tyre !?
  Po a nuk ishte vete Sali Berisha Lulezim Basha qe thyen kafka femijesh e pleqsh me Mafian e tyre te dale krejt jashte kontrollit ne Gerdec, qe ekzekutuan pa gjyq kater protestues krejt paqesore ne Bulevardin “ Deshmoret e Kombit” me 21 janar 2011 ….
  A nuk jane po ata qe me dhjetra here tash nje vit qe kercenojne me thirrje ala Kastriste e staliniste per revolucion popullor, permbysjen me dhune, me hedhje ne Lane, me dhune te armatosur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike, qe sigurisht nuk eshte perfekte por pa asnje medyshje eshte me e mira, me atdhetarja dhe me liberalja ne keto 105 vjet te shtetit te pavarur shqiptar !
  Shkolla ne Perendim nuk eshte as certifikate e as diplome demokracie e lirie, as barazie dhe vellazerie, as atdhetarie !!!
  Aq me pak kur shkolla eshte marre ne Perendim dhe koka eshte ne Beograd, Athine, Moske, ne trekendeshin e Bermudeve me antishqiptare
  deri ne genocidi e toke te djegur, deri ne terrorizem shteteror kunder Shqiperise si shtet e kunder shqiptareve si komb sic e deshmon qarte Kosova e Cameria, trojet shqiptare ne Maaedoni, Mal I Zi e Luginen e Presheves , krejt Golgota mbishekullore shqiptare qe nga Berlini e Londra, Anadolli e Jalta ku u gatua kjo tragjedi qe vazhdon te na shoqeroje edhe sot edhe per shkak te atdheshitjes dhe politikes shqiptare Albanus Adversus Albanus, Shqiptaret Kunder Shqiptareve ose sic e ka quajtur Faik Konica
  “ Armiku ne i madh i shqiptareve jane vete shqiptaret !”
  Cila eshte rrugedalja !?
  Ate ne mire se askush e ka dhene Rilindasi i sotem, Akademiku i Shqiptarizmit Rexhep Qosja qysh ne hapat e pare te demokracise shqiptare “ Nga lufta midis vellezerve ka vetem te humbur !”
  Ilaci !?
  Vellazeria midis shqiptareve si bij e bija te nje trolli, te nje gjuhe, te nje kulture e qyteterimi nga me te lashtet e me te perparuarit, qe kurre nuk sulmuan as pushtuan asnje pellembe toke te askujt !?
  Me gjeni nje popull e komb tjeter ne Bote qe uron, qe pret e percjell mikun e jo mikun me shprehjen sublime, siperore : “ Tungjatjeta ! “
  A ka gje me te vlefshme, me te cmuar, me te bukur, me njerezore se jeta !?
  A ka te drejte jo vetem njerezore por te cdo gjallese ne kete Bote se jeta !?
  Tungjatjeta !

  Reply to this comment
 4. Alban Dega November 30, 06:41

  SHKOLLEN NE PERENDIM …..
  KOKEN NE TREKENDESHIN ANTISHQIPTAR!

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Edhe Augusto Pinoceti, Dyvaljeja alias Baba Doku i Haitit, edhe Ferdinand Markos edhe Reza Pahlevi, edhe Sllobodan Milloshevic edhe Kim Yong Un ….. jane shkolluar ne Perendim … por ishin po aq ne mos edhe me barbare se vete barbaret !
  Edhe Lulezim Basha edhe Sali Berisha jane shkolluar apo specializuar ne perendim ashtu si dhe Kastriot Islami….
  Po a nuk ishte Kaci i Zi, sic e quante Berisha, qe kercenoi me thyerje kafkash opoziten e vete Salen dhe e beri edhe deputet te tij !? Martese politike me interes te ndersjelle, sipas parimit armiku i armikut tim eshte miku im !
  Po a nuk ishte vete Sali Berisha, Lulezim Basha qe thyen kafka femijesh e pleqsh me Mafian e tyre te dale krejt jashte kontrollit ne Gerdec, qe ekzekutuan pa gjyq kater protestues krejt paqesore ne Bulevardin “ Deshmoret e Kombit” me 21 janar 2011 ….
  A nuk jane po ata qe me dhjetra here tash nje vit kercenojne me thirrje ala kastriste e staliniste per revolucion popullor, per permbysjen me dhune, me hedhje ne Lane, me dhune te armatosur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike, qe sigurisht nuk eshte perfekte por pa asnje medyshje eshte me e mira, me atdhetarja dhe me liberalja ne keto 105 vjet te shtetit te pavarur shqiptar !
  Shkolla ne Perendim nuk eshte as certifikate e as diplome demokracie e lirie, as barazie dhe vellazerie, as atdhetarie !!!
  Aq me pak kur shkolla eshte marre ne Perendim dhe koka eshte ne Beograd, Athine, Moske, ne trekendeshin e Bermudeve me antishqiptare deri ne genocidi e toke te djegur, deri ne terrorizem shteteror kunder Shqiperise si shtet e kunder shqiptareve si komb sic e deshmon qarte Kosova e Cameria, trojet shqiptare ne Maqedoni, Mal i Zi e Luginen e Presheves , krejt Golgota mbishekullore shqiptare qe nga Berlini e Londra, Anadolli e Jalta ku u gatua kjo tragjedi qe vazhdon te na shoqeroje edhe sot edhe per shkak te atdheshitjes dhe politikes antishqiptare Albanus Adversus Albanus, Shqiptaret Kunder Shqiptareve ose sic e ka quajtur Faik Konica
  “ Armiku ne i madh i shqiptareve jane vete shqiptaret !”
  Cila eshte rrugedalja !?
  Ate ne mire se askush e ka dhene Rilindasi i sotem, Akademiku i Shqiptarizmit Rexhep Qosja qysh ne hapat e pare te demokracise shqiptare “ Nga lufta midis vellezerve ka vetem te humbur !”
  Ilaci !?
  Vellazeria midis shqiptareve si bij e bija te nje trolli, te nje gjuhe, te nje kulture e qyteterimi nga me te lashtet e me te perparuarit, qe kurre nuk sulmuan as pushtuan asnje pellembe toke te askujt !?
  Me gjeni nje popull e komb tjeter ne Bote qe uron, qe pret e percjell mikun e jo mikun me shprehjen sublime, siperore : “ Tungjatjeta ! “
  A ka gje me te vlefshme, me te cmuar, me te bukur, me njerezore se jeta !?
  A ka te drejte jo vetem njerezore por te cdo gjallese ne kete Bote se jeta !?
  Tungjatjeta !

  Reply to this comment
 5. Alban Dega November 30, 06:50

  VIKTOR MALAJ MBETET VIKTOR MALAJ !

  Shkurt mjeshter i analizes publicistike !
  Nuk mund te kete pende te arte pa nje mendje flori !

  Reply to this comment
 6. Alban Dega November 30, 06:59

  From: Alban Dega
  Date: March 19, 2017 at 04:09:24 EDT

  FAKTE JO OPINIONE

  JO VETEM TI LULEZIM BASHA JE NJE P… MASHKULL ….
  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Midis terroristit dhe rrugacit

  Pas thirrjeve tipike terroriste te liderit te opozites se shpartalluar Lulezim Basha per te permbysur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike me dhune, sot lideri i opozites nxori edhe fyrtyren e rrugacit.
  Ai perdori gjuhen e rruges kunder kryeministrit ne detyre Edi Rama dhe qeverise ne pergjithesi. Nje grusht rrugacesh e duartrokiten kryerrugacin Basha. Nuk mund e nuk mendohet se mund te ndodhe ndryshe me nje opozite ne krize identiteti, ne krize mendesie, ne krize shpartallimi te plote nga vetvetja, ne krize alternativash e projektesh per ndreqjen e vetvetes se pari.
  Vete rruga e cadres qe kane zgjedhur eshte deshmia me e qarte e me plote e kesaj krize totale qe lindi nga kriza e vetvetes dhe e coi Shqiperine nga kriza ne krize deri ne gremine te plote ne cdo fushe e qelize te jetes politike, ekonomiko- financiare, sociale, arsimore, kulturoe, shkencore, shendetesore…
  Nuk ka shenje e simbol me te qarte te kesaj autokrize se gjuha e rruges e liderit te saj Lulezim Basha dhe kryeliderit Sali Berisha.
  Hedhja nga thirrjet lenino- staliniste per permbysje me dhune te nje qeverie demokratike te zgjedhur me vote plebishitare nga nje popull i tere ne kohe paqeje, nga gjuha e te fortit dhe e garipit se Edi Rama e Fatmir Xhafa “duhet te kaloje mbi trupat tane” tek gjuha e rrugacit duke e quajtur jo vetem liderin e mazhorances por krejt ate si “sojsez, i pafytyre …” e epitete te tjera tipike rrugacesh.
  Nuk pritet gjuhe tjeter pervecse ajo e rruges ne nje cader qe ka bllokuar rruget e kryeqytetit dhe dyert e Qeverise, Kuvendit Popullor, dy organizmave kryesore e jetike te nje Republike Parlamentare.
  Vete cjerrjet e zerit, vete thirrjet tipike terroriste, vete gjuha e rruges dhe garipit, te fortit gjithnje me ze te shtjerrur apo mekur flasin per nje gjendje psiko- motore te coroditur deri edhe skizofrenike te Berisha- Bashes !

  Nga “Bande… e Mafia…” ne korprorate krimi te organizuar…

  Pse !? Sepse tek Reforma ne Drejtesi dhe sidomos tek shpirti i saj Vetingu Koroparata e Krimit te Organizuar Shteteror e Partiak te PDSH-se dhe Sali Berishes shikojne fundin e sundimit te tyre dhe ndeshkimin e pandeshkueshmerise se vetvdhene nga kjo korporate, nga kjo ” Cete Gangsteresh” sipas ” The Times” e “Indipendent” te Londres, te “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” sipas ” The New York Times”.
  Si Berisha dhe Basha edhe telallet dhe zhurmuesit e tyre politike e financiare, mediatike e mafioze nderkombetare kane pafytyresine ti drejtohen popullit e te flasin ne emer te tij, Pse !?
  Populli e ka dhene veriiktin e tij, Vendimi ne emer te popullit u dha pese here rradhazi.
  Populli me armen e tij kryesore dhe te vetme, voten e lire i ndeshkoi ashper dhe qarte politikisht dhe juridikisht Sali Berishen e krejt Korporaten e tij te krimit te organizuar e shteteror me nje shumice gati absolute me 23 qershor 2013 dhe me 21 qershor 2015, ne zgjedhjet lokale te parakoheshme te Dibres dhe Ersekes.
  Ate vendim qe e rrenoi korrupsioni dhe impuniteti i dhene vetvetes nepermjet nje drejtesie te sterkorruptuar pikerisht nga politika ala Luigji i 14-te i Sali Berishes, nga gjyqtare e prokurore me kontrate krimi me korporaten e tij e lexoi dhe vulosi me voten e tij plebishitare vete populli.
  Mbi 95 per qind e shqiptarevee perkrahin Reformen ne Drejtesi dhe ligjet e saj me Vetingun si ballin e saj. Eshte nje perputhje absolute midis perkrahjes popullore per aleatet tane strategjike SHBA- BE dhe perkrahjen e kesaj Reforme jetike per shqiptaret e Shqiperine!
  Pse !? Sepse aspirata e shqiptareve si popull e si komb ne te gjitha hapesirat shqiptare ishte ” E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” “E duam Shqiperine si Amerika demokratike”
  Keto aspirata ua vodhi bashke me votat jo nje por dhjetra here, keto aspirata bashke me vete Shqiperine ua vodhi dhe plackiti Sali Berisha dhe “banda e tij e gangstereve”.
  Nga “bande gangsteresh” e Mafia krej jashte kontrollit ” gjate mandatit te dyte te Berishes ajo u kthye ne nje Korporate te Krimit te Organizuar Shteteror dhe Partiak te PD-se ne sherbim te klanit familiar she politik te ketij sundimtari, e despoti te korruptuar. Si qeveria dhe PD-ja si shtylla e saj u kthyen ne nje garde pretoriane, ne nje repart ushtarak te familjes bio- politike te Sali Berishes.

  Kusari e krim i organizuar ne cdo hap e gje !

  Gerdeci, CEZ, ARMO, Interkoneksioni me Kosoven, ngjyrosja e naftes… Monopoli i ilaceve, Universitetet e Plepave dhe Akademite e Domosdoves, cdo tender me peshe kalonte nga duart e Gites, Xenit, Jamserbit… me ” bonuse sukesi” te garantuar nga babai kryeminister dhe sejmenet e tij mercenare dhe sherbetore jo vetem te familjes kryeministrore por edhe te mafiozeve ala Nue Kalaj, ala Damir Fazlici, ala Taci, ala dreqi e i biri. qe tallnin sumen me ministrat e tij.
  Vetem me tenderin e naftes Shqiperia i humbi 650 milione euro qe ofroi nje kompani kineze me garanci nga qeveria e superfuqise ekonomiko-financiare e teknologjike boterore , Kines. Ne vend te saj fitoi nje sharlatan e gaztor i familjes, nje mashtrues ala Sude e ala Gjalica, ala Alimucaj e ala Gjenerali..
  E as Sali Berisha e as kelyshi i tij Bode nuk kishin bere asnje verifikim , nuk kishin asnje garanci nga bankat fantazme te sharlatanit Taci me kete pasuri strategjike shqiptare pa llogaritur edhe te pakten 250 milione te tjere nga TVSH-ja , prodhimi i munguar, fitimi i humbur, punesimi i qindra mijera shqiptareve.
  Vetem nga pazaret Argita- Basha- Fazlic Shqiperia humbi reth 150 milione euro investim te nje biznesmeni pakistanez!
  Vetem nga CEZ-i i Xenit Shqiperia i ka humbur ne total rreth 1 miliarde dollare amerikane !
  Vetem nga Interkoneksioni energjitik me Kosoven te dyja i humbin rreth 50 milione euro ne vit X 9 barazi me 450 milione euro per shkak te pazarlleqeve korruptive te Xenit me dajet e tij serbe.
  Vetem maja e ajzbergut te korrupsionit masiv qe preku dhe rrenoi cdo fushe te ekonomise, financave, investimeve te huaja etj. etj.

  Edhe Mafia italiane me e ndershme se mafia berishiane !

  Pas disa sharlataneve amerikane, gjermane, dje Basha dhe Korporata berishiane e Krimit te Organizuar sollen ne cadren e saj edhe ish- senatorin italian Di Bagio’ i akuzuar per pervetesimin e rreth 2.5 milione eurove nga fondet per pensionet dhe ceshtje sociale per te moshuar duke ringjallur te vdekurit, njesoj sic vepronte Berisha e korporata me listat e zgjedhjeve apo ndihmat sociale. me legalizimet qe fakirave shqiptare u duhej te paguanin mijera euro apo dollare, etj. etj.
  Sidoqofte De Biagio eshte mbi njemije here me i ndershem se vete Basha. Ai kishte pefituar vetem 450 mije euro.
  Basha dhe lukunia e hajnave te Berishes vodhen mbi 500 milione euro vetem ne Autostraden e Kombit. Jo vetem kaq Basha u gradua nga kapobandoja si Minister i Jashtem, Minister i Brendshem, kreyeminister i Republikes se Lazaratit, zevendeskrye-ekzekutor i 21 janarit 2011, kryebashkiak i Tiranes me votat e vjedhura te 6 majit 2011 dhe te kryekoministit fanatik enverist Hysni Milloshi.
  E ka goje e leshon be e rrufe kunder Fatmir Xhafajt, nja nga djemte, politikanet, juristet shermbullore shqiptare qe ne rini e deri ne ditet e sotme…
  Pse gjithe ky duf e zjarrmi psikopatike e kukulles se Berishes, Basha dhe vete Sales me qytetare dixhital deri edhe nga Gjermania! Qytetari dixhital Sala i shkruan qytetarit banal Berisha !
  Se pari se Fatmir Xhafa eshte nje autoret dhe regjizoret juridike te Reformes ne Drejtesi dhe te Ligjit te Vetingut, qe i tmerron, i cakerdis , po i cmend subjektet dhe objektet kryesore te saj, Korporaten e Krimit te Organizuar shteteror, familjar, politik te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes,
  Si njeri edhe tjetri jane kryekriminelet, kryekusaret, kryeekzekutoret e krimit te organizuar shteteror, te denje per Hagen, ku me spiunimet e tyre per llogari e ne dobi te UDB-es serbe, RIA-s putiniste te liderve te luftetareve te lirise se Kosoves Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, etj,,, etj,

  “Shtepia e Verdhe” dhe faqja e zeze
  Lulezim Bashicit !

  Per te fituar pike tek ata por edhe te Amerikanet Lulezim Basha sajoi e trilloi edhe Shtepine e Verdhe duke i vene nje vule turpi te falsifikuar Shqiperise e shqiptareve si komb.
  Ky hor sterhori i kryehorit dhe Mareshallit te Beogradit dhe Moskes , te UDB-es e KGB-se- RIA-s sovjeto- putiniste, Sal Berishes, ky burrec i pa burre qe i shtjerret ( meket ) zeri si grave llafazane sa here flet, ky i pafytyre pa dine e iman e mashtrues i pacipe, ky dhjeracak qe mbylli dosjen e kusarise se kombit me procedure dhe me ndihmen e gjykatesve e prokuroreve te sterkorruptuar ala Zagarnjori e Gjin Gjoni, ala Adriatik Palla e plehrat si ata te antidrejtesise Salehiane, na ben edhe trimin edhe te fortin, edhe garipin edhe Matrazovin. ndersa pshurret e mbush poturet sa here i kujtohet Vetingu e Reforma ne Drejtesi. qe me siiguri do te rihapin aferat e tij njera me kriminale se tjetra si Autostrada plackitese dhe Otrantoja atdheshiitese, masakra e 21 janarit 2011 e dhjetra megakrime te tjera te kesaj KORPORATE TE KRIMIT TE ORGANIZUAR TE KRIMIT SHTETEROR E PARTIAK, te partise me te inkriminuar e politikaneve me kryekriminele ne historine e Shqipersie.
  Pas vendimit politik ne emer te tij qe dha vete populli shqiptar me voten e tij te lire plebishitare te 23 qershorit 2013, 21 qershorit 2015, te Dibres dhe Ersekes tani po bien kamanat e vendimit te drejtsise e shtetit ligjor ne emer te asaj vote dhe te vete popullit kunder ketyre kryekrimineleve qe rrine nate e dite duke u rene tupanave te ” dekriminalizimit” dhe ndershmerise ne emer te popullit qe i ka ndeshkuar ne menyren me te fuqishme.

  “Tanket” Vetingut dhe lemeria e hajnave te Saladinit !

  Eshte pesha e ketyre krimeve , korrupsioni, kusarie, plackitje, eshte lemeria e Reformes ne Drejtesi dhe e Vetingut, e jo e kaluara e Fatmir Xhafajt apo Edi Rames, Ilir Metes apo Petrit Vasilit… aresyeja e tmerrit dhe fobise paranojake te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes qe i shikojne ato si tanke te renda qe po u afrohen perdite e me shume e qe do ti shkelin me zinxhiret e tyre.
  Eshte pshurrja e dhjerosja prej tyre qe e ben aq paranojak Lulezim Bashen e Korporaten e tyre te krimit te organizuar shteteror e partiak sa te deklaroje se Fatmir Xhafaj “duhet te kaloje mbi tru pat” e ketyre banditeve e kryekrimineleve dhe u jep ultimatume jo vetem qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike, por edhe te urdheroje presidentin e zgjedhur me vota te shit-blera Bujar Nishani qe te mos dekretoje Fatmir Xhafen si minister te Brendshem. Dhe kapterri Nishani ne fundin e palavdishem te mandatit te tij ashtu po vepron e po vonon… Ai nuk e ben as shurren pa ia shkelur syrin Berisha !
  Keto jane ligjet e xhungles se Korporates se Krimit te Ogranizuar Shteteror e Partiak!
  Pse!? Sepse tek Fatmir Xhafa shikojne simbolin e Reformes ne Drejtesi e Vetingun qe ky sherbetor me kontrate te perkohshme i Berishes dhe bandes se tij jane gati tu shtrihen poshte zinxhireve te fantazise se cmendur te tyre per ti bllokuar e mos lene te kalojne !
  Ndaj ai ben jo vetem terroristin ala ISIS, e guerilasit Kastro- Chegevara, jo vetem Matrazovin, por edhe Kryeministrin e Presidentin, Shefin e Personelit dhe bllokuesin qe emeron e shkarkon ke te doje e kur t’ja doje qejfi si Ajatollah Khomeini i Gazidede Berishes
  Mbi te gjitha arma e mjeti i tij kryesor per demokraci e politike, per Republiken e Re eshte diktati e Ultimatumi, urdheri suprem e stili liderit suprem Sali Berishe Khomeini… Envero- Stalinisti, stili Lala Kros o Lala Kros vet shkruan e vet vulos!

  As Kastro e as Matrazov… nje p… mashkull !

  Larg qofte ! Jane teper 16 vjet te kesisoj sundimi! Shqiptareve u ka ardhe ne maje te hundes me nje Sali Kadaf qe e flaken me perbuzje e ne menyre plebishitare ne koshin e despoteve dhe atdheshitesve !
  Aq me pak mund te pranojne nje sozi te tij qe ka vulen e kontributin e zi ne cdo krim e zezone qe Karaxhici shqiptar u ka bere popullit e shtetit shqiptar, mbare kombit.
  Ndaj mos na bej as diktatorin ultimatumdhenes e as Matrazovin!
  Nje pshurran nga frika nuk mund te jete e as nuk mund te behet kurre as Kastro e as Matrazov e aq me pak kryeminister i nje populli krenar e trim si shqiptaret!
  Te keshilloj vellazerisht qe te vizitohesh tek psikiatri…
  Psikologu eshte per faza shume me te lehta te skizofrenise tende dhjeracake!
  Ti e me fort bosi jot Berisha keni frike, tmerr, lemeri nga hija e krimeve pa fund te Korporates suaj te Krimit te organizuar shteteror e partiak ne sherbim te klanit tuaj familjar e politik po aq kriminal sa edhe ju! Ndaj lehni si qente nen driten e henes ndaj hijes suaj… U ka hy frika ne palce!

  Para e pasuri hajnie !

  Nuk keni asgje per te humbur pervec parave dhe pasurive, tokave dhe pronave, gjakut e djerses qe u kini grabitur e tjetersuar shqiptareve!
  Nuk jane para djerse! Jane para hajnie e kusarie, vrasjeje e krimi!
  Jane para krimi e vrasjesh te shqiptareve dhe te Shqiperise !
  Dorezojuni Drejtesise e ligjit! U ulet me nje te treten masa e denimit te garantuar!
  Para se te kerkoni dekriminalizimin e te tjereve… dekriminalizoni veten fillimisht!
  Mos e bej si gjyshi jot hoxhe: beni cfare them une … e Mos beni cfare bej une!
  Sheroje veten Doktor Berisha! Edhe Lulin e Co…
  Ne dac lexoje Corporation ne dac Company ! Jane njesoj !
  Kurse ti Lul mos na bej as Kastron e as Matrazovin .
  Nuk je as njeri e as tjetri …. Ti je thjesht nje frikacak i pshurrun!
  Shkurt ti Lulezim Basha je nje p… mashkull!

  Reply to this comment
 7. Alban Dega November 30, 07:48

  From: Alban Dega
  Date: March 19, 2017 at 04:09:24 EDT

  FAKTE JO OPINIONE

  JO VETEM TI LULEZIM BASHA JE NJE P… MASHKULL …. !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Midis terroristit dhe rrugacit

  Pas thirrjeve tipike terroriste te liderit te opozites se shpartalluar Lulezim Basha per te permbysur nje qeveri te zgjedhur ne menyre demokratike me dhune, sot lideri i opozites nxori edhe fyrtyren e rrugacit.
  Ai perdori gjuhen e rruges kunder kryeministrit ne detyre Edi Rama dhe qeverise ne pergjithesi. Nje grusht rrugacesh e duartrokiten kryerrugacin Basha. Nuk mund e nuk mendohet se mund te ndodhe ndryshe me nje opozite ne krize identiteti, ne krize mendesie, ne krize shpartallimi te plote nga vetvetja, ne krize alternativash e projektesh per ndreqjen e vetvetes se pari.
  Vete rruga e cadres qe kane zgjedhur eshte deshmia me e qarte e me plote e kesaj krize totale qe lindi nga kriza e vetvetes dhe e coi Shqiperine nga kriza ne krize deri ne gremine te plote ne cdo fushe e qelize te jetes politike, ekonomiko- financiare, sociale, arsimore, kulturoe, shkencore, shendetesore…
  Nuk ka shenje e simbol me te qarte te kesaj autokrize se gjuha e rruges e liderit te saj Lulezim Basha dhe kryeliderit Sali Berisha.
  Hedhja nga thirrjet lenino- staliniste per permbysje me dhune te nje qeverie demokratike te zgjedhur me vote plebishitare nga nje popull i tere ne kohe paqeje, nga gjuha e te fortit dhe e garipit se Edi Rama e Fatmir Xhafa “duhet te kaloje mbi trupat tane” tek gjuha e rrugacit duke e quajtur jo vetem liderin e mazhorances por krejt ate si “sojsez, i pafytyre …” e epitete te tjera tipike rrugacesh.
  Nuk pritet gjuhe tjeter pervecse ajo e rruges ne nje cader qe ka bllokuar rruget e kryeqytetit dhe dyert e Qeverise, Kuvendit Popullor, dy organizmave kryesore e jetike te nje Republike Parlamentare.
  Vete cjerrjet e zerit, vete thirrjet tipike terroriste, vete gjuha e rruges dhe garipit, te fortit gjithnje me ze te shtjerrur apo mekur flasin per nje gjendje psiko- motore te coroditur deri edhe skizofrenike te Berisha- Bashes !

  Nga “Bande… e Mafia…” ne korprorate krimi te organizuar…

  Pse !? Sepse tek Reforma ne Drejtesi dhe sidomos tek shpirti i saj Vetingu Koroparata e Krimit te Organizuar Shteteror e Partiak te PDSH-se dhe Sali Berishes shikojne fundin e sundimit te tyre dhe ndeshkimin e pandeshkueshmerise se vetvdhene nga kjo korporate, nga kjo ” Cete Gangsteresh” sipas ” The Times” e “Indipendent” te Londres, te “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” sipas ” The New York Times”.
  Si Berisha dhe Basha edhe telallet dhe zhurmuesit e tyre politike e financiare, mediatike e mafioze nderkombetare kane pafytyresine ti drejtohen popullit e te flasin ne emer te tij, Pse !?
  Populli e ka dhene veriiktin e tij, Vendimi ne emer te popullit u dha pese here rradhazi.
  IPopulli me armen e tij kryesore dhe te vetme, voten e lire i ndeshkoi ashper dhe qarte politikisht dhe juridikisht Sali Berishen e krejt Korporaten e tij te krimit te organizuar e shteteror me nje shumice gati absolute me 23 qershor 2013 dhe me 21 qershor 2015, ne zgjedhjet lokale te parakoheshme te Dibres dhe Ersekes.
  Ate vendim qe e rrenoi korrupsioni dhe impuniteti i dhene vetvetes nepermjet nje drejtesie te sterkorruptuar pikerisht nga politika ala Luigji i 14-te i Sali Berishes, nga gjyqtare e prokurore me kontrate krimi me korporaten e tij e lexoi dhe vulosi me voten e tij plebishitare vete populli.
  Mbi 95 per qind e shqiptarevee perkrahin Reformen ne Drejtesi dhe ligjet e saj me Vetingun si ballin e saj. Eshte nje perputhje absolute midis perkrahjes popullore per aleatet tane strategjike SHBA- BE dhe perkrahjen e kesaj Reforme jetike per shqiptaret e Shqiperine!
  Pse !? Sepse aspirata e shqiptareve si popull e si komb ne te gjitha hapesirat shqiptare ishte ” E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!” “E duam Shqiperine si Amerika demokratike”
  Keto aspirata ua vodhi bashke me votat jo nje por dhjetra here, keto aspirata bashke me vete Shqiperine ua vodhi dhe plackiti Sali Berisha dhe “banda e tij e gangstereve”.
  Nga “bande gangsteresh” e Mafia krej jashte kontrollit ” gjate mandatit te dyte te Berishes ajo u kthye ne nje Korporate te Krimit te Organizuar Shteteror dhe Partiak te PD-se ne sherbim te klanit familiar she politik te ketij sundimtari, e despoti te korruptuar. Si qeveria dhe PD-ja si shtylla e saj u kthyen ne nje garde pretoriane, ne nje repart ushtarak te familjes bio- politike te Sali Berishes.

  Kusari e krim i organizuar ne cdo hap e gje !

  Gerdeci, CEZ, ARMO, Interkoneksioni me Kosoven, ngjyrosja e naftes… Monopoli i ilaceve, Universitetet e Plepave dhe Akademite e Domosdoves, cdo tender me peshe kalonte nga duart e Gites, Xenit, Jamserbit… me ” bonuse sukesi” te garantuar nga babai kryeminister dhe sejmenet e tij mercenare dhe sherbetore jo vetem te familjes kryeministrore por edhe te mafiozeve ala Nue Kalaj, ala Damir Fazlici, ala Taci, ala dreqi e i biri. qe tallnin sumen me ministrat e tij.
  Vetem me tenderin e naftes Shqiperia i humbi 650 milione euro qe ofroi nje kompani kineze me garanci nga qeveria e superfuqise ekonomiko-financiare e teknologjike boterore , Kines. Ne vend te saj fitoi nje sharlatan e gaztor i familjes, nje mashtrues ala Sude e ala Gjalica, ala Alimucaj e ala Gjenerali..
  E as Sali Berisha e as kelyshi i tij Bode nuk kishin bere asnje verifikim , nuk kishin asnje garanci nga bankat fantazme te sharlatanit Taci me kete pasuri strategjike shqiptare pa llogaritur edhe te pakten 250 milione te tjere nga TVSH-ja , prodhimi i munguar, fitimi i humbur, punesimi i qindra mijera shqiptareve.
  Vetem nga pazaret Argita- Basha- Fazlic Shqiperia humbi reth 150 milione euro investim te nje biznesmeni pakistanez!
  Vetem nga CEZ-i i Xenit Shqiperia i ka humbur ne total rreth 1 miliarde dollare amerikane !
  Vetem nga Interkoneksioni energjitik me Kosoven te dyja i humbin rreth 50 milione euro ne vit X 9 barazi me 450 milione euro per shkak te pazarlleqeve korruptive te Xenit me dajet e tij serbe.
  Vetem maja e ajzbergut te korrupsionit masiv qe p[reku dhe rrenoi cdo fushe te ekonomise, financave, investimeve te huaja etj. etj.

  Edhe Mafia italiane me e ndershme se mafia berishiane !

  Pas disa sharlataneve amerikane, gjermane, dje Basha dhe Korporata berishiane e Krimit te Organizuar sollen ne cadren e saj edhe ish- senatorin italian Di Bagio’ i akuzuar per pervetesimin e rreth 2.5 milione eurove nga fondet per pensionet dhe ceshtje sociale per te moshuar duke ringjallur te vdekurit, njesoj sic vepronte Berisha e korporata me listat e zgjedhjeve apo ndihmat sociale. me legalizimet qe fakirave shqiptare u duhej te paguanin mijera euro apo dollare, etj. etj.
  Sidoqofte De Biagio eshte mbi njemije here me i ndershem se vete Basha. Ai kishte pefituar vetem 450 mije euro.
  Basha dhe lukunia e hajnave te Berishes vodhen mbi 500 milione euro vetem ne Autostraden e Kombit. Jo vetem kaq Basha u gradua nga kapobandoja si Minister i Jashtem, Minister i Brendshem, kreyeminister i Republikes se Lazaratit, zevendeskrye-ekzekutor i 21 janarit 2011, kryebashkiak i Tiranes me votat e vjedhura te 6 majit 2011 dhe te kryekoministit fanatik enverist Hysni Milloshi.
  E ka goje e leshon be e rrufe kunder Fatmir Xhafajt, nja nga djemte, politikanet, juristet shermbullore shqiptare qe ne rini e deri ne ditet e sotme…
  Pse gjithe ky duf e zjarrmi psikopatike e kukulles se Berishes, Basha dhe vete Sales me qytetare dixhital deri edhe nga Gjermania! Qytetari dixhital Sala i shkruan qytetarit banal Berisha !
  Se pari se Fatmir Xhafa eshte nje autoret dhe regjizoret juridike te Reformes ne Drejtesi dhe te Ligjit te Vetingut, qe i tmerron, i cakerdis , po i cmend subjektet dhe objektet kryesore te saj, Korporaten e Krimit te Organizuar shteteror, familjar, politik te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes,
  Si njeri edhe tjetri jane kryekriminelet, kryekusaret, kryeekzekutoret e krimit te organizuar shteteror, te denje per Hagen, ku me spiunimet e tyre per llogari e ne dobi te UDB-es serbe, RIA-s putiniste te liderve te luftetareve te lirise se Kosoves Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, etj,,, etj,

  “Shtepia e Verdhe” dhe faqja e zeze
  Lulezim Bashicit !

  Per te fituar pike tek ata por edhe te Amerikanet Lulezim Basha sajoi e trilloi edhe Shtepine e Verdhe duke i vene nje vule turpi te falsifikuar Shqiperise e shqiptareve si komb.
  Ky hor styerhori i kryehorit dhe Mareshallit te Beogradit dhe Moskes , te UDB-es e KGB-se- RIA-s sovjeto- putiniste, Sal Berishes, ky burrec i pa burre qe i shtjerret ( meket ) zeri si grave llafazane sa here flet, ky i pafytyre pa dine e iman e mashtrues i pacipe, ky dhjeracak qe mbylli dosjen e kusarise se kombit me procedure dhe me ndihmen e gjykatesve e prokuroreve te sterkorruptuar ala Zagarnjori e Gjin Gjoni, ala Adriatik Palla e plehrat si ata te antidrejtesise Salehiane, na ben edhe trimin edhe te fortin, edhe garipin edhe Matrazovin. ndersa pshurret e mbush poturet sa here i kujtohet Vetingu e Reforma ne Drejtesi. qe me siiguri do te rihapin aferat e tij njera me kriminale se tjetra si Autostrada plackitese dhe Otrantoja atdheshiitese, masakra e 21 janarit 2011 e dhjetra megakrime te tjera te kesaj KORPORATE TE KRIMIT TE ORGANIZUAR TE KRIMIT SHTETEROR E PARTIAK, te partise me te inkriminuar e politikaneve me kryekriminele ne historine e Shqipersie.
  Pas vendimit politik ne emer te tij qe dha vete populli shqiptar me voten e tij te lire plebishitare te 23 qershorit 2013, 21 qershorit 2015, te Dibres dhe Ersekes tani po bien kamanat e vendimit te drejtsise e shtetit ligjor ne emer te asaj vote dhe te vete popullit kunder ketyre kryekrimineleve qe rrine nate e dite duke u rene tupanave te ” dekriminalizimit” dhe ndershmerise ne emer te popullit qe i ka ndeshkuar ne menyren me te fuqishme.

  “Tanket” Vetingut dhe lemeria e hajnave te Saladinit !

  Eshte pesha e ketyre krimeve , korrupsioni, kusarie, plackitje, eshte lemeria e Reformes ne Drejtesi dhe e Vetingut, e jo e kaluara e Fatmir Xhafajt apo Edi Rames, Ilir Metes apo Petrit Vasilit… aresyeja e tmerrit dhe fobise paranojake te Sali Berishes dhe Lulezim Bashes qe i shikojne ato si tanke te renda qe po u afrohen perdite e me shume e qe do ti shkelin me zinxhiret e tyre.
  Eshte pshurrja e dhjerosja prej tyre qe e ben aq paranojak Lulezim Bashen e Korporaten e tyre te krimit te organizuar shteteror e partiak sa te deklaroje se Fatmir Xhafaj “duhet te kaloje mbi tru pat” e ketyre banditeve e kryekrimineleve dhe u jep ultimatume jo vetem qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike, por edhe te urdheroje presidentin e zgjedhur me vota te shit-blera Bujar Nishani qe te mos dekretoje Fatmir Xhafen si minister te Brendshem. Dhe kapterri Nishani ne fundin e palavdishem te mandatit te tij ashtu po vepron e po vonon… Ai nuk e ben as shurren pa ia shkelur syrin Berisha !
  Keto jane ligjet e xhungles se Korporates se Krimit te Ogranizuar Shteteror e Partiak!
  Pse!? Sepse tek Fatmir Xhafa shikojne simbolin e Reformes ne Drejtesi e Vetingun qe ky sherbetor me kontrate te perkohshme i Berishes dhe bandes se tij jane gati tu shtrihen poshte zinxhireve te fantazise se cmendur te tyre per ti bllokuar e mos lene te kalojne !
  Ndaj ai ben jo vetem terroristin ala ISIS, e guerilasit Kastro- Chegevara, jo vetem Matrazovin, por edhe Kryeministrin e Presidentin, Shefin e Personelit dhe bllokuesin qe emeron e shkarkon ke te doje e kur t’ja doje qejfi si Ajatollah Khomeini i Gazidede Berishes
  Mbi te gjitha arma e mjeti i tij kryesor per demokraci e politike, per Republiken e Re eshte diktati e Ultimatumi, urdheri suprem e stili liderit suprem Sali Berishe Khomeini… Envero- Stalinisti, stili Lala Kros o Lala Kros vet shkruan e vet vulos!

  As Kastro e as Matrazov… nje p… mashkull !

  Larg qofte ! Jane teper 16 vjet te kesisoj sundimi! Shqiptareve u ka ardhe ne maje te hundes me nje Sali Kadaf qe e flaken me perbuzje e ne menyre plebishitare ne koshin e despoteve dhe atdheshitesve !
  Aq me pak mund te pranojne nje sozi te tij qe ka vulen e kontributin e zi ne cdo krim e zezone qe Karaxhici shqiptar u ka bere popullit e shtetit shqiptar, mbare kombit.
  Ndaj mos na bej as diktatorin ultimatumdhenes e as Matrazovin!
  Nje pshurran nga frika nuk mund te jete e as nuk mund te behet kurre as Kastro e as Matrazov e aq me pak kryeminister i nje populli krenar e trim si shqiptaret!
  Te keshilloj vellazerisht qe te vizitohesh tek psikiatri…
  Psikologu eshte per faza shume me te lehta te skizofrenise tende dhjeracake!
  Ti e me fort bosi jot Berisha keni frike, tmerr, lemeri nga hija e krimeve pa fund te Korporates suaj te Krimit te organizuar shteteror e partiak ne sherbim te klanit tuaj familjar e politik po aq kriminal sa edhe ju! Ndaj lehni si qente nen driten e henes ndaj hijes suaj… U ka hy frika ne palce!

  Para e pasuri hajnie !

  Nuk keni asgje per te humbur pervec parave dhe pasurive, tokave dhe pronave, gjakut e djerses qe u kini grabitur e tjetersuar shqiptareve!
  Nuk jane para djerse! Jane para hajnie e kusarie, vrasjeje e krimi!
  Jane para krimi e vrasjesh te shqiptareve dhe te Shqiperise !
  Dorezojuni Drejtesise e ligjit! U ulet me nje te treten masa e denimit te garantuar!
  Para se te kerkoni dekriminalizimin e te tjereve… dekriminalizoni veten fillimisht!
  Mos e bej si gjyshi jot hoxhe: beni cfare them une … e Mos beni cfare bej une!
  Sheroje veten Doktor Berisha! Edhe Lulin e Co…
  Ne dac lexoje Corporation ne dac Company ! Jane njesoj !
  Kurse ti Lul mos na bej as Kastron e as Matrazovin .
  Nuk je as njeri e as tjetri …. Ti je thjesht nje frikacak i pshurrun!
  Shkurt ti Lulezim Basha je nje p… mashkull!

  Reply to this comment
 8. Alban Dega November 30, 07:54

  PETRIT VASILI ESHTE NGA ATA QENE QE KEH SHUME PO NUK KAFSHON !

  Reply to this comment
 9. realisti November 30, 08:16

  ju lumte dora dhe mendja o viktor,se keta opozitare qe kemi vetem per pune te liga nuk ju a hedh dot kusht. dhe ne te vertete nuk presim tjeter nga keta qe cfar nuk i bene Shqiperise dhe shqiptareve vetem e vetem per te vene pasuri. asnje pushtues nuk ja ka bere Shqiperise ate qe i kane bere keta lider opozitare dhe ata qe jane ne hije, Por gjithesesi populli eshte shume i mencur,din te ja prese gjitheseicilit kostumin sipas trupit,,,

  Reply to this comment
 10. MARKO November 30, 08:49

  PO CFAJ KANE POLITIKANET TANE? KUR VOTUESIT SHQIPETARE SHESIN VOTEN PER 1 THES MIELL APO PER 10,000 LEKE TE VJETRA. E PRA KY POPULL JEMI KETA POLITIKANE DO KEMI. THONE KETEJ NGE ANET E MIA ; SIMBAS KOKES EDHE FESTEN……..

  Reply to this comment
 11. vigjilenti November 30, 09:00

  SKUTHI PERGJON PUTHJEN

  Reply to this comment
 12. Marinari November 30, 09:25

  Respekte z. Malaj,gazetar si ju i bejne nder Shqiperise,te uroj shendet

  Reply to this comment
 13. Haka Tekizoti November 30, 12:58

  Analizë e shkëlqyer, e saktë gjer në thelb.

  Reply to this comment
 14. Alban Dega November 30, 16:32

  KERKESE VELLAZERORE MIDERATOREVE

  Vleresoj tej mase lirine dhe pavaresine tuaj dhe te Temes per te botuar komentet e lexuesve tuaj pa dallim idesh e Partish.
  Prandaj lexoheni e do te lexoheni perdite e me shume.
  E vetmja kerkese vellazerore qe kam per ju eshte qe edhe kur nje lexues dergon te njejtin koment dy here gabimisht ose per shkak ndreqjesh drejtshkrimore hiqni komentin e pare dhe botoni te dytin.
  Konkretisht dy komente te perseritur a nga ana ime kane qene per gabimin tim pasi nuk qesh i sigurte se kishin kaluar apo jo, pasi nuk me erdhi konfirmimi i marrjes.
  Ju falenderoj per mirekuptimin dhe uroj Dites te jete ne majat e shtypit te lire, te pavarur, demokratik dhe atdhetar !
  Faleminderit per kenaqesine dhe hapesiren qe na jepni !

  Vellazerisht

  Reply to this comment
 15. Nene Pashako Emigrante. November 30, 17:01

  Bukur Viktor Malaj sa komentuesit pro Juve.
  Shenomeni dhe mua….
  Nene Pashako

  Reply to this comment
 16. ETHEM November 30, 17:21

  TE LUMT MENDJA & DORA V.MALAJ.JENI JU ME SHOK NE D I T A QE JA BENI MIRE ANATOMIN PD DHE DREJTUESVE HAJDUT E KRIMINEL TE SAJ NE KETO VITE TE TRANZICIONIT LLAHTARI NE KETE VEND.EDHE SHUME KOMENTUES QE LEXOVA,U MBESHTESIN NE ANALIZEN TUAJ DHE FUNDOSIN ME FAKTE PAUDHESIT E SB,LB APO BAJGEN VASILI+MONI QE I JANE NGJITUR PAS KEPUCE DY TE PAREVE.FAKTI ESHTE I THJESHT:1-SB E LB JANE NE HALL TE MADH PASI PO TROKET REFORMA NE DREJTESI..E NESE DO KET DREJTESI TE DREJTE,DO TE HAPEN DOSJET E MBYLLURA ME PROÇEDURE DHE SB E LB DO E SHOFIN VEHTEN ME BYRZYLYKE NE DUAR.NDAJ ÇDO DITE SHPIFIN E SAJOJNE BROÇKULLA QE DEMTOJNE VESHIN E SHQIPETAREVE FUNDJA DIÇKA DO TE MBETET.SE ATA E DIN SE RAMA KA MBESHTETJEN E SHBA+BE PER REFORMAT E BERA DHE SIDOMOS TE REF.NE DREJTESI.DHE JAN HEDHUR KUNDER AMBASADORIT LU SE GJOJA PASKA MARR 20) MIJ EURO NE LAÇ APO VLAHUTIN ESHTE BER ME VIL KORRUPSIONI NE LUNDER,DUKE I RENE MURUT ME KOKE ME TE PAVERTETA PER SHBA E BE.
  2-SA PER VASILIN BISHT TE MONIKES E SERVIL TE LIKES NUK DUHET PASUR MESHIRE PER TI DEMASKUAR,PASI LSI ESHTE NJE PARTI LEMOSHE E MBLEDHUR GJITHANDEJ PER MBIJETES PER KARRIGE PUSHTETI HER ME PD E HERE ME PS E TASHME E SHIKON VEHTEN TE MJERE NE OPOZIT QE NE 2919 NUK DO MARRI ASNJE BASHKI DHE NE 2021 DO PERFUNDOJ PA ASNJE DEPUTET.ESHTE KJO ARSYEJA QE SHKUMZON PER TI MBAJTUR ME SHPRESE MILITANTET E SAJ QE NDIHEN TE KERCENUAR NGA VENDET E PUNES TE ZENA ME SHKEMBIM VITASH(100 VOTA 1 VEND PUNE) SIÇ KA NDIDHUR NE SHUME BASHKI.DUKE E DITUR MIRE SE ÇFAR KA BERE VET-AKUZON PS NJELLOI SIÇ BEN SIMOTRA E SAJ PD, KU EDHE KJO KUJTON SE POPULLI I HARROI ZGJEDHHET E ‘96,2009,2911,ZGJEDHJEN E LULIT NE PD SE SI E “RREGULLOI TE NDJERIN OLLDASHI”,ETJ.
  POR FATKEQSIA QENDRON SE PAS KETYRE PARTIVE QENDROJNE EDHE DISA MILITANT TE PAGUAR PER VJEDHJE E KRIME QE U SHKOJNE PAS PA E DITUR SE ÇFAR PERFAQSOJNE KETO PARTI,ÇDEM I KAN SJELL KETIJ VENDI NE 27 VJET ME VJEDHJE SI TE RR.KOMBIT,ÇEZ,SHITJEN E DETIT ..APO VRASJET NE 2 PRILL SHKODER,GERDEC,21 JANAR,TREBICKES,REMZI HOXHES,5000 TE VRARET NE ’97-98,ETJ.DHE KUR DEGJON DISA POLITIKAN KRYESOR QE THONE SE “..PER SALIUN NA THAN QE MOS TE DENOHET PER NGJARJET E ‘97,98″TREGON SE KY POPULL I KA DURUAR SHUME KETA VRASTAR ME TE MEDHEJ SE HITLERI ,STALINI,A.ZOGU APO E.HOXHA.

  Reply to this comment
 17. Alban Dega November 30, 17:44

  Replike detyruar me nje shkollshum te kllonuar

  CURATE A TI MISMO DOCTOR .. !

  – Instruktoret e Donald Lu-se apo
  Chinchizkhanet e Shqiperise !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Doktor Petrit Vasili, e ndriti Shendetesine shqiptare qe e la ne agoni e koma te plote
  Shkolleshumi Petrit Vasili e shkelqeu Drejtesine qe e shtremberoj edhe me shume se Manjani e Halimi !
  Vendosi ne krye te hurgjeve burgaxhi qe u hanin edhe ushqimin kolege ve te tyre !
  Vendosi ne krye te hipotekave taksidare te LSI-se e hajna te Partise se tij !
  Profeti Petrit Vasili e shpalli veten Kryeminister para se te beheshin zgjedhjet!
  I kishte bere hesapet pa hanxhine demos !
  Petrit Vasili e sfidoi e beri karshillek kryministrit te koalicionit te tij, duke mos iu pergjigjur telefonatave te tij diten e Mukjes Nr. 2 tani !
  Pamja e tij kur Rama i futi krahun Bashes dhe i perzune nga dalla e komplotet te madh, me kujtoi nje buf kenete !
  Pasi arriti gjithe keto fitorje me gisht ne prapanice, shkolleshumi Petrit Vasili u hodh pertej Oqeanit !
  Sot Doktor Vasili i dha vetes tagrin e mesuesit dhe udhezuesit edhe te Washingtonit dhe Ambasadorit me shqiptar se ai e krejt LSI – a e marre se bashku me kuc e me mac Zotit Donald Lu !?
  Ambasadori Lu ti kerkonte Qeverise te hiqte impunitetin Tahirit, tha ish ministri i Drejtesise dhe kandidati i LSI-se per Kryeminister te Shqiperise !
  Po Pse ore derdimen shkollshume, ish minister i Drejtesise kush heq imunitetin e nje deputeti Qeveria apo Kuvendi !?
  A nuk ishte Partia jote LSI qe bashkoi votat me PD-ne e Sali Bashe dekriminalizimit ne KQZ kunder shkarkimit ne flagrance te nje ish burgaxhiu ne krye te Bashkise se Memaliajt !?
  Hajde dekriminalizim kryekriminelesh me ze e figure ne krye te tyre apo….
  Bir Vasil e Nenes
  Ke te qaje me pare!?
  Sali Pash Toptanin
  A doktore tuxhare !?
  Na mbyten shkollshumet
  Shlkollshume …
  shkollperlumet !
  Cka nuk di shkolleshumi Petrit Vasili.
  Petrit Vasili ka aq shume shkolle sa i jep mesim edhe Uashingtonit efhe Brukselit, edhe Moskovit !?
  Shkolleshumi di gjithcka !?
  Edhe me shume se Uashingtoni !
  Stop…
  Eshte nje shprehje 600 vjecare spanjolle:
  Sabelotodo es sabelonada !
  Gjithckaditesi eshte asgjeditesi !
  Edhe nje keshille shendetesore per Dr. Profesorin shkolleshume Petrit Vasili :
  Curate a ti Mismo Doctor !
  Sheroje veten Doktor !
  Nuk behet fjale vetem per shendetin fizik !
  Se pari per shendetin mendor !
  Ajo qe pranohet pa medyshje eshte qe ;
  Deliri i madheshtise eshte deliri i marrezise!
  Kuroje veten Doktor !
  Askush si ju doktoret Sali Rrumpalla, Ali Spahiu, Dritan Preshi,… Petrit Vasili nuk e semuri e rrenoi Shqiperine !
  Ia le lexuesit jo vetem shqiptar te gjykojne a jane ata shkolleshumet apo shkolleperlumet e mendjepaket e Shqiperise !
  As Chinchizkhani dora vet nuk do ta kishte rrenuar e kolapsur kaq keq !
  Paskeni kryer Shkollen e Shejtanit jo te Insanit!
  Lanet !

  Reply to this comment
 18. BLACK SWAN November 30, 18:24

  MIDERATORET pergjigjen
  ti je nje koqe kandari qe as ke pasur e as do kesh ndonjeher ide te pavarura ,dhe sidomos pa parti ti nuk rron dot . nje koqe kandari si rrogetar i 80lekeshit fillimisht , pastaj u bere blu ,me blu se Saliu , dhe pastaj nga perzierja e te kuqes me blune tani ke ripjelle je ber mavi.
  Konkretisht , sa here qe shkruan na e shpif gazeten , imagjino kur shkruan dhe 50 here si pensionist i lodhur ne andropauze . dhe ne si lexues te falenderojme nqs na mirkupton dhe nuk na nxin me gazeten me keto llogjet e tua .

  Urojme qe Mideratoret te na mirkuptojne dhe ne te tjereve se te gjesh Malarjen e Alban Degen ne te njejten faqe , eshte qe te vrasesh veten 😛

  Reply to this comment
 19. info analitike December 1, 16:52

  Logjika qesharake e militantit Viktor Malaj. Sa ishte Saliu ne pushtet nuk arsyetohej keshtu si po ben Viktori i partise sot, por kerkohej aleance e te gjitha qelbesirave per te permbysur Saliun pa u thelluar se sa maskarenj e hajdute ishin ata te opozites. Sot me role te permbysura Viktori ka nderruar qendrim dhe i sulet opozites per ta delegjitimuar duke mos folur asnje fjale per deshtimet e rilindjoteve ne vite por edhe suksesin mbare boteror te kanabizimit te vendit e te trafikimit te droges se te gjitha llojeve. Fale rilindjes u shtuan grupet kriminale dhe perplasjet midis tyre njekohesisht dhe u rrit borxhi i vendit per shkak te koncesioneve pa fre. A ka me qendrim prej karagjozi se ky i “perendimorit” Malaj qe ne vend te analizoje pushtetaret i sulet si i terbuar opozites!!!

  Reply to this comment
 20. Lumi December 1, 19:30

  A e ka ndjenjen e mases ky Alban Dega? Si mund te shkruaj njeriu kaq gjate e kaq shpesh. Keshtu nuk te lexon kush.

  Reply to this comment
 21. Granit Boni December 1, 19:43

  Kjo opozite eshte cete kriminale o infopreshi. Po edhe ti sojsez do jesh gallavitur ne trahanane eSHQUP-it. Kanabizimi ka emrin Sali Vucidoli, grupet kriminale kane emrin Ed Paloqja dhe Strazo kokerrjepuri. Borxhi i vendit ka ardhur ne ulje more gjakprishur. U rrit ne fillim per te paguar borxhet ndaj biznesit qe Sali rrumpalla yt ua shtrengoi lakun duke prokuruar dhe marre perqindjet por pa u dhene asnje lek per punen e bere. Dhe sa per Viktorin ti vemje duhet te ndihesh pa goje kur ske gje per te thene vec idiotizmave banale qe i perserit neper blogje si ushtar besnik i Nul Mokes.

  Reply to this comment
  • info analitike December 2, 20:23

   Ti preshin fute aty ku je mesuar e meqe mendte ia ke dhene me koncesion partise eshte e kote te harxhoj
   kohe me shume se kaq me ty. Sa per vemje Rama ia ka dhene si titull nderi Tahorrit. Tani vazhdo te hash nga ai gjyshes se shqipes si zakonisht!

   Reply to this comment
 22. Mark U.K December 2, 17:55

  O Viktor:Si ka mundesi qe ke mbledhur te gjith ish spiunet e beni artikuj te gazeta Dita qe nuk i ka lene gje ne dore zerit te popullit.Dua te ju pyes pse nuk shkrove per kerkesat per luft civile ne 97 nga drejtuesit e PS me kto fjal:O DJEM RREMBENI PUSHKET JA VDEKJE JA LIRI.

  Reply to this comment
  • Ndoja December 3, 18:45

   Marku mor zog thiu. Sa shume spiuna me sigurim te duelne ne ander sapo shkruejn Viktori dhe Bedriu. Ca faji te ka nje mesues si Viktori qe ajo pak ma e vogla nga ti ia kerkonte. Ca te bante mesuesi i shkret. Me i thane skam e genjente me ia dhene kishte me hidhrue ty. Keshu e pesoi edhe ai operativi i sigurimit me nanen. Mos shif andra me sigurimsa quj te harume ato qe kan ndodh.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*