Ja ç’kërkon shqiptari që kreu grabitjen më të madhe në historinë e Britanisë

July 18, 2017 13:58

Ja ç’kërkon shqiptari që kreu grabitjen më të madhe në historinë e Britanisë

 

Shqiptari Jetmir Buçpapa, i burgosur me 30 vite burg për grabitjen më të madhe të parave kesh në Britaninë e Madhe, është duke luftuar për të fituar të drejtën që ta vuajë dënimin në Shqipëri.

Por qeveria britanike po përpiqet ta ndalojë këtë lëvizje, pasi i frikësohet faktit se ai mund të lirohet më herët dhe do të mund të marrë paratë e grabitjes, të cilat nuk janë gjetur ende.

Jetmir Buçpapa

35–vjeçari ishte 1 nga 4 autorët e dënuar për grabitjen famëkeqe të 53 milionëve paundëve në vitin 2008, në magazinat e Securitas në Tonbridge, Kent, ku banda kërcënoi stafin dhe e mbylli në kafaze, ndërsa rrëmbeu edhe një fëmijë, përpara se të largohej me paratë.

Pas grabitjes në Bankën Qendrore të Irakut gjatë bombardimeve, kjo është vjedhja e dytë më e madhe e ndodhur ndonjëherë më parë në botë.

Buçpapa u dënua me 30 vjet burg, por deri më tani nuk janë gjetur ende 30 milionë paund nga paratë e vjedhura.

Tropojani po lufton në Gjykatën e Lartë për t’u transferuar në një burg shqiptar, për të qenë më pranë familjes së tij.

Duke refuzuar autorizimin për transferimin e tij, ish – Sekretarja e Drejtësisë, Liz Truss tha se fakti që ai mund të lirohet pothuajse 4 vjet më herët në Shqipëri dhe që paratë nuk janë gjetur ende, justifikojnë mbajtjen e tij në një burg britanik.

“Buç’papa ishte pjesë e një bande që ka kryer një grabitje të madhe dhe jo të gjithë janë kapur”, u shpreh avokati i qeverisë, Christopher Knight.

“Sekretari i Shtetit ka të drejtë të marrë parasysh faktin që paratë nuk janë kthyer ende dhe rrezikun që ai mund të përfitojë nga këto para. Në fund të fundit kjo është arsyeja pse njerëzit marrin pjesë në grabitje të armatosura“, shtoi ai.

Buçpapa aplikoi për transferim në Shqipëri që vitin e kaluar, por kjo kërkesë u refuzua personalisht nga Liz Truss, duke detyruar në këtë mënyrë grabitësin tropojan ta çojë çështjen në Gjykatën e Lartë.

Avokatët e tij thonë se refuzimi është i gabuar, pasi nuk është në përputhje me asnjë rast tjetër që përfshin një të burgosur shqiptar që dëshiron të shkojë në shtëpi.

“Nga 17 raste të mëparshme, ku disa prej tyre kanë qenë vrasës brutalë, asnjërit nuk i është refuzuar transferimi në një burg shqiptar. Ai ndjen se është trajtuar padrejtësisht në këtë çështje,” tha avokati Philip Havers.

Sipas “Daily Mail”, vendimi për transferimin e Jetmir Buçpapës në Shqipëri do të jepet në një moment të dytë nga gjyqtari Martin McKenna.

July 18, 2017 13:58
Komento

5 Komente

 1. Petriti July 18, 18:48

  Patriot i denje i Sali Berishes qe i grabiti miliarda shtettit e popullit tone te mjere. Por Bucpapa nuk mund te krahasohet kurrsesi me Berishen.
  Sipas ish kongresmenit amerikano-arberesh Dio Guardi (njoftuar sot ne shtypin shqiptar), Saliu dhe dy femijte e tij kane vjedhur miliarda nga djersa e gjaku i yne.

  Reply to this comment
 2. DIBRANI July 18, 19:50

  Ashtu si 90% e tropojaneve !

  Reply to this comment
 3. alphade July 19, 00:48

  Edi Rama ! Nese con para drejtesise Sali Berishen,djalin
  dhe vajzen e ketij kryekrimineli te Shqiperisr ke permbu –
  shur 85 perqind te premtimeve ndaj shqiptareve, duke
  perfshire ketu edhe sekuestrimin e gjithe pasurise se
  tundeshme e te patundeshme ,brenda dhe jasht shtetit ,
  Sali Vicidoli duhet te pergjigjet per tri fakte konkrete: Ger-
  decin,21 Janarin dhe detin …..!!!!
  Megjithese ju zoti k/minister nuk ju pelqen supozimi, “nese” , une e perdora kete supozim ,”NESE” per faktin
  thjeshte se m’u kujtua nje shprehje e gjyshit tim qe po
  e transkriptoj ketu: ” Do te martojme o Fejze, nuk e ze
  me bese” ……! Shpresen e kam vetem te ajo shprehja
  juaj : ” Nuk keni pare asgje akoma” Ishalla …..!!!

  Reply to this comment
 4. Rob July 19, 00:54

  Te pakten nuk jemi xhepista

  Reply to this comment
 5. Bubicacurrel July 19, 08:49

  Petrit. Nuk e luan topi komentin tuaj , pyetja eshte : A do do futet ne burg Berisha dhe femijet e tij per grabitjen vrasjet e shqiptareve se parate dhe jetet nuk kthehen me ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim