Kreu i ERE-s: Në Shqipëri nevojiten rreth 300 mijë matësa energjie

February 16, 2015 18:02

Kreu i ERE-s: Në Shqipëri nevojiten rreth 300 mijë matësa energjie

Kreu i Entit Rregullator të Energjisë Elektrike deklaroi se në Shqipëri nevojiten rreth 300 mijë matësa dhe kjo është shumë e rëndësishme për të disiplinuar sektorin. Sipas ekspertëve të ERES-s, e nevojshme është të vendosen sahatë pavarësisht nëse do jenë inteligjentë apo të thjeshtë.

“Ne po dialogojmë me kompaninë për plotësimin e konsumatorëve pa matëse. Pasi kjo është e dëmshme për sektorin pasi nuk të lejon të kesh një kontroll shumë rigoroz në lidhje me konsumine e energjisë”, tha kreu i ERE-s.

Po ashtu edhe deputeti demokrat Kozma Dashi deklaruan se paisja e konsumatorëve me matësa është e vetmja mundësi për t’i dhënë fund faturimeve afrore.

February 16, 2015 18:02
Komento

2 Komente

 1. as February 16, 18:22

  Nuk ka rendesi c’fare matesi vendoset per matje, e rendesishme eshte paisja e konsumatoreve me matesa brenda fushes se lejuar te gabimit.

  Reply to this comment
 2. Sali Berisha February 16, 19:05

  Kush e ka marre tenderin e matesave elektrik!!! Une dhe Luli nuk kemi njoftim per kete.
  Meta mduket se po ma fut mrapa shpinet!
  Edhe Kristaqi te ngrihet nga varri ti Edvin nuk ma merr dot kete risi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim