Kreu i Gjykatës së Apelit: Korrupsioni është një fenomen shqiptar që nuk ndjek vetëm drejtësinë

October 28, 2015 20:00

Kreu i Gjykatës së Apelit: Korrupsioni është një fenomen shqiptar që nuk ndjek vetëm drejtësinë

Kreu i Gjykatës së Apelit në Tiranë Alaudin Malaj deklaron se nuk është vetëm sistemi i drejtësisë që vuan nga korrupsioni.

Duke folur në një intervistë për Tonight Ilva Tare ai e sheh problemin tek shoqëria shqiptare në përgjithësi.

“Jeta e çdo gjyqtari ka qenë e turbullt në Shqipëri, në të gjitha kohërat.Sot jemi në një pozitë të vështirë nga krimi i rrugës dhe anatemimi i publikut. Drejtësi e munguar dhe korrupsioni janë dy gjëra të ndryshme. Korrupsioni është një fenomen shqiptar që nuk ndjek vetëm drejtësinë. Dje pashë në lajme që anatemohej mjekësia, arsimi, politika. Problemi kyç është gjithë shoqëria shqiptare”.

Malaj thotë se shteti duhet të ketë një marrëveshje me gjyqtarët për ti kontrolluar por dhe për ti mbrojtur në momente të vështira.

“Sistemi i drejtësisë në Shqipëri nuk ka qenë i qetë asnjëherë për të ushtruar detyrën e tij. Nuk kam ardhur të mbroj gjyqtarët e korruptuar, por duhet ti etiketojmë cilët janë. Të bëhen publikë. Gjyqtarët duhet të kenë një marrëveshje me shkrim me shtetin, këtu duhet ta fillojmë reformën në drejtësi, ku të lejojnë shtetin ti kontrollojë për çdo gjë dhe në çdo gjë. Kur u hodh ideja e heqjes së imunitetit të gjyqtarëve që asnjëherë nuk i ka mbrojtur, pasi janë sulmuar. Të ketë dhe një mbrojtje të tillë politike. Mbështetje nga e gjithë shteti në momente të vështira, që i riskohet jeta, familja, puna. Nga ’93 e deri sot sistemi gjyqësor ka përparuar. Sistemi i drejtësisë është shërbim ndaj publikut për atë që i takon.”

October 28, 2015 20:00
Komento

10 Komente

 1. i ri October 28, 22:09

  Nje nder me te korruptuaret ,hajn me cizme,lekist i terbuar ja vuri themelin hajduterise ne gjykata.Pra eshte kudo ne Shqiperi ,eshte e ne drejtesi,mos cani koke fare.,,!Si ne kohen e Sulltanit,,,,,,,,,,kur ta ben kadiu nuk ke ku ankohesh,,.Mjere ky vend se ne c’dore ka rene,!!!!!

  Reply to this comment
 2. sulo Permeti October 28, 23:01

  Ky eshte nr.2 me i korruptuari,pas gjin gjonit-urime drejtesise shqiptare!

  Reply to this comment
 3. radiokashari October 28, 23:18

  E di si eshte puna or ti ………….sikur gjithe ato paret qe mirni nga hallexhinjte …ju ,dhe mjeksia …ti hidhnit ne arken e shtetit ……Ky vend do te ish ber fusheme lule …dhe Mireqenia eshte kulture ..ka thene Ai ….pra nuk do te kish me as hajdut ,dhe as kriminel ..q ete kishe frike zotrote ..pastaj ..eshte ne ndegjegjen egjithe sejcilit prej jysh ,cfare drejtesie jepni ….Por mos haroni …..I vetem gjykates i drejte ,eshte Zoti …Vetem hakmarjes se tij ti ruheni …..

  Reply to this comment
 4. Ermal October 29, 08:16

  Po tall trapin ky! Imagjino se ku ka shkuar puna super i korruptuari flet per korrupsionin .
  Ketij tipit i ka dhene daja ime 10000 $ se zvarriste procesin ne gjykat te apelit ne vlore

  Reply to this comment
 5. Mondi October 29, 09:21

  LARGOU MOR SHARLATAN . KU KA GJYKATES QE NUK MERR PARE TI JE I PARI . SA EURO KE DHENE PER TU BERE KRYETAR GJYKATE. JU JENI VAMPIRET E POPULLIT SHQIPTAR . JU ESHTE PER T,JU DERGUAR NE HELL MORE USHONJZA TE POPULLIT , DEL E NA FLET PER MORAL.
  AQ I KORRUPTUAR ESHTE SISTEMI I DREJTESISE , AQ SA MENDJA NJERZORE NUK E KAP VETEM AI QE E KA PROVUAR E DIMN MIRE FYTYRAT TUAJA TE URRYERA.
  GJYGJSORI KA VETEM NJE ZGJIDHJE :
  1- SHKARKIMI I TE GJITHE GJYGJTARVE NGA I PARI E DERI TEK I FUNDIT.
  2- GJYGJ POPULLOR PER SECILIN GJYGJTAR ( JANE TE SHUMTE NJERZIT QE KANE PROVA PER VJEDHJET E GJYGJTARVE ).
  3- SEKUESTRIM TE PASURISE .
  4- FUTJA NE GJYGJSOR TE GJYKATYESVE TE HUAJ DHE NE PAMUNDESI SHQIPTAR NGA BOTA E JASHTME APO SHQIPTAR P.SH NGA MAQEDONIA ( SHQIPTAR ).
  5- RREGJISTRIMI I CDO SEANCE QE TE JETE DOKUMENT ( NGA KJO E FUNDIT DRIDHEN GJYGJTARET ).
  VETEM KJO ESHTE ZGJIDHJA E VAMPIRIZMIT NE GJYGJSOR.

  Reply to this comment
 6. tan October 29, 10:21

  tha qe jeton si gjithe te tjeret ,shikoni makinen qe ka te parkuar ne der te gjykat se tij,Tha qe jep drejtesi per pensionistet dhe te divorcuarit cfare sharlatani, po pronaret perse irrjep gjykata qe jote apo ajane tjeter kategori ata,tha qe ne baze te nje sondazhi te bere prej tij nga 199 avokat dhe 53 pale gjykata e tij eshte me e mira ne republik ,por harroj te thote ne Republiken e Bananeve ,tha se vin nga nje familje e pasur bisnesmene,poppo bisnesmen qe te pastroj parat e tija qe ka marre prej 20 vitesh,Thote qe eshte gjyqtari me i ndershme shqiperi, hahaha dhe se gjyqtaret duhet te kontrollohne nga vendimet e tyre po le te hapen vendime te tij ne 1996 ne Gjykaten e Rrethit Vlore do te shihni si ky sharlatan ka falur e dhuruar token pa ju drishur bindja e tij e brendeshme .,Tha se gjyqtaret kane bindjen e brendeshme dhe po u be nderyrje ne te kjo drejtesi ka mbaruara,por harroj qe bindje e gjyqtareve dhe e ketj sharlatani krijohet jashte salles se gjyqi dhe jasht dosjese e provave ,tha qe jeton si gjithe te tjeret por te tregoj qe si i ka gjitha ato prona vaellai i tij babai i tij nga Fashsit i humbur i Terbacit e ne brigjet e Ujit te Ftohte te Vlores a pooo harrova ky ska lidhje me ta se ata nuk i kane dhene asnje gje harrroj te thote qe jua ka dhene ky te gjitha ,tha qe ligji se ndalonte qe edhe gjyqtaret te benein pasuri dhe te merreshin me investime poo eshte e vertete por ju keni abuzuar me vendimet kjo eshte ironia me e madhe

  Reply to this comment
 7. Mondi October 29, 10:42

  Gjygjtaret jane hajdutet me te felliqur dhe me te medhenj qe dalin hapur ne publik dhe krenohen me poshtersite e tyre. A e kuptoni se jeni bere alergjia e popullit shqiptar ??? A e kuptoni se shqiptaret kane neveri nga ju ???
  A e kuptoni se shqiptaret kane alergji kur i afrohen dyerve te gjykatave , pikerisht nga ju vampire ???
  Po nuk u fshite ju nga faqa e dheut , shqiperia do tye lengoje nen makuterine tuaj me shekuj te tere ????

  Reply to this comment
 8. daja prej peze October 29, 11:17

  Gazeta dita!
  Kam respekt per ju por te nxirrni ne interviste personin me te korruptuar ne Shqiperi, kjo nuk eshte e drejte. Ne vend qe te investigoni cfare pasurie ka ky kodosh dhe se sa euro merr per gjyq,na beni nje artikull me fytytren e shemtur te ketij katundari nga Vlora qe dhe per disa breza duke vjedhur eduke zhvatur te varferit nuk do arrije dot te behet qytetar.
  Nese ka person me harbut dhe zemergur eshte LAO, pra Alaudin Malaj.
  Sekseri i Argites dhe Shkelzenit. Keto ju i dini por ju lutem mos u beni pale me keta sepse per momentin jane me te fortet.

  Reply to this comment
 9. Igli October 29, 20:39

  Ky të mos harrojmë se ka gjykuar Gërdecin dhe më shumë se Sali krimineli eshte dyfish fajtor. Ah mër Zot si nuk ngrihet ai popull ti presi ca koka qe te shpetojme. Nuk ka zgjidhje tketër me keto tipa… Burgu eshte pak për keta …

  Reply to this comment
 10. Erjon Isufi October 29, 20:53

  Unê kam paguar lek te ky tipi dhe sinqerisht po te kerkoje drejtesia vullnetare deshmitare dal deshmitar me prova. E di qe kam bere gabim po ky nuk me la zgjidhje… nga hallet, nga varferia, populli perkulet dhe i jep lek ketyre qelbesirave… po marrin edhe shume tani se domosdo , bejne afera te medha me Salen dhe kompanine e Halim Hales… Ai Halimi ish minister drejtesie …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim