“Kristali”, një pirg me diploma false, edhe 900 italianë të diplomuar

March 14, 2018 20:51

“Kristali”, një pirg me diploma false, edhe 900 italianë të diplomuar

Universitetet private, të cilat u mbyllën në 2014-ën me një vendim të Këshillit të Ministrave, dorëzuan pranë Ministrisë së Arsimit regjistrat e tyre, por universiteti jo publik “Kristal” nuk e bëri diçka të tillë.

Duke u nisur nga këto kushte, Ministria e Arsimit bëri një kallëzim në Prokurorinë e Tiranës për veprat penale “Mashtrim” dhe “Shpërdorim detyre”. Pas shqyrtimit të çështjes, Prokuroria e Tiranës vendosi pushimin e saj.

Pas përfundimit të procesit nga oficerët e policisë gjyqësore, në arkivin e Ministrisë së Arsimit ndodhen edhe 61 regjistrat e universitetit jo publik “Kristal”, të cilat shihen si të vështira për t’u menaxhuar, jo vetëm në brendi, por edhe fizikisht.

Në Ministrinë e Arsimit ka një fluks të madh kërkesash si nga individë e institucione vendase, si dhe nga Kosova e Italia.

Fran Deda interesohet për nusen e djalit në Ministrinë e Arsimit, sepse këto të fundit janë në Itali. Nusja ka marrë një diplomë “Kristali” për infermieri dhe Frani pret që të marrë një vulë nga Ministria e Arsimit, e më pas ta çojë për vulë apostile në Ministrinë e Jashtme.

“Unë vij nga Rrësheni dhe jo nga ndonjë zonë e Tiranës. Unë kam 3 muaj që pres”, shprehet Fran Deda.

Nusja ka punuar në Shqipëri si infermiere dhe duket se nuk ka problem me vërtetësinë e diplomës.

“Më thonë se kanë mbi 4 mijë kërkesa, por unë nuk kam ardhur për të përfaqësuar popullim, por për dokumentet e mia”, thotë Deda.

 “Ministria vendosi t’u referohet regjistrave nga 2017, por duke bërë shënim që nuk garanton vërtetësinë absolute që del nga ato regjistra”, shprehet zëvendësministri i arsimit, Ervin Demo.

22 institucione të arsimit të lartë, shumica private u mbyllën me VKM-në e 2014. Zëvendësministri i Arsimit, tregon se sa kërkesa janë prekur kohët e fundit nga Ministria e Arsimit.

“Janë 300 apo 400 kërkesa dhe janë verifikuar një sërë problematikash”, thotë Demo.

I pyetur në lidhje me 86 diplomat e parregullta që Ministria konfirmoi së fundmi, zëvendësmistri shprehet: “Diplomat që kanë qenë dhënë në programe që kanë qenë jo të licensuara, të cilat janë me qindra ndoshta edhe me mijëra mijëra diploma të pavlefshme”.

Zëvendësministri i Arsimit vë theksin edhe tek shtetasit italianë të pajisur me diplomë “Kristali”.

“Kanë qenë 900 italianë të regjistruar, kur në “Kristal” nuk ka patur programe në gjuhën italiane apo angleze”.

Por përse nuk ja referon Prokurorisë të gjitha këto raste Ministria e Arsimit?

“Regjistrat që ne disponojmë janë regjistra që Prokuroria i ka disponuar. Edhe studentët që nuk i gjejnë emrat nëpër regjistra, pretendojnë që është faji i institucionit që nuk ua ka shkruar emrin në regjistër. Ne jemi të hapur që regjistrat të merren edhe njëherë nëse Prokuroria i dëshiron”, shprehet zëvendësministri i Arsimit, Ervin Demo.

s.a/dita

 

 

 

March 14, 2018 20:51
Komento

2 Komente

 1. Baxhanaku March 14, 23:40

  Rofte e qofte shakaxhiu i perparimit,Sali koqe Berisha!!!!

  Reply to this comment
 2. !!!!! March 15, 01:20

  Ore ti qe banon ne Itali dhe do nje vule ,per dipllomen e infermjerise , mos e ke bere tamam si DEPUTETI I PS FATE VELAJ..Se sic e di edhe Rama ,por sndihet ,ky deputet ka mare roge ne Austri gjate kohes ,se fakultetit te kristalit qe ka (ska) frekuentuar Kristalin “.as edhe nje sekonde .Ethjeshte per tu verifikuar.

  Te rroje partia ,ujet nga burimi del qelibar i kulluar ,por behet pis rruges .Cohu more Dritero Agolli nga varri dhe na shkruaj ,per deputetin .e PS ,te ka zevendesuar ty o Dritero ne sallen e burrave te parlamentit . .
  Ka plas mender muti ciper themeleve ,nuk ka zot nene ta pa…….???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*