Kriza? Vijnë ta zgjidhin ndërkombëtarët. “Venecia”, në Tiranë

August 9, 2019 13:58

Kriza? Vijnë ta zgjidhin ndërkombëtarët. “Venecia”, në Tiranë

Kriza politike në Shqipëri, si duket, e ka bërë të detyrueshme ardhjen e një delegacioni përfaqësues nga Komisioni i Venecias.

Bëhet me dije se një delegacion përfaqësues i këtij organi do të vizitojë Shqipërinë nga data 9 deri më 11 shtator. Pritet që delegacioni të zhvillojë takime në Kuvend dhe në Kryeministri.

Gjithashtu, delegacioni do të takohet dhe me Presidentin e Republikës, Ilir Meta.

Vizita e delegacionit bëhet zyrtare  vetëm pak ditë pasi Kuvendi i Shqipërisë i drejtoi një kërkesë Komisionit të Venecias, ku nëpërmjet një numri pyetjesh i kërkonte opinion në lidhje me nismën e ndërmarrë nga maxhoranca për shkarkimin e Presidentit.

e.ll./dita

August 9, 2019 13:58
Komento

7 Komente

 1. USA August 9, 15:34

  Kriza zgjidhet duke trubulluar ujin e politikes shqiptare. A do mbaje njeri pergjegjesi per politikanet qe kane vra dhe vjedh per 30 vjet ? Kjo behet me Ndeshkushmeri politika Edhe Dhe jo me parada venecia shkopi i Daj Samit Filloi.

  Reply to this comment
 2. Zgalem August 9, 15:48

  Fantazma e nje Kryeministri imagjinar
  Data 24 Korrik , do te mbahet mend gjate , jo vetem si dhjete dite pas festes boterore te Bastijes , por si dita e firmosies se pare te aktit qeverritar , nga Kryeministri I ardhshem shqiptar , Lulzim Basha . Nje firme vetetime , mbi kontraten me Edmond Budina , drejtori i ardhshem , i arteve te shemtuara dhe kryeregjizor I teatrit imagjinar “Dopollavore “ , nga ku fluturojne elefandet, per te zbritur ne arodromet e shoqerise multietnike te “Shtepise se verdhe” , ne Mat .
  Njifet dhe nje rast tjeter historiik , ku Kryeministri ne hije , ka firmosur nje akt jetesor , per popullin e vet . Lenini , perpara se te vinte ne pushtet , firmosi ligjin ,” Per tolken “ . Lenini e mbajti fjalen , qofte dhe provizorisht . Muzhiket i beri pronare , packa se provizorisht . Lenini yne ( Luli ) , nuk besohet se do ta mbaje fjalen . Ai ishte Kryebashkiak i Tiranes dhe e kishte eskluzivisht ne dore, politiken dhe ekonomine shqiptare . Per cudi , nuk konkuroi perballe Erionit , por gjeti nje sozi , ose Nastradin dhe na si kandidat te Tiranes . Ka pak kohe , qe i eshte ndezur fantazia , per t’u bere Kryeminister . Ka firmosur dhe kontraten e pare . Pritet te firmosi kontrata , me Adi Krasten , Sonila Mecon , Saimirin etj. Le te presin ne radhe . kryeministri hije do tju gostisi te gjithve , me nga nje hije , si vetja . Kjo ne fakt eshte gjysem hije , hijen tjeter le ta plotesoi Bexheti .
  Kesaj i thone : Bir Selman i nenes , ke te qaj me pare jeni per te qare me 40 pale lot , sepse akoma nuk e keni marre vesh , cili eshte Lulzimi . Eshte e justifikushme , per Lulin . Eshte ne ekstazen pushtetore , por ju keni tjeter linje. Pse e vini veten ne sherbim te nje deliranti te pushtetit imagjinar? Kaq doja nga ju . Nuk ka , ne kete bote , Filan e fistik . Njeriu behet me ate , qe eshte me afer popullit , po dhe po qete kunder , ruajini ndjenjen e mases , sepse hanxhiu do te takohet me qiraxhiun .
  Shpetoni c’mund te shpetoni , nga anija , qe po mbytet , ne kuptimin , mos e konsumoni te gjithe Lulin . PD eshte nje subjekt i rendesishem , qe i duhet Shqiperise .PD , si structure , ka nje te mete te madhe . Sali Berishen e beson , me shume se populli dhe se vota e lire. Sa te jete Saliu gjalle , Lulzimi do te mbaje konferenca shtypi dhe do te enderroje te jete Kryeministri i Shqiperise . Ne 7 Gusht pashe nje shkrim te Muriizit ne “Tema “ . Shkrim qe analizonte Lulin , me rrenje e me dege , por Saliun nuk e zinte ne goje . Per te tille tipa , Saliu eshte populli .Kane per tja pare hajrin! Zgalem

  Reply to this comment
 3. Arben August 9, 20:47

  Te na e fusin edhe nderkombetaret

  Reply to this comment
 4. Poli August 9, 22:24

  Jemi shtet i varurdhe Rama si mekembes i padroneve,prandaj ketu eshte bere lesh arapi dhe populli nuk ka buke te haje.

  Reply to this comment
 5. servet August 10, 07:26

  Zgalem , nuk e kuptoj ketu drejton PD-ja apo PS-ja!Si ka mundesi qe nuk shkruani nje fjale kunder qeverise por akuzoni gjithmone opoziten sikur eshte kjo e fundit qe drejton shtetin.

  Reply to this comment
 6. Lili August 10, 07:55

  Kriza? Cfare krize? Shume kollaj shqipet e zgedhin : i heqim gjithe keta pushtetare! ..
  Sikur te kishim nje ligj elektoral si ka dhane Zoti!
  Po kemi ligjin elektoral qe e ka bekuar Venecija e gjithe nderkombtaret , prandaj kemi kriza!
  E kuptoni rrethin vicioz?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim