Kriza shton konsumin e kafesë në Shqipëri

August 9, 2013 11:05

Kriza shton konsumin e kafesë në Shqipëri

Kriza ekonomike dhe ulja e konsumit nuk i ka frenuar shqiptarët që të konsumojnë më shumë kafe. të dhënat nga Drejtoria e Përgjithshme e Doganave konfirmojnë se gjatë gjysmës së parë të këtij viti janë importuar rreth 3700 ton kafe me një rritje prej 3% në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Ky është edhe niveli më i lartë i importit të kafes së shënuar në katër vitet e fundit. Sipas importuesve, megjithë krizën dhe uljen e shpenzimeve të shqiptarëve për argëtim, konsumi i kafes ka pësuar një tjetër rrjedhë – njofton revista Monitor.
Në kushtet kur kafja është me çmim ende të lirë dhe është kthyer thuajse në një ‘lëng’ të domosdoshëm për vendasit, konsumi i saj po rritet në këtë periudhë të vështirë ekonomike. Kjo shkon në të njëjtën linjë me rritjen e numrit të bareve, sidomos në kryeqytet. Edhe në periudhën në vazhdim, operatorët parashikojnë se konsumi i kafes do të mbetet e i lartë, sidomos në muajt e ftohtë, ku konsumatorët shtyhen drejt pijeve të ngrohta, kryesisht me përmbajtje kafetine. Shqipëria është shquar vitet e fundit për consume të larta të kafesë.
August 9, 2013 11:05
Komento

2 Komente

  1. elida August 9, 15:54

    Po kafja është me e lira nëpër lokale.hap

    Reply to this comment
  2. grek i paster August 9, 20:04

    eshte shtrenguar dogana konsumimi eshte i njejit po eshte ul vjedhia thuaj

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*