Kruz mposhtë Trumpin, fiton zgjedhjet primare në Wisconsin

April 6, 2016 10:59

Kruz mposhtë Trumpin, fiton zgjedhjet primare në Wisconsin

Kandidati republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Ted Kruz, has fituar në mënyrë decizive zgjedhjet primare në Wisconsin, duke e komplikuar kështu rrugën e Donald Trump drejtë nominimit për president

Në garën e demokratikeve, Bernie Sanders shënoi një fitore të fortë kundër Hillari Kllinton në shtetin Midwestern.

Por, Trump udhëheq garën për republikan, megjithëse mund të mos ia arrijë të marrë numrin e delegateve që iu duhen për të siguruar nominimin e partisë për president të ShBA-ve.

Rivalët e Trumpit i kanë venë shpresat e tyre në një kuvend kontestues.

Në kuvend kontestues, kandidati për president nominohet nga liderët e partisë, dhe jo votuesit.

April 6, 2016 10:59
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*