Rama: Janë punësuar 82 mijë persona

March 12, 2015 09:41

Rama: Janë punësuar 82 mijë persona

Kryeministri Edi Rama thotë se në tre muajt e fundit të vitit të kaluar, janë punësuar 82 persona.

Ai i referohet Anketën e Forcave të Punës, të përgatitur nga INSTAT.

“Disa të dhëna tejet inkurajuese të tremujorit të katërt të 2014 sipas INSTAT:

Numri i të punësuarve është rritur me 82.629 persona.

Numri i personave në moshë 15-64 vjeç jashtë tregut të punës ka rënë me 105.113.(Shenjë e qartë e rritjes së besimit dhe shpresës se gjendet punë)

Në terma vjetorë, punësimi u rrit me 8,5 % krahasuar me tremujorin e katërt të vitit 2013.

Industria përpunuese, aktivitetet e shërbimeve të tregut dhe sektori i ndërtimit patën rritjen më të ndjeshme të të punësuarve me përkatësisht 27,4 %, 14,8 % dhe 14,6 %.

Shkalla e punësimit është më e lartë për të punësuarit me arsim profesional (65,5 %), pasuar nga ata me arsim të lartë (64,9 %),” shkruan Rama.

March 12, 2015 09:41
Komento

7 Komente

 1. elio March 12, 09:56

  E drejte, punesimi eshte rritur me 82 persona (e thote artikulli…), mbase ky topja qe do te na hedhe hi syve, duhet te na tregoje sa eshte rritur niveli i punesimit jo vendet e “reja ” te punes qe jane te regjistruara me rinovimin e kontratave ne shtet e me call center….Filloi te behet patetik edhe ky……….

  Reply to this comment
 2. albania March 12, 10:26

  Jane punesuar duke q..e Erjon Veliaj ne b.the

  Reply to this comment
 3. Artan March 12, 11:36

  Po bëji 82 mijë e një, më gjej dhe mua një vend.

  Reply to this comment
 4. albania March 12, 12:13

  Saliu e humbi pushtetin se u besonte verberisht ministave te tij me shifrat qe raportonin, kurse ti E.Rama do ta humbesh pushtetin sepse te pelqejne ministra si Erjonka, Samco…kur tallen me ne, edhe ti u jep zemer atyre…

  Reply to this comment
 5. ada March 12, 13:28

  Ne enderrat e TUA dhe te ERIONIT.
  Jane punesuar vetem ustallare ndertimi per llustrat qe i ke bere zyrave te tua e te institucioneve te qeverise. Harrova, edhe bacevane qe mbollen palmat tek rruga Tirane – Rinas.
  BRAVOOOO!

  Reply to this comment
 6. era March 12, 16:31

  Perseri neper inaugurime e neper ekrane cifti shqiptar “Dolce & Gabbana”.
  Shifra 82,000 te punesuar eshte shume e besueshme kur del nga goja e ketyre te dyve.
  Po nje pyetje me vjen natyrshem: Ne cfare sektori u punesuan? Nuk na rezulton asnjerit te jene hapur ndermarrje te reja, as industri prodhuese e perpunuese, perkundrazi.
  Jane shtuar rradhet e nepunesve ne shtet? Ku punojne keta te punesuar rishtaz?
  Mbasi te mbarojne sfilaten dhe show-n e rradhes keta stilistat tane mund te na iluminojne mendjen me pergjigjet e tyre?

  Reply to this comment
 7. Socialisti bythpambuk March 13, 03:20

  Ik o mashtrues ordiner .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*