Kryeministria gjatë ndërtimit, fotografi të viteve (1940 – 1941)

September 21, 2013 16:07

Kryeministria gjatë ndërtimit, fotografi të viteve (1940 – 1941)

Një ditë pasi publikoi fotografi nga punimet që po kryhen në Kryeministri, menjëherë pas marrjes së detyrës, sot kryeministri Rama sjell fotografi nga ndërtimi i godinës së Kryeministrisë.

Fotografitë i përkasin viteve (1940 – 1941), dhe janë të një cilësie mjaft të mirë. Në njërën prej fotografive mund të shihet një pamje e qartë e bulevardit “Dëshmorët e Kombit, si dhe godina e Universitetit Politeknik të Tiranës, i cili po ashtu ka qenë në ndërtim.

2

3

4

September 21, 2013 16:07
Komento

12 Komente

 1. VF- LP September 21, 17:39

  Eh moj partia e Punes si e transformove Shqiperine.
  Lavdi PPSH.
  Lavdi shokut ENVER HOXHA!

  Reply to this comment
  • endi September 21, 19:55

   he me te lumnte goja se keta kane prishur vetem ato qe ka ber xhaxhi

   Reply to this comment
   • fortunato65 September 21, 20:49

    o miq keto ndertesa nuk i beri xhaxhi enveri por italia fashiste qe xhaxhi gjoja e luftoi .ato jane foto te vitit 1940 kur italia ndertoje edhe spitalin edhe rruget edhe urat pra te rrje duçja dhe jo komunizmi

    Reply to this comment
    • DinPaku September 21, 22:55

     Fortunato, pikerisht xhaxhi duhet levduar ketu kur shikon ate zbrazesire, qe nga kryeministria e deri tek Universiteti.

     Reply to this comment
     • Pellazgu September 22, 10:38

      @ DinPaku

      Ti me të vërtetë “di pak”, – siç e ke vënë emrin, – sepse atë zbrazëtirë e mbushën më pas italianët, duke formuar përmes bulevardit, i cili në shikimin nga ajri simbolizonte Sëpatën e Liktorit, ku stadiumi “Qemal Stafa” ishte tehu i saj.

    • beni September 22, 08:15

     partia komuniste akoma nuk ishte formuar,duhet te prisnim nentorin e vitit 1941 qe te kishim nje parti te tille,meqe se ne Athine esht formuar me perpara nje parti e tille komuniste me kryetar Andrea Zisin,qe perfaqsonte komunistet Shqiptare!

     Reply to this comment
     • Pellazgu September 22, 10:39

      Ç’lidhje ka kjo çështje me Athinën e dylberave? Apo nuk rri dot ti ben “shqiptari” pa i përmendur laviret greke?

  • Pellazgu September 22, 10:32

   Ke të drejtë o Vish Fustanin – Leshtë Përpjetë. Partia Komuniste e Italisë e quajtur Fashiste, me në krye shokun Enverito Hoxhsolini i mbiquajtur Du(ce)lla e ka ndërtuar atë godinë. Bravo të qoftë për injorancën shqmbullore që shpalos këtu.
   Mirë që je trangull pa fara, aq sa sta merr mendja që sot t’i bësh hosana Enver Dylberit, por qenke edhe qorr, sepse nuk lexon as ç’farë shkruhet më sipër.

   Reply to this comment
   • Urgjent September 22, 13:53

    @Pellazgu
    Ju shoh larte e poshte duke komentuar gomarlleqe.
    Se pari zog injoranti merrni mundimin te ndryshoni pseudonimin Pellazg , se trute e juaj, nuk perfaqesojne historine dhe diturine e ilireve.
    Kok bosh.

    Reply to this comment
 2. roland September 22, 12:24

  o monikqira,mbeturina otomane,

  Reply to this comment
 3. Kali i trojes September 22, 12:31

  sa i bukur ka qene dikur metropoli yne, vetem parqe me bar, dhe fauna e eger, te mbusheshin mushkerite me ajer

  Reply to this comment
 4. E Verteta September 22, 14:02

  Si Dibran, (me origjine nga Dibra e madhe dhe te zbritur ne Tirane ne 1912) , kam fotografi te Tiranes se viteve 1941.
  Tirana ishte nje vend djerre , ku egzistone xhamia e Tiranes dhe kompleksi i ministrive.
  Po ta shikoni Tiranen ishte nje fshat ku qarkullonin pajtone dhe gomere.
  Kam dhe foto ku ne rrolin e gomarit sherben njeriu.
  Prandaj komenti ku thohet LAVDI PPSH eshte i drejte!
  Po ashtu dhe komenti qe i vetequajtur Pellazg eshte nje zog i vertete gomari.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*