Kryeministria përgjigjet për fituesin e koncesionit të hemodializës

October 23, 2015 18:13

Kryeministria përgjigjet për fituesin e koncesionit të hemodializës

Kryeministria ka reaguar pas shkrimit të djeshëm të BIRN, që hidhte dyshime mbi fituesin e koncesionit të hemodializës.

Qeveria deklaroi sot se EVITA sh.p.k, një kompani që fitoi tre ditë më parë koncesionin për shërbimin e hemodializës për dhjetë vitet e ardhshme me një kontratë me vlerë 86 milionë dollarë, nuk është fituesja e vetme e këtij tenderi.

“Sqarojmë, se ndryshe nga ç’ka BIRN pretendon, fituesi i garës së koncesionit për ofrimin e shërbimit të hemodializës është bashkimi i dy operatorëve ekonomik “Evita” Sh.p.k. dhe “American Hospital” Sh.a”, thuhet në njoftimin e  faqes së përgënjeshtrimeve të Kryeministrisë.

Reagimi i plotë i Kryeministrisë

Shkrimin e plotë për tenderin mund ta lexoni KËTU

October 23, 2015 18:13
Komento

13 Komente

 1. minai October 23, 19:48

  Ky eshte turp. Si kane kurajo keta njerez qe drejtojne qeverine shqiptare te na tregojne gjithfare brockullash. Jo nje, por dy firma. Elvita s’ka lidhje fare me mjekesine. Konsorciumi ka kuptim nese ato plotesojne njera-tjetern. Skema eshte e thjeshte. Allajbeu ndan parate me Beqen. Nuk do mend e kalem. Por Beqja mos te behet merak se do t’i vi radha. Gjynah se grykesine do ta paguaj shtrenjte.

  Reply to this comment
  • Vlora1912 October 23, 22:24

   I lexetshem ky Beqiri I Beqajve…

   Ne kete rast paska bashkim nje kompanie financiare me Spitalin Amerikan,,,

   Ndersa ne nje rast tjeter, perseri me Beqirin e Beqajve actor, kishim ndarje te Beqajt nga aksionet e kompanise qe themeloi….dhe pas ndarjes nga Beqaj ajo fitoi ca million euro tendera qeverritar…

   Si me te ndare dhe me te bashkuar….Beqiri I Beqajve eshte prap qty rrotull, duke rrotulluar gjerat…..per interes te vet….dhe ne kundershtim te interesit te qytetarve..

   Ehhhh….mor Edvin Rama……Sa shpresuam tek ty…..aq shum na zhgenjeve..

   Hap syte dhe shikoje babezine e ministrave te ty…..jane bere po aq te ndyre dhe te pangopur sa ata te Berrish Barbarit…..

   Reply to this comment
 2. info analitike October 23, 20:49

  Aaah po, me kete shpjegim qe paskan dhene e paskan bere akoma me te qarte skemen korruptive.

  Reply to this comment
  • komunal October 24, 17:34

   Rama me siguri qe merr zarfin e vet ne kete loje, perndryshe nuk do lejonte nje hajdut ordiner si beqja ne qeveri!

   Reply to this comment
 3. Gjergji October 23, 22:42

  Portali i qeverise per vertetsisne e lajmeve qe perhapin mediat antiqeveritare eshte i vetmi qe duhet lexuar pasi bazohet mbi fakte te dokumentuara dhe miratuara nga qeveria, madje nuk do ishte keq qe disa nga gazetat apo prtalet antiqeveritare te mbylleshin.,

  Reply to this comment
  • Iliri tjeter October 24, 15:06

   po mire, eshte ashtu si mendon ti, po si mund t’i jepet koncesioni nje firme te krijuar vetem disa dite me pare, dhe qe s’ka haber nga shendetesija? kush eshte kryesori ne bashkimin e tyre? Kuptohet kush eshte kryesori dhe bashkimi eshte bere se kompania treditore ka mundesine te fitoje tenderin dhe dy te tjerat jane vetem sa per te mbuluar mashtrimin. Per cdo problem qe mun te dale me von(une nuk uroj te linde problem) pergjegjesija bie mbi kompanine treditore qe di nga mjekesija aq sa di dhija se c’eshte tagjija.
   PSE TE MOS E FITONTE TENDERIN NJE KOMPANI QE KA PER OJE DHE LIDHJE ME MJEKESINE ?

   Reply to this comment
 4. Sajmir October 24, 04:31

  Kjo Eshte vjedhja me e turpshem

  Reply to this comment
 5. deti October 24, 09:11

  Jepini se dhe kockat po hajne keto barbare. Car rrace muti qe jemi. Po si skeni nxjerre nje sakte po zagare e hijena. Ik more Ram e futi nje te gjate se qenkeni maskara dhe ti. Ndryshe mi nga Berish bisha eshte qe mbase ti nuk te vret por te rruan ama. Tradhtar je mos harro. Problemi yne eshte se kemi frike akoma shtetin si ne kohen e qenit paraardhes te gjithe ketyre sigurimsave qe jane njesoj po me ngjyra te ndryshme.
  Do i vuajme akoma deri sa te dale nje qe i ka nallatet na.

  Reply to this comment
 6. elio October 24, 09:48

  Dihej qe pa u bere tenderi qe spitali amerikan po’ behej gati (duke bere gati edhe infrastrukturen) qe te merrte tenderin e hemodializes…keta jane bere qesharake…Ne fillim “spitalin amerikan” (me asnje mjek amerikan) pislleqet I beri Mediu “Maskarai” tani Rama “qelbesira”…njelloj jane..ndaj o popull mos votoni me…kesaj rradhe do tu gris fleten e votimit ne surrat…

  Reply to this comment
 7. Jimi October 24, 12:04

  Dhia mish e cjapi tav!?
  Ne te dy “kompanite” jane te njejtet persona e interesa. Eshte nje formalitet per te justifikuar koncensionin ne duar banditesh!
  Ne rastin me te mire kjo pergjigje e kryeministrise mund te meret si mosnjohje e realitetit, ndersa ne rastin me te keq si nje influence e qellimshme e personave brenda kryeministrise, te cilet kane aritur te bindin kryeministrine per te dhene kete pergjigje!
  Njerzit te cilet kane nje informacion te mjaftushem per kete veprim kane te drejte te indinjohen e ta konsiderojne skandaloze pergjigjen e kryeministrise.
  Nuk dua ta besoj qe edhe kryeministri te bej pjese ne kete grupim horrash te cilet nuk kane hequr dore nga vjedhja dhe shkaterimi i ekonomise publike e shteterore.!

  Reply to this comment
 8. demo October 24, 13:37

  Nje bravo e madhe dy gazetareve investigues,qe kishin shkruar artikullin tek BIRN.Perse prokuroria,kontrolli larte i shtetit nuk vihen ne levizje per kete skandal korruptiv,sepse besimin tek drejtesia e Rames tashme e kemi humbur!Po te kishte dy pare seder Rama do ta kishte anulluar kete tender scandal qe ben muuuuuuuu !!!!!

  Reply to this comment
 9. Vjosan October 24, 15:26

  kam dy dite qe e kam lexuar kete shkrim dhe te them te drejten nuk me ka zene gjumi fare ! Jo pse kaq para i moren keto plehra,por si paska rene kaq poshte, kaq e papergjegjeshme kjo Qeveri. Gjithmone nuk i kam besuar ato cka thone per kete QEVERI ! Nuk dua te besoj KURRE se ti kM RAMA je pjese ne keto batakcilleqe, por kjo ja ben lopa MUUUUUUUUUU, ose je i pazoti ose ta hedhin diten me diell .
  Ca thone per Beqen, mbase….. , por jane tigrat e LSI qe i bejne keto manovrime, vetem ata nuk te falin … dhe ti kryeministri jone dorezohesh… Turp, nje mije here turp, gjer kur keshtu, nje cope idiote me tete klase shkolle te manaxhoje miliarda !!! Po ndertoni ne 4 ose 5 spitale rajonale keto qendra e t,i manaxhoje shteti dhe i mbeten shtetit, ndersa keshtu ….nuk ka ku te veje me dhe denohen ata fakiret se shperdorojne 100 kv energji elekrtrike nga halli !!!! EJJJJJJJJJJJJ kM fle apo akoma je ne delirin tend… !

  Reply to this comment
 10. .. November 10, 23:28

  Turp

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim