Kryeministrja e re e Islandës po bën xhiron e internetit

December 12, 2017 18:15

Kryeministrja e re e Islandës po bën xhiron e internetit

Islanda ka zgjedhur në krye të qeverisë për herë të dytë një grua. Bëhet fjalë për Katrín Jakobsdóttir, 41-vjeçarja e cila është edhe kryetarja e Aleancës së Majtë të Gjelbër.

Nëna e 3 fëmijëve ka bërë xhiron e internetit, për shkak të pamjes së saj të jashtme. Ajo është aq e ëmbël sa duket si një vajzë e vogël e cila vetëm buzëqesh.

Fotot e saj nuk ta japin aspak përshtypjen për moshën e vërtetë, dhe aq më pak për karrierën e saj të gjatë politike. Ajo ka nisur rrugën e politikës, që prej vitit 2003.

Ajo ka qenë ministre e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës së Islandës gjatë viteve 2009 deri në 2013 dhe ka shërbyer gjatë së njëjtës kohë si ministre e Bashkëpunimit Nordik.

Jakobsdóttir është e martuar Gunnar Örn Sigvaldason dhe së bashku kanë 3 fëmijë.

December 12, 2017 18:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim