Kryengritja e Kurbinit

January 12, 2020 12:11

Kryengritja e Kurbinit

Kryengritja e Kurbinit ishte lëvizje e armatosur e viteve 1905-1907 kundër zgjedhës së rëndë fiskale të shtetit turk.

Filloi kur përfaqësuesit e popullsisë së Kurbinit, të mbledhur në fshatin Gjonëm, u kumtuan autoriteteve osmane se nuk do të paguanin taksën e bagëtisë, të shërbimit ushtarak dhe të dhjetën.

Me popullsinë katolike të Kurbinit u bashkua dhe populli mysliman i Krujës, të cilët për shkak të terrorit të ushtrisë osmane, u detyruan të tërhiqen në male.

Përpjekjet e kryepeshkopit katolik të Durrësit që kërkoi nga malësorët t’i bindeshin sulltanit dhe të ndërprisnin qëndresën, nuk dhanë rezultat.

Pas qëndresës së fortë, në Maj 1907, autoritetet osmane u detyruan të bënin lëshime; shpallën faljen e kryengritësve, hoqën taksën mbi bagëtinë dhe shtesën mbi taksat e tjera.

 

j.l. / dita

January 12, 2020 12:11
Komento

8 Komente

 1. SHQIPTARI... January 13, 14:06

  Per autorin anonim, qe me se shumti duhet te jete pjese e “jashteqitjeve te benevrekeve”, duhet kujtuar se…se pari thuhet IPESHKVI, e jo peshkop….se dyti, Krye ipeshkev i Durresit nga viti 1893 e deri ne 1922, ka qene patrioti i madh Kurbinas Primo Bianki, ose Prend Bardhi, i cili ishte organizatori kryesor i kryengritjes anti-turke, te vitit 1905. Ne vitin 1911, u burgos nga turqit. Ishte perkrah Dom Nikoll Kacorrit, ne ngritjen e flamurit ne 1912.Per patriotizmin e tij, eshte vleresuar nga Vatikani dhe Kisha.Ka ardhur koha qe e VERTETA te shpallet boterisht, per TRAGJEDINE APOKALIPTIKE te kombit shqiptar nen KOLEREN me ne krye ate TURKE, dhe nga ana tjeter , heroizmin e pafund te Kishes Katolike ne mbrojtje te IDENTITETIT te paster shqiptar…! ” E VERTETA te çliron”….!!!

  Reply to this comment
 2. SHQIPTARI... January 13, 14:06

  Per autorin anonim, qe me se shumti duhet te jete pjese e “jashteqitjeve te benevrekeve”, duhet kujtuar se…se pari thuhet IPESHKVI, e jo peshkop….se dyti, Krye ipeshkev i Durresit nga viti 1893 e deri ne 1922, ka qene patrioti i madh Kurbinas Primo Bianki, ose Prend Bardhi, i cili ishte organizatori kryesor i kryengritjes anti-turke, te vitit 1905. Ne vitin 1911, u burgos nga turqit. Ishte perkrah Dom Nikoll Kacorrit, ne ngritjen e flamurit ne 1912.Per patriotizmin e tij, eshte vleresuar nga Vatikani dhe Kisha.Ka ardhur koha qe e VERTETA te shpallet boterisht, per TRAGJEDINE APOKALIPTIKE te kombit shqiptar nen KOLEREN me ne krye ate TURKE, dhe nga ana tjeter , heroizmin e pafund te Kishes Katolike ne mbrojtje te IDENTITETIT te paster shqiptar…! ” E VERTETA te çliron”….!!!..

  Reply to this comment
 3. SHQIPTARI... January 13, 14:07

  Per autorin anonim, qe me se shumti duhet te jete pjese e “jashteqitjeve te benevrekeve”, duhet kujtuar se…se pari thuhet IPESHKVI, e jo peshkop….se dyti, Krye ipeshkev i Durresit nga viti 1893 e deri ne 1922, ka qene patrioti i madh Kurbinas Primo Bianki, ose Prend Bardhi, i cili ishte organizatori kryesor i kryengritjes anti-turke, te vitit 1905. Ne vitin 1911, u burgos nga turqit. Ishte perkrah Dom Nikoll Kacorrit, ne ngritjen e flamurit ne 1912.Per patriotizmin e tij, eshte vleresuar nga Vatikani dhe Kisha.Ka ardhur koha qe e VERTETA te shpallet boterisht, per TRAGJEDINE APOKALIPTIKE te kombit shqiptar nen KOLEREN me ne krye ate TURKE, dhe nga ana tjeter , heroizmin e pafund te Kishes Katolike ne mbrojtje te IDENTITETIT te paster shqiptar…! ” E VERTETA te çliron”….!!!….

  Reply to this comment
  • Gjerildo January 15, 17:25

   Me terezi plako, mos kèrce me pras nè….
   Si ishte puna e atij emrit Primo Bianki ose Prend Bardhi?
   Apo mos e shkruante Bianchi,,pa k?
   Apo Prend Bardhi (Kamberi)?
   Imzot Prend Bardhi, do e kishte pasur pèr turp, tè shihte se kush dhe nè çfarè forme vulgare, dikush kèrkon tè krekoset me emrin e tij, duke bèrè “avokatin” e pakèrkuar.

   Reply to this comment
 4. SHQIPTARI... January 13, 14:08

  Per autorin anonim, qe me se shumti duhet te jete pjese e “jashteqitjeve te benevrekeve”, duhet kujtuar se…se pari thuhet IPESHKVI, e jo peshkop….se dyti, Krye ipeshkev i Durresit nga viti 1893 e deri ne 1922, ka qene patrioti i madh Kurbinas Primo Bianki, ose Prend Bardhi, i cili ishte organizatori kryesor i kryengritjes anti-turke, te vitit 1905. Ne vitin 1911, u burgos nga turqit. Ishte perkrah Dom Nikoll Kacorrit, ne ngritjen e flamurit ne 1912.Per patriotizmin e tij, eshte vleresuar nga Vatikani dhe Kisha.Ka ardhur koha qe e VERTETA te shpallet boterisht, per TRAGJEDINE APOKALIPTIKE te kombit shqiptar nen KOLEREN me ne krye ate TURKE, dhe nga ana tjeter , heroizmin e pafund te Kishes Katolike ne mbrojtje te IDENTITETIT te paster shqiptar…! ” E VERTETA te çliron”….!!!……

  Reply to this comment
 5. SHQIPTARI... January 13, 14:09

  Per autorin anonim, qe me se shumti duhet te jete pjese e “jashteqitjeve te benevrekeve”, duhet kujtuar se…se pari thuhet IPESHKVI, e jo peshkop….se dyti, Krye ipeshkev i Durresit nga viti 1893 e deri ne 1922, ka qene patrioti i madh Kurbinas Primo Bianki, ose Prend Bardhi, i cili ishte organizatori kryesor i kryengritjes anti-turke, te vitit 1905. Ne vitin 1911, u burgos nga turqit. Ishte perkrah Dom Nikoll Kacorrit, ne ngritjen e flamurit ne 1912.Per patriotizmin e tij, eshte vleresuar nga Vatikani dhe Kisha.Ka ardhur koha qe e VERTETA te shpallet boterisht, per TRAGJEDINE APOKALIPTIKE te kombit shqiptar nen KOLEREN me ne krye ate TURKE, dhe nga ana tjeter , heroizmin e pafund te Kishes Katolike ne mbrojtje te IDENTITETIT te paster shqiptar…! ” E VERTETA te çliron”….!!!……..

  Reply to this comment
 6. real koment.... January 13, 15:12

  bravo shqipetari; por e verteta ne shqiperi, matet me kile (me oke turqisht) . dhe “oket” (votat ne rastin e sotem) i ploteson “populli” i islamit, nen udheheqjen e “komitetit kombetar islamik shqipetar” mbrujtur formuar dhe rritur personalishte, nga autoritetet e tipit berisha meta godo dhe perkrahur dhe nga te semuret me sindromin e stokholmit, rama zheji lubonja . ky popull jeton ne jerm, psikologjik dhe moral .

  Reply to this comment
 7. Labi January 20, 13:19

  Bravo Shqiptari dhe real koment. E verteta pervetesohet shpejt nga njerezit inteligjent. Keta te pjellet e benevrekeve do vazhdojne te perpeliten drejt udhes pa shpetim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim