Kryepeshkopi Anastas: Pse pasuesi im do të jetë një shqiptar

December 22, 2017 15:37

Kryepeshkopi Anastas: Pse pasuesi im do të jetë një shqiptar

 

Duke bërë një përshkrim të vështirësive, por dhe të punës kolosale në këto 25 vite që ndodhet në krye të Kishës Autoqefale të Shqipërisë, kryepeshkopi Anastas ka deklaruar në një intervistë për televizionin grek “SKAI” se, pasardhësi i tij padyshim që do të jetë shqiptar.

“Kjo është mëse e qartë. Unë vetë jam shumë vite atje. Shikoni. Nuk kemi guximin të shikojmë ngjarjet me sytë e tjetrit. E imagjinoni ne të kishim një gjë të tillë, a do të pranonim për shumë vite dikë nga Bullgaria apo nga Serbia në krye të Kishës? Jo, unë e quaj tepër të logjikshme që pasardhësi do të jetë shqiptar. Ne nuk shkuam atje të krijojmë një koloni. Shkuam të krijojmë një Kishë Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë”, tha kryepeshkopi i Shqipërisë, Anastas, raporton Tch.

“Kisha Ortodokse e Shqipërisë nuk është me asnjë parti politike, nuk ngatërrohet përgjithësisht në politikën e vendit, por çdo ortodoks është një anëtar përgjegjës, një qytetar që duhet të ketë rol dhe pozicionim për problemet e ndryshme, ka thënë më tej ai.

Nuk duhet ta gjejmë fajin te të tjerët, por në radhë të parë te vetja, ka theksuar kreu i Kishës Autoqefale shqiptare, kur ka komentuar krizën që po kalon Greqia, ndërsa ka folur edhe për Islamin, duke shpjeguar se është një fenomen në zhvillim.

Problemi – ka thënë ai, – qëndron se shtetet perëndimore nuk janë marrë sistematikisht me të. Për më tepër janë treguar snobe ndaj Krishtërimit, duke lënë boshllëqe, nëpërmjet të cilave ka depërtuar Islami ekstrem.”

“Islami nuk është një çështje e lehtë. E gjithashtu nuk kemi kuptuar se nuk eksiton një Islam i vetëm. Është mënyra sesi e përjetojnë Islamin disa, nën predikimet e fanatikëve ekstremistë dhe e shohim sot se çfarë po bëjnë. Dhe, siç e dini, interpretimet ekstreme janë shumë më të pranueshme nga populli i thjeshtë, sesa të ashtuquajturat interpretimet e sintetizuara dhe me tone më të ulëta”, tha kryepeshkopi i Shqipërisë, Anastas.

Për sa i përket ngjarjeve në Himarë, ai ka theksuar se çështja e pronave në Shqipëri, në përgjithësi është tepër komplekse dhe ka vonesa gjyqësore, ashtu si dhe me pronat e kishës, por ka shtuar se çdo gjë duhet të zgjidhet me dialog dhe pozitivitet mes palëve.

December 22, 2017 15:37
Komento

24 Komente

 1. fshatari pafshat December 22, 15:46

  “Shkuam të krijojmë një Kishë Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë” . Fjala Krijojme duhet saktesuar me fjalen : Rikrijojme. Autoqefalia shqiptare u krijua ne 1924 Berat dhe u rikonfirmua zyrtarisht nga Mbreti Zog ne 1929. Kongresi KOASH – Korce, dhe u njojte nga Patiarkana.
  vetem ne vitin 1937. E dyta. Zevendesi Janullatosit duhet shqiptar sepse vetem nje shqiptar mund te veproje si grek ne Shqiperi. Greqia punon per Greqine edhe kur duket se po i ben nje te mire Shqiperise.

  Reply to this comment
 2. Lipi December 22, 16:02

  Tanime kisha ortodokse ne shqiperi nuk i kate njejtet numra demografike si i ka pasur ne vitet ’90, emigrimi ka bere te veten , ka vite qe popullsia katolike e ka kaluar ate ortodokse . Dhe kjo duket doemosdo edhe ne komentin e ktij tipit qe ka ardhur kohe qe edhe per greqine nuk ja vlen te investoje ne ambiciet territoriale ne shqiperi .

  Reply to this comment
  • KESHTU FLET HISTORIA DERI ME SOT December 22, 17:25

   “Lipi”, më vjen keq qe po te kundershtoj , por një gjë është e vërtetë , sa edhe aksiomat , (qe nuk kerkojne vertetim) , qe Greqia nuk ka hequr dhe nuk do te heqe dore kuuuurre nga qellimet e saj kafsherore ndaj Shqiperise . Te mendosh ndryshe , eshte si te shohesh enderra me sy hapur , ne mes te dites ! Ky mentalitet ndaj shqiptareve , qe prej 2-3 shekuj , më e pakta , , kultivohet cdo dite dhe ore ,ne kishat greke , ne zyrat shteterore e partiake , ne shkollat e te gjitha ketegorive , ne te gjitha mediat e shjkruara dhe elektronike , ne te gjitha punimet “shkencore” , ne leteraturen ushtarake e vecanerisht ate te sherbimit sekret , ne cdo rreth shoqeror e bisede e “lire” dhe ne cdo nen ligji , rregulloreje , apo edhe “morali” te pa shkruar ! Dora e zeze e kishes greke , ka qene kurdohere prane e ne ndihme te dores gjakesore te pushtuesve osmane !

   Reply to this comment
 3. Cajupi December 22, 16:18

  Gjuhe neperkash qe duhet prere.

  Reply to this comment
 4. Drini December 22, 16:21

  Me sa duket akoma nuk e ke pregatitur “shqiptarin” per Kishen e Fan Nolit.

  Reply to this comment
 5. Shqiptar Vendi December 22, 16:30

  *Ne nuk shkuam atje të krijojmë një koloni. Shkuam të krijojmë një Kishë Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë”, tha kryepeshkopi i Shqipërisë, Anastas*

  po ne fakt ti ke krijuar nje koloni grekofilesh qe sabotojne pareshtur edhe shajne pareshtur shqiptaret.Po po kjo eshte e vertet.Kryesishtata qe kurre skane pasur shtylle kurrizore dmth identitet .Ata qe bridhnin lart e poshte pa plang e truall.Bastioni i tyre i pare u ngrit nga kozmai paraardhesi yt .E ata zunevend ne disa zona te jugut Shqiptar.
  kurse ti erdhe pergatite bastionin e dyte ..keta 300 euroshit.Keta kane filluar edhepo vetshpallen minoritet greke edhe pse jane nga matane malit dmth dikuandej ngamoldavia me origjine.Ti je maskara burre je antishqiptar i deklaruar me vepra.Ket *urtesi e drejtesi* po eben per te zbutur varret e qenve qe kerkoni te ngrini ne Toskeri.Ne ate Toskeri qe ju kriminela e dogjet me zjarr e hekur ne emer te fese tuaj te poshter .I lutem gazetes te ma postoje komentin .

  Reply to this comment
 6. Shqiptar Vendi December 22, 16:32

  *Ne nuk shkuam atje të krijojmë një koloni. Shkuam të krijojmë një Kishë Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë”, tha kryepeshkopi i Shqipërisë, Anastas*

  po ne fakt ti ke krijuar nje koloni grekofilesh qe sabotojne pareshtur edhe shajne pareshtur shqiptaret.Po po kjo eshte e vertet.Kryesisht ata qe kurre skane pasur shtylle kurrizore dmth identitet .Ata qe bridhnin lart e poshte pa plang e truall.Bastioni i tyre i pare u ngrit nga kozmai para ardhesi yt .E ata zune vend ne disa zona te jugut Shqiptar.
  Kurse ti erdhe pergatite bastionin e dyte ..keta 300 euroshit.Keta kane filluar edhepo vetshpallen minoritet greke edhe pse jane nga matane malit dmth dikua ndej nga Moldavia me origjine.Ti je maskara burre je antishqiptar i deklaruar me vepra.Kete *urtesi e drejtesi* po e ben per te zbutur varret e qenve qe kerkoni te ngrini ne Toskeri.Ne ate Toskeri qe ju kriminela e dogjet me zjarr e hekur ne emer te fese tuaj te poshter .I lutem gazetes te ma postoje komentin .

  Reply to this comment
 7. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar December 22, 17:02

  O Qirje anastasiqiri sa per dijeni ne shqiptareve nuk na ha shume as per kishe as per xhami as per prift as per hoxhe. Feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Ne duam qe ti te ikesh te thyesh qafen ne anadoll andej nga ke preardhjen . Ajo fjala koloni nuk eshte mire te dal nga ajo goja jote e felliqur qe mban era hale, se nuk arritur njeri ne kete bot te kolonizoj shqiptaret.

  Reply to this comment
 8. KUR DO TE SHOHIM VENDIN ME QEVERI E LIGJE ? December 22, 17:04

  Do te jete aq shqiptar , sa edhe Vangjel Dulja me

  Bollanon ! Janullatosi nuk mund te jete kuuuuuurre i

  besueshem per shqiptaret ! Kleriket greke e kane ne

  gjak dhe ne gen pabesine . Ne se do te ishte afersisht

  keshtu , ai nuk kishte pse qendronte dhunshem ne ate

  post , prej me teper se nje çerek shekulli edhe pse e di

  shume mire qe eshte teper teper i pa deshirueshem

  nga shqiptaret . Kjo qe thote ai , eshte si “violina” e

  Nastradinit , qe “neser i degjohet avazi ” . Une jam 1000
  per qind i bindur per kete qe them ! Si i tille , edhe ne

  iktë vetë (ne se i besohet fjaleve te tij ) , ai do te

  largohet pa nder , sepse nuk pati respekt as per veten !

  Reply to this comment
 9. e di December 22, 17:18

  I japin vehtes rendesin qe s’i takon fare , kta uzurpatore kishash ,
  e mashtrues te naiveve te ksaj bote .
  Pastaj ,un nuk mendoj se Shqiperia dhe shqiptaret do ndjekim modelin Grek te shtetit dh ate stil jete te nji shoqerie fetaresh dembel .Kisha ,pra feja ne Shqiperi sipas meje ,duhet te jet thjeshte simbolike dhe shqiptaret te ndahen ky lloj Opiumi e shijojn canabisin sepse jane mental me prane europes se greqise si popull .Pamvaresishte se ne kto 27-vjet u tentua nji frenim i shqiperise ,nji kthim ne Mesjete ,e shkaterrim i cdo zhvillimi te arritur si shoqeri gjate sistemit komuniste . Pra ky prift grek ,ben mire te zhduket nga Shqiperia e bashke me kte edhe altoparrlantet e minareve qe pellasin ne gjuhen e Djallit 5-her ne dite ,duke mallkuar Shqiperine . Shifni mjerimin ,injorancen ,qe lulezon sot ,fal kontributit te ktyre mashtruseve te fese ,qe me Zotin e besimin e thjeshte njerezor se lidh asgje ,pervecse perfitimi ,nepermjet manipulimit . Por kur s’ke zote ne shtepi ,qent hedhin valle ne sofer

  Reply to this comment
 10. premti December 22, 17:21

  fjale e pranueshme
  rriji shtrember por fol drejt

  Reply to this comment
 11. I.Troplini December 22, 17:45

  O grek i paftuar,

  erdhèt nè Shqipèri, sepse menduat se gjithçka po punonte pèr ju talibanèt e njè riti qè njeh vetèm dasi, urrejtje, vrasje dhe krime. Me Zotin, ju nuk kini asgjè tè pèrbashkèt, me ne shqiptarèt jo e jo.
  Edhe pse pa shtet dhe me politikanè tè shitur, ja ku jemi sot Janullè. Çfarè bilanci do marrèsh me vete?
  Shqiptarève, u kini rruajtur bishtin. Ata u treguan vèndin, juve dhe atyre gojoreve qè u vijnè pas pèr dy kacidhe.
  Shqipèria shqiptarève Janullè.

  Reply to this comment
 12. KodraSadikit December 22, 18:48

  Nese ky kryepeshkop eshte ashtu siq deklarohet le te propozon te punedhenesit e tije te Greqise qe edhe per Arvanitasit e atjeshem te mbahet mesha ne gjuhen shqipe !! Kjo eshte demokracija e EU ku edhe Greqija eshte pjese e saje .Ne Itali mesha mbahet ne gjuhen Arbereshe pse te mos jete e njejta gje edhe ne Greqi …

  Reply to this comment
 13. Arber December 22, 19:06

  … pavaresisht nga perkatesia kombetare, per mendimin tim, pasuesi i agjentit me te rrezikshem te kishes greke, shovinistit ne cdo qelize te trupit dhe mendjes, famekeqit Anastasios Janullatos, do te jete agjent i Megalli Idese!

  Reply to this comment
  • +++ December 22, 20:41

   po perse perse qendroj kaqe gjate ne Shqiperi ky mashtrues ,per te rekrutuar njerezit e duhur .
   sigurishte qe ka krijuar tani banden e tij ,qe do perfaqsoje interesat e Greqise sipas porosive te Athines .
   Por shqiptaret duhet ti pastrojne te gjithe plehrat qe ky gjarper do lere pas .keshtu funxionojn gjerat sot

   Reply to this comment
 14. betixho December 22, 19:50

  Mund ta kalosh me nje pohim dakordesie intervisten e z.Janullatos mbas nje pune 25 vjeçare ne krye te Kishes Autoqefale Shqiptare nese nuk do te kishte perdorur shprehjen “Shkuam të krijojmë një Kishë Autoqefale Ortodokse të Shqipërisë”,por shkuam te riperterijme Kishen Autoqefale Ortodokse te Shqiperise te rrenuar nga regjimi komunist,dhe do te ishte edhe me i nderuar nese do ta plotesonte me fjelet Kishen Autoqefale Ortodokse te Shqiperise te Imzot Nolit te rrenuar nga regjimi komunist,
  Por Ai nuk e tha kete,nuk e shprehu dhe ketu z.Janulatos ka ceduar,nuk i ben vetes nder keshtu siç citohet te artikulli i me siperm.
  Ai e di se Noli per ne Shqiptaret eshte i shenjte dhe veçanerisht per Ortodokset Shqiptare,por Janullatosit nuk ja thot zemra,e per ne Shqiptaret zemra ka shume rendesi.Prirem te jete nje gabim perkthimi do ishte me mire per Janullatosin vete,sepse po te kishte thene kete, Shqiptaret si fisnik qe jane, do ta kujtonin,por keshtu nuk i la vend vetes,pamvaresisht punes qe ka bere nje çerek shekulli.

  Reply to this comment
 15. FanNoli December 22, 20:31

  Qofte e hairit!
  Por eshte per te ardhur keq qe iu desh plot nje cerek shekulli qe ta kuptoje se shqiptaret e jugut (toske, leber e came) nuk mund te helenizohen. Shqiptaret kete e kane provuar duke mundur ta ruajne identitetin e tyre etnik (gjuhe, doke, folklor, mitologji e besim popullor) per 20 shekuj sundimesh te huaja (romake, bizantine, bullgare, bullgare, serbe dhe osmane) e jo ta humbasin me predikime bajae mesjetare, sot ne shekullin 21 pas me shume se nje shekull shteti shqiptar te pavarur,
  Perpjekja dyshekullore “vorioepirote” eshte asgje me shume se nje donkishotizem politiko-fetar me absolutisht asnje mundesi realizimi. (ushtria greke ka qene tri here ne Shqiperi; hyri ne 1914 kur ne Shqiperi nuk kishte asnje qeveri shqiptare, dogji 190 fshatra, vrau e therri civile dhe iku; erdhi edhe nje here ne luften e dyte boterore dhe prap iku, erdhi ne 1949 dhe prape iku.
  Helenizimi i shqiptareve te jugut eshte nje idioci megallomane greke.
  Si i thone asaj kenges se famshme:
  “S’behet Greqi Shiperia sa te rroje Laberia”.
  Ne fakt misioni i Hiresise ishte nje mision impossible qe ne fillim.
  Vec kesaj, ai ne vend qe t’i sherbente afrimit te dy popujve i sherbeu rritjes se mosbesimit te shqiptareve ndaj Kishes greke.
  Shpresoj ta kete kuptuar kete edhe ai numer i pakonsiderueshem i grekofileve 300-eurosh.
  Sa me shpejt ta kuptojne aq me mire per ta.

  Reply to this comment
 16. FanNoli December 22, 20:32

  Qofte e hairit!
  Por eshte per te ardhur keq qe iu desh plot nje cerek shekulli qe ta kuptoje se shqiptaret e jugut (toske, leber e came) nuk mund te helenizohen. Shqiptaret kete e kane provuar duke mundur ta ruajne identitetin e tyre etnik (gjuhe, doke, folklor, mitologji e besim popullor) per 20 shekuj sundimesh te huaja (romake, bizantine, bullgare, bullgare, serbe dhe osmane) e jo ta humbasin me predikime bajae mesjetare, sot ne shekullin 21 pas me shume se nje shekull shteti shqiptar te pavarur,
  Perpjekja dyshekullore “vorioepirote” eshte asgje me shume se nje donkishotizem politiko-fetar me absolutisht asnje mundesi realizimi. (ushtria greke ka qene tri here ne Shqiperi; hyri ne 1914 kur ne Shqiperi nuk kishte asnje qeveri shqiptare, dogji 190 fshatra, vrau e therri civile dhe iku; erdhi edhe nje here ne luften e dyte boterore dhe prap iku, erdhi ne 1949 dhe prape iku.
  Helenizimi i shqiptareve te jugut eshte nje idioci megallomane greke.
  Si i thone asaj kenges se famshme:
  “S’behet Greqi Shiperia sa te rroje Laberia”.
  Ne fakt misioni i Hiresise ishte nje mision impossible qe ne fillim.
  Vec kesaj, ai ne vend qe t’i sherbente afrimit te dy popujve i sherbeu rritjes se mosbesimit te shqiptareve ndaj Kishes greke.
  Shpresoj ta kete kuptuar kete edhe ai numer i pakonsiderueshem i grekofileve 300-eurosh.
  Sa me shpejt ta kuptojne aq me mire per ta, por edhe per ne vellezerit e tyre..

  Reply to this comment
 17. ORTODOKSI JO GREK December 22, 22:57

  Nuk e ze kurre ne goje imzot Nolin ky flokebardhi zemerkatran qe na u be peshqesh. Megjithese i poshter e ka nje minimum inteligjence qe ta kuptoje se e ka tepruar ky qirje Janulla.Per kete pis burre historia e KOASH fillon kur erdhi ky!!!E pse te mos beje kakerdhi kush ja zuri shtegun?
  Per fat te keq neve u servilosemi te huajve dhe i kthejme pushken njeri tjetrit sic thote Fishta i madh.
  PREGATITE SHQIPTARIN TJETER QIRJE JANULLA QE TE BEJE EDHE 25 VJET TE TJERA CFARE JU DO BY,,A JUVE GREKEVE.
  PO MOS HARRO SE FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA. RESPEKTI NUK BLEHET ME PARA.

  Reply to this comment
 18. mirel December 23, 01:39

  Nuk behet Laberia Greqi, por varreze me kocka shqiptaresh dhe flamur grek.
  po e tolerojme shume Ramutin te luaje me kufijte.
  atehere e kishin burrat perballe armikun dhe mernin armet dhe luftonin, ndersa tani e kane zgjedhur Kryeminister dhe jua shet Laberine me vendime.
  Iku dhe Bularati per lesh grek
  Do iki dhe deti, dhe Ramuti nuk denjoje te jape asnje lloj sqarimi. Si skuth qe eshte.

  Reply to this comment
 19. dhe i bje qe arta marku, te beje...xhiron....e radhes ... December 23, 12:38

  U “vendos”; (pak kohe, pas harese, qe perjetuam, me hapjen e kufijve, per te hyre e punuar, ne greqi), s’dihet se si e se sepse, te sulmohet greqia dhe krishterimi……… Dhe hordhia primitive, e injoranteve skizifrenike ne “mbare” trojet shqiptare, te vjell per dite, 24 ore ne 24, tonelata vrer shtazor, kunder greqise, krishterimit dhe SHQIPTAREVE te krishtere (katolike, ortodokse, protestant apo te tjere) dhe askush, ne rang shteteror akademik apo civil, te prononcohet nje here te vetme zyrtarisht, per kete fushate te ndyre, qe eshte baza e gjithe deshtimeve, si komb, ne keta 27 vitet e fundit . Perjashtuar ndonje pjelle te gjitheneveritshme (tip xhufrash zhejsh e dordolecash, nje fare psikogeni mark, gjoja prif i nje kishe te uzurpuar forcerisht nga familja e tij ne elbasan, fill pas deklarimit te sali berishes, per antaresimin “KRIMINAL” te Shqiperise, ne “konferencen islamike” . Dhe ky prononcim i tyre, ishte ne masen me te mundeshme te urryeshme, per llogjiken qellimet dhe te ardhmen e SHQIPTAREVE, si komb . Ne rast se vazhdohet akoma keshtu, asgje s’ka me shprese, per te kaluar ne nje stad te nje vendi normal, te denje per te jetuar, si njerez NORMAL……

  Reply to this comment
 20. MH December 23, 14:17

  Pasuesi i yte shqiptare do jete ma i rrezikshem se komplet veprimtaria yte antishqiptare.Per kete dite ke punue nji cerek shekullit ne trollin shqiptare.

  Reply to this comment
 21. Kalaja e Agjiros December 23, 14:26

  Po i uroj Krishtlindjen hiresise me vargjet gjirokastrite:

  “Beje udhen tatepjete,
  Se shtepine e mbajme vete!”

  Reply to this comment
 22. Kalaja e Agjiros December 23, 14:27

  Po i uroj Krishtlindjen hiresise me vargjet gjirokastrite:

  “Beje udhen tatepjete,
  Se shtepine e mbajme vete!”

  P.S.
  Pre nje bilete edhe per Saline

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim