Kryeprokurori i ri pritet të zgjidhet brenda 16 qershorit

June 12, 2019 16:06

Kryeprokurori i ri pritet të zgjidhet brenda 16 qershorit

Brenda datës 16 qershor do të përcaktohet emri i prokurorit të ri të përgjithshëm si dhe do të përzgjidhen anëtarët e Strukturës së posaçme antikorrupsion. KLP do të rendisë tre emrat që do ti shkojnë kuvendit për kreun e akuzës, ndërsa një prej kandidatëve të SPAK është tërhequr nga gara

Brenda këtij muaji Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të ketë gati listën e renditur të katër emrave që garojnë për Prokuror të Përgjithshëm.

Burime nga ky institucion kanë bërë me dije për OraNews se pas kërkesës që KLP i bëri institucioneve te tjera  për verifikimin e kandidaturave shumica e dokumentacionit ka mbërritur ndaj dhe brenda ditëve të mbetura do të përcaktohet renditja e tre emrave që do ti shkojnë për votim kuvendit dhe kush do të s’kualifikohet.

Për ketë vend kandidojnë drejtuesja e përkohshme Arta Marku prokurorët Olsian Çela dhe Fatjona  Memçaj  si dhe avokati  Lulzim Alushaj.

Gjithashtu Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të nisë verifikimin për të gjitha rekomandimet e bëra para ngritjes së KLP-së. Në  këtë mbledhje komisioni  i karrierës ka paraqitur një relacion  për mënyrën se si do të veprohet me caktimet e përkohshme .

Një tjetër strukturë e rëndësishme e dalë nga reforma në drejtësi do të konstituohet në një afat të afërt.

Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë Gent Ibrahimi  ka bërë me dije se ka përfunduar edhe verifikimi i kandidaturave për Spak  dhe ia ka përcjelle ato KPK dhe ONM-së

“Ne kemi një rregullore për caktimin e përkohshëm të prokurorëve në pozicione të ndryshme nga pozicionet e tyre të emërimit.

Në lidhje me këtë çështje do të dëgjojmë një propozim i cili do të debatohet dhe në rast se do të miratohet do të vijnë projekt aktet për caktimin e përkohshme të prokurorëve”.

Për prokurorinë e posaçme antikorrupsion kandidojnë 25 prokuror pasi prokurori  Shkëlzen Cena  është tërhequr nga gara, kërkesë që i  është pranuar me shumicë votash nga KLP.

 

b.b/dita

June 12, 2019 16:06
Komento

2 Komente

 1. kshillusi%i.m.tiranz June 12, 22:40

  Cetjenn e kurispondebnces se drentesise e futon ne kale camtimi I pa drejtrantikushtdtjse
  Gramlz fjckEDI FAMA DUJET ISHIN PADITUREper shekel.je shkarravitje kudhtetute.
  Ps vet e ka dh. Ka’erdredh
  Kudhtetuten
  Tank poll mush ka Deb folk komksion zhjedhof
  Min kudhtetute
  Ai komosio duhe denotes ash’er per marine KLM’etencashPOR SO SINDON MONIZMIC P. MR,L FAMA BENE KRYEPALAMENTAR I SOCIALISTVE?PO C FONE MINISTI FRETESISE QE PERCAKTON KU DO ANKONET PRESIDETI’residdnti dekretoneA THUA EDBE DEKOTIMET QEEKRETON PRESIDENTduhdt tri kundershtoj BASHKOT ode komotdti komnetare I veteranvdPS MR vota vjedhura sheet meant ne’er ekrana ne je mi te modesty skit te Ishii criminal per deme demokratetkryteri socialists those ‘.engjet koministet hajdutet fhek “‘ata per demokratye frigate frikacak’poa at sane ne Jane nmr brumdMlre anadollakPPR YHONE AI QE SHANE TE TJERET EDHT VETE I TILL.IILUNI MOT TEO MJERu bete prralle ne boteNJERI THUMBIT tjetri patklit
  Shigeki boten Si je’ forheqj
  Me popillaeizure eshte mf meta NBA gjth demokratet e 90ka den dorheqje ka ndihmjre demolracind
  Lifts kl vauzhdon me fort de ne Kohn e.h
  Fama those barista ka wend semk I org baze p mmrksise eshte njrsoj di se, org b te fanatic can.Po kurrsesi me antari e presidjumit kuvdndt popullo e k famaantare ne ate presidjum ka wen fokraror kriminrli se, pare posh.Ai presidjum miracle interfnimet den te gnithantare fimosnin pushkatimet DENIMIN KAPITALEer trjedh NBA ky buried por
  Nuke del askishvti those NDA; STOP S. drejtesia e vetknGu Jane name partake
  Mr president meta nuke eshte criminal
  Skraparllinjet njfen per partite,,ta zgjure e initiative
  Posh nje kinder officer I nderjri bantam faddish ish pjesmsrre s. Ne luften e fhte boterore
  Ne pranveren e Nichia te tirane Denis ash’er pfivilegjete luffen e classed (enveri nuke e Denki di te tjret por e ull ne fetyre die e dergoj Ku nuke I degjohej zero fevradim mish te grim opinion e influence d MS KOLONEL B.R time rast I thresh adullsh hoxha Shaba. Binsku patriot e luftetare kinder persndorise Osman
  pers dotk I affetoi ne xhami fhe vari ne lotsrrATA NUK IKEN ASE NUK trembenKena yhot,,,,,
  :..?… metadata .,,,,, fmth!mr fjai beni gnithdhksa por me dredges kjo
  Para mos bene teeter KUJTE ATE TE PA DREJT QDE ME TA BE TY NUK PFANONju Ps e keno perks popullin ne fj taranborre ne kilo Ps engine??? lag qofte DHA ATA LIGETEB PDULNI THTAT FTOFNI GNAKRATEPS TE PHES POPILLIN KA NDRYSHURE EME,TORATI QD KU VODHET VOTSTEZGJIDHNI PERGJIMET….
  Lshilludi iridi k jr
  I mire tirana

  Reply to this comment
 2. Drejtori i spitalit nr. 5 June 12, 23:53

  E lexuat komentin e këshilluesi%…..?Nëse jo, ju lutem kini durim dhe lexojeni. Konkluzionet na i dërgoni se do na ndihmoni shumë në vendosjen e terapisë për të gjorin, ndonse duket i pashpresë.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*