Kryeprokurori mbetet në rend dite, mazhoranca rrëzon kërkesën e opozitës

December 18, 2017 10:46

Kryeprokurori mbetet në rend dite, mazhoranca rrëzon kërkesën e opozitës

Fillimisht Lulzim Basha e më pas Monika Kryemadhi kërkuan heqjen nga rendi i ditës shqyrtimin për zgjedhjen e kryeprokurorit të ri të përkohshëm.

Ke një kërkesë me shkrim institucionale nga tri grupet parlamentare opozitare. Të mos lejojmë dhunimin sot të kushtetutës. Kushtetuta ta ndalon që të bësh aktin që ke futur në rendin e ditës, kapjen e prokurorit të përgjithshëm me votat e një partie politike. Reforma në drejtësi ta thotë se prokurori nuk mund të zgjidhet me më pak se 3/5 e votave. Tërhiquni nga kërkesa!”, deklaroi Lulzim Basha.

Monika Kryemadhi kërkoi të njëjtën gjë.

Gramoz Ruçi e hodhi në votim kërkesën e opozitës, që u rrëzua nga deputetët e mazhorancës. Zgjedhja e kryeprokurorit mbetet në rend të ditës.

December 18, 2017 10:46
Komento

1 Koment

  1. Vëzhguesi F. December 18, 11:49

    Ne 27 vjet pordhokraci , krimokraci, sharlatanokraci, dhe mund te vazhdosh me palaçot e politikes shqiptare t’i ektiosh rendin qe kan krijuar, por vetem demokraci nuk eshte, vetem shtet dhe aq me pak shtet i se drejtes nuk eshte, jane provuar dhe eksperimentuar skenar nga me ogurzinjet qe mund te kete pare ndonje vend i botes ne fund te shekullit XX dhe ne fillim te shekullit XXI. Ky vend eshte shume gfatkeq se ka lejuar te qendroje mbi toke nje prej sozive te hitlerit, nje kopje e felliqur e Pinoçetit, nje kriminel me damke qe ne vendin me te madh te demokracie do kishte kohe qe do ishte ekzekutuar ne karriken elektrike, jo per aq sa ka bere dhe po bene por dhe shume me pak se kaq, nje sherbetor te zellshem te armiqve shekullor te Shqiperise dhe shqiptareve, nje mutlepires i xhelatit te ballkanit , Sllobodan Milosheviçit, nje fabrikant kriminelesh, qe ka nje emer te urryer per gjithe shqiptartet e ndershem dhe te pervuajtur, Sali Ram Berisha.
    Po pse gjithe kjo zallamahi ne kete fund viti?! Natyrsiht qe bisha qe eshte plagosur keq dhe pret fundin e tij te pashmangshem , bene tentativen e tij te fundit, per te shpetuar qofte dhe me çdo çmim lekuren e tij dhe familjen e tij shtazarake. Eshte jo vetem per te qeshur, dhe per te qare, por eshte per te pjerdhur ne kor te gjithe shqiptaret, kur degjon ne kriminel si Saliu dhe gjithe sejmenet e tij, dava rrugaçesh, qe te flasin gjoja per mbrojtjen e Kushetutes! A thua se kjo Kushtetute ka ndonje shekull qe eshte miratuar. Po ky qen bir qeni te terbuarish dhe gjithe kelyshet qe e ndjekin nga pas, jo vetem nuk e kane miratuar kete kushtetute, por e kane perdhosur dhe e kane shkelur sa here qe ua kane lypur interesat dhe nevojat e tyre kriminale. Kjo zallamahi, qe kerkon me çdo kusht te fuse ne hulline kriminale dhe te spostoje vemendjen e popullit ndaj halleve kryesore te tij, behet me qellimin e vetem per te krijuar tymnaje ne mdrojtje te pinjollit te tyre po aq kriminel sa dhe autoret e saj, qe qendron ne krye te akuzes aktuale jo si akuzator, por si mbulues dhe mbrojtes i flakte i dosjeve te krimit, pseudoprokurorit qe e ka perdhunuar drejtesine shqiptare dhe qe ka nje emer:Adriatik Llalla. Eshte Adriatik Llalla qe kerkon qoke nga kriminelet qe e vune ne ate karrike dhe kete qoke e kerkon me zgjatjen e mandatit te tij ne shkelje flagrante te Kushtetutes. Eshte Adriatik Llalla qe ka mbuluar, ka heshtur dhe ka marre ne brojtje kriminele si Sali Berisha, mbi te cilen rendojne male me akuza per veprime kriminsale dhe monstruoze mbi shqiptaret. Eshte Adriatik Llalla ai qe merr ne mbrojtje kriminel si Lulzim Basha, mbi te cilin rendojne akuza te hajdutit me te madh shqiptar te ketij shekulli me rrugen e Kombit, trafikantin e trojeve shqiptare, fallsifikatorin e luftes Alirimtare te Kosoves, vrasesiin e 4 protestuesve dhe plagosjen e qindrave te tjerte ne bulevard. Eshte Adriatik Llalla qe mbulon korrupsionin dhe hajduterine e politikaneve qe jane ne krye te shtetit shqiptar te fotografuara dhe filmuar me blloqet e hajduterise dhe duke shperfillur dhjetra denoncime per kriminelet politik te forces politike te karkaleceve te pushtetit qe quhet LSI. E natyrisht kete qoke Adriatik Llalla, e ka kerkuar dhe e kerkon sot me me force se kurre kur dhe mbi kryet e tij te e felliqur po fluturon larashi te cilit i trembet si shjetani nga temjama, sepse eshte lehte te kesh nje pushtet te dhuruar nga krimi, por eshte e paimagjinueshme per ate qe ka prenetruar ndyresisht me kete pushtet, qe te prese prangat dhe bangon e drejtesise se vertete. Sepse qofte krimin, hajduterine, trafikimin e qenieve njerzore, drogen, nuk janeindividet me precedente kriminale dhe grupet kriminale te organizuar te ne ashtuquajtura forca politike qe mund te ta percaktojne, por reshte vetem drejtesia e vertet, qe natyrisht dhe per fat te keq nuk mund te behet vetem nga shqiptaret, qe do ta vendosin dhe do ta ekzekutojne, per ta pastruar kete vend nga plehtrat e krimit te kujtdo krahu politik.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim