Kryevepra e shëmtimit…(Nga “Epopeja e Bajgave”. Adaptuar për Agron Tufën)

April 27, 2019 15:38

Kryevepra e shëmtimit…(Nga “Epopeja e Bajgave”. Adaptuar për Agron Tufën)

Trembëdhjetë arixhinj,
u shtruan në një livadh,
vunë bast me tetë florinj,
kush bën mutin më të madh!

Arixhinjtë brohorisnin,
n’ato male-n’ato gropa,
me një zë sa herë që dhisnin,
me një zë bërtisnin: “Hopa!”

Dhe fitoi një turi-petë,
me një hundë komba-komba,
e kish bërê atë të shkretë,
të ngjeshur e romba-romba.

Fitimtarin përgëzuan,
me hare gjithë arixhinjtë,
dhe në dorë ja numëruan,
një nga një të tetë florinjtë.

Turipeta fort serbes,
kundronte me ngé trofenë
si një foshnjë-me kujdes,
e mbështolli me pelenë

Si një kapo në të dukur,
ngazëllente arixhiu,
ta bënte një bust të bukur,
në mëndje i vetëtiu.

Për qytet u nis me vrap,
me trofenë e rrallë në dorê:
“Do ta gjej në paça fat,
do ta gjej ndonjë skulptor!”

I sunduar nga gëzimi,
pak i lodhur-i dërsirë,
së fundi në një Bar-Tymi,
gjen skulptorin më të mirë.

Sytë skulptori zgurdulloi,
kur po fliste arixhiu,
kur me mut-ai kërkoi,
të bënte surrat njeriu!

Por vendosi e s’nguroi,
ta kënaqte arixhinë,
kur ai ia numëroi,
8 florinj mbi tavolinê…

Ju fut punës menjëherë,
i shtoi mutit pakëz baltë,
obobobo sa vinte erë,
kur e trazonte me daltë…

Gdhendi natën pandërprerë,
atë punë që kishte nisur,
nuk kish nxjerrë ndonjëherë,
surrat më të pocaqisur

Kokë e këmbë u bë helaq,
në një qese bustin futi,
po për vete u kënaq,
dhe pse bëri… punë-muti!

Nxori dalta me merak,
përmbi masivin e mutit,
as më shumë e as më pak,
Drejtorin e Institutit!

Punoi dalta me merak,
dëm nuk shpuri asnjë fetë,
as më shumë e as më pak,
doli Agron Tufa vetë.

Atë ditë drejtor Agroni,
në Epos veten e futi,
sepse lindi nga pasioni,
kryevepra:”Surrat muti”

Skulptori i ngazëllyer,
fluturoi tek arixhiu,
t’i jepte bustin e dhier,
mutin me fytyrë njeriu!

Dhe e gjeti arixhiun,
atje tek e kishin lënë,
por ai surrat-Agronin,
ta pëlqente s’ish e thënê!

Arixhiu nuk e mori,
nuk u bind as pas shpjegimit,
mbaje vetë-i tha skulptorit,
Kryeveprën e Shëmtimit!

Pak nga qesja sa e nxori,
menjëherë aty e futi:
“Mbaje vetë-i tha skulptorit,
ky qenka më mut se muti!”

Shante veten: “Qën-o qën,
o rigoni i rigonit,
si ma shpure mutin dëm,
për surratin e Agronit!”

A.DUKA

April 27, 2019 15:38
Komento

31 Komente

 1. MH April 27, 16:16

  Kishte plot te tjera strofa.Si kjo ma poshte:

  Kokë e këmbë u bë helaq,
  në një qese bustin futi,
  po për vete u kënaq,
  dhe pse bëri punë-muti!

  Po vendosa te klasifikoje ma te goditunen:

  Shante veten:”Qën-o qën,
  o rigoni i rigonit,
  si e shpure mutin dëm,
  për surratin e Agronit!”

  Urimet nuk mungojne.
  Edhe nese nuk i shkruaj.
  I ke me shpirte e zemren tone.

  Reply to this comment
 2. raqi April 27, 16:40

  Respekte dhe shendet o
  POETI I MADH
  BEN DUKA

  Reply to this comment
 3. Mark U.K April 27, 17:04

  Vargje nga ish fuksi i sigurimit so servil i atyre qe u sherbeu dikur.Nje poetaruc partiak me pages qe kryen me se miri detyren e qenit.Megjithse fjala e urte e popullit qendron.Qeni lehe aty ku i japin te haj edhe pse nganjehet han edhe.ute.

  Reply to this comment
  • Muti i mutit Agron Muti April 27, 17:59

   I hengesh bythen o Mark Muti…Fuks ka qene Agrun ndyresira dhe ti bashke.

   Reply to this comment
  • Pellazget do rikthehen April 27, 19:00

   Jo or MARK U.K eshte popull nga ai me i ndershmi. qe atdhen dhe lirin nuk e kemben me parat sllavo-ruso-greke. Spiunet nuk e nderruan zanatin ishin me nazi-fashizmin, kaluan me sllavo-monarko-fashizmin duke perdorur territorin jugosllav dhe grek per terrorizem. Asnje s’hodhi nje plumbe te vetem kunder titisteve dhe grekve kur ne te njejten kohe kryheshin masakra ndaj shqiptareve ne te dyja vendet. Armatoseshin nga greket dhe jugosllaveve per lufte vellavrasese ne Shqiperi. Rralle vende pas luftes se dyte boterore paten fatin e tmerrshem qe bajgat bashkepuntore te nazi-fashizmit u organizuan ne lufte kunder vendit te tyre. Ne te gjtha vendet e boshtit antifashiste bashkepuntoret u trajtuan ne menyre te ashper me gjithe pasardhesit e tyre. Ne SH.B.A komuniteti japonez qe mbi 99% skishte te bente me shtetin fashist japonez pervec origjines u internuan ne vende te largeta nga vendbanimet e tyre ne kushte shume te veshtira jetesore. Askush nuk u be pergjegjes per kete. Nga komuniteti japonez (SH.B.A) jane shkruar plot libra per kete tragjedi. Fyellit te kesaj tragjedie askush nuk i ka rene ndryshe nga ne qe demokracine e konsiderojme mjet per te poshteruar historine dhe heronjte e saj. Ushtria Amerikane kreu krime te tmerrshme ne Vietnam askush nuk i bie fyellit per keto krime qe u kryen edhe pse jane pramuar te tilla. Ushtari Amerikan konsiderohet atdhetar ndersa heronjte respektohen ne ekstrem si te tille. Racizmi ne amerike ka qene nje tjeter tmerr me mbeshtetje deri terroriste nga Ku-Klus-Klani me lidhje shume te forta politikberjen amerikane si senator, kongresiste dhe paperjashtuar te dy forcat kryesore politike republikan apo demokrat. Askush nuk merret me biografine e politikes apo poshterimin e saj bazuar ne historitete tilla apo te ngjajshme. Ligjerishte racizmi nuk egziston dhe kudo ne jeten e perditshme nuk egziston nje histori e tille. Askujte nuk i kujtohet se ne karrieren e tije ishte nje raciste apo zbatues i politikes raciste. Perfundimi ky vend dhe dhjetra si ky kane ecur perpara duke u sigurar brezave paqen dhe bashkejetesen. E kunderta eshte pjelles qe TUFA me TUFAT duke ju perfshire dhe juve i keni sjelle ketij vendi dhe vazhdoni ti qendroni besnik ne urrejtje dhe mos respekt historik deri ne ate mase qe quhet e tmerrshme. Pra ketu ndahen qarte Shqiptare nga tradhetaret. Tradhetia e djeshme vazhdon te njejten trajektore qellimi i vetem lufta vellazerore sepse vetem per ate paguhen. Me trego nje te ashtequajtur te djadhte qe te jete mare me krimet historike greko-sllave ne keto 30 vjet. Trego nje raste qe kjo fare te kete perkujtuar keto krime te cilat duhet te jena baza e historise sone kombetare te MBIJETESES. Me thuaj sa luftetare nxori kjo fare ne luften e KOSOVES pra flase per te ashtequajturit te djathte. Por dime se keta te djathte. aq me keq udheheqsit e saj sote, ishin ata qe krijua te ashtequajturen dosje te krimeve dhe trafikimit te organeve nga U.C.K ndaj civileve serb. Edhe rasti me i keq i tradhetise kombetare, me vendosjen e kufirit detar me Greqine, e djathta ishte plotesishte ne kualicion me PD si udheheqse i gjithe politikes antishqiptare ne keto 30 vjet. Per kuriozitet efhe ai fyelli Zogi i Zogut ishte keshilltar i minstri te jashtem LULUSH FAZLLICIT. Pra patriot MARK U.K tek ne shqiptaret TRADHETIA, eshte gen qe duhet zhdukur jo ne ideollogji, (deri sa nuk e arriti Enveri per 50 vjet) por fizikisht ndryshe ne keshtu do vazhdojme dhe nese ti mendon se ne 30 vjet ka qene nje rruge e mbare une te uroj ashtu vazhdofshi me TUFAT e rusise.

   Reply to this comment
  • shqipe April 27, 19:03

   Po ka mbet ndopak nga mbarimi i skulptures,japjani ketij Mark uk te pastroj surratin e piste!…

   Reply to this comment
  • Tiku April 29, 09:53

   A.Duka, thuaj atij skulptorit, mos i ka mbetur ende material, t’ia beje edhe ketij nje portret, e meritoka

   Reply to this comment
 4. linza April 27, 18:11

  Kryeveper!

  Reply to this comment
 5. Labi April 27, 18:48

  O Mark Gon Duka sa ti ne kembe ka aletin, mos u mat me burra se nuk te ecen, qe ne lufte jeni mesuar te merreni me gra e femije, atyre te ballit i ka dale shpirti ne nevojtore, keto pune jane sqaruar ne 1944.

  Reply to this comment
 6. I gjati per te gjatin April 27, 18:52

  I madh agron. Je gjeni. Kushdo nga kta muter qe vine ere sduhet te ngaterrohet me poetin se pret turpi dhe poshterimi

  Reply to this comment
  • shqipe April 27, 19:17

   Sa here,(Madje nga sot). njerzit do shihen ne rruge me agron tufen, me te adhuruarin tend,o ti mender i gjati per te gjatin, do zene hundet me dore!

   Reply to this comment
 7. Gani USA April 27, 19:15

  Hahahaaaaaa
  Pse nuk e bët kopertinë
  Hahabaaaaa

  Reply to this comment
 8. Konti Sbalta April 27, 19:16

  Arben Duka Pershendetje!Shefqet Musaraj krijoi nji kryeveper per Ballin Kombetar, natyrisht ne ate kohe Ai nuk mund te perdorte ket fjalor qe ke perdorur ti ! Por sot lejohet edhe ky lloi fjalori si pergjigje flak perflak “per poetin hyjnor”sic e paska quajtur nji ithtar i tij qe nuk ja mesova dot emrin!
  Edhe nji here te pergezoi per kete veper qe ndokush edhe mund te mos e pelqeje ,bile edhe te qortojne a pergojojne me lloilloi fjalori ,;Po ne fund te fundit kur edhe “vrimat”marin cmim , perse mos te vleresohet edhe kjo vepra jote!?

  Reply to this comment
 9. Luan Kalam Kote April 27, 19:17

  I nderuar poet me kenaqe shpirtin me keto vargje thuajse njelloj si ne vitin 1973, kur me kenaqje ti edhe kadeti Bardhyl Cani. te faleminderit shume o ben Duka. te jam gjithe jeten mirenjohes!

  Reply to this comment
  • qytetar April 28, 17:09

   Ku Llonoja e dashka prape,ate senin por e keqja eshte se e do ne goje me duket,jepja z Duka,por si per here te fundit rrasja mire se dhe eshte plakur tani e ngjan si i virgjer

   Reply to this comment
 10. Landi April 27, 19:41

  Nuk ka prodhuar ende arti , kere oastaj poezia GROTESK me gjigand !
  Ben Duka , ke bere plote perla te tjera , por kjo , sipas meje mbetet grotesku me i madh !
  Dhe me e forta eshte se ne asnje varg nuk.ka fyerje , ndonese lenda gjuhesore eshte marre nga fjalet vulgare shqipe !
  Nje Bravo e madhe !
  Nuk mund te gdhendet me tjeter material , bustet e jashteqitjes kombetare !

  Reply to this comment
 11. Anus tasi April 27, 19:49

  Thuaj zotni skulptorit
  Te shkoje t’ia jape te Gjatit
  Te kendi i televizorit
  Ta kete ne vend te atit

  Reply to this comment
 12. KURIZUA ROMES April 27, 20:48

  te lumte mendja dhe dora o i madhi Arben Duka…

  Reply to this comment
 13. KOZi April 27, 20:52

  me keqardhje por poeti na kujton qe ” Komunizmi erdhi nga lufta me premtime qe do hahet me luge floriri dhe ne 1990 u vertetua fjala e poetit ,beri nje pune muti.!….tung

  Reply to this comment
 14. linza April 27, 21:22

  Ai skulptori qe beri fytyren e tufes me mut duhet ta kete njomur edhe me shurre sepse surrati i duket gjithnje si i lagesht.
  Nuk kam pare qenie te tille te lagesht, keshtu duheta ta kete edhe shpirtin.

  Reply to this comment
 15. nderime April 27, 22:10

  Kryeveper…

  Reply to this comment
 16. ura April 27, 22:26

  Bustin vendoseni ne Sohodoll te Dibres ku ka vendlindjen tufanovici

  Reply to this comment
 17. krenar per ju April 27, 23:12

  Te lumte pena poet i lindur, ushtarak i denje, lunxhiot i zgjuar, qe shkruan si trim, ne Emer te popullit , ne Emer te gjakut te Deshmoreve te luftes nacional-clirimtare, ne Emer te veteraneve te LANC-it,ne EMER TE KRENARISE SE SHQIPERISE ,qe pret te festoje 75 vjetorin e clirimit,N emer te nderit e respektit te partizaneve u rrjeshtun me Kualicionit boteror kundra fashizmi e nazizmit…

  Reply to this comment
 18. Roza April 27, 23:48

  Respekt per ju Zoti Duka.
  Pena juaj shume e forte.
  Faleminderit

  Reply to this comment
 19. Jeni April 27, 23:50

  B R. I. L. A. N. T. E

  Reply to this comment
 20. Niko April 28, 03:01

  Madheshtor je Arben Duka!

  Reply to this comment
 21. demo April 28, 05:58

  Ja,si mbrohet me derrni krimi,perndjekja,lincimi,antikombetarizmi,butaforizmi megaloman ideollogjik,torturat,izolimi,lufta e klasave,shperfytyrimi njeriut,skllaveria,llumi i proletariatit,pushteti i minjve,,:ME MUT.
  Pamvaresisht se nuk te njoh dhe asgje kam lexuar nga ato qe shkruan,or Tufe,te them nje BRAVO te madhe se u ke futur zjarrin nen to,.Shihi si levrijne si mijte..
  Duan te mbrojne krimet e te pareve,se kane mbetur pa ALTAR.Panteoni i tyre eshte i mbushur me kriminele kanibale..
  Ne GJYQ Tufe,ne Gjyq.Hidhi ne gjyq!
  Demokracia Perendimore,ku keta kacavirren si majmunet proletare ne anijet e 91,nuk e pranon krimin,kanibalizmin,skllaverine klasore,qe KETA ushtruan gjysem shekulli.
  Hidhi ne gjyq Tufe,ne Strasburg,NE HAGE.Te paguajne moralisht dhe materialisht demin qe i kane sjelle familjeve te tera me gra dhe femije deri ne brezin e katert,.Se keto mostra gjakpirese,VAMPIROIDE,nuk jane marre me burra te armatosur,,Keta jane marre me gra dhe femije,.TE PAGUAJNE AUSHVICIN E TEPELENES,
  TE PAGUAJNE TREBLINKEN E SAVRES
  TE PAGUAJNE MATHAUZENIN E MALIQIT
  TE PAGUAJNE DAKAUN E KOSOVES SE BELSHIT
  TE PAGUAJNE MASAKREN E TIVARIT.
  Pershendes zonjen Mira Dine qe ka denoncuar ne gjykate ne Gjermani,kryexhelatin e burgut te Qafe Barit,Edmond Cajen.Neqoftese nuk ka DREJTESI NE kete ferr te pushtuar nga Vampiret e kuq,ka bota drejtesi.Vampiret duan te shkojne ne Evrope bashke me Krimet dhe Kriminelet e tyre.AAAAa keshtu s`ka.
  Ata 260 kriminele,qe ke shenuar ti o Tufe jane pak.
  Jane shume me teper!Nuk i beri i vetem Enver Hoxha krimet.Turma e minjve kanibale lane te paret anijen e mbytur,shkemb graniti ne brigjet e Adriatikut dhe u fshehen ne Perendim.
  Kerreji Tufe,.Kerreji prej Andej,ti njohi bota e qyteteruar dhe demokratike!
  Kujtuan se i mbyllen hesapet me kafet e Nexhmies.
  I kooptoi Sali maloku ne shtabin e tij.
  I rehabilituan ne sherbim te mehmurllekut te tyre ca vemje burgu si Pjeter Toma dhe Uran Karagjozi.
  Ja shkerdh…burgun Pjeter Tomes djhe Uran Kostrecit.
  E Verteta te Dale ne Shesh.Te urojme me shpirt o Tufe per kete ndermarrje Titanike qe ke marre persiper.

  Reply to this comment
 22. Moisiu April 28, 08:40

  Epopeja e Uturakeve

  Jane bere tok ca Uturake,
  dale nga byth e Nexhit plake,
  po ulerijne dhe po turfullojne,
  Agron Tufen zen e mallkojne,
  Duk, Tak, Tarif, Shaq e Brok,
  nje tufe Uturake te bere trok,
  nje tufe enveriste karagjoze,
  neper gazeta te bere boze,
  duan rrenat e Enverit per histori,
  e kane amanet nga plaka Nexhmi,
  keta Uturake te bere bashke tok,
  jane muti e shurra e Shqiperise sot.

  Reply to this comment
 23. 01 vlora April 28, 10:41

  Faleminderir Arben

  Reply to this comment
 24. gjermani i fundit April 28, 12:46

  Hahahahaaaa, ne fakt nuk te shkon me kete gjuhe vulgare. Por hahahaaaa, edhe skulptori qe nxori è futi e kuptoi se beri nje pune muti. Hahahaaaa aa, respekt per arixhinjte. Hahaaaaaaa, beje ca me te gjate qe t’ia dhurosh liber tek instituti atij fare fytyremuti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim