Kthehu edhe mbylle – o Lulash i gjorë. Askush s’ta heq dot Hurin Popullor!

Arben Duka July 1, 2015 12:43

Kthehu edhe mbylle – o Lulash i gjorë. Askush s’ta heq dot Hurin Popullor!

Flet ai që ishte,
i pari i Tiranës,
si e ëma e Zeqos,
në majën e thanës!

Flet Lulash i shtirë,
me zërin e dredhur,
se e paskan grirë,
se e paskan vjedhur!

Ç’të të vidhnin ty,
o Lulash i zi,
kur ke marrë të tëra,
vetëm dy bashki!

Vetëm dy bashki,
dhe asgjë më shumë,
vota për t’u vjedhur,
ti s’kishe-o lumë!

Ishe edhe mbete,
thellë në një gropë,
mos harxho kot pare,
nëpër Europë!

Aty kot së koti,
mos hidh shashka blu,
ne i pamë zgjedhjet,
se ishim këtu!

Ne i pamë me sy,
nuk është se na thanë,
ç’nevojë kish të blihej,
vota në Tiranë!

Mund të blesh diku,
ku je thikë më thikë,
por jo kur je para,
njëzet e ca pikë!

Ti duhet ta mbyllje,
gojën- o katran,
ç’nevojë kish të blihej,
dhe në Elbasan?!

Ti nuk do ta shohësh,
se s’je budalla,
se ç’hata të bënë,
qendrat e mëdha!

Në të mirën tënde,
kish ca aksidente,
dhe vetëm aty,
mund të ketë tanxhente!

S’ e kthen rrotën mbrapa,
o Lulash i gjorë,
ç’nevojë kish e majta,
të blinte në Vlorë!

Në Vlorë e Himarë,
në Korçë e në Fier,
ku është rezultati,
vërtetë i shkëlqyer!

Kthehu tek babai,
në Shtëpinë Qëndrore,
ta shijoni tok,
humbjen madhështore!

Ta shijoni tok,
humbjen madhështore,
që veç ti-o shul,
e sheh si fitore!

Dhe administrata,
o Lulash i shtirë,
këtu-për të majtën,
votoi me dëshirë!

Ata janë në punë,
o Lulash i zi,
dhe për ta e majta,
është një siguri!

Vetëm me pak vargje,
o lumë e përrua,
lehtësisht rrëzova,
akuzat e tua!

Aty ka të djathtë,
që ty të mbështesin,
po hurin e madh,
nuk mund të ta qesin!

Ne këtej i themi,
huri popullor,
ndaj kthehu dhe mbylle,
o Lulash i gjorë!

Arben Duka July 1, 2015 12:43
Komento

11 Komente

 1. Ardenica July 1, 14:17

  Jo zoti Arben Duka ,jo kaq” eger ” Si mund t’i thuash nje njeriu si Basha shul. Me mire permend shprehjen popullor ” Nga shtati yll,nga mendja fyll”
  Edhe katran nuk ke pse i thuaj , se fjalen katran nuk ja le Saliu t’ia marrin e ka pervetesuar per vete ,Eshte ‘dekorate “qe e ka quajtur populli. Lulushit mund t’i thoje ,o bje zi, ose o i nxire me boje , ose me e bukur fjale qe i shkon ” Adolishent” po edhe i njorant po i the i takon………

  Reply to this comment
 2. myzeqeja e vogel July 1, 14:31

  I madhi Duka shume e persosur

  Reply to this comment
  • MIRI July 2, 16:01

   ca eshte ky katunar jugu se shkateruat tiranen. shkoni ne jug o fshatatre se mori grkun dhe mos hajdeni ne tirane.

   Reply to this comment
 3. Audienca July 1, 16:13

  O zoti Duka, do te behet xheloz Shkerdheni pse shkruani vetem per Lulushen. Xheni eshte duke i meshuar shume ne facebyth. E do nje pergjigje edhe ai, eshte duke e pritur.

  Reply to this comment
 4. As Poet, As Analist July 1, 19:24

  Kur u nis per ne bruksel,
  lulka dukej i gezuar,
  ne te kthyer s’kishte ngjyre,
  komplet i shperfyrtyruar!!

  Ketej iku me nje hu mbrapa,
  ikjen e beri per ‘kunj’,
  por kur u kthye mavria,
  mbante te ngulur dy hunj !!

  Nje ai qe thua ti,
  ai huri popullor,
  tjetrin ia nguli europa,
  me zotrinjte ambasadore!!

  hunjte nuk jane vetem per lulken,
  jane dhe per mender Saliun,
  per te birin dhe te bijen,
  jane dhe per Fahri Balliun!!

  Ata hunj jane per te gjithe,
  per gra e burra ne lane,
  per Kacin e per paloqen,
  per majlinde dhe per albane!!

  Ata hunj jane dhe per ca,
  komentatore te ‘DITA’,
  per mua i ngjajne bullarit
  u verbohen syte nga drita!!..

  Jane hunj me maje te mperhte,
  Qe ngulur do rrine gjate,
  Do rrine me muaj e vite,
  do rrine me dite e me nate.

  Ngaqe jane dhe hunj ‘te njome’,
  Mos tu duket dhe shaka,
  Mund te leshojne edhe rrenje,
  Se kjo pune keshtu e ka!!

  Pastaj po leshuan rrenje,
  Ku do veje lulush mavrija?
  Me mire te mbylle hale gojen,
  Te shporret nga shqiperia!!

  Po te qendroje akoma,
  si bushter te ligjeroje,
  do i vene dhe nje hu tjeter,…
  tjetrin do i’a vene ne goje!!….

  Reply to this comment
 5. miku July 1, 20:55

  Ore ju shkruani poezi dhe mire beni. Po ata trima i lexojne keto apo jo? Lulushka p.sh, Xeni, Sala e te tjere i lexojne?

  Reply to this comment
 6. Ardenica July 1, 20:57

  More vllezer ! me te vertet keta te Pd jane pa tru. Kur u ble ky popull ,brenda nje dite ? Po ky thoshte se populli po pret me pa durim 21 qershorin ? Fitorja eshte e sigurte . I kam pare ne sy gjate takimieve ? Ishin rregjistruar edhe te liata e borxheve . Urugan i pa mbajtur do jete 21 qershori . Po si xhanem, kaq i” poshter” kyi populli u ble brenda dites ? Po si more ky urugan i fuqishem nuk i vuri para keta kriminele ? Pastaj keta kandidatet kriminel ,a kane emra ? Ke vran me 21 qershor ? Edhe gazeta 55 eshte blere qe nuk botoi nje fodografi te nje krimineli me pistolete ne dore ? Ore mos u habisni, mendja eshte kokerr gruri e mer era dhe e ha zogu ……….

  Reply to this comment
 7. myzeqeja e vogel July 2, 05:01

  E Shkelzen karakurva te shk……sha fisin o vrases e kelysh vrasesi bashk me Lulxim putanen

  Reply to this comment
 8. . July 2, 11:17

  Mashallah sa qenka rritur!

  Reply to this comment
 9. beni sheu July 2, 15:12

  vjen pak si pederast apo me bejne syte????

  Reply to this comment
 10. Kopaçe July 2, 16:22

  Hu popullor por ti futet thelle ne prapanice e ti dale ne gurrmaz e ti dalin syte kokerr, athere i vjen mendja pederastit Luli…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*