E besoni dot? Një poet britanik shkruan pas sulmit në Paris: Kthehu Enver Hoxha, t’i kemi falur të gjitha!

November 23, 2015 14:54

E besoni dot? Një poet britanik shkruan pas sulmit në Paris: Kthehu Enver Hoxha, t’i kemi falur të gjitha!

Nuk ka vetëm në Shqipëri nostalgjikë të Enver Hoxhës, por ka edhe në Angli.

“Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).

Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.

Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

Shkrimi i plotë i përshtatur:

Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.

Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife: “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.

Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.

Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.

E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.

Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.

Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.

Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.

Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.

Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.

Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.

Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.

Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.

Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”.

Natyrisht, përpara 11 Shtatorit, këshilltari për sigurinë i presidentit Jimmy Carter, Zbigniew Brzezinski pati thënë për rritjen e fondamentalizmit islamik: “Çfarë është më e rëndësishme për historinë e botës? Talibanët apo rrëzimi i perandorisë sovjetike? Disa myslimanë të trazuar apo çlirimi i Evropës qendrore dhe fundi i Luftës së Ftohtë?”

Epo ti idiot djallëzor, armiku i armikut tënd nuk është miku yt, apo jo?

 

Shkrimin orgjinal e lexoni KETU

November 23, 2015 14:54
Komento

95 Komente

 1. i ri November 23, 11:29

  Jo te themi kthehu shoku Enver se ti kemi falur te gjitha ,,,,,por kthehu shoku Enver ,faleminderit për te gjitha,,,ç’ka ka berë,,,!Kjo gjendje po ndodh me shume shpejtesi,aq me mire per ne,.

  Reply to this comment
  • Sazani November 23, 15:48

   Sklleverit kerkojne pronarin e tyre. Lexoni edhe kete liber
   Jay Nordlinger, Children of Monsters: An Inquiry into the Sons and Daughters of Dictators, Encounter Books, 2015

   Reply to this comment
   • Governori Lu November 23, 19:23

    nuk ka asgje per tu habitur.

    lexoni te nje artikull

    Ish-presidenti i Brazilit, historia e një burri të vërtetë që po përlot botën

    Lula da Silva dhe partia e tij i ishte I vetmi organizim politik ne bote qe adhuronte enver hoxhen dhe kopjoi PPSH.

    edhe emrin e kishte PPB..partia e punes e brazilit.

    Enveri u reabilitua ne mars 1997 dhe ne 21 janar 2011 u shenjterua.

    lapidari qe do ti ngrihet do jete sa shtellunga gerdecit..

    Reply to this comment
    • bukurie November 23, 20:03

     Ju lumte per kete koment! Shum respekte,jo se jam nje nga adhurueset e Enver Hoxhes,po the ke thene njebte vertet!

     Reply to this comment
     • F1 November 23, 21:08

      shume prekese qe nje shtet si Brazili me 200 miljon banore ka patur njerez te tille qe respektoni Shqiperine.

      por nje fakt akoma me i madh ishte ne 23 dhjetor 2014 ne beograd kur kryeministri kinez ne nje miting me k/m e ballkanit tha:

      Me shqiperine ne lidh miqsi teper e vecante se na futi ne OKB

      gjithe brezi im tha k/m LI KESIANG eshte edukuar me filmat shqiptare ku permendi HORIZONTE TE HAPURA dhe Adem Reken…..

      e imagjinoni qe 1 miljard kineze shikonin filma shqiptare dhe k/m kinez i ekonomise me te madhe ne bote si zhvillim ishte nje filo-shqiptar dhe nje dashuri per ate kohe..po sot ?

     • feniks November 23, 22:57

      Ne vitin 1970-71 kam qene ne KINEN POPULLORE per specializim si ushtarak dhe kam pare nga afer dashurine dhe respektin e madh te te gjithe popullit kinez per Shqiperine dhe Enver Hoxhen!
      Ne Tv kinez,pervec filmave kineze nuk jepej asnje film i huaj pervec se atyre……shqiptare!
      Dhe nuk jepej nje film ne vit,por cdo dite mund shihje ne TV disa filma shqiptare!
      Aq vleresim kishte per filmin tone sa te gjithe filmat ishin te DUBLUAR ne gjuhen kineze,proces ky , qe as sot nuk eshte arritur ne Shqiperi per filmat e huaj!
      Ne shkollat kineze,ne ushtri ,kooperativa,uzina e fabrika etj te gjithe qe nga femijet e deri tek te rriturit i kendonin kenget shqiptare me tekst kinez,ndersa HIMNIN TONE e dinin te gjithe pa perjashtim!
      Aq vleresohej politika e Jashtme e Shqiperise sa MBESHTETJA QE I DHA SHTETI YNE PRANIMIT TE KINES NE OKB, ishte lajtmotivi i te gjitha bisedave me cdo njeri atje!
      Edhe lundrimi per disa vite rresht i vaporeve kineze,para pranimit te Kines ne OKB me flamurin shqiptar,kishte nje vleresim te madh dhe tregohej me mirenjohje!
      Cmimet e mallrave kineze,psh,te SHEQERIT DHE ORIZIT ishin te njejta sa edhe ne Shqiperi!
      Ne kohen e Revolucionit Kulturor ne Kine,kur te Majtet luftonin kunder te Djathteve,ne takimet qe kishim me popullin ne fshatra e fabrika na benin pyetje tre tilla:
      -Me cilin eshte PPSH dhe Enver Hoxha,me Mao Ce Dunin apo me Liu Shao Ci-ne!
      Kur ne u pergjigjeshim se ishin me ,MAO CE DUNIN,ata brohorisnin fort dhe na perqafonin me dashuri!!!
      Edhe kur zhvillonim takime pas stervitjeve te medha me pjesmarrje te madhe te trupave dhe armatimeve te renda me disa DIVIZIONE KEMBESORIE,TANKESH,ARTILERIE TOKESORE,KUNDERAJRORE etj,skuadrilje avionesh luftarake dhe anije SILURHEDHESE etj,me rendesi ishin te dinin se CFARE KISHTE THENE ENVER HOXHA per ceshtje te caktuara te ARTIT USHTARAK!
      Por nuk do ta besoni sot,se gjithcka qe ne pame dhe mesuam ne KINE atehere,KLIKA TRADHETARE E PUCISTEVE NE USHTRI as qe mori mundimin t’i permendte ndonjehere e jo t’i vinte ne zbatim!
      Ne kete kohe Hito Cako ishte i interesuar te fuste pervojen e Ushtrise Sovjetike te asaj kohe ne Ushtrine tone dhe thone tani se Enver Hoxha i denoi kot edhe per keto keta tradhetare!!!

     • Dibra A November 24, 00:27

      Lavdi ENVER HOXHES
      Lavdi PPSH
      ENVER HOXHA NUK DO TE VDESE KURRE,AI ESHTE NE GJOKSET DHE ZEMRAT TONA!

     • albanopl November 24, 06:48

      Shoku Lej Fen, edhe une e kam pare ne realitet dashurine e madhe te shokeve kinez per Shqiperine, aq sa edhe takimin e pare per Bllkanin shoku Ki Keqiang e beri ne Bukuresht, dhe te dytein be Beograd, per shqiptaret e Enver Hoxhes ngeli gishti i mezit. Rrofte shoku(tianxhe) Lin Biao dhe banda e te katerve, poshte revizionisti Ten Hsio PIn, Hito Cako dhe Rahman Parllaku.

     • dfg November 24, 09:34

      @albanopl!
      A nuk po e kupton se ti je nje “Lej Fen” i Kapitalizmit”,qe kerkon te mohosh nje gje qe njerezit e kane prekur me dore,me ndjenja etj???
      Shqiperia dhe Enver Hoxha ne KINE atehere ishin PERENDI!!!
      Ti per vete sa femra te shtepise ke punesuar si PROSTITUTA ne Europe???
      Po ti vete mos je gje PEDE?
      Sa klase shkolle dhe a e ke mbaruar filloren???
      Ne pune shkon gjekundi apo te ka rregulluar PD-ja si militant te na cash TRAPIN ketu???

     • anticensurë 25642654 November 24, 12:25

      o feniks o i pjerdhur në tru!!
      mos vallë kujton ti se hito çako nuk ishte po kaq i influencuar nga rusët sa dhe ti nga kinezët??mor njeri që nuk vë në dyshim gjërat që thua,përse nuk mendon një herë,përse nuk vë në dyshim atë që thua,se mund të ketë dhe një mendim tjetër të kundërt me tëndin!se mund të ketë një mendim jo të kundërt,por që po ta ndërthurësh me tëndin bëhet më i mirë!!
      tashti ti këthehemi asaj yshtje që ke pasur ti në kinë!!të vëmë përballë,të krahasojmë njohuritë ushtarake të të dy këtyre vëndeve!!kinës dhe rusisë!
      kina është e njohur vetëm në periudhën e Qin me fitoret e tij!falë futjes në përdorim të balestrës!!më tutje kemi vetëm rrëmujë ndërtime muresh për të mos u pushtuar nga fise nomade dhe pushtime nga shtete 100 herë më të vogla se kina!!në luftërat moderne ke pasur vetëm humbje të mëdha në njerëz dhe aspak art ushtarak!!
      rusia ka pasur luftëra dhe gjeneralë të paktën gjat 300 e mëtepër viteve të fundit!!gjeneralë që janë përballur me gjeneralët që bota i vendos në rendin historik me një shifër!!
      kështu që bilanci i përvojave është i pakrahasueshëm!!kina me të vërtetë është një superfuqi,ppor aspak në atë ushtarake!!jo për armatim por për praktikë dhe teori!!
      por sidoqoftë që të dy këto shkolla ushtarake janë shumë larg shqipërisë!!për të vetmen arsye se janë të ndryshem nga situata që ne ndodhemi!!terreni dhe popullsia!
      këto ti i di fare mirë!të paktën nga shkolla që ke bërë!!
      unë nuk e di a kanë qënë tradhëtarë apo jo hito çakot me shokë,por po të bazohem tek thënjet e nexhit!?dalin burra të mirë!kështu ka shkruar ajo!!
      ndoshta e ka bërë leshe koqe nga pleqëria!?por kështu e ka thënë!pavarsisht se më pas ka dënuar si moszbulues të këtyre burrave të mirë kreun e sigurimit në bashkpunim me mehmetin!dhe në fund ka thënë se mehmeti ishte njeriu më i afët i enverit dhe se ishte vetvrasja e tij që e tërboi enverin për të shfryrë inatin mbi të gjithë!duke filluar nga mehmeti e familja e tij!!
      ps:feniks,nëse të kujtohet beqiri me petrit e hito çako u dënuan sepse “deshën të fusnin teoritë kineze” në ushtri!kështu më duket!!
      apo jo!?
      të qekan ngatërru kabllat më duket!?
      apo më janë ngatërru mua??

   • mirel November 23, 22:02

    Sikurse e kerkojne pronarin e tyre te Zoti. Nuk jane me skllever, po dele..

    Reply to this comment
    • feniks November 24, 15:04

     Gjithmone neper spitalet PSIKIATRIKE te gjithe te CMENDURIT i mburren njeri tjetrit me tituj kalorsiake si jam “MBRET,PERANDOR,GJENERAL,ADMIRAL ” etj!
     Keshtu po ben edhe ti o anticen-SHURRE qe nuk je vecse nje i CMENDUR qe nuk ia ke haberin asgjeje,pa le ceshtjeve ushtarake!
     Nga sa zhgarravit del qe je DORDOLEC me lecka!!!
     Doemos sot kane dale bretkosat dhe hiqen si KROKODILE,krimbat si DINOSAURE ,ndersa ti,kelysh ballisti na del si profesor ballist meqenese yt ate e mesoi zanatin duke bashkepunuar me nazistet gjermane!!!
     Ti je vecse nje KALBESIRE qe meriton vetem PERBUZJE dhe URREJTJE!!!
     Sa per Beqir Ballukun,Petrit Dumen apo Hito Cakon,qe me del ti koke gdhe ne shteg,jo vetem tregohesh injorant,por nuki ke asnje informacion se perse u denuan keta puciste!
     Per dijenine e lexuesve,une kam qene pjesemarres ne te gjitha mbledhjet ku u DEMASKUAN te gjithe keta PUCISTE,jo se donin tre futnin teorite kineze,kpor se donin te SHKATERRONHIN ARTIN USHTARAK TE LUFTES POPULLORE qe Ushtria jone te dorezohej sapo te fillonte sulmi ARMIK!!!
     Por ti dukesh qe ke njohuri sa nje ushtar rezervist qe njeh vetem pushken e drurit,ndersa per ARTIN E DERJTIMIT TE USHTRISE ke njohuri sa mund te kete patur edhe nje….KALE i repartit qe mbushte uje ne burimin e fshatit!!

     Reply to this comment
     • anticensurë 25642654 November 25, 12:02

      or debil
      po të jap përgjigjen për atë që më quan bir kuislingu:të shkërdhefsha robt ku i ke!!
      ta shti për tjetrën!!ti ndoshta ke qënë në të gjitha demaskimet e grupeve puçiste a si i quajti enveri,por nuk duhet të harrosh se kjo puna e kinës doli pas prishjes me të!!debil është e vërtetë ajo që thua ti se akuza ishte t tillë”në rast sulmi të dalim në male(partizanë)duke lënë gjithçka në dorë të agresorit”,por mos harro se u tha kaq vetëm sepse ishin akoma të mira mardhënjet em kinën!!më pas u tha se kjo ishte një huazim nga arti ushtarak kinez dhe se ishte lidhja që beqiri kishte pasur me kinezët!!
      u morëm vesh o tru pjerdhur??
      dhe njëherë sharjen e parë, për atë që ke barazuar me kuislingët mua dhe njerzit e mi!!
      shkërdhat i tredhur në tru!!!!!!!!!!!

  • Daku November 23, 18:55

   Nje “pershendetje speciale” per ata qe publikuan kete artikull. 😉

   Reply to this comment
  • john November 23, 19:10

   hedh nje komunist ;; gure gure ne det ;;;;;dhe 5 mije te zjuar hidhen ta kapine dhe ky muhabet ;;;;; sa sociaLista , ??? KA NE FRANCE DHE EUROPE …QE E KUJTOJNE SADAM HYSEIN ..DHE KADAFIN…. SEPSE ATO KRIMINELA I VRISNI TE GJITHE . DHE NE IRAK NUK KISHTE ISLAMISTA …. KA ME QINDRA ….

   Reply to this comment
  • Wollcot Herbert November 23, 21:56

   Popujt e botes,perhere e me shume do ta vleresojne dhe kerkojne tek figura e udheheqesit te madh marksist-leninist shqiptar ,Enver Hoxha,nje PROFET,qe do te zevendesoje te gjithe ata qe krijoi bota per te mbajtur njerezit …..te shtypur e shfrytezuar ne kete bote me shpresen e rreme se do shkojne….. ne parajse pas vdekjes!
   Enver Hoxha ishte kunder ndarjes se njerezve ne te PASUR e te VARFER!
   Ai ishte kunder FEVE qe jo vetem percajne njerezit duke krijuar kushte per luftra te pergjakeshme, se feja nder shekuj ka qene ARMIKE e shkences dhe zhvillimit njerezor!
   Ne Shqiperi Enver Hoxha krijoi NJERIUN E RI,qe jeten e bazonte tek PUNA e jo tek FITIMI,qe drejtesine e kerkonte tek shteti e jo tek FEJA,qe te miren e vet e shikonte edhe tek te tjeret!
   Njeriu ne Shqiperi nuk e dinte se cfare kuptimi kishin fjalet “STRES” dhe “KORRUPSION”,nuk njihej PAPUNESIA,ANALFABETIZMI,DROGA,SIDA,PROSTITUCIONI,MALARJA,RUSHFETI,etj!
   Enver Hoxha krijoi nje shtet per popullin e jo per KLIKEN NE PUSHTET!
   Para 90-tes ne asnje rast nuk mund te pushohej nga puna nje puntor,pa u mbledhur KOLEKTIVI ,fjala e te cilit ishte vendimtare ne marrjen e vendimit perfundimtar!
   Ne SOCIALIZMIN e ENVER HOXHES Keshilli i Lagjes ne qytete kishte dy nga KOMPETENCAT ME JETIKE TE NJERIUT:
   -Dhenien e STREHIMIT dhe PUNEN!!
   -Keto kompetenca sot nuk i ka as QEVERIA!!!
   Ne SOCIALIZMIN e ENVER HOXHES, “GJYQTARET , PROKURORET DHE NDIHMESIT E TYRE” i zgjidhte populli me votime te pergjitheshme,gje qe bente qe drejtesia te ishte vazhdimisht nen kontrollin e popullit e jo te pushtetarit!
   Sot deklarohet nga te gjithe se DREJTESIA NE SHQIPERI ESHTE E KORRUPTUAR,sepse gjyqtaret dhe prokuroret i emerojne pushtetaret dhe prandaj ata u sherbejne vetem atyre e jo popullit!!!
   Sa per FENE,gjithnje e me shume popujt po shohin se ato jane bere tani NJE RREZIK I TMERRSHEM PER FATET E NJEREZIMIT,te gateshme te HAPIN LUFTEN E TRETE BOTERORE, qe mund te coje deri ne SHKATERRIMIN PERFUNDIMTAR TE JETES NE GLOBIN TONE,si rezultat i perdorimit fatal te te gjitha ARMEVE BERTHAMORE NE GJENDJE GATISHMERIE LUFTARAKE!!!
   Kriza e madhe financiare boterore,qe pushtoi se pari SHBA-ne deshmoi se KAPITALIZMI ka deshtuar plotesisht perderi sa RRUGA E VETME E SHPETIMIT TE TIJ KA MBETUR PRODHIMI I TONELATAVE KARTMONEDHA, qe u dhurojne ekonomive me te deshtuara,gjoja me shpresen se do te dalin nga kriza e vdekjes!
   Por fakti qe shtetet ne recesion(kane frike t’i quajne te deshtuar) po vijne gjithnje duke u shtuar, nxitja dhe mbeshtetja e FUQIVE TE MEDHA qe u japin luftrave lokale,qe po gllaberojne miliarda euro per blerjen e armatimeve moderne,jo vetem nuk kane pakesuar deshtimin,por e kane nxitur ate!
   Lufta e tej zgjatur ne Siri,gjakderdhja e miliona njerezve te pafajshem,vala e madhe e refugjateve neper Europe etj,jane tregues domethenes i nje FUNDI TE PASHMANGSHEM TE KAPITALIZMIT!!!
   Ne Shqiperi as qe diskutohet se KAPITALIZMI ka “lindur” i VDEKUR,per derisa edhe sot pas 25 vjetesh,ne se do kishte patur rritje te mireqenies se popullit,NUK DO TE TMEROHESHIN POLITIKANET DHE TE DJATHTET SA HERE DEL FOTOGRAFIA E ENVER HOXHES!
   Dhe per te krijuar iluzionin e rreme te situates se sotme politike,ekonomike,arsimore,shendetesore,juridike etj dhe per te terhequr vemendjen e popullit,vazhdohet nje LUFTE E PANDERPRERE KUNDER FANTAZMES SE KOMUNIZMIT,sikur ajo qenka shkaktare edhe e deshtimeve e mjerimit te sotem ne Shqiperi!!
   Fakti qe edhe sot pas 25 vjet kapitalizem ,shqiptaret kerkojne te largohen nga Shqiperia per nje jete me te mire jashte saj,tregon DESHTIMIN e plote te krijeses AMORFE qe sajoi perendimi ne Shqiperi,duke e lene popullin shqiptar ne duart e nje klike politikanesh ne sherbim te agjenturave te huaja, qe e shkaterruan totalisht shtetin shqiptar te ndertuar me gjak e djerse per 50 vjet nga nje popull i tere puntor e atdhedashes!
   Dhe shpresa per nje te ardhme me te mire sa vjen e venitet,perderisa DREJTESIA NE SHQIPERI nuk ka bere asgje per te nxjerre para GJYQIT TE POPULLIT shkaktaret e krimeve te panumerta e monstruoze,qe nga Sali Berisha e te tjeret me radhe!!
   Dhe kjo “HESHTJE” e drejtesise dhe e organeve te specializuara te Europes,eshte nje shenje FATKEQE per Shqiperine se nuk duket asnje drite ne “FUND TE TUNELIT”!
   Propaganda e zhurmeshme qe behet per REFORMEN NE DREJTESI ka gjasa te jete me shume BOJATISJE E SISTEMIT AKTUAL, perderisa pushtetari qe eshte akuzuar me shume nga populli shqiptar,Sali Berisha,as qe e ka ndjere fare se po i vjen “SHPATA E DEMOKLEUT” mbi koke!!

   Reply to this comment
   • Loko-Loko November 24, 15:14

    SOCIALIZMI qe ndertoi Enver Hoxha ne Shqiperi ishte sistemi me NJEREZOR i arritur ndonjehere per mijra vjet jete njeriu!
    Kete BURRE SHTETI e sulmojne vetem ARMIQTE E TIJ qe duan te mbajne popujt ne MJERIM mesjetar sic po vuan keto 25 vjet populli shqiptar!!

    Reply to this comment
   • Komandanti July 2, 16:51

    Jam plotesisht dakort me komentin tuaj, besoj dhe gjysma e shqiptareve te ndershem, besoj se e vetmja gje qe mund te na shpetoj nga keta fashistat e sotem qe po na shkaterrojn dita dites eshte vetem Recolucioni popullor me dhune kunder ketyre mbeturinave fashiste te demokracis se rreme 25 vjecare.

    Reply to this comment
 2. Enveri November 23, 11:44

  Po une ju thaçe qe atehere po ju nuk me degjuat ! Ju thaç qe 5 vjet do me qani, 10 do me shani, dhe tere jeten do me kerkoni. Tani eshte vone skam ç’u bej.

  Reply to this comment
 3. Barboon November 23, 11:44

  +Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”+
  (sjam dakort me kete thenie)


  para se te komentoni , kujdes me titullin se duhet te lexoni per ca behet fjale konkretisht para se te filloni komente.enveri keshtu apo ashtu….


  Bravo autorit te shkrimit qe ka njohur Enverin dhe vlersuar ate, edhe pse Enveri pati qellimin te perjetsia e tij me shume se fete do ndanin apo shkaktonin trazira…
  E vertete qe ateizmi ka deri diku vlere por e padrejte qe individi te mos lejohet te besoje apo vahhdoje me traditen…

  Une mendoj se nuk eshte ateizmi problemi i zgjidhjes ndaj harmonise dhe paqes por Islami si nje fe apo ideologji e papershtatshme dhe ne kundershtim me demokracine ne pergjithsi dhe kuptohet Perendimin e krishtere.

  Reply to this comment
  • era November 23, 12:02

   Une mendoj qe te te varim ty barbon me nje gibon.po ik ore te qifsha fete qe na solli saliu me fatosin.pse zoti jane keta???Ti kujton se enveri nuk kishte zot???ai kishte por jo ne forma prifterinjsh apo hoxhesh qe po na bejne varrin dhe duan te na fusin ne lufte mes nesh,po na bejne ca greke e ca turq.shqiptaret jane te paket sot.shteti i enverit ishte shteti me i drejte qe ka pare kjo toke,i vishte i ushqente dhe i punesonte njerezit.pse vrau pese majmune hajdute dhe spiune mira ja u beri shiko atdheun si eshte katandisur te kuptosh pse nuk ju la liri enveri ketyre se populli kishte liri plot.Enveri pa dhe evropen dhe komunizmin dhe gjykoi qe per nje komb te vogel si yni ai ishte varrianti me i mire dhe kishte te drejte.Nuk kam nevoje te te tregoj pse,po je mbi 40 vjec e kupton vete.

   Reply to this comment
   • Barboon November 23, 13:36

    Po gojen pse e prish?! Kur ke se cthua ne vazhdim.
    Respektoj mendimet tuaja edhe pse nuk puqem me to. Per mua ka merite vetem se na beri nje edhe pse ishim goro e kaure,cobane e came e bullgare. Por jam i sigurte se e ndaloji fene per te qene ai Zoti vete , ashtu si e njihje ti dhe une . Por mos harrojme qe sistemin qe ai vendosi nuk mund te pranohet i sukseshem edhe pse u ndertuan hidrocentrale e u drenazhuan fushat. Sepse ty dhe une, se di ca ke qene po duket se i ke sherbyer me besnikeri, ndryshe nga une, na udhehoqen Lenka Cuko, e Pali Miska, Emine Guri e analfabete te tjere me shkolle partie.Qe ligjin e benin sekretaret e Partive , edhe pse me dy pune babai, na duhej te merrnim borxh.Dhe ne Universitet duhej ta kisha mbi 8 a 9 Marksizmin e Enverit e te isha i paster me Partine te shkoja ne Universitet. etj etj

    Puna e fese, nese ajo shkeputet nga shteti, nese nuk flitet Arabisht ne xhamia dhe luftohen mjekercjapet ashtu si te krishteret te drejtohen nga shqiptare dhe te flitet shqip ne mesha, shkollat te jene gjithperfshirese ne mesimin e besimeve fetare, kur ti themi vetes jemi shqiptare se pari dhe fetare se dyti, nuk ka pse te mos bashkejetojme ne harmoni e paqe.

    Reply to this comment
   • zana November 23, 14:32

    mendoj qe besimi ne fe eshte dicka private e shpirterore qe mund te aplikohet kudo,pa nevojen e institucioneve,te cdo ngjyre qofshin

    Reply to this comment
    • LI November 23, 19:51

     Pa dyshim qe eshte private zonjushe Zana,por deri me tash te gjitha besimet shpelajne trute e Zanave apo jo!

     Reply to this comment
   • [email protected] November 23, 17:55

    Big Like – era !

    Reply to this comment
  • Loni pe betoni November 24, 01:12

   Barboon,
   Ke kexuar per krimet e spanjolleve ndaj indianeve vendas, kur pushtuan Ameriken? Po per krimet ndaj hebrenjve ne spanje? Cilet dorezuan te gjermanet 90% te hebrenjve te Selanikut? Po masakrat greke ne Panarit e Hormove? Po masakrat serbe ne Racak? Po krimet monstruoze greke ne Cameri? Po vrasja e te gjithe te semureve ne spitalin e Vukovarit nga serbet? Po masakra e ushtareve polake nga ushtria sovjetike?
   Ti ke te drejte per ISIS-in, por harron se homologet e ISIS-it jane edhe ne Serbi e Greqi.
   Pol Poti, qe vrau 2 milione qytetare kamboxhiane (nga 7 milione gjithsej), me sa di une nuk ishte mysliman. As Hitleri, as Staline, as Miloshevici, e as Venizellosi.
   Nga menyra se si flet ti nuk je i ndryshem nga ushtaret e ISIS-it.
   Shprehjet e perdorura nga anglezi, me varje e me zorre, i gjen me shumice ne kenget e ushtareve greke. A jane greket myslimane? Une them jo edhe po. Jo, sepse hiqen sikur jane te krishtere. Po, sepse nuk kane asgje te perbashket me Krishtin. Jane vellezer binjake te ISIS-it. Te gjithe popujt qe kane uurejtje per te tjeret, kane komplekse dhe jane te prirur per tu perdorur nga feja. Jo me kot krimet me te medha ne Ballkan i kane bere serbet e greket, sepse vetem ne Serbi e Greqi feja terheq per hunde politiken.

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 November 24, 13:05

   barboon plotësishtë të drejtë!
   gjithkush të besojë/mosbesojë pa i shkelur në kallo askujt!!
   çdo gjë,veprim,fjalë,shkrim,thjeshtë çdo gjë që ka ndodhur,ndodh dhe mund të ndodhë mund ta përdorësh për të mirë ose për të keqe!!
   nëse veprohet,besohet që të veprohet për të bërë diçka të mirë atëherë kemi aritur gjithçka!!në të kundërtën shkatërrojmë gjithçka!!nëse ne mendojmë ti bëjmë mirë një pakice në dëm të një shumice,kemi shkatërruar!po ashtu dhe e kundërta!!
   të gjithë besimtarë ose jo,kemi vetëm një jetë!!deri më sot në pjesën dërrmuese e kemi harxhuar në luftë!!në luftë të vërtetë me armë ose në luftë psikollogjike!!
   më shumë kemi shkatërruar se kemi ndërtuar!!më shumë kemi harxhuar energji për të mos lënë tjetrin që të jetë më mirë se ne,pavarsisht se dhe vetë të dhjerë kemi mbetur!!
   njeriu i udhëhequr nga emocionet e ka më mirë të shkatërrojë tjetrin se sa të shkojë përpara sëbashku me të!!
   gjen shkaqe e debillëqe për ta shkatëruar dhe atë që është ndërtuar!!
   shiko nastaradin idiotin!?
   di të shkruaj,mrekulli,por çfar shkruan?!
   gomarllëqe!!
   ps: nastro e di përse dallohesh gjithnjë kur ndërron emër,”veshje”??
   veshët,veshët nastro i ke shumë të gjata!!i vetmi gomar që di të shkruaj është nastaradini!!

   Reply to this comment
 4. Salver Edmagari November 23, 11:48

  Nostalgjikut te Ri! Tall bithen inglizi me pasqiren sinoptike te te paudhit enver. Ftojeni ta vizitoje Shqiperine, te shkoje ne Spaç, ta rrasni ne burgun e Burrelit, e ti jepni ushqim me tollona pas burgut, ne internim. Ri-ngjalleni enverin, o te mjere te mjeruar!

  Reply to this comment
 5. Mark uk November 23, 11:56

  Po duhen te pakten edhe 25 vite per te ikur e qelbura e ksaj murtaje me ne krye djalin e hoxhes.

  Reply to this comment
  • nyc November 23, 20:01

   Eshte era e qelbur e djalit te Vicidolit qe po kundermon, por ti nuk e dallon dot se te ka verbuar dashuria per te.

   Reply to this comment
  • titi November 24, 08:38

   O Mark shalgjati(nqs ke aq kulture ta dish se kush eshte M shalgjati se me dukesh shume injorant) ,djali i hoxhes mos eshte salikomunisti?
   Po u ngjall Enveri ku do futet saliserbi me co apo keta hipokrite te ashtuquajtur demokrate do behen perseri komunista te flakte……..

   Reply to this comment
 6. demo November 23, 12:05

  Enver bandilli ishte vete pejgamber dhe nuk duronte mizen te fluturonte pa izmin e tij,jo te duronte keto mjekercapat qe nxijne si gjymi katranit.Priftat katolike i detyroi te nxirrnin arme nga Kisha,kryepeshkopit Ortodoks ja shkuli mjekren me pinca ne qelite e Vlores,Kryemyftiut i dha kazmen ne dore te shembte xhamine.Tre kryegjysher bektashij me baba Fajen dhe baba Fejzon i vrau me njeri tjetrin.Ju vuri dhe Mihal Popin dhe Skender Sallakun me estrade te gajasej mileti.Do usta puna!.Nuk luftohet ISIS me Sali talebanin! .

  Reply to this comment
 7. METEH November 23, 12:09

  Ti Salver Edmogari,je nje pykalan komplet.Ja ku na çuan FET e perhapura si kerpudhat ne shqiperi,ku ka plasur korrupsioni,kurvelleku,spiunlleku,xhihadizmi islamik dhe nuk po marrim vesh se nga po na vjen e keqa,nje lufte e papare boterore.Enveri fuste ne burg hajdutet,kriminelet,shpifsit,tradhetaret e Atdheut,spiunet e rekrutuar gjithandej botes si Hamit Matjani,Xhevdet Mustafa… me shok.Dhe tashme kjo fare e keqe eshte ngulur e nuk shkulet me,ku ju do ta merrni vesh kur tu pelcasi dinamiti te prapanica.Erdhi koha te dali nje Enver i dyte,ku Rama nuk e luan dot kete rol…!

  Reply to this comment
 8. intelektuali November 23, 12:20

  Debili anglez e ka te zgjidhur problemin:

  LE TE SHKOJE NE KORENE E VERIUT QE TA TAKOJE ENVERIN LIVE NE PAMJEN E TIJ TE PLOTE

  dhe pastaj le te shkruaj sa te doje brockulla si nje kaposh i perkedhelur londinez.

  Reply to this comment
 9. Hasani November 23, 12:30

  Enveri sot do shpallte Kryeministrin Rama POLIAGJENT ne sherbim te gjithe agjenturave dhe do ti dergonte naten Taulant Ballen per ta vrare ne Surrel. Te nesermen do ta varroste ne ndonje grope ne Dajt.

  Reply to this comment
 10. Peshorja. November 23, 12:33

  BAINE S’KA ABERIN, E KOMUNIZMIT ENVERIST.
  Xhon Baine eshte nje individ,nje njeri,nje mendje.Po te drejtohet njerezimi nga nje mendje,eshte i sigurt kaosi per te.
  E verteton historia,qe nga Neroni e deri ne Hitleri,duke futur ketu gjithe ata qe vetem me nje mendje te tyre, bene kerdine me njerezimin.
  Edhe paranojaku nje mendje ish,qe kositi gjithe mendjet e ndritura te kohes kur dolli kjo monster.
  Kasapi enver, pasi varosi familjet me te mira te shqiptareve,ju la fronin mendje kalburve,qe pas 102 vitesh “shtet”, jemi me varfanjaket e Ballkanit,te Evropes dhe ne nje grup me shtetet me mjerane te botes.Ai Xhon Bajneja, te vije ne Shqiperi te jetoje 4 muaj,me 2 dollaro ne dite,pastaj te ringjalle kasapin enver.Te mesoje sa lloj torturash perdorte monstra enver neper qelite e burgjeve me spiunet e tij,etj,ertj,etj. Ky Bajneja ka 5 breza qe jeton ne Angli,i perkedhelur me jeten e begate te anglezeve,qe s’ka aberin e kancerit konmunist alla shqiptar,tani llaston enverin,kur s’di azgje per te dhe gangrenen qe mbolli i pa diplomuari enver.Ti Bajne ke futur ne shtepine tende c’do lloj njeriu? ketu eshte plaga,u provua qe ne shtepi, qe brenda shtetit, nuk mund te hyje edhe delja edhe ujku,edhe pellumbi dhe gjarpri,enveri ben pjese ne monstrat e njerezimit,lexo Montefioren te njohesh sado pakl kete monster.Bajne mundet te lartesoje o kritikoje njeriun anglez,qe e njeh sakte dhe me fakte,,jo djallin enver, sepse ky kositi fetaret,ndaloi besimin fetar.Nje lloj c’mendurije qe vetem jenveri e beri ne bote,askush tjeter.Pse nuk e bene te tjeret kete idiotesi kur ishte kaq e mire?

  Reply to this comment
 11. Demokrati November 23, 12:42

  Enveri ishte nip hoxhe, Mehmeti ishte bir Shehu, Manushi ishte bir Myftiu, Bedriu ishte djale Spahiu, Rrapo ishte bir Dervishi e me radhe, por Ai, Enveri, e kuptonte se shqiptaret me shume se çdo gje tjeter i kish ndare dhe perçarte vetem feja. Nuk bertiste kot Pashko Vasa, (qe u be Guvernator i Libanit “Mos shikoni kisha e xhamija, feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIA”. Enver Hoxha per çdo gje mund te kritikohet, por ama per çeshtjen e zhdukjes se fese do te mbetet me i madhi Shqiptar ne histori. Apo nuk eshte keshtu? Greku na soli nje Janullatus, ndersa arabet e kane mbjelle Shqiprine nga te kater anet me qindra xhami!!! Dhe vazhdojne te futen ne Shqiperi, siç qe shprehur Enveri, derri dhe dosa!!!

  Reply to this comment
 12. Z/Kallami November 23, 12:44

  Ti kundervihesh Enverit per luften kunder fes.Duhet te mohojme me kritika te forta Pashko Vasen qe me vargjet e tija te kete frymezue Enverin per te crranjosur te gjitha besimet fetare per te zgjedhur lirin e kombetare.Tashti dilemen ne mes ketyre dy kokave potenciale te kombit Shqiptare duhet,o ti pranojme ne nji te vertet parimore ose ti mohojme kontributin ideologjik mbi fatet e popullit Shqiptare.Nuk mundet qe per nji eveniment te njejte me veprime te njejte ti ndajme njeri pozitiv dhe tjetri negativ.Sepse dhe Pashko Vasa nese do ishte i gjithepushteteshem do kishte ba te njejtin veprim duke shembur kisha dhe xhamia ku veprimtaria e tyre ishte teper me potence.Ndersa ne kohen e Enverit vetem pleq e plaka sic shkojne dhe sot shkonin ne ate kohe ne tempujt e shejt.
  ./.
  Te jemi objektive.
  Nga besimi kristian,Katolik nuk ekzistojne kercnime per krime ndaj njeriut e jo ma ndaj njerzimit.
  Ndersa Allahu Akber ka armatos vetveten me iden per te shkallmuar gjithe njerzimin kryesisht kristian por edhe ato mysliman qe nuk jane ne udhen e krimit te tyne.I kane shpallur lufte gjithe botes.Kjo nuk asht ma besim fetar po asht krim i ngritun ne rrang ne krye te fes Isalame.Kjo Fe Isalame duhet te shduket na faqja mbi toke dhe nen toke qe arkeologet te mos mund te konstatojne asnji celize te kesaj katrahure njerzimit ne planet.Pra te mos kemi as zorre per te ba litar.Kesaj Fe Islame te mos i gjindet asnji shenje edhe nese shkenca perdor radioaktivitetin ne hulumtimin per gjetjen shenjash te kesaj feje kriminele nese mund te kete ekzistue ndjohere e nji kohe.

  Reply to this comment
 13. shpatar November 23, 13:13

  Te keqijat e shoqerive njerzore ,ne cdo lloje sistemi,nuk qendrojne tek besimet,por tek kafsheria njerzor per te ushtruar dhunen.Dhuna pjelle konfliktin qe shkaktojne dhe luftrat.Dhunuesit perdorin besimet fetare per te justifikar luftrat.Luftrat jane burimi i konflikteve e shkaterrimit te qenjeve njerzore.
  Hoxha vlersohet nga perendimoret jo per konceptin demokratik te shoqerise por per kufizimin e eliminimin e fese ne sistemin drejtues te shoqerise perkrah shtetit.Fene Hoxha e konsideronte si liri te pa kontrolluar qe i prishte planet per te sunduar mbi gjithcka ne Shqiperi.Ai nuk sulmoi vetem fene por gjithcka qe dilte nga koncepti demokratik.Vuri barikada ne art,kultur,medja e ne mardhenjet midis shtresave te shoqerise.U vet izoluam qe te mos krijonte hapsira bashkpunimi me mendimin se i rezikohej pushteti i tij absolut.Ky cperfytyrim i sotcem i politikes shqiptare e ka orgjinen tek venja ne kontroll dhe censur te cdo qelizeje te shoqerise ne kohen e Hoxhes.
  Ne se sot gjykojme nje te keqe nga shume te tjera nuk kemi zgjidhur azgje nga ata qe vua njerzimi sot.Gjithcka duhet pare ne harmoni dhe ne unitet universal.Jashte ketij binomi cdo fenomen natyre apo shoqeror nuk ka jetgjatsi. Hoxha per ne shqiptaret ka vlera krahsuese me sjelljen e politikanve aktual dhe azgje me shume.

  Reply to this comment
 14. radiokashari November 23, 13:18

  I pavdekshem Enver Hoxha …jane tye paperfillshme ….ato qe ka ber me luften eklasave .,.ne krahsim ,me ate qe krijoi dhe la ….Ja njohu mire pikologjine ketij populli …dhe ia papari mos pafte kurr ..Cfare do kishim fituar n.q.s do ishin ber me pare ndryshimi i sisitemit nga Enveri ??Asgje …Nq.s tani jemi ne fillim te shkaterimir …atehere do te ishim ne mes …

  Reply to this comment
 15. KOZi November 23, 13:20

  E ,keto komunistet e Europes. ! Per cdo kundeshti ose mosmarrvesje ne Parti maksimumi jane perjashtuar nga Partia dhe jane larguar ne pronen e tyre private. Keto jane Partite komuniste te Italese,Frances,Anglise etj. Te shohin pak se kur je perjashtuar nga Partia ne Lindje te Europes dhe ne Shqiperi! Burg,per ty,per ndonje pjesetar te familjes,per ndonje shok tendin dhe internim i plote me liber shtepie.

  Reply to this comment
 16. Mark uk November 23, 14:08

  Se ka perseri idioter qe preferojn Enverin dihet.Te ishte sistem i mire nuk iku ne gjith boten.Po marrim Gjermanin a jan nje komb nje gjak.Vetem shifni si ishte Gjermania lindore me ate prendimore.

  Reply to this comment
 17. shqiptar sharri. November 23, 14:08

  PER GJITH KOMENTUSIN QE NUK E DIN SE CFAR KA THAN NJI SHKRIMTAR I MADHE E FILLOZOF,NIETCE (NIETCHE)SE:derisa te jen fet ne veprim dhe sa fet te jan te forta dhe te manipoloin njerzimin me utopit e tyre,dhe dogmat qe mjerishte ende ju besoin njerzimi qofte krishteret apo muslimanet,gjithmon dote kete luftra e tragjedi tek popujt dhe ate ne emer te zotit te njejt,por te thirrun allah,zot,bog,got gat,gospod e lshtu me radhe pra kjo eshte e verteta se NIETCHE,nuk ishte nji budalla,apo ENVERI E AQI MA PAK ISHTE BADALLA VASO PASHA SHKODRANI.Po,eshte mese e vertet se dote vije koha qe kockat tona dhe te gjeneratave te kaluara qe jan kalbur,dhe te gjeneratave qe dote vijn pas,por nuk dota ken fatin te lexoin historit e njerzve te medhej,por sidoqofte dote kete ne te ardhmen gjenerata qe:dota msoin idiologjin dhe veprimin e madh e te mencur te enver hoxhes kjo eshte e vertet.

  Reply to this comment
 18. drejt November 23, 14:16

  Nuk e mbollen Shqiperine greket me janullatos ose arabet ngriten xhami ne Shqiperi dhe kendon hoxha ne mes te Tiranes aq sa sdi ku te fshihesh nga turpi dhe te ze dhimbje koke nga inati dhe sikleti e te vjen te ulerasesh me te madhe por jemi vete ne qeveria shqiptare qe i kane lejuar te ndertojne dhe te investojne arsyeja mendoj eshte shperblimi personal qe individe pushtetare shqiptare kane marre. Dhe a ka ndonje te dale per ti shembur ato si ne 1967 Nuk e besoj Ne nuk duhet ti kishim lejuar ato pasi nuk sjellin zhvillim te pakten tek ne. Tani e vetmja gje qe mbetet per ne eshte ti leme bosh pa pjesmarrje dhe visita pasi per ti shembur nuk besoj se del ndonje BURREshqiptar vetem ne rast se iu plas gabimisht eksplozivi arabeve

  Reply to this comment
 19. demo November 23, 14:39

  Po hiqi ato mut altoporlantesh nga xhamite,or scarafaxhio katoliko-orthodhox,kryeminister,se na plase carin e Rusise!

  Reply to this comment
 20. politikane kurva November 23, 14:57

  Puna me e mir qe ka ber enveri qe i qeroi gjith kta shkerdhata me mjekra.ikni mer popull bythqir shani enverin qe na nxorri nga mesjeta.krahasoni pak kur eshte bere me shum ne 25 vjet shkerdhatokraci apo 25 komunizem?..te me thoje ndonjeri ktu 1 emer qyteti qe ka ekzistuar ne vitin 44 ?. Asnji ska pas.tirana ka pas 20 shpi perdhese,,,, se nuk po ze ne goj kukes permet etj etj qe nuk ishin as fshatra.para se te shani enveri kujtoni qe shani djersen e prinderve tuaj.ata aq mundsi paten aq ben.ne me demokraci e knaqem.jem bere shtet berdello tallin karin te gjith.popull pa krenari e pa dinjitet.mund te ishin bera shum gjera me mir dakort,po jo cdo gje te shahet.ka vrar thon shum ktu po mir ja ka ber qe ka vrarse e kishin ber veten.sa politikan jan jo per te vrare tashi ,po duhen vrar familjarisht.ikni refugjat se ate dini te beni tashi popull legen

  Reply to this comment
 21. arber November 23, 16:35

  E. Hoxha eshte njeriu i pare ne qe bashkoi realisht popullin e nje shteti te ndare ne fe te ndryshme. Vertetesia e largpamesise se tij ende po vertetohet sot kur shkence ka ecur shume. Fjalet me varje nga zoret e priftit e hoxhes nuk jane fjale te shprehura nga E. Hoxha.

  Figura e E.Hoxhes do lartesohet vite me vone edhe me shume

  Reply to this comment
 22. Qytetar November 23, 17:00

  Doni Enver Hoxhen? Vetem nje gje duhet : Kufitare pergjate kufirit qe te vrasin cilindo qe kalon kufirin! Keni byth te gjeni ndonje qe e ben kete? O burra pastaj se Enverin ketu e keni.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 23, 17:24

   Po pse vetem per kufirin te vriste? Vetem po te thoje se s’ka ushqime ne treg dhe e haje tullumin per vite me radhe ne Spac apo ne Burrel ose akoma me keq po te shkruaje nje poezi lirike ku nuk permendej Partia e Punes sic e hengren tullumin plot komuniste me teatrin Gjurme te Murme apo me festivalin e RTV qe e lavderuan ne fillim dhe e sikterosen ne fund sepse Enverit ju faneps ne gjumin e nates ARMIKU I KLLASES qe do t’i merrte pushtetin njesoj si sulltanet e turqise para 5 shekujsh.

   Reply to this comment
 23. Shahisti November 23, 17:59

  Shyqyr qe e ka keputur qafen nje here e mire kjo fytyre e keqe.

  Reply to this comment
 24. shqiptar sharri. November 23, 18:02

  pER,INTELEKTUALIN ALIAS NASRADININ!!
  Po,mir ta ka bere tij dhe ca agjentve te huj,qe ju ka dergue ne spac,por ma mir dote ishte tet kishte vrar tij dhe gjithe tjeret,por ja qr nuk ka qen ne doren e ENVERIT,por ne doren e gkykatsit dhe ju ka denuar me burg ne spac,dhe ti e perjetove kete trgjokomedi te demokratures ameriqensh,dhe te flasesh e te shkrush brockulla kunder ENVER malit.pra ju halet jeni cue e malet me i rzue vajmedet vaj mdet ore arvizu i shkret.

  Reply to this comment
 25. Daniel November 23, 18:03

  Perse nuk eshte arestuar akoma Mihal Gorbacov çfare pritet me. Çdo behet me Sali Berishen.Me mire lufta e ftohte me komunizmin se me muslimanizmin.

  Reply to this comment
 26. E po kjo pune! November 23, 18:53

  izolimi nuk eshte vetem faji i Enverit sepse perendimi mbante anen e grekut dhe serbit ne rajon. Diktator ishte por bota ka plot diktatore qe i kane statujat ne sheshe dhe mburren kombet me ta sepse te pakten ishin nacionalist. Sulmet ndaj tij te ishin ne emer te demokracise do kishte kuptim por u bene gjoja ne emer te demokracise dhe ne interes te greko-serbit qe me ne fund kane dore te lire te bejne cfare te duan ketu me veglat e tyre.

  Reply to this comment
 27. D O K L E A T I November 23, 18:58

  E keni shume lehte.
  Nuke e ke provua se nuk e kishit kerkua.

  Reply to this comment
 28. Daku November 23, 19:19

  @admin. Kenaqesin e citim te ketij artikulli mund edhe ta jepje, i ben lexuesit e kesaj gazete me aktiv dhe shkembejm te gjith se bashku informacione interesante. Faleminderit per mirkuptimin!
  P.S.
  Nese jam gabim, me te drejte mos e publiko kete koment.

  Reply to this comment
 29. Hasani November 23, 20:00

  Nexhmija ne buze te varrit nuk ka tjeter hob vecse te paguaj ndonje matuf ne Perendim qe ti beje nje shkrim per Enverin. Paret i ka, fondin per partite dhe individet marksiste-leniniste qe kur vdiq enveri e qane me fort se Nexhmija ngaqe kujtuan se ju pre rroga.

  Reply to this comment
 30. gregori November 23, 20:01

  Drite e i qeshur, ashtu si Shqiperia atehere, qe i ndritet shpirti atje ku eshte.
  Dikush shkruan se na mori nga mesjeta, ka te drejte, por mesjeta shqiptare nuk ishte si mesjeta ne pjesen tjeter te Europes.
  E nxori ne drite, se po te mos ishte ai, do te ishte shuar kombi shqiptar me kohe, nuk e mbeshteten per te bukur anglo-amerikanet ne fund te luftes, pervec se i bukur, i zgjuar, i afte te ndertonte shtetin ne Shqiperi, nacionalist i devotshem, si e pershkruante Sharl De Goli, jo si te vetequajturit “nacionaliste” qe nuk bene asgje per Shqiperine, por ne emer te nacionalizmit bene gjithecka per vehte, ne dem te Shqiperise.

  Reply to this comment
 31. Vëzhguesi F. November 23, 20:03

  Do ta konsideroja nje shkrim inetresant.
  Dhe per kete qe po shkruaj ne kete koment, absolutisht e di mendimin ndaj ketyre mendimeve te secilit qe ne kete blog bene rolin e disidentit politik te sistemit qe u vetpermbys, apo te ndonje burgaxhiu ordiner te kohes dhe spiun gardianesh per te shpetuar lekuren e tij dhe tani na hiqet si i burgosur politik.
  Ndaj po e them qe ne fillim qe te mos kene rast te bjene kryqezate horrash.
  Sitemi qe u vetepermbys ishte sistemi qe veç fajeve, mekateve dhe gabimeve, ka dhe pergjegjesine historike te pergatitjes te ketij kontigjenti plehrash politike qe vegjetojne ne fole grenzash qe quhen partiçka politike duke marre dhe dorezuar njerti-tjetrit pushtetin e koorupsionit, vjedhjes, makrabiteteve , servilave dhe sahanlepiresve, pushtetin e pushtelleqeve politike ne kurriz te popullit te varfer, te papune dhe syrgjynosur.
  Sitemi qe u vetepermbys dhe vete Enver Hoxha, jane pergjegjesit e ketyre vemjeve qe i lane derisa u bene larva dhe peshkaqene te ndyre per te pire gjakun e ketij populli.
  Por …
  Do te ishte ndyrsirllek, poshtersi qe bashke me ujen e piste te hidhnim poshte dhe foshnjen, krijesen e brishte, tek e cila eshte dhe vendimi i drejte i Enver Hoxhes ndaj sekteve fetare, te cilat pa dashur t’i absolutizoj, ne te shumten e rasteve kane sherbyer historikisht, jo si predikator te fjales se Zotit per te cilen pretendojne, por si prerduikues dhe zbatues te mesimeve te djallit, si ura te armiqesise dhe urrejtjes mes popujve, si persekutor te kundershtareve te tyre, si leva politike ne sherbim te pushteteve politik te psuhterve dhe mantinutave ne çdo cep te globit.
  Edhe me skeptiku, po te doje le t’i referohet historise se veprimntarise se tyre perçarese. Quajeni kete qe them po te doni herezi, apo me etiketimet qe ju pelqen me shume , komunizem, enverizem dhe plot broçkulla te tjera, por nuk besoj se mund te ndryshoni gje. Le ti referohemi vendit tone dhe popullit tone.
  Sot jo vetem europianet, por ne te gjithe kontinentet, kur flitet per tolerance dhe bashkejetese paqesore fetare, te gjithe pa perjashtim i referohen Shqiperise dhe popullit shqiptar. Ketu nuk ka asgje te pavertete. Por ka pak paradoks te spjegueshem.
  Sepse, nga njera ane ne shqiptaret, si dhe mjaft popuj te ballkanit, nuk jemi shquar dhe nuk shquhemi per tolerance, madje ne ndonje rast dhe brenda familjes.
  Dhe kjo qe ne temperamentin qe kemi, sepse jemi gjaknxehte, te padurueshem, por dhe inatçore te medhenj.
  Tek ne ajo puna e edukimit dhe bindjes vetem me fjale, nuk para ngjit shume, per te mos thene pak apo aspak. Jemi popull qe elementet e edukates dhe kultures i marrim, i fitojme , pra i bejme te tonat ,apo shprehi te jetes jo vetem nepermjet predikimit moral.
  E megjithate jemi popull unikal ne bote sa i perket bashkejeteses fetare.
  Nuk e kemi aspak problem dhe tani lidhjet apo krijimin e familjeve me sekte fetare te kunderta apo te ndryshme.
  Edhe tani megjithe ofensiven e dogmave te sekteve fetare, per shkak te hapjes ne sistemin e demokracise, perseri lidhjet dhe krijimi familjeve mes sekteve te ndryshme fetare vazhdon teper normalisht.
  Sepse brezi, nga i cili dalin familjet e reja, problemin e besimit tek sektet fetare e kane thjeshte si nje ritual zakonor dhe jo si nje problem determinues per jeten.
  Tek Zoti besojne te gjithe, ose nje pjese derrmuese, por nuk jane aq te verber ndaj atyre qe pretendojne se jane perfaqesuesit e tij mbi toke.
  Sistemi qe u vetepermbys ne Shqiperi, ndoshta me radikalet ne bote, sa i takon qendrimit ndaj sekteve dhe besimit fetar, ka luajtur rolin e tij tejet te rendesishem dhe historik, duke marre mbi shpine dhe fajet dhe pergjegjesine historike per ate çka beri duke sfumuar deri ne ndalim te plote te sekteve dhe institucioneve fetare, por produkti i tij tek e fundit eshte ky realitet i sotem qe manifestohet ne menyre unikale ndaj vlersimit, respektit dhe mirekuptimit te besimit fetar te çdo njeriu.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 24, 09:45

   Po c’a thu o Vezhgues Vigjelues i Partise se Punes? Po Enveri Yt Famoz qe e perdori komunizmin per ta bere Vatanin si nje CIFLIG mesjetar te familjes se tij dhe i detyroi shqyptaret te punojne me pune te detyruar si skllever Faraoni, pra ky Enveri Yt qe i shiti BYTHEN dhe Vatanin te gjithe komunisteve te Botes nga Beogradi, Moska tek Pekini i larget jo vetem qe pishi dhe rafshoi nga faqja e dheut Kishat dhe Xhamijat si nje ANTIKRISHT i vertete, por i detyroi me dhune shqyptaret te besonin vetem tek Partia Gjakatare e Punes qe ishte kaluar ISIS-it te sotem gjoja islamik, por qe eshte pjella origjinale e Rusise Bolshevike per te rikthyer katilin Asad ne pushtet.

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 November 24, 12:50

    debil i tredhur dhe i sëmurë patollogjik mbete o nastro!!
    “u dogj por kurrë su poqe”o nastradin o kok loqe!!
    ti as shelgut si afrohesh për dru zjarri!!
    ti je i njëjtë me një pordhë të ndezur!!
    të qelb dhe të përcëllon,asgjë më tepër!!

    Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. November 24, 12:57

    Po ta them me shkoqur or plak i rrjedhur. Ti nuk di se çfare flet se nuk ke me tru, por nje kocke te thare. Je nje lloj rroboti qe edhe per skrap nuk bene me. Dhe meqe po me replikon si nje idiot i lindur, po te them se jemi shume larg jo vetem ne mendime dhe gjykim, por dhe ne karakter , sepse nga menyra se si vjell helm ti nuk je vetem inatçor, por ti je nje fondamentalist qe po te kesh gje ne dore te vret me keq se sivellezerit e tu , bijte e djallit me flamurin e ISIS-it. Po me detyron qe te vije aty ku perrallis dhe te peshtyje ne surrat, qe ta marresh me vete aty per ku je nisur dhe nuk po bitisesh ende, funderine dhe relike zogolliane.

    Reply to this comment
 32. governor Lu November 23, 20:09

  Larg keni shkuar ne Angli.Ja ku keni Montanelin nje nga analistet me te mire boterore qe edhe pse e urrente Enver Hoxhen pranonte edhe keto te verteta

  Ne betejen e luftes se ftohte midis enverhoxhes dhe perendimit nuk eshte mire te ndegjojme vetm kundershtaret e tij si elezbiberet,fatoslubonjen,hamitmatjanet,xhaferrdevat,blendifejzite e esat pashe tradhetarit sepse ka konflikt interesi pasi keto armiq te tij kane te drejten e tyre ta denigrojne figuren e tij dhe nuk i paragjykoj eshte 100% e drejte e tyre.

  Eshte e besueshme nje pale e trete dhe une kam zgjedhur per ilustrim Indro Montanelin nje nga ikonat e gazetarise boterore me prirje fashiste qe pasi e demaskon fuqishem Enverhoxhen ne nje liber te tij jep dhe keto ane pozitive te tij qe i ke me poshte te sintetizuara nga orgjinali

  Indro Montaneli per Enver Hoxhen

  -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti

  -e fitoi pushtetin si partizan

  – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.

  -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet

  -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.

  -Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.

  -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës

  -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur

  -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën

  -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  -kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  -Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  -Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  -nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut

  -në publik shfaqej rrallë
  -ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  –pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë.

  E fundit nje “sekret”

  Pa u futur saliserbi ne burg per mijra krimet e tij ,e keni te kote te merreni me enver hoxhen sepse berisha dhe ato qe mbeshtesin akoma ate ne adriatik apo atllantik po i rrisin lavdine atij qe nuk e munden as te gjalle as te vdekur…

  e keqja me e madhe eshte se populli I tradhetuar barbarisht shikon Nexhmijen qe per 50 vjet nuk mori asnje lloj pasurie,kurse shkelzne berisha me arushat e tij kane saraje perandorake..dhe pasi vrau ne gerdec holliwoodi po I ben nje film…ky eshte horror..eshte bizarre..eshte arsyeja qe njerzit e thjeshte te mbytur ne LAGUNEN BLU…shikojne mbrapa dhe thone ..ishim mire kur ishim keq.

  Reply to this comment
 33. fteri November 23, 20:30

  ****Perse tani kaqe vone o’poeti britanik i jep te drejte E.Hoxhes !!!,kjo nga dobesia e sistemit te sotem kapitalist ne luften kunder xhihadizmit ,dhe nga kjo natyre e eger e I.S.S I-sisit qe I futi tmerrin botes se qytetruar ,si ne Amerike edhe ne zemer te Europes-France.Dhe ky terrorizem i I.S.I.S-te te beri te linde te ju besimi ne mrekulline e modelit te shtetit ateiste ne bote te E.Hoxhes ?!..shume vone reagimi ,vetem kur te vjen veza te bytha po kakarize z.poet ?.!!!!.,megjithate me mire vone se kurre.Feja eshte opjum per popullin ,ajo eshte ne sherbim te klases se paasur ,dhe mjet i fuqishem per te pasurit pasaniket per te nenshtruar te varferit ,per kete arsye E.Hoxha e ndaloi me ligje mjekerr cjeperit dhe prifterijte qe predikonin nenshtrim vuajtje ,kur vete jetonin si pashallare.E.Hoxha ndihmonte te varferit,sakatet,pleqte,grate e divorcuarra e te varfera ,jetimet ,kishte ngritur jetiomore etj.Feja thoshte se vetem vdekja i jepte funde vuajtjeve ,prandaj duroni kamzhikun e bejlerve dhe agallarve,shtypjen e shfrytezimin barbar ,se do te shperbleheni ne jeten qiellore!!!Myslimanizmi e rrenoje jeten e shqiptarve ja kenga : /Pesqinde vjet kemi rruar me pa hire,Lidhur nga kemb’e duar me zingjir!!!/.SHkruante poeti atdhetar Çajupi .SHkenca ka shekuj qe bene lufte te ashper kunder fase,kjo lufte nuk pushon kurre ,Paragjykimet fetare pengojne esjen e shpejte te shoqerise perpara .Prandaj shkenca dhe feja jane te pa pajtueshme,shkenca shpjgon ligjet e natyres dhe te jetes shoqereore ,kurse feja perkundrazi e pengon me mjekrroshet si trazhgim I shemtuar jane kercenim islamik terrorist .E.Hoxha ka parashikuar rrezikun e fese.prandaj e ndaloi me ligje,dhe kjo u vertetua ne menyre te ndritur tani kur I.S I.S.I-po paraqitet si rrezik botrore.#####################################

  Reply to this comment
 34. berkley November 23, 20:33

  Kushdo qe ka nje minimum te domosdoshem njohurije nga historia e botes ne dy mijevjecaret e fundit e di se ne emer te feve (e theksoj jo te feve ne pergjithesi, por te feve monoteiste, krishterim, islam dhe judaizem) e di se ne emerin e nen flamurin e ketyre feve jane vrare milione njerez.
  Nen sundimin e Muhametit dhe pasardhesve te tij u bene luftra shkaterrimtare qe shpune, nder te tjera edhe ne humbjen e identitetit etnik te nje numri popujsh te Lindjes se aferme dhe te Afrikes veriore. Nen flamurin e kryqetareve katoliket franke u vrane persekutuan dhe larguan nga trojet e tyre qindra mijra greke duke filluar nga viti 1204.
  Ne emer te doktrines se krishtere u ndalua si HEREZI studimi i natyres, arti, muzika dhe letersia, duke penguar keshtu zhvillimin europian per 14 shekuj deri ne Rilindjen Europiane (por vende-vende edhe deri ne shekullin 19). Epoka e erresires (Dark Ages) eshte fatkeqesia me e madhe qe i solli Europes krishterimi.
  Natyrisht, feja sot ne boten e zhvilluar eshte ne grahmat e fundit dhe, ashtu sic thoshte Nietzche, tempujt fetare (xhamite, kishat e sinagogat) jane vendet me te pista te imoralitetit, korrupsionit dhe hipokrizise qe fshihet pas arkitektures se tempujve, veladoneve dhe predikimeve fallco.
  Me qellim a pa qellim, ka pak rendesi, por per mua si shqiptar, qe ve atdheun mbi cdo gje, dhe shoh ne fene e 25 viteve te fundit vetem masken e VEPRIMTARISE ANTISHQIPTARE, ndalimi zyrtarisht i feve ne cerekshekullin 1965-1990 do te mbetet si fitorja me e madhe ne fushen sociokulturore dhe kultur-historike ne TERE HISTORINE E SHTETIT SHQIPTAR.
  Ajo do te konsiderohet si kontributi me i madh ne farketimin e unitetit te popullit shqiptar, unitet qe per fatin tone te keq sot eshte ne nivelin me te ulet gjate ketyre 150 vjeteve te fundit, qe nga RILINDJA KOMBETARE SHQIPTARE.
  Percarja qe i kane sjelle fete Shqiperise ne 25 vjeteve te fundit,eshte demi me i madh qe i eshte bere sigurise sone kombetare ne tere historine tone.

  Reply to this comment
 35. maks November 23, 20:36

  e kush shan enverin ca klysha te ballit dhe tradhetaret e tipit sali berisha ishte ateizmi i enver hoxhes qe shpetoi vendin nga percarja fetare

  Reply to this comment
 36. demo November 23, 20:38

  Hiqni altoparlantet nga xhamite.Altoparlantet e xhamive jane si mitingjet e perditshme te Sali malokut.Me altoparlantet katunsit i imponohen kultures qytetare.Altoparlantet jane zeri i Bathoreve,qe kane rrethuar qytetet.

  Reply to this comment
 37. mirdash.agolli November 23, 20:38

  ATA QE KERKOJNE ENVER HOXHEN JANE INJORANTE OSE QE KANE LIDHJE FAMILJARE.NE FAKT,ENVER HOXHA NE SHQIPERI ESHTE RIKTHYER.EDI RAMA ESHTE FRIKACAK,POR PARIMET ENVERIANE AI PO MUNDOHET TI REALIZOJE.NE FUND TE VITIT AI KAPITULLON EKONOMINE,NE MESJANARIN E 2016 EDI RAMA IK NGA SHQIPERIA JO ME BILETE AVIONI,POR NE MENYRE KLANDESTINE.NE QERSHOR TE 2016 KALON NE GJYQ PER VJEDHJEN SHEKULLORE QE KA KRYER SE BASHKU ME BLENDI GONXHEN DHE VELLAIN E TIJ.

  Reply to this comment
  • rezart November 23, 23:11

   Prap u ngjalle ti o KERME e ndyre??
   Ti qe ke qene SPIUN i shokeve te tu ushtarake???
   Ti nuk je vecse nje PLEHRE e perbuzur nga te gjithe ushtaraket!!!
   Shporru qe ketej,o GJIRIZ MUTI!

   Reply to this comment
 38. Liu Lu November 23, 21:07

  Z. John ke harruar se Enveri ndeshkonte e burgoste, tradhetaret, homoseksualet ( by.. q…) dhe kurvat ku ne SHQUP ka me shumice.

  Reply to this comment
 39. nostradamus November 23, 21:20

  Te lumte dora more Attila ….!!!

  Reply to this comment
 40. nostradamus November 23, 21:25

  Mirkardash.agolli: Te rekomandoj fabulen e Ezopit:
  “Dhelpra dhe ‘hallatet’ e dashit ‘ !!! Emderrat nuk kush_
  tojne asgje.

  Reply to this comment
 41. Erisferdelli November 23, 21:40

  ENHI

  Reply to this comment
 42. toku November 23, 21:42

  toku enhi

  Reply to this comment
 43. Z/Kallami November 23, 22:12

  Enver Hoxhen po thuaj e urrejn te gjithe.Keshtu asht koha sot.
  Por kur bijne ne kurthe,lak sic ndodhi ne Paris.U dhimbset lekura,duan me cdo kusht te jetojne.Jo e therrasin,po bajne dua dhe lusin zotin qe ta ngjallin ma pare Enverin se Jezukrishtin.Sepse ia dijne sifatin.Pastrimi i bunkereve ne Tropoje e Kukes ne luften e Kosoves ishte thirrje sa e vullnetshme aq dhe shpirtnore.Ndersa Jezusi vdiq dhe bota vashdoj te ndryshoje gjithmon e ma keq e zi deri ne ditet sodit.Sepse askush nuk i ndjek regullat e Jezusit shpritnish,vetem me rrena e hipokrizi.

  Reply to this comment
 44. Vlahen-Has Shqiperi November 23, 22:13

  Ska dyshim per faktin qe Enver Hoxha ka qene figura me e madhe e gjithe historise se popullit tone . Nje nder mrekullite , do e quaja une vitin 1967 kur e gjithe RINIA STUDENTETE E JO STUDENT PA PERJASHTIM me nje thirrje te ketij burri , u ngriten per te hequr qafet mortajat shumeshekullore fete dhe te gjitha besimet e kota fetare , qe ne vend qe tu drejtoheshin njerezeve per te qene te gateshem per pune e shkollim , u keshillonin vajtje ne xhamija e kisha per te marrur edukaten e mbrapesht mesjetare per te nenshtruar e skllaveruar femrat shqiptare ; jo vetem kaq , por dhe duke i futur shqiptaret ne percarje fetare , krahinore zakonore e tjere e tjere . Kewtij burri i duhet ngritur nga nje lapidar nepr te gjitha rrethet e Shqiperise si ai qe ka qene ne Tirane . Besoj qe te paret qe duhet ta bejne kete te jene banoret e rrethit te Tropojes , ne qendren e tyre ne Bajram Curri . Ndersa kur te vdesi Sali Berisha t’i bejne nje mikro-lapidar dhe nje qene duke shuruar tek koka e Sales .

  Reply to this comment
 45. DRENICA E KUQE November 23, 22:34

  I lumte poetit britanik! Ka thene nje te vertete te madhe, qe tashme eshte fakt historik i njerezimit! Xhaxhi Enver Hoxha ka ditur çfare do dhe çfare i duhet Shqiperise, shqiptareve dhe njerezimit, po keta qe nuk po dine asgje njerezore? Po dine vetem per vete dhe per familjet e tyre te krimbura, nga dalin krimbat si prej m…ti!…
  Te lumte shoku poet!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 46. Lleshi November 23, 23:07

  Enver GJIGANDI ! MEMORJA E NJE KOMBI !

  Shqiptaret do ta tregojne brez pas brezi ! Sa me shume te largohet prej Kohes se Tij , aq me i MADH do te behet !

  Reply to this comment
  • Shahisti November 23, 23:29

   Sa te vdesin te gjithe loqet si puna jote o Lesh dhe asnje shqiptari nuk ka per t’i rene ne mend per Enver Bytho Gjirokastren.

   Reply to this comment
 47. Aqo November 23, 23:26

  ” Vezhguesi F”. Me Pelqeu shume komnti Juaj ,Por do t’a thosha me troc,qe kjo bashkejetesa fetare eshte e gjitha dhurate e Enver Hoxhes.Ndaj duhet t’i ndajme te mirat nga te keqet.
  Na u dha mundesia t’i jetojme te dyja sistemet dhe duhet te tregohemi objektiv me faktet.
  Pershendetje nga jashte atdheut!

  Reply to this comment
 48. E besoni dot ? Enveri ishte Perendia e Tropojes November 24, 02:39

  Dimensione biblike I jep Enver Hoxhes raporti I tij me Tropojen me Malsine e Gjakoves si kishte qejf ti thoshte ai.Eshte pikerisht kjo krahine qe ai I dha nje zhillim te jashtzakonshem ,qe me doren e tij I mbushi universitet me djem tropoja dhe qe e trajtonte Enver Hoxhen si perendi dhe fatkeqesisht pas 1992 banda e tropojes me kanibalet Biberaj ,Berishaj,Hajdaraj,Elezaj etj po I bluajne kockat sot.

  Nje turp I tille per Tropojen ka ndodhur me vrasjen e Bajram Currit,ku hordhite e Ahmet Zogut,me ndihmen e serbeve eliminuan ne menyre mizore kete vigan te malsise.Biles per “marre” te tropojes erdhen fisniket e HASIT PATRIOT TE KRUMES qe e varrosen ne landin e tyre.
  Le ti njohim lexuesit si e priste Tropoja Enver Hoxhen.
  Edhe krishti me muhametin te vinin bashke nuk do priteshin me madheshtine e Enver Hoxhes.
  Vetem 2 roje personale kishte LIDERI ENVER HOXHA,kurse kelyshi serb Sali Berisha kur vizitoi tropojen erdhi me 200 roje personale dhe shteterore dhe me 1000 roje (gjasme fansa) me autobuza nga Tirana

  Le ti njohim lexuesit si e priste Tropoja Profetin Enver Hoxha.:

  ****

  Enver Hoxha e vizitoi dy herë Tropojën. Vizita e parë më 5-7 shtator 1952 dhe e dyta më 30 maj 1970. Kam qënë pjesëmarrës në të dy takimet. Në shtatorin e vitit 51 isha 11 vjeç. Atë ditë zbrita nga bjeshka. Në shtëpi gjeta hallën dhe xhaxhain e vogël. Gjyshi, babai e dy xhaxhallarët e mëdhenj nuk ishin në shtëpi. Kishin shkuar në Kolgecaj (Bajram Curri) për të pritur Enver Hoxhën. Halla dhe xhaxhai i vogël kishin marrur porosi, që mos të më linin të ikja nga shtëpia. Unë bëra ç’bëra, u humba nga sytë dhe pa marrë asgjë parasysh me shpejtësi të erës u zhduka. Ecja me vrap. Gjithë njerëzit kishin ikur.

  Mbarimi i ditës po afrohej. Vetmia më bënte të më rrahte zemra. Arrita në Okol (livadh i madh). Aty ku rruga bashkohej me rrugë të tjera. Aty takova vargun e parë të njerëzve që ecnin me të shpejtë për të qenë në momentet e ardhjes së Enver Hoxhës. Përsëri vazhdoja të ecja me të shpejtë. Pas lija, njëri pas tjetrit grupet e tjera. Aq të shumtë ishin njerëzit që lëviznin gjatë asaj rruge, sa mezi depërtoja për t’i lënë pas. Makinat vinin njëra pas tjetrës. Vargut të njerëzve nuk i shihej as kreu as fundi. Të gjithë, duke biseduar me njëri-tjetrin, shikonin makinat për të parë atë që mbante Enver Hoxhën.

  Njëri thoshte se vjen me satë (autobus), tjetri thoshte se vjen me veturë, dikush tjetër thoshte se vjen me makinë ushtarake. Të gjithë prisnin me padurim që të shihnin Enver Hoxhën. Muzgu nuk kishte rënë akoma. Vendi ishte ishte mbushur plot e përplot me njerëz. Brohoritjet “Enver Hoxha”. këngët e vallet dëgjoheshin në çdo skaj të vendit të mbushur me njerëz. Në atë entuziazëm të papërshkuar, një makinë ndalet në hyrje të qytetit, që sapo kishte lindur. Dikush i hapi derën. Për një moment, etja e dëshira për të parë kush po del nga ajo makinë, e ndërpreu entuziazmin. Nji burrë shtatlartë, me shpatulla të gjera e me fytyrë tërë gaz ngriti duart lart, eci përmes turmës, duke shtërnguar duart sa me njërin sa me tjetrin, sa në një krah sa në krahun tjetër, duke përshëndetur gjithë të pranishmit. Brohoritjet, oshëtimat e tupanëve, këngët e vallet pa mbarim e bënë Enver Hoxhën, që të ndalej disa herë në mes të atij populli plot entuziazëm. Turma me Enver Hoxhën në mes mezi ecte përpara. U afruan te Shtëpia e Pritjes .

  Shoqëruesit mezi mundën të shkëpusnin Enver Hoxhën. Festa me këngë, valle e brohoritje vazhdoi deri në orët e vona të natës. Në Shtëpinë e Pritjes vazhdonte takimi mirëpritës. Në atë takim të mirëorganizuar merrnin pjesë autoritetet e rrethit, veteranë të luftës, ish-partizanë e partizane, nëpunës e aktivistë shoqërorë të dalluar, baballarë e nëna dëshmorësh, patriotë e mbështetës të luftës. Aty ishte edhe xhaxhai im, Ram Fazlia. Sipas Ramës, në atë ceremoni aq të ngrohtë e aq entuziaste u proçedua: “Arif Gashi, ishsekretar i parë i partisë për Tropojën në fjalën përshëndetëse, në emer të të gjithë popullit, i shprehu Enver Hoxhës, mirënjohjen dhe falenderimin për nderin e respektin, që ai po i bënte Tropojës e popullit të saj. Sekretari i partisë e siguroi Enver Hoxhën se Partia dhe ai në Tropojë, kurdoherë e në çdo situatë, kanë për të gjetur një popull besnik, nji popull të vendosur, nji popull që fjalën e dhënë s’di ta bëjë dysh.

  Në mes brohoritjeve e mori fjalën Enver Hoxha që shprehu kënaqësinë që ndodhet në mes të popullit të Tropojës, si dhe për pritjen shumë të ngrohtë që iu rezervua. Ai theksoi meritat historike të popullit të malësisë së Gjakovës, në luftë fyt për fyt me pushtuesit turq, serbo- malazezë, austriak e nazi-fshistë, theksoi arritjet e Shqipërisë gjatë tetë viteve çlirim si dhe perspektivat që i kanë çelur asaj planet 5vjeçare. Në vazhdim ai foli për miqtë e shumtë, duke veçuar Bashkimin Sovjetik e Stalinin e madh. Enver Hoxha ishte dhe psikolog. Ai i kuptonte njerëzit në shikim, në të folur, në lëvizje e në qëndërim. Afër mbarimit të fjalës ai iu drejtua të gjthë pjesëmarrësve. “E shoh se ju keni një shqetësim. Ju doni të dini se si është çështja e dy prej bijve të Tropojës, Zenel Bardhit e Beqir Ndout. Po jua shpjegoj. Zenel Bardhin, për merita lufte dhe aftësi organizuese dhe drejtuese, pas luftës e caktuam sekretar partie në vendin e vet. Për punë të mirë e bëmë dhe zv/ministër. Në atë detyrë shfaqi arrogancë, duke kundërshtuar dhe përçmuar ministrin. Më vonë mora vesh se Zeneli ishte fejuar me një vajzë nga Gjirokastëra, të cilës unë ia njihja familjen dhe të afërmit. Nga përbërësit e asaj familjeje, gjashtë prej tyre qenë në papajtueshmëri të plotë me pushtetin popullor dhe jetojnë në arrati.

  E thirra unë përsonalisht në zyrën time. I thashëë këto fjalë: -Zenel, e njeh atë vajzë me të cilën je fejuar? -Po, mu përgjigj. -I thashë-Sikur të isha duke kërkuar që të fejohesha me ndonjë vajzë nga Tropoja së pari do të të pyesja ty. Ju pse nuk më pyetët mua apo ndonjë shok tjetër që ka dijeni për atë vajzë e familjen e saj? Përsëri m’u përgjigj se dashuria nuk pyet për ato gjëra. Edhe Beqir Ndoun pas luftës e caktuam komandant qarku. Nga andej e ngritëm në përgjegjësi si zv/drejtor i drejtorisë politike në ushtri e pastaj zv/ministër të Brendshëm. Nji natë para se Sali Omeni të vriste vetën, Beqiri qëndroi me të tërë natën. Të dhënat për atë vrasje dhe shkaqet pse ndodhi, askush më mirë se Beqiri nuk mund t’i dinte. E thirrëm që të na e thoshte të vërtetën, të cilën na e fshehu, sepse u tregua frikacak. Tani për hatrin tuaj, të popullit të Tropojës ne do u japim dorën edhe një herë, por nëse ata, dorën tonë nuk e mirëkuptojnë , nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’i kapim për supesh, t’u vëmë shqelmin në gjoks e t’i hedhim në humnerë”-u shpreh Enver Hoxha.

  Takimi emocionues me Sylejman Abaz Ndreun

  Në atë takim, thoshte Rama, folën shumë pjesmarrës, por ajo që elektrizoi gjithë pjesmarrësit ishte ngritja në këmbë e Sylejman Abaz Ndreut nga Selimajt e Gegysenit. Kur Enver Hoxha mbaroi fjalën e tij, duke falenderuar të pranishmit si dhe gjithë popullin e Tropojës për pritjen e ngrohtë që iu bë, Sylejmani, duke u mbështetur mbi shtagën (bastunin) e tij, ngrihet në këmbë dhe me kokën lart e me zë të fortë i drejtohet Enver Hoxhës : ”Bab mbaje kokën lart para armiqve e aleatëve se gjithë këtë popull që i pe i ke me vete e mos u tut (frikëso) prej askujt , se kurrkush nuk mundet me na ba gja”.

  Po kush ishte Sylejman Abaz Ndreu? Ishte një ndër burrat e njohur të Gegysenit, si dhe babai i dëshmorit Uk Sylejman Ndreu, partizan i brigadës së 25-të Sulmuese, që u bë fli me disa dhjetëra partizanë të tjerë në luftë për çlirimin e Kosovës. Fjalët e Sylejmanit e emocionuan Enver Hoxhën. Ai ngrihet nga vendi ku ishte ulur e shkon drejt Sylejmanit, e përqafon si djali babanë, e merr për dore, e ul pranë vetes deri sa përfundon takimi. Sylejmani kishte mbushur të shtëdhjetat. Vuajtjet e jetës si dhe azma kronike që e shoqëronte ia kishin shteruar forcat. Enver Hoxha , që nga ai moment e derisa Sylejmani mbylli sytë, u bë djalë e shkuar djalit për të.

  Me Enver Hoxhën, pranë lapidarit të Bajram Currit

  Interesimi i udhëheqësit komunist për jetën intime të heroit që u vra nga xhandarët e Zogut në mars 1925

  Mbas Kollatës, atje ku gjendet lapidari i i Bajram Currit, përballë kikave të Dragobisë, poshtë të cilave kalon rruga e makinës, u dëgjua nji oshtimë motorri. Në shpatin përballë u dukën tri makina që sillnin Enver Hoxhën afër shpellës së Dragobisë. Për ta pritur Enver Hoxhën, aty qëndruan dy prej pleqve të Valbonës, Ali Shabani, Muzli Tahiri dhe gjeologët, që përcaktonin vendburimet dhe rezervat e boksiteve të Valbonës. Enver Hoxhën e shoqëronin Ramiz Alia, Sadik Bekteshi, autoritetet e rrethit Tropojës si dhe veterani e bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani.

  Në atë lëndinë, afër lapidarit, në pllakën e të cilit shkruhej: “Këtu më 29 mars 1925 ra heroikisht duke luftuar kundër xhandarmërisë së Ahmet Zogut Bajram Curri”, ishin shtruar disa sixhade. Nga aty duket shumë qartë shpella ku u rrethua Bajram Curri. Mikpritësit e ftuan Enver Hoxhën që të ulet në vendin që i kishin caktuar. Enver Hoxha, pasi u ul mori një cigare prej Ali Shabanit dhe ulur gju më gju me malësorët filloi kuvendimin sikur të ishte malësor i lindur dhe i rritur në atë vend. Veterani dhe bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani i deklaroi Enver Hoxhës gjithçka kishte ndodhur në mëngjezin e 29 marsit 1925. I shpjegoi se Bajram Currin e stehuan në atë shpellë, duke menduar se xhandarmëria nuk do ta gjente, por ajo, në bashkëveprim me spiunët, e hetuan dhe e rrethuan papritur.

  “Ne, vazhdoi Avdiu, qëndruam. Vetë Bajram Curri u ngrit, mori pushkën dhe qëlloi mbi xhandarët. Gjithë synimi ynë ishte që të shpëtonim Bajramin, se po të na vritej ai do të na vritej edhe rezistenca ndaj Ahmet Zogut e regjimit të tij. Hoxha interesohej për jetën intime të Bajram Currit, moshën, ushqimin, apo si flinte. Hoxha, pasi nderoi Bajram Currin u rikthye në Dragobi. Populli ishte mbledhur. Vendi ku do bëhej takimi ishte caktuar e rregulluar. Makinat ecnin gjatë rrugës që përshkonte fshatin. Dy pleq të Dragobisë, Sadri Isufi, babai i heroit të popullit Ramë Sadria dhe Dul Alia, patriot dhe strehues i Bajram Currit, iu afruan Enver Hoxhës. Gjithë fjalimi i Enver Hoxhës, që zgjati jo më shumë se një gjysëm ore u përshkrua nga një ide e vetme se edhe në Malësi mund të jetohej mirë ashtu si në fushë. Dreka për të mirëpritur Enver Hoxhën u shtrua në një lëndinë buzë Valbonës. Mënyja kishte tre gjellëra karakteristike të malësisë së Gjakovës: çorbën, mazën e zier dhe qumështin e trashuar. Enver Hoxha, bashkë me banorët e grykave të Valbonës, u ul këmbëkryq si malësorët në sofrën e rrumbullakët tropojane. Shijoi gjellërat karakteristike.

  Kureshtarët nuk nguruan që ta pyesnin:. Si u duken këto gjellëra tano? -Shumë të mira- u përgjigj Enver Hoxha,- por ajo që ju preferoni shumë, (ishte fjala për mazën e zier), ka shumë shpenzime. Të nesërmën, datë 31 maj, Enver Hoxha u largua nga Tropoja. Tropojanët kishin mbushur rrugët nga Bajram Curri deri në Kam. Të vendosur në të dyja anët e rrugës, ata i shprehën mirënjohje dhe i uruan rrugë të mbarë. Vizitës së Enver Hoxhës në Tropojë iu kushtuan vargje poetike, këngë e valle. Poeti Ndoc Papleka e ka përjetësoi me vargjet e një peme të tërë “Enveri midis nesh”. Këngëtarja Fatime Sokoli i kushtoi këngën “Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen”, ndërsa rapsodi popullor kosovar, Dervish Shaqja, vizitën e përjetësoi me vargjet : “Maj i kuq i vitit shtatëdhjetë/ N’histori ka me mbet/ N’ato bjeshkë të malësisë së Gjakovës/ Ushtoi zani i Enver Hoxhës.
  ****
  Maj 1970, Tropoja tri ditë Përgatitje

  Vizita e dytë dhe e fundit e Enver Hoxhës në Tropojë u bë në maj 1970. Asokohe unë isha i rritur. Kisha mbaruar shkollën për mësuesi e kryeja detyrën e drejtorit të shkollës në Valbonën turistike. Në agjendën e asaj vizite Enver Hoxha kishte planifikuar që të dilte mbas Kollatës, atje ku është vrarë Bajram Curri. Për këtë arsye, gjthë popullatës së Grykave (Dragobi, Valbonë e Çerem) iu krijua mundësia që takimin me Enver Hoxhën ta organizonte në Dragobi. Në vitin 1970 pranvera ishte vonuar. Dëbora akoma nuk ishte shkrirë. Freskia që ajo dëborë lëshonte acaronte klimën, duke shtyrë ditët e daljes së luleve dhe rritjen e barit. Ardhjen e Enver Hoxhës në ato gryka na e thanë tre ditë përpara. Drejtuesit e partisë e të qeverisjes vendore na mblodhën dhe të tërë së bashku hartuam detyrat për seicilin, që pritja dhe takimi të shkonte sa më mirë. Nuk na u desh shumë preokupim, sepse populli, sapo e mori vesh lajmin, shprehu kënaqësi të veçantë, duke menduar që të shkonte në atë takim me sa më shumë dinjitet që të nderonte vendin me gjitha vlerat patriotike që kishte.

  Burrat dhe gratë nxorrën nga arkat veshjet kombëtare që i kishin rujtur për dasma e festa. Të rinjtë e të rejat blinin në dyqane ato veshje që u shkonin sa më bukur për shtat. Mësuesit dhe nxënësit mendonin të gjenin lulet më të bukura, mendonin se si ta pregatitnin një program sa më denjitoz me vjersha këngë e valle. Nxënësit e Rrogamit që vazhdonin mësimin në ciklin e lartë në Valbonë, sapo mbaruan mësimin, me çantat e librave në shpinë e pa ngrënë drekë, u nisën drejt shpateve të Papllukës, ku mblodhën lulet më të bukura që i sollën të nesërmen në shkollë. Nuk i harroj kurrë ato lule. Një bisht i gjatë rreth 10 centimetra, në mbarim të të cilit ishte një kupë prej 5 nënpetalesh me ngjyrë jashile e formë vezake, që pak e rrethonin kurorën. Sipër kupës qëndronte kurora me petale të pandara, me ngjyrë rozë, me mes pak të fryrë, me madhësinë e një gote rakie, me buzë pak të kthyera nga jashtë, të cilat veçoheshin nga njëratjetra nga një vijë harkore shumë pak e thelluar.

  Dy mësueset e shkollës, që atë vit kishin vitin e parë të mësuesisë, i morën ato lule, i bashkuan katër nga katër, ua rrethuan bishtat me letër të bardhë dhe u dhanë atyre formën e buqetave. Me lulet që na sollën nxënësit pregaditëm aq buqeta sa kompletuam gjithë nxënësit e disa nga gratë e vajzat e fshatit. U përgatitëm me mish e shpirt. Në mesin e 30 majit të gjthë u mblodhëm në Zallë të Valbonës. mbanim me vete topan, fyell, çifteli. Për çudi të fatit, ajo ditë u gdhi e kthjellët. Dielli sa ngrihej në horizont e shtonte nxehtësinë. Njerëzit i thonin njëri-tjetrit: ”E shikoni dhe dita sot doli më e mirë se ditët e tjera”. Tjetri ia kthente: “Nuk thonë kot se njerëzit e mirë i shoqëron dita e mirë”.
  Epilog:
  Pra eshte pikerisht banda tropojes me Elezbiberin,Saliberishen,Mehmetelezin.Azem Hajdarin etj qe I kane borxh popullit te tropojes dhe gjithe shqiperise gjithe kete katastrofe te pabesueshme.Besoj se koha per denimin e kesaj bande ka ardhur.
  Kush beri genocidin ndaj fisit Haklajve
  Kush I shkaterroi varrezet e tyre si kanibale
  Kush I vrau me fusha te minuara dhe paraushtarake
  Kush I vrau dhe pleqte,grate dhe femijet etyre
  Kush e dogji tropojen ?
  Kush I vrau mbi 500 tropojane djem te rinj qe nuk jane vrare ae ne kohen e turkut,serbit dhe gjermanit por u vrane ne kohen e dushmanit Sali Elezbiberishaj qe ju shofte fara me qen dhe me mace

  Reply to this comment
 49. bobo November 24, 02:47

  Sigurisht qe figura e Enver Hoxhes do te rivleresohet nje dite,sepse krahas gabimeve qe kishte ,ai kishte edhe nje mal te madh me te mira qe beri per fukarenjte dhe per te gjith shqiptaret,duke i barazuar nga ana ekonomike.Forcoi unitetin,ushterine,krijovi nje shtet modern,nje hallexhi kishte ku te ankohej per hallin e tij.Ngriti nje ushtri moderne,ne mbrojtje te vendit.Ju jepte hyrje falas puntoreve,gje qe sot nuk ndodh.Per gjith te mirat qe ka bere ne favor te njerezve te thjeshte dhe vecanerisht per qetesine dhe rendin publik etj.etj,atij do ti ngrihet nje monument me i madh se ai qe u rrezua ne fillim te viteve 90′.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 24, 08:43

   Ai e ka tashme Monumentin , miliona here me te madhe se ajo cope bronxi ! E ka ne zemren e njerezve ! Statujat e bronxit i zhduk era , shiu , koha , ndersa Monumentin e Zemres , nuk ka force qe e shkaterron !

   Kur njeriu gjate jetes vendoset me vepren e tij ne krahun e drites , eshte fituesi i perhershem , paradhenie , edhe pse mund mos ta arrije Diten e Drites se Madhe !

   Reply to this comment
 50. Une November 24, 08:47

  Dikush ka shkruar ate qe ka ndodhur, pikerisht ashtu siç ka ndodhur me 1970 ne rrethin e Tropojes, te thena me shkrim e me goje, ne pritjen e Enver Hoxhes,por ne baze te hulumtimeve te reja shkencore te intelektualit primitiv tarataruk dhe injoranteve tartuf, markuk eshte harruar nje detaj.Ne ato takime nungonte pinjolli i kreshnikeve,qe ishte fshehur pas kodres, ky ishte antikomunisti i betuar ne ungjill e kuran,qe do te villte helmin e kobres,shkaterruesi i zemrave çnjerezore, efendem Sal-uk-berish-han,me zerin e gervishtur te sorres,qe kishte dale komit kunder sistemit komunist,i betuar se do te vidhte,vriste,çnderonte femije,gra e pleq si isis xhihadist.Kjo monster, ncional-nzifashist-komunist-demokratist,sherbetori besnik i Enver Hoxhes eshte ai qe ndoti vendin per dy dekada me eren e qelbur te pordhes.

  Reply to this comment
 51. intelektuali November 24, 09:48

  NJE SQARIM PER KOQET DHE LOQET ENVERISTE NE DITA:

  Enveri Famoz i anglezit te perkdhelur dallkuk londinez e perdori komunizmin per ta bere Vatanin si nje CIFLIG mesjetar te familjes se tij dhe i detyroi shqyptaret te punojne me pune te detyruar si skllever Faraoni, pra ky Enveri qe i shiti BYTHEN dhe Vatanin te gjithe komunisteve te Botes nga Beogradi, Moska tek Pekini i larget jo vetem qe prishi dhe rafshoi nga faqja e dheut Kishat dhe Xhamijat si nje ANTIKRISHT i vertete, por i detyroi me dhune shqyptaret te besonin vetem tek Partia Gjakatare e Punes qe ishte kaluar ISIS-it te sotem gjoja islamik, por qe eshte pjella origjinale e Rusise Bolshevike per te rikthyer katilin Asad ne pushtet.

  Reply to this comment
  • governor Lu November 24, 13:56

   o intelektual I mjere

   shiko nexhmijen te pularia ..sundoi 50 vjet asnje lek nuk vodhi apo shperdoroi bies aq kafe sa u denua ne 93 per 50 vjet I harxhon blendi fejzizi esat toptani per nje dite.

   mund te na thuash o zvarranik forumesh vetem nje prone qe trasheguar familja hoxha.

   jeni mesuar me xhon megoun ne 1991 qe tha se kam dokumenta qe enveri ka 350 ton flori jashte shtetit.

   shiko nipin e zogut kurves qe vodhi vilen qeveritare ne durres qe I thone vila zogut

   shiko shkelzen berihsan qe dogji ne gerdec dhe holliwoodi po I ben film.

   o intelektual nuk te shaj se po shan enverin

   por po te them se me keto qe shkruan po ja rrit lavdine.

   te gjithe dokumentacjonin por dhe pronat I kishe te paprekurara ne 1990 shko e merri se nuk ti ka marre enveri ne varr o vampir

   Reply to this comment
   • intelektuali November 24, 14:49

    Shkelzen Berisha eshte djali i perkedhelut i Sali Komunistit, Sekretar i Partise se Punes dhe Spiun i Sigurimit te Shtetit, prandaj mos ja ngjit si MUTI pas kepuce intelektualit qe eshte pinjoll i familjeve borgjeze shqyptare qe e donin Vatanin ashtu sic po kerkon te behet sot, e integruar ne BE-ne Demokratike dhe Antikomuniste, ashtu sic nuk e deshi Enver Pederasti ose Enver ANTIKRISHTI qe edhe babai i tij nuk e deshi dhe e quajti si DJALL kur lindi ne incest mekatar do vite me pare per te prishur me vone Kishat dhe Xhamijat dhe per t’i bere shqyptaret si skllever te bindur te ISIS-it te tij qe quhej Partia e Punes.

    Reply to this comment
   • intelektuali November 24, 14:56

    Kerkoje pasurine e krimineles Nexhmije Hoxha dhe te familjes se saj lakmitare dhe sadiste tek llogarite bankare te firmes enveriste Biznes Albania, apo te llogarive te droges dhe kokaines te nipit te tij Ermal Hoxha ne menyre qe te mesosh te VERTETEN per Shqypnine dhe Boten qe na rrethon. Ndryshe pse Bamir Topi i dha vajzen e tij dhe beri krushqi me pinjolle te familjes Hoxha apo ndryshe mund te pyesim me hapur:

    KU I KANE MESUAR FINTET E TYRE KOMUNISTE PER TE VJEDHUR VATANIN DHE PER TE VRARE NJEREZ TE PAFAJSHEM, BOSAT QE DREJTOJNE VENDIN PER KETO 25 VJET PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT?

    he pra pergjigju kesaj pyetjeje qe te mesosh te VERTETEN lakuriqe per pasurine e Nexhmijes dhe te Enverit.

    Reply to this comment
 52. anticensurë 25642654 November 24, 12:37

  po e filloj me një përshëndetje për trupjerdhurin nastradin i maskuar si intelektual!!

  ajo që bëri enveri,ndalimi i besimit fetar,mund të kritikohet vetëm për mënyrën e dhunshme si u bë!!po të mënjanosh dhunën dhe këtë thënjen idiote dhe të ndyrë të varjes së dikujt me zorrët e dikujt tjetër!?ishte veprimi më i mirë që është bërë në atë kohë!në atë kohë kishim vetëm shqiptarë!!nuk kishim as shqiptarë që donin të ishin grekër,as shqiptarë që donin të ishin turq!të gjithë ishin shqiptarë!!gjëja më e bukur!!
  sot kemi ndyrësira që vetëm shqiptarë nuk duan të jenë!!sot kemi bastardë që do të ishin të kënaqur që nënat e tyre ti kishin bërë me baballarë nga e gjithë bota po jo me baballarë shqiptarë!
  sot kemi njerëz që kërkojnë të jenë myslymanë,ortodoksë,katolik e deri budist por asnjërit nuk i vejn në mëndje të thotë të jem shqiptar!!përse kjo urrejtje për rracën tënde,për qënjen tënde??përse kjo dëshirë pë tu tjetërsuar,për të qënë kopja e dikujt dhe jo të jesh i lumtur që je origjinal i vetes tënde??
  nastro debili!
  dhe njëherë na rrofsh pa… o tru tredhur!!

  Reply to this comment
 53. Demokrati November 24, 13:19

  Enver trimi e ska shpetuar tri here Shqiperine: E shpetoi ne vitin 1944, kur nuk e la te shkonte ne krahun e boshtit fashisto – naziste. Po te kishte shkuar andej, Shqiperia do te ishte bere placka tregu ne favor te fqinjve. E shpetoi ne vitin 1946 ne Konferencen e Parisit, kur ia plasi ne sy kryeministrit grek,. qe kerkonte ta shuante Shqiperine si pale fitimtare e Luftes II Boterore. E shpetoi per here te trete ne vitin 1960 nga ish Bashkimi Sovjetik, qe synonte ta kishte nje “izrael” ne Ballkan. Presim qe ta shpetoje edhe per here te katert nga keta palo hajdute qe po qeverisin tani, te djathte e te majte. Qofte i paharruar, i lavdishmi ENVER HOXHA!

  Reply to this comment
 54. intelektuali November 24, 14:41

  ENVER HOXHA JO VETEM QE E BERI SHQYPNINE SI NJE CIFLIG MESJETAR TE FAMILJES SE TIJ, POR I TRANSFORMOI SHQYPTARET NE TE GJITHA NIVELET NE SPIUNE TE PARTISE SE PUNES DUKE I DETYRUAR NJEKOHESISHT TE PUNONIN SI SKLLEVER ME PUNE TE DETYRUAR.

  Pyetja e pare qe te vjen ne mendje eshte:

  SI KA MUNDESI QE NE SHEKULLIN E 20-TE NJE NJERI PA SHKOLLE DHE PA ARSIM TE ZAPTOJE NJE VEND DHE TA DETYROJE POPULLATEN TE PUNOJE PER FAMILJEN E TIJ SI NJE FARAON EGJYPTI?

  Do te mundohemi me dy fjale ta spjegojme kete fenomen:

  Enver Hoxhen e “zbuloi” spiuni i Titos, Vukmanovic Tempo pasi ishte kthyer ne Shqypni pas vizites se tij masakruese ne Maqedoni ku vrau si mafioz majtas dhe djathtas nje dyzine politikanesh properendimore ne kete vend dhe kishte vendosur besniket e vet ne krye te LANC-eve kriminale bolshevike, qellimi i vertete i te cilave ishte vetem marrja e pushtetit pas Lufte. Ne nje leter per BOSIN e tij komunist krimineli Vukmanovic Tempo shkruante per Enver Hoxhen qe ishte kthyer nga Ambasada e Zogut ne Bruksel ku kishte punuar si spiun i fshehte i Mbreterise ne Belgjike, pa patur asnje dipllome dhe qe jetoi si levend pasanik ne vilen e Bahri Omarit nga 1940-1944, qe ishte pra kunati i Enverit Kryefashist i qeverise kuislinge. Pra Vukmanovici i shtruante Titos per Enverin:

  KAM GJETUR NE SHQYPNI NJE NJERI QE PER PUSHTET SHET EDHE NENEN E VET.

  Kjo leter gjendet ne arkivat e PKJ ne Beograd dhe mund ta lexoje lirshem cdo njeri qe ka interes, por kjo leter tregon qe Enver Dinaku u zgjodh me mjeshteri nga Tito ne favor te kauzes se tij per ta bere Vatanin nje republike te Jugosllavise Komuniste. Prandaj edhe fati i Sekretarit te Pare te PKSH ishte i paracaktuar ne Jugosllavi nga komunistet e Moskes, prandaj edhe kur erdhi ne tepsi oferta angleze per bashkimin e trojeve shqyptare, ne Mukje te vitit 1943, Enver Hoxha me nje pabesi prej pederasti te shitur e sabotoi me te gjitha forcat dhe spiunoi tek fashistet e kunatit te vet Bahri Omari oficeret e larte angleze qe kishin zbarkuar ne Shqypni me nje mision te vecante, i cili do te ndryshonte fatin e Vatanit pas Lufte.

  Per babane e Enverit flitet qe nuk e njohu deri ne fund te jetes qe e kishte djale duke e cilesuar si nje DJALL ne familjen e tij, bile gojet e liga ne Gjyrokaster thone se aneja e kishte ngjizur ne mekat me xhaxhane e tij. Nga ana tjeter kujt i plas sot per keto historira qe vetem sot na detyrojne t’i bejme pyetjen Sali Komunistit te Partise se Punes:

  PSE NGJAN KAQ SHUME LULZIM BASHA ME ENVERIN?

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. November 24, 16:38

   O dallkauk, idiot i pacipe, spiun gardianesh, relike e ndryshkur zogiste, felliqesire qe mbart gjithe felliqesite e shekullit qe shkoi!
   Po ti mor kelysh i plakur i tille, perveçse nje qen bythelepires sistemesh qenke dhe nje udb-ash, sepse ata jane te mireinformuar per ate çkane formuluar kelyshet e Titos, Rankoviçi me shoke.
   Fallsifikatoret dhe shpifesit e sojit tend jane plehra te kontaminuara qe nuk bien vetem ere te qelbur fekalesh.
   Po ku ke surrat dhe tru ti mor qen e bir qeni te besh akuza te formuluara ne zyrat e OZN-as dhe UDB-es jugosllave!
   Se çka bere Enver Hoxha dhe Shqiperisa e pasluftes per Kosoven dhe kosovaret dhe jo vetem por per gjithe shqiptaret qe jetojne ne trojet e tyre ne ish jugosllavine, nuk mundet ta baltosesh dhe as ta njollosesh ti mor kake e thare qe ne vend te trurit ke nje gorpe haleje.
   O ndyresire qe je drejt ngordhjes!
   Ke komentuar me dhjetra here dhe replikuar dhe ne kete faqe, si ata barinjte qe i bien fyellit ne nje vrime te çare, por asgje dhe asnjehere nuk i ke qendruar problemit qe trajtohet dhe per te cilen eshte e shqetesuar sot gjithe bota demokratike. Sepse ti je nje qen i zgjebosur qe i rendon kesaj toke dhe kerkon te lash gjynahet qe ke bere si spiun gardianesh.
   Tyt rrace haleshe!
   Mire Lulka i Bashajve ngjan me Enverin, (tek e fundit njerez jane te dy) po ti pse ngjan kaq shume me gomarin tend dhe jo vetem ne paraqitje por dhe ne pellitjen bezdisese, mos valle jot eme te ka ngjizur duke u mbratur me ndonje gomar italian, nga ata qe beehshin sallam?!

   Reply to this comment
   • intelektuali November 24, 18:49

    Mengadale o Vezhgues dhe Vigjilues i Sigurimit te Shtetit qe la pas Partia dhe Ramizi per te vazhduar Kauzen bolshevike per ta mbajtur Shqypnine si nje CIFLIG personal te Mafies me pushtet, mengadale se ne formun e gazetes DITA nuk po diskutohet intelektuali dhe nuk po behet biografia e tij, por po debatohet ceshtja:

    A ISHTE ENVERI NJE HERO SIC E MBAN LIKE FLORIRI ME EDVIN GJATOSHIN, APO ISHTE NJE “MONSTER” GJAKATARE DHE TRADHETARE SIC E CILESOI AMBASADORI AMERIKAN NE TIRANE PARA DO KOHE?

    Fol Pak per Bahri Omarin, qe e strehoi Enverin dhe Nexhmijen ne vilen e vet ne mes te Tiranes nga 1940 kur u kthye nga ambasada e Zogut ne Bruksel ku punonte si spiun pa dipllome i Mbreterise deri ne 1944 kur Tito e ngjiti ne krye te LANC-it kriminal si spiun i Jugosllavise Komuniste.

    Beji te fala mikes tende familjare Prandvera Hoxha qe te kujtoje bashke me Nexhi-Makbethin se nuk eshte harruar nga VEMJET e Partise se Punes.

    Reply to this comment
   • Lleshi November 24, 19:08

    Ha…. ha…. ha…. Po lene he burre i dheut ….ha…ha…ha… lene ! A ti nuk e shikon , se ai akoma ndihet i mundun dhe i humbun ? Qe Ky “intelekt-u-halja” , thjesht asht duke i ba vetes autosugjestion , me kuru sindromen depresive !

    Lene pash neren e hatrin e zotit ….. se e bane mut fare ! ha….ha….ha…

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*