Kthejnë tarracën në parajsë lulesh: “Të frymëzuar nga ideja e Erjonit”

April 16, 2016 22:13

Kthejnë tarracën në parajsë lulesh: “Të frymëzuar nga ideja e Erjonit”

Pak kohë më parë kreu i Bashkisë së Tiranës bëri thirrje për ti kthyer taracat e pallateve në kopshte të vogla të gjelbëruara.

Duket si utopi, por jo për të gjithë.

Në zonën e banimit pranë Qendrës Tregtare Kristal, dy familje pensionistësh kanë vendosur të bashkojnë “forcat” duke gjelbëruar një pjesë të taracës së Qendrës.

Vitoria, një ish-ndihmësmjeke tani në pension, thotë se ideja u lindi pasi dëgjuan kryebashkiakun Veliaj në TV dhe administrata e Qendrës i mirëkuptoi për t’u dhënë akses në hapësirën e kateve mbi dyqanet.

Me pak kursime dhe me shumë pasion, rezultati është spektakolar.

Ky kopsht është tashmë një parajsë e vogël që të çlodh sytë dhe redukton ndotjen.

Vite më parë ish-kryebashkiaku Rama, sot kryeministër hodhi idenë e përjashtimit nga taksat lokale të familjeve që mbjellin lule në ballkonet që përkojnë me rrugët kryesore të Tiranës.

Dita

taraca 2taraca 3taraca 5

April 16, 2016 22:13
Komento

7 Komente

 1. guri shabani April 17, 08:25

  Nisem qe duhet te perkrahet dhe nga te tjeret.Sa me shume gjelberim q me shume ajer .

  Reply to this comment
 2. lexuesi April 17, 08:33

  Do te dalim te protestojme se bashku me Tradhimidhin dhe Birishanin,do te trokasim me grushta poshte tavanit sepse nuk i kane legalizuar projektet prane Shqupit te Salokapedanit, do te therrasim:Hiqni lulet e taraces e te ballkonit sepse jane idete e Erjonit, ato na e nxjerrin gjumin ne mes te nates sepse jane idete e Rames.Ne duam pyllin e pishes ku degjohen vetem britmat e ulerimat e Birishes!

  Reply to this comment
 3. Mark uk April 17, 10:28

  Sidoqoft kan bere mire kta pleq servil.Po artikullshkruesi eshte treguar nje idiot.Ne fakt mosha e ben te vene,po me vjen per servilizmin e tyre ne ket mosh.Apo jan si puna e asaj te moshuares qe shitsi i fiqve i pagoj gjoben.Veliaj qe kur u be person publik ka bere gjera qe populli i din shume mire.Vjedhi fondet te ardhura nga nje shoqat.Shpifi bile duke njoftuar te gjitha ambasadat ne Tirane se demokratet ne shej hakmarrje se ne Kavaj fitoj e majta muaren me forc te shoqen e kryetarit te komunes ne Kavaj,pasi e perdhunuan i nxorren edhe femijen me dhune qe ishte shtatzane.Dhe tani qetsisisht shet moral.Beri dasmen me dy seri qe as sheiket e ARABIS nuk i bejn te tilla.Se cfar po bene tani qe eshte ne krye te bashkis po shifet nga te gjith.Po ne nje fare menyre i lumt se po vertetohet fjalet e poetit Migjeni ne mos qofsha gabim:Shqiptari trashigimtar i vuajtjes e i durimit.Mesa duket po vertetohet fjalt e gjatoshit qe tha ne parlament:Nuk keni pare gje akoma.Kto nuk i kishte per deputet e djathte po per popullin,se ata jan ne rregull,e kan siguruar te pakten edhe dy breza.Do me behej qefi ti fuste ate popull edhe ne kooperativa bujqsore.Ti conte se zbor e cdo dite te lexonin shtupin e pagesen sic i paguente Enveri.Qytetart cdo te diel te ndihmonin fshatarsi kooperativiste me aksion me goditje te perqendruar.Tani brohoritni Parti-Edver jena gati kurdoher.

  Reply to this comment
 4. Mark uk April 17, 10:30

  Sidoqoft kan bere mire kta pleq servil.Po artikullshkruesi eshte treguar nje idiot.Ne fakt mosha e ben te vene,po me vjen per servilizmin e tyre ne ket mosh.Apo jan si puna e asaj te moshuares qe shitsi i fiqve i pagoj gjoben.Veliaj qe kur u be person publik ka bere gjera qe populli i din shume mire.Vjedhi fondet te ardhura nga nje shoqat.Shpifi bile duke njoftuar te gjitha ambasadat ne Tirane se demokratet ne shej hakmarrje se ne Kavaj fitoj e majta muaren me forc te shoqen e kryetarit te komunes ne Kavaj,pasi e perdhunuan i nxorren edhe femijen me dhune qe ishte shtatzane.Dhe tani qetsisisht shet moral.Beri dasmen me dy seri qe as sheiket e ARABIS nuk i bejn te tilla.Se cfar po bene tani qe eshte ne krye te bashkis po shifet nga te gjith.Po ne nje fare menyre i lumt se po vertetohet fjalet e poetit Migjeni ne mos qofsha gabim:Shqiptari trashigimtar i vuajtjes e i durimit.Mesa duket po vertetohet fjalt e gjatoshit qe tha ne parlament:Nuk keni pare gje akoma.Kto nuk i kishte per deputet e djathte po per popullin,se ata jan ne rregull,e kan siguruar te pakten edhe dy breza.Do me behej qefi ti fuste ate popull edhe ne kooperativa bujqsore.Ti conte se zbor e cdo dite te lexonin shtupin e pagesen sic i paguente Enveri.Qytetart cdo te diel te ndihmonin fshatarsin kooperativiste me aksion me goditje te perqendruar.Tani brohoritni Parti-Edver jena gati kurdoher.

  Reply to this comment
 5. ai April 17, 14:51

  Mbjellja e pemeve ne pallate qe shitet si inovacion, eshte nje ide qe u be e nevojshme ne qytetet e betonizuara e te deshtuara. Lali eri te mesonte nga gabimi e jo sic thote populli shqiptar te mbuloje mut.. me shu… Kjo eshte ide e ardhur nga deshtimi per deshtaket. Jemi te gjithe deshtake qesharak. E kto pleqte qe dalin aty jane me qesharaket pas erit dhe pas gazetes dita & co qe e shesin mut.. e erit si tartuf

  Reply to this comment
 6. Lexuesi. April 17, 20:00

  Mar-sal-uket jane shpellare,
  nuk duan lule, as gjelbrim,
  nuk behen kurre qytetare,
  rrojne,vdesin ne kafsherim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim