Refugjatët, Avramopulos: Kampet në Europë, por jashtë BE

June 21, 2018 20:50

Refugjatët, Avramopulos: Kampet në Europë, por jashtë BE

 

Bashkimi Europian ka bërë të ditur se po diskuton një plan me Organizatën e Kombeve të Bashkuara për të ngritur disa kampe strehuese për emigrantët në Afrikën Veriore dhe në brendësi të Europës, në të cilat refugjatët do të mund të aplikojnë për azil, pa mbërritur ende në vendet e pjesës perëndimore të kontinentit të vjetër.

Në një konferencë për mediat, Komisioneri Avramopulos, është shprehur se qendrat e jashtme që do të shërbejnë për procesimin e kërkesave dhe nuk do të jenë një “Guantanamo për emigrantët”.

 “Përsa i përket ngritjes së qendrave të jashtme në vende të tjera në brendësi të Europës, unë dua të jem shumë i qartë për këtë. Jam kundër formimit të Guantanamos për emigrantët. Kjo është diçka që është kundër vlerave tona, prandaj, kjo nuk vihet në pikëpyetje. Ne nuk kemi ende asnjë vend si alternativë. Nuk ka patur asnjë vend që ka shprehur vullnetin për të mbajtur emigrantë, pasi ne nuk kemi bërë asnjë propozim”, tha Avramopulos.

Ditën e diel, kancelarja Angela Merkel do të takojë disa nga homologët e saj në Bruksel, me të cilët do të synojë të gjejë gjuhën e përbashkët mbi një plan të rinovuar për çështjen e emigracionit.

a.s/dita

June 21, 2018 20:50
Komento

6 Komente

 1. ! June 21, 22:51

  Foli dhe ky surrati i mar borxh !

  Po kush te 10-jet ty o lypsari PE-se

  Reply to this comment
 2. Arben June 21, 23:06

  NUK te dika bytha fare zotrote.

  Reply to this comment
 3. Epiriot me Zemer e Shpirt June 22, 02:02

  Turko armeni khazari cifut ,eshte zeri i kontinentit Evropian.Ptuuu fis i keq ,ti je emigrant si fareefis ne kete kontinent.Jezid i poshter.

  Reply to this comment
 4. Loni June 22, 05:46

  Ju lumte, tajni e beni Shqiperine si Greqia e kaluar Greqise me perzierje te reja se te vjetrat jane bere bjese e strukturave qeverisje me shumice….

  Reply to this comment
 5. Taku June 22, 06:46

  Pazaret jane bere me politikanet Shqiptare per tu mbrojtur nga Vettingu duhet te pranojne 1 million te semure psiqik nga Luftrat qe i hapen kurvat e Perendimit.

  Reply to this comment
 6. 12 June 22, 07:37

  Bejme nje kamp ne Krete dhe nje tjeter ne Qipro. ATA ishuj jane me afer.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*