Ku i ka rrënjët adhurimi për Tomorin?

September 11, 2018 11:19

Ku i ka rrënjët adhurimi për Tomorin?

Adhurimi për malin Tomor është trashëgim i kultit pagan të natyrës, konkretisht kultit pagan të majave të larta.

Ky besim ka qenë i përhapur në gjithë Shqipërinë, por kulti i malit të Tomorit ka mbijetuar në rrjedhë të shekujve e të ndërrimeve fetare.

Në gojëdhënën popullore, në periudhën antike e mesjetare dhe në letërsinë romantike Tomori përfytyrohej si Olimpi shqiptar.

Pelegrinët besojnë në një fuqi të mbinatyrshme me seli në atë majë.

Etnologia angleze Margaret Hasluck, që u ngjit në majën e Tomorit më 1930, ka shkruar se betimi për Baba Tomorin ishte më i fortë se betimi mbi Ungjill ose Kur’an.

n.s. / dita

 

September 11, 2018 11:19
Komento

10 Komente

 1. demo September 11, 14:37

  Shkurt dhe qarte.

  Reply to this comment
 2. Dodona mbi Tomorr September 11, 15:40

  O Tomorr, o mal i shenjte!
  Fron i pare i perendise,
  per Pellazget e lashtesise;
  komb i pare ky ne Europe,
  qe perhapi gjithandej,
  shenjterine nga kjo toke!
  Tirane 2010 Fatmir Xhamallati

  Reply to this comment
 3. Dodona mbi Tomorr September 11, 16:38

  Tomorrin nuk e shenjteroi Abaz Aliu!Le ta mesojne Ilir Metet dhe matrapazet qe duan te xhvasin vetem para nga mali i “shenjte” i Tomorrit!

  Reply to this comment
 4. Alban Hamzai September 11, 17:49

  Mund ta na shkruani ne nje artikull tjeter nje gojedhene popullore te periudhes antike per nderimin qe I behej malit te Tomorit dhe burimin ku e keni gjetur ? Po ne antikitet si quhej Tomori ?

  Reply to this comment
 5. Bledi September 11, 22:36

  Besohet se tempulli Dodones ishte ne Tomorr.
  Greket nuk e pranojne se pastaj del Akili shqiptar

  Reply to this comment
 6. ante September 11, 23:01

  ky nuk eshte mali i tomorit.

  Reply to this comment
 7. katarakti September 12, 11:52

  Abaz Aliu na eshte futur si diversant ne historine e malit te Tomorrit. Nuk ka asnje pune me te. Mali i Tomorrit eshte veneruar si i shenjte 2000 vjet para lindjes se Abaz Aliut. Bektashinjte le t’i gjejne heronjte e tyre andej nga Irani. Jo ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 8. Romak September 13, 10:36

  Sa budallenj jeni. Per nje fenomen shqiptar, bihet si shembull nje shprehje e nje anglezeje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*