Ku i zhduku Lulëzim Basha faktet për masakrën në Krushë?

April 15, 2019 11:51

Ku i zhduku Lulëzim Basha faktet për masakrën në Krushë?

Krimi i madh që tronditi vendin 20 vite më parë në Krushë të Kosovës, ku u masakruan e u vranë më shumë se 240 persona ku nuk u kursyen dhe gra e fëmijë e u dogjën mbi 800 shtëpi, e rrëfejnë ata që e panë me sytë e tyre dhe madje edhe e xhiruan.

Milaim Bellanica ka rrëfyer në një dokumentar ngjarjet e asaj dite dhe zbulon të vërtetat e një xhirmi 45-minutësh të filmuar nga vetë ai, që shumë pak janë parë nga publiku.

Pak raste gjyqësore ka pasur për këtë masakër të madhe të harruar, dhe më e keqja… provat kryesore të këtij filmimi i ranë në duar Lulzim Bashës.

Bellanica rrëfen se xhirimet qe tregonin masakrën e Krushës së Madhe u zhdukën nga Lulëzim Basha, që asokohe ishte përkthyes për Trbunalin e Hagës.

Ai rrëfen se si fillimisht xhirimin e tij 45 minutësh ku u flimuan 64 kufoma është parë nga BBC, dhe më pas kopja origjinale i është dorëzuar Lulëzim Bashës.

Bellanica akuzon Bashën dhe Dashamir Pezën si fajtorët e vetëm të zhdukjes së këtyre filmimeve.

“Lulëzim Basha dhe Dashamir Peza kanë  keqpërdorur të dhënat që i ka dhënë BBC për mua që kanë qenë të detyruar të japin shpjegime, i kanë marrë për veti, kane marrë kontratat dhe nënshkrimet dhe kane përfituar në krah temin.”

Natyrshëm lind pyetja, ku i ka çuar Lulëzim Basha pamjet e masakrës së ndodhur 20 vite më parë në Kosovë?

Mësojeni rrëfimin e plotë të dëshmitarit në dokumentar.


l.h/ dita

April 15, 2019 11:51
Komento

19 Komente

 1. Perse lihet ala i lire ky kriminel e antishqiptare ne sheerbim te sero-grekeve ,kur veprimtaria e tij flet me shume se Faktet ?! April 15, 12:11

  PERSE HESHT PROKURORIA

  PERSE HESHT SHTETI SHQIPTARE

  KUNDER VEPRIMTARIVE KRIMINALE DHE ANTISHQIPTARE

  TE BASTARDEVE SI LULEZIM BASHA ‘

  DHE C’ESHTE ME SKANDALOZJA NA E RRESPEKTOJNE SI KRYETAR I NJI FAKE PARTIE

  “DEMOKRATIKE” !!!!!!!!!!!!!!!!

  PERSE SHQIPTARET-
  ( PRA SHTETI SHQIPTARE NE TERESI )

  VAZHDON TE BEJ ROLIN E IDIOTIT DHE NUK VEPRON SI SHTET

  QE MBRON INTERESAT E SHQIPTAREVE POR

  KUDO SHOFIM MERR TE PANDEHUR SHQIPTARET E THJESHTE

  NDERKOHE QE KRIMINELAT POLITIKE DHE

  ANTISHQIPTARET E CERTIFIKUAR SI BERISHA META BASHA

  I LE TE LIRE TE PAPREKUR ?!!!!!!!!!!!!

  KUSH I BEN KTA ANTISHQIPTARRE TE PAPREKSHEM NGA LIGJI NE SHQIPERI

  SEPSE KJO QE NDODH ME KTA KRIMINELE NE SHERBIM
  TE HAPUR KUNDER ATYRE QE VRASIN SHQIPTARET
  ESHTE E PABESUSHME ESHTE E PAPRANUSHME

  SAQE PO KERKON VETGJYKIM NDER SHQIPTARE

  PO THERRET NE SKENE

  AVNI RUSTEMIN E KOHES

  PER TI VEN NE VEND NDERIN SHQIPERISE

  Reply to this comment
 2. Perse lihet ala i lire ky kriminel e antishqiptare ne sheerbim te sero-grekeve ,kur veprimtaria e tij flet me shume se Faktet ?! April 15, 12:13

  PERSE HESHT PROKURORIA

  PERSE HESHT SHTETI SHQIPTARE

  KUNDER VEPRIMTARIVE KRIMINALE DHE ANTISHQIPTARE

  TE BASTARDEVE SI LULEZIM BASHA ‘

  DHE C’ESHTE ME SKANDALOZJA NA E RRESPEKTOJNE SI KRYETAR I NJI FAKE PARTIE

  “DEMOKRATIKE” !!!!!!!!!!!!!!!!

  PERSE SHQIPTARET-
  ( PRA SHTETI SHQIPTARE NE TERESI )

  VAZHDON TE BEJ ROLIN E IDIOTIT DHE NUK VEPRON SI SHTET

  QE MBRON INTERESAT E SHQIPTAREVE POR

  KUDO SHOFIM MERR TE PANDEHUR SHQIPTARET E THJESHTE

  NDERKOHE QE KRIMINELAT POLITIKE DHE

  ANTISHQIPTARET E CERTIFIKUAR SI BERISHA META BASHA

  I LE TE LIRE TE PAPREKUR ?!!!!!!!!!!!!

  KUSH I BEN KTA ANTISHQIPTARRE TE PAPREKSHEM NGA LIGJI NE SHQIPERI

  SEPSE KJO QE NDODH ME KTA KRIMINELE NE SHERBIM
  TE HAPUR ATYRE QE VRASIN SHQIPTARET
  ESHTE E PABESUSHME ESHTE E PAPRANUSHME

  SAQE PO KERKON VETGJYKIM NDER SHQIPTARE

  PO THERRET NE SKENE

  AVNI RUSTEMIN E KOHES

  PER TI VEN NE VEND NDERIN SHQIPERISE

  Reply to this comment
 3. Alban April 15, 12:43

  Edhe ketu ka dore ky anti-shqiptar? Turp kush i vete nga pas.

  Reply to this comment
 4. UÇK April 15, 14:08

  Nuk e kuptoj.. Perse kopjen e vetme dhe dokumentimin e kesaj masakre, ja dorzuan Lulzim Bashes??!!! Perse nuk eshte ruejtur kopje tjeter dhe te behej denoncim njelloj si per kriminelet serb ashtu edhe per bashkepunetorin e tyre shqipfolesin Lulzim Basha??!!

  Reply to this comment
 5. Asgje nuk mund te harrohet ! April 15, 14:20

  Faktet historike se bashku me aktoret historik nuk mund dhe nuk harrohen!
  Nuk zhduken! Spiunet , sherbetoret e serbeve nuk mund t fshehin dokumente dhe prova ! Ashtu sic zhduken serverin e recordeve te 21 Janarit ne Kryeministri kur Basha ishte Minister Brendshem !
  U vrane 4 vet nga Garda e Bashes dhe u zhduken dokumenta dhe video por ngjarja e vrasjeve te 4 viktimave u regjistrua nga A Hoxha dhe Basha Berisha dollen blof !
  Zbuluar !
  Edhe tani Basha nuk mund te fshihet dot prej fakteve qe dalin si rezja e diellit

  Reply to this comment
 6. Koli April 15, 15:23

  Ja dorezoi padronit te vet qe te mos denoheshin kriminelet serb.Basha eshte vene ne krye te Pd nga agjentura serbe qe te zevendesonte spiunin tashme te plakur Berishen me te riun dhe ambiciozin e paskrupullt qe misheronte te gjitha ligesite e spiunit te vjeter Berisha.Ne Hollande ndodhet diaspora serbe e infiltruar deri ne jeten politike ne Hollande.Ata po shtyjne tani ne vendosjen e regjimit te vizave me Shqiperine per te ndihmuar agjentin e tyre Basha.

  Reply to this comment
 7. spata April 15, 15:23

  Mire shqiptaret qe shesin cdo gje per karrike po ju kosovaret cfare prisi ? Nuk ka te aferm te ketyre qe ta ridenoncojne kete masker pamvarsishte se kush e ka zhdukur filmimin ?
  Une jam i bindur 98% qe Basha edhe mund ta kete bere kete poshtersi .Duken hapur qendrimet e tij shkaterruese ndaj popullit shqiptare .Por belaja nuk qendron vetem tek Basha .Ka aq shume si Basha ne Shqiperi e Kosove sa duhet nje lufte per te pastruar cibanet e mbjell nga agjenturat e huaja .
  Amerika duhet te ndihmoje popullin e vertet shqiptare te pastroj kete fare tradhetaresh .Ne te kunderten te largohen Aleatet e ta leri vendin te lire qe shqiptaret te pastrojne faren e kryqezuar qe spo e le popullin te marri fryme lirshem.
  A ka djem qe ta bejne kete ? Une them se po te shtrohet kjo si alternativ do gjenden . Ne mos djem do ngrihen ata qe ne gen kane motivin e hakmarrjes .

  Reply to this comment
 8. MH April 15, 15:55

  Me kete fakt te pa tundeshem.Basha te vihet para pergjegjesise penal dhe te mos na duket ne protesta per shitje demokracie kur ky asht ma keq se fashist.
  Mesa po shifet koha.koha po flet lufte kunder neofashisteve zvarranik qe po nxjerrin koken si mijte e qenefeve per te thithur oksigjen.O sot o kurr tu gjindet vendi ketyre trashigimtarve te tradhetarve te atdheut.Tkurrja,terheqja nen hijen e demokracise pluraliste keto hijena persekutuarish perfituane damshperblime aspak te merituara,e pse jo sot keto kerkojne dhe triumfin mbi historin e lavdishme clirimtare ne syte e te gjithe botes demokratike.Ku pa dashje asht shembull konkret per ringjalljen e nazifashizmit boterore.
  Dy rruga jane dhe mbesin:
  O me te persekutuarit trashigimtaret e tradhetarve te kombit puthadore me nazifashizmin.
  O me popullin,clirimtaret ne koalicion me BS.USA.Anglin dhe Francen.

  Reply to this comment
 9. info analitike April 15, 16:25

  O shoke po pse vetem Lulushi kur ne artikull specifikohen dy mera Lulzim Basha dhe Dashamir Peza si shperdorues. Pra pse u dashka permendur vetem Luli dhe jo Dashi i partise?
  Lerini partishmerite e vendosini perpara pergjegjesise te gjithe e jo sipas interesave partiake.

  Reply to this comment
 10. Dardan April 15, 18:21

  Dashamir Peza nuk e ka dashur kurre babain e vet, e jo me te doje martiret e Kosoves?

  Reply to this comment
 11. fery April 15, 20:20

  askush ska mundur te punoje ne UNMIK pa lejen dhe miratimin e beogradit askush e asnji shqiptar tjere qe punuan pune te ndryshme per 10 vite

  Reply to this comment
 12. Lili April 15, 20:59

  Tash e kuptoni qe per kete sherbym, zhdukjen e filmit, ky eshte shperblye me nje post ne Shqiperi

  Reply to this comment
  • fery April 15, 21:21

   lulzum Basha dhe gjithe ata qe qendrojne pase tij ne Kosove dhe Shqiperi me patjeter do ta kthejne filmin pren 45 min. te Krushes se Madhe fshat rethe ruges magjistrale
   Prizren-Gjakove ,20 Km larg Prizrenit
   Kete duhet ta beje Lulzim Basha e jo td qirret ne protesta te orkestfuara nga Beogradi

   Reply to this comment
 13. mirel April 16, 00:39

  Ja ka dorezuar Agron Tufes. Viktimat do paraqiten si shqiptare te vrare nga partizanet shqitare.
  Kjo eshte historia e ‘patriotizmit” te antikomunisteve.
  Agjente te serbeve deri ne genin me te fundit, dhe bejne fajtor Enver Hoxhen pse i perzuri serbet dhe pse i denoi diversantet qe trainoheshin ne Serbi.
  Ja fytyra e vertete e akuzuesve te Enver Hoxhes.
  Plerat me te ndyra te shekullit. Lulezim Basha duhet te ishte ekzekutuar si keta kosovaret, dhe filmimi te behej publik. Kete meriton, me gjithe kasten e Berishes dhe te horrave kriminele qe i ndjekin pas.
  Me gjithe Ramut qelbesiren qe sherbeu per te promovuar Vucicin ne Ballkan te perendimoret. Te dy nje fizionomi kane. Pazarin dhe shitjen e interesave kombetare. Tradhetare te poshter
  Dhe ata qe pretendojne se jane opozite, nuk jane gje tjeter vecse hordhi antishqiptare

  Reply to this comment
 14. Miku i.Babës April 16, 05:32

  Myslim Peza ka qenë përfaqësues tipik i mëncurisi,sharmit,trimërisë …e të gjitha virtyteve më të mira të fshatarit super të ndershëm shqiptar.Ndërsa Dashi është përfaqësues i denjë debil vetëm i fisit të Miles.Analfabet,zgjyrë budalla,dembel,idiot.Duhet të jetë i vetmi që ka mart me mik kladën e parë të shkollës.fillore Kosova.Nuk e kuptoj cfarë gjen Edi Rama me vlerë tek ky element
  Që janë bërë siBaka me Zekën.Të.vrasësh veten kur ky Debil është pronari aktual i një lokali në zëmër të bllokut,klubi ku ekzekutohet muzikë e Armstrongut dhe Otis Reding.

  Reply to this comment
 15. Shpif shpif April 16, 08:44

  Po pse nuk doli ky njeri me heret e te thoshte keto gjera e del sot e ja fut nje pordhe, a mos ashte valle ky ai qe don me turbullue ndjenjat e njerezve qe nuk din te veetetat..ai qe ngaterron ashte ma I keq

  Reply to this comment
 16. Shpif April 16, 08:49

  Po pse nuk doli ky njeri me heret e te thoshte keto gjera e del sot e ja fut nje pordhe, a mos ashte valle ky ai qe don me turbullue ndjenjat e njerezve qe nuk din te veetetat..ai qe ngaterron ashte ma I keq

  Reply to this comment
 17. Mala April 16, 09:07

  Nese shqiptaret ia falin krimet, vrasjet ne Gerdec e 21 Janar,vrasjet qe nga Azemi e deri te Olldashi dhe hajduterine e miliona eurove ne Kalimash,Shqiptaret nuk duhet t’i falin Bashes dhe skujt tjeter, fshahjen dhe perfitimet qe ai ka bere me UNMIK-un per fshahje krimesh serbe dhe per shpifje ndaj UCK dhe artemin e dosjeve te komandanteve te saj.Kete fshahje qe per Krushen e dijne shume krushian,ashtu sic e dijne edhe per sherbimet e spiunazhi qe ai dhe Argita e salihut,kane bere ne sherbim te UNMIK-ut dhe Serbise.Nuik duhet falur,sepse e falmja ka nje kufi dhe stimulon spiunet te vazhdojne,keshtu sic po vazhdojne ende.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin