Ku mbaron feja dhe ku fillon shteti?!

July 7, 2016 12:44

Ku mbaron feja dhe ku fillon shteti?!

(Festat fetare dhe hipokrizia monumentale e politikanëve)

Për të dyja Pashkët,
dhe për dy Bajramët,
urojnë pa fund,
gjithë politikanët!

Për të na uruar,
kanë vërtet talent,
sa hipokrizia,
ngrihet monument!

Një ditë përpara,
gërnjarë e harbutë,
në ditë të Bajramit,
të ëmbël-të butë!

Një ditë përpara,
me dyfek në dorë,
për Fiter Bajramin,
dolën si shënjtorë!

Për shpresën e madhe,
kush s’uron më parë,
po këta gjithë shpresat,
na i kanë vrarë!

Thonë se besimin,
kjo ditë do të bjerë,
po këta besimin,
e hodhën në erë!

Thonë se kjo ditë,
sillka harmoni,
po unë tek kjo shprehje,
shoh shumë ironi!

Harmoni nuk ka,
që ju rëntë pika,
sepse do ta kishte,
edhe politika!

Një ditë përpara,
thika sa më thellë,
e Fiter Bajrami,
paqen paska sjellë!

Paska sjellë paqe,
dhe shumë dashuri,
tek të dyja fjalët,
shoh shumë ironi!

Kjo ditë i bën njerzit,
krejt të barabartë,
dhe thuaj pastaj,
se s’flasin përçart!

Edhe tek kjo fjalë,
shoh shumë ironi,
se as në Bajram,
nuk ka barazi!

Dalin si shejtanë,
sapo afron vakti,
kush-si besimtar,
të jetë më i sakti!

Presidenti vetë,
la kokrrën e namit,
duke na lexuar,
suretë e Kuranit!

Një pathos të rrallë,
e pashë tek ai,
kur dje Presidencën,
e ktheu xhami!

Dalin radhë-radhë,
si të jenë profetë,
po në popull ngjallin,
neveri vërtetë!

Nga fjalët e shënjta,
të Fiter Bajramit,
do qe mrekulli,
vetëm një të mbanit!

Do të qe vërtetë,
vepër e pashoqe,
se e bëtë vendin,
kështu kashtë e koqe!

S’na u nda një ditë,
kjo racë e mallkuar,
të paktën të heshtnin,
një ditë të shënuar!

Për të tjera punë,
u ka Shqipëria,
ritet le t’i kryej,
kisha dhe xhamia!

Se në të vërtetë,
hall i madh na gjeti,
s’dimë ku mbaron feja,
dhe ku fillon shteti?!

Kot ju qepët feve,
me kaq insistim,
se ato në popull,
s’kanë dhe aq ndikim!

July 7, 2016 12:44
Komento

4 Komente

 1. Aretia nga Zagoria July 7, 15:41

  Kaq dite mor Beni
  gazetat s’me erdhen
  se nipat dhe mbesat
  pllazheve u derdhen

  Dhe pa Diten mbeti
  shurdhe Aretia
  po s’i ngave punet
  shkret dhe Zagoria

  Zagoria e mire
  duket e shurdhuar
  djemte ne kurbete
  male shume kaptuar

  Rraca e zuzarve
  flame politikani
  na urojne pashket
  urojne Bajramin.

  Njerzit s’kane te hane
  cfare ti hedhin barkut
  Si nuk u vjen turp,
  kush do tu vije hakut.

  Ti marrin per bythe,
  tu tregojne vendin
  se e bene vatan
  si kashten e lemit.

  Bjeru more Beni
  kopukve te qelbur
  Shqiperise tone
  s’i lane gje pa mjelur.

  Reply to this comment
 2. As Poet, As Analist July 7, 17:08

  Kanë një lidhje të veçantë
  politika edhe feja
  rrënjët ka nga lashtësia
  sot ka nxjerë degë të reja!

  Çdo popull ka patur fe
  ka ndjekur e kryer rite
  një pjesë e madhe prej tyre
  vazhdojnë sot e kësaj dite.

  Ka patur dhe Faraonë
  që quheshin perëndi
  edhe monarkë arrogantë
  që kanë kryer mizori!!

  Gjithë gjakun e derdhur lumë
  popujt në shekuj kanë parë
  edhe feja nëpër luftra
  duart me gjak i ka larë!

  S’ka nevojë të përmend shumë
  kryqezatat që kanë ndodhur
  katolikë a myslimanë
  kanë qenë të kudo ndodhur!

  Shpeshherë justifikohen
  përpara gjithë njerezisë
  se gjaku,gjaku qe derdhet
  eshte urdher prej Perendisë!

  Dhe kështu vazhdon avazi
  mizorite nuk kane ndaluar
  ende sot e kesaj dite
  derdhet gjaku pa pushuar!

  Sot feja dhe politika
  kanë nje lidhje dashurie
  që prapë justifikohet
  si një urdher perendie!!

  Pyes veten pyes dhe ju:
  A do vertete Perëndia
  nga feja dhe politika
  të vuaje njerëzia?!

  Politika eshte kurvë
  thotë kështu një fjalë e urtë
  çfarë emri ngelet per fenë
  mos ndoshta është prostitutë?!

  Feja edhe politika
  si putana me dashnor
  sillen rrotull njeri tjetrit
  dhe ngjiten në kraharor!!

  Është nje lidhje që verbon
  gjithe masën që quhet popull
  dhe lëpijne njeri- tjetrin
  si buçes qentë i venë rrotull!!

  Dashnorët politikanë
  kudo ku ka festë fetare
  vijnë rrotull e lëpijnë
  prostitutën lozonjare!

  I pëlqen fesë të lëpihet
  nga dashnorët politikë
  ajo qesh e përkedhelet
  kur ata luajnë ‘muzikë’!

  I pëlqen që të dëgjojë
  muzikën që i do veshi
  ndryshe?? Ndryshe turmën e verbuar
  nuk e nxjer më te sheshi!!

  Politika e kupton
  se si vjen e shkon e thëna
  qengji i eger s’pi as të ëmën
  qengji i urtë pi dy nëna!..

  Gjithë qengjat e politikës
  këtë shprehje e kanë kuptuar
  dhe nuk lejojnë asnjë rast
  që t’u iki nëpër duar..

  Shkojnë urojnë e buzëqeshin
  flasin në darkë e në drekë
  populli-masë e verbuar
  vazhdon pa oshkur,pa brekë!!

  Ti POET pyet për kufirin
  ku shkon njëra e ku ndal tejtra
  s’ka kufi janë bythë e brekë
  se rrënjët i kanë të vjetra..

  Reply to this comment
 3. As Poet, As Analist July 7, 21:33

  Kanë një lidhje të veçantë
  politika edhe feja
  rrënjët ka nga lashtësia
  sot ka nxjerë degë të reja!

  Çdo popull ka patur fe
  ka ndjekur e kryer rite
  një pjesë e madhe prej tyre
  vazhdojnë sot e kësaj dite.

  Ka patur dhe Faraonë
  që quheshin perëndi
  edhe monarkë arrogantë
  që kanë kryer mizori!!

  Gjithë gjakun e derdhur lumë
  popujt në shekuj kanë parë
  edhe feja nëpër luftra
  duart me gjak i ka larë!

  S’ka nevojë të përmend shumë
  kryqezatat që kanë ndodhur
  katolikë a myslimanë
  kanë qenë të kudo ndodhur!

  Shpeshherë justifikohen
  përpara gjithë njerezisë
  se gjaku,gjaku qe derdhet
  eshte urdher prej Perendisë!

  Dhe kështu vazhdon avazi
  mizorite nuk kane ndaluar
  ende sot e kesaj dite
  derdhet gjaku pa pushuar!

  Sot feja dhe politika
  kanë nje lidhje dashurie
  që prapë justifikohet
  si një urdher perendie!!

  Pyes veten pyes dhe ju:
  A do vertete Perëndia
  nga feja dhe politika
  të vuaje njerëzia?!

  Politika eshte kurvë
  thotë kështu një fjalë e urtë
  çfarë emri ngelet per fenë
  mos ndoshta është prostitutë?!

  Feja edhe politika
  si putana me dashnor
  sillen rrotull njeri tjetrit
  dhe ngjiten në kraharor!!

  Është nje lidhje që verbon
  gjithe masën që quhet popull
  dhe lëpijne njeri- tjetrin
  si buçes qentë i venë rrotull!!

  Dashnorët politikanë
  kudo ku ka festë fetare
  vijnë rrotull e lëpijnë
  prostitutën lozonjare!

  I pëlqen fesë të lëpihet
  nga dashnorët politikë
  ajo qesh e përkedhelet
  kur ata luajnë ‘muzikë’!

  I pëlqen që të dëgjojë
  muzikën që i do veshi
  ndryshe?? Ndryshe turmën e verbuar
  nuk e nxjer më te sheshi!!

  Politika e kupton
  se si vjen e shkon e thëna
  qengji i eger s’pi as të ëmën
  qengji i urtë pi dy nëna!..

  Gjithë qengjat e politikës
  këtë shprehje e kanë kuptuar
  dhe nuk lejojnë asnjë rast
  që t’u iki nëpër duar..

  shkojnë urojnë e buzëqeshin
  flasin në darkë e në drekë
  populli-masë e verbuar
  vazhdon pa oshkur,pa brekë!!

  Ti POET pyet për kufirin
  ku shkon njëra e ku ndal tejtra
  s’ka kufi janë bythë e brekë
  se rrënjët i kanë të vjetra..

  Reply to this comment
 4. kris 1 July 8, 15:28

  Sot per te mbrojtur e ngritur lart fene kane marre flamurin renegatet e partise se punes,llumi i saj qe pas viteve 90 ju kthye politikes.Prediko paqe e mbill vdekjen,prediko mirqenien dhe mbiil varferine.
  Me ardhjen ne pushtet me votat tona te pushteve te rilindjes hipokrizia u ngrit ne art.
  Ne emer te ndihmes dhe respektimit te feve te gjithe pushtat e pushtetit vene duart ne buxhet per te ushqyer barkederrat.Dreka shtron presidenti,kryeministri kryetari i parlamentit deri ne bashkite natyrysht me paret e popullit .Ne nje vend ku me kushtetute feja eshte e ndare nga shteti ku e gjejne kurajon keta zagare qe vene duart nebuxhet?
  Pse nuk i detyron kontrolli i shtetit te kthejne shpenzimet ne buxhet?Pse duhet te paguajme per te engledisur horrat e Saliut dhe pederet e Rames?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin