Ku ndodhet Çuka Partizani?

November 4, 2018 14:17

Ku ndodhet Çuka Partizani?

Çuka “Partizani” është maja më e lartë e malit të Tomorit me lartësi 2416 m, e dyta në krahinën malore jugore pas majës së Dritës (Papingut) në Nemërçkë.

Ajo është dhe një nga majat më të larta të Shqipërisë.

Njihet edhe si “maja e Tomorit ku ka borë edhe në verë”.

Maja e quajtur Çuka “Partizani” gjendet në pjesën veriore të Tomorit dhe ngrihet në formë piramidale me shpate të rrëpirta, të përpunuara nga akujt e kuaternarit.

Në anën lindore ka cirqe akullnajore.

Përbëhet nga shkëmbinj gëlqerorë të kretakut dhe eocenit. Mbulohet me borë që nga fillimi i vjeshtës dhe deri nga fundi i verës.

Është pikësynim i shpeshtë për ngjitjet alpinistike.

n.s. / dita

November 4, 2018 14:17
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?