Ku ndodhet fshati Peshku?

June 9, 2018 03:44

Ku ndodhet fshati Peshku?

Peshku është fshat në rrethin e Matit; në rrjedhjen e sipërme të lumit Mat.

Qendër e fshatit të bashkuar Martanesh, që përfshin dhe fshatrat: Gjon, Val, Lenë dhe Staveç, Peshku është banuar që në lashtësi.

Janë zbuluar objekte arkeologjike, si çekiçë prej guri të brimuar.

Si emër Peshku përmendet më 1467 nga një defter ku janë regjistruar emra të kryefamiljarëve.

Martaneshi është fshat me me tradita luftarake kundër pushtuesve dhe shfrytëzimit.

Para 90-s ka patur muze, njësi tregtare e komunale.

k.a. / dita

June 9, 2018 03:44
Komento

3 Komente

  1. C'a bohet kshtu June 10, 19:34

    Po peshkun e kane njohur dhe ngrene keta peshqit e fshatit Peshk

    Reply to this comment
  2. info analitike June 12, 23:25

    Ne ambasaden e shokut Lu?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*