Ku ndodhet gadishulli i Qefalit?

December 1, 2014 23:36

Ku ndodhet gadishulli i Qefalit?

I nderuar lexues! Gadishulli i Qefalit ndodhet në bregdetin shqiptar të Jonit, në veriperëndim të qytetit të Sarandës. Gjendet midis grykës së Pogodës (Pogajetës) në veri dhe grykës së Rojdhesë në juglindje. Shtrihet në drejtim të veriperëndimit me një sipërfaqe 130 ha dhe gjatësi 2.25 km. Gadishulli është krejtësisht shkëmbor, i përbërë nga gëlqerorë të kretakut që ngrihen deri në lartësinë 140 m (në qendër të gadishullit). Vija bregdetare është shumë e thyer, e lartë, me gremina, guva e shpella si pasojë e gërryerjes së fuqishme detare. Në skajin veriperëndimor të gadishullit të Qefalit shtrihet kepi i Qefalit, një bllok shkëmbor i rrumbullakët që bie thikë mbi det.

December 1, 2014 23:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim