Ku ndodhet Gjallica e Lumës?

July 19, 2015 09:21

Ku ndodhet Gjallica e Lumës?

I nderuar lexues! Gjallica e Lumës është mal në vargun malor të Korabit, në rrethin e Kukësit, me lartësinë më të madhe 2486 m. Shtrihet në skajin verilindor të këtij vargu midis pellgut të Kukësit në veriperëndim dhe pllajës së Shishtavecit në juglindje. Në verilindje gryka e lumit të Lumës e ndan nga mali i Koritnikut, kurse kanioni i Bicajt në jugperëndim e ndan nga mali i Kolesianit. Ka formë vezake dhe shpate shumë të pjerrëta, që bien thikë mbi pellgun e Kukësit dhe pllajën e Shishtavecit. Bimësia e Gjallicës është e rrallë.

July 19, 2015 09:21
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*